Související články

ZprávyDaňové změny:Rodiny s dětmi dostanou více peněz, paušály se omezí

10-12-2014 14:31 | Martina Bílá

Od ledna se zaměstnancům zvýší daňová sleva na druhé a další dítě. Pracující důchodci budou moci opět uplatňovat slevu na poplatníka a výdajové paušály živnostníků budou od nového roku omezeny. Vyplývá to z novely zákona o daních z příjmů, která od nového roku vstoupí v platnost. O změnách od příštího roku rovněž informovalo ministerstvo financí na internetu. Nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13.404 korun ročně, tedy 1117 Kč měsíčně. Podle návrhu se má sleva na druhé dítě zvýšit o 200 korun měsíčně a na třetí o 300 Kč měsíčně. U rodin s jedním dítětem se v této věci nic nemění. Do budoucna chce vláda slevy na děti dál zvyšovat, ale až dalšími novelami zákonů. 

ZprávyDaňová sleva na druhé a další dítě se zvýší, Zeman normu podepsal

06-11-2014 15:23 | Martina Bílá

Daňová sleva na druhé a další dítě se zvýší. Příslušnou novelu zákona o daních z příjmů, která také navrací slevu na dani pracujícím důchodcům a mění zdanění investičních fondů, podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman také podepsal vládní novelu zákona o státní sociální podpoře. Rodiče budou od ledna dostávat porodné i na druhé dítě, a to 10.000 korun. Rozšíří se i okruh rodin s nárokem na tuto dávku. 

ZprávySenát schválil zavedení porodného i na druhé dítě

22-10-2014 19:41 | Zdeňka Kuchyňová

Senát schválil zavedení porodného i na druhé dítě, a to ve výši 10.000 korun. Běžná rodina dosáhne na dávku, pokud její měsíční příjmy nepřesáhnou 20.817 korun čistého. Předloha, kterou musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman, tak od příštího roku rozšíří okruh rodin s nárokem na tuto dávku. Porodné na první dítě zůstane 13.000 korun, při narození vícerčat činí 19.500 korun.

Do konce roku 2010 se porodné v Česku vyplácelo na každé narozené dítě. Od roku 2011 se pravidla kvůli škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesáhuje 2,4násobek životního minima. Nyní se koeficient, od něhož se nárok odvíjí, zvýší na 2,7násobek životního minima. Senátor Radko Martínek (ČSSD) novelu označil za krok správným směrem, neboť omezení porodného jen na první dítě bylo podle něj "zcela asociální až protinárodní". 

ZprávyPéči v rodině má 80.000 seniorů, rodina jim týdně věnuje 41 hodin

16-10-2014 12:31 | Martina Bílá

Péči v rodinách v Česku dostává kolem 80.000 seniorů a seniorek. Většinou se o ně starají ženy - manželky, dcery či snachy. Průměrně rodina věnuje opatrování svého blízkého 41 hodin týdně. Výsledky dvou výzkumů na tiskové konferenci představil Hynek Jeřábek z Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. České rodiny podle zjištění expertů péči o své starší členy chápou jako "práci z lásky". Intenzivnější opatrování pro ně ale představuje zátěž, a to fyzickou i psychickou. Právě pečující ženy kolem padesátky často musí opustit zaměstnání, aby se mohly o stárnoucí rodiče postarat. K tomu mnohé pečují ještě o své nedospělé děti. Vrátit se zpět do práce se jim pak daří velmi těžko, místo totiž hledají obtížně. Odborníci mluví o sendvičové generaci, která se kvůli stárnutí společnosti a odsouvání rodičovství do pozdějšího věku stále víc rozrůstá. Právě na tuto generaci zaměřuje nyní svou kampaň s názvem Generace uprostřed spolek Život 90, který pomáhá seniorům. Jejich blízké chce informovat o tom, jaké mohou využít služby a pomoc, aby opatrování zvládli snáz. 

ZprávySněmovna schválila vyšší daňovou slevu na druhé a další dítě

24-09-2014 11:07 | Zdeňka Kuchyňová

Sněmovna schválila vyšší daňovou slevu na druhé a další dítě. Současně s tím schválila i vrácení daňové slevy pracujícím a podnikajícím důchodcům a také omezení výdajových paušálů pro živnostníky. Schválená novela zákona o daních z příjmů také obnovuje zdanění důchodu těm důchodcům, kteří si prací, podnikáním nebo pronájmem přivydělají ročně víc než 840.000 korun. 

ZprávyVědci hledají dobrovolníky pro výzkum současné české rodiny

25-08-2014 14:58 | Milena Štráfeldová

Brněnští vědci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity chtějí zmapovat změny v současných českých rodinách. Hledají proto dobrovolníky, hlavně muže, pro výzkum života rodin, které nyní očekávají potomka. O plánech Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny informovala mluvčí školy Tereza Fojtová. Změny ve fungování a uspořádání českých rodin, třeba vyšší rozvodovost a rostoucí počet dětí narozených mimo manželství, sledují vědci už dlouho. Nyní chtějí přesněji zjistit, jaký mají reálný dopad na život rodin či vývoj dětí. Zaměří se na období od třetího trimestru těhotenství do tří let věku dítěte. Jednotlivci nebo páry, které aktuálně čekají dítě, se mohou vědcům přihlásit prostřednictvím http://bit.ly/1p8kaqj webových stránek institutu. 

ZprávyPrvní rok života paterčat ukáže dokumentární televizní seriál

13-08-2014 18:52 | Zdeňka Kuchyňová

První nádech a křik i další osud prvních paterčat v Česku, která se narodila loni v červnu, ukazuje nový dokumentární seriál České televize Paterčata. Filmaři sledovali děti a jejich rodiče Sašu Kiňovou a Antonína Kroščena po celý rok. Ve třinácti dílech zachytili nejen jejich radost, chvíle štěstí, únavu či potíže, ale také reakce okolí. Režisérka dokumentu Alena Derzsiová se scenáristkou byly zvědavé, zda otec nápor pěti kojenců a malého syna ustojí a rodinu neopustí. "Říkaly jsme si, že za půl roku bude pryč. Stala se z něj ale druhá máma," řekla Derzsiová. Původně chtěli tvůrci točit časosběrný dokument a záběry postupně pořizovat po roce, dvou či pěti. Nakonec zachytili první rok života paterčat. Další pokračování ale nevylučují, a to podle reakcí diváků. 

ZprávySoud pro lidská práva míní, že ČR neumožnila udržet rodinné vazby

17-07-2014 18:57 | Martina Bílá

Česká republika nesplnila svůj závazek přispívat k udržování rodinných vazeb mezi otcem a dcerou, která je nyní v pěstounské rodině. Rozhodl tak Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku ve věci českého občana, kterému ale přiznal jen 1000 eur (asi 27.000 Kč) náhrady nákladů řízení s tím, že nález samotný je dostatečnou satisfakcí. Případ začal v roce 2005, kdy byl otec ve vězení a jeho manželka, se kterou měl tehdy dvouletou dceru, požádala o rozvod. Rozvodový soud svěřil dítě do péče právě jí. Žena ale v roce 2007 zemřela a dcera byla nejprve v nemocnici, poté bylo rozhodnuto o jejím umístění do specializované instituce. Otec ji tam po propuštění navštěvoval a posléze požádal o svěření dcery do péče. V létě 2008 ale soud s přihlédnutím k posudkům psychologů rozhodl, že osobnost žadatele je překážkou k tomu, aby mu mohlo být vyhověno. Nepomohla odvolání, zamítnuty byly žádosti otce, aby s ním dcera mohla trávit prázdniny. V roce 2011 pracovníci terapeutického střediska došli k závěru, že setkávání otce s dcerou nejsou pro dítě přínosné, nepřála si jej prý vidět a bála se ho. Soud pak rozhodl o přerušení kontaktu, dítě bylo svěřeno pěstounům a otec s ním mohl komunikovat jen písemně. 

ZprávyDny lidí dobré vůle na Velehradě letos připomenou význam rodiny

24-06-2014 19:05 | Milena Štráfeldová

Dny lidí dobré vůle, které se od roku 2000 konají v předvečer svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě, letos připomenou význam rodiny. Novinkou tak bude například seminář o pěstounské péči, vedle toho ale nabídne patnáctý ročník slavností řadu tradičních aktivit. Pořadatelé očekávají, že by program mohl přilákat více mladých lidí. Řekli to na tiskové konferenci ve Zlíně. Dny lidí dobré vůle poukážou na 20. výročí Mezinárodního roku rodiny, který vyhlásila Organizace spojených národů v době, kdy je rodina vystavena mnoha tlakům, které ji ohrožují. Podle Kristiny Vavríkové z pořádající agentury by program nazvaný Mladí fandí rodině měl podpořit rodinný život. Návštěvníkům nabídne například rozhovory o zkušenostech s mladými páry, pěstounskou rodinou nebo se staršími manžely. 

ZprávyIDEA: Zvýšením slevy na děti si bohatší přilepší více

08-06-2014 20:55 | Neuveden

Díky plánovanému zvýšení daňové slevy na dítě by si polepšily především bohatší domácnosti s dětmi, vyplývá ze studie ekonomického institutu IDEA při CERGE-EI. Zatímco nejchudší domácnosti s více dětmi by si v průměru polepšily pouze o 2900 Kč ročně, bohatší domácnosti s více dětmi by si polepšily o 7000 až 9000 Kč ročně. Průměrná domácnost s více než jedním dítětem by podle studie ušetřila přibližně 7300 korun ročně. "Výrazně by si ale nepolepšily nejchudší domácnosti, protože tyto domácnosti nemají dostatečně vysoké příjmy pro uplatnění slevy na dani na dítě nebo jsou omezeny maximální výší daňového bonusu," uvádí studie. Vládní koalice se nedávno shodla na zvýšení slevy na dani pro příští rok na druhé dítě o 200 korun a třetí a další o 300 korun. Nyní je sleva na každé dítě 1117 Kč. Podle koaličních lidovců ale dohoda počítá i s postupným růstem slevy na druhé dítě až o 500 korun v roce 2017 a na třetí a další dítě až o 900 korun během tří let. 

Doporučujeme

Aktuální relace