Související články

ZprávyČesko asi schválí smlouvu o právech cizinců, volební nedostanou

06-01-2015 16:07 | Zdeňka Kuchyňová

Česko zřejmě po odkladech přistoupí k úmluvě o účasti cizinců na veřejném životě na místní úrovni. Volební právo do zastupitelstev obcí ale tito lidé, ač v tuzemsku dlouhodobě bydlí, dostat nemají. Zůstane jen obyvatelům Evropské unie, kteří v Česku žijí. Vyplývá to z dokumentu, který vláda poslala do parlametních komor. V některých obcích je soustředění cizinců s trvalým pobytem značné, a přiznání volebního práva by přineslo zásadní praktické dopady na dění v nich. Vláda zmiňuje taky případná bezpečnostní rizika. Kabinet nechce přijmout ani další část smlouvy, jež se týká vytváření poradních orgánů obcí s cílem zapojit usídlené cizince do místních veřejných věcí. Úmluva v této pasáži předpokládá, že své představitele by do nich mohli volit jen místní cizinci, případně by mohli být jmenováni jejich sdruženími. Byl by to ale podle vlády nepřiměřený zásah do ústavně zaručené samosprávy.

Česko podepsalo smlouvu už v roce 2000. Po rozboru dopadů případného schválení celé smlouvy bez výhrad kabinet loni v září souhlasil s pokračováním ratifikace s omezením na část o svobodě projevu, shromažďování a sdružování, jak se předpokládalo už při podpisu úmluvy. Jejím cílem je podpořit integraci usídlených cizinců. Smlouvu podepsalo 14 států, ratifikace byla dosud dokončena v osmi z nich. 

ZprávyVZP zveřejní zápisy správní rady a sjednotí smluvní politiku

15-12-2014 16:21 | Zdeňka Kuchyňová

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chystá od příštího roku průlomovou změnu v informování o využití peněz pojištěnců. Na internetu budou poprvé dostupné zápisy z jednání správní rady, která o využití peněz rozhoduje. Pro uzavírání smluv s lékaři a nemocnicemi budou dána jednotná pravidla. Dosud se smluvní politika v jednotlivých regionech lišila. O chystaných změnách jednala správní rada VZP. 

KulturaAndy Warhol byl doma úplně normální člověk, říká jeho synovec James Warhola

15-12-2014 12:35 | Miroslav Krupička

James Warhola: Uncle Andy paints Soup Can (with Company), foto: Miroslav Krupička / Český rozhlas - Radio Praha V Husově ulici v Praze bylo minulý týden otevřeno Centrum pop-artu. Nabízí stálou expozici děl Andyho Warhola a dalších pop-artových umělců. Na vernisáž přijel i James Warhola, Andyho synovec a ilustrátor, jehož akvarely jsou v centru také vystaveny. V následujícím rozhovoru dává nahlédnout do soukromého života slavného výtvarníka.  Více

PanoramaPraha je stále oblíbeným silvestrovským cílem cizinců, někteří Češi naopak míří za teplem

13-12-2014 | Martina Bílá

Pražský hrad, foto: Kristýna Maková / Český rozhlas - Radio Praha Snad každého někdy napadlo, jaké by to bylo strávit Vánoce jinde, než doma v Česku. Někdo tu myšlenku striktně odmítá, najde se ale dost těch, kteří si svátky bez cestování do bližších i vzdálenějších zemí neumějí představit. Kam Češi nejčastěji míří a jak je to naopak s vánočními a silvestrovskými pobyty cizinců v Česku, na to v pořadu Panorama odpoví Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří České republiky.  Více

ZprávySněmovna schválila změnu letošního státního rozpočtu

05-12-2014 10:53 | Martina Bílá

Sněmovna dnes schválila návrh na změnu letošního státního rozpočtu. Příjmy a výdaje se sníží o 1,07 miliardy korun, plánovaný schodek zůstane 112 miliard. Předloha míří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi. Senát se státními hospodářskými plány nezabývá. Vláda původně navrhovala zvýšení příjmů a výdajů asi o 930 milionů korun. Stát ale nedostane dvě miliardy korun od investiční společnosti Akro, jak očekával. Sněmovna proto normu upravila. Peníze firma vysoudila za nesprávný úřední postup Finančně analytického útvaru v souvislosti s kauzou CS Fondů. Rozsudek sice Nejvyšší soud zrušil, Akro ale odmítlo částku vrátit, stojí ve zdůvodnění pozměňovacího návrhu. Nárok na náhradu škody prý existuje a povinnost dát peníze zpět státu nevznikla. Akro podle důvodové zprávy nabízí dohodu, kdy je bude mít v rezervě a současně se uskuteční soudní řízení o vydání bezdůvodného obohacení. Změny se týkají ministerstva zdravotnictví, Českého telekomunikačního úřadu, ministerstva životního prostředí a státního dluhu. V případě ministerstva zdravotnictví se zvyšují příjmy o 700 milionů korun v souvislosti se splátkou finanční pomoci poskytnuté loni Všeobecné zdravotní pojišťovně. 

ZprávyVláda zváží zapojení migrantů do veřejného zdravotního pojištění

01-12-2014 16:19 | Zdeňka Kuchyňová

Vláda zváží možnosti zapojení cizinců do českého veřejného zdravotního pojištění. Ministerstvo zdravotnictví to nedoporučilo, pro migranty navrhovalo spíš vylepšení komerčního pojištění. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kabinet měl dokument na stole poprvé v září a podruhé v polovině listopadu, pokaždé ho ale odložil. Migranti mohou mít nyní veřejné zdravotní pojištění jen tehdy, pokud v Česku mají trvalý pobyt či zaměstnání a zaměstnavatel v ČR sídlí. Veřejný systém je i pro zahraniční vědce, kteří v zemi dlouhodobě působí, azylanty a některé děti do dvou měsíců po narození. Mít ho nemohou třeba podnikatelé, manželé, manželky a potomci migrantů.

Podle zástupců neziskových organizací na pomoc migrantům, úřadu ombudsmanky a některých akademiků je jediným řešením zapojení migrantů do veřejného zdravotního pojištění. Podle expertů by se to mohlo týkat asi 80.000 lidí. Odborníci navíc míní, že cizinci by do systému spíš přispívali, než by z něj peníze čerpali. Navrhují například, aby se do veřejného pojištění mohli zapojit migranti třeba až po ročním pobytu v ČR. Za děti by platili pak jejich rodiče, ne stát. Zástupci organizací i vědeckých institucí varují, že pokud se podmínky nezlepší, mohli by si cizí pracovníci místo Česka zvolit jiné země. 

ZprávyKonsorcium nevládních organizací žádá, aby migranti měli veřejné zdravotní pojištění

29-11-2014 10:16 | Zdeňka Kuchyňová

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty nesouhlasí s doporučeními ministerstva zdravotnictví, aby si přistěhovalci dál platili komerční zdravotní pojištění. Žádá vládu, aby návrhy resortu odmítla a aby také cizinci mohli mít veřejné zdravotní pojištění, když v Česku dlouhodobě žijí. Kabinet by měl analýzu s doporučeními projednávat v pondělí. Na stole ji měl poprvé v září a podruhé v polovině listopadu, pokaždé ji ale odložil.

Migranti mohou mít nyní veřejné zdravotní pojištění tehdy, pokud v Česku mají trvalý pobyt či zaměstnání a jejich firma v ČR sídlí. Mít ho nemohou třeba podnikatelé, manželé, manželky a potomci migrantů. Ti musejí uzavírat komerční pojištění. Podle zástupců neziskových organizací, úřadu ombudsmanky a některých akademiků je jediným řešením zapojení migrantů do veřejného zdravotního pojištění. Podle expertů by se to mohlo týkat asi 80.000 lidí. Odborníci navíc míní, že cizinci by do systému spíš přispívali, než by z něj peníze čerpali. Navrhují například, aby se do veřejného pojištění mohli zapojit migranti třeba až po ročním pobytu v ČR. Za děti by platili pak jejich rodiče, ne stát. Zástupci organizací i vědeckých institucí varují, že pokud se podmínky nezlepší, mohli by si cizí pracovníci místo Česka zvolit jiné země. 

ZprávyCizinců přibývá na všech stupních škol, nejvíce jich je na VŠ

27-11-2014 07:16 | Zdeňka Kuchyňová

Cizinců přibývá na všech stupních českých škol od mateřských až po vysoké, vyplývá z údajů zveřejněných ve Statistické ročence Českého statistického úřadu (ČSÚ). Nejvíce zahraničních studentů působí na vysokých školách, kde v roce 2013 tvořili jedenáct procent všech studentů. V mateřských školách vzrostl počet dětí s cizím státním občanstvím za osm let na bezmála dvojnásobek. Zatímco ve školním roce 2005/2006 jich bylo 3213, v loňském školním roce už 6307. V poměrném zastoupení to znamenalo růst z 1,1 na 1,7 procenta. Zhruba tisícovka z toho byli malí Slováci, přes dva tisíce připadaly shodně na evropské země mimo EU a další země světa. 

ZprávyVZP dá příští rok na péči 146 mld. a kompenzuje zrušené poplatky

24-11-2014 17:15 | Zdeňka Kuchyňová

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dá příští rok na zdravotní péči přes 146 miliard korun, je to o 2,2 procenta víc než letos. Vyplývá to ze zdravotně pojistného plánu, který schválila správní rada VZP. Plán počítá také s kompenzací zrušených poplatků ambulancím a lékárnám. U ambulantní péče počítá plán s nárůstem o tři procenta, u lůžkové péče o 2,9 procenta, přičemž například u lázní plánuje nárůst až o 12 procent a u hospiců o 6,8 procenta. K lepší celkové bilanci přispěje podle plánu i to, že klesne sazba DPH na léky z 15 na deset procent, což uspoří VZP zhruba jednu miliardu. Naopak ale budou od ledna 2015 zrušeny regulační poplatky v ambulancích a lékárnách, VZP je bude kompenzovat ambulancím částkou 900 milionů korun a lékárnám zhruba 490 milionů. 

ZprávyVZP zrušila Mořského koníka na Jadranu, příspěvky dá individuálně

24-11-2014 12:15 | Zdeňka Kuchyňová

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zrušila léčebně-ozdravné pobyty pro děti nazvané Mořský koník u Jaderského moře v Chorvatsku, kam posílala děti prostřednictvím cestovní kanceláře, a začne přispívat na ozdravné pobyty jednotlivým dětem. ČTK to řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Stejný program u Egejského moře v Řecku zatím trvá, VZP ale chce dojednat zkrácení platnosti čtyřleté smlouvy s firmou, která ho nyní zajišťuje, a začít pak také platit pobyty jednotlivým dětem. VZP tak podle ředitele reaguje na mediální zpochybňování programu i na jeho kritiku od některých členů správní rady.

Mořský koník funguje od roku 1994, za tu dobu poslala VZP k moři přes 100.000 dětí. V lednu 2011, kdy ještě řídil VZP předchozí ředitel Pavel Horák, informoval Nejvyšší kontrolní úřad, že VZP platila v tomto projektu léčení i neexistujícím dětem. Za neobsazená místa vydala celkem 24 milionů korun, z peněz na projekt se hradily i "inspekční" cesty, na něž se k moři vydalo i celé tehdejší vedení VZP. Počítá i se zpracováním metodiky, co je to ozdravný pobyt, v jaké době, za jakých podmínek a za jakou cenu může být příspěvek čerpán. Přejít zcela jen na formu příspěvků by Zdeněk Kabátek chtěl od roku 2016. 

Doporučujeme

Aktuální relace