Zprávy V ČR se poprvé prodává šperk s přírodně růžovým diamantem

19-10-2016 15:25 | Zdeňka Kuchyňová

V Česku se poprvé prodává šperk s přírodně růžovým diamantem. Hodnota ručně vyráběného prstenu z bílého a žlutého zlata, který obsahuje karátový růžový diamant a 80 menších čirých diamantů, se blíží čtyřem milionům korun. Hodnota investičních šperků, založených na nejvzácnějších drahých kamenech planety, dlouhodobě roste. Jako nejhodnotnější růžový diamant na světě bývá označován 59,6karátový kámen s názvem Pink Star, jehož hodnota bývá odhadována na 72 milionů dolarů (1,77 miliardy korun). Nyní ho společně s dalšími partnerskými společnostmi vlastní aukční síň Sotheby's.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Ledové sochy ve Špindlerově Mlýně inspirovalo Čtvero ročních dob

05-12-2016 12:55 | Josef Kubeczka

Sochaři ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku finišují s výrobou soch z ledu, které budou umístěné v ledáriu u horní stanice lanovky na Pláně. Letos budou sochy inspirovány dílem Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob. Pro veřejnost bude ledárium otevřené od 10. prosince. ČTK o tom informoval ČTK ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýně Čeněk Jílek. "Loňská premiéra Špindlerovského ledária měla velký úspěch. Návštěvníci k nám nejezdí jen kvůli lyžování, ale vyhledávají i jiné aktivity a zábavu. Ledový klimatizovaný chrám nabízí i kulturní zážitek," uvedl Čeněk Jílek. V klimatizovaném stanu jsou umístěné například čtyři sochy představující jednotlivá roční období. Antonio Vivaldi houslové koncerty složil v 18. století a věnoval je uměleckému mecenáši Václavovi z Morzinu, který působil i v nedalekém Vrchlabí. Ledárium bude přístupné denně až do konce března od 11:00 do 15:30, lidé si ho mohou prohlédnout zdarma. Několikrát ročně bude možné navštívit ledárium i večer, kdy skirareál uspořádá koncerty vážné hudby či jiné akce. 

Aero brzy dokončí nový letoun L-159, výrobu obnovilo po 13 letech

05-12-2016 12:51 | Josef Kubeczka

Aero Vodochody na přelomu roku pošle do Iráku zcela nový letoun L-159, který 13 let už nevyrábělo. Společnost nevylučuje ani možnost obnovení sériové výroby stíhacího bitevníku. ČTK o tom informovala mluvčí Aera Tereza Vrublová. Pro výrobu dvoumístného letounu typu L-159 ALCA bylo nutné znovu zprovoznit montážní linku, kterou Aero udržovalo připravenou pro případ potřeby od dodání posledních letounů v roce 2003. Prodej do Iráku a společnosti Draken International o bitevníky L-159 vyvolal znovu zájem. Aero podle mluvčí jedná s několika potenciálními zákazníky. "Podle našich analýz bude v nejbližších letech stoupat poptávka po lehkých bojových letounech a L-159 jsou ve své kategorii velmi konkurenceschopné. Proto jednáme s dodavateli klíčových agregátů, abychom byli v případě získání zakázky schopni co nejdříve rozjet sériovou výrobu," uvedl prezident Aera Vodochody Giuseppe Giordo. 

Vláda se postavila k úpravě vysílání vojáků do misí neutrálně

05-12-2016 12:50 | Josef Kubeczka

Vláda zaujala neutrální postoj k ústavní novele, která by rozšířila právo kabinetu rozhodnout o vyslání vojáků do zahraničí bez souhlasu obou parlamentních komor. Rozhodla tak v souladu s doporučením vládních legislativců, vyplývá z průběžných výsledků jednání kabinetu. Podle předběžného stanoviska měli ministři návrh věcně podpořit, ale současně upozornit na to, že ke změnám ústavy by se mělo přistupovat výjimečně. Předlohu podepsali vedle hlavní navrhovatelky Jany Černochové (ODS) i ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a předseda Sněmovny Jan Hamáček z koaliční ČSSD. Vláda by podle předlohy mohla rozhodnout o vyslání vojáků například k záchraně českých občanů v zahraničí v případě jejich ohrožení. Zmírnění podmínek by usnadnilo třeba taky vyslání jednotek armády do misí v rámci takzvaných sil velmi rychlé reakce Severoatlantické aliance. 

Vláda nepodpoří návrh na nepromlčitelnost privatizačních zločinů

05-12-2016 12:50 | Josef Kubeczka

Opoziční komunisté nezískali podporu vlády pro zavedení nepromlčitelnosti trestných činů souvisejících s privatizacemi státního majetku po pádu socialismu v 90. letech minulého století. Kabinet rozhodl, že novelu trestního řádu ve Sněmovně nepodpoří. Informoval o tom tiskový odbor Strakovy akademie. Podle vládních legislativců nejsou privatizační trestné činy tak závažné a škodlivé, aby musely být bez promlčecí lhůty. "Nepromlčitelnost trestného činu je nutno chápat jako výjimku z obecného pravidla, že plynutím času se snižuje, až zaniká škodlivost trestného činu a potřeba odpovídající trestněprávní reakce," uvedli vládní legislativci v podkladech pro ministry. U privatizačních činů nyní zaniká trestní odpovědnost po 20 letech. 

Do Iráku odletěl polní chirurgický tým

05-12-2016 12:29 | Josef Kubeczka

Do Iráku odletěl sedmnáctičlenný český polní chirurgický tým. Podporovat bude koaliční a irácké vojáky na americké základně několik desítek kilometrů od Mosulu. ČTK to sdělil mluvčí generálního štábu Jan Šulc. O vyslání jednotky rozhodla vláda a schválil jej Parlament. "Hlavním úkolem polního chirurgického týmu bude zdravotnická podpora a péče o příslušníky koaličních a iráckých ozbrojených sil," uvedl Jan Šulc. Jednotka je sestavena převážně z příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví, které doplnili vojáci také z Ústřední vojenské nemocnice Praha a dalších útvarů. Odborné jádro týmu tvoří dvojice chirurgů, jeden anesteziolog, střední zdravotnický personál a další specialisté. 

Americká kapela Guns N'Roses zahraje v červenci v Letňanech

05-12-2016 12:10 | Josef Kubeczka

Americká kapela Guns N'Roses vystoupí 4. července na letišti v pražských Letňanech. Populární hardrocková skupina se představí v rámci turné Not In This Lifetime Tour, které zahrnuje koncerty na více než třiceti stadionech v Evropě a Severní Americe. ČTK o tom za pořádající agenturu Live Nation informoval Petr Novák. Guns N’ Roses se představí v sestavě Axl Rose (zpěv, piano), Duff McKagan (basa), Slash (sólová kytara), Dizzy Reed (klávesy), Richard Fortus (rytmická kytara), Frank Ferrer (bicí) a Melissa Reese (klávesy). Charismatický zpěvák Rose se do Letňan vrátí po roce, kdy zde zazpíval jako člen AC/DC. Skladatel a kytarista Slash (vlastním jménem Saul Hudson) loni vystoupil v Malé sportovní hale na Výstavišti v Praze. Turné začne 27. května 2017 v Dublinu a zastaví se v osmnácti evropských městech, mezi kterými nebude chybět Londýn, Paříž, Madrid, Vídeň, Kodaň a mnoho dalších. Série koncertů bude dále pokračovat do Severní Ameriky a Kanady. 

Trenér Jandač nominoval na moskevský turnaj většinu hokejistů z Karjaly

05-12-2016 12:05 | Josef Kubeczka

Tým složený z dvanácti hráčů z extraligy, deseti z Kontinentální ligy a jednoho krajánka ze Švýcarska nominoval trenér hokejové reprezentace Josef Jandač na turnaj Channel One Cup v Moskvě a Helsinkách. Není mezi nimi žádný nováček, bez startu v národním celku je pouze třetí gólman Roman Will z Liberce, který by měl s mužstvem trénovat v úvodu akce. Prvního turnaje Euro Hockey Tour se zúčastnilo hned sedmnáct hráčů z nynějšího výběru. V nominaci, zveřejněné na tiskové konferenci v Praze, nechybí například obránce Michal Jordán, jenž se před sezonou rozhodl vrátit z NHL do Evropy a hraje za Kazaň v KHL. Podobný krok učinil i útočník Jiří Sekáč, který je v týmu AK Bars Jordánovým spoluhráčem. Poprvé v sezoně dostal pozvánku brankář Pavel Francouz z Čeljabinsku, podle statistik nejlepší gólman KHL. 

CVVM: Motivací pro vstup do politiky je dle většiny osobní blaho

05-12-2016 12:04 | Josef Kubeczka

Více než čtyři pětiny občanů Česka se domnívají, že motivací lidí pro vstup do politiky je blaho jednotlivce. Vstupem do politické strany chtějí podle názoru veřejnosti získat kontakty, výhodné pozice a funkce v budoucnu a také peníze. Nejsilnějším důvodem by přitom podle názoru občanů měla být vůle změnit situaci společnosti k lepšímu. Vyplývá to z výsledků letošního průzkumu, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). O tom, že lidé vstupují do stran kvůli získání kontaktu, bylo v průzkumu přesvědčeno 87 procent respondentů. Získání výhodné pozice a funkce v budoucnu označilo za motiv 85 procent a finanční zisk 82 procent dotázaných. Správné by přitom bylo podle devíti lidí z deseti vstoupit do strany ve snaze změnit situaci k lepšímu. Že tomu tak je, se však domnívá 61 procent dotázaných. Vstup do strany kvůli finančnímu prospěchu odsoudilo osm lidí z deseti. Pro tři čtvrtiny je nesprávnou motivací zisk výhodných funkcí a pozic. 

V Moravské galerii vystavují práce držitelů Chalupeckého ceny

05-12-2016 12:04 | Josef Kubeczka

Zpětný pohled na tvorbu držitelů Ceny Jindřicha Chalupeckého z let 1990 až 2015 umožňuje nová expozice Moravské galerie v Brně. Různorodá vystavená díla pocházejí ze sbírky Magnus Art. J&T Banka jako majitel sbírky shromáždila práce vítězů z období, kdy ocenění pro výtvarné umělce do 35 let získali. Kolekce tak zároveň zachycuje proměny českého umění od začátku 90. let do současnosti. Expozici nazvanou Neváhej a ber! návštěvníci najdou v Pražákově paláci. V dramaturgii Moravské galerie zapadá do volného cyklu výstav věnovaných problematice sběratelství a mecenášství. V současnosti je sběratelství spojeno často právě s bankami. Velké sbírky mají Česká spořitelna, Komerční banka, UniCredit Bank nebo PPF. Pro J&T Banku se klíčem ke tvorbě kolekce stala právě Chalupeckého cena. Aby banka přijala dílo do sbírky, muselo být dokončené nejpozději v období, kdy umělec ocenění získal, stojí na webu banky. 

Krátce o počasí v Česku:

05-12-2016 10:04 | Josef Kubeczka

Skoro jasno až polojasno, teploty minus 2 až plus 2 stupně Celsia. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

prosinec 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

listopad 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

říjen 2016

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace