Související články

ZprávyČeši odmítají přistěhovalce téměř nejvíc z celé Evropské unie

19-02-2015 16:34 | Zdeňka Kuchyňová

Češi odmítají přistěhovalectví ze zemí mimo Evropskou unii téměř nejvíce ze všech členských zemí. Vyplývá to z posledního výzkumu Eurobarometru, který zadává Evropská komise. Negativnější postoj vůči imigraci ze zemí za hranicemi osmadvacítky už mají jen Lotyši (79 procent) a tři jihoevropské národy: Řekové, Italové a Kypřané (všichni 75 procent). Slováci se 74 procenty odmítavých reakcí zaujali stejnou příčku jako Češi. Čechům ale podle průzkumu téměř nejvíce vadí i občané přicházející z unijních zemí.

V průměru všech osmadvaceti členských zemí odmítá imigranty ze zemí mimo EU 57 procent lidí. Zatímco v Lotyšsku je však proti 79 procent dotázaných, v tradičně tolerantním Švédsku se příchod cizinců nelíbí jen čtvrtině. 

ZprávySněmovna bude s vládou řešit bezpečnost a imigrační politiku ČR

20-01-2015 16:35 | Zdeňka Kuchyňová

Sněmovna bude s vládou řešit bezpečnost a imigrační politiku České republiky. Debatu, po níž volala pravicová opozice, naplánovala na 10. února. K důvodům patřily teroristické útoky z nedávné doby, které postihly zejména Francii. V úvodu jednání poslamci uctili minutou ticha památku obětí těchto útoků. 

ZprávyLidé protestovali kvůli syrským uprchlíkům

19-12-2014 07:35 | Milena Štráfeldová

Zhruba tři stovky lidí demonstrovaly ve čtvrtek v Praze před sídlem vlády kvůli uprchlíkům ze Sýrie. Většina vyzývala kabinet k přijetí syrských dětí a jejich rodin v Česku, pár desítek bylo naopak proti. Kolem stovky lidí se sešlo na demonstraci i v centru Brna. Podobné akce se podle organizátorů konaly i v jiných místech republiky. Sýrii sužuje už několik let válečný konflikt. Podle zprávy OSN před ním do ciziny uprchly tři miliony lidí. 

ZprávyProuza z úřadu vlády kritizoval Cameronův plán proti imigraci

29-11-2014 10:06 | Zdeňka Kuchyňová

Státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza vyvolal pozornost britských médií. Kritizoval totiž návrhy na omezení přistěhovalectví ze zemí Evropské unie, které přednesl britský premiér David Cameron. Přímo na Cameronově twitterovém účtu Prouza zpochybnil jeho plán, že by přistěhovalci z unijních zemí museli na některé sociální dávky čekat nejméně čtyři roky. Prouza na účtu umístil fotografii s československými piloty, kteří pomáhali bránit Británii za druhé světové války. Fotografii doplnil textem: "Tito Češi 'pracovali' ve Spojeném království méně než čtyři roky. Pro ně tedy žádné výhody?" Kritická byla rovněž odpověď například polské premiérky Ewy Kopaczové. 

PanoramaAntonín Nový fotil před čtvrtstoletím anabázi východoněmeckých uprchlíků na cestě za svobodou

27-09-2014 | Gerald Schubert, Martina Bílá

V září 1989 se několik tisíc občanů tehdejší NDR ocitlo v Praze. Česká metropole měla být krátkou zastávkou, přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala berlínská zeď. Situace se ale zkomplikovala a na zahradě západoněmeckého velvyslanectví nějakou dobu v provizorních podmínkách přežívalo a doufalo okolo 4000 lidí. 30. září pak před ně předstoupil Hans-Dietrich Genscher, ministr zahraničí SRN, aby jim oznámil, že bylo dojednáno jejich vycestování do západního Německa. Přímým svědkem událostí byl i fotograf Antonín Nový, který tehdejší události zachytil na svých snímcích. Na jeho zážitky a vzpomínky se jej ptal Gerald Schubert.  Více

ZprávyCVVM: Cizince v ČR vnímá 60 pct Čechů jako problém

16-04-2014 20:55 | Milena Štráfeldová

Cizinci, kteří se v posledních letech přistěhovali do Česka, představují na celorepublikové úrovni podle tří pětin Čechů problém. V místě bydliště jsou k cizincům shovívavější, jako problém je zde vnímá jen čtvrtina lidí. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), podle kterého je většina občanů ale přesvědčena, že cizinci v Česku stojí za růstem nezaměstnanosti i kriminality. CVVM provedlo průzkum v první polovině března a na otázky týkající se cizinců v něm odpovědělo 1061 lidí starších 15 let. 

PanoramaVáclav Malý o Karlu Krylovi

12-04-2014 | Zita Senková

Karel Kryl, foto: Václav Sláma 12. dubna je to právě sedmdesát let, co se v Kroměříži narodil český písničkář, básník, výtvarník a také redaktor Svobodné Evropy Karel Kryl. Z jeho písniček stačí připomenout protestsongy Bratříčku, zavírej vrátka nebo Veličenstvo kat, které tak přesně vystihovaly atmosféru těsně po srpnové okupaci Československa v roce 1968. Zpěvák, který se odmítal dát znormalizovat, odešel v roce 1969 do exilu v Německu. Prožil v něm dvacet let, až do listopadu 1989.  Více

ZprávyMinistři zahraničí V4 budou v pondělí jednat o Ukrajině

21-02-2014 19:47 | Milena Štráfeldová

Ministři zahraničí visegrádské čtyřky budou v pondělí v Budapešti jednat mimo jiné o aktuálním dění na Ukrajině. Schůzky se zúčastní také ministři zahraničí Bulharska, Rumunska a Řecka, s nimiž chce V4 diskutovat o spolupráci v oblasti energetiky a klimatické politiky. Informovalo o tom české ministerstvo zahraničních věcí. Země V4 aktuální dění v této zemi bedlivě sledují. Podle některých analytiků může krize na Ukrajině eskalovat v občanskou válku, která by vedla k destabilizaci regionu a přílivu migrantů do okolních států. Český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve středu nevyloučil, že Česko přijme větší množství Ukrajinců, pokud se ve východoevropské zemi zhorší humanitární situace. Vízový styk pro ukrajinské občany přijíždějící do Česka by se ale podle něj zatím neměl "rozmělňovat". Cílem je, aby nenastal masivní příliv Ukrajinců do ČR.  

ZprávyPraha pozve předáka ukrajinské opozice

21-02-2014 19:47 | Milena Štráfeldová

Vedení Prahy se rozhodlo pozvat na návštěvu předáka ukrajinské opozice a poskytnout materiální a technickou pomoc občanům Ukrajiny. Zároveň umožní zraněným léčit se v pražských nemocnicích. Pražští radní uložili magistrátnímu odboru pro zdravotnictví a sociální péči, aby projednal s ředitelem pražské záchranky Zdeňkem Schwarzem možnosti materiální a technické pomoci občanům Ukrajiny. Pomoc by se měla uskutečnit v koordinaci s organizací Člověk v tísni. Rozhodla o tom rada hlavního města. Konkrétní jméno a kroky město teprve upřesní. Již na začátku února radní Prahy schválili finanční pomoc zraněným 500.000 korun. Vedení Prahy se naopak již na začátku února rozhodlo, že se nebude podílet na pořádání státní návštěvy ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Janukovyč má přijet do Prahy na dubnový summit Východního partnerství, o zrušení návštěvy už ale začal uvažovat prezident Miloš Zeman.  

ZprávyObyvatel ČR do konce září ubylo, i kvůli migraci do ciziny

12-12-2013 20:55 | Jan Charvát

Obyvatel České republiky za letošní první tři čtvrtletí ubylo. Na konci září v zemi žilo 10,513.800 lidí, tedy o 2300 méně než na konci loňského roku. Víc lidí zemřelo, než se narodilo, a byl také vyšší počet vystěhovaných do zahraničí než přistěhovalců. Informoval o tom Český statistický úřad. Narozených dětí bylo méně i v porovnání s loňskými prvními třemi čtvrtletími, ubylo také uzavřených manželství a potratů. Naopak více se lidé rozváděli a stěhovali, vyšší byla také úmrtnost. Zájem o život v Česku dosud letos projevilo 22.200 cizinců, naopak 23.600 lidí zemi opustilo. Počet lidí, kteří odešli do zahraničí, tak převýšil počet přistěhovalců o 1400.  

Doporučujeme

Aktuální relace