Archiv: Cestování | Turistika


Čeští oštěpaři ovládli atletický mítink v Dubnici s výkony přes 80 metrů. Vyhrál Vítězslav Veselý, který hodil 82,89 metru, a porazil o více než jeden a půl metru druhého muže letošních světových tabulek Petra Frydrycha (81,23). Prvenství v neděli večer vybojoval také český rekordman Petr Svoboda běhu na 110 metrů překážek, jenž časem 13,39 předstihl o dvě setiny druhého Američana Jasona Richardsona. Závod na 400 metrů vyhrála Denisa Rosolová. Její výkon 51,83 však v běhu B o jedinou setinu překonala Američana Shana Coxová.

Handicapovaný cyklista Jiří Ježek získal na mistrovství světa v kanadském Baie-Comeau zlato v časovce. K pěti titulům z paralympijských her tak přidal čtvrté prvenství na světových šampionátech. Michal Stark a David Vondráček vybojovali ve svých kategoriích po jedné bronzové medaili. V nedělním závodu s hromadným startem dojel Ježek na šestém místě. K další medaili chyběly českému cyklistovi s podkolenní amputací tři sekundy.

Šestnáctiletá plavkyně Lenka Štěrbová, která se chtěla stát nejmladší českou pokořitelkou kanálu La Manche, kvůli špatnému počasí nakonec svůj pokus ani nezahájila a odjela domů. Nejmladším českým plavcem, jenž zdolal La Manche, tak zůstal Filip Pytel, kterému bylo v době pokusu v roce 2007 osmnáct let. Lodivod Reg Brickell čekal až do posledního termínu na změnu počasí, které bylo ale i o víkendu nepříznivé.

Při prvním startu po nevydařeném mistrovství Evropy doběhl Petr Svoboda na mítinku v Lucernu v závodu na 110 m překážek druhý. Český rekordman nestačil časem 13,39 sekundy jen na Jamajčana Thomase Dwighta, který zvítězil za 13,35. Svoboda se podělil o druhé místo s Ryanem Braithwaitem z Barbadosu.

Skifař Jakub Podrazil medaili na domácím juniorském mistrovství světa ve veslování nezískal. V Račicích dojel ve finále pátý a vyrovnal tak sobotní výsledek osmiveslice juniorek. Podrazil byl hlavní medailovou českou nadějí. Na prvním mezičase se ještě držel na třetím místě, v polovině trati ale klesl na čtvrté místo a nakonec skončil pátý, s odstupem devíti vteřin od bronzu.

Triatlonista Martin Krňávek skončil třetí v závodě Světového poháru v maďarském Tiszaujvárosi, kde se mu tradičně daří. Za vítězným Brazilcem Renaldem Coluccim, který vyhrál při neúčasti světové špičky, zaostal šestatřicetiletý český reprezentant o šest sekund. Za nejlepšími jen těsně zaostal Jan Čelůstka, který doběhl na sedmém místě o 21 sekund za vítězem.

Cyklista Stanislav Kozubek z týmu PSK Whirlpool Author zvítězil ve čtrnáctém ročníku mezinárodního čtyřteapového závodu Vysočina. V závěrečné etapě dlouhé 162 km na kopcovitých okruzích mezi Žďárem nad Sázavou, Třemi Studněmi a Novým Městem na Moravě skončil třicetiletý jezdec druhý, když jej ve spurtu čtyřčlenné skupiny porazil Němec Jacob Fiedler.

Sportovní střelkyně Lenka Marušková skončila na mistrovství světa v Mnichově čtvrtá ve vzduchové pistoli. Nepopulární čtvrtou pozici obsadil i Miroslav Januš v neolympijské disciplíně běžící terč mix.

Český sdruženář Miroslav Dvořák vybojoval šesté místo v druhém závodu Grand Prix v německém Oberstdorfu, v němž jen těsně zaostal za medailovými příčkami. Od stříbra ho dělilo šest desetin a od bronzu půl sekundy.

Jakub Holuša skončil na mistrovství Evropy v Barceloně ve finále běhu na 800 metrů pátý. Za medailí zaostal o 23 setin sekundy. Koulař Antonín Žalský obsadil osmé místo. Výkonem 20,01 metru prošel jako poslední do užšího finále, ale v něm už se nezlepšil. Tyčkař Jan Kudlička skončil desátý. Ve finále překonal 560 cm, na výšce o pět centimetrů vyšší už neuspěl. Lucie Škrobáková do finále běhu na 100 metrů překážek nepostoupila. Ve svém semifinále skončila česká rekordmanka pátá, čas 13,10 sekundy jí nestačil.

Diskaři Jan Marcell a Libor Malina vypadli na mistrovství Evropy v Barceloně v kvalifikaci. Malina skončil na posledním 32. místě. Prvním hodem dlouhým 53,64 zaostal téměř deset metrů za limitem, pak dvakrát přešlápl. Marcell obsadil 23. pozici výkonem 58,95. Za postupem zaostal o tři metry.

Neuspěla ani ženská štafeta na 4x400, která nastoupila bez zklamané překážkářky Zuzany Hejnové. Kvarteto ve složení Jana Slaninová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková a Denisa Rosolová skončilo ve druhém rozběhu na předposledním šestém místě. K postupu mu chybělo téměř dvě a půl sekundy.

Biker Jaroslav Kulhavý obsadil šesté místo v pátém závodu Světového poháru v cross country v italském Val di Sole a poprvé v sezoně skončil horší než čtvrtý. Před závěrečným závodem seriálu nicméně udržel průběžně třetí místo. Nejlepší česká bikerka Kateřina Nashová obsadila v závodě Světového poháru po týdnu opět páté místo. Nedávná mistryně republiky v cross country v italském Val di Sole zopakovala svůj výsledek ze švýcarského Champéry.

Rychlostní kanoista Martin Fuksa obsadil na juniorském mistrovství Evropy v Moskvě podruhé čtvrté místo. Poté co v kategorii C1 skončil těsně pod medailovými pozicemi v pátek na 500 metrů, zaznamenal o den později stejné umístění na nejkratší dvousetmetrové trati. Sedmnáctiletý Fuksa přišel o bronz o 111 tisícin sekundy, od stříbra ho dělilo 127 tisícin.

Kajakářka Michaela Fasnerová byla ve finále dvoustovky šestá, stejné místo obsadila deblkanoe Marek Spálenský, Dan Drahokoupil v kategorii do 23 let.

Plážoví volejbalisté Přemysl Kubala a Petr Beneš skončili na turnaji Světového okruhu kategorie Grand Slam v Klagenfurtu na devátém místě. Český pár na rakouském písku zopakoval výsledek z předchozího podniku v Marseille. Deváté místo obsadily v Klagenfurtu už v pátek i Kristýna Kolocová a Markéta Sluková v soutěži žen.

Nejvýznamnější jednorázový cyklistický závod ve Španělsku Clásica San Sebastián vyhrál domácí Luís León Sánchez. Český cyklista Roman Kreuziger závod nedokončil.