Související články

ZprávyÚOHS zastavil řízení, SÚKL může podepsat smlouvu na konopí

24-04-2015 12:06 | Zdeňka Kuchyňová

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení, ve kterém zkoumal tendr Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) na českého pěstitele léčebného konopí. ČTK to dnes řekl předseda úřadu Petr Rafaj. SÚKL tak může podepsat smlouvu s vítězem. Podle mluvčí ústavu Lucie Šustkové ale bude trvat nejméně několik měsíců, než bude vítězná firma moci zahájit dodávky. České lékárny už pacientům nabízejí konopí dovážené z ciziny. Jeho cena je však několikanásobně vyšší, než kolik by mělo stát tuzemské konopí. Gram z dovozu stojí v lékárnách kolem 300 korun. Lékový ústav už koncem loňského roku uvedl, že v soutěži o českého dodavatele zvítězila s nejlepší cenou firma Elkoplast Slušovice, která nabídla cenu 68 korun bez DPH za gram.

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí. 

ZprávyFarmakolog: Pokud se povolí léčba konopím u dětí, tak výjimečně

05-04-2015 16:04 | Zdeňka Kuchyňová

Léčebné konopí by se nemělo uvolňovat k plošnému podávání u dětí. Pokud se jím budou léčit, tak jen zcela výjimečně, řekl ČTK profesor Jan Švihovec z Farmakologického ústavu 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Chystaná novela konopné vyhlášky rozšíří spektrum povolených druhů a zvýší měsíční limit pro pacienta z 30 na 180 gramů. Jako výjimečnou ji zřejmě povolí i u dětí. Dosud je povolena jen u dospělých, využívá se kvůli problémům s dodávkami zatím jen sporadicky. Podle novely konopné vyhlášky, která by měla začít platit zřejmě od června, by mohli nově konopí předepisovat také dermatologové, oftalmologové či geriatři. Vedle inhalace a ústního podání by se konopí podávalo také zevně ve formě masti či balzámu. Pro děti se počítá jen se zevním podáním.

Léčbu konopím povoluje zákon v ČR už dva roky na zmírnění utrpení dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Počty léčených pacientů jsou zatím minimální. Lékaři mají na léčbu rozdílné názory, někteří ji podporují, jiní soudí, že mají dostatek klasických léčebných prostředků a konopí nepotřebují. Podle Švihovce je to tím, že lékaři mají pro celou řadu indikací jen velmi omezený zdroj ověřených informací, které by zhodnotily efekt léčby u většího počtu pacientů. 

ZprávyDo Ruzyně přijela první část amerického konvoje

30-03-2015 13:06 | Milena Štráfeldová

Do ruzyňských kasáren v Praze v pondělí po poledni dorazila první vozidla amerického armádního konvoje, jehož účastníci se přes Česko vracejí ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. V Ruzyni se během dne spojí všechny tři kolony, které ráno a dopoledne vyjely z Liberce, Pardubic a Vyškova, kde američtí vojáci strávili noc. Příjezd první části vojáků z Liberce zkomplikovala nehoda kamionů na Pražském okruhu, kvůli níž musela armádní vozidla změnit plánovanou trasu. Do ruzyňských kasáren postupně přijede všech téměř 520 vojáků a 115 armádních vozidel, tvořených převážně osmnáctitunovými obrněnými transportéry Stryker a terénními auty Humvee. V Praze budou mít američtí vojáci den volna. V úterý se kasárna od 10:00 do 18:00 otevřou veřejnosti, aby se mohla s účastníky takzvané Dragounské jízdy setkat a prohlédnout si jejich techniku. U ruzyňských kasáren je na pondělní odpoledne plánována demonstrace odpůrců přejezdu amerického vojenského konvoje. Ten už projel pobaltskými státy a Polskem jako demonstrace jednoty Severoatlantické aliance a podpory Spojených států členským zemím, které se cítí ohrožené ruskou agresí na Ukrajině. 

ZprávyPražané vítají americké vojáky

30-03-2015 11:25 | Milena Štráfeldová

Příznivci vojenské historie a americké armády dopoledne projeli Prahou asi s dvacítkou vojenských veteránů. Z Kampy přes Pražský hrad dojeli k ruzyňským kasárnám, kde budou po celý den vítat konvoj americké armády, který do Prahy míří z Liberce, Pardubic a Vyškova.Na příjezd amerických vojáků u kasáren čekají desítky lidí, někteří z nich mají v rukou vlajky Spojených států. Na situaci dohlížejí desítky policistů. Účastníky veteránské jízdy cestou pozdravil kardinál Dominik Duka a zdůraznil potřebu připomenout "páté koloně" v zemi, že Američané jsou českými spojenci. 

ZprávyTři americké vojenské konvoje se spojí v Praze

30-03-2015 09:29 | Milena Štráfeldová

Tři konvoje amerických vojáků, kteří se vracejí z Pobaltí na svou základnu v Německu, zamíří v pondělí z kasáren ve Vyškově, Pardubicích a Liberci do Prahy. V hlavním městě se shromáždí v areálu kasáren v Ruzyni, kde si v úterý budou moci lidé prohlédnout americkou vojenskou techniku. Z Estonska Američané vyrazili před osmi dny. Poslední americká vojenská technika směřující na základnu u bavorského Vilsecku by měla podle plánu opustit české území ve středu u Rozvadova. Do ČR přijelo zhruba 500 amerických vojáků ve 115 vozidlech, převážně osmnáctitunových obrněných transportérech Stryker a terénních autech Humvee. Takzvaná Dragounská jízda přes šest zemí má demonstrovat podporu americké armády evropským spojencům v NATO, kteří se cítí ohroženi ruskou agresí vůči Ukrajině. 

ZprávyLéčebné konopí pro české pacienty má pěstovat Elkoplast Slušovice

19-12-2014 19:49 | Milena Štráfeldová

Léčebné konopí pro české pacienty má pěstovat Elkoplast Slušovice. Zvítězil s nejlepší cenou, za gram žádá 68 korun bez DPH, sdělila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková. Vítěz by měl dodat 40 kilogramů léčebného konopí. Zajištění konopí pro české pacienty má na starosti Státní agentura pro konopí pro léčebné využití, která funguje v rámci lékového ústavu. Pacienti tak už nebudou odkázáni na černý trh či vlastní výpěstky. Léčbu konopím povolil zákon od loňského dubna, a to na zmírnění obtíží u dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. 

ZprávyKomise doporučila firmu, která bude v ČR pěstovat léčebné konopí

18-12-2014 11:05 | Milena Štráfeldová

Hodnotící komise doporučila vítězného uchazeče o pěstování léčebného konopí, jméno kvůli nutným administrativním krokům bude ale zveřejněno později, podle předpokladu do 23. prosince. ČTK to řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková. Vítěz by měl podle dostupných informací dodat na český trh 40 kilogramů léčebného konopí. Pacienti by tak už neměli být odkázáni na černý trh či vlastní výpěstky. 

ZprávyPolicie našla v Trutnově velkou pěstírnu konopí

11-12-2014 13:49 | Zdeňka Kuchyňová

Policie ve středu odhalila v Trutnově pěstírnu konopí zřízenou Čechem a třemi Syřany. Při domovní prohlídce detektivové objevili 1020 rostlin, z kterých by šlo připravit nejméně 30 kilogramů sušiny v hodnotě tři miliony korun. Marihuanu chtěli zadržení vyvážet do západní Evropy. Jde o největší pěstírnu, kterou letos policie v kraji vypátrala. ČTK o tom informovala mluvčí hradecké krajské policie Iva Kormošová.¨Zadržení muži ve věku 31 až 50 let začali pěstírnu budovat letos v létě v rodinném domě, který si pronajal Čech. Jeden ze Syřanů, který v ČR žije více než 10 let, figuroval hlavně jako tlumočník. Peníze na zařízení pěstírny sháněl jeden z cizinců od příbuzných po celém světě. "Na chodu pěstírny se podíleli společně. Dva cizinci mají v ČR udělenu mezinárodní ochranu a pobírají sociální dávky," uvedla mluvčí. 

ZprávyKosti z kutnohorské kostnice čeká náročné stěhování

25-11-2014 15:24 | Zdeňka Kuchyňová

Desítky tisíc lebek a statisíce lidských kostí uložených v kutnohorské kostnici čeká náročné stěhování. Je to nezbytné kvůli započaté rozsáhlé rekonstrukci památky i stavu ojedinělé kosterní výzdoby. Odborníci se nejdříve zaměří na nejkritičtější místa, práce jsou plánovány postupně, řekl restaurátor Tomáš Král. Po celou dobu oprav bude kostnice přístupná návštěvníkům. Tým zabývající se záchranou jedné z nejnavštěvovanějších kutnohorských památek už spočítal, kolik kostí pocházejících od obětí moru a husitských válek bude nutné přemístit, ošetřit a zase složit do původního stavu. Ve čtyřech věžích a další výzdobě podél stěn je uloženo 56.000 až 60.000 lebek a 420.000 až 450.000 dlouhých kostí. Jenom pouhé rozebírání čtyř pyramid by pro skupinu deseti lidí znamenalo nepřetržitou práci na rok a půl. Vše se navíc musí průběžně dokumentovat a natáčet kamerou, aby odborníkům neuniklo nic důležitého. Nejdříve bude nutné prozkoumat, jak je kosterní výzdoba někdejší hřbitovní kaple ze 14. století, kterou do nynější podoby srovnal řezbář František Rint, upevněna a poskládána. Než se experti do náročné práce pustí, bude nutná také celoplošná dezinfekce interiéru. Další práce se soustředí na odvlhčení zdiva, vyřešit se musí i statika naklánějící se památky. 

ZprávyPolicie podezřívá libereckého hejtmana Půtu z přijetí úplatku

18-11-2014 18:12 | Martina Bílá

Policie obvinila předsedu hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu pro podezření z přijetí úplatku a ze zneužití pravomoci. Půta to oznámil v Praze novinářům. Uvedl, že do vyšetření případu nebude stát v čele STAN. Hnutí povede jeho první místopředseda a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík. Obvinění souvisí podle Půty s projektem rekonstrukce kostela Máří Magdalény v Liberci. Projekt byl podle něho schválen předtím, než se stal hejtmanem a předsedou regionální rady ROP Severovýchod. Nový výbor jej zařadil na seznam rizikových s vícestupňovou kontrolou. 

Doporučujeme

Aktuální relace