Volby 2017

Volby 2017 v otázkách a odpovědích


Kdy se volby konají?
Volby se konají v pátek a v sobotu 20. a 21. října 2017. Podle zkušeností z minulých voleb, výsledky hlasování budou známy v sobotu 21. října kolem 19 hodin.

Jak se v České republice volí?
Volí se jednokolově poměrným systémem. Do sněmovny se dostanou strany, které překročí hranici 5% hlasů.

Foto: Filip Jandourek, ČRoFoto: Filip Jandourek, ČRo Kdo může volit?
Občané České republiky starší 18 let. Občané, žijící v zahraničí se musí dopředu registrovat na zastupitelském úřadě ČR. Lidé českého původu, kteří nejsou v současnosti občany ČR, volit nemohou.

Kolik stran kandiduje?
K letošním volbám se přihlásilo 31 stran a hnutí, což je dosud nejvyšší počet v historii České republiky.

Zvláštnosti českých voleb
V Česku se tradičně volí dva dny v pátek odpoledne a v sobotu do 14 hodin, což je ve světě poměrně neobvyklé. Hlasovací urny přes noc zůstávají ve volebních místnostech, obvykle umístěných ve státních budovách, nicméně některé jsou umístěny i v soukromých objektech, například ve vesnických hospodách, což s sebou nese teoretické nebezpečí manipulace s volebními lístky. Od roku 1990 dosud ale v České republice nikdy nedošlo ke zpochybnění výsledku voleb žádnou z kandidujících stran.
Otevřením volebních místností v pátek odpoledne se vysvětluje jako vstřícné gesto k lidem, kteří podle českého zvyku masově odjíždějí v pátek odpoledne z měst na chatu na venkově.

Výsledky minulých voleb
Poslední volby do Poslanecká sněmovny se konaly v říjnu 2013. Zvítězila v nich Česká strany strana sociálně-demokratická (ČSSD) se ziskem 20,45% hlasů. Těsně za ní zůstalo hnutí ANO, které získalo 18,7% hlasů. Tyto strany pak společně s Křesťansko-demokratickou unií (KDU-ČSL) vytvořili vládní koalici.

Stručný profil hlavních stran

ANO
předseda: Andrej Babiš
Hnutí pod vedením jednoho z nejbohatších Čechů Andreje Babiše se na politické scéně objevilo před minulými volbami a rychle se stalo jedním z nejdůležitějších politických subjektů země. Podle předvolebních průzkumů je hnutí ANO jednoznačným favoritem těchto voleb. Hlavním bodem programu hnutí je důsledný boj proti korupci. Na pozadí předvolební kampaně probíhá policejní vyšetřování Andreje Babiše ze zneužití evropských dotací.

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD)
místopředseda: Milan Chovanec, volební lídr Lubomír Zaorálek
Vítěz minulých voleb. Kvůli klesajícím preferencím se strana 4 měsíce před volbami rozhodla, že stranu do voleb nepovede současný premiér Bohuslav Sobotka, ale nynější ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM)
předseda: Vojtěch Filip
Strana je ideovým dědicem Komunistické strany Československa, která v zemi vládla mezi lety 1948-89. Strana s pevným voličským jádrem, které ji zajišťuje stabilní podporu v rozmezí 12-15% hlasů. Od roku 1989 strana nikdy nebyla částí vládní koalice. Udrží se tato tradice i po volbách v roce 2017?

Občanská demokratická strana (ODS)
předseda: Petr Fiala
Pravicová strana, která byla společně s ČSSD tradičně nejsilnějším politickým subjektem v zemi, ztratila ve volbách 2013 své výsadní postavení. Jejím zakladatelem je bývalý premiér a prezident Václav Klaus, který dnes již ve straně nepůsobí, nicméně stranu s ním spojuje velmi rezervovaný postoj k Evropské unii.

TOP 09
předseda: Miroslav Kalousek
Pravicová strana, kterou od ODS odlišuje především vstřícný postoj k evropské integraci.

Křesťansko-demokratická unie (KDU-ČSL)
předseda: Pavel Bělobrádek
Strana politického středu. Byla zastoupena téměř ve všech vládách od vzniku Česká republiky.

Strana přímé demokracie (SPD)
předseda: Tomio Okamura
Strana vedená lídrem s japonskými kořeny vystupuje s protiimigrační politikou a žádá co nejvyšší používání prvků přímé demokracie jako jsou např. referenda.

Pirátská strana
předseda: Ivan Bartoš
Vznik strany byl inspirován švédskou Pirátskou stranou. Do českého parlamentu zatím nikdo nebyla zvolena, nicméně v komunálních volbách byla úspěšná a získala posty starostů několika obcí.

Datum Nadpis
25.11.2017 Tejc odchází z ČSSD, vadí mu postoj vedení k volebnímu fiasku
25.11.2017 TOP 09 hledá cesty z krize, chce posílit svou pozici v regionech
19.11.2017 Povolební postup Babiše a Zemana schvaluje téměř polovina Čechů
14.11.2017 Na dohodu o vedení Sněmovny zbývají tři pracovní dny
10.11.2017 Zeman by považoval předčasné volby za urážku voličů
03.11.2017 Babiš si neumí představit vládu bez důvěry celé volební období
03.11.2017 Volebních stížností už je přes 40, podobně jako před čtyřmi roky
03.11.2017 ČSSD bude řešit povolební situaci a termín svého sjezdu
Všechny související články