Související články

ZprávyStavba vědeckého centra v bývalé Poldi má začít za několik týdnů

22-09-2012 22:09 | Vilém Faltýnek

České vysoké učení technické (ČVUT) vybralo firmu, která za několik týdnů začne stavět výzkumné centrum v areálu bývalých hutí Poldi u Kladna. Náklady na stavbu, vybavení přístroji a zahájení výzkumu budou kolem 750 milionů korun. Výstavba by měla skončit příští rok v létě. ČTK to řekl vědecký pracovník ČVUT Antonín Lupíšek, který má stavbu výzkumného centra na starosti. Vědci budou v nové budově zkoumat, jak lze snížit energetickou náročnost budov. Výzkumné centrum bude velkou halou, v které budou moci vědci postavit domy ve skutečné velikosti a následně budou zkoumat, jak jsou energeticky náročné. Ve výzkumném centru budou na objektech napodobovat například prostředí extrémních mrazů nebo naopak horka.  

Přehled tiskuPřehled tisku

20-09-2012 14:20 | Zdeňka Kuchyňová

Foto: ČTK Český tisk se i nadále věnuje alkoholové aféře. Likérky vedly dvě výroby. Jednu ve dne, v noci pak černou, popsal detektiv pro Lidové noviny nelegální postup malých likérek.  Více

ZprávyČeští studenti uspěli se závodní formulí v mezinárodní soutěži

23-08-2012 19:47 | Jan Charvát

Závodní formule českých studentů se umístila na třetím místě v mezinárodní konkurenci na soutěži seriálu Formula Student/SAE v maďarském Györu. Informovala o tom strojní fakulta Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). V soutěži se hodnotí technické vlastnosti závodních formulí a ekonomická stránka projektu. Zadání zní zkonstruovat prototyp formule pro víkendového neprofesionálního závodníka určený pro sériovou výrobu. Tým studentů ČVUT startoval na konstruktérských závodech s formulí se spalovacím motorem a s jednou elektroformulí. Pro elektroformuli byla maďarská soutěž první ostrou zkušeností. V celkovém pořadí bez rozdílu typu pohonu získala 19. místo v konkurenci 40 závodících. Češi bodovali i při prezentaci obchodního plánu, který představila historicky první žena v týmu ČVUT.  

ZprávyStudenti ČVUT testovali na okruhu v Hradci Králové svou formuli

24-07-2012 19:03 | Josef Kubeczka

Zatáčkami autodromu CzechRing na královéhradeckém letišti se dnes proháněla závodní formule, kterou sestavili studenti Českého vysokého učení technického (ČVUT). Stroj označený jako FS.04 se v létě zúčastní několika soutěží studentských formulí. Na sestavení formule se podílelo zhruba 30 studentů strojírenské a elektrotechnické fakulty. "Intenzivně se chystáme na první soutěž, která se uskuteční za týden v Německu, na které se potká zhruba 110 týmů. Věříme si na slušné umístění, mohli bychom být do 10. místa," řekl vedoucí týmu CarTech na ČVUT Michal Vašíček. Formule, která váží zhruba 220 kilogramů, je schopná se řítit rychlostí až 140 kilometrů v hodině, z nuly na 100 kilometrů vystřelí za zhruba čtyři sekundy.  

ZprávyPeníze na zateplení ze Zelené úsporám už má 65.000 domácností

22-07-2012 21:30 | Josef Kubeczka

Státní fond životního prostředí (SFŽP) poslal dotace z programu energetických úspor už 65.000 žadatelů. Celkem z 20 miliard korun, které Česko získalo prodejem emisních kreditů zejména Japonsku, vydal na zateplování či modernizaci vytápění v privátní sféře 15,7 miliardy korun. Od počátku roku se podle posledních dat fondu vyřizování žádostí výrazně zrychlilo. Od ledna domácnosti inkasovaly víc než pět miliard. Po spuštění programu v roce 2009 bylo vyplaceno 3,3 milionu korun, o rok později to byly dvě miliardy, loni 8,6 miliardy korun, za letošní půlrok to je již 5,1 miliardy korun, informuje fond na svém webu. Z údajů podle tiskové zprávy vyplývá, že většina žadatelů úpravy na domech provedla a pro příští zimu mohou očekávat rapidní snížení výdajů na vytápění. Letos fond nabídne peníze na zateplování i veřejnému sektoru. Žádosti na příspěvky na zateplování veřejných budov vyřadil ze Zelené úsporám loni, když se ukázalo, že na všechny žadatele se nedostane. Aby stát uspokojil alespoň všechny domácnosti, převedl do Zelené úsporám například i peníze vybrané na likvidaci autovraků. S dotacemi na energetické úspory počítá ministerstvo životního prostředí i po ukončení Zelené úsporám v prosinci letošního roku.  

ZprávyVláda bude jednat o financích na program Zelená úsporám

18-07-2012 21:30 | Ivo Prokop

Zhruba 40 miliard korun by v příštích sedmi letech mohl získat Státní fond životního prostředí (SFŽP) z výnosů prodeje emisních povolenek v aukcích. Vyplývá to z propočtů k návrhu zákona o obchodu s povolenkami, který ve čtvrtek projedná vláda. Valnou část z tohoto příjmu fondu chce ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) použít na pokračování úspěšného dotačního programu Zelená úsporám. Nové období obchodování s emisemi, které se bude od příštího roku řídit novými pravidly, může Česku podle odhadů ministerstva vynést v příštích sedmi letech částku od 90 miliard do 187 miliard korun, druhá suma se ale jeví jako velmi optimistická. Závisí na cenách povolenek na trhu. Obchodování s emisními kredity podle dosavadních pravidel mezinárodní úmluvy o ochraně klimatu vyneslo v posledních letech Česku 20 miliard korun, použity byly na zateplování budov.  

Přehled tiskuPřehled tisku

19-06-2012 14:26 | Jan Charvát

Případ střelby v Tanvaldu, při které zemřel dvacetiletý Rom a jeho bratr byl postřelen, byl odložen. Píše to deník Právo, případu se ale věnují i další české deníky.  Více

ZprávyČeští a němečtí vědci pokročili na cestě ke kvantovým počítačům

09-03-2012 20:46 | Milena Štráfeldová

Významný krok ke kvantovým počítačům udělali čeští a němečtí vědci z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze a Ústavu Maxe Plancka v Erlangenu. Jde o takzvané dvourozměrné kvantové procházení. O kvantových počítačích se hovoří jako o počítačích nové generace, protože využívají "hardwarově" kvantové mechanické vlastnosti částic, například elektronů, atomových jader nebo světla. "Námi navržený a realizovaný experiment je založený na takzvané dvourozměrné kvantové procházce, která nám mimo jiné umožňuje napodobovat dynamiku dvou kvantových částic a studovat dopad jejich vnitřních vlastností na jejich pohyb v prostoru," uvedl profesor Igor Jex z Katedry fyziky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské, který se na experimentu podílel.  

ZprávyČeští studenti vytvořili sluneční dům, který zaujal v USA

07-02-2012 19:50 | Josef Kubeczka

Studenti pražského vysokého učení technického postoupili mezi 20 finalistů studentské architektonické soutěže Solar Decathlon 2013. V soutěži, kterou vypisuje americké ministerstvo energetiky, soupeří univerzitní týmy z celého světa v návrhu a stavbě energeticky soběstačného solárního domu. Čeští studenti se dostali do finále vůbec poprvé. Air house - koncept týmu ČVUT, je založen na kombinaci dvou prvků - dřevěného boxu a lehké membránové konstrukce. Dřevěný box obsahuje veškeré technologie potřebné pro provoz domu. Jeho dispozice je velmi kompaktní a úsporná, rozměry jsou zvoleny tak, aby se vešel do jednoho kontejneru. Membrána, kterou si lze představit jako nafukovací matraci, obepíná celý obývací prostor a tvoří jeho chytrou kůži. Air house českých studentů nabízí využití všude, kde se hraje o čas, pozemek a finance. Představuje bydlení pro mladý pár, seniory nebo přechodné bydlení při živelných katastrofách. Finále se uskuteční v září 2013 v Kalifornii. Ještě před odesláním do USA si český dům bude moci prohlédnout česká odborná i laická veřejnost v areálu kampusu ČVUT.  

ZprávyVláda povolila využít nevyčerpané peníze ze Zelené úsporám letos

11-01-2012 21:30 | Jan Charvát

Vláda vyhověla žádosti ministerstva životního prostředí o účetní navýšení výdajového limitu pro dotační titul Zelená úsporám na letošní rok o 1,2 miliardy korun. Ministr Tomáš Chalupa (ODS) ČTK řekl, že díky aktivitě žadatelů koncem loňského roku se podařilo loni vyčerpat víc peněz, než úřad původně čekal, a to o 600 milionů korun. Ministerstvo tak nemuselo žádat o přesun větší částky. Poslední data ministerstvo získalo v úterý. Zhruba 20 miliard korun určených k zateplování domů musí Česko vyčerpat do konce roku. Celkem zatím Státní fond životního prostředí vyplatil víc než polovinu žadatelů, a to celkem 10,6 miliardy korun. "Vláda se shodla, že by ministerstvo financí s první úpravou rozpočtu, která bude, provedlo úpravu výdajového limitu," uvedl Chalupa s tím, že fyzicky peníze na účtu jsou.  

Doporučujeme

Aktuální relace