Archiv: Ekonomika | Business


První ročník veletrhu současného umění Brno art fair hodnotí pořadatelé i větší část vystavovatelů jako relativně úspěšný. Galeristům se dařilo uzavírat obchody, návštěvnost se podle předběžných údajů blížila očekávaným třem až čtyřem tisícovkám lidí. Podobná akce v Česku dosud chyběla. Příští rok je ale třeba více zapracovat na propagaci a marketingu, shodli se účastníci veletrhu oslovení ČTK. Přehlídku zaměřenou na současné umění uspořádaly Veletrhy Brno s Moravskou galerií v Brně, zúčastnilo se asi 40 státních i komerčních galerií, aukčních společností a dalších institucí spjatých s výtvarných uměním. "Vystavovala zde většina dobrých českých soukromých galerií," řekl ČTK ředitel Moravské galerie Marek Pokorný. V příštích letech by podle něj veletrh mohl získat ohlas i na Slovensku, v Polsku a Rakousku. Pokorný také doufá, že příští rok pomine vliv ekonomické krize. "Některé veřejné galerie, které nyní nemají peníze na nákupy, by veletrh mohly vnímat jako příležitost k obohacení svých sbírek," uvedl Pokorný. Patrně nejsledovanějším exponátem na brněnském výstavišti se stala kopie olejomalby Františka Kupky Prisme. Originál nabízí pražská Galerie Miro za 39 milionů korun, což je částka výrazně převyšující český aukční rekord. Obraz si na veletrhu zarezervoval vážný zájemce. Rezervace trvá do pondělka, řekl galerista Miro Smolák.

Česko sníží výdaje na zahraniční rozvojovou spolupráci na příští rok o 16 procent, řekla ředitelka odboru rozvojové spolupráce ministerstva zahraničních věcí Hana Ševčíková. Loni Česko vydalo na zahraniční rozvojovou pomoc více než 4,2 miliardy korun, což tvoří 0,12 procenta hrubého národního produktu (HNP). Plán na letošní rok počítal s výdaji 4,5 miliardy, tedy asi 0,13 procenta HNP. Pokud se vezme v ohled to, že ČR utrpěla ekonomický sestup, bude v příštím roce poměr pomoci k HNP zhruba stejný, uvedla Ševčíková. Podle průzkumu agentury SC&C z listopadu loňského roku by téměř polovina Čechů souhlasila s navýšením této částky.

Česko nedosáhne v příštím roce cíle stanoveného pro nové členské země EU vynakládat na zahraniční rozvojovou spolupráci 0,17 procenta procenta HNP. Požadované výše prostředků poskytovaných na zahraniční rozvojovou spolupráci ČR nedosáhne ani do konce roku 2012. Zástupci nevládních organizací zabývajících se pomocí chudým zemím upozornili na to, že současná hospodářská krize ohrožuje úspěchy, kterých Česko v oblasti zahraniční rozvojové spolupráce dosáhlo. Doufají, že pokles státních prostředků poskytovaných do zahraničí je pouze dočasný. "Pro snížení negativních dopadů krize na rozvojové země je nyní potřeba, aby rozvinuté státy, mezi nimi i ČR, dostály svým mezinárodním závazkům," řekl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.