Související články

ZprávyZeman: Ekonomické problémy Ruska jsou překonatelné

17-12-2014 15:35 | Milena Štráfeldová

Současné ekonomické problémy Ruska jsou podle českého prezidenta Miloše Zemana otřesem, který je překonatelný. Destabilizace v zemi se neobává. Podle něj zůstane Ukrajina i přes zájem vstoupit do NATO neutrálním státem. Česká republika by měla podporovat stabilizaci Ukrajiny a pokračování mírových rozhovorů. O situaci na Ukrajině chce mluvit také s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, který se chystá na návštěvu Česka. Ruský rubl od počátku roku ztratil přes 50 procent své hodnoty a v posledních dnech jeho propad výrazně zrychlil. České firmy pád rublu většinou bezprostředně příliš nepocítily, řada z nich s ruskými partnery obchoduje v eurech nebo dolarech. Téměř všechny firmy ale mají z budoucího vývoje a klesající kupní síly v Rusku obavy. Ministr financí Babiš v této souvislosti řekl, že stát a ministerstvo průmyslu a obchodu by měly českým exportérům pomoci. 

ZprávyMinistr Zaorálek je pro zřízení horké linky mezi aliancí a Ruskem

03-12-2014 14:50 | Zdeňka Kuchyňová

NATO zvažuje, zda mít na vojenské úrovni k dispozici rychlý komunikační kanál s Ruskem. Návrh, o kterém se tento týden veřejně zmínil šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier, by měl pomoci předcházet incidentům, či je rychle řešit tak, aby se nevymkly kontrole. Nápad podpořil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Alianční diplomaté o věci diskutují už delší dobu. Někteří z nich ale mimo záznam připomínají, že podobná iniciativa potřebuje dvě strany a není jisté, zda bude Rusko ochotné spolupracovat. NATO a Moskva, jejichž vztahy jsou kvůli Ukrajině na nejhorší úrovni od konce studené války, se vzájemně obviňují z agresivního chování na společných hranicích. 

ZprávyMinistři zahraničí NATO potvrdili novou misi v Afghánistánu

03-12-2014 07:17 | Zdeňka Kuchyňová

Ministři zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance (NATO) v Bruselu formálně potvrdili zahájení nové alianční mise v Afghánistánu od počátku příštího roku. Mise, která nahradí dlouholeté působení mezinárodních sil ISAF, má být nebojová. Přibližně 12.000 vojáků NATO bude především pomáhat s výcvikem afghánských bezpečnostních sil. Kromě Američanů je počítáno s účastí například německých, tureckých či italských vojáků. Česká republika by se měla podílet 300 vojáky, Slovensko několika desítkami lidí. 

ZprávyV nových silách velmi rychlé reakce NATO budou příští rok i Češi

02-12-2014 14:39 | Zdeňka Kuchyňová

Celkem 150 českých vojáků by mělo být příští rok součástí prozatímních aliančních sil velmi rychlé reakce, schopných případně pomoci s obranou ohrožené členské země NATO už v několika dnech. Novinářům to v Bruselu řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Česká republika pro příští rok podle plánu, který na konci října schválil parlament, vyčleňuje 1500 vojáků pro už existující síly rychlé reakce NATO (NATO Response Force - NRF). Zmiňovaných 150 vojáků patří do této skupiny. O případném vyslání jednotek do konkrétní operace bude rozhodovat vláda, která by neprodleně informovala obě komory parlamentu. Takto koncipované "hrotové" uskupení má vzniknout v roce 2016. Do té doby aliance plánuje zvýšit připravenost části už existujících sil NRF, celkem asi 4000 vojáků. 

ZprávySobotka: Zeman by měl některé své postoje a výroky konzultovat

21-11-2014 07:08 | Zdeňka Kuchyňová

Prezident Miloš Zeman by měl některé své postoje a výroky konzultovat, míní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S prezidentem chce komunikaci sladit osobně, sejdou se kvůli tomu pravděpodobně 10. prosince. Sobotka to řekl novinářům v americkém Dallasu, kde ukončí svoji čtyřdenní návštěvu Spojených států. Konkrétní témata Sobotka neuvedl, dá se ale očekávat, že budou hovořit třeba o postoji Zemana vůči Rusku a konfliktu na Ukrajině. Za ten českého prezidenta v USA kritizoval například vlivný americký senátor John McCain, Sobotka se zase dříve ohradil proti Zemanovým slovům na adresu vězněných členek ruské punkové kapely Pussy Riot. Sobotka má za důležité, aby se Česko na půdě NATO nebo Evropské unie vyjadřovalo jednotně a srozumitelně, a nedocházelo tak k možnému znejistění spojenců, na které v poslední době někteří z nich poukázali. 

ZprávyStoltenberg má Česko za aktivního a stabilního člena NATO

17-10-2014 14:31 | Zdeňka Kuchyňová

Nový generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vnímá Českou republiku jako aktivního a stabilního člena aliance, a ne jako "zlobivé děcko". Novinářům to po jednání s ním v Bruselu řekl český ministr obrany Martin Stropnický. Kladné hodnocení Česka je podle ministra výsledek práce českých vojáků v zahraničních misích. Česko je mezi státy, které dlouhodobě na vlastní obranu vydávají méně, než jsou aliancí doporučovaná dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). ČR je nyní na polovině této hodnoty, strany nynější vládní koalice se ale zavázaly zvyšovat rozpočet tak, aby v roce 2020 dosáhl 1,4 procenta HDP. Podle Stropnického je normální, že aliance upozorňuje na celkovou podfinancovanost a také na to, že není dlouhodobě udržitelné, aby 75 procent rozpočtu platily Spojené státy. Český ministr připomněl, že Praha nabízí 150 vojáků speciálních sil do chystaného aliančního uskupení velmi vysoké připravenosti. 

ZprávyV Polsku začalo mezinárodní cvičení za účasti českých vojáků

24-09-2014 14:33 | Zdeňka Kuchyňová

V Polsku začaly rozsáhlé manévry polských ozbrojených sil a armád NATO. Cvičení, jemuž dodává zvláštní význam konflikt na Ukrajině, se účastní čeští, pobaltští či američtí vojáci. Rozsáhlé cvičení nazvané Anakonda-14 zahájil polský ministr obrany Tomasz Siemoniak. Operace má prověřit schopnost reagovat na bezpečnostní hrozby v době ozbrojeného konfliktu na Ukrajině, uvedla AP. 

ZprávyPavel bude se Zemanem jednat o svém nástupci asi koncem září

21-09-2014 18:26 | Martina Bílá

Náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel, který se o víkendu stal novým předsedou Vojenského výboru NATO, bude jednat s prezidentem Milošem Zemanem o svém nástupci ve funkci na přelomu září a října. Jména kandidátů prozrazovat nechce, ale navrhovat bude lidi ze svého nejbližšího okolí. Řekl to novinářům po příletu ze zasedání Vojenského výboru NATO v litevském Vilniusu. Náčelníka generálního štábu jmenuje prezident na návrh vlády a po projednání v příslušném výboru Sněmovny. 

ZprávyDny NATO v Mošnově navštívilo 225.000 lidí, vyrovnali tak rekord

21-09-2014 18:25 | Martina Bílá

Dny NATO a Dny Vzdušných sil armády ČR v Mošnově na Novojičínsku v neděli navštívilo 85.000 lidí, za oba víkendové dny jich bylo 225.000. Vyrovnali tak návštěvnický rekord z roku 2011. ČTK to řekl mluvčí akce Jaromír Krišica. Dny NATO navštívil prezident Miloš Zeman, který o úspěšnosti akce řekl, že zájem návštěvníků mluví za všechno. Prezident se v Mošnově vyjádřil k modernizaci české armády, nová generace zbraní podle něj bude určitě zahrnovat bezpilotní letouny. Připomněl, že už na summitu NATO říkal ve svém projevu, že potřebujeme méně tanků a více dronů, tedy bezpilotních letadel. Je podle něj dobře, že česká armáda má nadzvukové letectvo, i když někteří lidé proti tomu protestovali. Uvedl, že kromě Islandu a Lucemburska by ČR byla jedinou zemí bez nadzvukových letadel. 

ZprávyNovým předsedou Vojenského výboru NATO bude Čech Petr Pavel

20-09-2014 17:49 | Martina Bílá

Náčelník českého generálního štábu Petr Pavel se stane novým předsedou Vojenského výboru NATO. Do funkce byl zvolen na jednání výboru v litevském Vilniusu. Současného šéfa výboru, dánského generála Knuda Bartelse, by měl nahradit příští rok. Pavel je prvním zástupcem z východoevropských členských zemí aliance, který bude tuto významnou funkci zastávat. Pavlovi dali ve volbě členové výboru přednost před kolegy z Itálie a Řecka. Vojenský výbor je nejvyšším vojenským orgánem NATO, může předkládat návrhy a doporučení Severoatlantické radě, Výboru pro obranné plánování a Skupině pro jaderné plánování. Výbor se schází zpravidla třikrát ročně. 

Doporučujeme

Aktuální relace