Související články

PanoramaPočet obyvatel Česka vzrostl, populace ale stárne

28-03-2015 | Martina Bílá, Pavla Firbacherová

Foto: Štěpánka Budková Počet obyvatel Česka se loni zvýšil. Jde o nejvyšší přírůstek po roce 2010. Přesnější čísla i výhled do budoucna přináší sobotní Panorama.  Více

ZprávyPočet obyvatel ČR se loni vrátil k růstu, hlavně kvůli imigraci

23-03-2015 11:18 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Počet obyvatel České republiky se po předloňském poklesu vrátil loni k růstu. Na konci loňského roku v Česku žilo 10,538.300 lidí, tedy o 25.900 více než o rok dřív. Jde tak o nejvyšší přírůstek po roce 2010. Obyvatel přibylo hlavně kvůli přistěhovalcům, jejich počet byl loni nejvyšší za šest let. Více lidí se také narodilo, než zemřelo. Informoval o tom Český statistický úřad. Lidé v Česku loni v porovnání s rokem 2013 častěji vstupovali do manželství a méně často se rozváděli.

Na svět loni v Česku přišlo 109.900 dětí, což byl nejvyšší počet za čtyři roky. Proti předloňsku je to nárůst o 3100 novorozených. Zemřelých podle předběžných údajů ubylo na 105.700, což bylo nejméně za posledních šest let. Podle ČSÚ se v tom odráží nízký počet úmrtí v prvních měsících loňska, které se obešly bez větších epidemií respiračních chorob. "Pokračoval však proces stárnutí obyvatelstva, když vzrostl průměrný věk obyvatel (o 0,2 na 41,7 let) i podíl seniorů ve věku 65 a více let (na 17,8 procenta)," uvedl ČSÚ.

Počet obyvatel Prahy se loni zvýšil o 15.878 na 1,259.079 lidí. Přírůstek vznikl hlavně stěhováním, do metropole se přistěhovalo 40.332 lidí a odešlo 26.960, rozdíl je 13.372. K tomu se narodilo o 2506 víc lidí, než zemřelo. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Ze zhruba 40.000 lidí, kteří se loni do Prahy přistěhovali, přišla polovina ze zahraničí, přesně 20.279. Většina z odstěhovaných odešla do ostatních částí Česka, do ciziny z hlavního města odešlo 7501 lidí. 

ZprávyNa potíže samoživitelek a samoživitelů upozorní dokument Samoživy

11-03-2015 17:26 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Situaci rodičů, kteří zůstali se svými dětmi sami bez partnerů, zachycuje nový dokument Samoživy. Osm matek a jeden otec v něm popisují svou situaci, kdy musejí se svými potomky vyjít s málem a uživit je bez alimentů od neplatících otců či matky. Některé hrdinky z dokumentu mají víc zaměstnání, aby své potomky uživily. Podle režisérky Olgy Sommerové by měl dětem samoživitelek a samoživitelů pomoci stát a poskytovat náhradní výživné. Podle statistiků v neúplné rodině s dětmi ročně na člena připadá průměrně 86.300 korun. V úplných rodinách s dětmi je to 121.600 korun a v rodinách bez dětí 217.800 korun. V Česku žije celkem kolem 570.800 neúplných rodin. 

Historické obzoryVýstava Maminko, na slovíčko! ukázala život svobodných matek v době tzv. normalizace

28-02-2015 | Martina Bílá

Foto: archiv Ústavu pro studium totalitních režimů V tomto týdnu proběhla v Česku série akcí mezinárodního projektu proti totalitě Mene Tekel, hlavním tématem tohoto ročníku byla Rodina v době nesvobody. Jeho součástí byla i výstava Maminko, na slovíčko! Její autorka Šárka Rámišová z Národního muzea na ní představila téma života a postavení svobodných matek za tzv. normalizace.  Více

ZprávyNový projekt centra Totem pomůže v Plzni hledat náhradní babičky

11-01-2015 11:47 | Zdeňka Kuchyňová

Nový projekt Náhradní babička zahajuje od ledna plzeňské mezigenerační centrum Totem. Rodiny s dětmi, kterým schází pomoc nebo společnost babičky, se mohou prostřednictvím centra dohodnout se seniorkami, které naopak mají zájem o setkávání a pomoc rodinám s dětmi. Podobný projekt funguje asi tři roky v Brně, léta už pomoci náhradních babiček využívají například rodiny ve Vídni. Babičky budou rodinám podle potřeby a vzájemné dohody pomáhat s hlídáním a vyzvedáváním dětí ze škol a školek, mohou si s nimi hrát nebo je brát na procházky, řekla ČTK koordinátorka projektu Barbora Kreislová. "Zatím se nám hlásí víc rodin než babiček," řekla. Za hodinu rodina zaplatí babičce 50 korun. 

ZprávyCVVM: Stát se málo stará o rodiny s dětmi, míní polovina Čechů

07-01-2015 16:38 | Martina Bílá

Vláda se nedostatečně stará o sociální situaci rodin s dětmi, míní 52 procent Čechů. Je to o deset procentních bodů méně než před rokem. Více než třetina lidí si myslí, že péče je dostatečná. Pouze tři procenta dotázaných se domnívají, že stát podporuje rodiny s dětmi příliš mnoho. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Hůře péči vlády o sociální situaci rodin s dětmi vnímají lidé, kteří životní úroveň své domácnosti hodnotí jako špatnou. Negativně se častěji vyjadřují také rodiče se dvěma a více nezaopatřenými dětmi, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, nezaměstnaní a příznivci levice. Pokud jde o uplatňování nebo zavádění konkrétních opatření v oblasti rodinné politiky, pak zhruba 90 procent Čechů souhlasí s tím, aby v každé základní škole byla provozována družina, aby byla podporována pružná pracovní doba a částečné úvazky pro rodiče a aby se zvýšil počet mateřských školek. Většina dotázaných by také uvítala snížení daní pro lidi s nezaopatřenými dětmi. Pro zvýšení přídavků na děti se vyjadřují více než tři čtvrtiny veřejnosti a 70 procent lidí by souhlasilo se zvýšením počtu jeslí. O něco nižší podporu mají společné zdanění manželů, vícerychlostní rodičovské dovolené, vyplacení plošného porodného bez ohledu na příjem a plošné přídavky na děti. Všechny návrhy ale podporuje více než polovina Čechů. 

ZprávyDaňové změny:Rodiny s dětmi dostanou více peněz, paušály se omezí

10-12-2014 14:31 | Martina Bílá

Od ledna se zaměstnancům zvýší daňová sleva na druhé a další dítě. Pracující důchodci budou moci opět uplatňovat slevu na poplatníka a výdajové paušály živnostníků budou od nového roku omezeny. Vyplývá to z novely zákona o daních z příjmů, která od nového roku vstoupí v platnost. O změnách od příštího roku rovněž informovalo ministerstvo financí na internetu. Nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13.404 korun ročně, tedy 1117 Kč měsíčně. Podle návrhu se má sleva na druhé dítě zvýšit o 200 korun měsíčně a na třetí o 300 Kč měsíčně. U rodin s jedním dítětem se v této věci nic nemění. Do budoucna chce vláda slevy na děti dál zvyšovat, ale až dalšími novelami zákonů. 

ZprávyDaňová sleva na druhé a další dítě se zvýší, Zeman normu podepsal

06-11-2014 15:23 | Martina Bílá

Daňová sleva na druhé a další dítě se zvýší. Příslušnou novelu zákona o daních z příjmů, která také navrací slevu na dani pracujícím důchodcům a mění zdanění investičních fondů, podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman také podepsal vládní novelu zákona o státní sociální podpoře. Rodiče budou od ledna dostávat porodné i na druhé dítě, a to 10.000 korun. Rozšíří se i okruh rodin s nárokem na tuto dávku. 

ZprávySenát schválil zavedení porodného i na druhé dítě

22-10-2014 19:41 | Zdeňka Kuchyňová

Senát schválil zavedení porodného i na druhé dítě, a to ve výši 10.000 korun. Běžná rodina dosáhne na dávku, pokud její měsíční příjmy nepřesáhnou 20.817 korun čistého. Předloha, kterou musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman, tak od příštího roku rozšíří okruh rodin s nárokem na tuto dávku. Porodné na první dítě zůstane 13.000 korun, při narození vícerčat činí 19.500 korun.

Do konce roku 2010 se porodné v Česku vyplácelo na každé narozené dítě. Od roku 2011 se pravidla kvůli škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesáhuje 2,4násobek životního minima. Nyní se koeficient, od něhož se nárok odvíjí, zvýší na 2,7násobek životního minima. Senátor Radko Martínek (ČSSD) novelu označil za krok správným směrem, neboť omezení porodného jen na první dítě bylo podle něj "zcela asociální až protinárodní". 

ZprávyPéči v rodině má 80.000 seniorů, rodina jim týdně věnuje 41 hodin

16-10-2014 12:31 | Martina Bílá

Péči v rodinách v Česku dostává kolem 80.000 seniorů a seniorek. Většinou se o ně starají ženy - manželky, dcery či snachy. Průměrně rodina věnuje opatrování svého blízkého 41 hodin týdně. Výsledky dvou výzkumů na tiskové konferenci představil Hynek Jeřábek z Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. České rodiny podle zjištění expertů péči o své starší členy chápou jako "práci z lásky". Intenzivnější opatrování pro ně ale představuje zátěž, a to fyzickou i psychickou. Právě pečující ženy kolem padesátky často musí opustit zaměstnání, aby se mohly o stárnoucí rodiče postarat. K tomu mnohé pečují ještě o své nedospělé děti. Vrátit se zpět do práce se jim pak daří velmi těžko, místo totiž hledají obtížně. Odborníci mluví o sendvičové generaci, která se kvůli stárnutí společnosti a odsouvání rodičovství do pozdějšího věku stále víc rozrůstá. Právě na tuto generaci zaměřuje nyní svou kampaň s názvem Generace uprostřed spolek Život 90, který pomáhá seniorům. Jejich blízké chce informovat o tom, jaké mohou využít služby a pomoc, aby opatrování zvládli snáz. 

Doporučujeme

Aktuální relace