Zprávy Účastníci pochodu na Hrad varovali před ztrátou paměti

25-02-2016 13:40 | Zdeňka Kuchyňová

Nedopustit ztrátu historické paměti a nepřipustit návrat komunistů k moci, k tomu vyzývali řečníci na dnešním pietním shromáždění k výročí pochodu studentů na Hrad v únoru 1948. Jejich projevy kontrastovaly s dopoledním prohlášením KSČM, v němž se strana přihlásila "k revolučnímu základu února 1948" a k vytváření nové podoby socialismu. "Drzost komunistické strany a jejích představitelů přesahuje všechny únosné meze. Považuju to za šílenství," řekl k tomu ČTK místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Prohlášení je podle něj důsledkem toho, že se po pádu komunismu v roce 1989 nepovedlo komunistickou stranu zakázat. Éra prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda patří podle Sobotky po nacistické okupaci k nejtemnější kapitole českých dějin.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Senát schválil regulaci hazardu, MF nechal právo blokovat weby

26-05-2016 17:46 | Zdeňka Kuchyňová

Senát schválil přísnější regulaci hazardu beze změn. Ministerstvu financí tak ponechal možnost blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem. Rozhodl o tom dnes navzdory snahám řady senátorů tuto možnost zrušit nebo alespoň omezit. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) námitky, že jeho úřad novou pravomocí kvůli jeho obecné formulaci dostane možnost zakázat jakékoli webové stránky, označil za liché. "Skutečně se nejedná o cenzuru internetu," prohlásil. Norma má zavést také opatření proti patologickému hráčství. Prostřednictvím rejstříku budou mít hazard zakázaný například lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi.

Zdanění hazardu bude v Česku nadále podléhat dvěma sazbám. Změní se pouze sazba u hracích automatů. Na technická zařízení, tedy hlavně automaty, se má vztahovat sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu tak jako dosud sazba 23 procent. Vláda původně navrhovala tři daňové sazby na hazard, její plány ale zmařila Sněmovna. Ministerstvo financí neuspělo u poslanců s námitkou, že jejich verze připraví stát ročně o 300 milionů korun a obce o 150 milionů korun. 

Na koaličním jednání budou v pátek chybět Babiš i Bělobrádek

26-05-2016 16:46 | Zdeňka Kuchyňová

Pátečního zasedání koaliční rady, kterou svolal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poté, co Sněmovna ve středu zamítla protikuřácký zákon, se nezúčastní Andrej Babiš (ANO) ani Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Šéfové koaličních stran nezrušili svůj dříve naplánovaný program. Ministr financí a vicepremiér Babiš má v pátek od časného rána program ve Zlínském kraji, kde navštíví mimo jiné okresní soud, věznici či nemocnici v Uherském hradišti. Večer se zúčastní zahajovacího ceremoniálu zlínského filmového festivalu. Bělobrádek má na páteční ráno dlouhodobě v plánu jednání Rady pro konkurenceschopnost v Bruselu. Oba na jednání zastoupí místopředsedové. 

Stádo zubrů v milovické rezervaci dnes rozšířilo první mládě

26-05-2016 16:33 | Zdeňka Kuchyňová

První mládě zubra se dnes narodilo ve stádu v rezervaci v Milovicích na Nymbursku.V bývalém vojenském prostoru nyní žijí divocí koně a pratuři. Celkem se všem druhům už narodilo 19 mláďat. ČTK to dnes sdělil ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Ohrožený druh zubrů se tak rozmnožil jen několik měsíců po založení nového chovu. "Na přírůstek nás upozornilo nezvyklé chování stáda divokých koní. Zpozorněli a upřeně se dívali na jedno místo. Právě tam jsme pak zpozorovali zubří samici s mládětem," popsal objev nového přírůstku Karel Bendl, ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou, která v lokalitě provádí chovatelský dohled. 

Slavní bratři Bubeníčkové se v září rozloučí s taneční kariérou

26-05-2016 16:31 | Zdeňka Kuchyňová

Slavní tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi dostáli svým slibům a končí svoji aktivní kariéru na pódiu. Konec na scéně v roli tanečníků avizovali již dva roky a poté, co se rozloučili s publikem v Německu, kde působí, připravili svá poslední vystoupení také v České republice a na Slovensku. V září proto odehrají sérii vystoupení v pěti českých městech a v Bratislavě, kde uvedou zatím vznikající představení Orfeus. Součástí turné, které začne 10. září v Ostravě, jsou Brno, Bratislava, České Budějovice, Praha a Plzeň. Přestože dvojčata Bubeníčkové končí svou aktivní taneční kariéru, svoji budoucnost jinak než spojenou s tancem nevidí. Dále budou působit jako choreografové, případně scénografové či autoři hudby.

Bratři pocházejí ze staré české cirkusové rodiny, a proto jim bylo předurčeno povolání artistů. V jejich 11 letech je ale učitelka tance doporučila ke studiu na pražské Taneční konzervatoři. Dalším milníkem pro ně byla soutěž v Lausanne, kde je oslovil slavný John Neumeier a nabídl jim studium na baletní škole v Hamburku. Po absolutoriu na konzervatoři přijali v hamburském souboru angažmá, a jejich kariéra tím nabrala raketový vzestup. Otto byl od roku 1997 prvním sólistou Hamburského baletu, Jiří v roce 2006 odešel do drážďanského baletu Semperoper, kde působil na stejné pozici a také vytvářel choreografie. Oba mají za sebou mnohá ocenění i četná hostování na prestižních scénách. Podobně jako primabalerína Daria Klimentová, která se také proslavila v zahraničí a s aktivní kariérou skončila až po čtyřicítce, i Bubeníčkové špičkově tančí i ve věku, kdy mnozí tanečníci odcházejí "do penze". 

Negymnazisté čím dál častěji nezvládají maturitní test z češtiny

26-05-2016 16:29 | Zdeňka Kuchyňová

Didaktický test z českého jazyka a literatury je čím dál větším oříškem pro žáky středních odborných škol, učilišť a nástaveb. Na středních odborných školách (SOŠ) ho letos na jaře podle předběžných údajů, které nezahrnují výsledky možných odvolání, nezvládla desetina maturantů. Na učilištích a nástavbách jich propadlo dokonce 23,5 procenta. Na jaře 2013 přitom neuspělo jen 1,8 procenta studentů SOŠ a 4,8 procenta učňů a žáků nástaveb. U angličtiny nebo matematiky se sice neúspěšnost od roku 2013 také zvýšila, ale zdaleka ne tak výrazně. Údaje vycházejí z oficiálních výsledků maturit, které od roku 2013 na svém webu zveřejňuje jejich organizátor Cermat. S maturitním testem z češtiny nemívají problém gymnazisté. Také u nich se podíl neúspěšných postupně zvyšuje, ale letos vyšplhal jen na 0,5 procenta. Maturanti z jiných typů škol mají těžší pozici. V tiskové zprávě na to upozornila i nezisková organizace EDUin, která se zabývá vzděláváním. 

Senát neschválil ústavní novelu o rozšíření pravomocí NKÚ

26-05-2016 16:02 | Zdeňka Kuchyňová

Senát dnes neschválil ústavní novelu, která měla dát Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) právo prověřovat hospodaření s veřejnými prostředky. NKÚ měl získat možnost kontrolovat obce, kraje i firmy s jejich majetkovou účastí či podílem státu. Horní komora vládě doporučila, aby novelu předložila znovu, ale souběžně s návrhem na odstranění duplicit kontrolních systémů. Pro schválení novely hlasovalo 37 ze 68 přítomných senátorů. K přijetí byla ale třeba třípětinová většina, tedy aktuálně nejméně 41 hlasů vzhledem k tomu, že šlo o změnu ústavy. Horní komora o tom rozhodla po čtyřhodinové debatě, v níž se argumenty zastánců předlohy mísily s námitkami ohledně příliš širokého vymezení působnosti NKÚ či zmnožení kontrol, což vadilo i Svazu měst a obcí nebo Asociaci krajů. 

Ministr Němeček dá vládě návrh na růst odvodů státu celkem o 5,05 mld.

26-05-2016 13:41 | Zdeňka Kuchyňová

Měsíční platba státu za děti, důchodce či nezaměstnané do zdravotního pojištění by od ledna 2017 měla stoupnout z 870 na 940 korun. Meziročně by tak celkový odvod za státní pojištěnce narostl o 5,05 miliardy korun. Návrh předloží v pondělí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) vládě. Po kritice od ministra financí Andreje Babiše (ANO), že resort má peněz dost, jen s nimi špatně hospodaří, slevil Němeček ze svého původního návrhu, aby pojistné stouplo na 1007 korun měsíčně, což by resortu přineslo 9,88 miliardy korun. Němeček chce využít nárůst příjmů od státu k navýšení platů a mezd v nemocnicích. Desetiprocentní platový nárůst ve zdravotnictví podpořily vedení ČSSD, odbory, nemocnice, lékařská komora i pacienti. Shodla se na něm i vládní koalice, která dosud ale nevyřešila zdroje na toto navýšení. 

Loňský obrat likérky Rudolf Jelínek 470 mil.Kč byl rekordní

26-05-2016 13:35 | Zdeňka Kuchyňová

Loňský obrat vizovické likérky Rudolf Jelínek ve výši téměř 470 milionů korun byl rekordní. Společnost vytvořila zisk před zdaněním 26,7 milionu korun, což je o 70 procent více než v roce 2014, sdělil dnes ČTK generální ředitel Pavel Dvořáček. Hlavním tahounem tržeb byly prodeje v České republice, export na Slovensko a do USA. Likérka dodává své produkty do 24 zemí. Vrátila se tak k míře ziskovosti, kterou měla před metanolovou aférou. V roce 2012 se kvůli aféře a prohibici dostala do ztráty 19 milionů. Likérka v posledních letech rozšiřuje své sady, loni v nich vypěstovala rekordní množství švestek, 515 tun. Firma má asi 160 hektarů vlastních sadů. 

Karlovarský festival zahájí koprodukční snímek Anthropoid

26-05-2016 13:30 | Zdeňka Kuchyňová

Zahajovacím snímkem karlovarského festivalu bude 1. července film britského režiséra Seana Ellise o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha Anthropoid. Na světové premiéře snímku kromě režiséra přislíbili účast herci Jamie Dornan, Charlotte Le Bonová, Aňa Geislerová a Toby Jones. ČTK to dnes oznámila mluvčí přehlídky Uljana Donátová. "Vzhledem k tomu, že tento koprodukční britsko-český snímek umělecky zpracovává jednu ze zásadních událostí československé historie, atentát na říšského protektora Heydricha, rozhodli jsme se spolu s producenty filmu, oznámit premiéru Anthropoidu v Karlových Varech symbolicky právě v době, kdy si připomínáme výročí této události," uvedl k tomu prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška. 

Kvůli problému na krakovací jednotce rafinerie Kralupy nevyrábí

26-05-2016 13:29 | Zdeňka Kuchyňová

Výroba v kralupské rafinerii stojí kvůli problému na krakovací jednotce. Odstávka potrvá několik týdnů, uvedl petrochemický holding Unipetrol na svých webových stránkách. Na věc dnes upozornil server Lidovky.cz, podle kterého se výroba benzinu zcela zastavila v neděli a petrolejáři se nyní snaží výpadek pokud možno v plné míře nahradit zvýšením dovozu. Web připomněl, že jen na částečný výkon pracuje od loňského výbuchu i litvínovská rafinérie stejného vlastníka. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

duben 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

březen 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace