Související články

ZprávyMfD: Exšéf ČEZ přiznal podíl ve "Špindlu", nyní studuje v Londýně

27-02-2015 06:48 | Zdeňka Kuchyňová

Bývalý šéf energetického podniku ČEZ Martin Roman Mladé frontě Dnes (MfD) řekl, že nyní žije Londýně, kde studuje na Institutu vzdělávání při University College London. Právě svým projektům ve vzdělávání, ke kterým patří soukromá škola PORG či charita Čtení pomáhá, se chce po návratu do České republiky věnovat. Rodinné investice prý směřuje do nemovitostí a informačních technologií.

Odmítl, že by figuroval v pozadí realitní skupiny CPI Radovana Vítka, Škody Transportation či billboardové firmy BigBoard. Hlásí se k účasti v projektu střediska ve Špindlerově Mlýně. Největší český skiareál v Krkonoších provozuje firma Melida. "Jsem u projektu Špindlerova Mlýna od počátku," řekl deníku Roman, o jehož majetkových poměrech a zapojení do různých firem média v minulosti spekulovala. 

Hudební pořadyTři bratři a taky Růženka, Karkulka, Maruška…

22-02-2015 | Martina Bílá

Foto: Biograf Jan Svěrák a TV NOVA Dvojice Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř je nejen dětskému publiku známá z pravidelných Hodin zpěvu. Kromě jednotlivých písniček začaly po čase tvořit část pořadu také operky na motivy klasických pohádek. Od nich pak byl jen krok k úspěšné pohádce Jana Svěráka Tři bratři. V dnešní hudební neděli si představíme nejen písničky z loňského hitu českých kin, ale také připomeneme některé ze starších pohádkových skladeb autorské dvojice.  Více

ZprávyZdeněk Svěrák převzal ve Varech Cenu prezidenta festivalu

10-07-2014 20:55 | Neuveden

Filmový a televizní scenárista, textař, spisovatel a herec Zdeněk Svěrák převzal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu za přínos české kinematografii. Diváci v Městském divadle zhlédli komedii Vrchní, prchni! z roku 1980, kterou v kinech vidělo 1,5 milionu diváků; další miliony přilákala při reprízách v televizi. Natáčela se i v tomto lázeňském městě. Filmy podle Svěrákových předloh byly třikrát nominovány na Oscara: poprvé to byla veselohra Vesničko má středisková (1985, režie Jiří Menzel) a podruhé Obecná škola (1991, režie Jan Svěrák) a následně Kolja, který Oscara v roce 1997 získal. Svěrák se proslavil i jako spolutvůrce fiktivní postavy českého velikána Járy Cimrmana. Pro film i divadlo tvořil s dlouholetým spolupracovníkem Ladislavem Smoljakem. 

ZprávyNejraději čtou osmi až devítileté děti, více knih přečtou dívky

23-06-2014 19:29 | Martina Bílá

Nejraději čtou děti ve věku od osmi do devíti let, u starších pak obliba knížek postupně klesá. Vyplývá to z průzkumu čtenářského chování dětí od osmi do 15 let, který ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy připravila agentura SC&C. Aktivnější jsou přitom dívky, které v průměru přečtou 11 knih ročně. U chlapců je průměr o čtyři knihy nižší. Podle průzkumu, do něhož se zapojilo více než 4700 žáků z celé republiky, je čtení nejoblíbenější mezi osmi až devítiletými dívkami. Třiadevadesát procent dotázaných v této skupině uvedlo, že čtou rády. Mezi čtrnáctiletými a patnáctiletými dívkami čtou rády již pouze dvě třetiny. Chvíle s knihou rádo stráví tři čtvrtiny chlapců mezi osmi a devíti lety. O šest let později však čtení jako oblíbenou aktivitu vnímá pouze 35 procent chlapců. Nejintenzivněji čtou děti ve věku od deseti do 11 let. Takto staré dívky přečtou průměrně jednu knihu měsíčně, chlapci jich za rok přečtou devět. Vkus je velmi rozmanitý, takže se nedá jmenovat jeden trhák, uvedli v tiskové zprávě autoři průzkumu. "Například Harry Potter je sice nejoblíbenější knihou, ovšem v součtu ho uvedlo jen osm procent dětí. Obdobně je na tom Deník malého poseroutky se sedmi procenty preferencí," doplnili. 

ZprávyNarozeniny Centra Paraple podpořily stovky běžců

08-06-2014 20:55 | Neuveden

Nejméně 500 běžců v neděli odpoledne podpořilo 20. narozeniny Centra Paraple podporujícího vozíčkáře, které založil Zdeněk Svěrák. Akce s názvem Běh pro Paraple se konala po patnácté a závodilo se na 100 metrů a ve čtyřkilometrovém běhu v Praze na Letné. Výtěžek ze startovného a dobrovolných příspěvků půjde na podporu centra. Částka bude spočítaná v pondělí. "Když lidi přesvědčíte o tom, že jsou peníze na dobrou věc a že je nikdo nerozkrade, tak se najde spousta lidí, kteří jsou ochotni přispět," řekl ČTK Svěrák. Centrum má podle něj v současnosti 52 zaměstnanců a rozpočet 30 milionů korun. Stát přispívá polovinou částky, druhou tvoří sbírky. 

ZprávyKarlovarský festival ocení Williama Friedkina a Zdeňka Svěráka

28-04-2014 18:43 | Kateřina Brezovská

Bývalý polský prezident Lech Walesa, držitel Nobelovy ceny za mír, uvede na karlovarském festivalu světovou premiéru režisérské verze snímku, který o něm natočil Andrzej Wajda pod názvem Walesa: Člověk naděje. Za umělecký přínos světové kinematografii festival ocení amerického filmaře Williama Friedkina, který představí restaurovanou verzi snímku Mzda strachu. Cenu za přínos české kinematografii převezme Zdeněk Svěrák. Na dnešní tiskové konferenci to řekl Jiří Bartoška, prezident přehlídky, jejíž 49. ročník se uskuteční od 4. do 12. července. 

ZprávyVančurovu cenu udělil FITES scenáristovi a herci Zdeňku Svěrákovi

18-01-2014 20:55 | Milena Štráfeldová

Mimořádné počiny v oblasti audiovizuálních děl odměnil výročními cenami Český filmový a televizní svaz FITES. Jednou z nich je Cena Vladislava Vančury za přínos české kinematografii, kterou v berounském kině Mír převzal scenárista a herec Zdeněk Svěrák. Dostal ji za profesionalitu, humanismus a humor, jimiž po léta kultivuje český film. Vančurova cena se uděluje od poloviny 90. let. Mezi držiteli jsou Jiří Menzel, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Věta Chytilová, Arnošt Lustig, Miroslav Ondříček, František Filip a Drahomíra Vihanová. Cenu Václava Havla, kterou od roku 2012 FITES uděluje za přínos díla občanské společnosti, získala režisérka Agnieszka Hollandová s autorem námětu a scénáře filmu Hořící keř Štěpánem Hulíkem.  

ZprávyEkonom: Roman odejde z čela dozorčí rady ČEZ, nahradí ho Mejstřík

24-10-2013 21:30 | Jan Charvát

Bývalý generální ředitel ČEZ Martin Roman by měl v pátek odejít z čela dozorčí rady energetické společnosti. Informuje o tom server týdeníku Ekonom s odvoláním na informované zdroje. Nástupcem Romana v čele kontrolního orgánu má být ekonom Michal Mejstřík. Roman v řídících orgánech energetické společnosti, ve které má stát většinový podíl, působil téměř deset let. Roman ve funkci generálního ředitele a předsedy představenstva ČEZ působil od roku 2004 do září 2011, kdy ho nahradil tehdejší výkonný ředitel Daniel Beneš. Roman se stal poté šéfem dozorčí rady.  

ZprávyDílo Járy Cimrmana vede českou hudební hitparádu

23-10-2013 19:33 | Milena Štráfeldová

Žebříček nejprodávanějších alb minulého týdne ovládla nahrávka koncertního provedení slavných melodií, odcizených z operetní fresky Járy Cimrmana Proso. "Vědecký tým" českých cimrmanologů, vedený Zdeňkem Svěrákem, na tomto projektu dokázal, kdo je skutečným autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet. Až za hudebním odkazem českého génia jsou v hitparádě hvězdy tuzemské a světové hudby. Informuje o tom na svém webu česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).  

ZprávyV Obecním domě zazní premiéra Cimrmanovy operety Proso

13-07-2013 21:42 | Milena Štráfeldová

V pražském Obecním domě zazní světová premiéra operety Proso, kterou složil všestranný génius Jára Cimrman. Dílo nastudoval Český národní symfonický orchestr pod vedením dirigenta Libora Peška. Koncert v rámci hudebního festivalu Prague Proms proloží odbornými výklady cimrmanologové Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, Petr Brukner a Robert Bárta. Pěveckých partů se ujali tenorista Tomáš Černý, sopranistka Adriana Kohútková a cimrmanolog Čepelka. Členové Divadla Járy Cimrmana se chopí i nástrojů - Svěrák v orchestru zasedne za violoncello, Brukner zahraje na činel a Bárta na housle. Zisk ze vstupného poputuje na konto charitativní organizace Centrum Paraple. Zájemci mohou provedení operety sledovat i v přímém přenosu na plátnech 54 českých kin.  

Doporučujeme

Aktuální relace