Související články

ZprávyPo Japonsku se Muchova epopej možná přesune do Číny a Koreje

23-02-2015 14:35 | Zdeňka Kuchyňová

Legendární cyklus obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej se za dva roky po výstavě v Japonsku zřejmě na čas přesune do Číny a Jižní Koreje. Praha o tom nyní se oběma zeměmi vyjednává. Záležet bude i na aktuálních mezinárodních vztazích, zvlášť mezi Japonskem a Čínou, řekl v rozhovoru s ČTK radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Po návratu bude epopej patrně znovu vystavena ve Velké dvoraně Veletržního paláce v Praze, kde měla podle původních plánů zůstat jen dočasně. Plátna, která jsou národní kulturní památkou, budou v japonské galerii National Art Centre Tokyo k vidění zhruba tři měsíce na jaře roku 2017.

Soubor Muchových pláten zachycující slovanskou mytologii se v roce 2012 přestěhoval do Prahy z Moravského Krumlova, kde byl desítky let vystaven na tamním zámku. Plátna dle malířova odkazu patří Praze. Přemístění epopeje ale vyvolalo vlnu nevole. Stěhování kritizovalo vedení Moravského Krumlova, Jihomoravského kraje, tisíce lidí i potomek malíře John Mucha. Mucha Praze epopej věnoval pod podmínkou, že pro ni metropole vybuduje samostatnou výstavní síň. To ale Praha nesplnila. 

ZprávyVZP vypoví smlouvu gynekologovi, který vybíral za hrazenou péči

13-02-2015 14:40 | Martina Bílá

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vypoví smlouvu gynekologovi ze Žďáru nad Sázavou, který vybíral od pacientek 200 korun za preventivní prohlídku a ještě vyšší částky žádal od těhotných žen. ČTK to sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Informace o výběru peněz dostala VZP o pacientek. Vždy šlo o služby, za které ženy neměly platit, protože jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. 

ZprávyMinisterstvo školství dostane 140 milionů Kč na soukromé školy

09-02-2015 16:52 | Zdeňka Kuchyňová

Vláda schválila žádost ministerstva školství o 140 milionů korun na dotace pro soukromé školy. Ministerstvo prostředky potřebuje, protože stále není vyřešena budoucnost financování soukromých a církevních škol. Jejich financování by se mělo vyřešit ještě letos v rámci komplexní reformy financování regionálního školství, tedy základních a středních škol. Chládek si představuje, že by církevní školy podepsaly se státem memorandum, v němž by se obě strany zavázaly k poskytnutí určitého objemu finančních prostředků. Ze soukromých škol by pak měly státní dotace dostávat ty, které zaplňují mezeru na trhu nebo se například věnují handicapovaným dětem. Stát by podle Chládka naopak nadále neměl financovat školy, které duplicitně se státními nabízejí nepotřebné obory. 

ZprávyMinisterstvo požádá vládu o 140 milionů na soukromé školy

08-02-2015 10:03 | Zdeňka Kuchyňová

Ministerstvo školství v pondělí požádá vládu o 140 milionů korun na dotace pro soukromé školy. Prostředky potřebuje, protože stále není vyřešena budoucnost financování soukromých a církevních škol. To by měla vyřešit ještě letos komplexní reforma financování regionálního školství. Chládek si představuje, že by církevní školy podepsaly se státem memorandum, v němž by se obě strany zavázaly k poskytnutí určitého objemu finančních prostředků. Ze soukromých škol by pak měly státní dotace dostávat ty, které zaplňují díru na trhu nebo se například věnují handicapovaným dětem. Naopak by stát podle Chládka nadále neměl financovat školy, které duplicitně se státními nabízejí nepotřebné obory. 

ZprávyVZP vydává ročně na léčení rakoviny přes 11 miliard korun

31-01-2015 11:12 | Zdeňka Kuchyňová

Přes 11 miliard korun vydává ročně Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na úhradu léčby rakoviny. Největší část jde na léčení pacientů se zhoubnými nádory trávicího ústrojí, v roce 2013 to bylo přes 2,7 miliardy korun. Nejvíc pacientů, celkem 61.581, podstupovalo ve stejném roce léčbu rakoviny kůže, která je nejčastějším zhoubným nádorem. ČTK to sdělil mluvčí VZP při příležitosti Světového dne boje proti rakovině, který připadá na středu 4. února. Každý rok odhalí lékaři v Česku přes 80.000 případů rakoviny, přes 27.000 pacientů na ni zemře. 

ZprávyVZP je připravena podepsat smlouvu s protonovým centrem

26-01-2015 15:04 | Milena Štráfeldová

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je připravena okamžitě podepsat smlouvu s pražským protonovým centrem, pokud centrum přijme podmínky vymezené správní radou VZP a dohodnou se na ceně. O rozhodnutí správní rady informoval novináře ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Po Vojenské zdravotní pojišťovně, která má smlouvu od roku 2013, podepsaly nyní smlouvy Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a Oborová zdravotní pojišťovna. Ostatní zaměstnanecké pojišťovny o smlouvě jednají. VZP podle Kabátka trvá na tom, že protonovou léčbu doporučí tým některého z 13 komplexních onkologických center a budou to diagnózy vymezené odbornou společností. Limit pro tuto léčbu si VZP stanovila na 50 milionů korun ročně pro zhruba 70 klientů. 

ZprávyČesko asi schválí smlouvu o právech cizinců, volební nedostanou

06-01-2015 16:07 | Zdeňka Kuchyňová

Česko zřejmě po odkladech přistoupí k úmluvě o účasti cizinců na veřejném životě na místní úrovni. Volební právo do zastupitelstev obcí ale tito lidé, ač v tuzemsku dlouhodobě bydlí, dostat nemají. Zůstane jen obyvatelům Evropské unie, kteří v Česku žijí. Vyplývá to z dokumentu, který vláda poslala do parlametních komor. V některých obcích je soustředění cizinců s trvalým pobytem značné, a přiznání volebního práva by přineslo zásadní praktické dopady na dění v nich. Vláda zmiňuje taky případná bezpečnostní rizika. Kabinet nechce přijmout ani další část smlouvy, jež se týká vytváření poradních orgánů obcí s cílem zapojit usídlené cizince do místních veřejných věcí. Úmluva v této pasáži předpokládá, že své představitele by do nich mohli volit jen místní cizinci, případně by mohli být jmenováni jejich sdruženími. Byl by to ale podle vlády nepřiměřený zásah do ústavně zaručené samosprávy.

Česko podepsalo smlouvu už v roce 2000. Po rozboru dopadů případného schválení celé smlouvy bez výhrad kabinet loni v září souhlasil s pokračováním ratifikace s omezením na část o svobodě projevu, shromažďování a sdružování, jak se předpokládalo už při podpisu úmluvy. Jejím cílem je podpořit integraci usídlených cizinců. Smlouvu podepsalo 14 států, ratifikace byla dosud dokončena v osmi z nich. 

ZprávyVZP zveřejní zápisy správní rady a sjednotí smluvní politiku

15-12-2014 16:21 | Zdeňka Kuchyňová

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chystá od příštího roku průlomovou změnu v informování o využití peněz pojištěnců. Na internetu budou poprvé dostupné zápisy z jednání správní rady, která o využití peněz rozhoduje. Pro uzavírání smluv s lékaři a nemocnicemi budou dána jednotná pravidla. Dosud se smluvní politika v jednotlivých regionech lišila. O chystaných změnách jednala správní rada VZP. 

KulturaAndy Warhol byl doma úplně normální člověk, říká jeho synovec James Warhola

15-12-2014 12:35 | Miroslav Krupička

James Warhola: Uncle Andy paints Soup Can (with Company), foto: Miroslav Krupička / Český rozhlas - Radio Praha V Husově ulici v Praze bylo minulý týden otevřeno Centrum pop-artu. Nabízí stálou expozici děl Andyho Warhola a dalších pop-artových umělců. Na vernisáž přijel i James Warhola, Andyho synovec a ilustrátor, jehož akvarely jsou v centru také vystaveny. V následujícím rozhovoru dává nahlédnout do soukromého života slavného výtvarníka.  Více

PanoramaPraha je stále oblíbeným silvestrovským cílem cizinců, někteří Češi naopak míří za teplem

13-12-2014 | Martina Bílá

Pražský hrad, foto: Kristýna Maková / Český rozhlas - Radio Praha Snad každého někdy napadlo, jaké by to bylo strávit Vánoce jinde, než doma v Česku. Někdo tu myšlenku striktně odmítá, najde se ale dost těch, kteří si svátky bez cestování do bližších i vzdálenějších zemí neumějí představit. Kam Češi nejčastěji míří a jak je to naopak s vánočními a silvestrovskými pobyty cizinců v Česku, na to v pořadu Panorama odpoví Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří České republiky.  Více

Doporučujeme

Aktuální relace