Související články

ZprávyDnů NATO v Mošnově na Novojičínsku se letos zúčastní 16 zemí

10-09-2014 17:48 | Zdeňka Kuchyňová

Šestnáct zemí bude mít své jednotky na letošních Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil Armády České republiky, které se uskuteční 20. a 21. září na letišti v Mošnově na Novojičínsku. Návštěvníci například uvidí poprvé v Česku finské letectvo, které předvede dynamickou ukázku nadzvukových bojových letounů F-18 Hornet. Novinářům to v Ostravě řekl předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem podniku, Zbyněk Pavlačík. Akci navštíví i prezident Miloš Zeman. 

ZprávyRusku se nelíbí plány NATO na umístění jednotky rychlého nasazení

06-09-2014 09:38 | Zdeňka Kuchyňová

Umístění sil rychlé reakce NATO na území Polska by byl nepřátelský akt vůči Rusku. V reakci na výsledky summitu Severoatlantické aliance to řekl šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov. Podle něj by bylo daleko logičtější, kdyby taková jednotka působila na jihu Evropy, například v Turecku. "Informace o tom, kde by tato útočná skupina mohla být vytvořena a kde by měla působit - pravděpodobně v Polsku - napovídají, že jde o nepřátelský akt vůči Rusku. Více než nepřátelský," řekl Puškov v ruské zpravodajské televizi Rossija 24. Trval na tom, že Rusko nikoho neohrožuje.

Aliance se dohodla na vytvoření nové jednotky rychlého nasazení, která bude schopná do 48 hodin zasáhnout v krizi v jakékoli členské zemi. Má mít až 5000 lidí, kteří budou mít připravené zázemí ve východních státech aliance. Detaily se budou ještě dojednávat, ale už v pátek z dějiště summitu pronikla informace, že by velitelství této jednotky zřejmě mohlo být v polském Štětíně. 

ZprávyZeman: Česko nabídne 150 vojáků pro síly velmi rychlé reakce NATO

05-09-2014 14:38 | Milena Štráfeldová

Severoatlantická aliance vytvoří síly velmi rychlé reakce. NATO se na tom dohodlo na svém summitu v Cardiffu ve Velké Británii. Tyty jednotky v síle několika tisíc mužů mohou být využity v případě východoevropského konfliktu, oznámil šéf aliance Anders Fogh Andersen. český prezident Miloš Zeman uvedl, že do těchto jednotek Česko vyšle 150 vojáků a vojenské vrtulníky. Plán NATO počítá také s vybudováním vojenských základen ve východní Evropě. 

ZprávyRasmussen řekl, že zájemci o členství mají v NATO otevřené dveře

05-09-2014 12:57 | Zdeňka Kuchyňová

Severoatlantická aliance ponechává otevřené dveře těm zemím, které se jejími členy chtějí stát a jsou také schopné zvládnout odpovědnost plynoucí z členství. Na začátku druhého dne jednání summitu NATO ve velšském Newportu to prohlásil generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen. Potvrzení alianční politiky přišlo na summitu ve chvíli, kdy obnovený zájem o členství ve vojenském uskupení dává najevo Ukrajina. Už summit NATO v Bukurešti v roce 2008 dal najevo, že tato země má možnost se spojeneckou zemí stát, Kyjev ale v minulosti dával přednost tomu, aby nebyl součástí žádného vojenského bloku. 

ZprávyNATO penězi podpoří rozvoj ukrajinské logistiky či kyberobrany

05-09-2014 09:57 | Zdeňka Kuchyňová

Severoatlantická aliance podpoří Ukrajinu přibližně 15 miliony eur (asi 420 milionů korun), oznámil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Na nynějším jednání Komise NATO-Ukrajina podle něj zazněly od některých členských zemí také další závazky mimo fondy zřízené přímo NATO. Aliance chce Ukrajině pomoci v oblastech jako je logistika, velitelské systémy či kyberobrana. Rasmussen také zopakoval, že ruský postup vůči Ukrajině je zcela nepřijatelný. 

ZprávyRasmussen za NATO opět vyzval Rusko, aby se stáhlo z Ukrajiny

05-09-2014 09:56 | Zdeňka Kuchyňová

Severoatlantická aliance opět žádá Ruskou federaci, aby zastavila přesuny bojovníků, techniky a financí na Ukrajinu. Na začátku jednání Komise NATO-Ukrajina to na aliančním summitu ve velšském Newportu prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Český prezident Miloš Zeman krátce před začátkem schůzky aliančních lídrů s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem poznamenal, že Praha bude žádat jasné důkazy o ruské přítomnosti na východě Ukrajiny. Například švédský ministr zahraničí Karl Bildt ale míní, že Rusko už na Ukrajině zcela zjevně intervenovalo dvakrát: nejprve při obsazení Krymu a nyní ve východních částech země. "Nevím, jestli existuje česká zpravodajská služba, máte ji? Mohl by se zeptat jich," navrhl Bildt na adresu českého prezidenta před novináři. Také NATO má ruské zapojení do bojů v oblasti za prokázané.

Na rozdíl od hlavy státu nemá o ruské přítomnosti na Ukrajině pochybnosti český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. O zapojení ruských sil podle něj svědčí celá řada indicií. Důležité podle něj je, aby Praha dospěla k jednotnému závěru. "Jsem přesvědčen, že to zvládneme a budeme také schopni podpořit jednotnou pozici aliance," poznamenal Zaorálek. Česká republika se podle svého ministra zahraničí bude podílet na opatřeních, které na summitu NATO případně přijme k posílení bezpečnosti svých východoevropských členů. Aliance by na summitu měla na změněnou bezpečnostní situaci reagovat přijetím plánu, který zahrnuje rozmístění potřebných zásob ve východních členských zemích, změny velitelské struktury, zpravodajství a také zřízení vojenské síly schopné s využitím předem připravených zásob účinně zasáhnout na území členské země NATO v několika málo dnech. Další eskalace na Ukrajině by zasáhla prosperitu a bezpečnost České republiky, míní Zaorálek. 

ZprávyDetaily nové síly schopné rychle reagovat bude mít NATO do února

04-09-2014 08:52 | Zdeňka Kuchyňová

Nejpozději na jednání ministrů obrany NATO příští rok v únoru budou jasné konkrétní detaily nové alianční síly schopné v několika málo dnech podpořit ohroženou členskou zemi. Novinářům to v Newportu u Cardiffu řekl dobře informovaný alianční činitel. Vznik takového uskupení by měli v pátek schválit prezidenti a premiéři členských zemí NATO, ihned poté začnou na konkrétních detailech pracovat vojenští plánovači. Aliance na summitu, který se ve čtvrtek a v pátek schází v Newportu u velšského Cardiffu, hledá reakci na výrazně novou bezpečnostní situaci v Evropě po ruské anexi Krymu a dramatickém vývoji na východě Ukrajiny. Okamžitou odpovědí na znepokojení především východních členů NATO, jako jsou pobaltské státy nebo Polsko, bylo posílení letecké či námořní přítomnosti či intenzivnější cvičení spojeneckých vojáků. 

ZprávySummit NATO dnes projedná Afghánistán, Ukrajinu i Blízký východ

04-09-2014 08:50 | Zdeňka Kuchyňová

Afghánistán bude prvním z témat dvoudenního summitu Severoatlantické aliance, který začíná ve velšském Newportu. Dvoudenní schůzka se koná v době, kdy NATO jasně hovoří o nutnosti přehodnocení bezpečnostní situace v Evropě po ruském postupu na Krymu na na východě Ukrajiny. Jednání lídrů aliančních zemí s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem bude druhým významným bodem programu. Za Českou republiku se summitu účastní prezident Miloš Zeman spolu s ministry obrany Martinem Stropnickým a zahraničí Lubomírem Zaorálkem. 

ZprávyČesko posílá experty do kanceláře NATO v Kyjevě, aby radili vládě

03-09-2014 14:46 | Zdeňka Kuchyňová

Česko posílá do styčné kanceláře NATO v Kyjevě odborníky, kteří mají ukrajinské vládě a tamním úřadům radit s reformou bezpečnostního sektoru nebo s logistikou. ČTK to sdělila ministerstva obrany a vnitra, která na Ukrajinu uvolnila po jednom svém expertu, aby pomohli se stabilizací situace v zemi. Kvůli napjaté situaci na východě Evropy Česko podporuje také spojence v Pobaltí, zneklidněném kroky Ruska na Ukrajině. Podle ministerstva obrany tam armáda chystá vyslání čety s přenosnými protiletadlovými raketovými komplety RBS-70. Celkem 70 vojáků by mělo v listopadu cvičit se svými litevskými kolegy. V rámci dlouhodobého aliančního cvičení Baltic Eye už nyní létají každý měsíc na několik dnů do Pobaltí také dva české letouny L-159 a účastní se tam výcviku leteckých návodčích. 

ZprávyGenerál Pavel se o vysoký post v NATO utká s Italem a Řekem

29-08-2014 18:08 | Zdeňka Kuchyňová

Náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel bude podle ministerstva obrany o vedení Vojenského výboru NATO soupeřit s náčelníky generálních štábů Itálie a Řecka. Volba druhého nejvýše postaveného muže v Severoatlantické alianci se uskuteční 21. září v Litvě. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) považuje šance Pavla na zvolení za vysoké. Český kandidát totiž pochází z nové členské země NATO a Itálie i Řecko v minulosti už tento post zastávaly. Nový šéf výboru se funkce ujme v červnu 2015 na tři roky, jeho mandát může být prodloužen. 

Doporučujeme

Aktuální relace