Související články

ZprávyV Kutné Hoře začal festival experimentálního umění

18-04-2014 19:14 | Milena Štráfeldová

V historické budově Schwarzenberského pivovaru v Kutné Hoře - Sedlci začal druhý ročník festivalu experimentálního umění Kůra. Lidé zde mohou navštěvovat instalace, performance, divadelní představení a koncerty. Součástí programu jsou i komentované prohlídky pivovaru, který prochází rekonstrukcí. Akce bude ukončena v neděli, představí se více než 60 českých a zahraničních umělců. Někteří z nich vytvoří svá díla přímo pro daný prostor. Současný majitel pivovaru, restaurátor a akademický malíř Jan Chejn jej koupil od rodiny Schwarzenbergů, která ho získala v restituci. Budova prochází postupnou rekonstrukcí. 

ZprávyLiberecké divadlo chystá muzikál od Monty Python

18-04-2014 19:14 | Milena Štráfeldová

Muzikál Spamalot vytvořený podle scénáře britského filmu Monthy Python a Svatý Grál z roku 1974 připravuje liberecké divadlo F. X. Šaldy. Parodie na Artušovskou legendu bude mít premiéru v pátek 25. dubna. Komediální muzikál s nadhledem vypráví slavnou legendu o králi Artušovi a jeho cestě po Británii, při níž hledal ty nejlepší rytíře. Když je vybere, zjeví se mu Bůh a pověří ho úkolem najít Svatý Grál. Rytíři se při cestě za relikvií setkávají s podivnými překážkami a bizarními postavami, aby dospěli k překvapivému konci. 

ZprávyKvůli dotacím z EU policie obvinila 8 lidí, šest jich je ve vazbě

04-04-2014 19:10 | Milena Štráfeldová

Protikorupční policie kvůli údajnému neoprávněnému čerpání evropských peněz z ROP Severovýchod v úterý obvinila osm lidí, z toho šest jich je stíháno vazebně. Mezi obviněnými jsou i dva pracovníci ROP Severovýchod. ČTK to dnes sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Mezi zadrženými je bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik a dva pracovníci stavební firmy Metrostav. ČTK to potvrdily tři důvěryhodné zdroje. Vyšetřování se podle zdrojů dotýká dvou libereckých projektů - rekonstrukce kostela Máří Magdalény a oddychové zóny Perštýn. Zadržené policie obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplacení a návodu k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby. 

ZprávyZájem o science centrum v Liberci je větší, než v iQLandii čekali

29-03-2014 20:55 | Neuveden

Na otevření nového zábavního vědeckého centra iQLandia v Liberci čekaly dnes ráno dvě desítky lidí. Jen za dopoledne přišlo na 300 návštěvníků. Zájem je větší, než v science centru čekali. ČTK to dnes řekl jeho ředitel Pavel Coufal. Projekt koncepčně navazuje na menší iQPark, který už v Liberci funguje deset let. Březen a duben, stejně jako září, jsou podle něj co do návštěvnosti nejslabší měsíce. "Největší nápor čekáme od poloviny května do konce letních prázdnin," dodal Coufal. Ročně v iQLandii předpokládají kolem 250.000 až 300.000 návštěvníků.

Science centrum iQLandia vybudovala a provozuje stejnojmenná obecně prospěšná společnost. Stojí na místě zchátralé továrny Desta. Na výstavní ploše o rozloze jednoho hektaru nabízí návštěvníkům na 350 většinou interaktivních exponátů. "Rozhodně se to nedá všechno stihnout v jediném dni, budeme se sem muset s dětmi vrátit. Třeba od robota jsme je vůbec nemohli dostat," řekla ČTK žena, která přišla do centra s manželem a dvěma dětmi. 

ZprávyV Liberci se otevřel obří zábavní vědecký park iQLandia

28-03-2014 20:55 | Neuveden

V Liberci se otevřel obří zábavní vědecký park iQLandia. Na výstavní ploše o rozloze jednoho hektaru nabízí návštěvníkům na 350 většinou interaktivních exponátů v deseti expozicích a také 3D planetárium pro 50 diváků ve střešní kopuli. Nejdražším exponátem je první humanoidní robot v Česku jménem Thespian. Centrum za něj zaplatilo dva miliony korun, řekl ČTK při slavnostním otevření science centra jeho ředitel Pavel Coufal. Vědecký park vyrostl za necelé dva roky v sousedství zábavního Centra Babylon. Stojí na místě zchátralé továrny Desta, kterou obecně prospěšná společnost iQLandia (dříve Labyrint Bohemia) koupila za 25 milionů korun. Přestavba a dostavba areálu stály dalších 250 milionů. 

ZprávyKutnohorskou kostnici čeká rozsáhlá rekonstrukce

15-03-2014 19:56 | Zdeňka Kuchyňová

Kutnohorskou kostnici čeká rozsáhlá rekonstrukce. První etapa, která začne v létě, se zaměří na střechu a krovy a potrvá asi 16 měsíců. V další fázi by mohlo přijít na řadu zajištění čtyř pyramid s pozůstatky 40.000 obětí moru a husitských válek. Lidské kosti je třeba rozebrat a znovu sestavit. Vše musí být vráceno do původní podoby, neměla by se nijak měnit struktura ani barevnost. Památka zůstane během oprav otevřena, řekl ČTK Petr Jakeš ze sedlecké farnosti. Kostnice je jednou z nejnavštěvovanějších kutnohorských památek. Někdejší hřbitovní kapli ze 14. století zdobí téměř výhradně lidské kosti, které do nynější podoby srovnal řezbář František Rint. 

ZprávyRuská ambasáda odsoudila karikaturu Putina, Zaorálek akci chápe

14-03-2014 19:06 | Zdeňka Kuchyňová

Ruské velvyslanectví v České republice odsoudilo úterní vyvěšení obřího plakátu s karikaturou ruského prezidenta Vladimira Putina na radnici v Liberci. Akci občanského sdružení Dekomunizace, s níž vedení města vyslovilo souhlas, ruská ambasáda označila za neuctivou, absolutně nepřijatelnou a ohrožující rusko-české vztahy. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek naopak vyjádřil pochopení pro obavy českých občanů z Ruska kvůli jeho postupu na Ukrajině a vyzval ruskou diplomacii k jednání o ukončení krize okolo Krymu. Plakát na liberecké radnici znázorňoval Vladimira Putina s hitlerovským knírkem pod nosem a vyznamenáními s komunistickými a nacistickými symboly. Stejný vyvěsilo sdružení Dekomunizace už loni 25. října v Praze na Letné. "Vůbec nechápu, proč je kolem toho teď takový humbuk, když tehdy to prošlo téměř bez povšimnutí a přitom to viselo přímo v Praze," řekla ČTK liberecká primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD). Prohlášení ruské ambasády nechtěla komentovat. 

ZprávyLibereckou radnici pokrývá obří plachta s Putinem

11-03-2014 19:00 | Milena Štráfeldová

Libereckou radnici pokrývá od úterního rána obří plachta s podobou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Se souhlasem vedení města ji tam vyvěsilo občanské sdružení Dekomunizace, které tak chce varovat před postupem sílící ruské diktatury na Krymu a směrem do Evropy. Protest vyvolal ve městě obrovský zájem lidí. Případem se zabývá i policie kvůli několika trestním oznámením. Obří plachta visí přímo nad pomníkem obětí ruské okupace z roku 1968 v Liberci. Příjezd ruských tanků tehdy životem zaplatilo devět lidí. Navzdory prohlášením ruské strany o oprávněnosti humanitární pomoci Rusům žijícím na Krymu a východní Ukrajině má podle sdružení Dekomunizace nynější ruská agrese jasné analogie v dějinách Evropy. Zabrání Sudet a Rakouska také předcházela nacistická kampaň o potřebě bránit Němce na území dalších států, dodává sdružení. I proto je ruský prezident Putin zpodobněn trochu jako Stalin i Hitler, nechybí ani znaky typické pro komunistickou a fašistickou ideologii - rudá hvězda, srp a kladivo a také hákový kříž. Právě to jsou zřejmě důvody, proč se někdo obrátil na policii. 

ZprávyPovolení ohledně léčebného konopí má už třetí česká firma

10-03-2014 20:55 | Neuveden

Povolení k zacházení s konopím pro léčebné využití získala v těchto dnech třetí česká firma. Potvrdil to mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll. Ze tří firem, které nyní mají povolení, ale jen jedna z nich, zlínský Elkoplast, má i povolení k dovozu. Konopí bude dovážet z Nizozemska. Všechny podmínky pro dovoz marihuany splnila také firma Phoenix a dá se očekávat, že i ona v případě potřeby požádá o dovozní licenci. Jméno třetí firmy, jež získala povolení, zatím zveřejněno nebylo. Novela zákona umožňuje léčbu dovezeným konopím od loňského dubna, pacienti na ně ale čekají marně. Do ČR může být celkově dovezeno takové množství, po jakém bude poptávka, dodávka však nesmí překročit limit daný OSN pro Česko, což je 36,62 kilogramu. Marihuana by mohla být využita pro léčbu pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. 

ZprávyČeští dobrovolní hasiči letos oslaví 150 let své existence

09-03-2014 20:55 | Neuveden

Před 150 lety, 12. března 1864, byly schváleny stanovy prvního českého sboru dobrovolných hasičů, který vznikl ve Velvarech na Kladensku. Postupem času si vlastní požární jednotky zřídila většina měst i obcí, čímž se z dobrovolného hasičství stal masový fenomén, který mimo jiné sehrál úlohu v procesu emancipace českého národa. K myšlence nezištné pomoci při požárech i jiných neštěstích se v Česku aktuálně hlásí kolem 365.000 osob. První spolky dobrovolných hasičů se v českých zemích zrodily kolem poloviny 19. století v obcích s německým obyvatelstvem. Za nejstarší, a to dokonce v rámci celého rakouského císařství, bývá označován sbor, který vznikl mezi lety 1850-1855 v Zákupech na Českolipsku. Podobné organizace Němci záhy založili také v České Kamenici, Rumburku či Liberci. Historii těchto jednotek ale ukončila druhá světová válka a následný odsun. 

Doporučujeme

Aktuální relace