Související články

ZprávyČR nabízí k posílení ochrany zemí NATO gripeny, vojáky i protichemickou jednotku

18-04-2014 19:14 | Milena Štráfeldová

Čtyři gripeny a 300 vojáků nabízí Česká republika k zesílení ochrany zemí Severoatlantické aliance (NATO) kvůli ukrajinské krizi. ČTK to oznámil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Okamžité posílení obrany aliančních zemí oznámil ve středu v Bruselu generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Slíbil například více letadel při hlídkování v Pobaltí a lodě v Baltickém moři, východním Středomoří i jinde podle potřeby. Česko je také připraveno vyčlenit vojenskou protichemickou jednotku. Serveru Aktuálně.cz to řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel. Nasazení 300 specialistů v Pobaltí, Polsku nebo Rumunsku by podle něj stálo zhruba 200 milionů korun za měsíc. K dění na Ukrajině se vyjádřil i český prezident Miloš Zeman, který varoval Rusko před invazí na východ sousední země. 

ZprávyV září se v Česku uskuteční cvičení NATO Ample Strike 2014

12-04-2014 20:55 | Neuveden

Přibližně 600 českých a tři stovky zahraničních vojáků se v České republice v první polovině září zúčastní mezinárodního cvičení Ample Strike 2014 (AMSE14). Využívat budou asi tři desítky vrtulníků a letadel. Cvičení se uskuteční na základnách v Náměšti nad Oslavou a Čáslavi, ve vojenských újezdech Boletice a Libavá a v posádce Bechyně. Cílem cvičení je sladit výcvik předsunutých leteckých návodčích, kteří určují pozemní cíle pro letectvo, s posádkami letadel a vrtulníků. Zapojí se také vojáci deseti dalších členských států NATO - Belgie, Dánska, Estonska, Nizozemska, Litvy, Maďarska, Německa, Slovenska, Velká Británie a USA. 

ZprávyZeman: EU i NATO by měly zastrašit Rusko před akcemi na Ukrajině

12-04-2014 20:55 | Neuveden

Evropská unie i NATO by měly podniknout velmi razantní, preventivní akce, aby odstrašily Rusko od rozšíření vojenských akcí do dalších oblastí Ukrajiny, případně i Moldavska. Zabránilo by se tím řetězové reakci připojování dalších regionů k Rusku, řekl v pátek na konferenci k desátému výročí vstupu Česka do unie prezident Miloš Zeman. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je proti odstrašování Ruska; podle něj teď není doba, aby "duněly válečné bubny". Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pro televizi Nova upřesnil, že Zeman neměl na mysli vojenský zásah NATO vůči Rusku. Severoatlantická aliance by měla zlepšit svou obranyschopnost, mohla by například posílit leteckou obranu pobaltských států nebo zvýšit námořní přítomnost v Černém moři, objasnil prezidentova slova jeho mluvčí. 

ZprávyPrezident Zeman: EU i NATO by měly zastrašit Rusko před akcemi na Ukrajině

11-04-2014 19:14 | Zdeňka Kuchyňová

Evropská unie i NATO by měly podniknout velmi razantní a preventivní akce k odstrašení Ruska před rozšířením vojenských akcí do dalších oblastí Ukrajiny, případně i Moldavska. Zabrání tím řetězové reakci připojování dalších regionů k Rusku, řekl na konferenci k desátému výročí vstupu Česka do unie prezident Miloš Zeman. Krym, který si nedávno odhlasoval připojení k Moskvě, je podle něj již ztracen. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je proti odstrašování Ruska; podle něj teď není doba, aby "duněly válečné bubny". Zeman na konferenci připomněl, že je proti zavádění sankcí, blokád a embarga. "Jsem ale pro účinné a velmi razantní, v mnoha případech i preventivní akce. Prezident uvedl, že nechce vypadat jako válečný štváč, má ale obavy z rozpoutání řetězové reakce, pokud by ruské jednotky vstoupily na východní Ukrajinu a obsadily například i Oděsu. Invaze podle něj může pokračovat obsazováním Podněstří, případně i Moldávie.

Sobotka, který na konferenci také vystoupil, novinářům řekl, že je proti zastrašování Ruska kvůli Ukrajině. "Je důležité, aby v důsledku ukrajinské krize nedošlo k nějakému novému kolu studené války, aby se zase v Evropě spouštěly nějaké železné opony mezi Evropskou unií a Ruskem. Nechci, aby to byla záminka pro nová kola zbrojení v Evropě," uvedl premiér. Pokud Rusko vstoupí vojensky na další ukrajinské území, unie sáhne k ekonomickým sankcím, soudí premiér. 

ZprávyŠéf NATO chce, ať ČR zvýší investice do armády, jsou prý malé

10-04-2014 20:55 | Neuveden

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen v Praze vyzval českou vládu, aby zvýšila výdaje na obranu. České investice do armády jsou podle něj příliš nízké. Zvýšení obranných výdajů žádá ale i od dalších členských států NATO. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se přesto nedomnívá, že by Česká republika kvůli poklesu výdajů na armádu nebyla plnohodnotným členem aliance. Česko v současnosti vydává na armádu těsně přes jedno procento HDP, aliance přitom požaduje nejméně dvě procenta. Tento cíl nicméně neplní většina členů paktu. "Pokud by ten současný trend pokračoval i nadále, bude neustále obtížnější najít ty správné zdroje k pokračování v modernizaci české armády," varoval Rasmussem, který na druhou stranu pochválil české ozbrojené složky za jejich příspěvek k mezinárodním operacím zejména v Kosovu a v Afghánistánu. Rusko má stáhnout vojska z hranic Ukrajiny a zahájit dialog s Kyjevem, který by vedl ke snížení napětí na východě, vyzval v Praze šéf NATO Anders Fogh Rasmussen. Ruské operace označil za nelegální a nelegitimní agresi. 

ZprávyZeman a Rasmussen budou hovořit o Ukrajině i Afghánistánu

07-04-2014 20:55 | Neuveden

Prezident Miloš Zeman a šéf NATO Anders Fogh Rasmussen se ve čtvrtek na Hradě budou zabývat vyhrocenou situací na Ukrajině, zahraniční misí v Afghánistánu nebo summitem NATO, který se uskuteční v září v Cardiffu. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ještě předtím zamíří generální tajemník Severoatlantické aliance do Strakovy akademie, kde bude jednat s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO). Zeman se ve víkendovém pořadu Českého rozhlasu Hovory z Lán vyjádřil, že pokud Rusko rozšíří své vojenské operace kromě Krymu i na území východní Ukrajiny, měla by EU přijmout nejostřejší sankce a vojska NATO by mohla například vstoupit na Ukrajinu. Rasmussen byl v Praze v září roku 2011. Tehdy lobboval za to, aby ani v době ekonomické recese vlády nesnižovaly výdaje na obranu. Česko i další státy aliance ale i přes slib tehdejšího předsedy vlády Petra Nečase (ODS) stále nevydávají potřebná dvě procenta HDP na obranu, k čemuž je zavazuje členství v NATO. 

ZprávyGenerální tajemník NATO Rasmussen přijede do Prahy

02-04-2014 20:55 | Neuveden

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen přicestuje 10. dubna do Prahy. Sdělil to mluvčí vlády Martin Ayrer. Šéf Severoatlantické aliance se v rámci své návštěvy sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), s nímž bude jednat o krizi na Ukrajině i o roli České republiky v NATO. Podle serveru natoaktual.cz má alianční šéf s českými vládními představiteli jednat o další účasti tuzemských vojáků na misi v Afghánistánu a summitu NATO, který se uskuteční v září v Cardiffu. V současné době se připravuje nová mise NATO v Afghánistánu a české ministerstvo obrany by chtělo znát podrobnosti, aby podle nich mohlo upravit plán nasazení českých vojáků v misích v letech 2015 a 2016. Dosavadní mise totiž skončí na konci letošního roku a všichni alianční vojáci se z tohoto území stáhnou. Nová mise by měla bezprostředně navazovat. 

ZprávySněmovna odmítla ruskou anexi Krymu

25-03-2014 19:06 | Milena Štráfeldová

Sněmovna odmítla násilnou anexi ukrajinského Krymu Ruskem, podle poslanců jde o porušení mezinárodního práva. Poslanci taky podpořili vládu v jednáních o společném postupu v Evropské unii a NATO při řešení situace na Ukrajině. Sněmovna naopak nepodpořila návrh, aby vláda prosazovala v EU zavedení ekonomických sankcí, ani výzvu k navýšení českého rozpočtu na obranu. Usnesení o odmítnutí ruského záboru Krymu a o podpoře české vlády v jednáních o společném unijním postupu vůči Rusku navrhla někdejší předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová z opoziční ODS. Pro hlasovalo 121 poslanců z koaličních ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL i z opozičních TOP 09 a ODS. Z přítomných 179 poslanců bylo proti 16 komunistů a jeden člen klubu Úsvit. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) podotkl, že základní usnesení dosáhlo více než ústavní třípětinové většiny. 

ZprávyInternetové stránky NATO se staly terčem kybernetických útoků

16-03-2014 20:55 | Neuveden

Některé veřejné internetové stránky Severoatlantické aliance (NATO) se staly terčem kybernetických útoků, po nichž se zhroutily. Na činnost tohoto vojenského paktu to však nemělo žádný vliv. Uvedla to mluvčí NATO Oana Lungescuová. V neděli ráno mluvčí doplnila, že útoky pokračují, alianční systémy ani data ale podle ní ohroženy nejsou. K útokům se přihlásila skupina označující se jako "Kybernetický Berkut" a zdůvodnila je vměšováním se NATO do záležitostí Ukrajiny. Podle agentury Reuters však zatím toto tvrzení nebylo možné potvrdit z nezávislých zdrojů. Název skupiny odkazuje na zvláštní policejní jednotky Berkut, které se v Kyjevě účastnily krvavých zásahů proti odpůrcům nyní již sesazeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. 

ZprávySchwarzenberg: Putin na Krymu upozornil na důležitost NATO

12-03-2014 20:55 | Neuveden

Ruský prezident Vladimir Putin intervencí na ukrajinském Krymu upozornil na důležitost NATO. V Evropě skončila doba, kdy bylo nemyslitelné, aby jeden stát obsadil druhý. Na konferenci k výročí vstupu do NATO to řekl někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). "Někteří politici už na /důležitost NATO/ zapomínali a přiznávám, že také u nás ve Sněmovně, ba dokonce ve vládě, byl sklon k tomu, abychom náš obranný rozpočet zkrátili," řekl v projevu Schwarzenberg. Vyjádřil přání, aby ruská vojenská intervence na Ukrajině přispěla k "vystřízlivění" západních politiků ve vztahu k obraně a navýšení rozpočtů armádám. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dalo členství v Severoatlantické alianci České republice stabilitu, která pomohla k přílivu zahraničních investic a hospodářskému růstu. Tradičně proti NATO se v projevu postavil předseda komunistů Vojtěch Filip. Zkritizoval, že rozhodnutí o vstupu do aliance učinili v 90. letech minulého století politici, a nikoli lidé. Řada občané přitom podle něj členství v alianci neuznává. 

Doporučujeme

Aktuální relace