Související články

ZprávyGenerál Pavel se o vysoký post v NATO utká s Italem a Řekem

29-08-2014 18:08 | Zdeňka Kuchyňová

Náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel bude podle ministerstva obrany o vedení Vojenského výboru NATO soupeřit s náčelníky generálních štábů Itálie a Řecka. Volba druhého nejvýše postaveného muže v Severoatlantické alianci se uskuteční 21. září v Litvě. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) považuje šance Pavla na zvolení za vysoké. Český kandidát totiž pochází z nové členské země NATO a Itálie i Řecko v minulosti už tento post zastávaly. Nový šéf výboru se funkce ujme v červnu 2015 na tři roky, jeho mandát může být prodloužen. 

ZprávyRasmussen: NATO chce kvůli Ukrajině nové základny na východě

27-08-2014 13:36 | Zdeňka Kuchyňová

Severoatlantická aliance (NATO) se chystá rozmístit nové vojenské základny ve východní Evropě. Bezprecedentně tak má reagovat nejen na pokračující krizi na Ukrajině, ale chce také odradit ruského prezidenta Vladimira Putina od toho, aby destabilizoval bývalé sovětské pobaltské republiky. Informoval o tom britský deník The Guardian s odvoláním na generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena. Polsko a tři pobaltské státy se znepokojením vnímají ruské ohrožení a dožadují se toho, aby NATO bylo v regionu výrazněji zastoupeno. Zároveň alianci kritizují za to, že se vzmohla podle nich k jen symbolickým krokům. Podle Rasmussena se mohou spojenecké síly na základnách poměrně rychle střídat. Podstatou prý je, aby potenciální agresor věděl, že pokud ho vůbec napadne útok proti členské zemi NATO, pak nenarazí jen na vojáky dané země, ale na vojska NATO. 

ZprávyZeman jednal s šéfy diplomacie a obrany o summitu NATO

23-08-2014 19:00 | Milena Štráfeldová

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech jednal s ministry zahraničí a obrany Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a Martinem Stropnickým (ANO) o přípravě na zářijový summit NATO. Všichni tři se ho zúčastní. Podle Stropnického mezi hlavními tématy summitu má být budoucnost Severoatlantické aliance a její financování, situace na Ukrajině a v Iráku. Podle Zaorálka by schůzka měla také ukázat akceschopnost, jednotnost a připravenost aliance. Zástupci Česka chtějí partnery v alianci ujistit, že česká armáda je jejich spolehlivým členem. Rovněž chtějí vyjádřit podporu nezávislosti Ukrajiny. 

ZprávyPodle Sobotky se mají evropští členové NATO více angažovat

19-08-2014 15:39 | Milena Štráfeldová

Premiér Bohuslav Sobotka vyzval evropské spojence v NATO, aby se s ohledem na ukrajinskou krizi více angažovali v oblasti bezpečnosti. Napsal to v článku pro internetovou verzi amerického časopisu Foreign Policy. Premiér připomněl, že Česko bude od příštího roku navzdory komplikovanému ekonomickému ovzduší postupně zvyšovat svůj vojenský rozpočet na 1,4 procenta HDP. "Náš závazek nelze měřit jen podle velikosti obranných rozpočtů, ale podle toho, co opravdoví spojenci obětují pro společnou věc, tu nejvyšší cenu - lidské životy," dodal Sobotka s odkazem na nedávnou ztrátu pěti českých vojáků působících v Afghánistánu. Připomněl také slova někdejšího prezidenta Václava Havla, který při přijetí pozvání Česka do NATO v roce 1997 podotkl, že tato organizace není jen zárukou bezpečnosti, ale zároveň příležitostí přijmout svůj díl odpovědnosti za mír na evropském kontinentu a přispět k obraně hodnot vyzdvihovaných aliancí. 

ZprávyV Česku se v září uskuteční rozsáhlé letecké cvičení NATO

15-08-2014 17:01 | Zdeňka Kuchyňová

V Česku se v září uskuteční rozsáhlé letecké cvičení NATO. Zúčastní se ho kromě českých letců i piloti a vojáci z 11 spojeneckých zemí. Kromě gripenů a ruských vrtulníků řady Mi do něj budou zařazeny také stíhačky F-16 nebo bojové vrtulníky Apache. ČTK to řekla Magdaléna Dvořáková z tiskového oddělení generálního štábu. Půjde o největší mezinárodní cvičení, které se letos v Česku uskuteční. Jeho úkolem má být společný výcvik aliančních jednotek. Cvičení s názvem Ample Strike se bude konat od 3. září do 15. září. Nasazeno bude 30 letadel a vrtulníků a 50 kusů pozemní techniky. 

ZprávyVláda navrhla generála Petra Pavla do vrcholné pozice v NATO

21-07-2014 19:09 | Martina Bílá

Vláda schválila kandidaturu náčelníka generálního štábu české armády Petra Pavla na předsedu Vojenského výboru NATO. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Pavel má podle něj "velice solidní šanci" funkci, která je po generálním tajemníkovi nejvyšším postem NATO, získat. Předseda výboru se bude volit 20. září, nominace je třeba předložit do konce července. Pokud by byl Pavel zvolen, stal by se prvním představitelem nové členské země v této funkci. 

ZprávyZeman: Členství v EU a NATO dává Česku garanci bezpečnosti

24-06-2014 19:05 | Milena Štráfeldová

Přestože v Evropě a okolí existují válečná ohniska, členství v Evropské unii a NATO dává Česku garanci bezpečnosti. U příležitosti stého výročí od zahájení první světové války to řekl prezident Miloš Zeman. Prezident také ocenil působení českých vojáků v zahraničních misích. Podle něj tím splácí dluh, který Česká republika získala vznikem vlastního svobodného státu. Slavnostního shromáždění a uctění památky padlých vojáků se kromě současné hlavy státu uúčastnili i bývalý prezident Václav Klaus, premiér Bohuslav Sobotka, někteří ministři, dále zástupci armády a diplomaté. Století od vypuknutí jedné z nejkrvavějších válek připomněla v katedrále svatého Víta zádušní mše, kterou sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka. 

ZprávyZemanovi "symbolické" posílení přítomnosti USA v Evropě nevadí

04-06-2014 20:55 | Neuveden

Prezident Miloš Zeman naznačil, že považuje výrok premiéra Bohuslava Sobotky ohledně posílení americké vojenské přítomnosti v Evropě za chybu. Sobotka v úterý uvedl, že Česká republika nevolá po posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v Evropě, země nic takového s ohledem na současnou bezpečnostní situaci nepotřebuje. Premiér tak reagoval na prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, že Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě. Zeman považuje větší angažování USA spíše za symbolické a nevadí mu."Já bych byl k panu premiérovi shovívavý. On se v životě nezabýval zahraniční politikou, takže se jí musí teprve učit. A každý, kdo se učí, dělá chyby," řekl Zeman českým novinářům ve Varšavě. 

ZprávyLidovci: Slova Sobotky o vojácích USA v Evropě jsou nepřijatelná

04-06-2014 20:55 | Neuveden

Lidovci považují vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) k posílení vojenské přítomnosti USA v Evropě za zcela nepřijatelné a nezodpovědné. V prohlášení to uvedl jejich předseda a vicepremiér Pavel Bělobrádek, který má transatlantickou vazbu za základní článek bezpečnostní politiky. Podle Sobotky Česko po vojenské přítomnosti USA v Evropě nevolá. Premiér však připustil, že se některé evropské země, včetně Polska nebo pobaltských zemí, obracejí na NATO, aby byla zvýšena vojenská přítomnost na kontinentu. Odlišné stanovisko než Sobotka vyjádřil také šéf opoziční ODS Petr Fiala, podle něhož Česko zbytečně hazarduje se svou reputací a ohrožuje vlastní bezpečnost. Kontroverzní výroky premiéra Sobotky přišly na přetřes i na jednání kabinetu. Sobotka svým vládním kolegům a později i novinářům řekl, že se jeho slova týkala České republiky, která podle něj nepotřebuje přijímat mimořádná opatření. 

ZprávyČeši nabízejí baltským státům protiletadlové komplety

03-06-2014 19:12 | Martina Bílá

Česko je schopno poskytnout baltským státům prostředky protivzdušné obrany, pokud o ně požádají. Novinářům to v sídle NATO v Bruselu řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Česká nabídka protiletecké obrany je reakcí na současnou ukrajinskou krizi a obavy pobaltských republik před silovými operacemi Ruska na východě kontinentu. Stropnický připomněl, že Praha již prodloužila podzimní misi českých stíhačů s letouny Gripen na Islandu ze tří na devět týdnů. Podle ministrova mluvčího Jana Pejška v současné době cvičí čeští protiletadloví střelci právě na baltské střelnici v Polsku. 

Doporučujeme

Aktuální relace