Archiv: Cestování | Památky


Město Brno urychlí veřejnou soutěž na rekonstrukci památky UNESCO - funkcionalistické vily Tugendhat. Před názorem svých právníků dá přednost stanovisku Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a vrátí zpět do tendru Atelier Tišnovka. "Abychom nezdržovali celou věc, akceptujeme názor ÚOHS a zařadíme zpět do výběru firmu, původně navrženou k vyloučení, řekl v pondělí novinářům náměstek primátora Rostislav Slavotínek. Znovu se sejde komise, která posoudí tuto nabídku a zařadí ji do příslušného pořadí ohodnocených nabídek, uvedl Slavotínek. "Toto řešení nám umožní rozhodnout velice rychle, jak je to jen možné. Věřím, že do tří týdnů by měl být materiál předložen radě k rozhodnutí," řekl náměstek. Dodal, že v případě, že by město šlo do právního sporu, oddálila by se oprava zchátralé vily o měsíce či roky. Město a antimonopolní úřad měly rozdílný názor na to, v jakém rozsahu má být poskytnuto čestné prohlášení týkající se bezúhonnosti statutárních zástupců. Názor města byl, že by měli podat čestné prohlášení všichni statutární zástupci příslušné organizace, ÚOHS však uvedl, že stačí od jednoho. Druhou stížnost Atelieru Tišnovka proti postupu brněnského magistrátu ve veřejné soutěži na rekonstrukci vily Tugendhat ÚOHS z formálních důvodů zamítl. Firma totiž nedoložila, že splnila povinnost podat návrh na přezkum tendru nejen k antimonopolnímu úřadu, ale i k zadavateli.

Starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta (ODS) pošle prezidentu Václavu Klausovi mnohakilogramový balík s propagačními materiály žďárské památky UNESCO - kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Klaus při své návštěvě Vysočiny pokáral radnice ve Žďáru i v Třebíči, že se špatně starají o propagaci světových památek. Prezident si kostel na Zelené hoře, skvost české barokní gotiky od architekta Santiniho, spojoval s Nepomukem na Plzeňsku, nikoliv s Vysočinou. Památka byla přitom zapsána na seznam světového kulturního dědictví před deseti lety. "Vy tady máte takové krásné věci a my je, tak nějak celostátně, asi nedostatečně známe. Jak je to možné? Nezlobte se, i pro mě je Zelená hora u Nepomuku, nikoliv tady. Jak je to možné?", řekl prezident. Brychta si mu na místě postěžoval, že památka patří státu a ministerstvo kultury se o propagaci památek UNESCO špatně stará. Města, na jejichž území památky leží, s výjimkou Prahy, proto před třemi lety založila sdružení, které by mělo situaci vylepšit, vysvětlil.

Tento týden starosta shromáždil na radnici desítky výpravných publikací, brožur, videokazet, pohlednic a turistických průvodců, které pošle prezidentské kanceláři. Podle něj za špatnou znalost památek na Vysočině nemůže sám prezident, nýbrž pracovníci kanceláře. "Místo toho, aby nám diktovali, jakou barvu oděvu máme mít na sobě a kde máme stát, mohli prezidenta alespoň v autě informovat, že Zelená hora leží ve Žďáru," rozčílil se v úterý opakovaně starosta. Novinářům pak vyjmenoval, co všechno město pro záchranu a slávu památky udělalo v uplynulých letech. Hned na počátku 90. let vznikla speciální společnost pro propagaci památky, ale také zvláštní cestovní kancelář Santini Tour na Staré radnici. Při každém výročí vyjde řada propagačních materiálů, na něž radnice ročně vynaloží statisíce korun. Jejich kvalita byla oceněna na několika veletrzích cestovního ruchu, připomněl. Kromě toho město vynaložilo desítky milionů na záchranu památky a úpravu jejího okolí. Také kraj Vysočina přispívá městům UNESCO každoročně milionem korun, jen ministerstvo kultury podle něj nic nedělá.