Související články

ZprávyČSÚ: Počet obyvatel ČR loni po deseti letech klesl

21-03-2014 19:53 | Milena Štráfeldová

Počet obyvatel České republiky po deseti letech klesl. Na konci roku 2013 v zemi žilo 10,512.400 lidí, tedy o 3700 méně než o rok dříve. Důvodem úbytku je to, že více lidí zemřelo, než se narodilo, a poprvé po roce 2001 se z Česka více lidí vystěhovalo, než do něj přišlo. Informoval o tom Český statistický úřad. V porovnání s rokem 2012 lidé také méně vstupovali do manželství, naopak častěji se rozváděli. Podle dosavadních statistik Češky a Češi začali pomalu vymírat. Počet zemřelých loni v meziročním srovnání stoupl o téměř tisíc na 109.200 lidí. Na svět přišlo 106.800 dětí, přičemž v roce 2012 jich bylo o 1800 více. Čtyřicet pět procent narozených dětí bylo nemanželských a nejčastěji rodily ženy ve věku 29 až 31 let. Průměrný věk matek se opět mírně zvýšil, a to na 29,9 roku. 

ZprávyKaždý druhý Čech žije ve dvougenerační domácnosti

06-03-2014 19:00 | Milena Štráfeldová

Každý druhý Čech žije v domácnosti, kde se setkávají dvě generace. Jde zejména o soužití rodičů a dětí. Třígenerační soužití je už téměř výjimečné, sdílí ho pouze čtyři procenta domácností. Naopak zcela samo žije 13 procent Čechů. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti ppm factum. Dvougenerační bydlení se týká 46 procent lidí. Dvě třetiny z nich bydlí s dětmi, třetina s rodiči. Soužití s rodiči někdy trvá dokonce až do středního věku a takzvaný mama hotel je využíván spíše muži. Ve věku 35 až 44 let žije s rodiči každý desátý muž a dvacátá žena. Svou domácnost s jinou generací nesdílí polovina Čechů. Více než třetina lidí žije s partnerem či manželem nebo manželkou. Pouhé jedno procento lidí sdílí domácnost s jiným spolubydlícím své generace. 

ZprávyLidovci chtějí v europarlamentu prosadit lepší podmínky rodin

03-03-2014 20:55 | Neuveden

Kandidáti KDU-ČSL do evropských voleb chtějí v Evropském parlamentu prosazovat podporu rodin, snížení či odstranění DPH u výrobků pro děti, kvalitnější potraviny a lepší zaměstnávání českých občanů v unii. Při zahájení předvolební kampaně to v Praze řekl lídr lidovecké kandidátky Pavel Svoboda. Na úvod kampaně převzal žlutý štafetový kolík od dosavadní lidovecké europoslankyně Zuzany Roithové. Ta patřila mezi nejaktivnější české poslance Evropského parlamentu. Dvojka lidovecké kandidátky Michaela Šojdrová se v unii zaměří na podporu výměnných programů pro studenty vysokých škol. Chce také daňová zvýhodnění pro podniky, kde pracují lidé nejvíce ohrožení nezaměstnaností. Třetím v pořadí na kandidátce je Tomáš Zdechovský. Podle něj chce KDU-ČSL v eurovolbách získat alespoň tři mandáty. Dosud měla dva - kromě Roithové ještě Jana Březinu. Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka neexistuje něco jako zlý Brusel, pouze neschopnost českých politiků v sídle unie něco vyjednat. 

ZprávyKoalice se shodla na všem kromě daní a zdravotní péče

07-12-2013 20:30 | Jan Charvát

Mezi stranami vznikající vlády panuje shoda ve většině bodů budoucí koaliční smlouvy. Společnou řeč zatím nenašly v daních a zdravotnictví. Je však možné, že kompletní koaliční smlouva bude schválena už v úterý. Po zhruba šestihodinovém jednání zástupců stran to novinářům v Poslanecké sněmovně řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Koaliční partneři také přijali lidovecký návrh na pojistku proti přehlasování jedné ze stran. Spory panují v otázce daňové progrese a zavedení takzvané sektorové daně. Podle Sobotky je třeba lépe rozložit daňové zatížení. Druhou spornou oblastí je zdravotní péče. Strany se shodly na zrušení poplatků u ambulantních lékařů a v lékárnách. Hledají ale finanční zdroje pro případ, že by koalice znovu nezavedla ani poplatky v nemocnicích, které od ledna skončí kvůli rozhodnutí Ústavního soudu. Sobotka se prý obává, aby zrušení poplatků nevedlo ke zhoršení situace v podfinancovaném resortu zdravotnictví. Místopředseda lidovců Marian Jurečka uvítal, že se jeho straně podařilo do koaliční smlouvy prosadit snížení daní pro rodiny a úpravy důchodového systému tak, aby průběžný pilíř zohledňoval kromě odpracovaných let i počet vychovaných dětí.  

EkonomikaChudoba v Česku dopadá na rodiny s více dětmi, důchodce a samoživitele

10-10-2013 17:14 | Jan Charvát

Ilustrační foto: Evropská komise Rodin ohrožených chudobou a ztrátou bydlení přibývá. Armáda spásy, která provozuje azylové domy, varuje před jejich vylučováním ze společnosti. Ohrožena je podle ní třetina samoživitelů s dětmi a pětina rodin s víc než třemi dětmi. Zhoršuje se i postavení důchodců a žen, které žijí samy. Radiu Praha více prozradil národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa.  Více

ZprávyArmáda spásy: Rodin ohrožených chudobou přibývá, varujeme před tím

09-10-2013 19:56 | Zdeňka Kuchyňová

Rodin ohrožených chudobou a ztrátou bydlení přibývá, Armáda spásy varuje před jejich sociálním vylučováním. Ohrožena je podle ní třetina samoživitelů s dětmi a pětina rodin s víc než třemi dětmi. Ztráta bydlení a neschopnost hrazení nákladů s bydlením je nejčastějším důvodem rodin pro vyhledání služeb azylových domů Armády spásy. Zhoršuje se i postavení důchodců, hlavně žen, které žijí samy. Armáda spásy kritizovala komerční ubytovny, které paradoxně vybírají příliš velké částky z dávek státu a zneužívají nouze lidí pro "byznys s chudobou". "Ceny v ubytovnách umožňuje systém dávek v hmotné nouzi, který řada podnikatelů dokáže dobře využívat," konstatovala před novináři tajemnice národního velitele Armády spásy Pavla Vopeláková. Stát by měl podle Armády spásy reagovat vytvořením důstojného sociálního bydlení.

Šetření Armády spásy o růstu chudoby dokládají zářijové informace ministerstva práce, které na dávky v hmotné nouzi do konce letošního července vyčerpalo už čtyři pětiny částky, kterou na ně má letos v rozpočtu. Ze 7,5 miliardy korun vyplatilo potřebným v prvních sedmi letošních měsících skoro šest miliard. Proti loňsku je to o 1,7 miliardy víc. Víc je nezaměstnaných bez podpory a rodin v tísni. Expremiér Vladimír Špidla (ČSSD), který se dlouhodobě věnuje sociálním otázkám, připomněl, že takzvanou příjmovou chudobou je v ČR ohrožen jeden milion lidí, extrémní chudobou pak 400.000.  

ZprávyČSSD plánuje náhradní výživné od státu či porodné na každé dítě

26-09-2013 19:44 | Milena Štráfeldová

Sociální demokraté plánují po volbách zavést náhradní výživné pro děti z chudších rodin, jimž jeden z rodičů neplatí alimenty. Stát by jim tak podle jejich věku dával od 2610 do 3675 korun měsíčně. Osamělí senioři a seniorky s nízkou penzí by zas měli jistotu, že budou v důchodu pobírat nyní aspoň 4430 korun. Znovu by se platila v prvních třech dnech nemoci nemocenská a porodné by bylo na každé dítě. Záměry ČSSD představil novinářům její stínový ministr práce Roman Sklenák. Podle něj není zatím jasné, co se podaří splnit. Záležet bude na financích. Pokud by se volby konaly teď, podle průzkumů by je vyhráli sociální demokraté. Získali by kolem 30 procent hlasů. K volebním urnám se voliči vypraví za měsíc.  

ZprávyObyvatel ČR v pololetí ubylo, klesl počet narozených dětí

11-09-2013 19:47 | Milena Štráfeldová

Obyvatel České republiky v prvním pololetí ubylo. Na konci června jich v republice žilo 10.512,900, tedy o 3200 méně než na konci loňského roku. Důvodem úbytku bylo to, že více lidí zemřelo, než se narodilo. Zahraniční migrací obyvatel v zemi sice přibylo, ale málo, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V porovnání s loňským prvním pololetím počet narozených dětí klesl. Stejně tak ubylo potratů a uzavřených manželství. Naopak více se lidé rozváděli a stěhovali, vyšší byla i úmrtnost. Od ledna do konce června přišlo v ČR na svět 52.000 dětí. To je o 1600 méně než ve stejném období loňského roku, přičemž ubylo prvorozených a druhorozených dětí. Dětí třetího a vyššího pořadí se naopak letos narodilo více, uvedli statistici a doplnili, že se stále více dětí rodí mimo manželství. Celkem to bylo 23.200 dívek a chlapců, tedy 44,7 procenta všech narozených dětí. Zájem o život v Česku letos projevilo 16.121 cizinců, naopak 15.514 lidí zemi opustilo. Počet přistěhovalých tak převýšil počet vystěhovalých jen o 600 osob. Nejvíce lidí letos přišlo do ČR ze Slovenska, Německa a Bulharska, nejčastěji ji opouštěli Ukrajinci.  

ZprávyPrvní česká paterčata prospívají, všechna mají přes dvě kila

25-07-2013 21:30 | Milena Štráfeldová

První česká paterčata prospívají, daří se jim 7,5 týdne po narození výborně a všechna už překročila váhu dva kilogramy. Maminka je stále kojí, domů by mohly jít počátkem srpna. ČTK to řekla předsedkyně Českomoravské asociace Klubů dvojčat a vícerčat a mluvčí maminky Klára Vítková Rulíková. Paterčata přišla na svět 2. června v pražské podolské porodnici, jejich váhy byly od 1050 do 1340 gramů. Za maminkou Alexandrou Kiňovou už teď chodí do porodnice pečovatelky, aby se zacvičily, protože až půjde s Denielem, Michaelem, Martinem, Alexem a Terezkou domů, budou jí tam s dětmi pomáhat. Maminka se domů těší, propuštění z porodnice závisí podle mluvčí hlavně na tom, kdy bude zařízený byt v Milovicích, který dostala rodina od města.Všech pět sourozenců bylo nejprve v inkubátorech, tři "nejtěžší" se měsíc po narození přestěhovali na společný pokoj s maminkou.  

ZprávyV ČR sílí "sendvičová generace", stará se o děti i o staré rodiče

20-10-2012 22:17 | Jan Charvát

V Česku se začíná rozrůstat takzvaná sendvičová generace. Přibývá totiž lidí, kteří se starají nejen o své nedospělé děti, ale pečují i o staré rodiče či prarodiče. Mají tak ještě víc povinností a je pro ně mnohem složitější sladit práci s rodinou. Víc jim tak hrozí ztráta zaměstnání a zhoršení finanční situace. Novinářům to v pátek řekla projektová manažerka společnosti Gender Studies Jitka Kolářová. Podle evropských výzkumů je typickým představitelem sendvičové generace žena kolem 55 let. Podle Kolářové do budoucna problém ještě zesílí. Česká společnost totiž stárne a navíc Češi a Češky odsouvají rodičovství do pozdějšího věku. Zatímco před dvaceti lety bylo matkám v průměru ani ne 25 let, nyní se jejich průměrný věk blíží třicítce. Experti zjistili, že svým rodičům pomáhá už nyní každý sedmý člověk od 45 do 59 let.  

Doporučujeme

Aktuální relace