Související články

ZprávyK usnadnění komunikace v češtině s cizinci chce přispět kampaň

09-04-2015 13:46 | Zdeňka Kuchyňová

K usnadnění komunikace s lidmi ze zahraničí, kteří se učí česky, chce přispět nová kampaň s názvem "Češi a cizinci - mluvme spolu!". Obsahuje tři spoty, které ukazují tři nejčastější prohřešky vůči migrantům - odmítnutí konverzace v českém jazyce a přechod do angličtiny, zvyšování hlasu a tykání. Kampaň představili její autoři z Centra pro integraci cizinců (CIC). Podle šéfa CIC Vladislava Güntera mají cizinci o češtinu zájem. Loni kurzy v centru prošla tisícovka lidí ze všech částí světa. V hodinách se učili třeba to, co znamenají různé nápisy a zkratky, jak se má jednat s opraváři, při pronajímání bytu či na úřadu. 

ZprávyPavel: Česko budou ohrožovat i nevojenská rizika

08-04-2015 11:43 | Milena Štráfeldová

Česko se bude muset v příštích letech v otázce bezpečnosti vypořádat kromě vojenských i s nevojenskými riziky. Připravit se musí na nebezpečí spojené s migrací, demografií nebo se změnami klimatu. Uvedl to náčelník generálního štábu Petr Pavel. Bezpečnostních rizik je podle něj více a souvisí jak s ekonomickou a sociální situací v Evropě i za jejími hranicemi, tak i s klimatickými podmínkami, případným nedostatkem vody a potravin a z toho vyplývajícími migračními vlnami. Za vojenská rizika končící náčelník generálního štábu označil zejména "hodně sebevědomou a hodně asertivní" politiku ruského vedení. Jako druhou hlavní hrozbu vidí rozmach islámského extremismu, který v současné době zosobňuje takzvaný Islámský stát. Další možné hrozby pro bezpečnost Česka podle něj budou vyplývat z dalšího vývoje Česka, Evropy a světa. 

ZprávyDienstbier se v USA zúčastní konference o integraci Romů v Česku

07-04-2015 12:39 | Zdeňka Kuchyňová

Konference o integraci romské menšiny v Česku do společnosti, kterou pořádá české velvyslanectví v USA, se ve středu ve Washingtonu zúčastní ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Na konferenci přijede starostka obce Obrnice na Mostecku Drahomíra Miklošová, která předloni dostala cenu Rady Evropy za vzorovou integraci Romů do většinové společnosti. Diskriminaci Romů opakovaně České republice vytýká americké ministerstvo zahraničí ve zprávách o dodržování lidských práv ve světě. 

ZprávyV posledních letech v Praze výrazně přibývá cizinců z EU

25-03-2015 14:54 | Zdeňka Kuchyňová

V posledních letech v Praze přibývá cizinců z EU, kromě východních zemí i na příklad Španělska. Nejvíc je stále Ukrajinců, Slováků a Vietnamců. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Centra pro integraci cizinců Vladislav Günter. Služby centra využívají cizinci, kteří potřebují pomoci s komunikací s úřady, hledáním práce či výukou češtiny. Cizinci z evropských zemí tvoří podle Güntera už téměř pětinu klientů centra. Nárůst podle něj souvisí s tím, že Praha patří mezi nejbohatší regiony v Evropě.

"Pro pracovní agentury je dnes mnohem jednodušší si lidi najmout například v Bulharsku či Rumunsku a zaměstnat je bez jakýchkoliv omezení," uvedl ředitel centra. Centrum vyhledávají i Italové nebo Španělé. Zájem mají často o pracovní poradenství. "Ve Španělsku je stále ještě málo příležitostí, takže někteří vezmou za vděk i něčím naprosto podřadným v Praze," vysvětlil Günter. Některé projekty, které pomáhají cizincům s integrací, se navíc na občany EU nevztahují, paradoxně protože jsou financované z unijních peněz, například Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí. 

ZprávyČR kvůli migrantům z Kosova muselo posílit zařízení pro uprchlíky

12-03-2015 16:16 | Martina Bílá

Česká republika musela kvůli výraznému nárůstu migrantů z Kosova v poslední době asi o sto míst posílit kapacitu svých zařízení pro uprchlíky. V Bruselu to ČTK a Českému rozhlasu řekl první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. Na jednání ministrů vnitra EU ale podle něj zazněla informace, že migrační tlak z Balkánu směrem do Německa se nyní už zmenšuje. "Naše zařízení pro uprchlíky nebyla na tento zvýšený počet uchazečů připravena, a proto jsme museli navýšit kapacity jak v Zastávce u Brna tak v Bělé pod Bezdězem," uvedl Nováček. Původní kapacita 270 osob byla naplněna a bylo nutné ji o stovku míst doplnit, aby do nich mohli být soustředěni ti, které čeští policisté v zemi objeví. 

ZprávyPo Japonsku se Muchova epopej možná přesune do Číny a Koreje

23-02-2015 14:35 | Zdeňka Kuchyňová

Legendární cyklus obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej se za dva roky po výstavě v Japonsku zřejmě na čas přesune do Číny a Jižní Koreje. Praha o tom nyní se oběma zeměmi vyjednává. Záležet bude i na aktuálních mezinárodních vztazích, zvlášť mezi Japonskem a Čínou, řekl v rozhovoru s ČTK radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Po návratu bude epopej patrně znovu vystavena ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze, kde měla podle původních plánů zůstat jen dočasně. Plátna, která jsou národní kulturní památkou, budou v japonské galerii National Art Centre Tokyo k vidění zhruba tři měsíce na jaře roku 2017.

Soubor Muchových pláten zachycující slovanskou mytologii se v roce 2012 přestěhoval do Prahy z Moravského Krumlova, kde byl desítky let vystaven na tamním zámku. Plátna dle malířova odkazu patří Praze. Přemístění epopeje ale vyvolalo vlnu nevole. Stěhování kritizovalo vedení Moravského Krumlova, Jihomoravského kraje, tisíce lidí i potomek malíře John Mucha. Mucha Praze epopej věnoval pod podmínkou, že pro ni metropole vybuduje samostatnou výstavní síň. To ale Praha nesplnila. 

ZprávyVZP vypoví smlouvu gynekologovi, který vybíral za hrazenou péči

13-02-2015 14:40 | Martina Bílá

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vypoví smlouvu gynekologovi ze Žďáru nad Sázavou, který vybíral od pacientek 200 korun za preventivní prohlídku a ještě vyšší částky žádal od těhotných žen. ČTK to sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Informace o výběru peněz dostala VZP o pacientek. Vždy šlo o služby, za které ženy neměly platit, protože jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. 

ZprávyMinisterstvo školství dostane 140 milionů Kč na soukromé školy

09-02-2015 16:52 | Zdeňka Kuchyňová

Vláda schválila žádost ministerstva školství o 140 milionů korun na dotace pro soukromé školy. Ministerstvo prostředky potřebuje, protože stále není vyřešena budoucnost financování soukromých a církevních škol. Jejich financování by se mělo vyřešit ještě letos v rámci komplexní reformy financování regionálního školství, tedy základních a středních škol. Chládek si představuje, že by církevní školy podepsaly se státem memorandum, v němž by se obě strany zavázaly k poskytnutí určitého objemu finančních prostředků. Ze soukromých škol by pak měly státní dotace dostávat ty, které zaplňují mezeru na trhu nebo se například věnují handicapovaným dětem. Stát by podle Chládka naopak nadále neměl financovat školy, které duplicitně se státními nabízejí nepotřebné obory. 

ZprávyMinisterstvo požádá vládu o 140 milionů na soukromé školy

08-02-2015 10:03 | Zdeňka Kuchyňová

Ministerstvo školství v pondělí požádá vládu o 140 milionů korun na dotace pro soukromé školy. Prostředky potřebuje, protože stále není vyřešena budoucnost financování soukromých a církevních škol. To by měla vyřešit ještě letos komplexní reforma financování regionálního školství. Chládek si představuje, že by církevní školy podepsaly se státem memorandum, v němž by se obě strany zavázaly k poskytnutí určitého objemu finančních prostředků. Ze soukromých škol by pak měly státní dotace dostávat ty, které zaplňují díru na trhu nebo se například věnují handicapovaným dětem. Naopak by stát podle Chládka nadále neměl financovat školy, které duplicitně se státními nabízejí nepotřebné obory. 

ZprávyVZP vydává ročně na léčení rakoviny přes 11 miliard korun

31-01-2015 11:12 | Zdeňka Kuchyňová

Přes 11 miliard korun vydává ročně Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na úhradu léčby rakoviny. Největší část jde na léčení pacientů se zhoubnými nádory trávicího ústrojí, v roce 2013 to bylo přes 2,7 miliardy korun. Nejvíc pacientů, celkem 61.581, podstupovalo ve stejném roce léčbu rakoviny kůže, která je nejčastějším zhoubným nádorem. ČTK to sdělil mluvčí VZP při příležitosti Světového dne boje proti rakovině, který připadá na středu 4. února. Každý rok odhalí lékaři v Česku přes 80.000 případů rakoviny, přes 27.000 pacientů na ni zemře. 

Doporučujeme

Aktuální relace