Související články

PanoramaVáclav Malý o Karlu Krylovi

12-04-2014 | Zita Senková

Karel Kryl, foto: Václav Sláma 12. dubna je to právě sedmdesát let, co se v Kroměříži narodil český písničkář, básník, výtvarník a také redaktor Svobodné Evropy Karel Kryl. Z jeho písniček stačí připomenout protestsongy Bratříčku, zavírej vrátka nebo Veličenstvo kat, které tak přesně vystihovaly atmosféru těsně po srpnové okupaci Československa v roce 1968. Zpěvák, který se odmítal dát znormalizovat, odešel v roce 1969 do exilu v Německu. Prožil v něm dvacet let, až do listopadu 1989.  Více

ZprávyNa Klause během pietního aktu k 17. listopadu pokřikovali odpůrci

17-11-2013 21:30 | Milena Štráfeldová

Odpůrci bývalého prezidenta Václava Klause na něj hanlivě pokřikovali, když přišel položit květinu a zapálit svíčku k památníku připomínající události z listopadu 1989 na Národní třídě v Praze. Někteří Klausovi příznivci výkřiky opětovali a zapojili se do hádky. Křiklouni vyčítali Klausovi například "divokou" privatizaci v 90. letech a rozprodání státního majetku do rukou nadnárodních korporací. "To je pět známých křiklounů, které znám už asi 20 let, když si přečtou, že přijdu na nějakou akci, přesně stejní lidé, přesně stejné tváře," komentoval incident Klaus. K památníku přišel se skupinkou, ve které byli jeho příznivci, bývalí spolupracovníci i rodinní příslušníci od kavárny Slavia, kde si tradičně na 17. listopadu dávají sraz. Ke skupince se následně připojil také bývalý premiér Petr Nečas. I on se stal terčem pokřiků. U pamětní desky připomínající listopadové události položili kytici a zapálili svíčky.  

ZprávyRusnok: Poselství 17. listopadu musíme předávat dalším generacím

17-11-2013 21:30 | Milena Štráfeldová

Poselství událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 musíme předávat i generacím, jež se narodily ve svobodě. Pouze tak si naši svobodu můžeme uchovat. Řekl to premiér Jiří Rusnok při pietní vzpomínce u Hlávkovy koleje. Smrt Jana Opletala v r. 1939 a následující historické události podle něj společnosti připomínají nejen ideály svobody a demokracie, ale také ty, kteří za tyto ideály položili své životy. Rusnok na tradičním vzpomínkovém setkání zastoupil zdravotně indisponovaného prezidenta Miloše Zemana. Vzpomínky na nacistické represe proti československým studentům z listopadu 1939 se zúčastnil mimo jiné předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl nebo pražský primátor Tomáš Hudeček.  

Dokumenty Českého rozhlasuParalelní světy: Listopad 89 na Národní třídě

17-11-2013 | Miloš Doležal

Novoroční projev Gustáva Husáka, foto: ČT "Paralelní světy" - další dokument z cyklu "90 let s vámi" - přináší svědectví příslušníka SNB Ludvíka Pince a chartistky Evy Vorlíčkové, kteří proti sobě stáli na Národní třídě 17. listopadu 1989. Připomeňme si rok 1989, vnímaný ze dvou úhlů pohledu.  Více

ZprávyV neděli bude v Praze průvod extremistů i jejich odpůrců

13-11-2013 19:38 | Jan Charvát

Na neděli 17. listopadu se v Praze chystá kromě pietních akcí demonstrace pravicových extremistů a jejich odpůrců. Na "protirežimní" pochod centrem Prahy svolává své příznivce Dělnická mládež, o několik ulic dále se potkají odpůrci "zneužívání dne studentů". Vyplývá to z webových stránek pražského magistrátu. Policie v souvislosti s demonstracemi chystá opatření, o nichž bude informovat ve čtvrtek. Pochod Dělnické mládeže začne na Václavském náměstí, povede po Národní třídě na Masarykovo nábřeží a z Karlova náměstí zpět na Václavské náměstí. Podle internetové pozvánky chtějí organizátoři protestovat proti polistopadovému vývoji. Další demonstranti se sejdou na Jungmannově náměstí, kde chtějí protestovat proti zneužívání dne studentů. Trasa oznámeného pochodu má vést do Vojtěšské čtvrti a zpět přes ulice Zahořanského, Na Zbořenci a Spálenou.  

Události17. listopad 2012: vzpomínkové akce i protivládní demonstrace a potyčky s policíí

19-11-2012 15:19 | Milena Štráfeldová

Foto: ČTK Pietními akcemi si lidé tuto sobotu připomněli už 23. výročí Sametové revoluce. V řadě českých a moravských měst se ale také demonstrovalo. Tisíce lidí protestovaly proti úsporným opatřením vlády Petra Nečase.  Více

Hudební pořadyPísničky a písničkáři 17. listopadu

18-11-2012 08:00 | Milena Štráfeldová

Foto: archiv Karla Kryla Po 17. listopadu 1989 se na česká pódia, na festivaly i do klubů mohli znovu vrátit skladatelé, textaři a zpěváci, kteří byli dlouhá léta na indexu. Jejich písničky, jako například Bratříčku, zavírej vrátka, Modlitba pro Martu nebo Náměšť, zněly na českých a slovenských náměstích už při prvních demonstracích Sametové revoluce. Připomene je i dnešní Hudební neděle, ve které zazpívají Karel Kryl, Jaroslav Hutka, Vlasta Třešňák a Marta Kubišová.  Více

ZprávyNa Václava Klause na Národní třídě čekali kritici i příznivci

17-11-2012 21:30 | Josef Kubeczka

Na prezidenta Václava Klause u památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze čekali jak jeho příznivci, tak odpůrci. Nesouhlasné výkřiky byly přehlušeny voláním "Ať žije Klaus!". Prezident společně s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS) položili květiny k pamětní desce v podloubí za početného doprovodu policistů v uniformách i v civilu. Na Václava Klause jeden z jeho odpůrců pokřikoval, že je největším zlodějem a že rozkradl a rozprodal Českou republiku. "Jednou budete stát před spravedlivým soudem za to, že jste nechali ekonomicky zruinovat tuto zemi," prohlásil na prezidentovu adresu mladý muž, jenž držel českou vlajku. Na jeho slova reagovali prezidentovi příznivci vesměs ze sdružení Akce D.O.S.T. výkřiky "Ať žije Klaus!" Kritici reagovali nesouhlasnými výkřiky. Kritiky nebyl ušetřen ani bývalý předseda ČSSD, expremiér a prezidentský kandidát Miloš Zeman, který na Národní třídu přišel před Václavem Klausem. Také Miloši Zemanovi jeho odpůrci řekli, že mu přejí, aby se dostal před soud.  

ZprávyVáclav Klaus v projevu k 17. listopadu varoval před zapomínáním

17-11-2012 21:30 | Josef Kubeczka

Prezident Václav Klaus v projevu k výročí 17. listopadu varoval před zapomínáním a tleskáním gestům a slovům, nikoli činům a zásadovému konzistentnímu chování a jednání. Češi si podle něj nechali poškodit a zneuctít své tradiční hodnotové a myšlenkové vzorce. Prezident to uvedl na sobotním shromáždění u Hlávkovy koleje v Praze na památku studentských obětí nacistické perzekuce v roce 1939. "Takzvaná politická korektnost a spokojování se s verbálními, snadno vyslovovatelnými omluvami, vede ke vzniku společnosti gest, nikoli společnosti autentických postojů," řekl prezident. Podle něj je třeba trvat tvrdohlavě na tom, aby události 17. listopadu před 73 roky a let následujících byly měřeny správným metrem. K tomu je nutné nezapomínat na souvislosti a odlišovat excesy a činy jednotlivců od konání státu, od oficiální státní politiky a od ideologie, která tyto činy vyvolává a ospravedlňuje. Květiny k pamětní desce na Hlávkově koleji položili spolu s akademiky a pamětníky také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, premiér Petr Nečas a pražský primátor Bohuslav Svoboda (všichni ODS). Přišli také prezidentští kandidáti Jan Fischer a Jana Bobošíková. Na pietní akt navázalo zahájení výstavy z majetku Čapkovy společnosti v německém Hagenu, která je sestavena z protinacistického a protiválečného díla Josefa Čapka. Expozice má název Dějiny z nedaleka.  

ZprávyLidé si od rána připomínali listopad 89 u památníku na Národní

17-11-2012 21:30 | Josef Kubeczka

Lidé včetně politiků si od rána připomínali výročí listopadových událostí roku 1989 u památníku na Národní třídě v Praze. Na místo, které připomíná zásah socialistické policie proti demonstrujícím studentům, nosili svíčky, květiny i věnce. Z politiků přišli mezi prvními předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a ministr obrany a bývalý disident Alexandr Vondra (oba ODS). Podle Přemysla Sobotky už lidé zapomínají. "A bohužel si že života vybírají jen ty negativní stránky, život je přeci krásný, žijeme v demokracii a ve svobodě," řekl Přemysl Sobotka. Podle Alexandra Vondry měla studentská demonstrace, která zahájila pád socialismu v tehdejším Československu, ohromný smysl. "Studenti riskovali práci, riskovali zdraví a chtěli svobodu a demokracii," řekl. Šéf horní parlamentní komory Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že rok 1989 byl velkou nadějí, která podle něho byla zatím naplněna jen částečně. U památníku v podloubí jednoho z domů na Národní třídě hlídkují státní i městští policisté. U domu stojí i muž, jenž na transparentu označuje posledních 23 let za "totalitu demokratických zlodějů". U Národního divadla zase postavili stánek kritici kabinetu. Lidé tam mohou podepsat protivládní petici. Iniciativa Stop vládě chystá na odpoledne demonstraci na Václavském náměstí.  

Doporučujeme

Aktuální relace