Související články

ZprávySběratel má největší sbírku pohlednic s motivy obrazů Josefa Lady

27-11-2014 13:27 | Zdeňka Kuchyňová

Šedesátiletý sběratel Alois Urbánek z Pasohlávek na Břeclavsku vlastní největší sbírku pohlednic s motivy obrázků Josefa Lady v České republice. Má jich 2539, každá z nich je jiná, přestože některé se liší pouze drobnostmi. Sbírka obsahuje také první oficiálně vydanou sadu deseti kusů z roku 1917. Urbánkova sbírka bude zapsána do České knihy rekordů. ČTK to řekl prezident pelhřimovské agentury Dobrý den spravující české rekordy Miroslav Marek. "Z dalších předválečných ladovských pohlednic pouze tři pan Urbánek nemá. I v tom je pozoruhodnost jeho sběratelství," řekl Marek. Urbánek začal ladovské pohlednice sbírat zhruba jako dvacetiletý, když třídil pohlednice po své babičce a začal je rovnat podle námětů. 

ZprávyZlínská sbírka obuvi by se mohla rozrůst o obuv slavných lidí

27-10-2014 13:32 | Zdeňka Kuchyňová

Sbírka obuvi Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, která patří k nejstarším svého druhu v Evropě, by se mohla rozrůst o kolekci obuvi slavných osobností. Bylo by skvělé mít obuv českých osobností, třeba Emila Zátopka nebo Václava Havla, řekla ČTK historička muzea a kurátorka sbírky Miroslava Štýbrová. Sbírka nyní obsahuje zhruba 6000 položek obuvi a 60 strojů. "Máme například originální obuv Melanie Metternichové, třetí manželky kancléře Metternicha. Obuv pochází z let 1840 až 1848, ale takových věcí je zde málo," podotkla Štýbrová. Muzeum by svou sbírku rádo rozšířilo také o modely českých designérů obuvi. Sbírka je už známá, lidé nosí různé exponáty sami. "Už nemusíme moc pátrat, například jsem před lety postrádala takzvaný šedý mor, tedy galoše z 50. let. Promluvila jsem o tom v rádiu a začaly denně chodit krabice, takže už máme kompletní sérií galoší. Lidé nosí předměty sami, například svatební boty nebo památky po babičce, jsou rádi, že zůstanou v naší sbírce a neskončí v popelnici," poznamenala kurátorka. Sbírka seznamuje návštěvníky s historií i současností obouvání, vývojem výroby obuvi a dějinami ševcovského řemesla. Nejranější období je zachyceno prostřednictvím replik, nejstarší originály pocházejí z konce 16. století. 

ZprávyČeská hlava rozdělila ceny, nejvýznamnější dostal historik Šmahel

18-11-2013 21:30 | Milena Štráfeldová

Osm cen oznámil projekt Česká hlava. Tu nejvýznamnější, Národní cenu vlády Česká hlava, získal historik František Šmahel. Soustřeďuje se na dějiny středověku, zejména na období lucemburské dynastie a české reformace. Jeho vědecké výsledky jsou respektovány v Česku i zahraničí. Kabinet premiéra Jiřího Rusnoka ocenil jeho celoživotní dílo i občanské a vědecké postoje. Cenu "Invence" získala Ilona Müllerová z Ústavu přístrojové techniky AV ČR v Brně, která navrhla nové čočky do objektivů elektronového mikroskopu. Prof. Mikuláš Popovič z Ústavu lidské virologie při Marylandské univerzitě v USA získal cenu "Patria" za dlouhodobý výzkum HIV viru. Cenu "Doctorandus" obdržel Ondřej Maršálek z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který se zabývá molekulárními simulacemi působení ionizujícího záření na vodu a vlastnostmi elektronu "rozpuštěného ve vodě". Cenu "Gaudeamus" získal Jiří Václavík z Ústavu organické technologie VŠCHT, který se věnuje moderní syntetické metodě využitelné především ve farmaceutickém průmyslu a výzkumu léčiv. Vláda uděluje Národní cenu za vědu od roku 2005. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o něm hovoří jako o české Nobelově ceně. Laureáti si rozdělí téměř dva miliony korun.  

ZprávyFavoritem na prestižní cenu Česká hlava je historik Šmahel

24-09-2013 21:30 | Milena Štráfeldová

Kandidátem na letošní Národní cenu vlády Česká hlava je přední český historik František Šmahel. Prestižní ocenění za mimořádné vědecké výsledky spojené s částkou jednoho milionu korun doporučila kabinetu vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Historik je respektovaným badatelem v řadě historických disciplín, které se zabývají obecnými a českými dějinami pozdního středověku. Profesor Šmahel se ve své práci soustřeďuje na studium husitství jako významného společenského a duchovního pohybu předznamenávajícího evropskou reformaci. Šmahelovy knihy a studie o dějinách lucemburského období, husitství, Karlovy univerzity, středověké filozofie a humanismu byly přeloženy do mnoha jazyků. Šmahelovi se podařilo vybudovat Centrum medievistických studií jako společné pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. V současné době zde pracuje jako zástupce ředitele. Z uvedených důvodů byl na Národní cenu vlády nominován více subjekty.  

ZprávyVeletrh Sběratel představí největší evropskou zlatou minci

05-09-2013 19:58 | Milena Štráfeldová

Ode dneška až do soboty se na pražském výstavišti v Letňanech pořádá největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Veletrh Sběratel představí největší evropskou minci z ryzího zlata, která váží 31,1 kilogramu a její hodnota dosahuje až 26 milionů korun (1,1 milionu euro). Kromě dalších vzácných mincí nabídne i známky, pohlednice, minerály a staré reklamy od 260 vystavovatelů z 35 zemí. Největší evropskou zlatou minci, jíž se přezdívá Big Phil, uvede na veletrhu německý bankovní dům VR Bank. Byla vyražena v Rakouské mincovně v roce 2004 u příležitosti patnáctiletého jubilea ražby oblíbených zlatých investičních mincí Vídeňských filharmoniků (Wiener Philharmoniker). Mince má nezvyklé rozměry, její průměr činí 37 centimetrů.  

ZprávyStomatolog propadl sbírání baleného cukru, doma má 64.000 sáčků

22-06-2013 21:07 | Zdeňka Kuchyňová

Sběratelskou vášeň mohou v lidech probudit nejen poštovní známky, starožitné předměty či historické automobily, ale také obyčejný balený cukr, který hosté restaurací většinou automaticky nasypou do kávy či čaje, nebo jej bez povšimnutí nechají nerozbalený ležet na talířku. Uničovský stomatolog Karel Stupka sbírání baleného cukru před lety propadl natolik, že v zásuvkách a skříních po celém domě má pečlivě uloženo bezmála 64.000 sáčků s cukrem a kusových balení kostek ze 115 zemí. Kdyby všechny balené cukry vysypal na jednu velkou hromadu, vážila by více než 300 kilogramů.  

České "nej"Plyšový medvídek může mít cenu několika miliónů korun

20-10-2012 08:00 | Zdeňka Kuchyňová

Foto: Steve Ford / Stock.XCHNG Víte, která hračka patří mezi nejoblíbenější? Je to plyšový medvídek, který se stal určitým fenoménem. Největší koncentrace plyšových medvědů je ve Valašském Meziříčí na zámku Kinských.  Více

České "nej"Česko má nejkrásnější známku na světě

13-10-2012 08:00 | Zdeňka Kuchyňová

Česko má nejkrásnější známku na světě. Jmenuje se Poštovní muzeum a vyhrála v nejuznávanější mezinárodní soutěži o nejkrásnější známku světa Grand Prix ve Vídni. Do prestižní soutěže spojené se světovou výstavou WIPA mohou poštovní správy přihlásit vždy maximálně jeden exemplář. Jak uvedl v rozhovoru pro Radio Praha Ivo Mravinac - ředitel odboru telekomunikace, Česká pošta vybrala písmenovou známku od slovenského výtvarníka Dušana Kállaye.  Více

České "nej"Geologové našli v Bečově ztracenou sbírku minerálů rodu Spontinů

29-09-2012 08:00 | Zdeňka Kuchyňová

Zapomenuté zbytky věhlasné mineralogické a paleontologické sbírky rodu Beaufort - Spontinů objevili při průzkumu Státního hradu a zámku Bečov geologové. Stalo se tak náhodou. Minerály byly totiž na provizorním úložišti kamene.  Více

České "nej"Unikát v Nových Hradech - i kolo mělo svůj přepravní koš

22-09-2012 08:00 | Zdeňka Kuchyňová

První české muzeum cyklistiky najdete v Nových Hradech na Pardubicku. Jsou tu vystaveny exponáty od poloviny 19. století až po současnost. Jsou mezi nimi opravdové unikáty, třeba přepravní koše na kola se dochovaly v Evropě jen tři.  Více

Doporučujeme

Aktuální relace