Související články


Na přemístění vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, nebude mít podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) vláda peníze. Současná vláda podporuje vznik nového památníku vedle vepřína, řekl Topolánek. Se zachováním vepřína na místě, kde za války zemřelo 326 lidí, ale nesouhlasí Výbor pro odškodnění romského holokaustu.

"Každá vláda zatím slíbila, že problém Letů vyřeší, ale žádná vláda nenašla tolik peněz na to, aby realizovala ten záměr přemístění vepřína. To se nepodaří nikomu, tolik peněz v rozpočtu nikdo nenajde," řekl Topolánek. Odhady na přestěhování vepřína se pohybovaly ve stovkách milionů korun, nejvyšší dosáhly 800 milionů. Podle premiéra je nový záměr památníku, který mu představili Romové z jižních Čech před několika týdny, důstojným vyústěním mnohaleté diskuze. Náklady na novou podobu památníku by se měly pohybovat v milionech, maximálně desítkách milionů korun. Na financování by se podle premiéra měl podílet stát, kraj, obec i samotní Romové.

Se zachováním vepřína na místě bývalého tábora ale nesouhlasí Výbor pro odškodnění romského holokaustu. "Pozůstalí po obětech a vězňové romských koncentračních táborů nedovolí, aby za současné situace, kdy je hanobeno místo, kde ti lidé umřeli, když tam ten prasečák je, aby se tam stavěli nějaké pomníky. Vždyť to by byl paradox," řekl ČTK předseda výboru Čeněk Růžička.

Tři desítky lidí si v sobotu u památníku v Letech na Písecku připomněly tragický osud Romů, kteří za druhé světové války zahynuli v místním sběrném táboře. Romové k památníku položili květiny a věnce. Za zesnulé se u příležitosti Mezinárodního dne Romů pomodlili při zádušní pravoslavné bohoslužbě.

"Dnes máme krásné počasí. Stojíme vedle velkovýkrmny vepřů a kupodivu dnes není cítit nic. Snad si šéfové vepřína domysleli, že je dnes Mezinárodní den Romů, a utáhli nějaké kohoutky," řekl po mši romský pravoslavný kněz David Dudáš. Podle něj jsou Lety 60 let po válce významnější než za války. "V době zla byl tento tábor jedním z táborů, dnes je toto místo mezinárodním symbolem pro ponížení a utrpení Romů ve světě," dodal.

Romové požadují přemístění vepřína, který stojí na místě bývalého tábora. Chtějí také vybudovat důstojnější památník obětem. Stát do červnových voleb již zřejmě nestačí vepřín odstranit. Kabinet podle premiéra Jiřího Paroubka zatím v lokalitě nechá vybudovat pomník obětem romského holokaustu. "Je nám líto, že tu není žádný politik. Je vidět, že nemají zájem a neberou v úvahu romskou otázku a problém s prasečákem," řekl novinářům organizátor vzpomínky Ervín Olah.

Podle historických pramenů zahynulo v táboře v Letech 326 lidí a přes pět stovek vězňů skončilo v Osvětimi. Nedaleko vepřína stojí od poloviny 90. let památník.

Zpřísnění památkové ochrany areálu v Letech u Písku je údajně jednou z možností, jak dosáhnout odstranění vepřína, který v místech někdejšího sběrného tábora pro Romy stojí. I tato možnost je uvedena v podkladech pro jednání vlády, píšou Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. Do vepřína také podle tisku přichází v posledních týdnech řada kontrol z veterinární správy a inspekce životního prostředí. Pokud by byla zpřísněna památková ochrana, nemohl by vlastník vepřína - firma Agpi - v areálu stavět a nesplňoval by všechny předpisy. Rozšíření památkové ochrany má posoudit ministerstvo kultury. Podle Lidových novin je tento postup ale kvůli legislativním problémům spíše nereálný. Firma Agpi by takové počínání státu považovala za nátlak. Podle Lidových novin může mít firma Agpi také dojem, že ji stát před jednáním o odstranění vepřína šikanuje. "Za posledních čtrnáct dní jsme měli celkem pět kontrol veterinářů a inspekce životního prostředí," uvedl ředitel firmy Jan Čech. Úřady podle listu popírají, že by snažily tímto způsobem nějak na majitele vepřína tlačit, aby podnik prodali, ale sérii kontrol potvrdily.

Jednání o vykoupení vepřína v Letech se má uskutečnit do konce března. Po odstranění velkovýkrmny volají některé romské a proromské organizace, Česko k tomu vyzval i Evropský parlament. Odkup vepřína za státní peníze komise odůvodňuje tím, že v 70. a 80. letech stát souhlasil s výstavbou vepřína právě na sporném místě, a současný vlastník tak za nynější stav není odpovědný. Komise konstatovala, že jediným zdrojem peněz na výkup vepřína je vládní rozpočtová rezerva. Navrhuje proto uvažovat o možnosti částečného nefinančního vyrovnání. Kolik peněz chce vláda na chystanou akci obětovat, se zatím neví.