Související články

ZprávyV Polsku začalo mezinárodní cvičení za účasti českých vojáků

24-09-2014 14:33 | Zdeňka Kuchyňová

V Polsku začaly rozsáhlé manévry polských ozbrojených sil a armád NATO. Cvičení, jemuž dodává zvláštní význam konflikt na Ukrajině, se účastní čeští, pobaltští či američtí vojáci. Rozsáhlé cvičení nazvané Anakonda-14 zahájil polský ministr obrany Tomasz Siemoniak. Operace má prověřit schopnost reagovat na bezpečnostní hrozby v době ozbrojeného konfliktu na Ukrajině, uvedla AP. 

ZprávyPavel bude se Zemanem jednat o svém nástupci asi koncem září

21-09-2014 18:26 | Martina Bílá

Náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel, který se o víkendu stal novým předsedou Vojenského výboru NATO, bude jednat s prezidentem Milošem Zemanem o svém nástupci ve funkci na přelomu září a října. Jména kandidátů prozrazovat nechce, ale navrhovat bude lidi ze svého nejbližšího okolí. Řekl to novinářům po příletu ze zasedání Vojenského výboru NATO v litevském Vilniusu. Náčelníka generálního štábu jmenuje prezident na návrh vlády a po projednání v příslušném výboru Sněmovny. 

ZprávyDny NATO v Mošnově navštívilo 225.000 lidí, vyrovnali tak rekord

21-09-2014 18:25 | Martina Bílá

Dny NATO a Dny Vzdušných sil armády ČR v Mošnově na Novojičínsku v neděli navštívilo 85.000 lidí, za oba víkendové dny jich bylo 225.000. Vyrovnali tak návštěvnický rekord z roku 2011. ČTK to řekl mluvčí akce Jaromír Krišica. Dny NATO navštívil prezident Miloš Zeman, který o úspěšnosti akce řekl, že zájem návštěvníků mluví za všechno. Prezident se v Mošnově vyjádřil k modernizaci české armády, nová generace zbraní podle něj bude určitě zahrnovat bezpilotní letouny. Připomněl, že už na summitu NATO říkal ve svém projevu, že potřebujeme méně tanků a více dronů, tedy bezpilotních letadel. Je podle něj dobře, že česká armáda má nadzvukové letectvo, i když někteří lidé proti tomu protestovali. Uvedl, že kromě Islandu a Lucemburska by ČR byla jedinou zemí bez nadzvukových letadel. 

ZprávyNovým předsedou Vojenského výboru NATO bude Čech Petr Pavel

20-09-2014 17:49 | Martina Bílá

Náčelník českého generálního štábu Petr Pavel se stane novým předsedou Vojenského výboru NATO. Do funkce byl zvolen na jednání výboru v litevském Vilniusu. Současného šéfa výboru, dánského generála Knuda Bartelse, by měl nahradit příští rok. Pavel je prvním zástupcem z východoevropských členských zemí aliance, který bude tuto významnou funkci zastávat. Pavlovi dali ve volbě členové výboru přednost před kolegy z Itálie a Řecka. Vojenský výbor je nejvyšším vojenským orgánem NATO, může předkládat návrhy a doporučení Severoatlantické radě, Výboru pro obranné plánování a Skupině pro jaderné plánování. Výbor se schází zpravidla třikrát ročně. 

ZprávyNa Dny NATO míří tisíce lidí, v kolonách se čeká i dvě hodiny

20-09-2014 12:40 | Martina Bílá

Několikakilometrové kolony aut se od rána tvoří v okolí letiště v Mošnově na Novojičínsku, kde dnes začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Lidé mohou v koloně strávit i dvě hodiny. ČTK to řekl operátor speciální policejní telefonní linky monitorující situaci v dopravě Michal Tichý. "Nejhorší je to ze strany od Ostravy, kde je kolona dlouhá šest až sedm kilometrů," řekl Tichý. Ve směru z Příbora měří kolona asi čtyři kilometry. Nejméně aut jede od Studénky, z té strany je kolona dlouhá asi kilometr. Program akce začal krátce po 09:00, a tak nad hlavami lidí už burácejí stíhačky.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. V atraktivních dynamických i statických ukázkách letos představuje své armádní, záchranářské či bezpečnostní jednotky 16 států, přičemž speciální partnerskou zemí je Polsko. Jedním z největších lákadel je v dnešní evropské premiéře americký konvertoplán CV-22B Osprey, který kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla. Stroj je od rána v obležení stovek návštěvníků. 

ZprávySněmovna schválila změny v odměňování vojáků

19-09-2014 11:07 | Martina Bílá

Sněmovna schválila novelu zákona o vojácích z povolání, která mění zejména systém odměňování příslušníků ozbrojených sil. Norma, jež dá vojákům kariérní řád a narovná platové podmínky, míří k posouzení do Senátu. Předloha propojí zastávané funkce s hodností a služebním platem, jak to funguje podle vyjádření zástupců ministerstva obrany v řadě zemí Severoatlantické aliance. Zavede podle autorů přehlednější a předvídatelnější kariérní růst a zvýší atraktivitu vojenského povolání. 

ZprávyDnů NATO v Mošnově na Novojičínsku se letos zúčastní 16 zemí

10-09-2014 17:48 | Zdeňka Kuchyňová

Šestnáct zemí bude mít své jednotky na letošních Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil Armády České republiky, které se uskuteční 20. a 21. září na letišti v Mošnově na Novojičínsku. Návštěvníci například uvidí poprvé v Česku finské letectvo, které předvede dynamickou ukázku nadzvukových bojových letounů F-18 Hornet. Novinářům to v Ostravě řekl předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem podniku, Zbyněk Pavlačík. Akci navštíví i prezident Miloš Zeman. 

ZprávyRusku se nelíbí plány NATO na umístění jednotky rychlého nasazení

06-09-2014 09:38 | Zdeňka Kuchyňová

Umístění sil rychlé reakce NATO na území Polska by byl nepřátelský akt vůči Rusku. V reakci na výsledky summitu Severoatlantické aliance to řekl šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov. Podle něj by bylo daleko logičtější, kdyby taková jednotka působila na jihu Evropy, například v Turecku. "Informace o tom, kde by tato útočná skupina mohla být vytvořena a kde by měla působit - pravděpodobně v Polsku - napovídají, že jde o nepřátelský akt vůči Rusku. Více než nepřátelský," řekl Puškov v ruské zpravodajské televizi Rossija 24. Trval na tom, že Rusko nikoho neohrožuje.

Aliance se dohodla na vytvoření nové jednotky rychlého nasazení, která bude schopná do 48 hodin zasáhnout v krizi v jakékoli členské zemi. Má mít až 5000 lidí, kteří budou mít připravené zázemí ve východních státech aliance. Detaily se budou ještě dojednávat, ale už v pátek z dějiště summitu pronikla informace, že by velitelství této jednotky zřejmě mohlo být v polském Štětíně. 

ZprávyZeman: Česko nabídne 150 vojáků pro síly velmi rychlé reakce NATO

05-09-2014 14:38 | Milena Štráfeldová

Severoatlantická aliance vytvoří síly velmi rychlé reakce. NATO se na tom dohodlo na svém summitu v Cardiffu ve Velké Británii. Tyty jednotky v síle několika tisíc mužů mohou být využity v případě východoevropského konfliktu, oznámil šéf aliance Anders Fogh Andersen. český prezident Miloš Zeman uvedl, že do těchto jednotek Česko vyšle 150 vojáků a vojenské vrtulníky. Plán NATO počítá také s vybudováním vojenských základen ve východní Evropě. 

ZprávyRasmussen řekl, že zájemci o členství mají v NATO otevřené dveře

05-09-2014 12:57 | Zdeňka Kuchyňová

Severoatlantická aliance ponechává otevřené dveře těm zemím, které se jejími členy chtějí stát a jsou také schopné zvládnout odpovědnost plynoucí z členství. Na začátku druhého dne jednání summitu NATO ve velšském Newportu to prohlásil generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen. Potvrzení alianční politiky přišlo na summitu ve chvíli, kdy obnovený zájem o členství ve vojenském uskupení dává najevo Ukrajina. Už summit NATO v Bukurešti v roce 2008 dal najevo, že tato země má možnost se spojeneckou zemí stát, Kyjev ale v minulosti dával přednost tomu, aby nebyl součástí žádného vojenského bloku. 

Doporučujeme

Aktuální relace