Zprávy V Praze začal mezinárodní vojenský veletrh Future Forces

19-10-2016 06:35 | Zdeňka Kuchyňová

V Praze Letňanech začal mezinárodní vojenský veletrh Future Forces 2016. Výrobky na něm představuje přes 200 firem z 25 zemí. K vidění jsou třeba výbava pro speciální jednotky či nové parašutistické systémy. V rámci veletrhu se uskuteční řada seminářů a konferencí za účasti odborníků z armád či bezpečnostních institucí. Na veletrhu bude k vidění například nová generace baterie, kterou voják dobíjí za chůze. Její vývoj je součástí projektu takzvaného vojáka budoucnosti, který si klade za cíl mimo jiné snížit váhu a rozměry vybavení, se kterým se voják pohybuje v terénu. Zařízení, které představuje společnost Bionic Power, si voják připevní k noze. Během čtyř hodin pak průměrný chodec při svém pohybu vytvoří energii pro dobití baterie čtyř chytrých telefonů.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Exekutor uložil Hradu pokutu 100.000 Kč kvůli kauze Peroutka

24-10-2016 15:26 | Martina Bílá

Exekutor uložil prezidentské kanceláři pokutu 100.000 korun za nerespektování rozsudku v kauze novináře Ferdinanda Peroutky. Pokud Hrad nesplní svou povinnost omluvy, může mu exekutor obstavit účet. Pokuta má být zaplacena do 3 dnů. Informaci České televize ČTK potvrdil právník Peroutkovy vnučky František Vyskočil. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček napsal ČTK: "V tuto chvíli posuzují legislativci Kanceláře prezidenta republiky právní stav. Jiné sdělení k věci nemám." Peroutkova vnučka Terezie Kaslová se na soud obrátila kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu Ferdinanda Peroutky. 

Brady podle olomouckého rektora přijal nabídku na ocenění od UP

24-10-2016 15:18 | Martina Bílá

Jiří Brady přijal nabídku Univerzity Palackého v Olomouci, která mu chce udělit akademické ocenění. Rektor Jaroslav Miller to řekl ČTK. Škola svou iniciativou reaguje na aféru s vyznamenáním pro Bradyho. O ocenění Bradyho uvažují také představitelé Brna. 

Pístovské mokřady koncem týdne rozryjí kola čtyř mistrů Evropy

24-10-2016 15:16 | Martina Bílá

Pístovské mokřady budou od pátku do neděle rozrývat kola desítek terénních aut. V bývalém vojenském areálu v Jihlavě - Pístově se v posledních čtyřech letech konají závody pravidelně. Letošní podzimní akce bude poprvé spojena s Mistrovstvím ČR v offroad trialu. Spolupořadateli jsou tradičně ochránci přírody, kteří o území pečují. Auta narušují půdu a brání jejímu zarůstání, řekl novinářům Jan Dvořák ze spolku Mokřady - ochrana a management. Závody se v Pístovských mokřadech konají od jara 2013. Auta ale mohou jezdit jen v části sedmihektarového území, a to pouze časně zjara a na podzim. Orientační mapování prý potvrzuje, že auta pomáhají udržovat území v dobrém stavu, aby tam neubývali kupříkladu vodní brouci, obojživelníci či orchideje. 

Noc divadel se 19. listopadu uskuteční v desítkách měst

24-10-2016 15:13 | Martina Bílá

Neobvyklé zážitky nabídne i letos Noc divadel, jejíž čtvrtý ročník připadá na sobotu 19. listopadu. Divadla i divadelní soubory na řadě míst pozvou do zákulisí a připraví pro ně i něco navíc. Loni přilákala na 50.000 lidí, kteří zavítali do některého ze 130 divadel a divadelních souborů ze 36 měst, oznámila ČTK Adéla Vondráková z Institutu umění - Divadelního ústavu, který je koordinátorem akce. Od pondělka je na http://www.nocdivadel.cz webových stránkách zveřejňován program. "Také letos se mohou návštěvníci těšit na speciální akce připravené jen pro tento den v roce. Chystají se kromě představení také diskuze s tvůrci, divadelní dílny a workshopy, prohlídky zákulisí i dobrodružná hra v ulicích," uvedla. Program pobaví a zaujme všechny věkové kategorie - od nejmenších diváků po jejich prarodiče. 

Restaurátoři našli na obraze nové postavy, krumpáč a signaturu

24-10-2016 14:39 | Martina Bílá

Hlavní oltářní obraz brněnského kapucínského kostela Nalezení svatého Kříže prochází kompletní obnovou. Restaurátoři na obraze odkryli signaturu autora Joachima von Sandrarta i s datací. Na obraze nalezli také několik nových postav a krumpáč, kterým byl svatý kříž vykopán. Tyto prvky byly později přemalovány, řekl ČTK vedoucí restaurátorských prací Martin Číhalík. Obraz z roku 1653 zachycující svatou Helenu v císařském rouchu nad právě nalezeným Kristovým křížem a vzkříšení mrtvé ženy, která se jej dotýká, patří k nejvýznamnějším barokním oltářním malbám v Brně. Celkovou restaurací prochází obraz poprvé od svého vzniku. Obnova obrazu bude stát přibližně 500.000 korun a bude hotová do konce listopadu. 

Vláda chce umožnit osvojení dítěte u homosexuálních párů

24-10-2016 13:38 | Martina Bílá

Vláda chce umožnit osvojení partnerova biologického dítěte v homosexuálních párech. Ministři schválili návrh novely zákona o registrovaném partnerství, která s tím počítá, informovala na twitteru ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). O změně, která by poskytla větší právní jistotu dětem v registrovaných partnerstvích, se diskutuje několik let. Obdobný návrh obsahuje poslanecká novela, jejíž projednávání Sněmovna po bouřlivé debatě v červenci přerušila. Novelu vládě předložil ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) společně s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (za ANO). Proti podobným návrhům se dlouhodobě staví vládní KDU-ČSL, která je zastáncem tradiční rodiny. 

Brady by státní vyznamenání od Zemana už nepřijal, řekl Herman

24-10-2016 13:23 | Martina Bílá

Jiří Brady by státní vyznamenání, pokud by mu ho chtěl prezident Miloš Zeman nakonec udělit, nepřijal. Bradyho synovec a ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) to řekl v České televizi. K ocenění Bradyho, který prošel nacistickými koncentračními tábory, Zemana vyzval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další politici. Brady tvrdí, že ho Hrad informoval, že bude vyznamenán Řádem T. G. Masaryka. Poté, co se Herman sešel s dalajlamou, už Brady v seznamu oceněných není. Herman také upřesnil, kdy a jak mu Zeman řekl o tom, že může zrušit Bradyho vyznamenání. Jejich rozhovor se podle Hermana odehrál 8. září venku na platformě na schodišti slovenského velvyslanectví. "Tam mi prezident republiky Miloš Zeman řekl, že moji nominaci schválil, ale pokud se setkám s tibetským dalajlamou, tak že ji zruší. Takto to přímo formuloval," uvedl ministr kultury. Pražský hrad to ale popírá. 

Severočeši podali stížnost na senátní volby na Mostecku

24-10-2016 13:16 | Martina Bílá

Hnutí Severočeši.cz podalo k Nejvyššímu správnímu soudu stížnost na senátní volby na Mostecku. Lidé v okrese vybrali dosavadní senátorku Alenu Dernerovou. Podání stížnosti ČTK potvrdil Luboš Pitín z hnutí. Hnutí je rozděleno na dvě křídla. Místopředsedkyně tohoto hnutí Hana Jeníčková žádala před volbami odvolání kandidatury Aleny Dernerové, mostecký magistrát ale k její žádosti nepřihlédl a Dernerová zvítězila. "Mostecký magistrát nejednal v souladu se zákonem, když požadavek odmítl," řekl Pitín už dříve ČTK. Dernerová se ve druhém kole o křeslo v Senátu utkala s bývalým hokejistou Jiřím Šlégrem, který se jako kandidát ČSSD pokusil vrátit do politiky.Stížnost na senátní volby na Mostecku podal už minulý týden také bývalý senátor za Mostecko Vlastimil Balín. 

Dvě ženy spojené s ležáckou tragédií hodlají vystoupit z ČSBS

24-10-2016 13:15 | Martina Bílá

Jarmila Doležalová rozená Šťulíková, která přežila vyvraždění Ležáků, a její dcera Jarmila se rozhodly, že vystoupí z Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Jejich krok je reakcí na zrušení kladenské a jičínské okresní organizace svazu. Rozhodl o něm Ústřední výbor ČSBS 18. října, kdy vyloučil ze svazu také tři členy. Důvodem byla údajná dehonestace předsedy svazu Jaroslava Vodičky a vedení ČSBS, pomlouvačná kampaň v médiích a dlouhodobá kritika. Obě ženy jsou děním ve svazu dlouhodobě znepokojeny, řekla ČTK Jarmila Doležalová mladší. 

Kdo chce podnikat v pohřebnictví, bude muset složit zkoušku

24-10-2016 11:11 | Martina Bílá

Kdo chce podnikat v pohřebnictví, bude muset složit praktickou zkoušku a mít povinnou praxi v oboru. Počítá s tím návrh novely zákona o pohřebnictví, který schválila vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Právnická osoba by při porušení zákona mohla dostat pokutu až půl milionu korun. MMR počítá s tím, že novela začne platit od poloviny příštího roku. "Kdo chce dnes podnikat v pohřebnictví, odsedí si ve škole víkendový rekvalifikační kurz a dostane certifikát. Ale pokud si chce založit po novele živnost, bude muset složit teoretickou i praktickou zkoušku před komisí přímo v provozovně pohřební služby. Musí zejména předvést pietní úpravu těla zemřelého a jeho ukládání do rakve," řekla ČTK již dříve ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Uchazeč se základním vzděláním by měl mít minimálně desetiletou praxi, středoškolák pětiletou a vysokoškolák tříletou. Zkoušet bude osoba autorizovaná ministerstvem pro místní rozvoj na dobu pěti let. Novela rovněž zakazuje používání nejlevnějších papírových rakví. Podle předlohy by rakev mohla být papírová, ale minimálně pětivrstvá. Kromě toho si pozůstalí budou moci jako nyní vybrat různé druhy dřevěných nebo kovových rakví. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

říjen 2016

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

září 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

srpen 2016

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace