Související články

ZprávySobotka: Zeman by měl některé své postoje a výroky konzultovat

21-11-2014 07:08 | Zdeňka Kuchyňová

Prezident Miloš Zeman by měl některé své postoje a výroky konzultovat, míní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S prezidentem chce komunikaci sladit osobně, sejdou se kvůli tomu pravděpodobně 10. prosince. Sobotka to řekl novinářům v americkém Dallasu, kde ukončí svoji čtyřdenní návštěvu Spojených států. Konkrétní témata Sobotka neuvedl, dá se ale očekávat, že budou hovořit třeba o postoji Zemana vůči Rusku a konfliktu na Ukrajině. Za ten českého prezidenta v USA kritizoval například vlivný americký senátor John McCain, Sobotka se zase dříve ohradil proti Zemanovým slovům na adresu vězněných členek ruské punkové kapely Pussy Riot. Sobotka má za důležité, aby se Česko na půdě NATO nebo Evropské unie vyjadřovalo jednotně a srozumitelně, a nedocházelo tak k možnému znejistění spojenců, na které v poslední době někteří z nich poukázali. 

ZprávyStoltenberg má Česko za aktivního a stabilního člena NATO

17-10-2014 14:31 | Zdeňka Kuchyňová

Nový generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vnímá Českou republiku jako aktivního a stabilního člena aliance, a ne jako "zlobivé děcko". Novinářům to po jednání s ním v Bruselu řekl český ministr obrany Martin Stropnický. Kladné hodnocení Česka je podle ministra výsledek práce českých vojáků v zahraničních misích. Česko je mezi státy, které dlouhodobě na vlastní obranu vydávají méně, než jsou aliancí doporučovaná dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). ČR je nyní na polovině této hodnoty, strany nynější vládní koalice se ale zavázaly zvyšovat rozpočet tak, aby v roce 2020 dosáhl 1,4 procenta HDP. Podle Stropnického je normální, že aliance upozorňuje na celkovou podfinancovanost a také na to, že není dlouhodobě udržitelné, aby 75 procent rozpočtu platily Spojené státy. Český ministr připomněl, že Praha nabízí 150 vojáků speciálních sil do chystaného aliančního uskupení velmi vysoké připravenosti. 

ZprávyV Polsku začalo mezinárodní cvičení za účasti českých vojáků

24-09-2014 14:33 | Zdeňka Kuchyňová

V Polsku začaly rozsáhlé manévry polských ozbrojených sil a armád NATO. Cvičení, jemuž dodává zvláštní význam konflikt na Ukrajině, se účastní čeští, pobaltští či američtí vojáci. Rozsáhlé cvičení nazvané Anakonda-14 zahájil polský ministr obrany Tomasz Siemoniak. Operace má prověřit schopnost reagovat na bezpečnostní hrozby v době ozbrojeného konfliktu na Ukrajině, uvedla AP. 

ZprávyPavel bude se Zemanem jednat o svém nástupci asi koncem září

21-09-2014 18:26 | Martina Bílá

Náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel, který se o víkendu stal novým předsedou Vojenského výboru NATO, bude jednat s prezidentem Milošem Zemanem o svém nástupci ve funkci na přelomu září a října. Jména kandidátů prozrazovat nechce, ale navrhovat bude lidi ze svého nejbližšího okolí. Řekl to novinářům po příletu ze zasedání Vojenského výboru NATO v litevském Vilniusu. Náčelníka generálního štábu jmenuje prezident na návrh vlády a po projednání v příslušném výboru Sněmovny. 

ZprávyDny NATO v Mošnově navštívilo 225.000 lidí, vyrovnali tak rekord

21-09-2014 18:25 | Martina Bílá

Dny NATO a Dny Vzdušných sil armády ČR v Mošnově na Novojičínsku v neděli navštívilo 85.000 lidí, za oba víkendové dny jich bylo 225.000. Vyrovnali tak návštěvnický rekord z roku 2011. ČTK to řekl mluvčí akce Jaromír Krišica. Dny NATO navštívil prezident Miloš Zeman, který o úspěšnosti akce řekl, že zájem návštěvníků mluví za všechno. Prezident se v Mošnově vyjádřil k modernizaci české armády, nová generace zbraní podle něj bude určitě zahrnovat bezpilotní letouny. Připomněl, že už na summitu NATO říkal ve svém projevu, že potřebujeme méně tanků a více dronů, tedy bezpilotních letadel. Je podle něj dobře, že česká armáda má nadzvukové letectvo, i když někteří lidé proti tomu protestovali. Uvedl, že kromě Islandu a Lucemburska by ČR byla jedinou zemí bez nadzvukových letadel. 

ZprávyNovým předsedou Vojenského výboru NATO bude Čech Petr Pavel

20-09-2014 17:49 | Martina Bílá

Náčelník českého generálního štábu Petr Pavel se stane novým předsedou Vojenského výboru NATO. Do funkce byl zvolen na jednání výboru v litevském Vilniusu. Současného šéfa výboru, dánského generála Knuda Bartelse, by měl nahradit příští rok. Pavel je prvním zástupcem z východoevropských členských zemí aliance, který bude tuto významnou funkci zastávat. Pavlovi dali ve volbě členové výboru přednost před kolegy z Itálie a Řecka. Vojenský výbor je nejvyšším vojenským orgánem NATO, může předkládat návrhy a doporučení Severoatlantické radě, Výboru pro obranné plánování a Skupině pro jaderné plánování. Výbor se schází zpravidla třikrát ročně. 

ZprávyNa Dny NATO míří tisíce lidí, v kolonách se čeká i dvě hodiny

20-09-2014 12:40 | Martina Bílá

Několikakilometrové kolony aut se od rána tvoří v okolí letiště v Mošnově na Novojičínsku, kde dnes začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Lidé mohou v koloně strávit i dvě hodiny. ČTK to řekl operátor speciální policejní telefonní linky monitorující situaci v dopravě Michal Tichý. "Nejhorší je to ze strany od Ostravy, kde je kolona dlouhá šest až sedm kilometrů," řekl Tichý. Ve směru z Příbora měří kolona asi čtyři kilometry. Nejméně aut jede od Studénky, z té strany je kolona dlouhá asi kilometr. Program akce začal krátce po 09:00, a tak nad hlavami lidí už burácejí stíhačky.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. V atraktivních dynamických i statických ukázkách letos představuje své armádní, záchranářské či bezpečnostní jednotky 16 států, přičemž speciální partnerskou zemí je Polsko. Jedním z největších lákadel je v dnešní evropské premiéře americký konvertoplán CV-22B Osprey, který kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla. Stroj je od rána v obležení stovek návštěvníků. 

ZprávySněmovna schválila změny v odměňování vojáků

19-09-2014 11:07 | Martina Bílá

Sněmovna schválila novelu zákona o vojácích z povolání, která mění zejména systém odměňování příslušníků ozbrojených sil. Norma, jež dá vojákům kariérní řád a narovná platové podmínky, míří k posouzení do Senátu. Předloha propojí zastávané funkce s hodností a služebním platem, jak to funguje podle vyjádření zástupců ministerstva obrany v řadě zemí Severoatlantické aliance. Zavede podle autorů přehlednější a předvídatelnější kariérní růst a zvýší atraktivitu vojenského povolání. 

ZprávyDnů NATO v Mošnově na Novojičínsku se letos zúčastní 16 zemí

10-09-2014 17:48 | Zdeňka Kuchyňová

Šestnáct zemí bude mít své jednotky na letošních Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil Armády České republiky, které se uskuteční 20. a 21. září na letišti v Mošnově na Novojičínsku. Návštěvníci například uvidí poprvé v Česku finské letectvo, které předvede dynamickou ukázku nadzvukových bojových letounů F-18 Hornet. Novinářům to v Ostravě řekl předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem podniku, Zbyněk Pavlačík. Akci navštíví i prezident Miloš Zeman. 

ZprávyRusku se nelíbí plány NATO na umístění jednotky rychlého nasazení

06-09-2014 09:38 | Zdeňka Kuchyňová

Umístění sil rychlé reakce NATO na území Polska by byl nepřátelský akt vůči Rusku. V reakci na výsledky summitu Severoatlantické aliance to řekl šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov. Podle něj by bylo daleko logičtější, kdyby taková jednotka působila na jihu Evropy, například v Turecku. "Informace o tom, kde by tato útočná skupina mohla být vytvořena a kde by měla působit - pravděpodobně v Polsku - napovídají, že jde o nepřátelský akt vůči Rusku. Více než nepřátelský," řekl Puškov v ruské zpravodajské televizi Rossija 24. Trval na tom, že Rusko nikoho neohrožuje.

Aliance se dohodla na vytvoření nové jednotky rychlého nasazení, která bude schopná do 48 hodin zasáhnout v krizi v jakékoli členské zemi. Má mít až 5000 lidí, kteří budou mít připravené zázemí ve východních státech aliance. Detaily se budou ještě dojednávat, ale už v pátek z dějiště summitu pronikla informace, že by velitelství této jednotky zřejmě mohlo být v polském Štětíně. 

Doporučujeme

Aktuální relace