Související články

PanoramaPočet obyvatel Česka vzrostl, populace ale stárne

28-03-2015 | Martina Bílá, Pavla Firbacherová

Foto: Štěpánka Budková Počet obyvatel Česka se loni zvýšil. Jde o nejvyšší přírůstek po roce 2010. Přesnější čísla i výhled do budoucna přináší sobotní Panorama.  Více

ZprávyV posledních letech v Praze výrazně přibývá cizinců z EU

25-03-2015 14:54 | Zdeňka Kuchyňová

V posledních letech v Praze přibývá cizinců z EU, kromě východních zemí i na příklad Španělska. Nejvíc je stále Ukrajinců, Slováků a Vietnamců. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Centra pro integraci cizinců Vladislav Günter. Služby centra využívají cizinci, kteří potřebují pomoci s komunikací s úřady, hledáním práce či výukou češtiny. Cizinci z evropských zemí tvoří podle Güntera už téměř pětinu klientů centra. Nárůst podle něj souvisí s tím, že Praha patří mezi nejbohatší regiony v Evropě.

"Pro pracovní agentury je dnes mnohem jednodušší si lidi najmout například v Bulharsku či Rumunsku a zaměstnat je bez jakýchkoliv omezení," uvedl ředitel centra. Centrum vyhledávají i Italové nebo Španělé. Zájem mají často o pracovní poradenství. "Ve Španělsku je stále ještě málo příležitostí, takže někteří vezmou za vděk i něčím naprosto podřadným v Praze," vysvětlil Günter. Některé projekty, které pomáhají cizincům s integrací, se navíc na občany EU nevztahují, paradoxně protože jsou financované z unijních peněz, například Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí. 

ZprávyPočet obyvatel ČR se loni vrátil k růstu, hlavně kvůli imigraci

23-03-2015 11:18 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Počet obyvatel České republiky se po předloňském poklesu vrátil loni k růstu. Na konci loňského roku v Česku žilo 10,538.300 lidí, tedy o 25.900 více než o rok dřív. Jde tak o nejvyšší přírůstek po roce 2010. Obyvatel přibylo hlavně kvůli přistěhovalcům, jejich počet byl loni nejvyšší za šest let. Více lidí se také narodilo, než zemřelo. Informoval o tom Český statistický úřad. Lidé v Česku loni v porovnání s rokem 2013 častěji vstupovali do manželství a méně často se rozváděli.

Na svět loni v Česku přišlo 109.900 dětí, což byl nejvyšší počet za čtyři roky. Proti předloňsku je to nárůst o 3100 novorozených. Zemřelých podle předběžných údajů ubylo na 105.700, což bylo nejméně za posledních šest let. Podle ČSÚ se v tom odráží nízký počet úmrtí v prvních měsících loňska, které se obešly bez větších epidemií respiračních chorob. "Pokračoval však proces stárnutí obyvatelstva, když vzrostl průměrný věk obyvatel (o 0,2 na 41,7 let) i podíl seniorů ve věku 65 a více let (na 17,8 procenta)," uvedl ČSÚ.

Počet obyvatel Prahy se loni zvýšil o 15.878 na 1,259.079 lidí. Přírůstek vznikl hlavně stěhováním, do metropole se přistěhovalo 40.332 lidí a odešlo 26.960, rozdíl je 13.372. K tomu se narodilo o 2506 víc lidí, než zemřelo. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Ze zhruba 40.000 lidí, kteří se loni do Prahy přistěhovali, přišla polovina ze zahraničí, přesně 20.279. Většina z odstěhovaných odešla do ostatních částí Česka, do ciziny z hlavního města odešlo 7501 lidí. 

ZprávyČR kvůli migrantům z Kosova muselo posílit zařízení pro uprchlíky

12-03-2015 16:16 | Martina Bílá

Česká republika musela kvůli výraznému nárůstu migrantů z Kosova v poslední době asi o sto míst posílit kapacitu svých zařízení pro uprchlíky. V Bruselu to ČTK a Českému rozhlasu řekl první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. Na jednání ministrů vnitra EU ale podle něj zazněla informace, že migrační tlak z Balkánu směrem do Německa se nyní už zmenšuje. "Naše zařízení pro uprchlíky nebyla na tento zvýšený počet uchazečů připravena, a proto jsme museli navýšit kapacity jak v Zastávce u Brna tak v Bělé pod Bezdězem," uvedl Nováček. Původní kapacita 270 osob byla naplněna a bylo nutné ji o stovku míst doplnit, aby do nich mohli být soustředěni ti, které čeští policisté v zemi objeví. 

ZprávyČeši odmítají přistěhovalce téměř nejvíc z celé Evropské unie

19-02-2015 16:34 | Zdeňka Kuchyňová

Češi odmítají přistěhovalectví ze zemí mimo Evropskou unii téměř nejvíce ze všech členských zemí. Vyplývá to z posledního výzkumu Eurobarometru, který zadává Evropská komise. Negativnější postoj vůči imigraci ze zemí za hranicemi osmadvacítky už mají jen Lotyši (79 procent) a tři jihoevropské národy: Řekové, Italové a Kypřané (všichni 75 procent). Slováci se 74 procenty odmítavých reakcí zaujali stejnou příčku jako Češi. Čechům ale podle průzkumu téměř nejvíce vadí i občané přicházející z unijních zemí.

V průměru všech osmadvaceti členských zemí odmítá imigranty ze zemí mimo EU 57 procent lidí. Zatímco v Lotyšsku je však proti 79 procent dotázaných, v tradičně tolerantním Švédsku se příchod cizinců nelíbí jen čtvrtině. 

ZprávySněmovna bude s vládou řešit bezpečnost a imigrační politiku ČR

20-01-2015 16:35 | Zdeňka Kuchyňová

Sněmovna bude s vládou řešit bezpečnost a imigrační politiku České republiky. Debatu, po níž volala pravicová opozice, naplánovala na 10. února. K důvodům patřily teroristické útoky z nedávné doby, které postihly zejména Francii. V úvodu jednání poslamci uctili minutou ticha památku obětí těchto útoků. 

ZprávyLidé protestovali kvůli syrským uprchlíkům

19-12-2014 07:35 | Milena Štráfeldová

Zhruba tři stovky lidí demonstrovaly ve čtvrtek v Praze před sídlem vlády kvůli uprchlíkům ze Sýrie. Většina vyzývala kabinet k přijetí syrských dětí a jejich rodin v Česku, pár desítek bylo naopak proti. Kolem stovky lidí se sešlo na demonstraci i v centru Brna. Podobné akce se podle organizátorů konaly i v jiných místech republiky. Sýrii sužuje už několik let válečný konflikt. Podle zprávy OSN před ním do ciziny uprchly tři miliony lidí. 

ZprávyProuza z úřadu vlády kritizoval Cameronův plán proti imigraci

29-11-2014 10:06 | Zdeňka Kuchyňová

Státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza vyvolal pozornost britských médií. Kritizoval totiž návrhy na omezení přistěhovalectví ze zemí Evropské unie, které přednesl britský premiér David Cameron. Přímo na Cameronově twitterovém účtu Prouza zpochybnil jeho plán, že by přistěhovalci z unijních zemí museli na některé sociální dávky čekat nejméně čtyři roky. Prouza na účtu umístil fotografii s československými piloty, kteří pomáhali bránit Británii za druhé světové války. Fotografii doplnil textem: "Tito Češi 'pracovali' ve Spojeném království méně než čtyři roky. Pro ně tedy žádné výhody?" Kritická byla rovněž odpověď například polské premiérky Ewy Kopaczové. 

PanoramaAntonín Nový fotil před čtvrtstoletím anabázi východoněmeckých uprchlíků na cestě za svobodou

27-09-2014 | Gerald Schubert, Martina Bílá

V září 1989 se několik tisíc občanů tehdejší NDR ocitlo v Praze. Česká metropole měla být krátkou zastávkou, přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala berlínská zeď. Situace se ale zkomplikovala a na zahradě západoněmeckého velvyslanectví nějakou dobu v provizorních podmínkách přežívalo a doufalo okolo 4000 lidí. 30. září pak před ně předstoupil Hans-Dietrich Genscher, ministr zahraničí SRN, aby jim oznámil, že bylo dojednáno jejich vycestování do západního Německa. Přímým svědkem událostí byl i fotograf Antonín Nový, který tehdejší události zachytil na svých snímcích. Na jeho zážitky a vzpomínky se jej ptal Gerald Schubert.  Více

ZprávyCVVM: Cizince v ČR vnímá 60 pct Čechů jako problém

16-04-2014 20:55 | Milena Štráfeldová

Cizinci, kteří se v posledních letech přistěhovali do Česka, představují na celorepublikové úrovni podle tří pětin Čechů problém. V místě bydliště jsou k cizincům shovívavější, jako problém je zde vnímá jen čtvrtina lidí. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), podle kterého je většina občanů ale přesvědčena, že cizinci v Česku stojí za růstem nezaměstnanosti i kriminality. CVVM provedlo průzkum v první polovině března a na otázky týkající se cizinců v něm odpovědělo 1061 lidí starších 15 let. 

Doporučujeme

Aktuální relace