Související články

ZprávyPozvánku na prevenci rakoviny poslala VZP už více než 408.000 lidem

19-04-2014 20:08 | Milena Štráfeldová

Pozvánky na prevenci rakoviny poslala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) už třetině lidí, kteří by ji měli dostat. Z 1,2 milionu klientů, kteří spadají do screeningu a nechodí na něj, obdrželo zvací dopis 408.000. Sdělil to mluvčí VZP Oldřich Tichý. Podle průzkumu v pobočkách VZP ví o mimořádném zvaní na protinádorovou prevenci téměř polovina klientů. Pozvánku na vyšetření rakoviny prsu dostávají ženy od 45 do 70 let a rakoviny děložního hrdla od 25 do 70 let a na vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku muži i ženy od 50 do 70 let. 

ZprávyCVVM: Cizince v ČR vnímá 60 pct Čechů jako problém

16-04-2014 20:55 | Neuveden

Cizinci, kteří se v posledních letech přistěhovali do Česka, představují na celorepublikové úrovni podle tří pětin Čechů problém. V místě bydliště jsou k cizincům shovívavější, jako problém je zde vnímá jen čtvrtina lidí. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), podle kterého je většina občanů ale přesvědčena, že cizinci v Česku stojí za růstem nezaměstnanosti i kriminality. CVVM provedlo průzkum v první polovině března a na otázky týkající se cizinců v něm odpovědělo 1061 lidí starších 15 let. 

ZprávyStruny podzimu nabídnou jazz, world music i vážnou hudbu

15-04-2014 20:55 | Neuveden

Jazz, world music i současnou vážnou hudba nabídne 19. ročník festivalu Struny podzimu, který se v Praze uskuteční mezi 6. říjnem a 9. listopadem. Na festival letos zavítají například královna portugalského fada Mariza, respektovaný klavírista Ahmad Jamal, komponista Steve Reich, festivalový objev Chris Thile spolu s fenomenálním klavíristou Bradem Mehldauem, jihoafrický zpěvák a trumpetista Hugh Masekela či první dáma současného andaluského flamenka Estrella Morenteová. Informoval o tom umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec. Festival předznamená 27. dubna v Praze slavný violoncellista Yo-Yo Ma na jarním benefičním galakoncertu. Slavnostní zahájení samotného festivalu 6. října ve Státní opeře. 

ZprávyKaždý druhý Čech míní, že v tuzemsku žije příliš mnoho cizinců

11-04-2014 19:14 | Zdeňka Kuchyňová

Každý druhý Čech považuje počet cizinců, kteří v tuzemsku žijí, za příliš velký. Desetina lidí by dlouhodobý pobyt občanům jiného státu vůbec neumožnila, čtyři z pěti lidí by s ním souhlasili jen za určitých podmínek. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíly v názorech na množství cizinců se podle CVVM projevují především podle věku a osobní zkušenosti. Příliš mnoho cizinců v tuzemsku žije nejčastěji podle lidí starších 60 let, Pražanů a těch, kteří mezi cizinci nemají známé. Nejpřijatelnějším důvodem pro pobyt cizinců je studium (85 procent dotázaných) a sloučení rodiny (84 procent). Tři čtvrtiny souhlasí i s přijímání imigrantů kvůli válce, hladomoru nebo přírodním katastrofám v jejich zemi a 69 procent kvůli pronásledování. Rozpolceně se pak česká veřejnost staví k umožnění pobytu kvůli tomu, že se v Česku cizincům líbí a že v ČR chtějí žít. CVVM průzkum provedlo v době od 3. do 10. března mezi tisícovkou lidí starších 15 let. 

ZprávyPolicie navrhla obžalovat lobbistu Dalíka kvůli Pandurům

04-04-2014 19:10 | Milena Štráfeldová

Policie navrhla obžalovat lobbistu Marka Dalíka v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Je obviněný z pokusu o podvod a hrozí mu až 10 let vězení. Informaci o obvinění v případu zveřejnil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Blízký spolupracovník expremiéra Mirka Topolánka si údajně řekl v roce 2007 zhruba o půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu vozidel s rakouskou zbrojařskou firmou Steyr. Kauzu Dalík již dříve označil za nesmysl. Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr, který v březnu 2011 uvedl, že Dalík požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Kriminalisté lobbistu zadrželi začátkem října 2012 v Praze. Žalobce pro něj navrhoval vazbu kvůli obavě z útěku a ovlivňování svědků, čemuž ale soud nevyhověl. 

ZprávyBabiš vyzval ministerstva, aby řešily kauzu protonového centra

03-04-2014 18:47 | Milena Štráfeldová

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) vyzval ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) a Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), aby se pokusili napravit situaci kolem Protonového centra Praha. Podle Babiše hrozí, že stát bude muset za provoz centra platit asi 15 miliard korun. V otevřeném dopise upozorňuje na to, že smlouvu mezi VZP a centrem podepsal v roce 2006 tehdejší nucený správce VZP Antonín Pečenka, který byl zároveň zaměstnancem ministerstva zdravotnictví. Pečenka smlouvu uzavřel bez projednání na ministerstvu a bez výběrového řízení, navíc ji hned potvrdil razítkem ministerstva zdravotnictví. "Smlouva sice jeví známky neplatnosti, ale VZP musí aktivně ochránit své pojištěnce, ale obecně i daňové poplatníky před rizikem vyplývajícím z toho, že případná arbitráž dopadne v neprospěch VZP," napsal Babiš. VZP by navíc podle ministra financí a vicepremiéra měla zvážit výměnu advokátní kanceláře, která pojišťovnu ve sporu zastupuje a kterou spoluvlastní exministr spravedlnosti Pavel Němec. 

ZprávyCizinci asi budou místo zelené karty dostávat zaměstnaneckou

19-03-2014 20:55 | Neuveden

Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně novela, podle níž by cizinci, kteří do Česka legálně míří za prací, mohli místo zelené karty získat novou zaměstnaneckou. Nemuseli by zvlášť žádat o povolení k pobytu. Největší debatu v dnešním druhém čtení vyvolal návrh šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamury na zrušení nároku na sociální dávky pro cizince, kteří ztratili práci a pro jejich rodinné příslušníky. "Pokud tito cizinci o práci přijdou a nemají novou, není žádoucí, aby v Česku dále byli," uvedl Okamura. Česko podle něho nemá peníze na to, aby uživilo ze sociálních dávek všechny cizince a jejich rodiny, které o ně budou mít zájem. "Česká republika nemůže spasit všechny chudé ze třetího světa," dodal. Poslanci z některých jiných stran hovořili o populismu a xenofobii. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) zdůraznil, že novela je čistě přijetím evropské směrnice. Uvedl, že xenofobní postoje Úsvitu k vládnímu návrhu ho prý nepřekvapují, vicepremiér se ale pozastavil nad obdobnými vyjádřeními poslanců koaličního hnutí ANO. 

ZprávySobotka přislíbil Radě Evropy řešit diskriminaci Romů v ČR

18-03-2014 19:00 | Milena Štráfeldová

Znepokojení nad protiromskými akcemi a rétorikou v České republice vyjádřil komisař Rady Evropy (RE) pro lidská práva Nils Muižnieks v dopise Bohuslavu Sobotkovi. "Jsem hluboce znepokojen vznikajícím modelem protiromských akcí v České republice, když mnohé vedou rasistické extremistické skupiny a jsou současně organizovány na různých místech země. Jejich stále větší četnost a rétorika proti romské komunitě si vyžadují komplexní reakci českých úřadů," uvedl Muižnieks, podle něhož "bylo jen loni fyzicky napadeno 22 Romů". Český premiér ve své odpovědi uvedl, že jeho vláda se bude stavět proti násilí a diskriminaci vůči Romům a bude se snažit řešit příčiny jejich marginalizace v ČR. Sobotka zdůraznil, že "budování tolerantní společnosti" je jednou z priorit jeho vlády. Premiér je zároveň odhodlán zaměřit se na "kořeny marginalizace a diskriminace Romů v České republice". Kabinet podle něj také připravuje národní strategii pro integraci Romů, která má platit pro období do roku 2020.O výměně dopisů informovala Rada Evropy. Muižnieks napsal Sobotkovi koncem února a premiér mu odpověděl v pondělí. 

ZprávyPrvní dva pacienti z Ukrajiny se vrací domů

17-03-2014 19:10 | Milena Štráfeldová

První dva ukrajinští pacienti, kteří si v pražské nemocnici Motol léčili svá zranění z nedávných demonstrací, se dnes vrátí domů. Zpět do vlasti odletí běžnou linkou. Jejich zdravotní stav je dobrý a poranění se velmi dobře zhojila, sdělil ČTK mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. Dalších 36 pacientů v ČR zůstává. V rámci humanitárního programu Medevac Česká republika přivezla z Ukrajiny armádními letouny 27. února 27 pacientů a 6. března dalších 11. Pacienti měli středně těžká až těžká zranění, například střelná zranění hrudníku, hlavy či zranění vnitřních orgánů. Výběr pacientů obstarával český zastupitelský úřad v Kyjevě ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v tísni. 

ZprávyJednatřicet italských studentů se v Praze přiotrávilo jídlem

08-03-2014 19:58 | Milena Štráfeldová

Pražská záchranka v noci na sobotu rozvezla do nemocnic s nevolností a střevními potížemi 31 italských studentů ze žižkovského hotelu Olšanka. S největší pravděpodobností se přiotrávili jídlem mimo hotel, v podniku v centru Prahy. ČTK to řekly mluvčí pražské policie a záchranné služby Hana Jeřábková a Jiřina Ernestová. Případem se zabývají hygienici, nyní prověřují zařízení v centru, kde se studenti mohli přiotrávit. V hotelu podle Jeřábkové hygienik neshledal pochybení a problémy kromě italských studentů neměli žádní další hosté. 

Doporučujeme

Aktuální relace