Související články

ZprávyZeman pozve na oslavy výročí 1989 účastníky studentského průvodu

20-10-2014 16:40 | Zdeňka Kuchyňová

Na oslavy 25. výročí pádu socialismu v bývalém Československu přijedou německý, slovenský, polský a maďarský prezident. Novinářům to oznámil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Hlavy států se 17. listopadu zúčastní slavnostního shromáždění v budově Právnické fakulty Univerzity Karlovy. "Pan prezident plánuje na toto shromáždění pozvat ty, kteří se skutečně 17. listopadu 1989 zúčastnili demonstrace, která byla zahájena na Albertově a byla ukončena na pražské Národní třídě zásahem bezpečnostních složek," uvedl Ovčáček. Na přípravách oslav spolupracuje prezidentova kancelář s univerzitou. 

ZprávyNárodní muzeum otevře na Vítkově výstavu fotografií z roku 1989

03-10-2014 10:15 | Zdeňka Kuchyňová

Panelová výstava Německý podzim 1989 v Praze s podtitulem Cesta východoněmeckých občanů ke svobodě zahajuje Národní muzeum v prostorách památníku na Vítkově. Expozice připravená ve spolupráci s Československým dokumentačním střediskem představí zájemcům fotografie Karla Cudlína. Dokumentují situaci tisíců východoněmeckých uprchlíků, kteří se snažili najít útočiště na západoněmeckém velvyslanectví v Praze. "Na výstavě bude prezentováno i několik barevných snímků ze zahrady Lobkovického paláce, které pořídil Adolf Brüggemann, tehdejší pracovník západoněmeckého velvyslanectví. Neklidnou atmosféru dokreslují také články z dobového tisku," oznámila ČTK mluvčí muzea Tereza Petáková. Panelová výstava, která potrvá do 2. listopadu, připomíná 25. výročí masového útěku občanů NDR, kteří se přes Československo chtěli dostat do západního Německa. 

ZprávyK výročí sametové revoluce se v Praze otevírá Sametové centrum

01-10-2014 10:23 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

K 25. výročí sametové revoluce se na Malé Straně v Praze otevře nový multikulturní prostor nazvaný Sametové centrum. Bude využívat objekt zapůjčený od pražského magistrátu v Cihelné ulici č. 4 v blízkosti Karlova mostu. Pořadatelé zde chystají netradiční program s oslavami 25 let od sametové revoluce. Pořádat se budou workshopy, přednášky, výstavy i debatní večery, které představí události a témata k 17. listopadu nejen v jeho historickém a politickém kontextu. 3. října zde podle webu bude přednáška s Petrem Šourkem, divadelním režisérem a zakladatelem cestovní agentury Corrupt Tour. Mluvit bude o vývoji v Čechách pro roce 89, roli umělců a o tom, jak se občan může podílet na společenském dění. V polovině října se koná seminář o školním dějepisu, který se zaměří na problematiku paměti a vzpomínkové kultury. Na některých akcích se podílí mimo jiné i Ústav pro studium totalitních režimů a organizace Post Bellum, která dokumentuje vzpomínky pamětníků důležitých událostí 20. století.

Informace může veřejnost najít na webu www.sametoveposviceni.cz. Stejně se nazývá také karneval, který přímo ve státní svátek výročí revoluce oslaví. Občanské iniciativy se inspirovaly basilejským festivalem Fastnacht. S pomocí masek v nadživotní velikosti, alegorie a zábavných pamfletů projde průvod městem a připomene aktuální společenská témata. 

ZprávyNárodní divadlo připravuje řadu akcí k výročí listopadu 1989

29-09-2014 17:21 | Martina Bílá

Přehlídka dokumentárního divadla Paralelní životy - 20. století očima tajné policie, diskuse na téma Státní bezpečnosti, fotografická výstava Přísně tajné, projekce instruktážních filmů StB, premiéra hry režiséra Jiřího Adámka Po sametu a výstava Listopad 89 budou projekty, které Národní divadlo v Praze připravuje k 25. výročí sametové revoluce. Hovořilo se o tom na tiskové konferenci v Praze. "Po Nitře, Bratislavě a Drážďanech přijde přehlídka Paralelní životy do Prahy. Národní divadlo se zapojilo do projektu šesti souborů z Německa, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a České republiky už loni na podzim premiérou inscenace komorní opery Aleše Březiny Toufar. Od 5. do 9. října dostane pražské publikum možnost vidět ostatních pět inscenací a být součástí doprovodného programu zahrnujícího diskuse s jejich tvůrci," uvedl mluvčí opery Juraj Gerbery. 

PanoramaAntonín Nový fotil před čtvrtstoletím anabázi východoněmeckých uprchlíků na cestě za svobodou

27-09-2014 | Gerald Schubert, Martina Bílá

V září 1989 se několik tisíc občanů tehdejší NDR ocitlo v Praze. Česká metropole měla být krátkou zastávkou, přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala berlínská zeď. Situace se ale zkomplikovala a na zahradě západoněmeckého velvyslanectví nějakou dobu v provizorních podmínkách přežívalo a doufalo okolo 4000 lidí. 30. září pak před ně předstoupil Hans-Dietrich Genscher, ministr zahraničí SRN, aby jim oznámil, že bylo dojednáno jejich vycestování do západního Německa. Přímým svědkem událostí byl i fotograf Antonín Nový, který tehdejší události zachytil na svých snímcích. Na jeho zážitky a vzpomínky se jej ptal Gerald Schubert.  Více

ZprávyPrezidenti v Budapešti uctili 25. výročí pádu komunismu

16-06-2014 20:55 | Neuveden

Položením věnců na budapešťském hřbitově si prezidenti Maďarska, Česka, Polska, Slovenska a Německa připomněli 25. výročí veřejného pohřbu vůdce protikomunistického povstání z roku 1956 Imreho Nagye, popraveného o dva roky později. Nagyův pohřeb 16. června 1989 se stal jedním ze symbolů, které vedly k pádu komunismu ve střední Evropě. První letošní společnou vzpomínkovou akcí hlav visegrádských států a Německa ke svržení komunistického režimu byly počátkem června oslavy čtvrtstoletí svobody a demokracie v Polsku. Další oslavy se mají uskutečnit v říjnu v Lipsku na východě Německa a v listopadu v Praze a Bratislavě. 

ZprávyNěmecká ambasáda připomene exodus z NDR roku 1989

11-06-2014 19:39 | Milena Štráfeldová

Před 25 lety začali na tehdejší západoněmecké velvyslanectví v Praze přicházet uprchlíci z Německé demokratické republiky, kteří se přes ně snažili dostat na Západ. Na zahradě Lobkovického paláce jich nakonec našlo útočiště okolo 4000, než NDR svolila s odjezdem svých občanů k "imperialistickému" sousedovi. Ve čtvrtek si zájemci během dne otevřených dveří na německém velvyslanectví mohou tyto události znovu připomenout, setkat se s účastníky tehdejšího dění a prohlédnout si vnitřní prostory barokního paláce na Malé Straně. V rámci doprovodného kulturního programu vystoupí spisovatel Jaroslav Rudiš, bývalí čeští fotbalisté v bundeslize František Straka a Vratislav Lokvenc nebo výtvarník David Černý, jehož socha kráčejícího trabantu zdobí zahradu ambasády. 

PanoramaVáclav Malý o Karlu Krylovi

12-04-2014 | Zita Senková

Karel Kryl, foto: Václav Sláma 12. dubna je to právě sedmdesát let, co se v Kroměříži narodil český písničkář, básník, výtvarník a také redaktor Svobodné Evropy Karel Kryl. Z jeho písniček stačí připomenout protestsongy Bratříčku, zavírej vrátka nebo Veličenstvo kat, které tak přesně vystihovaly atmosféru těsně po srpnové okupaci Československa v roce 1968. Zpěvák, který se odmítal dát znormalizovat, odešel v roce 1969 do exilu v Německu. Prožil v něm dvacet let, až do listopadu 1989.  Více

ZprávyRusnok: Poselství 17. listopadu musíme předávat dalším generacím

17-11-2013 21:30 | Milena Štráfeldová

Poselství událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 musíme předávat i generacím, jež se narodily ve svobodě. Pouze tak si naši svobodu můžeme uchovat. Řekl to premiér Jiří Rusnok při pietní vzpomínce u Hlávkovy koleje. Smrt Jana Opletala v r. 1939 a následující historické události podle něj společnosti připomínají nejen ideály svobody a demokracie, ale také ty, kteří za tyto ideály položili své životy. Rusnok na tradičním vzpomínkovém setkání zastoupil zdravotně indisponovaného prezidenta Miloše Zemana. Vzpomínky na nacistické represe proti československým studentům z listopadu 1939 se zúčastnil mimo jiné předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl nebo pražský primátor Tomáš Hudeček.  

ZprávyNa Klause během pietního aktu k 17. listopadu pokřikovali odpůrci

17-11-2013 21:30 | Milena Štráfeldová

Odpůrci bývalého prezidenta Václava Klause na něj hanlivě pokřikovali, když přišel položit květinu a zapálit svíčku k památníku připomínající události z listopadu 1989 na Národní třídě v Praze. Někteří Klausovi příznivci výkřiky opětovali a zapojili se do hádky. Křiklouni vyčítali Klausovi například "divokou" privatizaci v 90. letech a rozprodání státního majetku do rukou nadnárodních korporací. "To je pět známých křiklounů, které znám už asi 20 let, když si přečtou, že přijdu na nějakou akci, přesně stejní lidé, přesně stejné tváře," komentoval incident Klaus. K památníku přišel se skupinkou, ve které byli jeho příznivci, bývalí spolupracovníci i rodinní příslušníci od kavárny Slavia, kde si tradičně na 17. listopadu dávají sraz. Ke skupince se následně připojil také bývalý premiér Petr Nečas. I on se stal terčem pokřiků. U pamětní desky připomínající listopadové události položili kytici a zapálili svíčky.  

Doporučujeme

Aktuální relace