Související články

ZprávyCírkve v restitucích podaly dalších 66 žádostí

10-12-2013 20:55 | Milena Štráfeldová

Mezi 28. listopadem a 5. prosincem podaly církevní společnosti dalších 66 výzev na vydání majetku. Jde v nich o 936 pozemků. Celkem Státní pozemkový úřad eviduje 2911 výzev na vydání 63.644 pozemků a 814 staveb, uvedlo ministerstvo kultury. Čas na podávání žádostí mají církevní společnosti do konce roku. Nově podané výzvy jsou především žádosti římskokatolických farností. Stát eviduje také žádosti o movitý majetek, v několika případech již o vydání uměleckých děl rozhodl. Národní galerie v Praze tak vydá gotické desky tvořící Vyšebrodský oltář, čtyři obrazy z rovněž středověkého Puchnerova oltáře a dva obrazy Petra Paula Rubense. Díla zatím zůstanou v expozicích NG jako zápůjčka. Národní památkový ústav dostal výzvu k vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, hradu Bouzov, kláštera Porta Coeli v Předklášteří, Sázavského kláštera, zámku Týniště či zámku ve Žďáru nad Sázavou. Olomoucké arcibiskupství zřejmě požádá o vrácení zámku v Kroměříži. Ten dříve sloužil jako sídlo biskupů i arcibiskupů.  

ZprávyPapež přijal rezignaci "krajanského" biskupa Esterky

10-12-2013 20:55 | Milena Štráfeldová

Papež František před několika dny přijal rezignaci biskupa Petra Esterky, který měl na starosti české katolíky v zámoří. Esterka ji podal v souladu s kanonickým právem už v roce 2010, kdy oslavil 75. narozeniny. Nyní rezignace vstoupila v platnost a Esterka, který žije v Kalifornii, se stal emeritním biskupem. Osmasedmdesátiletý Esterka je rodákem z Dolních Bojanovic. V roce 1957 emigroval a studoval teologii v Římě. V 60. letech se usadil ve Spojených státech, kde přednášel na vysoké škole a více než 20 let působil v americkém letectvu jako vojenský kaplan v záloze. V roce 1978 se Esterka začal více věnovat práci mezi českými katolíky ve Spojených státech a Kanadě, v roce 1986 se stal biskupským vikářem pro severoamerické země, později se jeho působení rozšířilo i na Austrálii. V roce 1999 jej papež Jan Pavel II. jmenoval pomocným biskupem brněnským a pověřil duchovní péčí o české katolíky v cizině. Esterka převzal letos v červnu cenu ministerstva zahraničí Gratias agit za pomoc při šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Zda bude mít Esterka v práci pro krajany nástupce, není jisté.  

ZprávyZástupci církví se s ČSSD mají setkat ve čtvrtek

18-11-2013 21:30 | Milena Štráfeldová

Kvůli restitucím se církve a ČSSD sejdou ve čtvrtek, schůzky se zúčastní zástupci České biskupské konference (ČBK), Federace židovských obcí a Ekumenická rada církví. O setkání požádal předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, jeho strana totiž usiluje o revizi církevních restitucí vyjednaných předchozí vládou Petra Nečase (ODS). ČSSD by ráda snížila finanční kompenzace. Generální sekretář ČBK Tomáš Holub ČTK řekl, že církve se budou snažit vysvětlit svojí pozici ve společnosti, osvětlit důvod vyjednaného postupu restitucí, jehož součástí je do budoucna odstřižení placení církví od státního rozpočtu. Podle Holuba si také církve budou se zástupci ČSSD ujasňovat, co se od církví očekává. Holub minulý týden zopakoval, že církve nemohou z původní dohody se státem ustoupit, protože by pak nemohly naplnit očekávanou službu ve společnosti.  

ZprávyPříští rok bude v Praze velká výstava o benediktinech

11-11-2013 19:31 | Jan Charvát

Příští rok se v Praze otevře výstava o benediktinském řádu a jeho kultuře, představí život středověkého kláštera a řadu architektonických a uměleckých památek. Výstava Otevři zahradu rajskou, Benediktini v srdci Evropy 800-1300 nabídne také vzácný Vyšehradský kodex. Na jednom z nejvýznamnějších výstavních projektů roku spolupracuje Národní galerie spolu s Národní knihovnou, Národním muzeem a řadou dalších institucí a odborníků. Expozice bude instalována ve Valdštejnské jízdárně a Galerii Klementinum od listopadu příštího roku do března 2015. Návštěvníci si budou moci prohlédnout více než 250 exponátů od sochařských památek, knižní malby až po zlatnická a umělecká díla nejstaršího mnišského řádu západního křesťanství. Památky budou zapůjčeny ze šesti středoevropských zemí a Švýcarska.  

ZprávyDuka chce, aby objekty užívané církvemi na Hradě byly dál církevní

21-10-2013 21:30 | Milena Štráfeldová

Budovy, které církve v areálu Pražského hradu užívají, by měly zůstat církevní. Po jednání s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem o církevních restitucích to řekl kardinál Dominik Duka. Objekty potřebné pro bezpečnostní chod státu by pak zůstaly státu. Duka uvedl, že toto uspořádání v minulosti vyjednal jak s exprezidentem Václavem Klausem, tak se současnou hlavou státu Milošem Zemanem. Ministr vnitra Martin Pecina, jehož úřad navrhl vládě vyjmout celý areál Pražského hradu z církevních restitucí, neměl o situaci dostatečné informace, řekl Duka novinářům. Později informoval, že předložil návrh k navracení nemovitostí v areálu Hradu Metropolitní kapitule u sv. Víta v Praze. Zákon, který stát vyjednal se 17 církvemi, počítá vedle finančních kompenzací s vydáním nemovitého majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Nevztahuje se na katedrálu, zůstává státu, kde Klaus s Dukou vyjednali společnou správu. Dále se zákon nevztahuje na jeden dům ve Vikářské ulici, v níž chce nyní církev podle médií navrácení několika dalších objektů, a též jeden dům ve Zlaté uličce.  

Dokumenty Českého rozhlasuV Miláně žila záhadná postava české historie - Vilemína z Čech

12-10-2013 08:00 | Michaela Krčmová

Foto: Michaela Krčmová / Český rozhlas Charismatická osobnost Vilemína z Čech představující jednu ze záhad české historie. Když 24. srpna v roce 1281 nebo 1282 zemřela ve farnosti kostela svatého Petra nedaleko milánského Dómu, nikdo netušil, co bude následovat.  Více

ZprávyLČR vydaly církvím prvních pět lesních pozemků

11-10-2013 21:30 | Jan Charvát

Lesy České republiky (LČR) dosud v rámci církevních restitucí vydaly pět pozemků v Karlovarském kraji o celkové výměře 1,3 hektaru. Uvedl to mluvčí státního podniku Zbyněk Boublík. Z pohledu celkových nároků církví na vrácení lesních pozemků jde o zanedbatelné množství. LČR evidují celkem 773 výzev, ve kterých oprávněné osoby žádají o vydání celkem 22.809 pozemků o celkové výměře okolo 112.000 hektarů.  

ZprávyU kostela v Číhošti by měla faráře Toufara připomínat expozice

11-10-2013 21:30 | Jan Charvát

U kostela v Číhošti by měla vzniknout stálá expozice věnovaná tamnímu knězi Josefu Toufarovi, který patří mezi nejznámější oběti komunistického režimu. Dotaci na expozici shání loni vzniklý nadační fond. Jeho členové si dali za cíl obnovit kostel proslulý takzvaným číhošťským zázrakem. Pořádají kvůli tomu i benefiční koncerty. Řekla to předsedkyně fondu Věra Kovandová. Do Číhoště podle ní jezdí hodně lidí a přibylo jich po loňském vydání knihy Miloše Doležala Jako bychom dnes zemřít měli, která vypráví o Toufarově životě.

První zmínky o kostelíku v Číhošti pocházejí z roku 1350. Do širokého povědomí se dostal kvůli událostem z prosince 1949. Při mši o třetí adventní neděli se během kázání údajně několikrát pohnul kříž na hlavním oltáři. Dodnes neobjasněná událost se prý později opakovala. Vládnoucí komunistický režim toho využil k útoku na katolickou církev. Toufar byl zatčen. Zemřel po krutém mučení 25. února 1950 v Praze.  

ZprávyNa Hradě začíná výstava o pronásledování církve za komunismu

11-10-2013 21:30 | Jan Charvát

Na Pražském hradě ačíná výstava o pronásledování církve za totality. Pod názvem Diktatura versus naděje - Pronásledování římskokatolické církve v Československu v letech 1948 až 1989 je k vidění v Mladotově domě až do 28. listopadu. Základním záměrem výstavy je zmapování šíře perzekuce církve totalitním režimem v Československu a přiblížení mocenských nástrojů i metod, jež režim používal k likvidaci církevního a duchovního života společnosti. Výstava ukazuje také způsoby, jak církev těmto tlakům čelila. Výstava se koná u příležitosti roku víry a 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje.  

EkonomikaChudoba v Česku dopadá na rodiny s více dětmi, důchodce a samoživitele

10-10-2013 17:14 | Jan Charvát

Ilustrační foto: Evropská komise Rodin ohrožených chudobou a ztrátou bydlení přibývá. Armáda spásy, která provozuje azylové domy, varuje před jejich vylučováním ze společnosti. Ohrožena je podle ní třetina samoživitelů s dětmi a pětina rodin s víc než třemi dětmi. Zhoršuje se i postavení důchodců a žen, které žijí samy. Radiu Praha více prozradil národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa.  Více

Doporučujeme

Aktuální relace