Související články

KulturaFestival bollywoodského filmu nabídne letos nejen filmy z Indie, ale i Pakistánu

22-10-2014 17:27 | Kristýna Maková

Foto: archiv festivalu Ve středu 22. října začíná již 12. ročník Festivalu bollywoodského filmu v Praze. Festival nabídne filmy nejen z Indie, ale i Pakistánu. Hlavním tématem festivalu, jehož součástí je také bohatý doprovodný program, se v letošním roce stalo dětství. Více řekl Kristýně Makové umělecký ředitel festivalu Radim Špaček:  Více

ZprávyNa českých letištích začaly kontroly pasažérů kvůli ebole

21-10-2014 14:39 | Martina Bílá

Na pražském Letišti Václava Havla začaly v úterý po 08:00 kontroly pasažérů mezistátních letů kvůli ebole. Cestující, kteří pobývali v posledních 42 dnech v Guineji, Libérii či Sieře Leone, musejí v Praze po příletu podstoupit zdravotní pohovor s měřením teploty. Chod letiště a průchod cestujících by neměl být kontrolami narušen. Na méně vytížených letištích v Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně v případě potřeby prověří zdravotní stav pasažéra příslušná hygienická stanice. Pokud cestující letící do Prahy ve formuláři vyplní, že v uvedené době některou z afrických zemí navštívili, budou muset podstoupit vyšetření v protiepidemickém centru přímo na letišti. Praha je rovněž jediným místem v ČR, kam by letadlo zamířilo, pokud by se podezření na ebolu či jinou nebezpečnou infekční chorobu objevilo už během letu. V takovémto případě, kdy příznaky nemoci zjistí posádka přímo na palubě, zamíří letadlo do Ruzyně i tehdy, když letí na jiné letiště v ČR. V akutních případech se to může týkat i strojů, které přes Česko pouze přelétávají, uvedla mluvčí pražského letiště Eva Krejčí. 

ZprávyStruny podzimu ozdobil v Rudolfinu jazzový pianista Ahmad Jamal

20-10-2014 11:12 | Zdeňka Kuchyňová

Program 19. ročníku festivalu Struny podzimu koncertem ve vyprodaném pražském Rudolfinu ozdobil legendární jazzový pianista Ahmad Jamal. Umělec, který bez problémů zvládl ve svých 84 letech devadesátiminutové vystoupení bez přestávky, zahrál především skladby ze svého posledního alba Saturday Morning. Publikum, které často už pasáže jednotlivých skladeb odměňovalo potleskem, ocenilo na závěr umělce velkým aplausem. Vystoupení se nenechala ujít řada osobností tuzemské hudby, mimo jiné dorazil například Martin Kratochvíl, vedoucí uznávaného souboru Jazz Q. 

ZprávyPosilte demokracii, vyzývali řečníci na závěr letošního Fora 2000

14-10-2014 14:39 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

K posílení demokratických hodnot zejména v Evropě vyzval na závěr pražské části konference Forum 2000 španělský expremiér José María Aznar. Jinak podle něj hrozí nástup populismu a nacionalismu. Demokracii na konferenci obhajovali také další řečníci.

Západ by se měl namísto uvalování sankcí vůči Rusku spíše rozhodnout, zda bude, či nebude obchodovat s určitými lidmi, kteří se chovají nevhodně. Měla by to být otázka morálního výběru. I když to zní podobně jako sankce, stejné to není, uvedl v Praze bývalý ruský oligarcha Michail Chodorkovskij v debatě, kterou pořádalo Forum 2000 společně s Knihovnou Václava Havla.

Ázerbájdžán se stává naprosto totalitní zemí a celý postsovětský prostor začíná být globální bezpečnostní hrozbou číslo 1. Evropská veřejnost i politici jsou ale na tento nový vývoj naprosto nepřipraveni. V rozhovoru s ČTK to řekl ázerbájdžánský disident a spisovatel Emin Milli, který v Praze navštívil konferenci Forum 2000. Je smutné vidět, jak dědictví Václava Havla upadá nejen v České republice, ale i v Evropě a na celém světě, dodal. "V Ázerbájdžánu je velké množství ropy a plynu a to je z velké části důvod, proto politici z České republiky, Německa, Británie i mnoha dalších zemí často mlčí o tom, co se tam děje ohledně lidských práv a demokracie," myslí si Milli.

Ať má Česko dobré vztahy s Čínou, nemělo by ale prodávat své hodnoty. V rozhovoru pro ČTK to na konferenci Forum 2000 řekl tibetský exilový premiér Lozang Sanggjä. Velkou inspirací pro Tibeťany je podle něj bývalý český prezident Václav Havel, který byl blízkým přítelem tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Nástupce Havla, který by se tak jako on angažoval v obhajobě lidských práv na mezinárodní scéně, tibetský předák v současnosti ve světě nevidí. 

ZprávyV Evropě je únava z demokracie, řekl Schwarzenberg na Foru 2000

13-10-2014 16:43 | Zdeňka Kuchyňová

V Evropě panuje únava z demokracie. Na konferenci Forum 2000 to uvedl bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Předseda TOP 09 doufá, že ji probudí ruský prezident Vladimir Putin a Evropané si vzpomenou na to, co demokracie je a že je ji třeba bránit. Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová za největší riziko pro Evropu považuje volání lidí po silnějším státu, kterému jsou ochotni přenechat své svobody. "Demokracie v současné době stojí na poměrně nudných politicích, kteří se dají prakticky kdykoli zaměnit jeden za druhého, alespoň pro mnoho lidí," soudí Schwarzenberg, který spolu s Radičovou vystoupil na úvodním panelu konference, jejíž 18. ročník začal v neděli. 

ZprávyV Praze začalo Forum 2000

12-10-2014 18:48 aktualizováno | Milena Štráfeldová

Projev někdejšího nejbohatšího Rusa a později prominentního vězně Michaila Chodorkovského v neděli navečer v centru Pražská křižovatka oficiálně zahájil 18. ročník konference Forum 2000. Letošní ročník se chce ohlédnout za vývojem demokracie v posledních 25 letech, nevyhne se ale ani současným aktuálním mezinárodním problémům, jako jsou konflikty na Ukrajině nebo na Blízkém východě. Vedle Chodorkovského mezi nejznámější účastníky letošního Fora 2000 patří běloruský disident Ales Bjaljacki, někdejší předseda španělské vlády José María Aznar, bývalý palestinský premiér Salám Fajad, ruský opozičník Grigorij Javlinskij či historik Andrej Zubov. Do Prahy přijel také rekordní počet více než dvaceti kubánských disidentů. 

ZprávyKonference Forum 2000 zhodnotí vývoj demokracie od roku 1989

10-10-2014 13:07 | Zdeňka Kuchyňová

Pod mottem "Nespokojená demokracie: čtvrt století od železné opony a Tchien-an-menu " v neděli začne 18. ročník konference Forum 2000, která chce letos kriticky zhodnotit demokratizační procesy za posledních 25 let. Mezi hlavními hosty tradičního setkání, které založil zesnulý prezident Václav Havel, bude tento rok někdejší ruský oligarcha a později vězeň Michail Chodorkovskij, běloruský aktivista Ales Bjaljacki nebo řada kubánských disidentů. Jak uvedl výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal, stranou zájmu diskusí nezůstanou ani aktuální mezinárodní problémy. Účastníci se budou věnovat situaci na Blízkém východě, v Latinské Americe, na Ukrajině nebo v Rusku. 

ZprávyZámek v Moravském Krumlově zřejmě vystaví kolekci moderního umění

26-09-2014 13:13 | Zdeňka Kuchyňová

Zámek v Moravském Krumlově na Znojemsku, který půl století vystavoval Slovanskou epopej malíře Alfonse Muchy, by mohl již od dubna příštího roku vystavovat část kolekce moderního umění českých autorů ze sbírek Nadace Jana a Medy Mládkových. "Kolekce Mládkových je neobyčejně pestrá. Mají spoustu cenných děl v depozitáři a byla by škoda je nevystavit. Naší ambicí je vytvořit ze zámku největší expozici moderního umění na Moravě," uvedl starosta Tomáš Třetina (TOP 09). Město nabídne Medě Mládkové celé dosud zrekonstruované prostory objektu - kapli, Rytířský sál a také šest nedávno zrestaurovaných komnat. To nejlepší se sbírky Mládkových je k vidění v pražském Museu Kampa, jež sídlí v Sovových mlýnech.

Kolekce 23 Muchových děl, zachycujících dějiny Čech a Moravy, je majetkem Prahy a je vystavena v hlavním městě. Krumlov marně usiloval o to, aby na zámku dílo zůstalo. Po Praze by epopej měla být prezentována v Japonsku. Radnice nyní pracuje na obnově zámku tak, aby se mohl stát v budoucnu důstojným místem pro prezentaci epopeje, uvedl starosta. Krumlovský zámek patří slovenské firmě Incheba. Ta je ale připravena jej prodat městu za 11 milionů korun. Radnice má již v norských fondech zažádáno o třicetimilionovou dotaci na další obnovu památky. 

ZprávyHostem konference Forum 2000 bude letos Michail Chodorkovskij

23-09-2014 15:53 | Milena Štráfeldová

Hostem osmnáctého ročníku mezinárodní konference Forum 2000, který se v Praze a v dalších městech odehraje 12. až 15. října, bude donedávna vězněný ruský oligarcha Michail Chodorkovskij. ČTK o tom informoval organizátor akce Filip Šebek. Konference ponese název Nespokojená demokracie: čtvrt století od železné opony a masakru na Tchien-an-men. Vedle Chodorkovského se jí zúčastní řada dalších osobností, organizátoři počítají s více než 170 delegáty. 

ZprávyV obecních volbách mohou volit i občané EU s přechodným pobytem

19-09-2014 16:49 | Milena Štráfeldová

V komunálních volbách mohou volit v České republice i občané jiných zemí Evropské unie, kteří zde mají pouze přechodný pobyt. Vyplývá to z usnesení Krajského soudu v Brně. Dosud mohli v ČR k obecním volbám pouze cizinci s trvalým pobytem. Proti usnesení soudu není odvolání a může tak mít obecnou platnost. Krajský soud v Brně se zabýval konkrétní žalobou Slováka Petera Nagye, který požádal o doplnění na seznam voličů v Brně - Králově Poli. Městská část mu nevyhověla s tím, že v místě nemá trvalý pobyt, jak požaduje zákon o volbách do zastupitelstev obcí. Muže na seznam nechal zapsat nyní soud. Využil přitom unijního práva, protože to české je údajně diskriminační. Trvalý pobyt má pro českého občana charakter pouze evidenční, cizinec však musí pro získání trvalého pobytu splnit tvrdší podmínky. 

Doporučujeme

Aktuální relace