Archiv: Cestování | Turistika


Z jihovýchodní Asie se ozvalo dalších sedm Čechů, čímž klesl počet českých turistů pohřešovaných po zemětřesení na 25. ČTK to řekl náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda. Podle něj o sobě dali vědět dva Češi, kteří pobývali v Thajsku, a pět lidí, kteří byli na ostrově Srí Lanka. Z 25 nezvěstných by většina mohla být naživu, protože podle diplomatů nebyla v nejhůře zaplavených oblastech. V případě sedmi lidí jsou ale podle náměstka Svobody stále vážné obavy, že nepřežili. Největší počet lidí, kteří zatím nezavolali svým blízkým, je v Thajsku, a to 17. Z nich u šesti panuje podezření, že katastrofu nepřežili, řekl ČTK telefonicky z Bangkoku český velvyslanec Jiří Šitler. K tomu tři Češky zůstávají v péči thajských lékařů: dvě leží v nemocnici v Bangkoku, jedna je mimo nemocniční zařízení.

Na Srí Lance jsou momentálně nezvěstní dva, přičemž u jednoho pohřešovaného člověka je vážné podezření, že nežije. V Indonésii jsou pohřešovány dvě osoby, podle českého velvyslance Jaroslava Veselého je však velmi pravděpodobné, že v době neštěstí byly v nezaplavené části země. Na Nikobarských ostrovech je nezvěstný jeden Čech, stejně jako na indické pevnině. V Barmě se stále neví o dvou lidech. Ministr zahraničí Cyril Svoboda dnes ráno uvedl, že čeští diplomaté nevědí o dalších úmrtích českých občanů. Nadále evidují jednu oběť české národnosti.

Na seznamu českých občanů, kteří se po zemětřesení v jihovýchodní Asii stále neozvali svým blízkým doma, bylo ke čtvrtečnímu večeru 104 jmen. S ohledem na rozsah katastrofy a přibývající čas je mezi pohřešovanými s největší pravděpodobností i několik Čechů, kteří přírodní pohromu nepřežili, řekl novinářům ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU- ČSL) po jednání krizového štábu. Vážné obavy mají diplomaté o život šesti až sedmi lidí. České úřady zatím evidují v jihovýchodní Asii pět zraněných českých občanů, z toho tři těžce zranění jsou hospitalizováni v Thajsku, dva lidé utrpěli zranění na Srí Lance. Úředně ale diplomaté stále nemají potvrzené informace o českých obětech, i když prověřovali i různé indicie od turistů, zdůraznil ministr Svoboda.

"Cestovní kanceláře pohřešují mezi svými klienty v tuto chvíli maximálně do deseti osob," oznámil ČTK ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek (ČSSD). Uvedl to po odpolední schůzce se zástupci nejvýznamnějších cestovních kanceláří působících v oblasti jihovýchodní Asie. Řada českých turistů z nepostižených oblastí, hlavně z Thajska, chce prý v dovolené pokračovat, dodal. V oblasti zůstávají stovky českých turistů. Premiér Gross znovu důrazně vyzval občany, aby do tohoto regionu necestovali. Situace je tam nepřehledná, hrozí epidemie. Svoboda dodal, že některé oblasti se chystá místní armáda úplně uzavřít.