Související články

ZprávyVláda navrhla generála Petra Pavla do vrcholné pozice v NATO

21-07-2014 19:09 | Martina Bílá

Vláda schválila kandidaturu náčelníka generálního štábu české armády Petra Pavla na předsedu Vojenského výboru NATO. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Pavel má podle něj "velice solidní šanci" funkci, která je po generálním tajemníkovi nejvyšším postem NATO, získat. Předseda výboru se bude volit 20. září, nominace je třeba předložit do konce července. Pokud by byl Pavel zvolen, stal by se prvním představitelem nové členské země v této funkci. 

ZprávyZeman: Členství v EU a NATO dává Česku garanci bezpečnosti

24-06-2014 19:05 | Milena Štráfeldová

Přestože v Evropě a okolí existují válečná ohniska, členství v Evropské unii a NATO dává Česku garanci bezpečnosti. U příležitosti stého výročí od zahájení první světové války to řekl prezident Miloš Zeman. Prezident také ocenil působení českých vojáků v zahraničních misích. Podle něj tím splácí dluh, který Česká republika získala vznikem vlastního svobodného státu. Slavnostního shromáždění a uctění památky padlých vojáků se kromě současné hlavy státu uúčastnili i bývalý prezident Václav Klaus, premiér Bohuslav Sobotka, někteří ministři, dále zástupci armády a diplomaté. Století od vypuknutí jedné z nejkrvavějších válek připomněla v katedrále svatého Víta zádušní mše, kterou sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka. 

ZprávyLidovci: Slova Sobotky o vojácích USA v Evropě jsou nepřijatelná

04-06-2014 20:55 | Neuveden

Lidovci považují vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) k posílení vojenské přítomnosti USA v Evropě za zcela nepřijatelné a nezodpovědné. V prohlášení to uvedl jejich předseda a vicepremiér Pavel Bělobrádek, který má transatlantickou vazbu za základní článek bezpečnostní politiky. Podle Sobotky Česko po vojenské přítomnosti USA v Evropě nevolá. Premiér však připustil, že se některé evropské země, včetně Polska nebo pobaltských zemí, obracejí na NATO, aby byla zvýšena vojenská přítomnost na kontinentu. Odlišné stanovisko než Sobotka vyjádřil také šéf opoziční ODS Petr Fiala, podle něhož Česko zbytečně hazarduje se svou reputací a ohrožuje vlastní bezpečnost. Kontroverzní výroky premiéra Sobotky přišly na přetřes i na jednání kabinetu. Sobotka svým vládním kolegům a později i novinářům řekl, že se jeho slova týkala České republiky, která podle něj nepotřebuje přijímat mimořádná opatření. 

ZprávyZemanovi "symbolické" posílení přítomnosti USA v Evropě nevadí

04-06-2014 20:55 | Neuveden

Prezident Miloš Zeman naznačil, že považuje výrok premiéra Bohuslava Sobotky ohledně posílení americké vojenské přítomnosti v Evropě za chybu. Sobotka v úterý uvedl, že Česká republika nevolá po posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v Evropě, země nic takového s ohledem na současnou bezpečnostní situaci nepotřebuje. Premiér tak reagoval na prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, že Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě. Zeman považuje větší angažování USA spíše za symbolické a nevadí mu."Já bych byl k panu premiérovi shovívavý. On se v životě nezabýval zahraniční politikou, takže se jí musí teprve učit. A každý, kdo se učí, dělá chyby," řekl Zeman českým novinářům ve Varšavě. 

ZprávyČeši nabízejí baltským státům protiletadlové komplety

03-06-2014 19:12 | Martina Bílá

Česko je schopno poskytnout baltským státům prostředky protivzdušné obrany, pokud o ně požádají. Novinářům to v sídle NATO v Bruselu řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Česká nabídka protiletecké obrany je reakcí na současnou ukrajinskou krizi a obavy pobaltských republik před silovými operacemi Ruska na východě kontinentu. Stropnický připomněl, že Praha již prodloužila podzimní misi českých stíhačů s letouny Gripen na Islandu ze tří na devět týdnů. Podle ministrova mluvčího Jana Pejška v současné době cvičí čeští protiletadloví střelci právě na baltské střelnici v Polsku. 

ZprávySobotka: Česko nevolá po posílení přítomnosti NATO v Evropě

03-06-2014 19:12 | Martina Bílá

Česká republika nevolá po posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v Evropě. Země nic takového s ohledem na současnou bezpečnostní situaci nepotřebuje. Premiér Bohuslav Sobotka to řekl novinářům při návštěvě Rakouska. Reagoval na prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, že Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě. Sobotka připustil, že některé evropské státy, včetně Polska nebo pobaltských zemí, se obracejí na NATO, aby byla zvýšena vojenská přítomnost na kontinentu, Česko ale podle něj nic takového nepotřebuje. "Já myslím, že taková přítomnost má logiku jen v návaznosti na bezpečnostní situaci," podotkl s tím, že ta česká to nevyžaduje. "Česká republika tedy nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě," řekl Sobotka českým novinářům. Ministerský předseda je přitom přesvědčen, že zvyšování počtu aliančních jednotek v Evropě ještě řadu let nemusí být na pořadu dne. Závisí to podle něj ale na vývoji bezpečnostní situace.

Obama po setkání se svým polským protějškem Bronislawem Komorowským ve Varšavě prohlásil, že USA v rámci přehodnocení svých vojenských aktivit v reakci na "nové bezpečnostní výzvy" pošlou na evropský kontinent více vojáků i vybavení. Obama, který žádá Kongres, aby pro tyto aktivity schválil podporu v hodnotě jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard Kč), se posílením vojenské přítomnosti v Evropě snaží zmírnit obavy amerických spojenců NATO po znepokojivých ruských krocích vůči Ukrajině. 

ZprávyTOP 09 trvá na zvyšování výdajů na obranu na 2 pct. HDP

27-05-2014 19:07 | Martina Bílá

Opoziční TOP 09 trvá na zvyšování výdajů na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu ze současného zhruba procenta. Cíle by mělo být podle této strany dosaženo za sedm let. Zástupci TOP 09 kritizují vládní návrhy, podle nichž by výdaje na obranu měly stoupnout ve střednědobém horizontu na 1,4 procenta hrubého domácího produktu. "TOP 09 pokládá takový návrh za cynický výsměch našim spojeneckým závazkům v rámci NATO a za naprosto neodpovědný hazard vůči bezpečnosti České republiky," řekl novinářům po zasedání stranického předsednictva místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. O nárůstu výdajů na obranu na 1,4 HDP hovořil nedávno při návštěvě vojenského letiště v Čáslavi premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nemělo by podle něj smysl zvýšit skokově výdaje na dvě procenta, ke kterým se Česko zavázalo při vstupu do NATO. Velení aliance i americký ministr obrany Česko za nízké výdaje na armádu kritizovali. 

ZprávyVisegrádská čtyřka musí podle Sobotky posílit obrannou spolupráci

15-05-2014 19:20 | Milena Štráfeldová

Země visegrádské čtyřky by měly posílit spolupráci v obranné politice. Český premiér Bohuslav Sobotka to řekl na bratislavské bezpečnostní konferenci Globsec. Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen tamtéž vyzval středoevropské země k tomu, aby zastavily pokles ve výdajích na obranu. Jejich rozpočty postavil do kontrastu s Ruskem, jehož výdaje na obranu v posledních letech podle Rasmussena rostly každoročně o deset procent. Polský premiér Donald Tusk se vyjádřil pro větší přítomnost jednotek NATO ve státech na východní hranici aliance. Za pilíř bezpečnosti středoevropského regionu Sobotka považuje Severoatlantickou alianci. Některé státy se však podle něj v minulosti soustředily spíše na zahraniční mise a nevěnovaly dostatečnou pozornost zajištění teritoriální obrany. Výdaje na obranu klesaly také v Česku, připustil Sobotka. Dění na Ukrajině přitom dokazuje, že bezpečnostní situace v Evropě se může rychle měnit, doplnil. Státy V4 by měly podle dosavadních záměrů do roku 2016 vytvořit společné vojenské uskupení o síle 3000 až 4000 vojáků. 

ZprávySněmovna: ČR bude plnit závazky k NATO

14-05-2014 20:55 | Neuveden

Česko pokládá členství v Severoatlantické alianci za základní pilíř své bezpečnostní politiky a je připraveno plnit všechny své závazky. Na návrh ministra obrany Martina Stropnického (ANO) to uvedla Sněmovna. Ministr deklaraci navrhl v reakci na úterní kritiku zejména pravicové opozice kvůli jeho výrokům o tom, že Česko nepodporuje stálé umístění vojsk NATO na svém území. Usnesení, kterými by se dolní komora pro případnou stálou přítomnost vojáků aliance vyslovila a která podaly opoziční ODS a TOP 09, poslanci však ani v opakovaných hlasováních neschválili. Návrhy vedle poslanců ODS a TOP 09 podpořila ještě vládní KDU-ČSL. Podle šéfa frakce ODS Zbyňka Stanjury to znamená, že naprostá většina poslanců je proti umístění vojsk NATO v Česku. Předseda klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek uvedl, že tito poslanci zaujali politickou pozici kryptokomunistů koketujících s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Stropnický už v úterý popřel, že by řekl, že Česko nepodporuje stálé umístění vojsk NATO na svém území. 

ZprávyZaorálek: K diskusím o rozmístění sil NATO v Česku není důvod

13-05-2014 19:16 | Milena Štráfeldová

K debatě o stabilním rozmísťování jednotek NATO v České republice teď vůbec není důvod. Pokud by Česká republika podobnou potřebu cítila, šlo by o její suverénní rozhodnutí. Řekl to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Reagoval tak na pondělní slova ministra obrany Martina Stropnického, který v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že ČR nepodporuje trvalé rozmístění sil NATO na svém území v reakci na ukrajinskou krizi. Podle Stropnického jsou Češi stále opatrní, pokud jde o jakoukoli cizí vojenskou přítomnost v jejich zemi. "Patřím ke generaci, která zažila rozmístění 80.000 sovětských vojáků v období normalizace. Je to stále psychologický problém," prohlásil. Zaorálek připomněl, že Česká republika svou armádu buduje jako součást NATO a alianční spolupráce je základem toho, jak země chápe svou obranu. 

Doporučujeme

Aktuální relace