Archiv: Cestování | Praha


Na prvomájových akcích v České republice bylo nejrušněji v Brně, kde policie tvrdě zasáhla proti pravicovým radikálům. Rozehnala je, při zásahu s vodními děly bylo lehce zraněno přinejmenším osm lidí, z toho šest policistů a dva fotografové. Pochod pěti stovek radikálů centrem moravské metropole byl zakázán kvůli propagaci nacismu. Několik lidí policie zadržela.

V Praze se policie postavila mezi anarchisty a pravicové extremisty, aby zabránila střetu obou skupin. Nakonec se ani pražské akce neobešly bez menších incidentů. Odpoledne se však všichni rozešli. Policie zadržela několik desítek lidí, tři obvinila z trestných činů. Jeden z obviněných čeká v policejní cele na to, jak státní zástupce rozhodne o návrhu na vzetí do vazby. Zbylé dva hodlá policie vyšetřovat na svobodě.

Policie nejdříve předvedla přes dvě desítky lidí po krátkém střetu na pražském Střeleckém ostrově, kde se sešli příznivci Vlastenecké fronty a strany Národního sjednocení. Anarchisté se jim snažili v akci bránit. Další osoby policie zadržela během průvodu nacionalistů k americkému velvyslanectví. Anarchisté se původně sešli na Újezdě, pak vyrazili k nedalekému Střeleckému ostrovu. Policisté je však zastavili na mostě Legií. Poté se pravicoví extremisté dali na pochod k americkému velvyslanectví. Policie umožnila jejich ohlášený průvod tím, že vytlačila anarchisty směrem na Petřín.

V Lobkovickém paláci na Pražském hradě, ve kterém byla léta část expozice Národního muzea týkající se českých dějin, byla v pondělí otevřena nová stálá výstava. Představuje umělecké sbírky šlechtického rodu Lobkowiczů, kteří palác získali zpět v restituci. Bohatá sbírka zahrnující třeba slavný portrét infantky Markétky od Velázqueze, obrazy od Cannalettiho nebo Brueghela se na Hrad stěhuje ze zámku Nelahozeves, kde byly dosud vystaveny. Rodinné sbírky se řadí k nejvýznamnějším v Evropě a zahrnují obrazy, dekorativní umění, původní hudební partitury a hudební nástroje, rozsáhlou knihovnu vzácných knih a archiv, zbraně a výstroj - to vše v rozpětí sedmi století mecenášství umění a hudby. K nejcennějším - a to i v celostátním měřítku - pracím expozice patří čtveřice obrazů: portrét španělské infantky od Velázqueze, dva pohledy na Londýn od Canaletta a Senoseč od Pietera Brueghela. Tato přehlídka děl je podle Lobkowiczů dokladem četných propojení mezi dvory Prahy, Madridu a Vídně. Mecenášství lobkowiczkých knížat ve prospěch hudebních skladatelů (zejména Beethovena) dokládá interaktivní expozice hudebních partitur a nástrojů. Vystaveny jsou i ukázky rozsáhlé sbírky keramiky z 16. až 19. století, ve dvou sálech najdou návštěvníci střelné zbraně, které jsou součástí jedné z nejvzácnějších sbírek ve střední Evropě, uvedla Šimečková. Tyto exponáty budou takto společně vystaveny poprvé.