Související články

SpeciálTomáš Halík: Ještě je čas k dialogu

05-07-2014 08:54 | Milena Štráfeldová

Tomáš Halík, foto: Jiří Hošek / Český rozhlas V České republice slavíme státní svátek, připomínáme si totiž výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Proto i náš dnešní pořad je sváteční. Věnujeme ho jednomu z nejvýznamnějších současných duchovních v Česku, katolickému knězi, univerzitnímu profesoru, teologu, autorovi řady knih o spiritualitě a také letošnímu nositeli prestižní Templetonovy ceny Tomáši Halíkovi.  Více

ZprávyVelehrad hostí cyrilometodějské Dny lidí dobré vůle

04-07-2014 19:08 | Kateřina Brezovská

Moravské poutní místo Velehrad hostí jednu z největších církevních událostí v zemi - Dny lidí dobré vůle. Každoročně se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která je oslavou příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, vyvrcholí v sobotu národní poutí a bohoslužbou. Letošní Dny lidí dobré vůle připomínají význam rodiny, které je věnován pořad Mladí fandí rodině. Nabízejí i tradiční aktivity nejen pro věřící. 

ZprávyHejtmani chtějí jednat s církvemi o zřízení společného fondu

27-06-2014 20:55 | Neuveden

Asociace krajů ČR chce jednat s Českou biskupskou konferencí o vzniku společného fondu, ze kterého by bylo možné financovat některé projekty, například provoz hospiců. Po jednání Rady Asociace krajů ČR v Hradci Králové to novinářům řekl předseda asociace, jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). "Pokud představitelé Asociace krajů ČR projeví zájem o setkání se zástupci ČBK, rádi si vyslechneme jejich návrhy, ale je to až věc ve druhé rovině," řekl ČTK generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Tomáš Holub. Primární je totiž podle něj pro církve stále jednání s vládou. "Je třeba nejprve nastavit rámec, v němž bude fungovat kooperativní model další spolupráce mezi státem a církvemi, o který usilujeme," doplnil. "Umím si obecně představit takový model, kdy by vznikl společný fond, do kterého by vložily část peněz kraje a část peněz z finančního odškodnění v rámci restitucí církve a z něj by bylo možné financovat projekty v oblasti sociálních věcí, zdravotnictví či školství," řekl Hašek, který chce v příštích dnech požádat o termín schůzky s kardinálem Dominikem Dukou. Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání dostávají nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se během 17 let církvím postupně až na nulu snižuje příspěvek na podporu činnosti, který činil asi 1,5 miliardy korun ročně. Platnost církevních restitucí loni potvrdil Ústavní soud. 

ZprávyZaorálek: Česko je proti spojování víry s násilím

17-06-2014 20:55 | Neuveden

Česko nesouhlasí s tím, aby bylo jakékoli náboženství automaticky spojováno s násilím. Arabským diplomatům to na schůzce v Černínském paláci řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ujistil je také, že Česká republika bude vždy podporovat náboženskou toleranci a spolupráci s arabským světem. Napětí vyvolalo vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který na konci května u příležitosti oslav dne izraelské nezávislosti uvedl: "Muslimští fanatici nedávno v Nigérii zajali 200 mladých křesťanských dívek. A v květné Evropě se v srdci Evropské unie nedávno odehrál odporný atentát v židovském muzeu v Bruselu. Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitismus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají." Jeho vyjádření odsoudila Organizace islámské spolupráce a žádala prezidentovu omluvu. Ten ji ale odmítl. V Saúdské Arábii musel Zemanova slova vysvětlovat český velvyslanec v Rijádu Jiří Slavík. 

ZprávyČást oltáře z Adamova asi zamíří na výstavy do Frankfurtu a Vídně

06-06-2014 19:11 | Milena Štráfeldová

Sochy 12 apoštolů z 500 let starého Světelského oltáře z kostela svaté Barbory v Adamově by koncem tohoto roku mohli obdivovat milovníci umění ve Städelově muzeu ve Frankfurtu nad Mohanem a v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni. Bylo by to poprvé, co by se oltář prezentoval na výstavě a navíc v zahraničí. S nápadem přišel budoucí ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt. Církev i památkáři se záměrem souhlasí. Světelský oltář vytvořilo v letech 1515 až 1526 šest řezbářů. V Adamově je umístěna jeho hlavní část zachycující 59 postav, které ztvárňují nanebevzetí Panny Marie. Podle některých odborníků je oltář natolik mimořádný, že by měl být zapsán mezi světové památky UNESCO. 

ZprávyNoc kostelů otevře v Olomouckém kraji přes stovku objektů

17-05-2014 20:55 | Neuveden

Při letošní Noci kostelů se návštěvníkům z Olomouckého kraje otevře příští pátek přes stovka objektů. Do akce, jejímž cílem je otevřít kostel netradičním způsobem i pro ty, kteří do nich běžně nemíří, se letos zapojilo osm církví. Lidé budou moci během pátečního večera zamířit do 109 kostelů, kaplí a modliteben. Na řadě míst nebude chybět ani doprovodný program. ČTK to řekl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla před devíti lety ve Vídni, od té doby se akce rozšířila do dalších evropských zemí. Noc kostelů se v Česku konala poprvé v roce 2009, především v Brně a v Plzni. 

ZprávyZásah proti muslimům odmítají i členové jiných náboženství v ČR

02-05-2014 18:59 | Milena Štráfeldová

Policejní zásah v muslimské modlitebně v Praze, který muslimové považují za nepřiměřený, odsuzují také příslušníci jiných náboženských skupin v Česku. Místopředseda Ekumenické rady církví Joel Ruml míní, že policie měla jiné možnosti, než zasahovat během bohoslužby. Příslušné státní orgány by se podle něj měly omluvit. Kněz a teolog Tomáš Halík policejní zásah v čase modlitby označil za hřích. Tomáš Kraus z Federace židovských obcí věří, že zákrok není precedens a že stát se bude i nadále k vnitřním záležitostem církví chovat neutrálně. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vnikli minulý pátek do objektů Islámské nadace v Praze. Zadrželi desítky lidí včetně několika indonéských diplomatů. Indonéské velvyslanectví si na tvrdý zásah oficiálně stěžovalo. Po zásahu policie obvinila pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Měl se ho dopustit tím, že v Česku zajistil vydání a distribuci knihy údajně šířící rasismus. V médiích se spekuluje o tom, že by jím mohl být ředitel Islámského centra v Praze Vladimír Sáňka. 

EkonomikaEkonomika

12-04-2014 08:00 | Zdeňka Kuchyňová

Jaderná elektrárna Temelín, foto: Filip Jandourek / Český rozhlas Energetická společnost ČEZ zrušila tendr na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín a oznámila to všem uchazečům. Vláda už dříve odmítla dát státní garance, podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše je bez nich dostavba elektrárny v současné době nemožná.  Více

ZprávyÚřady evidují téměř 5400 restitučních výzev církví

26-03-2014 20:55 | Milena Štráfeldová

Církve podle dosud sečtených údajů podaly úřadům v rámci restitucí 5368 výzev, v nichž nárokují vydání 114.252 pozemků a 1851 staveb. Vyplývá to z údajů zveřejněných ke 20. březnu na webu Státního pozemkového úřadu (SPÚ). Největší část žádostí připadá na SPÚ a Lesy České republiky. Za poslední měsíc přibylo zhruba tři sta výzev. Uzavřeno bylo ke stejnému datu celkem 197 dohod k vydání 1990 pozemků a 12 staveb. Schváleno ve správním řízení bylo 63 dohod o vydání 511 pozemků a dvou staveb. Podle SPÚ budou údaje ještě aktualizovány, nepředpokládá se však již výrazný nárůst výzev. Bývalý šéf SPÚ Petr Šťovíček ještě před svým nuceným odchodem uvedl, že vyřizování restitučních nároků brzdí nízký počet zaměstnanců úřadu. Zažádal proto ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) o dočasný nábor 100 nových lidí. To by si podle Šťovíčka vyžádalo asi 50 milionů korun. Ministerstvo i SPÚ v tomto týdnu ČTK potvrdily, že jednání stále pokračují, zatím bez konkrétního výsledku. 

ZprávySobotka chce vytvořit vládní tým pro vyjednávání s církvemi

26-03-2014 20:55 | Milena Štráfeldová

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce vytvořit vládní tým, který by pokračoval ve vyjednávání s církvemi po úterním krachu jednání expertních komisí. Jeho ustavení navrhne na příští koaliční radě. V případě, že se koalice s církvemi nedohodne, považuje Sobotka za možné zdanit jim finanční náhrady vyplácené za nevydaný majetek. Zdanění ale odmítají lidovci i opoziční TOP 09 a ODS. Několikaměsíční vyjednávání zástupců církví s týmem sociální demokracie a hnutí ANO skončilo v úterý, aniž došlo k dohodě na úpravě církevních restitucí. Zástupci náboženských společností vyjádřili přesvědčení, že se nyní věc stává jednoznačně politickou diskusí o postavení církve ve společnosti, a měla by o ní proto jednat vláda. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek s tím ale nesouhlasí. Lidovci dlouhodobě změnu církevních restitucí odmítají a považují je za uzavřenou záležitost. Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se bude během 17 let církvím postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Platnost církevních restitucí loni potvrdil Ústavní soud. 

Doporučujeme

Aktuální relace