Související články

ZprávyČech prý chtěl v USA do vojenského zařízení, čeká ho deportace

21-04-2015 18:34 | Martina Bílá

Český občan se minulý pátek pokusil za podezřelých okolností proniknout do vojenského zařízení ve Spojených státech. Dnes o tom informovala agentura AP s tím, že muže podle všeho čeká deportace. Jeho zadržení bez bližších podrobností ČTK potvrdilo i české ministerstvo zahraničí. Prozatím není jasné, zda 46letému Čechovi hrozí nějaké obvinění. Imigrační soudce by měl jeho případ řešit za dva týdny. Server TAPinto s odvoláním na své zdroje uvedl, že poplach vyvolal podezřelý náklad ve voze, mimo jiné kanystry s palivem a dráty. Incident se odehrál u zařízení Picatinny Arsenal ve státě New Jersey. Do areálu, který je zaměřen na výzkum a vývoj konvenčních zbraní a munice, se prý Čech pokusil vjet osobním vozem přes bránu pro nákladní auta. U kontrolního stanoviště ale vůz vyvolal poplach. Úřady následně podle médií postupovaly jako v případě možného ohrožení bombou: areál evakuovaly a uzavřely také přilehlé silnice. Pozdější kontrola vozu ale žádnou trhavinu neodhalila. 

ZprávyV USA zemřela politička s českými kořeny Judy Baarová Topinková

11-12-2014 10:33 | Zdeňka Kuchyňová

Ve věku 70 let náhle zemřela americká politička s českými kořeny Judy Baarová Topinková, která působila ve státě Illinois na americkém Středozápadě. Informoval o tom český generální konzul v Chicagu Bořek Lizec. Judy Baarová Topinková, která vstoupila do vysoké politiky v roce 1984, když se stala poslankyní dolní sněmovny illinoiského parlamentu, zůstala aktivní do poslední chvíle. V listopadu v přímé volbě obhájila funkci šéfky illinoiského kontrolního úřadu. Kromě zákonodárné činnosti v minulosti třikrát zastávala funkci ministryně financí Illinois. V roce 2006 neúspěšně kandidovala za republikánskou stranu na guvernérku. List Chicago Tribune ji označil za nejosobitější a nejpřímočařejší političku Illinois. 

ZprávyPražské divadlo Viola se představí českým krajanům v USA

22-09-2014 19:00 | Milena Štráfeldová

Ve dnech 2. až 14. října se herci divadla Viola Radka Tesárková, Josef Hervert a Martin Rudovský vydají na turné po východním pobřeží Spojených států amerických. Se dvěma inscenacemi Ententýky a Endele Vendele určenými dětem vystoupí dvakrát v Českém centru v New Yorku a dále v krajanských spolcích v Bostonu, Philadelphii, Chicagu a Washingtonu. Představení Ententýky uvádí Viola osmou sezonu, koncem roku bude uvedeno posté. Tento český rok v básních, rozpočitadlech, písních a pohádkách českých básníků se tu hraje v hudebním nastudování a režii Pavla Jurkoviče. Inscenace Endele Vendele se hraje šestým rokem, mimo jiné hostovala na 50. ročníku Poděbradských dnů poezie. I v ní znějí pohádky a počítadla, hádanky a písně.. Jurkovič napsal scénář s Alenou Skálovou. Americké turné divadla Viola navazuje na úspěšná představení pro české děti a jejich rodiče žijící v zahraničí, která se uskutečnila v rámci Českých škol bez hranic v Bruselu, Lucemburku, Ženevě a Berlíně. Po návratu z USA čekají do konce roku Ententýky a Endele vendele další reprízy v Curychu, Basileji a Drážďanech. 

Hudební pořadyDětský sbor Ondrášek se chystá za krajany do USA

04-05-2014 | Milena Štráfeldová

Foto: Archiv Dětského pěveckého sboru Ondrášek Dětský sbor Ondrášek z Nového Jičína patří k nejvýznamnějším pěveckým sborům v Česku. Má za sebou téměř půlstoletou historii a množství tuzemských a zahraničních úspěchů. Účinkoval v řadě zemí Evropy, před dvěma lety byl ale i na turné v Číně. A teď se chystá za českými krajany ve Spojených státech. Ve Washingtonu se současně ve druhé polovině června zúčastní prestižní soutěže pěveckých sborů. O tom všem v rozhovoru pro Radio Praha hovoří sbormistr Josef Zajíček.  Více

Dokumenty Českého rozhlasuSkutečný Král Šumavy Josef Hasil: hrdina odboje nebo zloděj a vrah?

16-02-2014 | Renata Kalenská

Šumava, ilustrační foto: Miloš Turek V dnešním Dokumentu Českého rozhlasu se budeme věnovat jedné z legend třetího odboje, skutečnému Králi Šumavy Josefu Hasilovi. Tentokrát ovšem jinak, než ho ve svém filmu zachytil Karel Kachyňa. Současné publikace i televizní dokumenty ho představují v nezkreslené podobě. K debatě o exulantovi, který dodnes žije ve Spojených státech, si autorka pořadu k mikrofonu pozvala místopředsedu Národní rady Klubu českého pohraničí Milana Richtera, který Hasila považuje za zloděje a vraha. Oponuje mu publicista a spisovatel literatury faktu Luděk Navara, který Hasila navštívil v jeho chicagském domově.  Více

ZprávyJeden z kandidátů na starostu New Yorku má české kořeny

03-11-2013 21:30 | Milena Štráfeldová

V úterý 5. listopadu rozhodnou voliči v New Yorku o novém starostovi. Za demokraty kandiduje Bill de Blasio, za republikány politik s českými kořeny Joe Lhota. Průzkumy veřejného mínění favorizují de Blasia, který by mohl Lhotu porazit s náskokem až 45 procentních bodů. To by bylo nejdrtivější vítězství v New Yorku od roku 1985. Republikán Lhota zastával post náměstka někdejšího newyorského starosty Rudyho Giulianiho a také vedl newyorský dopravní kolos. Ve více než osmimilionové metropoli má pověst fiskálně prozíravého člověka a dobrého krizového vůdce. Lhotova idea chytré kampaně podle kritiků spočívá v útocích na demokratického rivala za jeho mladickou podporu nikaragujských sandinistů, levicové strany vzniklé z partyzánských skupin. Podle analytiků by však zřejmě ani jako výborný řečník a taktický génius nedokázal porazit zburcované voliče demokratů, kteří se po 20 letech chystají k návratu na newyorskou radnici.  

ZprávyPrvní den voleb skončil v Americe, v USA byl o volby velký zájem

25-10-2013 21:30 | Milena Štráfeldová

Na americkém kontinentu v noci na pátek skončil první den hlasování v českých parlamentních volbách. Zejména v USA volby provázel značný zájem. V New Yorku odevzdalo svůj hlas 105 Čechů, přičemž téměř polovina přišla s voličským průkazem. Uvedl to generální konzul v New Yorku Martin Dvořák. Volební účast je zatím podle Dvořáka jen o deset procent nižší než při nedávných prezidentských volbách. Hned po otevření volební místnosti odvolila v New Yorku jako první bývalá krasobruslařka Ája Vrzáňová. V Chicagu během prvního dne využilo svého volebního práva 38 českých občanů, včetně biskupa Václava Malého. Ve Washingtonu, v New Yorku, v Chicagu a Los Angeles první den odevzdalo svůj hlas dohromady přes 200 voličů, z nich téměř polovina na voličský průkaz, shrnul tajemník českého velvyslanectví ve Washingtonu Martin Pizinger. Slabší byla účast v kanadském Torontu. Volební místnosti v rámci českých parlamentních voleb jsou na 104 místech ve světě, a to převážně na českých velvyslanectvích nebo také ve městech, kde působí čeští vojáci.  

ZprávyBratr ministra Kerryho v Česku pátrá po kořenech své rodiny

11-10-2013 21:30 | Jan Charvát

Pátrat po kořenech své rodiny do Česka přiletěl bratr amerického ministra zahraničí Cameron Kerry, jehož dědeček se narodil v Horním Benešově na Bruntálsku. "Vlastně jsme toho věděli velmi málo, dokud můj bratr John Kerry nekandidoval na prezidenta," přiznal třiašedesátiletý Američan, který prý měl představu v podstatě jen o tom, že jeho prarodiče přišli do Spojených států z Rakouska a že předtím žili v českých zemích. To se změnilo právě při prezidentské kampani v roce 2004, když americký tisk přišel na to, že dědeček bratrů Kerryových z otcovy strany Fritz Kohn se 10. května 1873 narodil v městečku Bennisch v části tehdejšího rakouského mocnářství, které je Horním Benešovem. Kerryové zjistili také podrobnosti o svém pradědečkovi, který v Benešově pracoval jako sládek v pivovaru, ale i dalších částech rodiny.

Letos ho v Česku spolu s manželkou čeká víkendová prohlídka Prahy a především pondělní návštěva Horního Benešova. Od prohlídky rodiště svého dědečka, kde jej prý čeká vřelé přijetí, si Kerry slibuje zejména to, že si jeho život bude moci lépe zařadit do širšího kontextu. Proč jeho dědeček, který později pracoval jako prokurista továrny na výrobu bot nedaleko Vídně, konvertoval a nechal si změnit příjmení na Kerry, odešel do Spojených států, Kerry přesně neví. "Předpokládám, že to bylo o jejich vzestupu a příležitostech, jako u řady lidí, kteří přišli do Ameriky v té době na začátku 20. století, a jako hodně lidí, kteří tam přicházejí dodnes," uvedl.  

KrajanéChicago je dodnes plné "českých stop"

20-09-2013 16:55 | Milena Štráfeldová

Chicago, foto: Andrew Horne, Wikimedia CC BY 2.0 Chicago ve Spojených státech se na začátku 20. století považovalo za druhé největší české město na světě, hned po Praze. Před sto lety tam žilo nejméně sto tisíc Čechů. Chicago se o tento primát dokonce přelo s Vídní. Jaké stopy tam po české komunitě dnes zůstaly? A jak žijí dnešní Češi v Chicagu? O tom si ve studiu Radia Praha povídáme s Irenou Čajkovou. V Chicagu žije už téměř dvacet let, učí češtinu na tamní škole T. G. Masaryka, a i když se původně nijak netoužila stýkat s dalšími Čechy, dnes je zapojená do nejrůznějších krajanských aktivit.  Více

ZprávyPotomci Čechů z Iowy pomohou s následky záplav v ČR

16-09-2013 21:30 | Jan Charvát

Obyvatelé amerického města Cedar Rapids, kde je velká komunita potomků českých přistěhovalců, chtějí pomoci České republice s odstraňováním následků červnových povodní. Tamní občanská iniciativa CR2CR tak chce mimo jiné oplatit pomoc, která v roce 2008 přišla z Česka. Tehdy povodně poničily i českou čtvrť Czech Village v Cedar Rapids, které je druhým největším městem ve statě Iowa. Krajané v USA teď chtějí svou pomoc věnovat na obnovu městské knihovny v Děčíně. Cedar Rapids mělo podle tamního serveru kcrg.com s Českou republikou vždy silné vztahy. Kdysi byli téměř všichni obyvatelé čtvrti Czech Village českými přistěhovalci nebo jejich potomky. Čtvrť je také sídlem Národního česko-slovenského muzea a knihovny, což je jedna z největších turistických atrakcí v Cedar Rapids. Hlavní budova instituce byla v roce 2008 silně poničena povodněmi, stejně jako zdejší kostel sv. Václava. Česká republika poskytla týden po záplavách 50.000 dolarů (zhruba 970.000 korun). Celkově česká vláda organizacím v Cedar Rapids poskytla 600.000 dolarů (asi 11,6 milionu Kč), z nichž velká část šla na obnovu česko-slovenského muzea.  

Doporučujeme

Aktuální relace