Související články

ZprávyLéčebné konopí pro české pacienty má pěstovat Elkoplast Slušovice

19-12-2014 19:49 | Milena Štráfeldová

Léčebné konopí pro české pacienty má pěstovat Elkoplast Slušovice. Zvítězil s nejlepší cenou, za gram žádá 68 korun bez DPH, sdělila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková. Vítěz by měl dodat 40 kilogramů léčebného konopí. Zajištění konopí pro české pacienty má na starosti Státní agentura pro konopí pro léčebné využití, která funguje v rámci lékového ústavu. Pacienti tak už nebudou odkázáni na černý trh či vlastní výpěstky. Léčbu konopím povolil zákon od loňského dubna, a to na zmírnění obtíží u dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. 

ZprávyKomise doporučila firmu, která bude v ČR pěstovat léčebné konopí

18-12-2014 11:05 | Milena Štráfeldová

Hodnotící komise doporučila vítězného uchazeče o pěstování léčebného konopí, jméno kvůli nutným administrativním krokům bude ale zveřejněno později, podle předpokladu do 23. prosince. ČTK to řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková. Vítěz by měl podle dostupných informací dodat na český trh 40 kilogramů léčebného konopí. Pacienti by tak už neměli být odkázáni na černý trh či vlastní výpěstky. 

ZprávyPolicie našla v Trutnově velkou pěstírnu konopí

11-12-2014 13:49 | Zdeňka Kuchyňová

Policie ve středu odhalila v Trutnově pěstírnu konopí zřízenou Čechem a třemi Syřany. Při domovní prohlídce detektivové objevili 1020 rostlin, z kterých by šlo připravit nejméně 30 kilogramů sušiny v hodnotě tři miliony korun. Marihuanu chtěli zadržení vyvážet do západní Evropy. Jde o největší pěstírnu, kterou letos policie v kraji vypátrala. ČTK o tom informovala mluvčí hradecké krajské policie Iva Kormošová.¨Zadržení muži ve věku 31 až 50 let začali pěstírnu budovat letos v létě v rodinném domě, který si pronajal Čech. Jeden ze Syřanů, který v ČR žije více než 10 let, figuroval hlavně jako tlumočník. Peníze na zařízení pěstírny sháněl jeden z cizinců od příbuzných po celém světě. "Na chodu pěstírny se podíleli společně. Dva cizinci mají v ČR udělenu mezinárodní ochranu a pobírají sociální dávky," uvedla mluvčí. 

ZprávyKosti z kutnohorské kostnice čeká náročné stěhování

25-11-2014 15:24 | Zdeňka Kuchyňová

Desítky tisíc lebek a statisíce lidských kostí uložených v kutnohorské kostnici čeká náročné stěhování. Je to nezbytné kvůli započaté rozsáhlé rekonstrukci památky i stavu ojedinělé kosterní výzdoby. Odborníci se nejdříve zaměří na nejkritičtější místa, práce jsou plánovány postupně, řekl restaurátor Tomáš Král. Po celou dobu oprav bude kostnice přístupná návštěvníkům. Tým zabývající se záchranou jedné z nejnavštěvovanějších kutnohorských památek už spočítal, kolik kostí pocházejících od obětí moru a husitských válek bude nutné přemístit, ošetřit a zase složit do původního stavu. Ve čtyřech věžích a další výzdobě podél stěn je uloženo 56.000 až 60.000 lebek a 420.000 až 450.000 dlouhých kostí. Jenom pouhé rozebírání čtyř pyramid by pro skupinu deseti lidí znamenalo nepřetržitou práci na rok a půl. Vše se navíc musí průběžně dokumentovat a natáčet kamerou, aby odborníkům neuniklo nic důležitého. Nejdříve bude nutné prozkoumat, jak je kosterní výzdoba někdejší hřbitovní kaple ze 14. století, kterou do nynější podoby srovnal řezbář František Rint, upevněna a poskládána. Než se experti do náročné práce pustí, bude nutná také celoplošná dezinfekce interiéru. Další práce se soustředí na odvlhčení zdiva, vyřešit se musí i statika naklánějící se památky. 

ZprávyPolicie podezřívá libereckého hejtmana Půtu z přijetí úplatku

18-11-2014 18:12 | Martina Bílá

Policie obvinila předsedu hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu pro podezření z přijetí úplatku a ze zneužití pravomoci. Půta to oznámil v Praze novinářům. Uvedl, že do vyšetření případu nebude stát v čele STAN. Hnutí povede jeho první místopředseda a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík. Obvinění souvisí podle Půty s projektem rekonstrukce kostela Máří Magdalény v Liberci. Projekt byl podle něho schválen předtím, než se stal hejtmanem a předsedou regionální rady ROP Severovýchod. Nový výbor jej zařadil na seznam rizikových s vícestupňovou kontrolou. 

ZprávyDodávka léčebného konopí, které poprvé dostanou pacienti, je v ČR

07-11-2014 15:53 | Zdeňka Kuchyňová

První dodávka léčebného konopí, které se dostane k pacientům s roztroušenou sklerózou či nesnesitelnými bolestmi, dorazila do Česka. Kilogram léčiva z Nizozemska skončil zatím v pražském skladu, příští týden by část měla putovat do lékárny a odtud k nemocným. ČTK to řekl jednatel společnosti Czech Medical Herbs Tomáš Kubálek. Zákon o možnosti používat marihuanu k léčbě začal platit loni v dubnu. Prvního dovozce vybralo ministerstvo zdravotnictví loni v listopadu. Léčebné konopí se do Česka už přivezlo, pacienti ho ale zatím nikdy nedostali. Léčivo je na elektronický předpis, který lékaři dosud nevydávali.

Konopí smějí předepisovat hlavně na chronickou neutišitelnou bolest onkologové, neurologové, revmatologové, psychiatři či infekcionisté. Mohou je psát také na uvolnění ztuhlého těla pacientům s roztroušenou sklerózou a na potlačení nechutenství u pacientů s rakovinou nebo AIDS. Nemocní byli zatím odkázáni na své výpěstky, nebo kupovali marihuanu na černém trhu. Riskují tak střet se zákonem. 

ZprávyLékaři mohou předpisovat léčebné konopí, úložiště receptů funguje

05-11-2014 06:29 | Zdeňka Kuchyňová

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zprovoznil úložiště elektronických receptů. Lékaři tak mohou předepisovat pacientům léčebné konopí. ČTK o tom informovala mluvčí SÚKL Lucie Šustková. Výběrové řízení na českého pěstitele léčebného konopí teprve probíhá, zákon ale umožňuje také dovoz konopí pro léčebné použití ze zahraničí. Léčbu konopím povolil zákon od loňského dubna, a to na zmírnění obtíží u dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Zatím se jím nikdo legálně neléčil, pacienti byli odkázáni na černý trh a vlastní výpěstky. Podle informací SÚKL bude léčebné konopí v české distribuci k dispozici během několika málo dní. 

ZprávyPolicie objevila v lázeňské části Karlových Varů pěstírnu konopí

26-10-2014 18:27 | Milena Štráfeldová

Přímo v lázeňské části Karlových Varů objevili policisté o víkendu pěstírnu konopí se zhruba tisícovkou rostlin. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Zadržen byl šestačtyřicetiletý Vietnamec, kterého soud poslal do vazby. Muži hrozí za výrobu drog až deset let vězení. Při domovní prohlídce rodinného domu zajistili policisté kromě rostlin konopí i chemikálie a příslušenství k pěstování. Podle Krejčí zesilují kriminalisté v Karlovarském kraji boj proti drogám. Ve čtvrtek odhalili varnu pervitinu v Lubech na Chebsku a zadrželi tam dva vietnamské občany. 

ZprávyKapli smíření chtějí v Liberci začít stavět už v příštím roce

20-10-2014 14:29 | Zdeňka Kuchyňová

Už v příštím roce by mohla v Liberci začít výstavba ojedinělého památníku. Má vzniknout na místě jednoho z největších zajateckých táborů první světové války na českém území, který se nacházel na okraji Liberce a žilo v něm až 55.000 lidí. Památník se bude stavět po etapách. Jako první by měla přijít na řadu Kaple smíření, jejíž postavení si odhadem vyžádá do deseti milionů korun. ČTK to řekl Petr Brestovanský z obecně prospěšné společnosti Archa 13, která ambiciózní projekt připravuje. Podobu památníku navrhl architekt a herec David Vávra. Kaple smíření bude kruhového tvaru se čtyřmi kříži, po jednom na každé světové straně. Východ má symbolizovat ruské zajatce, jih italské, západ rakouské věznitele a sever má patřit Čechům, na jejichž území tábor byl. Kaple by měla být zároveň rozhlednou a postavy stoupající nahoru by se tak nevědomky měly stát součástí vzpomínky na padlé. "Vytvoří obrys člověka, který tady zmizel nebo se mihl. Svým pohybem mu dávají život," nastínil při besedě v Liberci svoji vizi Vávra. 

ZprávyLibereckou iQLandii za půl roku navštívilo skoro 300.000 lidí

14-10-2014 17:01 | Zdeňka Kuchyňová

Půl roku od otevření navštívilo zábavní vědecké centrum iQLandia v Liberci bezmála 300.000 lidí. Tolik návštěvníků centrum očekávalo za celý rok. Pokud zájem veřejnosti v dalších měsících neopadne, půjde o nejnavštěvovanější turistický cíl kraje. Podle ředitele centra Pavla Coufala se mohou dokonce začlenit k takovým turistickým veličinám, jako je Pražský hrad nebo Petřínská rozhledna. Science centrum iQLandia je postavené s evropskou dotací za 400 milionů korun. Stojí na místě zchátralé továrny Desta. Na výstavní ploše o rozloze jednoho hektaru nabízí na 350 většinou interaktivních exponátů. Návštěvníky vítá například vodní svět, ve sklepích je expozice věnovaná geologii s ukázkami hornin i jeskyní s krápníky. V části věnované vesmíru je simulátor velkého třesku i trenažér pro kosmonauty. 

Doporučujeme

Aktuální relace