Související články

ZprávyProjekt Znovu 89 uzavře projev Václava Havla z roku 1990

31-12-2014 11:18 | Zdeňka Kuchyňová

Novoroční projev prezidenta Václava Havla z roku 1990 ukončí projekt Českého rozhlasu Znovu 89, který po celý letošní rok připomínal události předcházející pádu komunistického režimu. Projev odvysílá stanice Radiožurnál 1. ledna ve 13:10. Český rozhlas projektem Znovu 89 uctil pětadvacáté výročí sametové revoluce. Závěrečnou fázi odstartoval 17. listopadu koncert na Václavském náměstí, který navštívilo bezmála 20.000 lidí. 

Hudební pořadyDruhá kariéra Marty Kubišové

23-11-2014 | Zdeňka Kuchyňová

Marta Kubišová, foto: Tomáš Lébr / Český rozhlas Magický hlas rebelky. Tak se jmenuje dokument Olgy Sommerové, který mapuje profesní i soukromý život Marty Kubišové. Na festivalu v Karlových Varech letos získal cenu diváků a v souvislosti s 25. výročím listopadové revoluce ho mohli vidět i diváci televize.  Více

ZprávyDemonstrace k 17. listopadu byla podle Zemana ostudou ČR

19-11-2014 17:16 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Demonstrace k 17. listopadu byla podle prezidenta Miloše Zemana ostudou České republiky. Za rok si organizátory další demonstrace pozve na Hrad, aby vyslechl jejich argumenty pro dialog. Prezident to řekl na tiskové konferenci. Demonstrace vnímá jako pokračování prezidentské kampaně. Protesty proti Zemanovi dominovaly pondělním vzpomínkovým akcím na události 17. listopadu 1989 zejména v Praze. Zeman se také vrátil k zákroku policejních složek na Národní třídě v listopadu 1989. Zásah byl podle něj velice brutální, ale nebyl to masakr. "Masakr jsou hory mrtvol. Masakr jsou potoky krve," prohlásil. Už v sobotu Zeman zpochybnil význam demonstrace na Národní třídě pro pád režimu. V debatě k výročí revoluce tehdy uvedl, že protest byl jednou z x demonstrací a zákrok Sboru národní bezpečnosti nebyla žádná "krvavá řež". Proti jeho vyjádření se ohradil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další politici a účastníci protestu 17. listopadu 1989.

Proti Zemanovi opět protestují lidé, sešla se jich více než stovka před Hradem. Podepisují petici s cílem projednat odvolání prezidenta v Senátu. 

ZprávyHavel se podle Albrightové zasloužil o úspěch listopadu 1989

18-11-2014 08:36 | Martina Bílá

Sametová revoluce umožnila příchod demokracie, ale nemohla zaručit její úspěch. Ten záležel na statisících občanů celého politického spektra, z nichž nejvýraznější byl Václav Havel. Na zahájení koncertu k 25. výročí 17. listopadu 1989 to ve washingtonské Národní katedrále řekla bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová. "Od začátku byl mezi davy jeden výrazný a vedoucí hlas," nechala se v pondělí večer místního času slyšet česká rodačka Albrightová. Havel podle ní vždy lidi inspiroval, aby si zvolili čestnou cestu. Připomněla přitom těžká rozhodnutí, která musel učinit jako disident za komunismu, nebo jeho jasnou podporu lidských práv v době, kdy byl prezidentem. Proto je podle ní dobře, že bude ve středu v budově amerického Kongresu odhalena Havlova busta. Stane se tak teprve čtvrtou osobností nenarozenou ve Spojených státech, které se dostane podobné cti. 

Speciál17. listopad okem kamery

17-11-2014 | Zdeňka Kuchyňová

Foto: Peter Turnley, Public Domain Čtvrt století od 17. listopadu je doba krátká i dlouhá. Krátká pro ty, kteří ho prožili, historie pro ty, kterým je dnes dvacet. Zkušenost je to v podstatě nesdělitelná. Jak alespoň zajímavě přiblížit dobu před listopadem a 17. listopad dětem, nabízí filmy. Filmy natočené účastníky undergroundových koncertů, film natočený na základě deníku tehdy osmnáctileté dívky, film animovaný, kterému budou rozumět i děti ve druhé třídě.  Více

ZprávyŠéf TOP 09: Páteční akt se nesl v duchu smíření s bývalým režimem

16-11-2014 18:40 | Martina Bílá

Páteční oficiální vzpomínkový akt v bývalém Federálním shromáždění a nyní budově Národního muzea byl otřesný zážitek, který se nesl v duchu smíření s předlistopadovým režimem. Na setkání s novináři to řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle něj je sice křesťanskou povinností odpouštět, občanskou povinností je ale naopak vzpomínat a ptát se, jak je možné, že se český stát třikrát bez boje vzdal a vydal se do poroby. "Mezi řečníky byli rovnoměrně zastoupení ti, kteří tehdy bojovali za svobodu, a ti, kteří se cítili být chráněni policejním kordonem, který na Národní třídě stál," uvedl Schwarzenberg. Takovýto přístup je podle šéfa TOP 09 neúnosný a není možné zapomínat na to, co se před listopadem dělo. 

ZprávyZákrok na Národní třídě byl masakr, oponuje Sobotka Zemanovi

16-11-2014 15:24 | Martina Bílá

Policejní zásah proti demonstrantům na Národní třídě v listopadu 1989 byl masakr, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Lidé nemohli odejít a byli zbiti, uvedl ve společném vysílání České televize a Rozhlasu a televízie Slovenska ke čtvrtstoletí pádu komunistického režimu. Tvrdost zákroku a význam demonstrace pro pád režimu v sobotu zpochybnil prezident Miloš Zeman.

Proti zpochybňování tvrdosti zásahu policie na Národní třídě se postavili i další politici. Europoslanec a místopředseda ODS Jan Zahradil, který se demonstrace účastnil, uvedl, že studenti byli 17. listopadu 1989 zmláceni do té doby nevídaným způsobem. Brutální zásah policie není možné relativizovat, řekl v pořadu Partie televize Prima. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše byl zákrok proti demonstraci tvrdý a zbytečný a lidi tehdy právem naštval. Proti Zemanovu vyjádření se ohradili i další politici a také účastníci protestu 17. listopadu 1989. Zemanovo hodnocení kritizuje například poslanec ODS Marek Benda, Michael Kocáb nebo Joachim Dvořák. Výroky označili za nesmysl, dokonce i za cílenou provokaci, uvedl Český rozhlas Radiožurnál. "Události na Národní třídě 17. listopadu sice byly jednou z mnoha demonstrací, ke kterým v té době docházelo, nicméně ten zákrok na základě studia, které jsme provedli, byl na tehdejší události mimořádně krvavý. Byla tam celá řada zraněných, existují z toho různé záznamy a svědectví, takže je to možné i doložit," cituje rozhlas historika Ústavu pro studium totalitních režimů Milana Bártu. 

ZprávyPrůzkum: Vývoj od 1989 nesplnil očekávání většiny Čechů i Slováků

16-11-2014 15:20 | Martina Bílá

Vývoj od listopadu 1989 nenaplnil očekávání 54 procent lidí v Česku a 70 procent na Slovensku. Lidé v obou zemích jsou zklamáni hlavně kvůli sociální nejistotě, nezaměstnanosti a chudobě a také politice a kvalitě demokracie. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Českou televizi (ČT) a Rozhlas a televízii Slovenska (RTVS). Zklamání může vycházet z toho, že lidé si v roce 1989 neuměli představit dopady ekonomické transformace, shodli se český a slovenský premiér Bohuslav Sobotka a Robert Fico. 

KulturaČeská studentská filharmonie a romský sbor Čhavorenge s Idou Kelarovou vystoupí na společném Koncertu ke Dni studentstva

15-11-2014 | Kristýna Maková

U příležitosti Dne studentstva a 25. výročí Sametové revoluce se uskuteční mnoho koncertů a vzpomínkových akcí. Jedna z nich bude v pražském Rudolfinu spojovat dva zdánlivě nespojitelné světy, akademické filharmoniky a sbor dětí ze slovenských romských osad. Více se dozvíte v příspěvku Kristýny Makové:  Více

ZprávyDemokracii 25 let po listopadu hrozí vyprázdnění, varují politici

14-11-2014 15:57 | Martina Bílá

Sametová revoluce sice přinesla svobodu a demokracii, tu ale dnes ohrožuje vyprázdnění. V projevech na slavnostním shromáždění k 25. výročí listopadových událostí roku 1989 to uvedli čeští politici. Zástupci pravice také varovali před příchodem nových vůdců. Naději politici vidí v zapojení zejména mladých lidí do rozhodování o politice. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) označil za jeden z nejdůležitějších úspěchů revoluce prosazování lidských práv ve světě. "To je závazek, který jsme na sebe brali v průběhu sametové revoluce, takto nás vnímají v zahraničí, díky důrazu na lidská práva se Václav Havel stal ikonickou postavou demokratických revolucí ve střední a východní Evropě," řekl Hamáček, podle něhož by obhajoba lidských práv stejně jako další úspěchy neměla být zpochybňována. Sobotka za jeden z největších úspěchů 17. listopadu považuje obnovu parlamentarismu. "Riziko, které nám hrozí, se jmenuje vyprázdnění demokracie a eroze našeho parlamentarismu," uvedl s odkazem na stále klesající účast ve volbách a slabou důvěru občanů v politiky. Předsedové opozičních ODS Petr Fiala a TOP 09 Karel Schwarzenberg varovali před ohrožením demokracie novými vůdci. "Dnes už nás tolik neohrožují ti, kteří věří marxismu, i když potenciál této ideologie se bohužel ještě nevyčerpal, ale ohrožují nás především ti, kteří uvěřili autoritativním postupům nebo manažerské antipolitice," poznamenal Fiala. 

Doporučujeme

Aktuální relace