Související články

ZprávyKapli smíření chtějí v Liberci začít stavět už v příštím roce

20-10-2014 14:29 | Zdeňka Kuchyňová

Už v příštím roce by mohla v Liberci začít výstavba ojedinělého památníku. Má vzniknout na místě jednoho z největších zajateckých táborů první světové války na českém území, který se nacházel na okraji Liberce a žilo v něm až 55.000 lidí. Památník se bude stavět po etapách. Jako první by měla přijít na řadu Kaple smíření, jejíž postavení si odhadem vyžádá do deseti milionů korun. ČTK to řekl Petr Brestovanský z obecně prospěšné společnosti Archa 13, která ambiciózní projekt připravuje. Podobu památníku navrhl architekt a herec David Vávra. Kaple smíření bude kruhového tvaru se čtyřmi kříži, po jednom na každé světové straně. Východ má symbolizovat ruské zajatce, jih italské, západ rakouské věznitele a sever má patřit Čechům, na jejichž území tábor byl. Kaple by měla být zároveň rozhlednou a postavy stoupající nahoru by se tak nevědomky měly stát součástí vzpomínky na padlé. "Vytvoří obrys člověka, který tady zmizel nebo se mihl. Svým pohybem mu dávají život," nastínil při besedě v Liberci svoji vizi Vávra. 

ZprávyLibereckou iQLandii za půl roku navštívilo skoro 300.000 lidí

14-10-2014 17:01 | Zdeňka Kuchyňová

Půl roku od otevření navštívilo zábavní vědecké centrum iQLandia v Liberci bezmála 300.000 lidí. Tolik návštěvníků centrum očekávalo za celý rok. Pokud zájem veřejnosti v dalších měsících neopadne, půjde o nejnavštěvovanější turistický cíl kraje. Podle ředitele centra Pavla Coufala se mohou dokonce začlenit k takovým turistickým veličinám, jako je Pražský hrad nebo Petřínská rozhledna. Science centrum iQLandia je postavené s evropskou dotací za 400 milionů korun. Stojí na místě zchátralé továrny Desta. Na výstavní ploše o rozloze jednoho hektaru nabízí na 350 většinou interaktivních exponátů. Návštěvníky vítá například vodní svět, ve sklepích je expozice věnovaná geologii s ukázkami hornin i jeskyní s krápníky. V části věnované vesmíru je simulátor velkého třesku i trenažér pro kosmonauty. 

ZprávyV Bohumíně budou vystaveny staré zvony

11-10-2014 15:11 | Milena Štráfeldová

V renovovaném Národním domě ve Starém Bohumíně na Karvinsku budou po opravách vystaveny dva zvony z roku 1620. Větší ze zvonů váží 1,5 tuny, menší 900 kilogramů. Zvony byly původně umístěny v místním kostele Narození Panny Marie. V roce 1942 je zkonfiskovali Němci, řekla mluvčí radnice Lucie Balcarová. Spolková republika podle Balcarové po dlouhých jednáních uznala nárok na jejich vrácení. Dokonce slíbila uhradit jejich demontáž z německých kostelů, kde od války slouží, i jejich převoz do Bohumína. Přestavba Národního domu přijde město na 50 milionů korun. Součástí secesní kulturní památky bude po rekonstrukci restaurace, taneční sál, hotel a nově také výstavní prostory a informační centrum. 

ZprávyDen železnice v Ostravě a Bohumíně přilákal tisíce lidí

04-10-2014 19:09 | Martina Bílá

Den železnice na nádražích v Ostravě a Bohumíně na Karvinsku přilákal tisíce lidí. K vidění byla výstava drážní techniky. Zájemci mohli také absolvovat vyhlídkové jízdy, řekl ČTK mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. V Bohumíně se otevřely brány depa kolejových vozidel. V Ostravě byla přístupná pracoviště depa společnosti ČD Cargo a v areálu ve Skladištní ulici předvedli svou techniku pracovníci Správy železniční dopravní cesty. Součástí oslav byly také prohlídky v Železničním muzeu moravskoslezském na nádraží Ostrava-střed, které nedávno otevřelo novou expozici a uvedlo do provozu na míru vyrobenou modelovou železnicí. 

ZprávyBěhem října by mohly začít fungovat recepty na léčebné konopí

02-10-2014 15:58 | Zdeňka Kuchyňová

Státní ústav pro kontrolu léčiv by měl během října zprovoznit úložiště elektronických receptů, takže by lékaři mohli začít předepisovat pacientům léčebné konopí. ČTK to řekla mluvčí ústavu Lucie Šustková. Reagovala tak na informaci serveru idnes.cz, že v říjnu vyprší lhůta pro použití konopí, které pro české pacienty dovezla firma Elkoplast. Část konopí odkoupil ústav pro laboratorní analýzy a zbylé konopí, pokud nezačne úložiště v říjnu fungovat, bude zničeno ve spalovně. Celkové množství dovezené marihuany ústav ani ministerstvo zdravotnictví nezveřejnily. Léčbu konopím povolil zákon od loňského dubna, a to na zmírnění obtíží u dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Zatím se jím nikdo legálně neléčil, pacienti jsou odkázáni na černý trh a vlastní výpěstky. 

ZprávyZačíná Týden kávy, zapojila se stovka kaváren v Brně i jinde

01-10-2014 09:44 | Zdeňka Kuchyňová

Stovka kaváren se zapojila do čtvrtého ročníku Týdne kávy, který potrvá do 7. října. Přehlídka s gastronomickým i kulturním rozměrem se letos poprvé rozšířila za hranice Brna, a to například do Zlínského kraje, Ostravy, Olomouce, Znojma a Českých Budějovic, řekli ČTK pořadatelé. Cílem Týdne kávy je seznámit milovníky povzbuzujícího nápoje s celým jeho příběhem, a to od pěstování kávovníku přes pražení až po způsoby přípravy a konzumace. Část programu se odehrává v zapojených kavárnách, část ve vznikající městské kryté tržnici na Zelném trhu v Brně. 

ZprávyNa lékaře Bartáka byla podána obžaloba pro přípravu vraždy

30-09-2014 15:07 aktualizováno | Martina Bílá

Státní zástupce podal obžalobu na lékaře Jaroslava Bartáka. Ve Vazební věznici v Liberci loni od října do listopadu plánoval vraždu tři lidí a vydírání dalších tří lidí. Barták si již odpykává 12letý trest za znásilňování a vydírání svých asistentek. Za přípravu zločinů vraždy a vydírání hrozí šestapadesátiletému muži 15 až 20 let, řekl ČTK státní zástupce Radim Kadlček. Vraždy a vydírání údajně plánoval proto, aby se pomstil za své uvěznění. Barták prý měl ve věznici zpočátku problém přijmout režim, neposlouchal vězeňskou službu, ničil zařízení, verbálně útočil. Postupně se údajně uklidnil, ubylo nadměrných požadavků i korespondence adresované různým institucím a osobnostem. Podle loňských informací Práva plánoval Barták vraždu bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a pravoslavného kněze z Teplic Eugena Freimanna. 

ZprávyMinisterstvo chce vypsat soutěž na údržbu silnic za 1,3 miliardy

30-09-2014 12:26 | Martina Bílá

Podmínky výběrového řízení na zimní údržbu a nutné opravy silnic prvních tříd za 1,3 miliardy korun představí na středečním zasedání vlády ministr dopravy Antonín Prachař. Celkem chce ministerstvo vypsat tendry na čtyřletou údržbu 21 oblastí v v Libereckém, Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském kraji a na Vysočině, což představuje zhruba třetinu sítě silnic první třídy v ČR. Vítězové jednotlivých soutěží by se o silnice měli starat od května příštího roku, vyplývá z materiálu ministerstva. V současnosti část zimní údržby zajišťují krajské Správy a údržby silnic (SÚS) na základě smlouvy s ministerstvem dopravy. Část oblastí vysoutěžila státní příspěvková organizace Ředitelství silnic a dálnic a pět oblastí vloni v rámci pilotního projektu soutěžilo samo ministerstvo dopravy. 

ZprávyO dotované taxi v Bohumíně je zájem, město rozšíří nabídku

26-09-2014 13:05 | Zdeňka Kuchyňová

Bohumín na Karvinsku chce od ledna rozšířit nabídku senior taxi, které mohli dosud pro přepravu po městě využívat lidé starší 70 let. O službu je zájem a během téměř dvou let seniorské taxi absolvovalo zhruba 8000 jízd. Městu se daří jeho provoz financovat, proto se rozhodlo, že od ledna sníží věkovou hranici pro jeho využití na 65 let, řekla ČTK mluvčí radnice Lucie Balcarová. Taxi mohou lidé využívat například pro přepravu do nemocnice, na polikliniku, k lékařům, ale například i na poštu, radnici nebo hřbitovy. Provoz financuje město ze svého rozpočtu. Měsíčně za službu zaplatí přibližně 28.000 korun. Důchodce taxi může využít až osmkrát za měsíc a navíc s ním může jet další člověk jako doprovod. 

ZprávyPolicie u pěstitele Dvořáka zabavili na 500 rostlin konopí

03-09-2014 16:25 | Zdeňka Kuchyňová

Policisté jednomu z nejznámějších pěstitelů konopí Dušanu Dvořákovi zabavili v Ospělově na Prostějovsku na 500 rostlin konopí. Pěstitel přišel o svou úrodu již popáté v pořadí. Dosud už bylo takto u něj zabaveno zhruba 3000 rostlin. Známý propagátor léčby konopím tvrdí, že jeho pěstování je legální. Rostliny jsou podle něj určeny výhradně pro léčbu nemocných lidí. V minulosti byl již za to několikrát stíhán. Žalobci jeho stíhání však loni zastavili s tím, že podle odborníků byl v době páchání trestného činu nepříčetný. Svou konopnou farmu v Ospělově muž brání už řadu let před soudy, státními zástupci i politiky. Obrátil se už na Nejvyšší soud, Ústavní soud a práva se dovolává i u soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jeho snahu podporují známé osobnosti, ale i řada neziskových organizací. 

Doporučujeme

Aktuální relace