Související články

ZprávyBěhem října by mohly začít fungovat recepty na léčebné konopí

02-10-2014 15:58 | Zdeňka Kuchyňová

Státní ústav pro kontrolu léčiv by měl během října zprovoznit úložiště elektronických receptů, takže by lékaři mohli začít předepisovat pacientům léčebné konopí. ČTK to řekla mluvčí ústavu Lucie Šustková. Reagovala tak na informaci serveru idnes.cz, že v říjnu vyprší lhůta pro použití konopí, které pro české pacienty dovezla firma Elkoplast. Část konopí odkoupil ústav pro laboratorní analýzy a zbylé konopí, pokud nezačne úložiště v říjnu fungovat, bude zničeno ve spalovně. Celkové množství dovezené marihuany ústav ani ministerstvo zdravotnictví nezveřejnily. Léčbu konopím povolil zákon od loňského dubna, a to na zmírnění obtíží u dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Zatím se jím nikdo legálně neléčil, pacienti jsou odkázáni na černý trh a vlastní výpěstky. 

ZprávyZačíná Týden kávy, zapojila se stovka kaváren v Brně i jinde

01-10-2014 09:44 | Zdeňka Kuchyňová

Stovka kaváren se zapojila do čtvrtého ročníku Týdne kávy, který potrvá do 7. října. Přehlídka s gastronomickým i kulturním rozměrem se letos poprvé rozšířila za hranice Brna, a to například do Zlínského kraje, Ostravy, Olomouce, Znojma a Českých Budějovic, řekli ČTK pořadatelé. Cílem Týdne kávy je seznámit milovníky povzbuzujícího nápoje s celým jeho příběhem, a to od pěstování kávovníku přes pražení až po způsoby přípravy a konzumace. Část programu se odehrává v zapojených kavárnách, část ve vznikající městské kryté tržnici na Zelném trhu v Brně. 

ZprávyNa lékaře Bartáka byla podána obžaloba pro přípravu vraždy

30-09-2014 15:07 aktualizováno | Martina Bílá

Státní zástupce podal obžalobu na lékaře Jaroslava Bartáka. Ve Vazební věznici v Liberci loni od října do listopadu plánoval vraždu tři lidí a vydírání dalších tří lidí. Barták si již odpykává 12letý trest za znásilňování a vydírání svých asistentek. Za přípravu zločinů vraždy a vydírání hrozí šestapadesátiletému muži 15 až 20 let, řekl ČTK státní zástupce Radim Kadlček. Vraždy a vydírání údajně plánoval proto, aby se pomstil za své uvěznění. Barták prý měl ve věznici zpočátku problém přijmout režim, neposlouchal vězeňskou službu, ničil zařízení, verbálně útočil. Postupně se údajně uklidnil, ubylo nadměrných požadavků i korespondence adresované různým institucím a osobnostem. Podle loňských informací Práva plánoval Barták vraždu bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a pravoslavného kněze z Teplic Eugena Freimanna. 

ZprávyMinisterstvo chce vypsat soutěž na údržbu silnic za 1,3 miliardy

30-09-2014 12:26 | Martina Bílá

Podmínky výběrového řízení na zimní údržbu a nutné opravy silnic prvních tříd za 1,3 miliardy korun představí na středečním zasedání vlády ministr dopravy Antonín Prachař. Celkem chce ministerstvo vypsat tendry na čtyřletou údržbu 21 oblastí v v Libereckém, Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském kraji a na Vysočině, což představuje zhruba třetinu sítě silnic první třídy v ČR. Vítězové jednotlivých soutěží by se o silnice měli starat od května příštího roku, vyplývá z materiálu ministerstva. V současnosti část zimní údržby zajišťují krajské Správy a údržby silnic (SÚS) na základě smlouvy s ministerstvem dopravy. Část oblastí vysoutěžila státní příspěvková organizace Ředitelství silnic a dálnic a pět oblastí vloni v rámci pilotního projektu soutěžilo samo ministerstvo dopravy. 

ZprávyO dotované taxi v Bohumíně je zájem, město rozšíří nabídku

26-09-2014 13:05 | Zdeňka Kuchyňová

Bohumín na Karvinsku chce od ledna rozšířit nabídku senior taxi, které mohli dosud pro přepravu po městě využívat lidé starší 70 let. O službu je zájem a během téměř dvou let seniorské taxi absolvovalo zhruba 8000 jízd. Městu se daří jeho provoz financovat, proto se rozhodlo, že od ledna sníží věkovou hranici pro jeho využití na 65 let, řekla ČTK mluvčí radnice Lucie Balcarová. Taxi mohou lidé využívat například pro přepravu do nemocnice, na polikliniku, k lékařům, ale například i na poštu, radnici nebo hřbitovy. Provoz financuje město ze svého rozpočtu. Měsíčně za službu zaplatí přibližně 28.000 korun. Důchodce taxi může využít až osmkrát za měsíc a navíc s ním může jet další člověk jako doprovod. 

ZprávyPolicie u pěstitele Dvořáka zabavili na 500 rostlin konopí

03-09-2014 16:25 | Zdeňka Kuchyňová

Policisté jednomu z nejznámějších pěstitelů konopí Dušanu Dvořákovi zabavili v Ospělově na Prostějovsku na 500 rostlin konopí. Pěstitel přišel o svou úrodu již popáté v pořadí. Dosud už bylo takto u něj zabaveno zhruba 3000 rostlin. Známý propagátor léčby konopím tvrdí, že jeho pěstování je legální. Rostliny jsou podle něj určeny výhradně pro léčbu nemocných lidí. V minulosti byl již za to několikrát stíhán. Žalobci jeho stíhání však loni zastavili s tím, že podle odborníků byl v době páchání trestného činu nepříčetný. Svou konopnou farmu v Ospělově muž brání už řadu let před soudy, státními zástupci i politiky. Obrátil se už na Nejvyšší soud, Ústavní soud a práva se dovolává i u soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Jeho snahu podporují známé osobnosti, ale i řada neziskových organizací. 

ZprávyLiberec ocenil muže, který při okupaci přenechal místo v sanitce

21-08-2014 12:21 | Milena Štráfeldová

Liberec uctil oběti srpnové okupace 1968. Medaili města obdržel při vzpomínkové akci sedmdesátiletý Petr Šída. Ač byl před 46 lety sám těžce zraněn, přenechal místo v sanitce neznámému raněnému mladíkovi, pětadvacetiletému Jindřichu Kulišovi. "Bojoval o život, já byl zraněný od pasu dolů. Držel se za plíce, měl je prostřelené. Tak jsem doufal, že mu to pomůže. Bohužel. V nemocnici mě položili vedle někoho, kdo byl přetažený dekou. Když jsem ji odhrnul, tak jsem viděl, že nepřežil," uvedl Šída. Nyní mu i přesto za jeho čin veřejně poděkovala Nina Vaňková, vdova po Kulišovi. Při invazi vojsk Varšavské smlouvy zemřelo v Liberci před 46 lety devět lidí a dalších 45 bylo zraněno. Liberec byl prvním velkým městem na cestě okupačních tanků a také místem prvních ostrých střetů s okupanty. 

ZprávyPolicisté loni v ČR zaznamenali 52 obětí obchodu s lidmi

17-07-2014 18:57 | Martina Bílá

Obchodování s lidmi mělo loni v Česku podle policejních statistik 52 obětí, přičemž nejvíce jich bylo v Praze, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Stejně jako v předchozích letech nejčastějším účelem tohoto obchodu bylo sexuální a pracovní vykořisťování, jiné formy jako například obchodování s lidmi kvůli odběru orgánů nebyly zjištěny. Vyplynulo to ze zprávy o stavu obchodování s lidmi v České republice za rok 2013, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra. Podle autorů zprávy obchod s lidmi stále patří mezi nejčastější formy organizovaného zločinu v Česku, ubylo ale násilí, kterým se pachatelé snaží donutit své oběti k poslušnosti. K dosažení svých cílů častěji využívají hlavně lsti, závislosti nebo omylu. 

ZprávyV červnu ohlásilo hromadné propouštění o deset firem míň než loni

17-07-2014 18:57 | Martina Bílá

V červnu nahlásilo hromadné propouštění 13 zaměstnavatelů, propouštění se týká 444 jejich zaměstnanců. Nejvíce podniků se chystá propouštět v Olomouckém kraji. Nejvyšší počet lidí, kteří v nadcházejících měsících přijdou o práci, je v Libereckém kraji. Vyplývá to z nejnovějších informací Úřadu práce. Firem, které se rozhodly snížit počet pracovníků v režimu hromadného propouštění, bylo letos v červnu o deset méně než před rokem. V meziměsíčním srovnání jich bylo o čtyři více. Počet lidí, kteří ztratí zaměstnání, klesl proti květnu o 67 pracovníků, meziročně o 1090 osob. 

ZprávyDny lidové architektury otevřely na Malé Skále i Vacardův mlýn

17-07-2014 18:57 | Martina Bílá

Dny lidové architektury otevřely v Libereckém kraji turistům i běžně nepřístupné památky. Třeba na Malé Skále mohou navštívit nejen Boučkův statek s galerií, ale i téměř neznámý a podstatně starší Vacardův vodní mlýn s pilou. První zmínky o něm se podařilo najít už na počátku 18. století, ale to už ten mlýn stál, řekla ČTK Šárka Bredlerová, která v roubeném domě žije. Mlýn není zdaleka jedinou památkou, kterou mohou lidé v rámci Dnů lidové architektury až do neděle navštívit. Centrem dění je trasa podél Jizery od Turnova do Semil, kde budou ve zpřístupněných památkách lidové architektury pro návštěvníky připraveny odborné výklady i zajímavý doprovodný program. Pro turisty se otevřou třeba Bičíkův statek v Příšovicích nebo Kopicův statek v Kacanovech. Trasa po lidových stavbách se dá podle ní projít pěšky. Lze ji ale absolvovat autem, na kole nebo koloběžce, ale také sjet po Jizeře na lodi. 

Doporučujeme

Aktuální relace