Související články

ZprávyPolicie u pěstitele Dvořáka zabavili na 500 rostlin konopí

03-09-2014 16:25 | Zdeňka Kuchyňová

Policisté jednomu z nejznámějších pěstitelů konopí Dušanu Dvořákovi zabavili v Ospělově na Prostějovsku na 500 rostlin konopí. Pěstitel přišel o svou úrodu již popáté v pořadí. Dosud už bylo takto u něj zabaveno zhruba 3000 rostlin. Známý propagátor léčby konopím tvrdí, že jeho pěstování je legální. Rostliny jsou podle něj určeny výhradně pro léčbu nemocných lidí. V minulosti byl již za to několikrát stíhán. Žalobci jeho stíhání však loni zastavili s tím, že podle odborníků byl v době páchání trestného činu nepříčetný. Svou konopnou farmu v Ospělově muž brání už řadu let před soudy, státními zástupci i politiky. Obrátil se už na Nejvyšší soud, Ústavní soud a práva se dovolává i u soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jeho snahu podporují známé osobnosti, ale i řada neziskových organizací. 

ZprávyLiberec ocenil muže, který při okupaci přenechal místo v sanitce

21-08-2014 12:21 | Milena Štráfeldová

Liberec uctil oběti srpnové okupace 1968. Medaili města obdržel při vzpomínkové akci sedmdesátiletý Petr Šída. Ač byl před 46 lety sám těžce zraněn, přenechal místo v sanitce neznámému raněnému mladíkovi, pětadvacetiletému Jindřichu Kulišovi. "Bojoval o život, já byl zraněný od pasu dolů. Držel se za plíce, měl je prostřelené. Tak jsem doufal, že mu to pomůže. Bohužel. V nemocnici mě položili vedle někoho, kdo byl přetažený dekou. Když jsem ji odhrnul, tak jsem viděl, že nepřežil," uvedl Šída. Nyní mu i přesto za jeho čin veřejně poděkovala Nina Vaňková, vdova po Kulišovi. Při invazi vojsk Varšavské smlouvy zemřelo v Liberci před 46 lety devět lidí a dalších 45 bylo zraněno. Liberec byl prvním velkým městem na cestě okupačních tanků a také místem prvních ostrých střetů s okupanty. 

ZprávyV červnu ohlásilo hromadné propouštění o deset firem míň než loni

17-07-2014 18:57 | Martina Bílá

V červnu nahlásilo hromadné propouštění 13 zaměstnavatelů, propouštění se týká 444 jejich zaměstnanců. Nejvíce podniků se chystá propouštět v Olomouckém kraji. Nejvyšší počet lidí, kteří v nadcházejících měsících přijdou o práci, je v Libereckém kraji. Vyplývá to z nejnovějších informací Úřadu práce. Firem, které se rozhodly snížit počet pracovníků v režimu hromadného propouštění, bylo letos v červnu o deset méně než před rokem. V meziměsíčním srovnání jich bylo o čtyři více. Počet lidí, kteří ztratí zaměstnání, klesl proti květnu o 67 pracovníků, meziročně o 1090 osob. 

ZprávyDny lidové architektury otevřely na Malé Skále i Vacardův mlýn

17-07-2014 18:57 | Martina Bílá

Dny lidové architektury otevřely v Libereckém kraji turistům i běžně nepřístupné památky. Třeba na Malé Skále mohou navštívit nejen Boučkův statek s galerií, ale i téměř neznámý a podstatně starší Vacardův vodní mlýn s pilou. První zmínky o něm se podařilo najít už na počátku 18. století, ale to už ten mlýn stál, řekla ČTK Šárka Bredlerová, která v roubeném domě žije. Mlýn není zdaleka jedinou památkou, kterou mohou lidé v rámci Dnů lidové architektury až do neděle navštívit. Centrem dění je trasa podél Jizery od Turnova do Semil, kde budou ve zpřístupněných památkách lidové architektury pro návštěvníky připraveny odborné výklady i zajímavý doprovodný program. Pro turisty se otevřou třeba Bičíkův statek v Příšovicích nebo Kopicův statek v Kacanovech. Trasa po lidových stavbách se dá podle ní projít pěšky. Lze ji ale absolvovat autem, na kole nebo koloběžce, ale také sjet po Jizeře na lodi. 

ZprávyPolicisté loni v ČR zaznamenali 52 obětí obchodu s lidmi

17-07-2014 18:57 | Martina Bílá

Obchodování s lidmi mělo loni v Česku podle policejních statistik 52 obětí, přičemž nejvíce jich bylo v Praze, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Stejně jako v předchozích letech nejčastějším účelem tohoto obchodu bylo sexuální a pracovní vykořisťování, jiné formy jako například obchodování s lidmi kvůli odběru orgánů nebyly zjištěny. Vyplynulo to ze zprávy o stavu obchodování s lidmi v České republice za rok 2013, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra. Podle autorů zprávy obchod s lidmi stále patří mezi nejčastější formy organizovaného zločinu v Česku, ubylo ale násilí, kterým se pachatelé snaží donutit své oběti k poslušnosti. K dosažení svých cílů častěji využívají hlavně lsti, závislosti nebo omylu. 

ZprávyDo tendru na pěstování konopí v ČR se hlásí 16 uchazečů

11-07-2014 20:55 | Neuveden

Celkem 16 uchazečů o pěstování konopí v tuzemsku zaslalo k pátečnímu poledni přihlášky Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), řekla ČTK jeho mluvčí Lucie Šustková. V prvním kole mohou uspět uchazeči, kteří splní kvalifikační předpoklady a technické podmínky, včetně pravidel správné pěstitelské praxe. Vyhodnocení nabídek by mělo být do 25. srpna, úspěšní uchazeči pak postoupí do 2. kola, kde bude měřítkem nabídnutá cena. Vítěz by měl dodat na český trh 40 kilogramů léčebného konopí. Pacienti by už nebyli odkázáni na černý trh či vlastní výpěstky. 

ZprávyTechnické muzeum v Liberci zaměřené na dopravu otevřou v září

07-07-2014 18:52 | Martina Bílá

Technické muzeum zaměřené na dopravu se v areálu výstaviště v Liberci otevře na začátku září. Děti si tam budou moci nejen prohlédnout starou techniku, ale napomoci i při její opravě. Hlavním cílem muzea je zvýšení jejich zájmu o technické obory. Novinářům to řekl předseda spolku Jiří Němeček. V expozici bude od září asi 20 historických aut, světově unikátní motocykly, velocipedy a další jízdní kola, tramvaj, malá posunovací lokomotiva, parní stroje a také motory nákladních automobilů, které se v regionu vyráběly či stále vyrábějí. "Měla by to být dynamická expozice, která se bude průběžně měnit. Bude se jednat o zápůjčky," dodal Němeček. K exponátům budou přiložené i příběhy spojené s regionem, který patřil mezi průkopníky automobilismu v českých zemích. 

ZprávyImperial v Liberci lákal, lidé vzpomínali na slavnou minulost

07-06-2014 20:55 | Neuveden

K nehnutí bylo v kdysi vyhlášeném Interhotelu Imperial v Liberci, který se veřejnosti otevřel po pěti letech. Den otevřených dveří byl pro většinu návštěvníků zároveň poslední možností vidět hotel v podobě, kterou dostal při rekonstrukci v polovině 80. let. Imperial postavený ve 30. letech minulého století prochází rekonstrukcí za desítky milionů korun. Imperial byl na dnešní třídě 1. máje postaven v roce 1930 podle návrhu Pavla Zeha. Jde o téměř konstruktivistickou stavbu se symetrickým členěním čelní fasády a prvky art-deco. Mimo vnější podoby se však z toho původního mnoho nezachovalo. Zůstalo například dřevěné schodiště, pár kovových nohou od stolů nebo čalouněných lavic. To vše chce nový majitel hotelu zachovat, stejně jako ukázkové apartmá z 80. let. Jinak ale dostane hotel alespoň uvnitř tvář novou a zcela moderní se špičkovými technologiemi. Po rekonstrukci se kapacita sníží z 250 lůžek zhruba na 210, s přistýlkami ale bude mít až 240 míst. První hosty by měl hotel přivítat v závěru letošního roku. 

ZprávyV Kutné Hoře se konaly jednodenní gastronomické slavnosti

31-05-2014 20:55 | Neuveden

V Kutné Hoře byl zahájen první ročník jednodenních gastronomických slavností, letos na téma První republika. Za doprovodu dobové hudby zde lidé ve slunečném počasí mohli ochutnat prvorepublikové i současné lahůdky asi třiceti restaurací, podívat se na módní přehlídku kostýmů z televizního seriálu První republika, který se v Kutné Hoře částečně natáčel, nebo navštívit kuchařskou show. Na akci se také představily regionální produkty, včetně malých pivovarů a kutnohorského vína. Gastronomický program doprovázela dobová hudba v podání kolínského Big Bandu, Melody Gentlemen z jižní Moravy nebo kutnohorského Royal Dixiland Jazz Bandu. 

ZprávyLékový ústav vypsal tendr na pěstitele léčebného konopí v ČR

29-05-2014 19:33 | Milena Štráfeldová

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vypsal tendr na tuzemského pěstitele léčebného konopí. Nabídky mohou firmy posílat do 11. července. Hodnota zakázky je 4,2 milionu korun bez DPH. Vítěz by mohl vypěstovat 40 kilogramů sušených částí marihuany. V přepočtu na povolené množství pro pacienta, tj. 30 gramů za měsíc, by toto množství stačilo pro 111 nemocných. Počet kilogramů je v tendru pevně daný, naproti tomu finanční hodnota může být i nižší, záleží na vítězné ceně. Výdej léčebného konopí je v ČR vázán na elektronický recept, aby bylo možno centrálně sledovat, zda daný pacient nepřekročil povolenou měsíční dávku. Doposud žádný elektronický recept na léčebné konopí v ČR vypsán nebyl. SÚKL nyní řeší problémy s úložištěm receptů, také mezi lékaři a lékárníky jsou rozdílné názory na to, zda má tato léčba smysl. 

Doporučujeme

Aktuální relace