Související články

Historické obzoryVýstava Maminko, na slovíčko! ukázala život svobodných matek v době tzv. normalizace

28-02-2015 | Martina Bílá

Foto: archiv Ústavu pro studium totalitních režimů V tomto týdnu proběhla v Česku série akcí mezinárodního projektu proti totalitě Mene Tekel, hlavním tématem tohoto ročníku byla Rodina v době nesvobody. Jeho součástí byla i výstava Maminko, na slovíčko! Její autorka Šárka Rámišová z Národního muzea na ní představila téma života a postavení svobodných matek za tzv. normalizace.  Více

ZprávyNový projekt centra Totem pomůže v Plzni hledat náhradní babičky

11-01-2015 11:47 | Zdeňka Kuchyňová

Nový projekt Náhradní babička zahajuje od ledna plzeňské mezigenerační centrum Totem. Rodiny s dětmi, kterým schází pomoc nebo společnost babičky, se mohou prostřednictvím centra dohodnout se seniorkami, které naopak mají zájem o setkávání a pomoc rodinám s dětmi. Podobný projekt funguje asi tři roky v Brně, léta už pomoci náhradních babiček využívají například rodiny ve Vídni. Babičky budou rodinám podle potřeby a vzájemné dohody pomáhat s hlídáním a vyzvedáváním dětí ze škol a školek, mohou si s nimi hrát nebo je brát na procházky, řekla ČTK koordinátorka projektu Barbora Kreislová. "Zatím se nám hlásí víc rodin než babiček," řekla. Za hodinu rodina zaplatí babičce 50 korun. 

ZprávyCVVM: Stát se málo stará o rodiny s dětmi, míní polovina Čechů

07-01-2015 16:38 | Martina Bílá

Vláda se nedostatečně stará o sociální situaci rodin s dětmi, míní 52 procent Čechů. Je to o deset procentních bodů méně než před rokem. Více než třetina lidí si myslí, že péče je dostatečná. Pouze tři procenta dotázaných se domnívají, že stát podporuje rodiny s dětmi příliš mnoho. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Hůře péči vlády o sociální situaci rodin s dětmi vnímají lidé, kteří životní úroveň své domácnosti hodnotí jako špatnou. Negativně se častěji vyjadřují také rodiče se dvěma a více nezaopatřenými dětmi, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, nezaměstnaní a příznivci levice. Pokud jde o uplatňování nebo zavádění konkrétních opatření v oblasti rodinné politiky, pak zhruba 90 procent Čechů souhlasí s tím, aby v každé základní škole byla provozována družina, aby byla podporována pružná pracovní doba a částečné úvazky pro rodiče a aby se zvýšil počet mateřských školek. Většina dotázaných by také uvítala snížení daní pro lidi s nezaopatřenými dětmi. Pro zvýšení přídavků na děti se vyjadřují více než tři čtvrtiny veřejnosti a 70 procent lidí by souhlasilo se zvýšením počtu jeslí. O něco nižší podporu mají společné zdanění manželů, vícerychlostní rodičovské dovolené, vyplacení plošného porodného bez ohledu na příjem a plošné přídavky na děti. Všechny návrhy ale podporuje více než polovina Čechů. 

ZprávyDaňové změny:Rodiny s dětmi dostanou více peněz, paušály se omezí

10-12-2014 14:31 | Martina Bílá

Od ledna se zaměstnancům zvýší daňová sleva na druhé a další dítě. Pracující důchodci budou moci opět uplatňovat slevu na poplatníka a výdajové paušály živnostníků budou od nového roku omezeny. Vyplývá to z novely zákona o daních z příjmů, která od nového roku vstoupí v platnost. O změnách od příštího roku rovněž informovalo ministerstvo financí na internetu. Nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13.404 korun ročně, tedy 1117 Kč měsíčně. Podle návrhu se má sleva na druhé dítě zvýšit o 200 korun měsíčně a na třetí o 300 Kč měsíčně. U rodin s jedním dítětem se v této věci nic nemění. Do budoucna chce vláda slevy na děti dál zvyšovat, ale až dalšími novelami zákonů. 

ZprávyDaňová sleva na druhé a další dítě se zvýší, Zeman normu podepsal

06-11-2014 15:23 | Martina Bílá

Daňová sleva na druhé a další dítě se zvýší. Příslušnou novelu zákona o daních z příjmů, která také navrací slevu na dani pracujícím důchodcům a mění zdanění investičních fondů, podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman také podepsal vládní novelu zákona o státní sociální podpoře. Rodiče budou od ledna dostávat porodné i na druhé dítě, a to 10.000 korun. Rozšíří se i okruh rodin s nárokem na tuto dávku. 

ZprávySenát schválil zavedení porodného i na druhé dítě

22-10-2014 19:41 | Zdeňka Kuchyňová

Senát schválil zavedení porodného i na druhé dítě, a to ve výši 10.000 korun. Běžná rodina dosáhne na dávku, pokud její měsíční příjmy nepřesáhnou 20.817 korun čistého. Předloha, kterou musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman, tak od příštího roku rozšíří okruh rodin s nárokem na tuto dávku. Porodné na první dítě zůstane 13.000 korun, při narození vícerčat činí 19.500 korun.

Do konce roku 2010 se porodné v Česku vyplácelo na každé narozené dítě. Od roku 2011 se pravidla kvůli škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesáhuje 2,4násobek životního minima. Nyní se koeficient, od něhož se nárok odvíjí, zvýší na 2,7násobek životního minima. Senátor Radko Martínek (ČSSD) novelu označil za krok správným směrem, neboť omezení porodného jen na první dítě bylo podle něj "zcela asociální až protinárodní". 

ZprávyPéči v rodině má 80.000 seniorů, rodina jim týdně věnuje 41 hodin

16-10-2014 12:31 | Martina Bílá

Péči v rodinách v Česku dostává kolem 80.000 seniorů a seniorek. Většinou se o ně starají ženy - manželky, dcery či snachy. Průměrně rodina věnuje opatrování svého blízkého 41 hodin týdně. Výsledky dvou výzkumů na tiskové konferenci představil Hynek Jeřábek z Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. České rodiny podle zjištění expertů péči o své starší členy chápou jako "práci z lásky". Intenzivnější opatrování pro ně ale představuje zátěž, a to fyzickou i psychickou. Právě pečující ženy kolem padesátky často musí opustit zaměstnání, aby se mohly o stárnoucí rodiče postarat. K tomu mnohé pečují ještě o své nedospělé děti. Vrátit se zpět do práce se jim pak daří velmi těžko, místo totiž hledají obtížně. Odborníci mluví o sendvičové generaci, která se kvůli stárnutí společnosti a odsouvání rodičovství do pozdějšího věku stále víc rozrůstá. Právě na tuto generaci zaměřuje nyní svou kampaň s názvem Generace uprostřed spolek Život 90, který pomáhá seniorům. Jejich blízké chce informovat o tom, jaké mohou využít služby a pomoc, aby opatrování zvládli snáz. 

ZprávySněmovna schválila vyšší daňovou slevu na druhé a další dítě

24-09-2014 11:07 | Zdeňka Kuchyňová

Sněmovna schválila vyšší daňovou slevu na druhé a další dítě. Současně s tím schválila i vrácení daňové slevy pracujícím a podnikajícím důchodcům a také omezení výdajových paušálů pro živnostníky. Schválená novela zákona o daních z příjmů také obnovuje zdanění důchodu těm důchodcům, kteří si prací, podnikáním nebo pronájmem přivydělají ročně víc než 840.000 korun. 

ZprávyVědci hledají dobrovolníky pro výzkum současné české rodiny

25-08-2014 14:58 | Milena Štráfeldová

Brněnští vědci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity chtějí zmapovat změny v současných českých rodinách. Hledají proto dobrovolníky, hlavně muže, pro výzkum života rodin, které nyní očekávají potomka. O plánech Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny informovala mluvčí školy Tereza Fojtová. Změny ve fungování a uspořádání českých rodin, třeba vyšší rozvodovost a rostoucí počet dětí narozených mimo manželství, sledují vědci už dlouho. Nyní chtějí přesněji zjistit, jaký mají reálný dopad na život rodin či vývoj dětí. Zaměří se na období od třetího trimestru těhotenství do tří let věku dítěte. Jednotlivci nebo páry, které aktuálně čekají dítě, se mohou vědcům přihlásit prostřednictvím http://bit.ly/1p8kaqj webových stránek institutu. 

ZprávyPrvní rok života paterčat ukáže dokumentární televizní seriál

13-08-2014 18:52 | Zdeňka Kuchyňová

První nádech a křik i další osud prvních paterčat v Česku, která se narodila loni v červnu, ukazuje nový dokumentární seriál České televize Paterčata. Filmaři sledovali děti a jejich rodiče Sašu Kiňovou a Antonína Kroščena po celý rok. Ve třinácti dílech zachytili nejen jejich radost, chvíle štěstí, únavu či potíže, ale také reakce okolí. Režisérka dokumentu Alena Derzsiová se scenáristkou byly zvědavé, zda otec nápor pěti kojenců a malého syna ustojí a rodinu neopustí. "Říkaly jsme si, že za půl roku bude pryč. Stala se z něj ale druhá máma," řekla Derzsiová. Původně chtěli tvůrci točit časosběrný dokument a záběry postupně pořizovat po roce, dvou či pěti. Nakonec zachytili první rok života paterčat. Další pokračování ale nevylučují, a to podle reakcí diváků. 

Doporučujeme

Aktuální relace