Související články

ZprávyNa demonstraci v Ruzyni proti konvoji dorazily jen dvě desítky lidí

30-03-2015 15:44 | Milena Štráfeldová

Na plánovanou demonstraci proti průjezdu amerického konvoje před ruzyňská kasárna dorazily maximálně dvě desítky lidí. Hlouček protestujících volal na projíždějící kolonu amerických armádních vozidel "Ami go home". Překřikoval se při tom se zastánci opačného postoje, kteří u kasáren Američany vítali. Postupem času se situace vyostřila. Odpůrci, kteří byli ve výrazné menšině, megafonem provolávali hesla "Nechceme NATO" a NATO hází bomby na děti". Příznivci konvoje tentokrát skandovali "Chceme NATO". Během cesty amerického konvoje přes Českou republiku je protestujících zatím řádově méně než příznivců, kteří příslušníky zámořské armády vítají. 

ZprávyTři americké vojenské konvoje se spojí v Praze

30-03-2015 09:29 | Milena Štráfeldová

Tři konvoje amerických vojáků, kteří se vracejí z Pobaltí na svou základnu v Německu, zamíří v pondělí z kasáren ve Vyškově, Pardubicích a Liberci do Prahy. V hlavním městě se shromáždí v areálu kasáren v Ruzyni, kde si v úterý budou moci lidé prohlédnout americkou vojenskou techniku. Z Estonska Američané vyrazili před osmi dny. Poslední americká vojenská technika směřující na základnu u bavorského Vilsecku by měla podle plánu opustit české území ve středu u Rozvadova. Do ČR přijelo zhruba 500 amerických vojáků ve 115 vozidlech, převážně osmnáctitunových obrněných transportérech Stryker a terénních autech Humvee. Takzvaná Dragounská jízda přes šest zemí má demonstrovat podporu americké armády evropským spojencům v NATO, kteří se cítí ohroženi ruskou agresí vůči Ukrajině. 

ZprávyPrvní skupina amerických vojáků dorazila do kasáren v Liberci

29-03-2015 19:04 | Martina Bílá

První část konvoje amerických vojáků, který přijel do České republiky z Polska přes hraniční přechod Harrachov na Semilsku, dorazila kolem 18:15 do Liberce. Před kasárnami, v nichž Američané přenocují, na ně čekaly tisíce lidí. V kasárnách stráví noc 180 vojáků a skoro 40 obrněných transportérů Stryker a terénních vozidel Humvee. V pondělí ráno budou pokračovat do Prahy. Přes hraniční přechod v Harrachově projela první skupina této části konvoje až krátce před 17:00. Američané, které tam vítaly desítky lidí, měli původně překročit hranici už dopoledne. Mnozí lidé, kteří chtěli vojáky s technikou vidět, čekání přes den vzdali. Nakonec jich zbyla podle odhadů asi polovina. 

ZprávyNa konvoj USA se v Náchodě přišly podívat tisíce lidí

29-03-2015 18:38 | Martina Bílá

Průjezd konvoje americké armády přes Náchod vzbudil velký zájem veřejnosti. Na Američany se přišly podívat tisíce lidí. Na hraniční čáře na konvoj čekalo i několik odpůrců USA, kteří křičeli heslo Američané jděte domů. Od ostatních lidí je oddělily policejní těžkooděnci. Hranice konvoj na přechodu v Náchodě překročil ve třech skupinách mezi 10:36 a 13:20. Nejvíce lidí pozdravilo prostřední část konvoje, která do Náchoda vjela ve 12:30. Náchodský konvoj vojáků jedoucích z Pobaltí do Německa nocuje v Pardubicích. První část konvoje jedoucí přes Náchod se skládala z devíti transportérů Stryker a čtyř doprovodných vozidel. Techniku americké armády si také v Pardubicích přišly prohlédnout tisíce lidí. 

ZprávyDo Vyškova dorazili američtí vojáci, přišli příznivci i odpůrci

29-03-2015 18:35 | Martina Bílá

Tisíce lidí vítaly v neděli ve Vyškově při příjezdu americký armádní konvoj, který projíždí Českou republikou na cestě z cvičení v Pobaltí na základnu v bavorském Vilsecku. Lidé Američany vítali také v Moravskoslezském kraji, kudy projížděl, hranice překročili vojáci u Bohumína. Protestovat proti americkým vojákům přišly i desítky odpůrců. Přes 160 vojáků tráví noc ve vyškovském vojenském areálu, řekla ČTK jeho mluvčí Monika Nováková. V pondělí budou pokračovat do Prahy. Američtí vojáci dorazili do Vyškova ve třech skupinách. První z nich přijela v 15:00, druhá kolem 16:30 a třetí před 18:00. Celkem dorazilo skoro 40 armádních amerických vozidel, mezi které patří například osmnáctitunové transportéry Stryker. 

ZprávyV centru Prahy se sešlo několik stovek odpůrců a zastánců konvoje

28-03-2015 19:51 aktualizováno | Martina Bílá

Odpůrci i zastánci průjezdu amerického vojenského konvoje Českou republikou se sobotu odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze, aby vyjádřili své názory. Na demonstrace podle zpravodajů ČTK dorazilo několik stovek lidí. Oba tábory se promíchaly, někteří účastníci si hlasitě vyměňovali své názory. Několik stovek "odpůrců konvoje" pak přišlo na náměstí Míru, část z nich se sem přesunula z Václavského náměstí. Akci odpůrců konvoje pořádali pražští komunisté, iniciativa Ne základnám, Hnutí za přímou demokracii, hnutí Stop církevním restitucím a další. Někteří z těch, jimž přítomnost amerických vojáků v Česku a jejich cesta zemí vadí, měli s sebou ruské vlajky. Nesli transparenty s hesly: Stop US konvoji či Nepotřebujeme americkou spásu. Skandovali: Hanba NATO! Proti odpůrcům přišli protestovat lidé s opačným názorem. Ti si vzali vlajky americké, ukrajinské či NATO a skandovali: Ať žije Havel! Oba tábory se promíchaly. Odpůrci a zastánci konvoje mezi sebou hlasitě diskutovali, došlo na slovní potyčky a hádky. Postupně se situace uklidnila. Dohlížely tu desítky policistů, kteří usměrňovali i dopravu.

Českem se má ze cvičení v Pobaltí vracet do Německa na základnu kolem 520 amerických vojáků se 120 armádními vozidly. Hranice z Polska překročí v neděli dopoledne ve třech konvojích, které se spojí v Praze. Republiku opustí v jedné koloně ve středu. 

ZprávyPřejezd vojáků USA je v souladu s právem,odmítá TOP 09 názor KSČM

26-03-2015 14:52 | Martina Bílá

Průjezd amerických vojáků přes Českou republiku je plně v souladu s českým právním řádem. Na tiskové konferenci to řekla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. Podpořila tak postup vlády a odmítla názor komunistů, že kabinet porušil ústavu, když přesun amerických jednotek nenechal jako "pobyt cizích vojsk" schválit Sněmovnou. Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga jsou mezi odpůrci konvoje i tací, kteří vědomě podrývají obranyschopnost ČR. 

ZprávyAmerické vojáky v Česku přivítají koncerty i historická technika

26-03-2015 14:49 | Martina Bílá

Vojáky z amerického konvoje, který od neděle do středy projede Českem, přivítají dva koncerty, motorkáři se stroji Harley Davidson i historická technika americké armády. Příznivci historických vojenských klubů v nich Prahou projedou v pondělí. Novinářům to řekli zástupci organizátorů. Američany chtějí také lidé zdravit podél silnic a dálnic. Na příjezd kolony, která by měla překročit české hranice na třech místech během neděle, se chystají stovky jejích příznivců. Vojáky chtějí vítat transparenty s nápisy Hi Friends (Ahoj přátelé), v Harrachově na ně budou čekat až stovky motorkářů na amerických strojích Harley Davidson. Ti k účasti vyzývají i majitele jiných typů motorek. Větší uvítání chystají například u Olomouce či v Náchodě, ale i v Liberci a Vyškově, kde budou Američané nocovat. Největší akce jsou naplánovány na pondělí a úterý do Prahy, kde stráví američtí vojáci nejvíce času. Setkání s americkými vojáky je v plánu i v Plzni, kam se část Američanů vydá v úterý uctít památku svých předchůdců, kteří padli v roce 1945 při osvobozování Československa. Americký konvoj opustí Česko ve středu dopoledne v Rozvadově. Kromě oslav jsou ale v plánu také protesty odpůrců amerického konvoje. 

ZprávyZeman: Vojáci z amerického konvoje nejsou okupační armáda

24-03-2015 13:21 | Martina Bílá

Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s tím, aby byli vojáci amerického konvoje označováni za okupační armádu. Řekl to při návštěvě Libereckého kraje. Poznamenal, že v souvislosti s konvojem musí bojovat s "antiamerickými blázny". Blížící se průjezd konvoje v posledních dnech vyvolal kontroverze, nesouhlasí s ním zejména komunisté a aktivisté názorově blízcí Rusku. Plánují proti němu protesty. Jejich odpůrci naopak chtějí vojáky vítat. 

ZprávyBezpečnostní rada státu bude řešit muniční sklady a obranu

23-03-2015 10:26 | Zdeňka Kuchyňová

O muničních skladech v Česku nebo dlouhodobém výhledu pro obranu do roku 2030 bude jednat Bezpečnostní rada státu. Čeká ji také debata o informační kriminalitě nebo problematice neregulérních dokladů. Na programu má Bezpečnostní rada státu i otázky související s bezpečností v rámci NATO a Evropské unie nebo informaci o aktuálním vývoji okolo zásob nafty, které má Česko v německých zásobnících zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe. 

Doporučujeme

Aktuální relace