Zprávy Účastníci pochodu na Hrad varovali před ztrátou paměti

25-02-2016 13:40 | Zdeňka Kuchyňová

Nedopustit ztrátu historické paměti a nepřipustit návrat komunistů k moci, k tomu vyzývali řečníci na dnešním pietním shromáždění k výročí pochodu studentů na Hrad v únoru 1948. Jejich projevy kontrastovaly s dopoledním prohlášením KSČM, v němž se strana přihlásila "k revolučnímu základu února 1948" a k vytváření nové podoby socialismu. "Drzost komunistické strany a jejích představitelů přesahuje všechny únosné meze. Považuju to za šílenství," řekl k tomu ČTK místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Prohlášení je podle něj důsledkem toho, že se po pádu komunismu v roce 1989 nepovedlo komunistickou stranu zakázat. Éra prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda patří podle Sobotky po nacistické okupaci k nejtemnější kapitole českých dějin.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Končící šéf ÚOOZ Šlachta se dnes setkal s prezidentem

28-06-2016 16:56 | Zdeňka Kuchyňová

Odstupující šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta se dnes odpoledne na Pražském hradě setkal s prezidentem Milošem Zeman. Šlachta u policie končí ve čtvrtek. Na své místo rezignoval, protože nesouhlasí s plánovou reorganizací policie, při které se sloučí protikorupční a protimafiánský útvar. Reorganizace policie vyvolala v uplynulých týdnech ostrý spor mezi koaličními ČSSD a hnutím ANO. Pochyby o změnách vyjádřili i někteří státní zástupci. Reorganizaci podepsal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) navzdory protestům hnutí ANO, které hovořilo o porušení koaliční smlouvy a hrozilo jejím vypovězením. 

Vláda rozhodne, zda umožnit osvojení dětí registrovanými partnery

28-06-2016 16:42 | Zdeňka Kuchyňová

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) předloží v nejbližší době vládě novelu zákona o registrovaném partnerství, která umožní osvojení dětí osobou žijící v registrovaném partnerství i osvojení dítěte partnera. Novinářům to řekl v reakci na rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS), který dnes škrtl ustanovení zákona znemožňující adopci registrovaným partnerům. Dienstbier uvedl, že dosavadní znění zákona bylo zjevně diskriminační. Zdůraznil, že ve všech případech rozhodují soudy na základě nejlepšího zájmu dítěte. 

Do Prahy v pátek dorazí kulturní festival v lůžkovém vlaku

28-06-2016 16:39 | Zdeňka Kuchyňová

První kulturní festival, který se koná v lůžkovém vlaku a projíždí Evropou Europe Endless Express, dorazí 1. července v dopoledních hodinách na pražské Hlavní nádraží. Vlak vyjede 30. června z Amsterdamu v poslední den nizozemského předsednictví v Radě Evropské unie a symbolicky jej předá 1. července v Bratislavě. Součástí akce je program účastníků v pražském Divadle Archa. ČTK o tom dnes za pořadatele informovala Pavlína Svatoňová. Mezi šesti sty cestujícími na cestě napříč evropským kontinentem budou spisovatelé, divadelníci, vědci a novináři. 

Unikátní nálezy objevili odborníci v rotundě na Malé Straně

28-06-2016 16:38 | Zdeňka Kuchyňová

Předrománský kostel datovaný k roku 940, kolekci šperků z 9. a 10. století nebo šest koster rodiny rytíře z doby Jana Lucemburského objevil několikaměsíční archeologický výzkum v rotundě sv. Václava na Malostranském náměstí. Nachází se v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK. Nálezy činí z prostoru, o němž odborníci ještě donedávna nevěděli, jedno z nejvýznamnějších nalezišť v Praze za posledních 50 let. ČTK o tom informoval proděkan školy Martin Vlach. Archeologové při průzkumu našli také unikátní svatováclavskou dlažbu z 11. století. Rotunda, která byla více než 300 let považována za ztracenou, byla náhodně objevena před 12 lety při rekonstrukci budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK. Tehdy nikdo nepředpokládal, že půjde o objev zcela unikátní pro českou historii, říká proděkan. 

Člověk v tísní pomáhá v Iráku ke vzdělání tisícům dětí

28-06-2016 16:36 | Zdeňka Kuchyňová

Tisíce dětí v severoirácké oblasti Zumar, kterou před dvěma lety ovládali bojovníci samozvaného Islámského státu (IS), pomáhá vzdělávat česká nezisková organizace Člověk v tísni (ČvT). Od poloviny roku 2015 se podařilo opatřit vybavení do dvanácti místních škol, zajistit učební materiály pro 120 učitelů a pomůcky pro 3350 dětí. Ve školách se žáci od šesti let učí obdobné předměty, jako české děti, řekla dnes ČTK koordinátorka programu Naďa Aliová. 

Ministr Stropnický: Od Junckera nelze čekat politickou odvahu

28-06-2016 16:32 | Zdeňka Kuchyňová

Pro reformu Evropské unie je třeba dobře vedené Evropské komise, takovou ale nynější komise v současném složení není. Na Žofínském fóru to dnes řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Od předsedy komise Jeana-Clauda Junckera podle něj nelze očekávat ani politickou odvahu, natož vůli k posunům, které by EU učinily pro lidi přijatelnější. Stropnický se důsledkům brexitu věnoval v obsáhlém projevu na Žofínském fóru v Praze, které bylo věnováno armádě a bezpečnosti. Odchod Británie podle něj bude v otázce bezpečnosti velmi citelná změna, i když zůstává členem NATO. Britské referendum podle Stropnického rozhodlo téma migrace. "Nezvládnutá migrační politika ze strany Evropské komise a řady velkých unijních členů prohrála klíčovou volbu voličů za kanálem. Dodal, že by se neměl podceňovat dominový efekt, který může britský odchod spustit.

Rozhodnutí Britů o vystoupení z EU může v následujících letech spolu se změnou rozpočtových priorit EU snížit příjmy Česka z evropských fondů možná až o desítky miliard korun. ČTK to dnes v Bystročicích na Olomoucku řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), podle které hlavní dopad brexitu na přísun peněz z evropského rozpočtu do ČR bude až v novém programovém období po roce 2020. Česko má v letech 2014 až 2020 získat z evropských fondů 650 miliard korun, už teď je ale i bez započtení vlivu brexitu podle Šlechtové jasné, že peněz dostane méně. Prioritou EU je nyní především bezpečnost, čemuž jsou podle ministryně podřízeny výdaje evropského rozpočtu. 

Lékařská komora svolává kvůli krizi zdravotnictví mimořádný sjezd

28-06-2016 16:31 | Zdeňka Kuchyňová

Problémy zdravotnictví chce řešit Česká lékařská komora na mimořádném sjezdu, který svolala na 22. září, krátce před krajskými volbami. Novinářům to dnes řekl její prezident Milan Kubek. Vážnost situace doložil tím, že mimořádný sjezd svolává poprvé za deset let, co stojí v čele stavovské organizace. Hlavním bodem sjezdu bude krize zdravotnictví a hledání možností, jak ji řešit. "Krize v českém zdravotnictví se prohlubuje, ať už finanční, protože výdaje patří k nejnižším v rámci EU, tak zejména krize personální, zdravotní péče je zajišťována jen tím, že je soustavně porušován v nemocnicích zákoník práce ohledně povoleného limitu přesčasů," popsal situaci Kubek. Nemocnicím chybějí lékaři i sestry, omezují provoz některých oddělení, nebo je i zavírají. Komora zaznamenala i případy nelegálního zaměstnávání cizinců se spornou kvalifikací, řekl Kubek. 

Ústavní soud otevřel registrovaným partnerům cestu k individuální adopci

28-06-2016 16:26 | Zdeňka Kuchyňová

Ústavní soud (ÚS) dnes otevřel lidem žijícím v registrovaném partnerství cestu k individuálnímu osvojení dítěte. Na návrh Městského soudu v Praze škrtl ustanovení zákona, které adopci registrovaným partnerům znemožňovalo. Svobodní gayové a lesby si teoreticky dítě jako jednotlivci osvojit mohli, po uzavření partnerství už to nešlo. Nález se nevztahuje ke společnému osvojení, které občanský zákoník umožňuje pouze manželským, tedy heterosexuálním párům. Dnešní nález přímo nedopadá ani na situace, kdy registrovaný partner chce osvojit partnerovo dítě.

"Napadeným zákonným ustanovením, kterým byla jedna skupina osob zcela nedůvodně vyloučena z možnosti osvojení dětí, dochází ve svých důsledcích k zásahu do jejich lidské důstojnosti," uvedl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček. V nálezu ovšem zdůraznil, že preference manželství v obecné rovině je v souladu s ústavou, a to vzhledem k jeho nezastupitelné společenské roli. ÚS nebyl zcela jednotný, čtyři soudci připojili odlišná stanoviska. Například podle Vladimíra Sládečka měl soud zůstat zdrženlivý a ponechat úpravu osvojení na zákonodárcích. Podle Ludvíka Davida zase soud v odůvodnění přespříliš zdůraznil tradiční rodinu. 

Po brexitu nemá ČR důvod zrychlovat s eurem, míní Sobotka

28-06-2016 16:19 | Zdeňka Kuchyňová

Česká republika nemá důvod zrychlovat svou cestu k přijetí společné evropské měny jen proto, že se Britové minulý týden v referendu rozhodli odejít z Evropské unii. Novinářům to dnes při příchodu na unijní summit, kde se bude takzvaný brexit probírat, řekl český premiér Bohuslav Sobotka. Reakcí na britské hlasování bylo v části především starších členů Evropské unie zesílené volání po další evropské integraci, včetně užšího propojení v měnové unii. 

Velehradské slavnosti pomohou křesťanům na Blízkém východě

28-06-2016 16:17 | Zdeňka Kuchyňová

Dny lidí dobré vůle na Velehradě letos pomohou křesťanům z Blízkého východu. Peníze z pondělního benefičního Večera lidí dobré vůle půjdou na sirotčinec a zdravotní centrum křesťanů v Iráku. Část dostane také Nadační fond Adiuvare, který by letos měl podpořit studium na lékařské fakultě adeptů z rodin na Blízkém východě. Novinářům to dnes řekl tajemník slavností Josef Kořenek. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

červen 2016

PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

duben 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace