Archiv: Cestování | Turistika


Mladečskými jeskyněmi nedaleko Litovle na Olomoucku se po tisíciletích opět procházeli pravěcí lidé. Do doby dávno minulé návštěvníky zavedli členové Tyjátru Pacov, kteří v dobových kostýmech předvedli výjevy ze života pradávných předků. Akci Cesta do pravěku si v jeskyních, které jsou významnou archeologickou a paleontologickou lokalitou, nenechaly ujít tři stovky lidí, řekla ČTK vedoucí Správy Mladečských jeskyní Drahomíra Coufalová. "Návštěvnost dosáhla úrovně víkendového dne letních prázdnin. Ohlasy byly kladné, návštěvníkům se prohlídka oživená herci líbila. Možná z toho uděláme tradici," poznamenala Coufalová. Mladečské jeskyně jsou podle ní největším, nejsevernějším a nejstarším sídlištěm člověka moderního typu ve střední Evropě. "Tito lidé v jeskyni a jejím okolí žili před více než 30.000 lety. Návštěvníci mohli vidět jejich denní život v radostech i strastech. Mohli si prohlédnout pravěké lovce, umělce, šamany při pohřebním rituálu i zemědělce od kromaňonců až po dobu železnou," poznamenala Coufalová.

Mladečské jeskyně se nacházejí v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Jde o složitý labyrint chodeb, dómů a komínů, který je vytvořen v devonských vápencích vrchu Třesín. Jeskyně má místy velmi bohatou a barevnou krápníkovou výzdobu. Jeskyně každoročně navštíví kolem 20.000 lidí, kteří si během zhruba 45 minut mohou prohlédnout trasu o délce 380 metrů. V jeskyních bylo nalezeno velké množství kostí pravěkých zvířat, pralidí i doklady jejich činnosti, jako jsou například ohniště či kamenné nástroje. Již ve 20. letech 20. století bylo zjištěno, že lidé obývající prostory Mladečských jeskyní patřili mezi nejstarší zástupce člověka moderního typu, takzvané aurignacké kultury. Ta je charakteristická kamennými nástroji vyráběnými na čepelích a také nástroji z kostí a parohů.

Čeští hokejisté po úvodní výhře nad Francií ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Mannheimu propadli a podlehli Norsku 2:3. K odvrácení šokující porážky nepomohly ani dvě branky Jaromíra Jágra. Vůbec první porážka s Norskem v historii znamená, že svěřenci Vladimíra Růžičky ještě nemají jistý postup ze základní skupiny C. I po jeho případném potvrzení je čeká tuhý boj o postup do čtvrtfinále v další fázi turnaje. Ve čtvrtek nastoupí čeští hráči od 20:15 proti Švédsku.

V nominaci českých fotbalistů pro přípravu v USA chybí zranění Tomáš Rosický s Milanem Barošem, do týmu se naopak vrací po pauze Libor Sionko, David Lafata a Jan Polák. Na tiskové konferenci to oznámil reprezentační kouč Michal Bílek. Rosický má nařízený klid po zranění kotníku, které ho trápilo v závěru ligové sezony a kvůli němuž nenastoupil do posledních dvou utkání. Baroš sice už po doléčení zánártních kůstek znovu střílel góly, ale nyní ho trápí natržený stehenní sval.

Česká tenistka Lucie Šafářová postoupila na turnaji v Madridu do třetího kola. Na španělské antuce si po téměř tříhodinovém boji poradila s Běloruskou Olgou Govorcovovou po setech 4:6, 6:2 a 7:5. Česká jednička navázala na výkon z nedávného turnaje v Římě, kde o dva roky starší Govorcovovou porazila v prvním kole. Ve stejné fázi v Madridu brněnská rodačka vyřadila bývalou světovou jedničku Marii Šarapovovou.

Nejlepší český cyklista Roman Kreuziger zahájil po nemoci rozhodující část přípravy na svůj vrchol letošní sezony. Tím bude start na červencové Tour de France, na níž chce jezdec stáje Liquigas při své třetí účasti potvrdit rostoucí výkonnost a po dvanáctém a devátém místě z předchozích ročníků si chce opět ve výsledkové listině polepšit. Kreuziger už zažehnal zdravotní potíže, které mu neumožnily na přelomu dubna a května dokončit závod Kolem Romandie, na němž obhajoval loňské prvenství.