Zprávy Výrobce leteckých součástek má investovat v Mošnově až 2,5 mld Kč

30-09-2015 14:45 | Zdeňka Kuchyňová

Do průmyslové zóny v Mošnově na Novojičínsku míří evropský výrobce leteckých součástek, který tam zaměstná až 300 vysoce kvalifikovaných pracovníků. Stavba nové továrny vyjde firmu na 100 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy korun). Před konferencí Invest More, která má v Praze představit investiční potenciál Moravskoslezského kraje, to ČTK řekl hejtman Miroslav Novák. Konkrétní jméno společnosti zatím nezveřejnil.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Zeman zváží, že by Bradyho při vhodné příležitosti ocenil

25-10-2016 12:14 | Zdeňka Kuchyňová

Prezident Miloš Zeman zváží, že by Jiřího Bradyho, kvůli jehož ocenění 28. října se vede spor, ocenil při vhodné příležitosti. Je k tomu připraven jako ke gestu dobré vůle. Na tiskové konferenci to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Státní vyznamenání není podle Ovčáčka možné vynucovat žádnou kampaní. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) obvinil Zemana z toho, že podmínil ocenění jeho příbuzného Bradyho tím, že se nesetká s tibetským vůdcem dalajlamou. Když se schůzka uskutečnila, Bradyho se Hrad rozhodl neocenit. Hrad to odmítá. K udělení vyznamenání Zemana vyzvala řada čelných českých politiků. Část z nich kvůli kauze zvažuje, že se nezúčastní ceremoniálu na Pražském hradě 28. října. 

Cenu Paměti národa možná 17. listopadu dostane také Jiří Brady

25-10-2016 10:42 | Zdeňka Kuchyňová

Cenu Paměti národa, kterou pořádající obecně prospěšná společnost Post Bellum udělí 17. listopadu čtyřem bojovníkům proti komunistické totalitě, letos možná dostane také Jiří Brady. ČTK to řekla Jana Háková z Post Bellum. Brady, který přežil koncentrační tábory Terezín a Osvětim a velkou část života zasvětil osvětě o holokaustu, byl podle svého synovce, ministra kultury Daniela Hermana vyškrtnut ze seznamu lidí, kteří 28. října převezmou od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání, v odvetě za Hermanovo setkání s dalajlamou. Společnost Post Bellum uvedla, že během uplynulého víkendu se na ni obrátily stovky lidí e-mailem či na facebooku s prosbou, aby se letos stal nositelem Ceny Paměti národa i Brady. Brady podle Hákové už přijal nabídku a bude svůj celoživotní příběh vyprávět pro sbírku Paměť národa. Vylíčení vlastního osudu pro tento archiv je základní podmínkou toho, aby se pamětník mohl stát laureátem ceny. "Nechci, aby toto občanské ocenění, které tu máme sedm let, tedy déle než se ujal úřadování na Hradě Miloš Zeman, lidé chápali jako politický protest proti chování prezidenta. Uznávám však, že v dnešní situaci lze jen těžko tento pocit vyvrátit," uvedl ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa. Ceny Paměti národa si letos na svátek připomínající perzekuci studentů v roce 1939 a revoluční události z roku 1989 převezmou dvě Češky Ludmila Váchalová a Jitka Malíková a dva Slováci Anton Tomík a Rudolf Dobiáš. V komunistických kriminálech strávili dohromady 28 let. 

Policie navrhla obžalovat muže za házení vajec na Zemana

25-10-2016 10:38 | Zdeňka Kuchyňová

Policie navrhla obžalovat muže, který předloni 17. listopadu údajně házel na pražském Albertově vejce směrem k pódiu, na němž měl projev prezident Miloš Zeman. ČTK to sdělil mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný. Za výtržnictví hrozí obviněnému až dva roky vězení. Incident se stal při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Prezidenta tehdy vypískaly stovky lidí. Na transparentech mu vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu a vulgární výroky v rozhlase. Ze shromážděného davu létaly předměty včetně vajíček a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Policisté při shromáždění nikoho nezadrželi. Policie později začala na pokyn žalobce vyšetřovat házení vajec jako trestný čin výtržnictví a obvinila dva lidi. Letos v létě však stíhání jednoho z nich zastavila. Po vyhodnocení důkazů totiž vyloučila, že tento obviněný házel předměty na účastníky shromáždění. 

Policie musela vyklidit brněnské nádraží Zvonařka

25-10-2016 10:36 | Zdeňka Kuchyňová

Policie musela vyklidit brněnské autobusové nádraží Zvonařka. Omezuje to také dopravu v okolí. Důvodem je anonymní oznámení o bombě, řekl ČTK brněnské policejní mluvčí Pavel Šváb. Z nádraží spoje neodjíždí, vyklizené je i nejbližší okolí. 

Počasí

25-10-2016 09:57 | Zdeňka Kuchyňová

Zataženo až oblačno, na Moravě a ve Slezsku přechodně až polojasno. Nejvyšší teploty 12 až 16 °C, při zmenšené oblačnosti až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C. 

Filmová přehlídka 3kino uvede v Praze tvorbu zemí V4

25-10-2016 09:54 | Zdeňka Kuchyňová

To nejlepší ze současné tvorby zemí V4, tedy Polska, Maďarska, Slovenska a Česka, nabídne třetí ročník mezinárodní přehlídky 3kino. Uskuteční se od 2. do 6. listopadu v pražských kinech Atlas a Evald. Uvedeno bude přes 40 snímků, některé za účasti tvůrců, a uskuteční se pět workshopů, oznámila ČTK mluvčí přehlídky Alice Aronová. Z plánovaných polských filmů tu bude kontroverzní Smoleńsk zachycující událost z 10. dubna 2014, kdy vládní letoun havaroval u ruského města, což nepřežil nikdo v čele s prezidentem Lechem Kaczyńskim. Dále bude promítnuto rodinné drama Poslední rodina, které si z festivalu v Gdyni v září odneslo cenu pro nejlepší polský film roku a rovněž ceny pro oba herce v hlavních rolích. "Ze slovenské a maďarské kinematografie neopomeneme letošní novinky, například road movie z Itálie Stanko režiséra Rastislava Boroše, či hořkou komedii Takoví normální vozíčkáři Attily Tilla," uvedla Aronová. 

Vedení OKD chce podle odborářů zrušit sociální program

25-10-2016 09:53 | Zdeňka Kuchyňová

Vedení OKD chce podle odborářů co nejdříve zavřít Důl Paskov, nemá ale peníze na odstupné, a tak chce horníkům vyplatit méně peněz, než kolik jim zaručuje kolektivní smlouva. Předseda Nezávislých profesních odborů technicko-hospodářských pracovníků OKD Jiří Zátopek řekl České televizi a MF DNES, že se odboráři dozvěděli, že těžba v dole skončí nejpozději ke 31. lednu 2017 a že OKD zrušilo sociální program. OKD je od května v úpadku. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že věřitelský výbor zatím o ničem nerozhodl. Předseda odborů na Dole Paskov Rostislav Palička uvedl v prohlášení, že rozhodnutí zrušit sociální program vyvolá u zaměstnanců vlnu protestů, které mohou vyvrcholit až konkurzem společnosti, jíž věřitelé v srpnu povolili reorganizaci. Na Dole Paskov pracuje zhruba 1600 kmenových zaměstnanců OKD. Ztrátový důl táhne dolů celou firmu. 

Dokument Země revivalů mapuje fenomén tuzemské hudební scény

25-10-2016 09:50 | Zdeňka Kuchyňová

V pražském Bio Oko představili hudební dokument o fenoménu revivalových kapel v České republice Země revivalů. Snímek sledující pětici nejpozoruhodnějších tuzemských revivalů různých žánrů uvede Česká televize 13. listopadu. V rámci programu vystoupil i revival Michala Davida. Česká republika má podle tvůrců na počet obyvatel ve srovnání s ostatními zeměmi zřejmě nejvíce revivalových kapel. Snímek ukazuje, že jsou oblíbeným fenoménem tuzemské hudební scény. Dokument představuje revivaly interpretů jako jsou Kabát, Michal David, ABBA, Rolling Stones nebo Velvet Underground Band Praha. O každém z nich vypráví prostřednictvím komických i emotivních příběhů jejich muzikantů. Ve snímku se objevují i vzory, které revivaloví hudebníci napodobují. 

Ministr kultury ocenil divadelníka Oslzlého či režiséra Klose

25-10-2016 09:48 | Zdeňka Kuchyňová

Básník a esejista Petr Král dostal Státní cenu za literaturu. Porota mu ji udělila nejen za jeho titul Vlastizrady, ale i za celé jeho dílo zahrnující i jeho tvorbu v emigraci. Státní cenu za překlad si odnesl Pavel Dominik za překlad knihy Vladimira Nabokova Ada aneb Žár i za předchozí práci. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) předal také ceny za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění, architektury a kinematografie. Dostali je Petr Oslzlý, Jan Kouba, Charlotta Kotíková, Zdeňka Vydrová, František Filip a Elmar Klos in memoriam. Ministerstvo letos neuspořádalo před předáváním cen tradiční tiskovou konferenci, není tedy známo, jak ke konečné volbě jmen došlo, ani kolik osobností bylo nominováno. Většina laureátů loni slavila životní jubileum.

Petr Oslzlý je divadelní teoretik, dramaturg a hybatel jednoho z nejvýraznějších českých divadel druhé poloviny 20. století. Po listopadu 1989 byl kulturním poradcem prezidenta Václava Havla. Brněnská Husa na provázku, na jejímž vyprofilování se podílel, brzy oslaví 50. výročí vzniku. Pětasedmdesátiletá Kotíková, členka správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého, je pravnučkou prvního československého prezidenta T. G. Masaryka a od roku 1970 žije ve Spojených státech, kde působila jako kurátorka současného umění Brooklynského muzea Vydrová je 25 let městskou architektkou Litomyšle, cenu dostala za dlouhodobou aktivní a koncepční činnost a otevření historického města současné kvalitní architektuře. František Filip režíroval oblíbené Utrpení mladého Boháčka, ze seriálů pak F. L. Věk, Cirkus Humberto či Sňatky z rozumu, ale také Chalupáři nebo Rozpaky kuchaře Svatopluka. 

Senátoři za KDU a STAN kritizují Štěcha za prohlášení k Číně

25-10-2016 09:44 | Zdeňka Kuchyňová

Ústavní činitelé prohlášením o oficiální politice vůči Číně ustoupili nátlaku jiného státu a v zájmu možných obchodních výhod obětovali hrdost a sebevědomí vlastních občanů, napsali senátoři za KDU-ČSL a za Starosty a nezávislé (STAN) v otevřeném dopisu předsedovi horní komory Milanu Štěchovi (ČSSD). Domnívají se, že Štěch mohl překročit své pravomoci, když dokument podepsal jménem Senátu, ač se o tom v horní komoře nedebatovalo. Štěch v reakci uvedl, že s prohlášením souhlasil, protože odpovídá principům strategického partnerství mezi Českou republikou a Čínou. Prohlášení vydali ústavní činitelé po setkání některých vládních politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Pokud chtěl Štěch v této věci vystoupit, měl tak podle senátorů za KDU-ČSL a za STAN učinit jako člen ČSSD nebo jako jeden ze senátorů, nikoli hlasem všech. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

říjen 2016

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

září 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

srpen 2016

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace