Zprávy TOP 09 navrhla odložení startu evidence tržeb o dva roky

22-09-2016 12:37 | Milena Štráfeldová

Opoziční TOP 09 navrhla odložení startu elektronické evidence tržeb o dva roky. Ta by tak podle návrhu začala platit od roku 2019 pro všechny. Ovšem v případě volebního vítězství by strana evidenci tržeb zrušila. Informoval o tom předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. EET má být v první fázi spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Pravicová opozice nové opatření ostře kritizuje a tvrdí, že EET zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Odlití zvonu Václav pro pražský kostel provází cesta zvonků

27-09-2016 16:29 | Zdeňka Kuchyňová

Nový zvon Václav, který bude připomínat odkaz bývalého českého prezidenta Václava Havla, by se měl v příštím roce rozeznít v kostele sv. Havla na pražském Starém Městě. Peníze na jeho odlití se dávají dohromady ve sbírce, do níž koncem roku přispěje také dražba 30 malých zvonků. Dostaly je osobnosti, které mají společné vzpomínky s Václavem Havlem, a některé z nich doputovaly i do vzdálených zemí. Doprovází je deník, do něhož dočasní držitelé zvonků píší své vzkazy Václavu Havlovi, případně vzpomínky na něj. Také ten se bude dražit, dražbu bychom chtěli uspořádat ještě před Vánocemi, řekla dnes ČTK Soňa Keppertová z Nadace Charty 77, která sbírku pořádá. Zvon pak daruje farnosti. Náklady na odlití a umístění zvonu jsou předběžně vyčísleny na zhruba 850.000 korun. Vysvěcen by měl být letos v prosinci a rozeznít se má v lednu 2017. Podle webu sbírky je zatím vybráno téměř 323.000 korun.

Malé zvonky Václava Havla dostali třeba Dagmar Havlová, Ivan Havel, Meda Mládková, Marta Kubišová, Zdeněk Svěrák, Jiří Bartoška, Ladislav Špaček a další. Nejdelší cestu zatím urazil zvonek číslo 5. Od zakladatelky Nadace pro občanskou společnost Wendy Luersové ho převzala někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a předala ho bývalé barmské disidentce Do Aun Schan Su Ťij. Putování zvonků je také doloženo na webu spolu se vzkazy jednotlivých jejich držitelů. 

Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla

27-09-2016 16:27 | Zdeňka Kuchyňová

Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi schválili pražští radní. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana. "Domnívám se, že tento prostor výborně vystihuje a reprezentuje to, o co Havel usiloval. O setkávání se, o diskusi, o svobodné myšlení a o humanitu," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). V Praze zatím po Havlovi žádná ulice pojmenovaná není, jeho jméno nese mezinárodní letiště. Objevily se kritické hlasy, že piazzetta je příliš malý prostor, aby nesl Havlovo jméno. Piazzetu Národního divadla navrhl český architekt Karel Prager jako součást projektu výstavby Nové scény. 

Zemřel pianista a jazzový hudebník Karel Růžička

27-09-2016 16:12 | Zdeňka Kuchyňová

Ve věku 76 let zemřel legendární klavírista a jazzový hudebník Karel Růžička. Studoval na pražské konzervatoři bicí nástroje a klavír. V roce 1960 začal spolupracovat s průkopnickým souborem Studio 5 Luďka Hulana. Byl taky sólista Jazzového orchestru Československého rozhlasu. Pro rozhlasový big band i aranžoval a komponoval. Růžička vystupoval a nahrával s mnoha předními českými i zahraničními sólisty a orchestry, spolupracoval například s Laco Deczim, Karlem Velebným nebo Karlem Krautgartnerem. Je autorem skladeb Medové koláčky, Riff, Jízda starým veteránem nebo Celebration Blues. Získal řadu ocenění. 

Vicepremiér Babiš se neomluví za výrok o hejtmanu Novákovi, podá odvolání

27-09-2016 16:04 | Zdeňka Kuchyňová

Soud uložil ministru financí Andreji Babišovi (ANO), aby se omluvil moravskoslezskému hejtmanovi Miroslavu Novákovi (ČSSD) za svůj televizní výrok, v němž označil přípravu průmyslové zóny v Karviné za Novákův "kšeft" a "tunel". Omlouvat se naopak nemusí za přirovnání Nováka k bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi, protože jím podle soudu vyjádřil svůj subjektivní, hodnotící názor. Babiš má také Novákovi zaplatit odškodné ve výši 100.000 korun, krajský politik chtěl dvojnásobek. Verdikt není pravomocný. Ministr Babiš se za svůj výrok neomluví, chce se odvolat. 

Zeman udělil třetí milost, opět ze zdravotních důvodů

27-09-2016 16:00 | Zdeňka Kuchyňová

Prezident Miloš Zeman udělil milost, která znamená zastavení trestního stíhání pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Obviněný kvůli poškození mozku po cévní mozkové příhodě a duševní poruše není schopen chápat smysl trestního řízení, které je nyní přerušeno. Žádost o milost podala státní zástupkyně, která v této fázi nemůže trestní řízení podle zákona zastavit. V tiskové zprávě to oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Jde o třetí milost, kterou Zeman ve svém funkčním období udělil. Zeman už před prezidentskými volbami uvedl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Na ministerstvo spravedlnosti ročně obdrží zhruba 600 žádostí odsouzených nebo jejich blízkých o milost. Drtivou většinu musí po přezkoumání zamítnout, protože nesplňují přísná kritéria, která Zeman nastavil. 

Anarchista Ignačák byl po roce a čtvrt propuštěn z vazby

27-09-2016 13:58 | Zdeňka Kuchyňová

Soud propustil z vazby anarchistu Martina Ignačáka obžalovaného z přípravy útoku zápalnými lahvemi na vlak převážející vojenský materiál, za což mu hrozí až 20 let nebo výjimečný trest vězení. Ve vazební cele byl přes rok a čtvrt. Informaci Českého rozhlasu ČTK potvrdil mluvčí pražského vrchního soudu Jan Fořt. Vrchní soud podle Fořta rozhodl na základě nálezu Ústavního soudu. Ten minulý týden rozhodl, že soud chyboval, když změnil rozhodnutí městského soudu a ponechal Ignačáka ve vazbě. Ignačák a další aktéři případu obžalobu odmítají, cítí se nevinní. Kauzu považují za výsledek policejní provokace. Tvrdí, že žádný útok zápalnými lahvemi neplánovali. 

Zemědělci přemýšlejí o stavbě vlastní mlékárny

27-09-2016 13:56 | Zdeňka Kuchyňová

Čeští chovatelé dojnic přemýšlí o výstavbě vlastní mlékárny, která by měla pomoci stabilizovat výkupní ceny mléka a vývozu. Podle předsedy mlékařského odbytového družstava Morava Oldřicha Žďárského by mohla zpracovávat až polovinu české mléčné produkce. Další možností by byla akvizice některého stávajícího podniku. Zemědělský svaz proto začal již zpracovávat studii na její výstavbu. Na dnešní konferenci o odbytových družstvech a jejich roli v mléčném sektoru to řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Peníze na mlékárnu by chtěla odbytová družstva získat částečně z dotačních projektů, částečně pak příspěvkem od vlastních členů.

Producenti mléka nadále čelí krizi kvůli nízkým výkupním cenám, protože na evropském trhu je ho přebytek. Ten vznikl mimo jiné kvůli zrušení evropských produkčních kvót, ale také ruským embargem na dovoz potravin. V srpnu začala v ČR výkupní cena mléka po více než dvou letech sice růst, když stoupla o desetník, zemědělci však stále prodávají litr mléka zhruba za 6,20 Kč za litr, tedy dvě koruny pod výrobními náklady.Největšími mlékárnami v ČR jsou v současné době Madeta, Pragolaktos, mlékárny Kunín, Olma nebo Hlinsko. 

Bubeníčkové zahájí festival Zlatá Praha, naposled vystoupí v ČR

27-09-2016 13:51 | Zdeňka Kuchyňová

Definitivně poslední vystoupení, kterým se slavní tanečníci bratři Bubeníčkové rozloučí s českým publikem, zahájí ve středu festival Zlatá Praha. Autorské představení Orfeus, jímž završují svou taneční kariéru, kvůli velkému zájmu uvede Česká televize v přímém přenosu. Na tiskové konferenci to řekli organizátoři festivalu, který už více než pět desítek let představuje televizní hudební a taneční pořady. Novinkou letošního ročníku jsou také televizní pořady z oblasti divadla. Festival na Nové scéně potrvá do 1. října. Bubeníčkové, kteří na festival přijeli ze svých působišť v Německu, uvedou další festivalový den také dokument zachycující poslední roky své taneční kariéry; napříště se plánují věnovat zejména choreografické práci. Na Zlatou Prahu přijíždí i primabalerína Daria Klimentová. 

Festival Oty Hofmana bude letos na téma filmový muzikál

27-09-2016 13:50 | Zdeňka Kuchyňová

Tématem letošního 48. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana bude filmový muzikál. Slavit se ale budou například také symbolické 50. narozeniny pana Tau. Kromě celovečerních a televizních filmů budou letos podruhé soutěžit i studentské filmy, dětská videotvorba a nově také dětské reportáže. Novinářům to dnes řekla programová ředitelka festivalu Ilona Hálová. Festival se tradičně uskuteční v Ostrově na Karlovarsku, potrvá od 9. do 13. října. V hlavní kategorii je letos celkem devět soutěžních filmů, mezi nimi například Strašidla, Decibely lásky, Řachanda nebo Polednice. Podle Hálové je filmů v distribuci dost a není problém je do soutěže zařadit, chybí ale klasické příběhy pro děti ve věku od sedmi let. 

Bavorsko-český festival v Plzni láká na gastronomii i kulturu

27-09-2016 13:50 | Zdeňka Kuchyňová

Na tradiční bavorskou kulturu, řezenské pivo i ukázky typické bavorské gastronomie ve stylizovaném pivní stanu láká v Plzni třetí ročník bavorsko-českého kulturního festivalu. Letos se poprvé koná pod názvem Treffpunkt a do areálu DEPO2015 pozve návštěvníky od 13. do 15. října také na koncerty, filmové projekce nebo tvůrčí dílny, řekl novinářům ředitel pořádající společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek. Loni, kdy byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury, přišlo na Bavorské dny do Plzně 20.000 lidí. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

září 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

srpen 2016

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

červenec 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace