Související články

ZprávyÚnik plynu poblíž hlavního nádraží omezil dopravu na magistrále

13-05-2013 20:11 | Milena Štráfeldová

Poblíž pražského hlavního nádraží unikal několik desítek minut plyn, z potrubí někdo odmontoval kohout. Pražská plynárenská únik zastavila. S nynější kontrolou plynového potrubí po výbuchu v Divadelní ulici to ale podle mluvčího plynáren Miroslava Vránka nijak nesouvisí. Únik omezil dopravu na magistrále, plyn rozháněli hasiči, jak vyplývá z informací policie a hasičů. Kromě pražských zasahovali hasiči Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Kvůli úniku byl uzavřen pravý jízdní pruh na magistrále, vyplývá z informací policie na webu Jednotného systému dopravních informací. Cestující na pražském hlavním nádraží únik neohrožoval, uvedl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.  

ZprávyProvoz na hlavním nádraží obnoven, problém působila spadlá trolej

07-02-2013 19:58 | Zdeňka Kuchyňová

Provoz na pražském hlavním nádraží, který ve čtvrtek ráno ochromila spadlá trolej, se podařilo obnovit. Od deváté hodiny ráno do 14:00 většina vlaků končila jízdu v okolních stanicích, například ve Vysočanech, Libni, ve Vršovicích a na Smíchově. Podle předchozího odhadu Správy železniční dopravní cesty výluka postihla 250 ze 700 spojů, které na hlavní nádraží denně směřují. Řada cestujících na nejvytíženějším pražském nádraží svůj spoj vyhlížela marně. Na informačních cedulích byly tyto vlaky dále, ale s poznámkou, že výchozí stanice byla přesunuta jinam, čehož si ale někteří nevšimli.  

ZprávyV Praze se málem srazily rychlíky, zůstaly stát 20 metrů od sebe

29-03-2012 20:33 | Ivo Prokop

Z pražského Hlavního nádraží vyjel ve čtvrtek v 15:15 proti rychlíku stojícímu v tunelu Balabenka další rychlík. Vlak se podařilo zastavit, až když byla čela souprav 20 metrů od sebe. Podle inspekce zřejmě jeden z vlaků vyjel na trať i přes zákaz jízdy. Ve vlacích bylo dohromady zhruba 200 lidí, nikdo z nich nebyl zraněn. Byla poškozena výhybka, škoda činí asi 450.000 korun.  

ZprávySlovanskou epopej uvidí lidé v Praze zřejmě až v květnu

23-03-2012 20:34 | Ivo Prokop

Expozici se Slovanskou epopejí zpřístupní Galerie hlavního města Prahy (GHMP) zřejmě až na začátku května. Řekla to kurátorka Petra Hoftichová. Dokončení brzdí úprava technického zázemí Velké dvorany ve Veletržním paláci, kde bude po následující dva roky epopej vystavena. Podle původních plánů měla být expozice otevřena na přelomu roku, od té doby se ale termín několikrát posunul. Kvůli dvacítce velkoplošných obrazů musí galerie vybavit dvoranu technickým zařízením, které bude udržovat stálou teplotu a proudění vzduchu. Stěhování Muchova díla z Moravského Krumlova i umístění obrazů ve dvoraně, o kterém rozhodla Praha, vyvolává už několik měsíců silné emoce. Proti se postavil jak Moravský Krumlov, kde bylo rozsáhlé dílo vystaveno od konce druhé světové války, tak potomci malíře. Jeho vnuk John Mucha usiluje o to, aby bylo dílo umístěno v secesní budově Hlavního nádraží v Praze. Slovanskou epopej tvoří obrazy inspirované slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Alfons Mucha obrazy daroval Praze pod podmínkou, že pro ně vystaví pavilon. To se dosud nestalo.  

Přehled tiskuPřehled tisku

11-10-2011 14:16 | Milena Štráfeldová

Foto: ČTK Forum 2000 je skvěle organizovaná konference. Ve svém komentáři to uvádí Mladá fronta Dnes. Může posloužit jako důkaz, že Havlovo jméno pořád přitahuje světové osobnosti, že sponzoři mají čím jim zaplatit výlet i projevy a že organizátoři rozumějí své práci.  Více

ZprávyPraha chce Slovanskou epopej umístit na hlavním nádraží

10-10-2011 20:19 | Milena Štráfeldová

Hlavní město uvažuje o tom, že by Muchovu Slovanskou epopej umístilo do historické Fantovy budovy pražského hlavního nádraží. Tento prostor navrhla studie, kterou si nechal zpracovat pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). S návrhem souhlasí i Muchův vnuk John, ČTK to řekla mluvčí Muchovy nadace Simona Krištofková. Záměr se zamlouvá rovněž společnosti Grandi Stazioni, která nádraží opravuje. Společnost v současnosti chystá rekonstrukci této části nádraží, podle jejího mluvčího Martina Hamšíka by se budova mohla opravit na míru Slovanské epopeji. Oprava by měla skončit do konce roku 2013.  

Týden v ČRTýden v ČR

08-10-2011 08:00 | Jan Charvát

Petr Bendl, foto: ČTK Novým ministrem zemědělství byl ve čtvrtek jmenován Petr Bendl, šéf středočeské ODS. Vystřídal Ivana Fuksu, který ve vládě skončil v úterý, kdy jeho demisi přijal prezident Václav Klaus. Odvolání provázela řada spekulací a teorií.  Více

Přehled tiskuPřehled tisku

06-10-2011 | Olga Mullen

Foto: ČTK Slavnostní odhalení pomníku amerického prezidenta Woodrow Wilsona ve Vrchlického sadech v Praze se věnují všechny celostátní deníky.   Více

ZprávyV Praze byla po letech odhalena socha Wilsona

05-10-2011 23:59 | Kateřina Brezovská

Ve Vrchlického sadech v Praze byl slavnostně odhalen pomník někdejšího amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Bronzovou sochu před 70 lety strhla nacistická vojska. Slavnosti se zúčastnila řada osobností, mimo jiné prezident Václav Klaus i jeho předchůdce Václav Havel. Klaus označil pomník za symbol dlouholetého partnerství mezi ČR a USA. Promluvil také americký velvyslanec Norman Eisen či někdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Odhalení pomníku je vrcholem Wilsonova týdne, během kterého se v Praze koná řada kulturních a společenských akcí. Původní Wilsonův pomník byl u hlavního, tehdy Wilsonova nádraží, vztyčen v roce 1928. Sochu od Albína Poláška zničila roku 1941 německá okupační správa. Obnovu 3,5 metru vysokého pomníku iniciovala nevládní nezisková organizace Američtí přátelé České republiky (AFoCR), které také zajistila finanční prostředky. Obnovy se ujal sochařský ateliér Michala Blažka.  

ZprávyDny Woodrowa Wilsona zahájila výstava v Národním muzeu

04-10-2011 23:59 | Milena Štráfeldová

První akcí dnů Woodrowa Wilsona, které oslavují návrat jeho sochy před pražské Hlavní nádraží, bylo dnes zahájení malé výstavy v nové budově Národního muzea. Deset panelů návštěvníky informuje o životě Wilsona a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a také o historii sochy. Wilson Masarykovi pomohl v jeho snaze o osamostatnění Československa v roce 1918. Wilsonův památník se před Hlavní nádraží vrátil po sedmdesáti letech už v září, až tuto středu se bude konat slavnostní odhalení. Původní dílo za druhé světové války strhla německá okupační vojska. Panely v muzeu připomínají Wilsonovy zásluhy o ustavení samostatného Československa v roce 1918 a dramatické okolnosti existence původní sochy, jejímž autorem byl Albín Polášek. Pomník Woodrowa Wilsona byl proti budově nádraží vztyčen v roce 1928. Nacisté ho zničili v roce 1941. Místo, kde pomník byl, je nyní zastavěno novou nádražní halou.  

Doporučujeme

Aktuální relace