Archiv: Domácí politika | Občan


Prezidentský kandidát Jan Švejnar se nerozhodl, zda se vzdá amerického občanství, zatím to zvažuje. Výhrady vůči Švejnarovu dvojímu občanství mají komunisté, jejichž hlasy bude tento ekonom ke zvolení potřebovat. O funkci hlavy státu se 8. února utká s nynějším prezidentem Václavem Klausem. Švejnara nominovali senátoři ze čtyř frakcí včetně opoziční ČSSD. Švejnar také řekl, že v příštích týdnech chce navštívit některá česká a moravská města. Mimo jiné představil svou internetovou stránku www.svejnaprezidentem.cz, kde chce průběžně informovat například o místech, která navštíví.

Švejnar v pondělí novinářům řekl, že Česko se ve střednědobém až dlouhodobém výhledu neobejde bez jaderné energie. zároveň se ale nepostavil proti názorům zelených, kteří využívání atomu odmítají. Řešením by podle něj byla diskuse o nových jaderných technologiích. Česko by mělo podle něj v první řadě snížit svou energetickou náročnost. Rovněž využívání alternativních a konvenčních druhů energií je podle něj důležité. Protože závislost na zdrojích plynu především z Ruska je vysoká, měl by se stát podle něj poohlédnout po dodavatelích z Blízkého Východu a severu Afriky.

Předseda zelených Martin Bursík Českému rozhlasu řekl, že nevidí důvod, proč by si Švejnar měl nějakým způsobem nechat vysvětlit téma jaderné energetiky. Prezident podle něj o jaderné energetice nebude rozhodovat. Už dříve Bursík uvedl, že odpor k jaderné energetice pro něj není nepřekročitelný. Při současném stupni vývoje podle něj ale stále tento druh získávání energie není dostatečně bezpečný.