Související články

ZprávyAP: NATO má čelit hrozbám aktivněji, řekl generál Pavel

16-04-2015 07:22 | Zdeňka Kuchyňová

Ruská intervence na Ukrajině NATO překvapila a aliance nyní musí ujistit veřejnost, že má prostředky a vůli Moskvě čelit. V rozhovoru pro agenturu AP to řekl náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel, kterého čeká v brzké době nástup do funkce předsedy Vojenského výboru NATO. Rusové podle generála Pavla "používají velmi dovedně informační a psychologickou válku jak doma, tak v zahraničí". "Ruskému vedení se podařilo, možná překvapivě, výrazně sjednotit veřejné mínění v názoru, že všechno zlé, co se děje v Rusku, je poháněno Západem v čele se Spojenými státy, a že Rusko je opět v pozici, kdy se musí bránit," řekl Petr Pavel. Členové NATO by podle něho měli věnovat více prostředků na obranu, provádět další společná vojenská cvičení a pevně čelit ruským krokům. Generál Pavel k tomu dodal, že spojenci musejí být připraveni na to, aby se vypořádali s nekonvenčním válčením, které ilustruje ruská podpora separatistů na východě Ukrajiny. 

ZprávyChrudimští vojáci nacvičují rychlé nasazení v silách NATO

09-04-2015 13:45 | Zdeňka Kuchyňová

Z chrudimského letiště odjelo 150 vojáků místního 43. výsadkového praporu. Byli vyčleněni pro Síly velmi rychlé reakce NATO a absolvují cvičení Alert. Trénují přípravu a přesun po železnici a letadlem. Obdobné manévry se konají i v Nizozemsku. Vojenský plánovač NATO Mariusz Lewicki podle agentury DPA prohlásil, že aliance je s dosavadními výsledky nácviku spokojená a že první jednotky byly připraveny za méně než osm hodin od vyhlášení cvičného poplachu. 

ZprávyV Chrudimi začalo cvičení jednotky pro Síly velmi rychlé reakce

07-04-2015 12:36 | Zdeňka Kuchyňová

V Chrudimi začalo cvičení příslušníků 43. výsadkového praporu určených pro Síly velmi rychlé reakce NATO s názvem Alert. Česká armáda pro ně vyčlenila 150 vojáků, kteří ve třech dnech podstoupí nácvik aktivizace jednotky. Výcvik je součástí cvičení Noble Jump, jehož druhá část bude od 9. do 20. června, kdy jednotky Síl velmi rychlé reakce budou zasazeny do Vojenského výcvikového prostoru Zagan v západním Polsku. 

ZprávyPoslední vůz amerického konvoje opustil ČR

01-04-2015 14:50 | Milena Štráfeldová

Americký vojenský konvoj, který od neděle projížděl Českou republikou, vjel ve 12:31 přes Rozvadov do Německa. Kolony míří na americkou vojenskou základnu ve Vilsecku, asi 70 kilometrů od hranic. Konvoje provázely po celé trase Českou republikou tisíce příznivců, odpůrci byli v menšině. Poslední podporovatelé se s vojáky rozloučili na hranicích v Rozvadově. Sešlo se tu kolem pěti set lidí - mnozí s americkými vlajkami, jiní v amerických vojenských uniformách, přijelo i pár starých amerických džípů, které se podílely na osvobozování západních Čech na konci druhé světové války. Před jedním z obrněných transportérů rozvinuli české a americké vlajky a transparenty s nápisy "Please don't go" (Prosíme, neodjíždějte). Asi 500 Američanů s více než stovkou vozidel se přes Česko vracelo z cvičení v Pobaltí. 

ZprávyPrvní americký konvoj opustil ČR a přejel do Německa

01-04-2015 11:27 | Milena Štráfeldová

Část amerických vojáků už v Rozvadově na Tachovsku přejela do Německa. První vozidla z prvního ze tří konvojů přejela hranice krátce před 9:45. S několikaminutovým odstupem vjela do Německa i druhá část první kolony, která celá měla 37 vozidel. Na hranicích si kolonu převzala německá vojenská policie. Kolona míří na základnu Vilseck, která je asi 70 kilometrů od Rozvadova. Konvoj zdravily dopoledne na Rokycansku a v Plzni stovky lidí s americkými i českými vlajkami. Asi 500 Američanů s více než stovkou vozidel se přes Česko vrací z cvičení v Pobaltí. Kolona projela pět zemí. Úterý vojáci strávili v Praze, část z nich odjela do Plzně uctít své kolegy, kteří padli při osvobozování Československa v roce 1945. 

ZprávyKasárna v Ruzyni opustila první část amerického vojenského konvoje

01-04-2015 09:23 | Milena Štráfeldová

Kasárna v pražské Ruzyni opustila první část amerického vojenského konvoje. Z bran za doprovodu policie vyjela v 05:30. Další dvě kolony s vojáky a technikou odjížděly z kasáren, ve kterých Američané strávili dvě noci, v hodinových intervalech. Hranice s Německem překročí poslední z nich v Rozvadově před polednem. Poté zamíří na základnu Vilseck v Bavorsku. Asi 500 Američanů s více než stovkou vozidel se přes Česko vrací ze cvičení v Pobaltí. Po celé trase je od neděle vítaly tisíce lidí. Jenom do ruzyňských kasáren přišlo až 20.000 lidí. Odpůrci byli oproti původním obavám příznivců v menšině. Příznivci konvoje očekávají, že lidé opět budou na vojáky čekat podél trasy. Poslední akce je naplánována na Rozvadov, kde by měla vyrůst barikáda. Ta má americký konvoj symbolicky zadržet v Česku. Organizátoři tak chtějí dát najevo, že si přejí trvalou přítomnost americké armády v Česku. 

ZprávyUkázka techniky amerického konvoje v Praze přilákala tisíce lidí

31-03-2015 18:53 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Ukázka vojenské techniky amerického konvoje, který projíždí Českou republikou, navzdory zprvu nevlídnému počasí do ruzyňských kasáren v Praze přilákala 15.000 až 20.000 lidí. Vzhledem k mimořádnému zájmu byla kasárna otevřena o hodinu déle, než se původně plánovalo. Především děti nastupovaly do transportérů, vojáci je vysazovali i na korby aut. Návštěvníci americkým vojákům nosili pivo v plechovkách, koláče, tatranky i pardubický perník. Odpoledne Američané dostali celý kamion českého piva od Česko-německé hospodářské komory. Návštěvníci si zblízka prohlíželi osmnáctitunové obrněné transportéry Stryker a terénní auta Humvee. S americkými vojáky se setkal i premiér Bohuslav Sobotka, techniku si prohlédli ministr obrany Martin Stropnický, ministr kultury Daniel Herman nebo americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro.

Setkání s americkými vojáky považuje ministr obrany Martin Stropnický za satisfakci. "Masivní propaganda na sociálních sítích i jinde vyprodukovala něco opačného, než chtěla. Spoustu lidí to naštvalo a aktivizovalo, naprosto spontánně v tomto příšerném počasí sem jedou lán světa, aby si tu udělali pár fotek a popovídali si s vojáky. Mám z toho dobrý pocit," řekl. Premiér Sobotka si myslí, že i pro samotné vojáky je tento přesun výjimečný. "Oni jsou zvyklí se s technikou přesouvat vlakem nebo na kamionech, toto je mimořádná příležitost, projet několik zemí a dostat se do kontaktu s lidmi v zemích, kde jinak znají jenom výcvikové prostory," řekl.

Přes 1000 lidí v Plzni vítalo velení konvoje amerických vojáků. U pomníku Díky, Ameriko velitel konvoje a místí politici položili věnce a květiny k uctění památky amerických a belgických vojáků, kteří padli při osvobozování Československa. Do Plzně přijelo 15 zástupců velení konvoje. 

ZprávyBreedlove: Americký konvoj má ujistit spojence o podpoře NATO

31-03-2015 16:21 | Zdeňka Kuchyňová

Průjezd amerického armádního konvoje Českou republikou vyslal spojencům signál o trvající podpoře NATO. Prohlásil to během návštěvy Bukurešti vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě, americký generál Philip Breedlove. Rumunským hostitelům sdělil, že velení aliance už brzy rozhodne, zda NATO v Rumunsku umístí těžkou vojenskou výzbroj. Cvičení, jehož součástí je průjezd armádní kolony, podle generála "prověřilo mnoho věcí, které dlouhou dobu v NATO prověřeny nebyly, například překročení několika hranic a určování nosnosti mostů, přes které mohou vozidla projíždět". 

ZprávySpojenecká základna v Česku naši bezpečnost nezvýší, míní Pavel

31-03-2015 12:57 | Zdeňka Kuchyňová

Vybudování stálé základny NATO na českém území by nezvýšilo bezpečnost České republiky. Náčelník generálního štábu Petr Pavel to řekl novinářům během návštěvy amerického konvoje. Preferuje spíš flexibilní, pohyblivé síly, které mohou být v krátké době přesunuty tam, kde jsou právě potřeba. Dodal, že zapojení naší armády v těchto silách je i signálem pro spojence, že je ČR ochotna pomoci v případě nouze. O stálou vojenskou přítomnost amerických vojáků usilují především pobaltské státy a Polsko, které se obávají agrese ze strany Ruska. Pavel na konci dubna končí ve funkci náčelníka generálního štábu české armády. Od června stane v čele vojenského výboru Severoatlantické aliance. 

ZprávyNa demonstraci v Ruzyni proti konvoji dorazily jen dvě desítky lidí

30-03-2015 15:44 | Milena Štráfeldová

Na plánovanou demonstraci proti průjezdu amerického konvoje před ruzyňská kasárna dorazily maximálně dvě desítky lidí. Hlouček protestujících volal na projíždějící kolonu amerických armádních vozidel "Ami go home". Překřikoval se při tom se zastánci opačného postoje, kteří u kasáren Američany vítali. Postupem času se situace vyostřila. Odpůrci, kteří byli ve výrazné menšině, megafonem provolávali hesla "Nechceme NATO" a NATO hází bomby na děti". Příznivci konvoje tentokrát skandovali "Chceme NATO". Během cesty amerického konvoje přes Českou republiku je protestujících zatím řádově méně než příznivců, kteří příslušníky zámořské armády vítají. 

Doporučujeme

Aktuální relace