Zprávy Z nového občanského průkazu se poznají lidé s bydlištěm na radnici

19-10-2016 19:22 aktualizováno | Milena Štráfeldová

Lidé zřejmě budou mít od příštího roku v občanských průkazech údaj, že mají trvalé bydliště na obecních úřadech. Předpokládá to novela zákona o evidenci obyvatel. Bydliště na radnicích často mívají lidé, kteří se skrývají před dluhy nebo s nimi pronajímatel nechce uzavřít nájemní smlouvu. Předloha, která nyní zamíří do Senátu, také ponechá trvalé bydliště mezi povinnými informacemi v průkazu. Novela také předpokládá vydávání občanských průkazů s čipem. Nyní se tento typ průkazu vydává za 500 korun, nově bude stejně jako nynější obyčejné doklady zdarma. Průkazy s elektronickým čipem by měly lidem umožnit přihlášení do různých systémů státní správy a vyřizování některých záležitostí bez návštěvy úřadu.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Jurečka: V ČR by mohlo vzniknout 42.000 míst v zemědělství

24-10-2016 18:10 | Martina Bílá

V České republice by mohlo být o 42.000 pracovních míst v zemědělství a v navazujících oborech více, kdyby byla soběstačná v produktech, které je možné v tuzemsku vyrábět. Na tiskové konferenci na podporu používání loga Česká potravina to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj tak stát ročně na daních a sociálním a zdravotním pojištění teoreticky tratí přibližně sedm miliard korun. Podle Jurečky jde však pouze o teoretickou sumu, které není možné dosáhnout. Češi by však mohli ekonomice pomoci nákupem českých potravin. 

Exekutor uložil Hradu pokutu 100.000 Kč kvůli kauze Peroutka

24-10-2016 15:26 | Martina Bílá

Exekutor uložil prezidentské kanceláři pokutu 100.000 korun za nerespektování rozsudku v kauze novináře Ferdinanda Peroutky. Pokud Hrad nesplní svou povinnost omluvy, může mu exekutor obstavit účet. Pokuta má být zaplacena do 3 dnů. Informaci České televize ČTK potvrdil právník Peroutkovy vnučky František Vyskočil. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček napsal ČTK: "V tuto chvíli posuzují legislativci Kanceláře prezidenta republiky právní stav. Jiné sdělení k věci nemám." Ředitel hradního odboru legislativy a práva Václav Pelikán už dříve webu Českého rozhlasu řekl, že pokud bude pokuta nařízena, uhradí ji prezidentská kancelář ze svého rozpočtu. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová se na soud obrátila kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu Ferdinanda Peroutky. 

Brady podle olomouckého rektora přijal nabídku na ocenění od UP

24-10-2016 15:18 | Martina Bílá

Jiří Brady přijal nabídku Univerzity Palackého v Olomouci, která mu chce udělit akademické ocenění. Rektor Jaroslav Miller to řekl ČTK. Škola svou iniciativou reaguje na aféru s vyznamenáním pro Bradyho. O ocenění Bradyho uvažují také představitelé Brna.

Případ Jiřího Bradyho, který byl údajně vyškrtnut ze seznamu lidí, kteří dostanou 28. října státní vyznamenání, rozbouřil politickou scénu. Brady tvrdí, že ho Hrad informoval, že bude vyznamenán Řádem T. G. Masaryka. Brady je strýcem ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který uvedl, že ho prezident Miloš Zeman vyzval, aby zrušil schůzku s dalajlamou, nebo neudělí jeho strýci Jiřímu Bradymu státní vyznamenání. Hrad však tyto informace popřel. Prezidenta Zemana vyzval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další politici, aby pamětníkovi ocenění udělil. Ministr Herman v České televizi řekl, že i kdyby se to stalo, jeho strýc by už takovéto vyznamenání nepřijal. 

Pístovské mokřady koncem týdne rozryjí kola čtyř mistrů Evropy

24-10-2016 15:16 | Martina Bílá

Pístovské mokřady budou od pátku do neděle rozrývat kola desítek terénních aut. V bývalém vojenském areálu v Jihlavě - Pístově se v posledních čtyřech letech konají závody pravidelně. Letošní podzimní akce bude poprvé spojena s Mistrovstvím ČR v offroad trialu. Spolupořadateli jsou tradičně ochránci přírody, kteří o území pečují. Auta narušují půdu a brání jejímu zarůstání, řekl novinářům Jan Dvořák ze spolku Mokřady - ochrana a management. Závody se v Pístovských mokřadech konají od jara 2013. Auta ale mohou jezdit jen v části sedmihektarového území, a to pouze časně zjara a na podzim. Orientační mapování prý potvrzuje, že auta pomáhají udržovat území v dobrém stavu, aby tam neubývali kupříkladu vodní brouci, obojživelníci či orchideje. 

Noc divadel se 19. listopadu uskuteční v desítkách měst

24-10-2016 15:13 | Martina Bílá

Neobvyklé zážitky nabídne i letos Noc divadel, jejíž čtvrtý ročník připadá na sobotu 19. listopadu. Divadla i divadelní soubory na řadě míst pozvou do zákulisí a připraví pro ně i něco navíc. Loni přilákala na 50.000 lidí, kteří zavítali do některého ze 130 divadel a divadelních souborů ze 36 měst, oznámila ČTK Adéla Vondráková z Institutu umění - Divadelního ústavu, který je koordinátorem akce. Od pondělka je na http://www.nocdivadel.cz webových stránkách zveřejňován program. "Také letos se mohou návštěvníci těšit na speciální akce připravené jen pro tento den v roce. Chystají se kromě představení také diskuze s tvůrci, divadelní dílny a workshopy, prohlídky zákulisí i dobrodružná hra v ulicích," uvedla. Program pobaví a zaujme všechny věkové kategorie - od nejmenších diváků po jejich prarodiče. 

Restaurátoři našli na obraze nové postavy, krumpáč a signaturu

24-10-2016 14:39 | Martina Bílá

Hlavní oltářní obraz brněnského kapucínského kostela Nalezení svatého Kříže prochází kompletní obnovou. Restaurátoři na obraze odkryli signaturu autora Joachima von Sandrarta i s datací. Na obraze nalezli také několik nových postav a krumpáč, kterým byl svatý kříž vykopán. Tyto prvky byly později přemalovány, řekl ČTK vedoucí restaurátorských prací Martin Číhalík. Obraz z roku 1653 zachycující svatou Helenu v císařském rouchu nad právě nalezeným Kristovým křížem a vzkříšení mrtvé ženy, která se jej dotýká, patří k nejvýznamnějším barokním oltářním malbám v Brně. Celkovou restaurací prochází obraz poprvé od svého vzniku. Obnova obrazu bude stát přibližně 500.000 korun a bude hotová do konce listopadu. 

Vláda chce umožnit osvojení dítěte u homosexuálních párů

24-10-2016 13:38 | Martina Bílá

Vláda chce umožnit osvojení partnerova biologického dítěte v homosexuálních párech. Ministři schválili návrh novely zákona o registrovaném partnerství, která s tím počítá, informovala na twitteru ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). O změně, která by poskytla větší právní jistotu dětem v registrovaných partnerstvích, se diskutuje několik let. Obdobný návrh obsahuje poslanecká novela, jejíž projednávání Sněmovna po bouřlivé debatě v červenci přerušila. Novelu vládě předložil ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) společně s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (za ANO). Proti podobným návrhům se dlouhodobě staví vládní KDU-ČSL, která je zastáncem tradiční rodiny. 

Severočeši podali stížnost na senátní volby na Mostecku

24-10-2016 13:16 | Martina Bílá

Hnutí Severočeši.cz podalo k Nejvyššímu správnímu soudu stížnost na senátní volby na Mostecku. Lidé v okrese vybrali dosavadní senátorku Alenu Dernerovou. Podání stížnosti ČTK potvrdil Luboš Pitín z hnutí. Hnutí je rozděleno na dvě křídla. Místopředsedkyně tohoto hnutí Hana Jeníčková žádala před volbami odvolání kandidatury Aleny Dernerové, mostecký magistrát ale k její žádosti nepřihlédl a Dernerová zvítězila. "Mostecký magistrát nejednal v souladu se zákonem, když požadavek odmítl," řekl Pitín už dříve ČTK. Dernerová se ve druhém kole o křeslo v Senátu utkala s bývalým hokejistou Jiřím Šlégrem, který se jako kandidát ČSSD pokusil vrátit do politiky.Stížnost na senátní volby na Mostecku podal už minulý týden také bývalý senátor za Mostecko Vlastimil Balín. 

Dvě ženy spojené s ležáckou tragédií hodlají vystoupit z ČSBS

24-10-2016 13:15 | Martina Bílá

Jarmila Doležalová rozená Šťulíková, která přežila vyvraždění Ležáků, a její dcera Jarmila se rozhodly, že vystoupí z Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Jejich krok je reakcí na zrušení kladenské a jičínské okresní organizace svazu. Rozhodl o něm Ústřední výbor ČSBS 18. října, kdy vyloučil ze svazu také tři členy. Důvodem byla údajná dehonestace předsedy svazu Jaroslava Vodičky a vedení ČSBS, pomlouvačná kampaň v médiích a dlouhodobá kritika. Obě ženy jsou děním ve svazu dlouhodobě znepokojeny, řekla ČTK Jarmila Doležalová mladší. 

Kdo chce podnikat v pohřebnictví, bude muset složit zkoušku

24-10-2016 11:11 | Martina Bílá

Kdo chce podnikat v pohřebnictví, bude muset složit praktickou zkoušku a mít povinnou praxi v oboru. Počítá s tím návrh novely zákona o pohřebnictví, který schválila vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Právnická osoba by při porušení zákona mohla dostat pokutu až půl milionu korun. MMR počítá s tím, že novela začne platit od poloviny příštího roku. "Kdo chce dnes podnikat v pohřebnictví, odsedí si ve škole víkendový rekvalifikační kurz a dostane certifikát. Ale pokud si chce založit po novele živnost, bude muset složit teoretickou i praktickou zkoušku před komisí přímo v provozovně pohřební služby. Musí zejména předvést pietní úpravu těla zemřelého a jeho ukládání do rakve," řekla ČTK již dříve ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Uchazeč se základním vzděláním by měl mít minimálně desetiletou praxi, středoškolák pětiletou a vysokoškolák tříletou. Zkoušet bude osoba autorizovaná ministerstvem pro místní rozvoj na dobu pěti let. Novela rovněž zakazuje používání nejlevnějších papírových rakví. Podle předlohy by rakev mohla být papírová, ale minimálně pětivrstvá. Kromě toho si pozůstalí budou moci jako nyní vybrat různé druhy dřevěných nebo kovových rakví. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

říjen 2016

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

září 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

srpen 2016

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace