Zprávy Výrobce leteckých součástek má investovat v Mošnově až 2,5 mld Kč

30-09-2015 14:45 | Zdeňka Kuchyňová

Do průmyslové zóny v Mošnově na Novojičínsku míří evropský výrobce leteckých součástek, který tam zaměstná až 300 vysoce kvalifikovaných pracovníků. Stavba nové továrny vyjde firmu na 100 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy korun). Před konferencí Invest More, která má v Praze představit investiční potenciál Moravskoslezského kraje, to ČTK řekl hejtman Miroslav Novák. Konkrétní jméno společnosti zatím nezveřejnil.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky

29-07-2016 14:59 | Zdeňka Kuchyňová

Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,2 procenta z dubnových 2,5 procenta. Pro příští rok odhad úřad rovněž zhoršil na 2,4 procenta z předchozích 2,6 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněné makroekonomické predikce ministerstva financí. Loni ekonomika rostla o 4,5 procenta. Důvodem zhoršení odhadu je podle MF očekávaný postupný růst cen ropy nebo možné nepřímé dopady brexitu. V letech 2018 a 2019 očekává MF nadále růst ekonomiky o 2,4 procenta. 

Okolí Lipna získá v neděli další turistickou atrakci

29-07-2016 14:54 | Zdeňka Kuchyňová

Nový rodinný park s názvem Království lesa, který se nachází v Lipně nad Vltavou na Českokrumlovsku, zahájí v neděli provoz. Přibližně čtyřhektarový areál nabídne návštěvníkům čtyři desítky různých atrakcí. Ty mají napodobovat různé jevy, které se odehrávají v lese. Návštěvníci tak budou například poznávat druhy stromů, stopy zvířat, nebo si prohlédnout napodobeniny úkrytů zvířat. ČTK to řekl Jakub Koutek z Království lesa, jehož vybudování přišlo přibližně na 40 milionů korun. Království lesa se nachází v těsné blízkosti Stezky korunami stromů. Ta patří mezi jedno z nejvyhledávanějších míst v Jihočeském kraji a za čtyři roky od jejího otevření ji navštívilo více než 1,3 milionu lidí. 

Ministři i organizace si odnesli od Babiše příslib peněz navíc

29-07-2016 13:45 | Zdeňka Kuchyňová

Ministři dopravy a zahraničí i zástupci Státní správy hmotných rezerv (SSHR), Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) si dnes na ministerstvu financí vyjednali posílení svých rozpočtů. Největší rozdíl mezi požadavky a možnostmi rozpočtu přetrvává zřejmě u ministerstva dopravy, které chce na příští rok o tři miliardy korun více. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) získal dnes příslib, že získá ještě letos dvě miliardy korun a další dvě se budou hledat. Podle Ťoka je navýšení peněz nutné k zahájení deseti projektů, na které dostalo Česko výjimku od EU a může je zahájit se starým posudkem vlivu na životní prostředí (EIA).

Ministerstvo zahraničních věcí získá 200 milionů korun navíc na posílení ekonomické diplomacie, což je podle ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD) potřeba především na zastoupeních ČR v Izraeli, Švýcarsku či Spojených státech a dále v oblasti Středního východu. Ministerstvo potřebuje také peníze na to, aby na některých ambasádách zlepšilo zajištění bezpečnosti. Při příchodu Zaorálek mluvil o požadavcích ve výši zhruba 800 milionů korun. 

Otevření olympijského parku v Lipně bude v brazilském stylu

29-07-2016 13:44 | Zdeňka Kuchyňová

Otevření olympijského parku v Lipně nad Vltavou v den zahájení her v Riu de Janeiru se ponese v brazilském stylu, olympijský oheň zapálí české sportovní legendy. Novinářům to dnes řekl za Český olympijský výbor (ČOV) Marek Brodský. Vybudování parku přišlo na 65 milionů korun, vybudovaná sportoviště ale v oblasti zůstanou. "Když jsem slyšel o konání akce poprvé, tak jsem se jako ochránce přírody orosil. Záhy jsme při jednáních zjistili, že přístup ČOV je výjimečně ekologický. Jsem přesvědčený, že na území Chráněné krajinné oblasti Šumava se program olympijského parku odehraje v absolutní čistotě a vzácnou přírodu nepoznamená," uvedl ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Centrem akcí olympijského parku bude Lipno nad Vltavou. Podle organizátorů se ale v jedno velké sportoviště promění celá lipenská přehrada a její okolí. Zájemci si budou moci během 17 dní vyzkoušet 47 sportů v osmi lokalitách, k dispozici bude 108 kilometrů cyklostezek, připravené jsou dětské olympijské tábory, koncerty a světelné show. Přenosy z Ria bude možné sledovat na velkoplošných obrazovkách. "16. srpna za námi do parku přijedou první navrátilci z olympiády. Doufáme, že přivezou první medaile," uvedl Brodský. Zájem návštěvníků má přitáhnout i nově postavené molo v Černé v Pošumaví, které je určené pro jachting, nebo pumptracková dráha v Lipně nad Vltavou, kterou 7. srpna pokřtí olympijská šampionka ve snowboardcrossu Eva Samková. 

Politici by podle Tuhého neměli mluvit do struktury policejního sboru

29-07-2016 12:35 | Zdeňka Kuchyňová

Policejního prezidenta Tomáše Tuhého nejvíc mrzí, že do plánované reorganizace policejního sboru vstoupila politika. Politici by podle něj měli být mimo diskusi o struktuře jakéhokoliv bezpečnostního sboru. Řekl to v rozhovoru s ČTK. Změny v policejním sboru v minulých týdnech vyvolaly ostrou roztržku mezi ČSSD a hnutím ANO uvnitř vládní koalice. Tuhý je šéfem policie dva a čtvrt roku. Poslední týdny, kdy se diskutuje o změnách ve sboru a sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru, považuje za nejtěžší chvíle ve funkci. Kvůli plánované reorganizaci zatím opustilo policejní sbor šest lidí. V současnosti nic nenasvědčuje tomu, že by měla hrozit masivní vlna odchodů, uvedl Tuhý. 

Zájem o sbírky Muzea umění roste, hlavně ze zahraničí

29-07-2016 12:32 | Zdeňka Kuchyňová

Ve Vídni, v Bruselu, ale i na Kanárských ostrovech mohou letos obdivovat lidé exponáty pocházející ze sbírek Muzea umění v Olomouci. Podle tamních pracovníků zájem zahraničních galerií a muzeí o olomoucké sbírkové předměty každoročně roste. Do prestižních výstavních síní se půjčují z Olomouce z uměleckých děl především obrazy, sochy, fotografie či kresby. Muzeum umění, pod které spadá Muzeum moderního umění a Arcidiecézní muzeum v Olomouci a v Kroměříži, spravuje dohromady 185.000 sbírkových předmětů. Řadí se tak k nejvýznamnějším institucím svého druhu v České republice. 

ČR v pololetí získala z EU o 66,6 miliardy Kč více, než zaplatila

29-07-2016 12:29 | Zdeňka Kuchyňová

Česká republika v pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 66,6 miliardy korun více, než do něj odvedla. Takzvaná čistá pozice je tak za první pololetí druhou nejvyšší od vstupu Česka do EU v roce 2004. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Loni v pololetí čistá pozice ČR činila 126,8 miliardy korun. Meziroční snížení je dáno dvěma faktory. V roce 2015 bylo čerpání výrazně navýšeno uvolněním plateb, které byly v předcházejících letech pozastaveny, a tudíž nevypláceny. Druhým vlivem pak je ukončování programového období 2007 až 2013 a s tím související přirozený menší tok peněz.

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 tak ČR do konce letošního června zaplatila do rozpočtu EU 448,5 miliardy korun a získala z něj 1076,3 miliardy korun. Celkově tak ČR dosud získala z EU o 627,8 miliardy korun více, než do něj odvedla. Stejně na tom jsou podle posledních údajů Evropské komise z roku 2014 země, které vstoupily do EU v roce 2004 spolu s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje o původních zemí EU, jako jsou Německo, Francie a Itálie. 

V Česku začne od pondělí fungovat nový útvar proti zločinu

29-07-2016 12:25 | Zdeňka Kuchyňová

Od pondělí v Česku začne fungovat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), do které se sloučí protimafiánský a protikorupční útvar. V nové policejní složce bude pracovat 870 policistů. Její vznik vyvolal roztržku uvnitř vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, které hrozilo odchodem z vlády. Vedení policie organizační změnu hájí. Věří tomu, že nový útvar bude z jednoho místa efektivněji bojovat proti zločinu. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého dosavadní členové elitních útvarů změnu od 1. srpna nepoznají. "Budou pokračovat ve stejné práci, jakou dělali doposud," řekl ČTK Tuhý. Policie podle něj vyřešila všechny připomínky, které k reformě měli žalobci. Ředitelem NCOZ bude Michal Mazánek, který v minulosti vyšetřoval vraždy a v posledním roce působil jako šéf celorepublikové kriminálky. 

Státní zástupce podal obžalobu na lidi a firmy v další kauze Rath

29-07-2016 12:21 | Zdeňka Kuchyňová

Státní zástupce Jiří Pražák dnes obžaloval devět lidí a osm firem ve druhé větvi kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana a exposlance za ČSSD Davida Ratha. Obžaloba se týká přijetí úplatků, podplácení, pletich a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky či poškození finančních zájmů EU. Rath pro ČTK reagoval tak, že žalobci jen předstírají práci. Obžaloba je podle něj téměř totožná s předmětem už běžícího soudu. Podle dřívějších informací se případ týká rekonstrukcí či výstavby nemocničních pavilonů a dodávky sanitních vozů, v tendrech celkově šlo o více než 700 milionů korun. Podle vyšetřovatelů požadovala část obviněných v této kauze úplatky ve výši 66,4 milionu korun, přičemž stihli převzít jen 3,4 milionu - údajně u tendru na sanitky. 

Armáda chce do roku 2020 zvýšit počet vojáků o 5500 na 24.500

29-07-2016 12:20 | Zdeňka Kuchyňová

Armáda chce do roku 2020 vrátit počet vojáků na 24.500 jako před ekonomickou krizí v roce 2008. ČTK to dnes v Brně při slavnostním vyřazení absolventů Univerzity obrany řekl zástupce náčelníka generálního štábu Jaroslav Kocián. Podle něj má armáda v současnosti kolem 19.000 vojáků, přičemž úbytek způsobilo několikaleté zastavení náboru a každoroční odchody zhruba 500 vojáků. Nyní armáda už druhým rokem rekruty opět přijímá. Loni i letos jich shodně přijala okolo 2000. Uchazeči musí mít dobrý zdravotní stav a úspěšně zvládnout psychotesty a fyzické testy. K vyššímu procentu úspěšných by mohlo pomoct nedávné změkčení kritérií pro zdravotní stav. Jako příklad Kocián uvedl, že by se do armády mohli nově dostat i lidé s brýlemi nebo alergiemi, nikoliv však do bojových jednotek. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

červenec 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

červen 2016

PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace