Archiv: Cestování | Turistika


Jaroslav Kulhavý vyhrál závěrečný závod Světového poháru v cross country na horských kolech v americkém Windhamu. Dokázal to jako první Čech v historii. V konečném pořadí SP je Kulhavý třetí, celkově zvítězil tentokrát druhý Nino Schurter. Švýcarského mistra světa porazil český závodník o 14 sekund. O svém vítězství rozhodl český biker až v posledním sjezdu půldruhého kilometru před cílem.

Michal Prokop skončil v závěrečném závodu Světového poháru na horských kolech druhý ve fourcrossu. Tomáš Slavík a Jana Horáková byli ve Windhamu třetí. V celkovém pořadí šestidílného seriálu předčil Slavíka jen australský mistr světa Jared Graves, který triumfoval i v sobotu. Horáková byla v konečné klasifikaci SP třetí a Prokop čtvrtý.

Tenistka Květa Peschkeová vyhrála spolu se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou čtyřhru na turnaji v New Havenu, který byl generálkou před posledním grandslamem sezony US Open. Peschkeová nastoupila se Srebotnikovou letos posedmé ve finále čtyřhry a získala druhý titul. Nejvýše nasazený pár odvrátil v úvodní sadě setbol a porazil domácí Američanky Bethanii Mattekovou-Sandsovou a Meghann Shaugnessyovou 7:5, 6:0.

Skokan na lyžích Borek Sedlák obsadil v závodu letní Grand Prix v Hakubě deváté místo. Stejně jako v sobotu se tak postaral o nejlepší výsledek českých reprezentantů v Japonsku. Sedlák, který se v sobotu pátým místem postaral o české maximum v dosavadním průběhu seriálu, předvedl skoky dlouhé 125,5 a 123 metrů. Bodovali také zbývající čeští skokani: Jan Matura obsadil 14. místo a Lukáš Hlava byl o čtyři příčky horší.

Obránce Tomáš Ujfaluši v rozhovoru pro Nedělní Sport prohlásil, že se do fotbalové reprezentace už nevrátí. O jeho možném zařazení do národního mužstva, které na podzim čekají zápasy kvalifikace mistrovství Evropy, v týdnu hovořil trenér Michal Bílek. Dvaatřicetiletý zadák Atlétika Madrid, čerstvý vítěz Superpoháru, se reprezentace vzdal minulý rok na jaře. Bílek při zveřejnění nominace na úvodní zápas kvalifikace proti Litvě nevyloučil, že by se Ujfaluši mohl do týmu vrátit. To však nyní sám fotbalista vyloučil.

Přemysl Kubala s Petrem Benešem obhájili titul mistrů republiky v plážovém volejbalu. Na šampionátu ve Slavkově u Brna ve finále porazili Michala Bízu s Robertem Kufou 21:14 a 21:15. Na třetím místě skončili Jan Dumek s Martinem Tichým. Kubala s Benešem svým výkonem potvrdili, že jsou nejen žebříčkově, ale i po herní stránce nejlepším současným českým párem. Celým turnajem prošli bez porážky.

Čeští oštěpaři ovládli atletický mítink v Dubnici s výkony přes 80 metrů. Vyhrál Vítězslav Veselý, který hodil 82,89 metru, a porazil o více než jeden a půl metru druhého muže letošních světových tabulek Petra Frydrycha (81,23). Prvenství v neděli večer vybojoval také český rekordman Petr Svoboda běhu na 110 metrů překážek, jenž časem 13,39 předstihl o dvě setiny druhého Američana Jasona Richardsona. Závod na 400 metrů vyhrála Denisa Rosolová. Její výkon 51,83 však v běhu B o jedinou setinu překonala Američana Shana Coxová.

Handicapovaný cyklista Jiří Ježek získal na mistrovství světa v kanadském Baie-Comeau zlato v časovce. K pěti titulům z paralympijských her tak přidal čtvrté prvenství na světových šampionátech. Michal Stark a David Vondráček vybojovali ve svých kategoriích po jedné bronzové medaili. V nedělním závodu s hromadným startem dojel Ježek na šestém místě. K další medaili chyběly českému cyklistovi s podkolenní amputací tři sekundy.

Šestnáctiletá plavkyně Lenka Štěrbová, která se chtěla stát nejmladší českou pokořitelkou kanálu La Manche, kvůli špatnému počasí nakonec svůj pokus ani nezahájila a odjela domů. Nejmladším českým plavcem, jenž zdolal La Manche, tak zůstal Filip Pytel, kterému bylo v době pokusu v roce 2007 osmnáct let. Lodivod Reg Brickell čekal až do posledního termínu na změnu počasí, které bylo ale i o víkendu nepříznivé.