Zprávy Viceprezident SAP: Výroba osobních aut letos překročí 1,3 mil. vozů

19-10-2016 12:25 | Zdeňka Kuchyňová

Výroba osobních aut v České republice letos překročí 1,3 milionu vozů, a překoná tak loňský rekord, který byl těsně pod touto hranicí. Nasvědčují tomu výsledky výrobců za první tři čtvrtletí, které jsou o sedm procent lepší než loni. ČTK to na odborné konferenci k automobilovému průmyslu v Brně řekl viceprezident Sdružení automobilového průmyslu (SAP) Bohdan Wojnar.

Růst výroby potvrdily největší tuzemské automobilky, tedy kolínská TPCA, Škoda Auto i Hyundai. TPCA letos vyrobí 224.000 aut, což je o dvě procenta více než v loňském roce. Nošovický Hyundai plánuje letos vyrobit 350.000 vozů, což je o 8000 více než loni. Výrazně roste poptávka po vozidlech kategorie SUV. Zatímco loni jejich podíl tvořil 59 procent, letos už je to 70 procent. Podle Wojnara, který je členem představenstva Škody Auto, roste i výroba ve škodovce. Za prvních devět měsíců firma vyrobila o šest procent více aut než loni. Wojnar připomněl, že tržby firem v autoprůmyslu se loni dostaly na úroveň jednoho bilionu korun, letos prý může být tato hranice překonána.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Nová rozpočtová pravidla nesplňuje nyní zhruba 500 obcí z 6248

18-01-2017 15:58 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Zhruba 500 obcí z celkového počtu 6248 má nyní poměr dluhu k průměru příjmů za poslední čtyři roky nad 60 procenty. Je to přitom hranice pro zodpovědné hospodaření stanovená zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Na dotaz ČTK údaje poskytlo ministerstvo financí. Zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti v úterý schválila Sněmovna, když přehlasovala veto Senátu. Zákon má zavést nástroje proti zadlužování veřejných rozpočtů. Senát ho pokládá za neústavní ve vztahu k obcím. Senátoři už dříve prohlásili, že pokud je Sněmovna přehlasuje, obrátí se na Ústavní soud. Zákon mimo jiné omezuje zadlužení obcí na nejvýše 60 procent průměrných příjmů za poslední čtyři roky. 

Babiš: Po EET víc restaurací vzniklo než zaniklo, stouply tržby

18-01-2017 14:44 | Zdeňka Kuchyňová

Po zavedení elektronické evidence tržeb (EET) podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) počet restaurací neklesl. Otevřeno bylo loni v prosinci víc restaurací, než jich bylo zavřeno, řekl dnes Babiš na kongresu tradičního maloobchodního trhu Samoška v Olomouci. Prohlásil, že restauracím loni v prosinci meziročně vzrostly tržby o sto procent. Konkrétní čísla neuvedl. Sdružení místních samospráv České republiky s poukazem na průzkum mezi starosty obcí na začátku prosince oznámilo, že při spouštění EET zaniklo zhruba 700 hospod zejména v malých obcích. Podle Babiše to ale není pravda. "Je to lež. Zavřelo za prosinec 108 hospod a otevřelo 370," uvedl Babiš. Podle něj tisíce restaurací zanikly a vznikly i v předchozích letech, kdy EET v Česku nefungovalo. 

Ministr Stropnický navštívil české vojáky v misi na Sinaji

18-01-2017 14:41 | Zdeňka Kuchyňová

Ministr obrany Martin Stropnický se v Egyptě sešel s českými vojáky, kteří působí v pozorovatelské misi na Sinajském poloostrově. Podle zprávy ministerstva obrany jednal také s velitelem této mise generálem Denisem Thompsonem. V současné době působí na Sinaji sedmnáctičlenný tým pilotů, techniků a příslušníků štábu mise. Úkolem mise je zajištění plnění izraelsko-egyptské mírové dohody. Velitel českého kontingentu podplukovník Petr Dušátko sdělil, že v misi slouží na dvou základnách 1550 vojáků z 12 zemí. Češi od roku 2013 zajišťují přepravu osob a materiálu pro misi letounem CASA. Ministr Stropnický dnes končí třídenní pracovní návštěvu Izraele, při níž jednal kromě jiného také s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem a svým izraelským protějškem Avigdorem Liebermanem. 

Krajané z okolí Washingtonu jednotný názor na Trumpa nemají

18-01-2017 13:15 | Zdeňka Kuchyňová

Čeští a slovenští krajané, kteří se pod hlavičkou washingtonského Sokola každé úterý scházejí na základní škole Wood Acres v Bethesdě v americkém státě Maryland k volejbalovému zápasu, jednotný názor na zvoleného prezidenta Donalda Trumpa nemají. V rozhovoru s ČTK se však shodli, že loňská volební kampaň patřila mezi nejagresivnější v historii USA. "On řekne v rozčilení věci, které ani nemyslí a které nemá v úmyslu provést," řekl Čech, který se představil jako Vladimír. "Osobně jsem rád, že Trump je prezidentem. Aspoň je to člověk, který nemá politickou minulost. A není to politik, který vám řekne to, co chcete slyšet, ale neřekne vám pravdu," vysvětluje Vladimír, který žije v USA od roku 1984. U Trumpa se Vladimír obává jeho přílišné horkokrevnosti, kdy by některá jeho unáhlená reakce mohla poškodit zahraniční vztahy. "Naopak ekonomice rozumí velmi dobře," řekl. Pokud jde o přistěhovalectví, zastává Vladimír Trumpův názor, že imigrace do USA je možná pouze legální cestou.

Osmatřicetiletá Martina Kallanová, původem ze Slovenska, loňskou volební kampaň označila za divokou. Trumpa nazvala nepředvídatelným, takže nikdo neví, jakým směrem se Amerika teď vydá. "Já doufám, že nesplní nic z toho, co slíbil," dodala. "Volby jsem prožívala velmi těžce. Byli dva kandidáti a ani jeden se mi nelíbil," přiznává dvaačtyřicetiletá Češka Radka Herndonová, která v USA žije 16 let. Herndonová se nakonec rozhodla dát hlas Clintonové. S příchodem Trumpa se obává problémů, Amerika je podle ní již rozdělená mezi černochy a bělochy. 

CIA zpřístupnila miliony dokumentů, týkají se i Československa

18-01-2017 13:13 | Zdeňka Kuchyňová

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zveřejnila na internetu téměř 13 milionů stránek odtajněných dokumentů, které byly dosud přístupné pouze ze čtyř počítačů v národním archivu v Marylandu. V online knihově je zároveň mnoho materiálů, které se týkají Československa. Například zpráva z roku 1947 informuje o stavu tankového arzenálu v zemi a v dokumentu z roku 1954 se píše o "zprávách ze slovenského posádkového města Košice, které naznačují, že československá armáda nyní vlastní, a to pouze na krátký čas, polní atomové dělo". Podle těchto zpráv byly hlášeny také tajné střelecké testy za přítomnosti sovětských expertů. 

Slovanskou epopej nikdy nevlastnila Praha, uvedl Muchův příbuzný

18-01-2017 13:11 | Zdeňka Kuchyňová

Kulturní památka Slovanská epopej nikdy nepřešla do vlastnictví Prahy, a spadá tak do dědictví po manželce autora díla Alfonse Muchy. Právník malířova příbuzného Johna Muchy to uvedl u soudu, který začal projednávat Muchovu žalobu na Prahu. Hlavní město se hájí mimo jiné tím, že malíř vlastníkem pláten vůbec nebyl, protože jejich vytvoření si u něj objednal americký mecenáš Charles Crane, který je věnoval Praze. John Mucha podal žalobu na určení vlastnictví, protože se snaží zabránit zapůjčení Slovanské epopeje do Asie, kam má dílo odcestovat již příští měsíc. "Zatím nemám za prokázané, že by pan Alfons Mucha někdy byl majitelem Slovanské epopeje," konstatovala v závěru jednání soudkyně Martina Tvrdková z Obvodního soudu pro Prahu 1. John Mucha jí musí do 30 dnů předložit důkaz, že malíř nebyl pouhým zhotovitelem díla. Žalobce chce pátrat v Craneově archivu po dokumentech, které by doložily, že se Crane nikdy necítil být vlastníkem epopeje. Muchův příbuzný argumentuje tím, že Praha nikdy nesplnila malířovu podmínku, podle níž měla pro epopej vystavět důstojné prostory. 

Soud vynese rozsudek v kauze nošení hidžábu 27. ledna

18-01-2017 13:08 | Zdeňka Kuchyňová

Obvodní soud pro Prahu 10 vyslechl závěrečné řeči v případu somálské studentky, která žaluje Střední zdravotnickou školu v Praze 10 kvůli zákazu nošení muslimského šátku, takzvaného hidžábu. Rozsudek vynese 27. ledna. Soud jednal většinu dne neveřejně. Jeden z přítomných si v síni nasadil motorkářskou přilbu s tím, že vyjadřuje svou víru. Soudkyně ho z jednání vykázala, načež odpůrci islámu začali pak v soudní síni zpívat státní hymnu. Soudkyně Daniela Čejková proto veřejnost po hodině jednání vykázala. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdí, že ji instituce nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání, po škole požaduje 60.000 korun a omluvu.

Ředitelka školy Ivanka Kohoutová považuje celou kauzu za absurdní. Poukázala na to, že ředitel studenty se školním řádem neseznamuje a že v její škole studují žáci mnoha národností. Její právník dodal, že se Ahmednuurová nikdy nestala studentkou školy, instituce ji proto diskriminovat ani nemohla. Podle školy dívka nedodala potřebné dokumenty. 

Jourová chce evropského prokurátora prosadit do poloviny roku

18-01-2017 13:05 | Zdeňka Kuchyňová

Eurokomisařka Věra Jourová chce vznik úřadu evropského prokurátora prosadit do poloviny roku, byť se k němu některé země včetně Polska staví záporně. Jourová to řekla senátorům při představení plánů Evropské komise, která se chce v letošním roce soustředit na zajištění bezpečnosti a hospodářský růst. Úřad evropského prokurátora by měl stíhat velké přeshraniční daňové podvody nebo korupci při rozdělování peněz z evropských fondů. Podle Jourové bude pro příjemce unijní dotací do budoucna zásadní, zda se do projektu evropského prokurátora zapojí. Senát se loni opakovaně vyslovil proti vzniku nového úřadu navzdory ústupkům, jichž dosáhla vláda. Senátoři ve svém usnesení dali přednost rozvoji agentury Eurojust, která podle nich poskytuje členským státům možnost spolupráce při stíhání mnohem širšího okruhu trestné činnosti. 

Nominacím na Českého lva vládnou Masaryk, Anthropoid a Učitelka

18-01-2017 13:02 | Zdeňka Kuchyňová

Životopisné drama režiséra Julia Ševčíka Masaryk věnované osudu diplomata a politika Jana Masaryka získalo 14 nominací na Českého lva. Celkem 12 nominací má snímek Anthropoid v režii Seana Ellise a devět drama Jana Hřebejka Učitelka. Následuje film Já, Olga Hepnarová režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy, který získal osm nominací. Výsledek prvního kola hlasování svých členů oznámila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Laureáti převezmou ocenění 4. března 2017 v pražském Rudolfinu. 

Na pražském letišti začal fungovat odbavovací systém za 61 mil. Kč

18-01-2017 13:01 | Zdeňka Kuchyňová

Na pražském Letišti Václava Havla začalo fungovat 17 nových automatických bran, které kontrolují cestující. Kontroly cestujících, kteří z letiště odlétají mimo EU, nebo z jiných zemí přicestují do EU, mají být rychlejší a bezpečnější. Vybudování vyšlo na téměř 61 milionů korun. Novinářům to řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. Systém spočívá v tom, že cestující přijde k automatické bráně, kde musí přiložit cestovní doklad. Systém doklad vyhodnotí a zjistí, jestli například není falešný. Systém dokáže vyhodnotit 2897 typů dokladů z 206 států. Pokud je vše v pořádku, tak brána cestujícího pustí dovnitř, kde mu pomocí kamerového systému zkontroluje obličej. Když je i tato kontrola úspěšná, tak je cestující vpuštěn do vnitřních prostor letiště k dalšímu odbavení. Pokud naopak nastane problém, cestující musí projít policejní kontrolou. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

leden 2017

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

prosinec 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

listopad 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace