Související články

ZprávyPavel hrozí předčasným odchodem z funkce kvůli sporům s ministrem

30-01-2015 11:48 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Náčelník generálního štábu Petr Pavel nechce být překážkou pro fungování armády. V deníku Právo v souvislosti se svými spory s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) uvedl, že je v takovém případě připraven odejít. Ministr se k jeho návrhu nechce vyjadřovat. Komentovat ho nechce ani prezident Miloš Zeman, kterého by Pavel případně požádal o odvolání z funkce. Šéf generálního štábu v létě odchází do čela Vojenského výboru NATO, termín předání funkce ještě nebyl stanoven.

Pavel se v poslední době se Stropnickým nebo vládou střetl například v otázce nasazení vojáků na ostrahu muničních skladů ve Vrběticích nebo při jmenování nového šéfa vojenské policie. Do této funkce chce Stropnický prosadit právníka Pavla Kříže. Petru Pavlovi se nelíbí, že se otázkou nezabývala personální rada, kterou sám Stropnický ustanovil. V opačném případě by se prý ministr včas interně dozvěděl všechny případné výhrady. 

ZprávyPavel: Česká armáda by se mohla zapojit do výcviku Iráčanů

28-01-2015 17:31 | Zdeňka Kuchyňová

Česká armáda by se mohla zapojit do případné mise NATO zaměřené na výcvik iráckých, kurdských nebo případně syrských sil. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem to ČTK řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel. S hlavou státu se bavil také o případném nasazení české armády na Golanských výšinách nebo v misi OSN v Mali. Tématem schůzky byl mimo jiné úterní Zemanův projev, v němž se český prezident vyslovil pro společnou akci mezinárodního společenství proti Islámskému státu pod záštitou Rady bezpečnosti OSN. S prezidentem podle Pavla hovořili i o tom, že operace OSN v současné době ze své podstaty neumožňují bojové nasazení, protože jsou z principu mírové a bojům mají naopak zabránit. "To je jedna z věcí, kterou pan prezident naprosto chápe a věří tomu, že v rámci nadcházejících týdnů, měsíců proběhnou jednání představitelů především bezpečnostní rady OSN, kteří by na toto téma mohli najít shody, aby se OSN mohla výrazněji angažovat v boji proti radikálnímu islamismu," řekl Pavel. 

ZprávyPavel: Při střežení vzdušného prostoru by se mohly státy střídat

08-01-2015 07:05 | Zdeňka Kuchyňová

V budoucnu by se při střežení vzdušného prostoru Česka a dalších zemí mohla střídat letadla více spojeneckých států. Na zasedání sněmovního výboru pro obranu to řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel. Model by mohl být podobný dohodnutému projektu se Slovenskem. Podle něj by se při střežení vzdušného prostoru nad Českem a Slovenskem střídali čeští a slovenští letci. Mluví se třeba o společném výcviku vzdušných sil s Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem nebo s pobaltskými zeměmi. Jejich armády by mohly sdílet výcvikové kapacity, čímž by ušetřily. 

ZprávyPutin schválil novou doktrínu: NATO je pro Rusko hlavní nebezpečí

27-12-2014 10:59 | Zdeňka Kuchyňová

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal aktualizovanou vojenskou doktrínu. Podle ní patří k hlavnímu vnějšímu nebezpečí pro Rusko rozšíření bojových kapacit Severoatlantické aliance (NATO), americká koncepce rychlého úderu na globální úrovni či destabilizace sousedních zemí. Moskva si vyhrazuje právo preventivního jaderného úderu a ochrany národních zájmů v arktické oblasti vojenskými prostředky.

NATO v první reakci uvedlo, že nepředstavuje hrozbu ani pro Rusko, ani pro žádnou jinou zemi. "Jakékoli kroky přijaté aliancí NATO k zajištění bezpečnosti svých členů jsou ze své podstaty jasně obranné, přiměřené a v souladu s mezinárodním právem," upozornila mluvčí NATO Oana Lungescuová na Twitteru. Podle ní bude aliance dál usilovat o konstruktivní vztah s Ruskem tak, jak činila v posledních dvou desítkách let, což je ale prý možné, jen pokud Rusko bude dodržovat mezinárodní právo a principy, včetně uznávání práva jiných zemí na to, aby si svobodně rozhodovaly o své budoucnosti. 

ZprávyZeman: Ekonomické problémy Ruska jsou překonatelné

17-12-2014 15:35 | Milena Štráfeldová

Současné ekonomické problémy Ruska jsou podle českého prezidenta Miloše Zemana otřesem, který je překonatelný. Destabilizace v zemi se neobává. Podle něj zůstane Ukrajina i přes zájem vstoupit do NATO neutrálním státem. Česká republika by měla podporovat stabilizaci Ukrajiny a pokračování mírových rozhovorů. O situaci na Ukrajině chce mluvit také s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, který se chystá na návštěvu Česka. Ruský rubl od počátku roku ztratil přes 50 procent své hodnoty a v posledních dnech jeho propad výrazně zrychlil. České firmy pád rublu většinou bezprostředně příliš nepocítily, řada z nich s ruskými partnery obchoduje v eurech nebo dolarech. Téměř všechny firmy ale mají z budoucího vývoje a klesající kupní síly v Rusku obavy. Ministr financí Babiš v této souvislosti řekl, že stát a ministerstvo průmyslu a obchodu by měly českým exportérům pomoci. 

ZprávyMinistr Zaorálek je pro zřízení horké linky mezi aliancí a Ruskem

03-12-2014 14:50 | Zdeňka Kuchyňová

NATO zvažuje, zda mít na vojenské úrovni k dispozici rychlý komunikační kanál s Ruskem. Návrh, o kterém se tento týden veřejně zmínil šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier, by měl pomoci předcházet incidentům, či je rychle řešit tak, aby se nevymkly kontrole. Nápad podpořil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Alianční diplomaté o věci diskutují už delší dobu. Někteří z nich ale mimo záznam připomínají, že podobná iniciativa potřebuje dvě strany a není jisté, zda bude Rusko ochotné spolupracovat. NATO a Moskva, jejichž vztahy jsou kvůli Ukrajině na nejhorší úrovni od konce studené války, se vzájemně obviňují z agresivního chování na společných hranicích. 

ZprávyMinistři zahraničí NATO potvrdili novou misi v Afghánistánu

03-12-2014 07:17 | Zdeňka Kuchyňová

Ministři zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance (NATO) v Bruselu formálně potvrdili zahájení nové alianční mise v Afghánistánu od počátku příštího roku. Mise, která nahradí dlouholeté působení mezinárodních sil ISAF, má být nebojová. Přibližně 12.000 vojáků NATO bude především pomáhat s výcvikem afghánských bezpečnostních sil. Kromě Američanů je počítáno s účastí například německých, tureckých či italských vojáků. Česká republika by se měla podílet 300 vojáky, Slovensko několika desítkami lidí. 

ZprávyV nových silách velmi rychlé reakce NATO budou příští rok i Češi

02-12-2014 14:39 | Zdeňka Kuchyňová

Celkem 150 českých vojáků by mělo být příští rok součástí prozatímních aliančních sil velmi rychlé reakce, schopných případně pomoci s obranou ohrožené členské země NATO už v několika dnech. Novinářům to v Bruselu řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Česká republika pro příští rok podle plánu, který na konci října schválil parlament, vyčleňuje 1500 vojáků pro už existující síly rychlé reakce NATO (NATO Response Force - NRF). Zmiňovaných 150 vojáků patří do této skupiny. O případném vyslání jednotek do konkrétní operace bude rozhodovat vláda, která by neprodleně informovala obě komory parlamentu. Takto koncipované "hrotové" uskupení má vzniknout v roce 2016. Do té doby aliance plánuje zvýšit připravenost části už existujících sil NRF, celkem asi 4000 vojáků. 

ZprávySobotka: Zeman by měl některé své postoje a výroky konzultovat

21-11-2014 07:08 | Zdeňka Kuchyňová

Prezident Miloš Zeman by měl některé své postoje a výroky konzultovat, míní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S prezidentem chce komunikaci sladit osobně, sejdou se kvůli tomu pravděpodobně 10. prosince. Sobotka to řekl novinářům v americkém Dallasu, kde ukončí svoji čtyřdenní návštěvu Spojených států. Konkrétní témata Sobotka neuvedl, dá se ale očekávat, že budou hovořit třeba o postoji Zemana vůči Rusku a konfliktu na Ukrajině. Za ten českého prezidenta v USA kritizoval například vlivný americký senátor John McCain, Sobotka se zase dříve ohradil proti Zemanovým slovům na adresu vězněných členek ruské punkové kapely Pussy Riot. Sobotka má za důležité, aby se Česko na půdě NATO nebo Evropské unie vyjadřovalo jednotně a srozumitelně, a nedocházelo tak k možnému znejistění spojenců, na které v poslední době někteří z nich poukázali. 

ZprávyStoltenberg má Česko za aktivního a stabilního člena NATO

17-10-2014 14:31 | Zdeňka Kuchyňová

Nový generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vnímá Českou republiku jako aktivního a stabilního člena aliance, a ne jako "zlobivé děcko". Novinářům to po jednání s ním v Bruselu řekl český ministr obrany Martin Stropnický. Kladné hodnocení Česka je podle ministra výsledek práce českých vojáků v zahraničních misích. Česko je mezi státy, které dlouhodobě na vlastní obranu vydávají méně, než jsou aliancí doporučovaná dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). ČR je nyní na polovině této hodnoty, strany nynější vládní koalice se ale zavázaly zvyšovat rozpočet tak, aby v roce 2020 dosáhl 1,4 procenta HDP. Podle Stropnického je normální, že aliance upozorňuje na celkovou podfinancovanost a také na to, že není dlouhodobě udržitelné, aby 75 procent rozpočtu platily Spojené státy. Český ministr připomněl, že Praha nabízí 150 vojáků speciálních sil do chystaného aliančního uskupení velmi vysoké připravenosti. 

Doporučujeme

Aktuální relace