Související články

ZprávyČOI: Osm z 13 pražských restaurací účtovalo cizincům příplatek

24-07-2014 19:08 | Zdeňka Kuchyňová

Kontroly České obchodní inspekce (ČOI) ve vytipovaných 13 restauracích v centru Prahy zjistily v osmi z nich diskriminační jednání vůči cizincům. Restaurace jim účtovaly příplatek za servis, který čeští zákazníci neplatili. ČOI restauracím udělí pokuty. Pracovníci ČOI se v pražských restauracích, kavárnách a barech vydávali za cizince od poloviny března do 10. července. Příplatek za servis účtovaný inspektorům hovořícím anglicky se pohyboval od pěti do 15 procent, v součtu přesáhl 464 korun. Celkově byly ze 13 kontrolovaných restaurací zjištěny nedostatky v devíti z nich. 

ZprávyVláda asi odmítne úpravu zdravotního pojištění cizinců

20-07-2014 20:55 | Neuveden

Patrně se záporným stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat předlohu skupiny poslanců ČSSD, která by upravila zdravotní pojištění cizinců ze třetích zemí, tedy kromě obyvatel EU. Návrh zákona je podle předběžného stanoviska pro pondělní zasedání kabinetu v rozporu s unijním právem. Navrhovaná norma ponechává pojištění na soukromé sféře, aby se podle autorů nezatěžovalo všeobecné zdravotní pojištění. Jeho rozsah by měl být takový, aby kryl veškerá běžně hrazená rizika a aby se co nejvíce omezily nevymahatelné dluhy cizinců vůči zdravotnickým zařízením. Vláda ale podle dokumentu uvede, že předloha není vyvážená, je ve prospěch pojišťoven. 

ZprávyČR začne vydávat cizincům zaměstnanecké karty místo dvou povolení

15-07-2014 19:11 | Martina Bílá

Česko začne od 24. července vydávat cizincům ze zemí mimo EU nové zaměstnanecké karty. Jediný dokument nahradí dvě povolení - k práci a k pobytu. Na tiskové konferenci to řekli ministr vnitra Milan Chovanec a ministryně práce Michaela Marksová Tominová (oba ČSSD). "Administrativa se zjednodušuje. Teď už je jen jedna zaměstnanecká karta. Přísnost pravidel, za jakých tu může být zaměstnán cizinec ze třetích zemí, zůstává ale stejná," řekla Marksová. Cizinec tak může zaměstnaneckou kartu dostat jen na místo, které se po 30 dnů nepodařilo obsadit domácími pracovníky či pracovníky z osmadvacítky a které je v databázi ministerstva práce. 

ZprávyMuchova epopej se na tři měsíce přestěhuje do galerie v Tokiu

12-07-2014 20:12 | Martina Bílá

Legendární cyklus obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej se v roce 2017 zřejmě na tři měsíce přesune do významné japonské galerie National Art Centre Tokyo. V rozhovoru s ČTK to řekl náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09). Po návratu bude epopej znovu vystavena ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze, kde měla podle původních plánů zůstat jen dočasně. Podle Novotného je výstavní prostor Národní galerie důstojným místem pro dlouhodobé uložení rozsáhlého díla. Mucha přitom Praze epopej věnoval pod podmínkou, že pro ni metropole vybuduje samostatnou výstavní síň. Na tu se ale nenašly peníze. Vedení Prahy chce jednat s galerií o možnosti definitivního uložení díla ve Veletržním paláci, řekl ČTK Novotný. 

EkonomikaEkonomika

12-07-2014 | Martina Bílá

Foto: Štěpánka Budková Česko se při finálním vyjednávání s Evropskou komisí vypořádalo se všemi jejími připomínkami a dohodlo se na způsobu čerpání evropských dotací v následujícím programovém období 2014 až 2020. Podpis Dohody o partnerství, o které se jednalo, bude během letních prázdnin či nejpozději v září. Evropská komise na konci června poslala Česku dopis s celkem 88 připomínkami k navrhovanému využití evropských dotací. Nelíbilo se jí například financování začleňování Romů do společnosti, problémem byla i absence služebního zákona.  Více

ZprávyLidovci chtějí v koalici otevřít financování soukromých škol

10-07-2014 20:55 | Neuveden

Lidovci chtějí na pondělní koaliční radě otevřít debatu o financování soukromých a církevních škol. Nelíbí se jim totiž plány ministerstva školství, podle kterých by se měly příspěvky státu na soukromé a církevní školy v příštích letech omezit. Podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka by se školy mohly dostat do velkých potíží. "Problém je v tom, že u některých soukromých škol jsou to často neziskovky, které je provozují," řekl ČTK a Českému rozhlasu po středečním jednání vlády Bělobrádek. Jako příklad uvedl pardubickou základní a praktickou školu Svítání pro děti s mentálním a kombinovaným postižením, kterou provozuje obecně prospěšná společnost. Podle návrhu ministerstva školství by církevní školy měly za dva roky, tedy od začátku školního roku 2016/2017, přijít o státní dotaci na provoz. V rámci církevních restitucí totiž církve podle ministerstva získaly peníze na to, aby jako zřizovatel mohly tyto náklady hradit samy. Se změnou financování počítá připravovaná novela zákona o poskytování dotací soukromým školám, která k nim nově zahrne i školy církevní. Církve s omezením nesouhlasí. 

ZprávyV červnovém přestupním termínu přešlo nejvíc lidí k VZP

10-07-2014 20:55 | Neuveden

Nejvíc pojištěnců v posledním přestupním termínu přešlo ke Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP), ale zároveň nejvíc klientů od ní také odešlo. Celkově nejvyšší nárůsty pojištěnců evidují Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) a Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP). Vyplývá to z tabulky přechodu pojištěnců, kterou má ČTK k dispozici. Přejít k jiné pojišťovně mohou lidé jednou za rok, vždy k 1. lednu následujícího roku, přeregistraci musejí provést nejpozději půl roku předem. 

ZprávyDomovy dostanou od VZP víc za ošetřování, když ukončí soudní spor

07-07-2014 18:52 | Martina Bílá

Domovy pro seniory a postižené by mohly dostat od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) další peníze za ošetřování klientů za loňský a letošní rok, pokud s ní ukončí soudní spory. Dohodly se na tom Asociace poskytovatelů sociálních služeb a krajů s vedením VZP. Na pojišťovnu podalo kvůli seškrtání úhrad na roky 2012 až 2014 žalobu téměř šest desítek zařízení. Asociace poskytovatelů a VZP budou dál jednat o budoucím financování péče. 

SpeciálTomáš Halík: Ještě je čas k dialogu

05-07-2014 08:54 | Milena Štráfeldová

Tomáš Halík, foto: Jiří Hošek / Český rozhlas V České republice slavíme státní svátek, připomínáme si totiž výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Proto i náš dnešní pořad je sváteční. Věnujeme ho jednomu z nejvýznamnějších současných duchovních v Česku, katolickému knězi, univerzitnímu profesoru, teologu, autorovi řady knih o spiritualitě a také letošnímu nositeli prestižní Templetonovy ceny Tomáši Halíkovi.  Více

ZprávyPodle soudu nemohl nucený správce podepsat smlouvu VZP o protonu

02-07-2014 19:31 | Martina Bílá

Podle rozhodčího soudu ve sporu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) s pražským protonovým centrem neměl nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka v roce 2006 oprávnění podepsat smlouvu o smlouvě budoucí. Ta centru přiznávala miliardu korun ročně za 1650 pacientů po dobu 15 let. ČTK to řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Podle soudu je i proto smlouva neplatná. Pečenka svůj podpis, jímž odstartovala 3,5 miliardová investice, vysvětlil v Mladé frontě Dnes tím, že protonové léčbě věří. Byl prý přesvědčen, že Česko bude jednou rádo, že takové zařízení má. Za podpis smlouvy prý nic nedostal. Pečenku kvůli podpisu vyšetřuje policie. 

Doporučujeme

Aktuální relace