Archiv: Cestování | Turistika


Nová atrakce přibližující život vodních živočichů se otevře návštěvníkům Českého lesa. V severní části oblasti na Tachovsku vznikla naučná stezka Vodní svět. Jako jedno z největších lákadel nabídne bobří pozorovatelnu. Srub s průhledem na nádrž umožní sledovat bobří hrad, okusy i samotné hlodavce. Asi kilometrový úsek se oficiálně otevře 3. října, je i dárkem k pátému výročí Chráněné krajinné oblasti Český les (CHKO), řekl ČTK ředitel správy Jindřich Horáček.

K nové terénní stezce musejí návštěvníci dojít pěšky asi pět kilometrů. Trasa Vodní svět je poté provede kolem zanikajících vodních nádrží na Kolmu. Součástí jsou vzdělávací tabule, ale i atraktivní pozorovatelny, například vodní plošina pro sledování žab a čolků a pozorovatelna vodního ptactva. Největší zájem ale zřejmě vzbudí srub sloužící k pozorování bobrů. "Pravděpodobnost, že lidé bobra uvidí, je skutečně veliká. Kdo tam zatím byl, tak ho viděl," uvedl Horáček. Právě oblast kolem Kolmu se soustavou bývalých rybníků a sádek je významnou lokalitou, v níž se bobr evropský usídlil. Na území Českého lesa žije 44 rodin tohoto hlodavce. Podle zooložky CHKO Petry Cehlárikové tam počet bobrů zůstává v posledních letech stabilní. Zvyšovat se už výrazně nebude, protože hlodavci už obsadili veškerá vhodná teritoria. "Bobři se do Českého lesa dostali z Bavorska, kde byli v 60. letech minulého století uměle vysazeni. Základ jejich populace se nachází na Kateřinském potoce. V Českém lese jsou stabilně od roku 1992, v prvních letech se jejich populace zvyšovala jen velmi pomalu," uvedla zooložka. Ročně přibývají jedno až dvě teritoria a jinde zase mizí.

V nejsilnějším složení budou bojovat čeští tenisté o postup do druhého finále Davisova poháru za sebou. Kapitán Jaroslav Navrátil podle očekávání na zápas v Srbsku nominoval Tomáše Berdycha, Radka Štěpánka, Jana Hájka a jako čtvrtého Iva Mináře. Utkání se hraje na tvrdém povrchu v Bělehradu 17. až 19. září.

Cyklista Roman Kreuziger obsadil druhé místo v 9. etapě Vuelty a opět mu tak těsně uniklo vysněné dílčí vítězství. Český jezdec týmu Liquigas nestačil po 187 km v cílovém městě Alcoy pouze na španělského kolegu Davida Lópeze a zopakoval tak svůj výsledek z 18. etapy loňského ročníku.

Žokej Filip Minařík si připsal jeden z největších úspěchů své bohaté kariéry. V Německu působící český rodák v neděli vyhrál Grosser Mercedes-Benz Preis von Baden, která je po derby nejvýznamnějším německým dostihem. V prestižním dostihu na 2400 metrů triumfoval už podruhé; tentokrát se mu podařilo zvítězit v sedle klisny Night Magic, kterou trénuje Wolfgang Figge. Pětatřicetiletý Minařík, který odešel do Německa jezdit v devadesátých letech, se tam letos v srpnu jako první Čech dostal přes hranici 1000 vyhraných dostihů.

Žádné zvíře ani panáček, ale obří dvouapůlmetrová pálka je maskotem nadcházející mistrovství Evropy, které se uskuteční v Ostravě od 11. do 19. září. Šampionát, který se do České republiky vrací po 24 letech a bude se hrát v ČEZ Aréně, má také svou dvouminutovou znělku. Maskot ostravského ME se od klasického herního náčiní poněkud liší. Výškou 2,5 metru je asi největší pálkou na světě.