Z krajanského tisku

0:00
/
0:00

Nový domov představuje jednu z osobností, oceněných prezidentem České republiky při příležitosti státního svátku 28. října. Medailí Za zásluhy II. stupně byl oceněn Jiří Krupička z Edmontonu v kanadské provincii Alberta.

Jiří Krupička
Nový domov představuje jednu z osobností, oceněných prezidentem České republiky při příležitosti státního svátku 28. října. Medailí Za zásluhy II. stupně byl oceněn Jiří Krupička z Edmontonu v kanadské provincii Alberta.

Šestadevadesátiletý profesor je vynikající český geolog, spisovatel a vlastenec, připomíná Nový domov a vypočítává jen některá z dlouhé řady jeho úspěchů a poct, ať už literárních nebo na poli přírodních věd. Absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy dále působil na své alma mater do roku 1950, kdy byl zatčen a odsouzen na 16 let za pokus přejít hranice a vyvézt anglicky psaný rukopis své první knihy Člověk a lidstvo. Prošel mnoha věznicemi a uranovými tábory, které se později staly i kulisou jeho knihy Stará pevnost.

Po propuštění a několika dělnických letech se Krupička vrátil k profesi geologa, v roce 1968 pak spoluzakládal sdružení politických vězňů K-231. Po srpnové invazi odešel z republiky a v Kanadě se postupně stal světovou špičkou mezi geology. V Edmontonu podporoval krajanskou činnost a po odchodu do důchodu se stále více věnuje své literární práci, uzavírá Nový domov.


Vídeňské svobodné listy věnují celou novinovou stranu vzpomínce na Josefa Koutníka, který v říjnu ve věku 88 let zahynul při dopravní nehodě ve Vídni, ve vzdálenosti jen jednoho domovního bloku od místa svého narození a dětství. Jeho rodiče – původem Východočech a Moravanka – udržovali doma v rodině výlučně češtinu a již otec Josef senior byl aktivní v řadě českých spolků ve Vídni. V jeho stopách šel i Josef Koutník mladší, organizátor řady kulturních aktivit, včetně reprezentačních plesů, sám aktivní člen pěveckého sboru i několika ochotnických divadelních souborů, v mládí také sportovec, a v neposlední řadě angažovaný člen katolických spolků, připomínají Vídeňské svobodné listy.


Deset krajanských pěveckých souborů chorvatských Čechů se druhý listopadový víkend sjelo do 'Domečku' v Prekopakře, aby zpěvem převážně lidových písní potěšily sál plný diváků, referuje Jednota. Dodejme, že celkem je v zemi 21 takových krajanských hudebních těles a na otázku, kam se poděly ty ostatní, je prostá odpověď: byla to druhá, závěrečná část krajanských Zpěvánek.

Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio