Související články

ZprávyNoc kostelů otevře v Olomouckém kraji přes stovku objektů

17-05-2014 20:55 | Neuveden

Při letošní Noci kostelů se návštěvníkům z Olomouckého kraje otevře příští pátek přes stovka objektů. Do akce, jejímž cílem je otevřít kostel netradičním způsobem i pro ty, kteří do nich běžně nemíří, se letos zapojilo osm církví. Lidé budou moci během pátečního večera zamířit do 109 kostelů, kaplí a modliteben. Na řadě míst nebude chybět ani doprovodný program. ČTK to řekl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla před devíti lety ve Vídni, od té doby se akce rozšířila do dalších evropských zemí. Noc kostelů se v Česku konala poprvé v roce 2009, především v Brně a v Plzni. 

ZprávyZásah proti muslimům odmítají i členové jiných náboženství v ČR

02-05-2014 18:59 | Milena Štráfeldová

Policejní zásah v muslimské modlitebně v Praze, který muslimové považují za nepřiměřený, odsuzují také příslušníci jiných náboženských skupin v Česku. Místopředseda Ekumenické rady církví Joel Ruml míní, že policie měla jiné možnosti, než zasahovat během bohoslužby. Příslušné státní orgány by se podle něj měly omluvit. Kněz a teolog Tomáš Halík policejní zásah v čase modlitby označil za hřích. Tomáš Kraus z Federace židovských obcí věří, že zákrok není precedens a že stát se bude i nadále k vnitřním záležitostem církví chovat neutrálně. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vnikli minulý pátek do objektů Islámské nadace v Praze. Zadrželi desítky lidí včetně několika indonéských diplomatů. Indonéské velvyslanectví si na tvrdý zásah oficiálně stěžovalo. Po zásahu policie obvinila pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Měl se ho dopustit tím, že v Česku zajistil vydání a distribuci knihy údajně šířící rasismus. V médiích se spekuluje o tom, že by jím mohl být ředitel Islámského centra v Praze Vladimír Sáňka. 

EkonomikaEkonomika

12-04-2014 08:00 | Zdeňka Kuchyňová

Jaderná elektrárna Temelín, foto: Filip Jandourek / Český rozhlas Energetická společnost ČEZ zrušila tendr na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín a oznámila to všem uchazečům. Vláda už dříve odmítla dát státní garance, podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše je bez nich dostavba elektrárny v současné době nemožná.  Více

ZprávyÚřady evidují téměř 5400 restitučních výzev církví

26-03-2014 20:55 | Milena Štráfeldová

Církve podle dosud sečtených údajů podaly úřadům v rámci restitucí 5368 výzev, v nichž nárokují vydání 114.252 pozemků a 1851 staveb. Vyplývá to z údajů zveřejněných ke 20. březnu na webu Státního pozemkového úřadu (SPÚ). Největší část žádostí připadá na SPÚ a Lesy České republiky. Za poslední měsíc přibylo zhruba tři sta výzev. Uzavřeno bylo ke stejnému datu celkem 197 dohod k vydání 1990 pozemků a 12 staveb. Schváleno ve správním řízení bylo 63 dohod o vydání 511 pozemků a dvou staveb. Podle SPÚ budou údaje ještě aktualizovány, nepředpokládá se však již výrazný nárůst výzev. Bývalý šéf SPÚ Petr Šťovíček ještě před svým nuceným odchodem uvedl, že vyřizování restitučních nároků brzdí nízký počet zaměstnanců úřadu. Zažádal proto ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) o dočasný nábor 100 nových lidí. To by si podle Šťovíčka vyžádalo asi 50 milionů korun. Ministerstvo i SPÚ v tomto týdnu ČTK potvrdily, že jednání stále pokračují, zatím bez konkrétního výsledku. 

ZprávySobotka chce vytvořit vládní tým pro vyjednávání s církvemi

26-03-2014 20:55 | Milena Štráfeldová

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce vytvořit vládní tým, který by pokračoval ve vyjednávání s církvemi po úterním krachu jednání expertních komisí. Jeho ustavení navrhne na příští koaliční radě. V případě, že se koalice s církvemi nedohodne, považuje Sobotka za možné zdanit jim finanční náhrady vyplácené za nevydaný majetek. Zdanění ale odmítají lidovci i opoziční TOP 09 a ODS. Několikaměsíční vyjednávání zástupců církví s týmem sociální demokracie a hnutí ANO skončilo v úterý, aniž došlo k dohodě na úpravě církevních restitucí. Zástupci náboženských společností vyjádřili přesvědčení, že se nyní věc stává jednoznačně politickou diskusí o postavení církve ve společnosti, a měla by o ní proto jednat vláda. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek s tím ale nesouhlasí. Lidovci dlouhodobě změnu církevních restitucí odmítají a považují je za uzavřenou záležitost. Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se bude během 17 let církvím postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Platnost církevních restitucí loni potvrdil Ústavní soud. 

ZprávyCírkve chtějí vědět, proč snížit restituce o 13 mld

24-03-2014 20:55 | Milena Štráfeldová

Církve chtějí od hnutí ANO a sociálních demokratů slyšet důvod, proč by se měly snížit finanční náhrady za nevydaný majetek konkrétně o 13 miliard korun. S politiky se mají setkat v úterý večer. Budou jednat o závěrech, k nimž došli experti obou vyjednávacích stran. Ti se shodli na některých technických výpočtech, které potvrdily, že finanční částky pro majetkové vyrovnání státu s církvemi nebyly nadsazeny. Uvedl to generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Vyjednávací strany se podle něj již v některých otázkách shodly, dohoda však uzavřena nebyla. Církve trvají na tom, že si původně mohly nárokovat náhrady o desítky procent vyšší, než je současných 59 miliard korun navýšených o inflaci během 30 let. Dále už finanční částku podle Holuba snižovat nemohou, protože by v budoucnu mohla prý být ohrožena jejich existence. 

ZprávyHalík chce Templetonovy peníze dát na dialog církví a s ateisty

16-03-2014 20:55 | Milena Štráfeldová

Duchovní a filozof Tomáš Halík chce peníze spojené s Templetonovou cenou, jejímž laureátem se stal jako první z Čechů, věnovat zejména na iniciativy spojené s dialogem mezi církvemi a mezi věřícími a ateisty. Právě působení v této oblasti patřilo k důvodům, pro které cenu obdržel. S oceněním za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života je spojena odměna 1,1 milionu liber (asi 36 milionů korun). Tu má oceněný použít nikoli k osobnímu obohacení, ale k dalšímu rozvoji činností ve svém oboru. Halík zopakoval, že by část peněz chtěl věnovat také některé charitativní organizaci. Templetonova cena bývá označována jako Nobelova cena v oblasti duchovních nauk. Nadace Johna Templetona, zesnulého investora a filantropa, vyzdvihla, že pětašedesátiletý Halík se po sovětské invazi a následné okupaci Československa v letech 1968 až 1998 zasloužil o budování náboženské a kulturní svobody. Zdůraznila, že letošní laureát se stal mezinárodně uznávanou osobností obhajující dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími. 

ZprávyČeskobudějovický biskup Paďour rezignoval ze zdravotních důvodů

01-03-2014 | Milena Štráfeldová

Biskup Jiří Paďour odchází ze zdravotních důvodů z čela českobudějovické diecéze. Sedmdesátiletý biskup nabídl svou rezignaci papeži Františkovi v říjnu loňského roku. Tiskové středisko Vatikánu informovalo, že papež rezignaci přijal. Jiří Paďour je hlavou českobudějovické diecéze od roku 2002. Jeho cesta k církvi nebyla přímočará a jednoduchá. Původně se vyučil mechanikem počítacích strojů. V 60.letech studoval herectví na Divadelní akademii múzických umění, kde se setkal s Václavem Havlem. Po studiích působil v letech 1963 až 1967 v Divadle Na zábradlí. Poprvé začal uvažovat o životě zasvěceném Bohu na studijní stáži na mezinárodním Institutu divadelní formy a výzkumu ve Francii. Světský život se rozhodl opustit v roce 1970 a začal studovat na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Poté, co při kázání polemizoval s režimním časopisem Tvorba, ztratil v červenci 1977 státní souhlas. O rok později tajně vstoupil do kapucínského řádu. V osmdesátých letech vedl typický život disidenta, pracoval jako uklízeč. Sloužil jako kněz v podzemí. Státní souhlas mu minulý režim vrátil v roce 1986. Vedení českobudějovické diecéze se ujal v září 2002. Diecézi po odchodu Jiřího Paďoura povede jako administrátor dosavadní generální vikář Adolf Pintíř (61), sdělila budějovická diecéze. 

ZprávyÚřady evidují přes 5000 žádostí církví o vydání nemovitostí

21-02-2014 19:47 | Milena Štráfeldová

Církve podle zatím sečtených údajů podaly v rámci restitucí 5075 výzev k vydání 111.058 pozemků a 1832 staveb. Údaje aktuální k 20. únoru s odkazem na Státní pozemkový úřad (SPÚ) zveřejnilo na své stránce ministerstvo kultury. Největší část žádostí připadá na SPÚ a Lesy České republiky. Vzhledem k výraznému nárůstu v posledních týdnech loňského roku se bude počet výzev aktualizovat minimálně do konce února, řekla mluvčí fondu Monika Machtová. K institucím, kterým církve podávaly žádosti, patří kromě Lesů ČR a Státního pozemkového fondu například Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Povodí Vltavy, ministerstva zemědělství a obrany. Z památek církevní společnosti požádaly třeba o vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži.  

ZprávyPolicie zadržela kvůli mravnostním deliktům duchovního z H. Brodu

10-02-2014 20:55 | Jan Charvát

Kvůli mravnostním deliktům zadržela policie duchovního z Havlíčkova Brodu. Dvaapadesátiletý muž byl obviněn z několika trestných činů, včetně znásilnění sedmatřicetileté ženy a pohlavního zneužití třináctileté dívky. Od čtvrtka je ve vazební věznici v Hradci Králové. Hrozí mu až deset let vězení, uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Hradecký diecézní biskup Jan Vokál postavil obviněného duchovního mimo službu, sdělil biskupský sekretář Petr Suchomel. "Případ je nezvykle závažný nejen z hlediska skutkových podstat všech spáchaných činů, ale také proto, že pachatel využil bezbrannosti a důvěry obětí, se kterými byl v pravidelném kontaktu jako duchovní," uvedla mluvčí policie. Havlíčkobrodští kriminalisté se případem zabývají od počátku loňského prosince. Podezřelého muže zadrželi minulé pondělí v Praze, a to před bytem, který muž příležitostně využíval. Obvinili ho ze sexuálního nátlaku, znásilnění, pohlavního zneužití a ze zneužívání dítěte k výrobě pornografie.  

Doporučujeme

Aktuální relace