Archiv: Cestování | Praha


Zástupci ODS, Strany zelených a SNK ED ve středu podepsali Deklaraci pro Prahu 2010, na které bude založena spolupráce těchto tří stran na pražské radnici. V obecném dokumentu jsou jako východiska společného postupu dány otevřenost a spolupráce. Nejedná se však o koaliční smlouvu. ČTK to sdělil magistrát. Strany v deklaraci vyjádřily společnou vůli ke spolupráci při správě města, která zaručí bezpečnost a respektuje zásady rozumného a udržitelného rozvoje. Dokument blíže neurčuje další rozvoj Prahy. Jeho směry a koncepce budou vyjádřeny v základních strategických dokumentech a dále v jednotlivých rezortních programech. Ty se pak budou zabývat jednotlivými oblastmi, jako je doprava, bezpečnost, životní prostředí, školství či sociální politika a zdravotnictví.

Deklaraci podepsaly strany, které budou mít své zástupce v městské radě. Ve vedení města by podle návrhu primátora Pavla Béma (ODS) mělo zasedat devět občanských demokratů, Petr Štěpánek (SZ) a Markéta Reedová (SNK ED). Štěpánek se má stát radním pro životní prostředí. Reedová by měla mít jako náměstkyně primátora na starosti otevřenost veřejné správy a boj proti korupci. Náměstky primátora za ODS by se měli stát Rudolf Blažek, Pavel Klega a Hana Žižková.

Volby do pražského zastupitelstva vyhrála s převahou ODS, která v něm bude mít nadpoloviční většinu 42 ze 70 mandátů. Zelení budou mít šest zastupitelů, SNK ED čtyři. V zastupitelstvu bude 12 členů ČSSD a šest komunistů. Nové vedení města se bude volit na prvním zasedání ve čtvrtek 30. listopadu. Velká koalice ODS a ČSSD na pražské radnici po osmi letech skončí.