Související články

ZprávyVančurovu cenu udělil FITES scenáristovi a herci Zdeňku Svěrákovi

18-01-2014 20:55 | Milena Štráfeldová

Mimořádné počiny v oblasti audiovizuálních děl odměnil výročními cenami Český filmový a televizní svaz FITES. Jednou z nich je Cena Vladislava Vančury za přínos české kinematografii, kterou v berounském kině Mír převzal scenárista a herec Zdeněk Svěrák. Dostal ji za profesionalitu, humanismus a humor, jimiž po léta kultivuje český film. Vančurova cena se uděluje od poloviny 90. let. Mezi držiteli jsou Jiří Menzel, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Věta Chytilová, Arnošt Lustig, Miroslav Ondříček, František Filip a Drahomíra Vihanová. Cenu Václava Havla, kterou od roku 2012 FITES uděluje za přínos díla občanské společnosti, získala režisérka Agnieszka Hollandová s autorem námětu a scénáře filmu Hořící keř Štěpánem Hulíkem.  

ZprávyEkonom: Roman odejde z čela dozorčí rady ČEZ, nahradí ho Mejstřík

24-10-2013 21:30 | Jan Charvát

Bývalý generální ředitel ČEZ Martin Roman by měl v pátek odejít z čela dozorčí rady energetické společnosti. Informuje o tom server týdeníku Ekonom s odvoláním na informované zdroje. Nástupcem Romana v čele kontrolního orgánu má být ekonom Michal Mejstřík. Roman v řídících orgánech energetické společnosti, ve které má stát většinový podíl, působil téměř deset let. Roman ve funkci generálního ředitele a předsedy představenstva ČEZ působil od roku 2004 do září 2011, kdy ho nahradil tehdejší výkonný ředitel Daniel Beneš. Roman se stal poté šéfem dozorčí rady.  

ZprávyDílo Járy Cimrmana vede českou hudební hitparádu

23-10-2013 19:33 | Milena Štráfeldová

Žebříček nejprodávanějších alb minulého týdne ovládla nahrávka koncertního provedení slavných melodií, odcizených z operetní fresky Járy Cimrmana Proso. "Vědecký tým" českých cimrmanologů, vedený Zdeňkem Svěrákem, na tomto projektu dokázal, kdo je skutečným autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet. Až za hudebním odkazem českého génia jsou v hitparádě hvězdy tuzemské a světové hudby. Informuje o tom na svém webu česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).  

ZprávyV Obecním domě zazní premiéra Cimrmanovy operety Proso

13-07-2013 21:42 | Milena Štráfeldová

V pražském Obecním domě zazní světová premiéra operety Proso, kterou složil všestranný génius Jára Cimrman. Dílo nastudoval Český národní symfonický orchestr pod vedením dirigenta Libora Peška. Koncert v rámci hudebního festivalu Prague Proms proloží odbornými výklady cimrmanologové Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, Petr Brukner a Robert Bárta. Pěveckých partů se ujali tenorista Tomáš Černý, sopranistka Adriana Kohútková a cimrmanolog Čepelka. Členové Divadla Járy Cimrmana se chopí i nástrojů - Svěrák v orchestru zasedne za violoncello, Brukner zahraje na činel a Bárta na housle. Zisk ze vstupného poputuje na konto charitativní organizace Centrum Paraple. Zájemci mohou provedení operety sledovat i v přímém přenosu na plátnech 54 českých kin.  

ZprávyRozhlasový projekt Rádio Retro pokračuje

31-05-2013 19:36 | Jan Charvát

Projekt Českého rozhlasu Rádio Retro od příštího týdne nabídne další návštěvu do rozhlasového archivu. Celodenní vysílání bude složené z populárních rozhlasových pořadů, jako například Vinárna u Pavouka Jiřího Šebánka a Zdeňka Svěráka, Písničky z celuloidu uváděné Františkem Filipovským, Dobré jitro s Danou a Emilem Zátopkovými nebo Soukromý dotazník s Františkem Nepilem. Projekt navazuje na původní Rádio Retro, které Český rozhlas připravil k 90. výročí zahájení vysílání. Na internetových stránkách www.rozhlas.cz či v digitálním rozhlasovém multiplexu od pondělí 3. června zazní i dobový záznam hokejového utkání z MS v hokeji v roce 1947, vydání pořadu Meteor z let šedesátých nebo hudební bloky připravené Martou Kubišovou a Lubomírem Dorůžkou.  

ZprávyTýden: Švýcaři se zajímají i o Martina Romana a šéfa Škody Holding Tomáše Krska

17-12-2012 19:42 | Milena Štráfeldová

Švýcarští vyšetřovatelé se v rámci kauzy privatizace Mostecké uhelné (MUS) zajímají také o bývalého generálního ředitele ČEZ Martina Romana a šéfa Škody Holding Tomáše Krska, píše týdeník Týden. V nejnovějším vydání uvádí, že podle jeho dvou nezávislých zdrojů Švýcary zajímají hlavně transakce skupiny Appian, a to především ovládnutí Škody Holding. "V této souvislosti se zajímají především o jména Martin Roman a Tomáš Krsek," cituje časopis zdroj, který je podle něj seznámený s okolnostmi vyšetřování. Druhý zdroj uvedl, že se "prověřuje vše kolem Appianu, včetně plzeňské Škody". Vyšetřování prý postupuje částečně v koordinaci s českou stranou. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej podle Týdne řekl, že prověřování případného Romanova střetu zájmů a jeho vztahů ke Škodě policie odložila, ale na pokyn státního zástupce doplňuje další dokumenty, mimo jiné i ze zahraničí. Martin Roman řídil Škodu Holding v letech 2000 až 2004, firmu stabilizoval před jejím prodejem skupině Appian. Poté se stal generálním ředitelem energetické společnosti.  

Přehled tiskuPřehled tisku

23-07-2012 14:16 | Alena Neubauerová

Revoluce ve čtení a konec slabikářů. O tom píše Mladá fronta Dnes. Klasické slabikáře vytlačují podle listu z prvních tříd základních škol moderní metody čtení. Ukazuje se totiž, že nové způsoby výuky lépe pomáhají dětem porozumět obsahu textu.  Více

UdálostiKnihou roku je novela Michala Ajvaze Lucemburská zahrada

05-04-2012 13:43 | Jan Charvát

Michal Ajvaz, foto: ČTK V Praze se ve středu udílely už pojedenácté literární ceny Magnesia Litera. Jsou považovány za přední české literární ocenění. Cenu a titul Kniha roku si odnesla novela Michala Ajvaze s názvem Lucemburská zahrada. Do letošního ročníku soutěže se přitom přihlásilo rekordních 325 knih.  Více

ZprávyO odloženou kauzu zakázek ČEZ pro Škodu se zajímá státní zastupitelství

30-03-2012 19:55 | Jan Charvát

Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) se začalo zajímat o případ zakázek energetického gigantu ČEZ pro plzeňskou Škodu. Protikorupční policie kauzu odložila s tím, že se neprokázalo, že by byl spáchán trestný čin. Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) s rozhodnutím souhlasilo. Jeho postup chtějí nadřízení žalobci prověřit. ČTK o tom informovala mluvčí VSZ Irena Válová. Policisté se v souvislosti se zakázkami zabývali rolí Martina Romana, který stál postupně v čele obou firem. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) se zakázkami zabýval od loňského listopadu pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití informace a postavení v obchodním styku a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Roman řídil Škodu Holding v letech 2000 až 2004, firmu stabilizoval před jejím prodejem skupině Appian. Poté se stal generálním ředitelem energetické společnosti.  

UdálostiDo knihovny v pyžamu

30-03-2012 16:05 | Zdeňka Kuchyňová

Rekordní počet čtenářů se chce letos zúčastnit literární Noci s Andersenem. V knihovnách, školách, skautských klubovnách, ale také v Českém rozhlase, v nemocnici nebo zoologické zahradě se chystá nocovat na 60.000 dětí a dospělých. Nocování s knihou se letos koná podvanácté. Málokdo si v roce 2000 pomyslel, že z nenápadné oslavy Mezinárodního dne dětské knihy v jediné knihovně, se vyklube akce s mezinárodní působností. Vše začalo v knihovně v Uherském Hradišti. Ještě před vypuknutím akce jsme zavolali organizátorce Haně Hanáčkové.  Více

Doporučujeme

Aktuální relace