Související články

ZprávyVZP dá příští rok na péči 146 mld. a kompenzuje zrušené poplatky

24-11-2014 17:15 | Zdeňka Kuchyňová

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dá příští rok na zdravotní péči přes 146 miliard korun, je to o 2,2 procenta víc než letos. Vyplývá to ze zdravotně pojistného plánu, který schválila správní rada VZP. Plán počítá také s kompenzací zrušených poplatků ambulancím a lékárnám. U ambulantní péče počítá plán s nárůstem o tři procenta, u lůžkové péče o 2,9 procenta, přičemž například u lázní plánuje nárůst až o 12 procent a u hospiců o 6,8 procenta. K lepší celkové bilanci přispěje podle plánu i to, že klesne sazba DPH na léky z 15 na deset procent, což uspoří VZP zhruba jednu miliardu. Naopak ale budou od ledna 2015 zrušeny regulační poplatky v ambulancích a lékárnách, VZP je bude kompenzovat ambulancím částkou 900 milionů korun a lékárnám zhruba 490 milionů. 

ZprávyVZP zrušila Mořského koníka na Jadranu, příspěvky dá individuálně

24-11-2014 12:15 | Zdeňka Kuchyňová

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zrušila léčebně-ozdravné pobyty pro děti nazvané Mořský koník u Jaderského moře v Chorvatsku, kam posílala děti prostřednictvím cestovní kanceláře, a začne přispívat na ozdravné pobyty jednotlivým dětem. ČTK to řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Stejný program u Egejského moře v Řecku zatím trvá, VZP ale chce dojednat zkrácení platnosti čtyřleté smlouvy s firmou, která ho nyní zajišťuje, a začít pak také platit pobyty jednotlivým dětem. VZP tak podle ředitele reaguje na mediální zpochybňování programu i na jeho kritiku od některých členů správní rady.

Mořský koník funguje od roku 1994, za tu dobu poslala VZP k moři přes 100.000 dětí. V lednu 2011, kdy ještě řídil VZP předchozí ředitel Pavel Horák, informoval Nejvyšší kontrolní úřad, že VZP platila v tomto projektu léčení i neexistujícím dětem. Za neobsazená místa vydala celkem 24 milionů korun, z peněz na projekt se hradily i "inspekční" cesty, na něž se k moři vydalo i celé tehdejší vedení VZP. Počítá i se zpracováním metodiky, co je to ozdravný pobyt, v jaké době, za jakých podmínek a za jakou cenu může být příspěvek čerpán. Přejít zcela jen na formu příspěvků by Zdeněk Kabátek chtěl od roku 2016. 

ZprávyVZP končí s pražským protonovým centrem

20-11-2014 13:25 | Milena Štráfeldová

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) končí spolupráci s pražským protonovým centrem a začne klienty s rakovinou posílat na ozáření protony do Mnichova. Uvedl to ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Dosud se protony léčilo 53 pojištěnců VZP, z nich dvě třetiny v Praze. Pražské centrum od léta výrazně zdražilo, cena za ozařování stoupla podle ředitele na dvojnásobek mnichovské ceny. Smlouvu pražské centrum a VZP nemají, úhrada za každého pacienta se dojednává individuálně. Se soukromým centrem, které vzniklo za 3,5 miliardy korun v areálu Nemocnice Na Bulovce, podepsal smlouvu o smlouvě budoucí v roce 2006 tehdejší nucený správce VZP. Po dobu 15 let zajišťovala centru každý rok 1600 pacientů za miliardu korun. Ročně přitom v ČR plynou na ozařování asi dvě miliardy. Letos v červenci arbitři neplatnost dokumentu potvrdili, čeká se ještě na vyjádření soudu. Správní rada VZP zatím schválila návrh smlouvy s úhradou ozařování maximálně za 50 milionů korun ročně. 

ZprávyStruny podzimu uvedou improvizaci v perské hudbě

23-10-2014 09:41 | Milena Štráfeldová

V prostoru Pražské křižovatky v rámci festivalu Struny podzimu vystoupí jeden z nejvýznamnějších představitelů současné perské hudby Hossein Alizadeh. Virtuózní hráč na orientální nástroje, komponista a propagátor tradiční hudby přichystal společně s perkusionistou Pejmanem Hadadim meditativní hudební exkurzi na Blízký východ. Alizadeh a Hadadi si podmanili posluchače v Evropě i USA. Alizadeh byl dokonce třikrát nominován na cenu Grammy. Sbírka melodií tisícileté hudební perské tradice je od roku 2009 na seznamu kulturního dědictví lidstva UNESCO. Letošní ročník festival Struny podzimu otevřel 6. října ve Státní opeře koncert portugalské zpěvačky Marizy považované za královnu stylu fado. Žánrově pestrý festival nabídne ještě například koncert první dámy flamenka Estrelly Morenteové. Na závěrečné klubové noci festivalu se představí 12. listopadu v klubu Roxy mladé talenty ze zahraničí i domácí scény. Více informací je na http://www.strunypodzimu.cz www.strunypodzimu.cz . 

KulturaFestival bollywoodského filmu nabídne letos nejen filmy z Indie, ale i Pakistánu

22-10-2014 17:27 | Kristýna Maková

Foto: archiv festivalu Ve středu 22. října začíná již 12. ročník Festivalu bollywoodského filmu v Praze. Festival nabídne filmy nejen z Indie, ale i Pakistánu. Hlavním tématem festivalu, jehož součástí je také bohatý doprovodný program, se v letošním roce stalo dětství. Více řekl Kristýně Makové umělecký ředitel festivalu Radim Špaček:  Více

ZprávyNa českých letištích začaly kontroly pasažérů kvůli ebole

21-10-2014 14:39 | Martina Bílá

Na pražském Letišti Václava Havla začaly v úterý po 08:00 kontroly pasažérů mezistátních letů kvůli ebole. Cestující, kteří pobývali v posledních 42 dnech v Guineji, Libérii či Sieře Leone, musejí v Praze po příletu podstoupit zdravotní pohovor s měřením teploty. Chod letiště a průchod cestujících by neměl být kontrolami narušen. Na méně vytížených letištích v Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně v případě potřeby prověří zdravotní stav pasažéra příslušná hygienická stanice. Pokud cestující letící do Prahy ve formuláři vyplní, že v uvedené době některou z afrických zemí navštívili, budou muset podstoupit vyšetření v protiepidemickém centru přímo na letišti. Praha je rovněž jediným místem v ČR, kam by letadlo zamířilo, pokud by se podezření na ebolu či jinou nebezpečnou infekční chorobu objevilo už během letu. V takovémto případě, kdy příznaky nemoci zjistí posádka přímo na palubě, zamíří letadlo do Ruzyně i tehdy, když letí na jiné letiště v ČR. V akutních případech se to může týkat i strojů, které přes Česko pouze přelétávají, uvedla mluvčí pražského letiště Eva Krejčí. 

ZprávyStruny podzimu ozdobil v Rudolfinu jazzový pianista Ahmad Jamal

20-10-2014 11:12 | Zdeňka Kuchyňová

Program 19. ročníku festivalu Struny podzimu koncertem ve vyprodaném pražském Rudolfinu ozdobil legendární jazzový pianista Ahmad Jamal. Umělec, který bez problémů zvládl ve svých 84 letech devadesátiminutové vystoupení bez přestávky, zahrál především skladby ze svého posledního alba Saturday Morning. Publikum, které často už pasáže jednotlivých skladeb odměňovalo potleskem, ocenilo na závěr umělce velkým aplausem. Vystoupení se nenechala ujít řada osobností tuzemské hudby, mimo jiné dorazil například Martin Kratochvíl, vedoucí uznávaného souboru Jazz Q. 

ZprávyPosilte demokracii, vyzývali řečníci na závěr letošního Fora 2000

14-10-2014 14:39 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

K posílení demokratických hodnot zejména v Evropě vyzval na závěr pražské části konference Forum 2000 španělský expremiér José María Aznar. Jinak podle něj hrozí nástup populismu a nacionalismu. Demokracii na konferenci obhajovali také další řečníci.

Západ by se měl namísto uvalování sankcí vůči Rusku spíše rozhodnout, zda bude, či nebude obchodovat s určitými lidmi, kteří se chovají nevhodně. Měla by to být otázka morálního výběru. I když to zní podobně jako sankce, stejné to není, uvedl v Praze bývalý ruský oligarcha Michail Chodorkovskij v debatě, kterou pořádalo Forum 2000 společně s Knihovnou Václava Havla.

Ázerbájdžán se stává naprosto totalitní zemí a celý postsovětský prostor začíná být globální bezpečnostní hrozbou číslo 1. Evropská veřejnost i politici jsou ale na tento nový vývoj naprosto nepřipraveni. V rozhovoru s ČTK to řekl ázerbájdžánský disident a spisovatel Emin Milli, který v Praze navštívil konferenci Forum 2000. Je smutné vidět, jak dědictví Václava Havla upadá nejen v České republice, ale i v Evropě a na celém světě, dodal. "V Ázerbájdžánu je velké množství ropy a plynu a to je z velké části důvod, proto politici z České republiky, Německa, Británie i mnoha dalších zemí často mlčí o tom, co se tam děje ohledně lidských práv a demokracie," myslí si Milli.

Ať má Česko dobré vztahy s Čínou, nemělo by ale prodávat své hodnoty. V rozhovoru pro ČTK to na konferenci Forum 2000 řekl tibetský exilový premiér Lozang Sanggjä. Velkou inspirací pro Tibeťany je podle něj bývalý český prezident Václav Havel, který byl blízkým přítelem tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Nástupce Havla, který by se tak jako on angažoval v obhajobě lidských práv na mezinárodní scéně, tibetský předák v současnosti ve světě nevidí. 

ZprávyV Evropě je únava z demokracie, řekl Schwarzenberg na Foru 2000

13-10-2014 16:43 | Zdeňka Kuchyňová

V Evropě panuje únava z demokracie. Na konferenci Forum 2000 to uvedl bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Předseda TOP 09 doufá, že ji probudí ruský prezident Vladimir Putin a Evropané si vzpomenou na to, co demokracie je a že je ji třeba bránit. Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová za největší riziko pro Evropu považuje volání lidí po silnějším státu, kterému jsou ochotni přenechat své svobody. "Demokracie v současné době stojí na poměrně nudných politicích, kteří se dají prakticky kdykoli zaměnit jeden za druhého, alespoň pro mnoho lidí," soudí Schwarzenberg, který spolu s Radičovou vystoupil na úvodním panelu konference, jejíž 18. ročník začal v neděli. 

ZprávyV Praze začalo Forum 2000

12-10-2014 18:48 aktualizováno | Milena Štráfeldová

Projev někdejšího nejbohatšího Rusa a později prominentního vězně Michaila Chodorkovského v neděli navečer v centru Pražská křižovatka oficiálně zahájil 18. ročník konference Forum 2000. Letošní ročník se chce ohlédnout za vývojem demokracie v posledních 25 letech, nevyhne se ale ani současným aktuálním mezinárodním problémům, jako jsou konflikty na Ukrajině nebo na Blízkém východě. Vedle Chodorkovského mezi nejznámější účastníky letošního Fora 2000 patří běloruský disident Ales Bjaljacki, někdejší předseda španělské vlády José María Aznar, bývalý palestinský premiér Salám Fajad, ruský opozičník Grigorij Javlinskij či historik Andrej Zubov. Do Prahy přijel také rekordní počet více než dvaceti kubánských disidentů. 

Doporučujeme

Aktuální relace