Zprávy TASS publikoval interview s Mládkem; ministr formulace popřel

19-10-2016 06:40 | Zdeňka Kuchyňová

Česká republika je pro co nejrychlejší zrušení protiruských sankcí Evropské unie, které poškozují obě strany. Ruská agentura TASS napsala, že jí to v exkluzivním interview sdělil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Česko je nicméně členem EU, a proto je povinno rozhodnutí o sankcích respektovat, dodal podle ruské agentury Mládek. Ministrův mluvčí ale takovou interpretaci výroků odmítl. V písemných odpovědích Mládka na otázky TASS, které večer ČTK poskytl ministrův mluvčí Roman Prorok, tyto formulace nejsou. Podle mluvčího se ministr proti "hrubému posunu" svých skutečných výroků na téma protiruských sankcí důrazně ohrazuje.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Donald Trump pozval Miloše Zemana na návštěvu Bílého domu

06-12-2016 15:54 | Josef Kubeczka

Příští americký prezident Donald Trump pozval českého prezidenta Miloše Zemana k návštěvě Bílého domu. Řekl mu to v úterním telefonickém rozhovoru. ČTK to sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Návštěva by se mohla uskutečnit v dubnu příštího roku. Miloš Zeman pozval Donalda Trumpa na návštěvu České republiky, americký prezident pozvání přijal. "Nastupující prezident USA Donald Trump v rozhovoru ocenil skutečnost, že prezident republiky 'byl jediným evropským prezidentem', který ho veřejně podpořil ještě před listopadovými volbami v USA," uvedl Jiří Ovčáček. Oba představitelé se shodli na tom, že ideální příležitostí pro návštěvu Bílého domu bude konec dubna příštího roku, kdy má prezident republiky v USA obdržet ocenění významných židovských organizací, které již v loňském roce ocenily Donalda Trumpa, dodal mluvčí. 

Výstava v Příbrami ukáže tři desítky hornických betlémů

06-12-2016 15:51 | Josef Kubeczka

Tři desítky hornických betlémů s několika tisíci figurek si budou moci prohlédnout návštěvníci Galerie Františka Drtikola v Příbrami na výstavě Příbramské betlémy. Expozice s podtitulem Příběhy z historie města představí jesličky spjaté s dějinami Příbrami a hornickými tradicemi. Mezi exponáty bude největší, nestarší nebo třeba nejnovější betlém ze sbírek Hornického muzea Příbram a spolku Příbramští betlémáři. Výstava bude zahájena tento čtvrtek a potrvá do 8. ledna, řekl ČTK ředitel muzea Josef Velfl. "Máme ve sbírce i betlémy, které ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku," uvedl Josef Velfl. Na výstavě bude mimo jiné nejstarší betlém z muzejních sbírek, který vytvořil horník Jan Křtitel Třešňák v letech 1843 až 1849. Návštěvníci budou moci obdivovat i největší betlém zvaný Vyskeřský z doby největšího rozmachu místních stříbrných dolů ve druhé polovině 19. století. Jesličky, jejichž autorem byl horník Antonín Mácha, obsahují zhruba 140 figurek včetně postaviček havířů a více než 50 monumentálních staveb umístěných na podestě široké čtyři metry. Spolu s řadou historických betlémů muzeum ukáže také jeden z nejnovějších ve sbírce, a to betlém Vladimíra Malého z roku 1963, který muzeum získalo letos v listopadu. Na výstavě bude i sádrový betlém rodiny příbramských lékárníků Pokorných situovaný do portálu štoly jednoho z příbramských dolů. Zajímavý je rovněž papírový betlém Oldřicha Drozdy, který se po druhé světové válce stavěl ve většině skautských kluboven včetně té příbramské. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i velkoformátové zvětšeniny ilustrací s betlémskou a vánoční tematikou pocházející ze vzácného příbramského graduálu z konce 16. století. 

Miloš Zeman pogratuloval Alexanderu Van der Bellenovi ke zvolení prezidentem

06-12-2016 15:29 | Josef Kubeczka

Prezident Miloš Zeman pogratuloval Alexandru Van der Bellenovi ke zvolení rakouským prezidentem. Získané hlasy podle Miloše Zemana svědčí o nadějích, které do něj Rakušané vkládají. ČTK to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Reakce Miloše Zemana na výsledek voleb přišla až dva dny po volbách. V minulosti podpořil Van der Bellenova protikandidáta Norberta Hofera. 

Originálně ozdobené vánoční stromky vystavuje zámek v Litvínově

06-12-2016 15:29 | Josef Kubeczka

Tradičně i netradičně ozdobené vánoční stromky jsou ode dneška znovu k vidění na zámku Valdštejnů v Litvínově na Mostecku. Dekorace jsou z papíru, skla, paličkované, vyšívané, keramické nebo třeba z badmintonových míčků a popcornu. Překvapivé spojení barev a materiálů může posloužit jako inspirace k vlastním tvůrčím výkonům. Na jednom stromku visí andělé z badmintonových míčků, na dalším jsou keramické ozdoby připomínající linecké cukroví. Vtipný a originální stromek vytvořili lidé z místní knihovny. Na sebe naskládali různé publikace i tlusté knihy tak, aby vznikl strom výšky dospělého člověka. Třešničkou na dortu, v tomto případě na stromě, jsou umělé brýle místo hvězdy na špici. Pobavit návštěvníky výstavy mají kapříci s tělem vymalovaným různými příběhy, další stromek zdobí pouze srdíčka a na dalším se zase usadily plstěné víly, které pocházejí z místní mateřské školy. Stromky zdobili i školáci. Jejich díla mohou lidé vidět v radničním sklípku. Výstava Vánoce po celý rok bude otevřena do konce listopadu příštího roku. 

Oběti násilí z nenávisti jsou v ČR častěji muslimové a cizinci

06-12-2016 15:29 | Josef Kubeczka

Oběťmi násilí z nenávisti se v tuzemsku stále častěji stávají cizinci a muslimové, dříve se nejvíc týkalo Romů, sdělila ředitelka organizace In Iustitia Klára Kalibová. Policejní statistiky loni evidovaly 65 nenávistných trestných činů, organizace jich spočítala 154. In Iustitia v posledním roce školila policisty kvůli násilí z nenávisti. Vzdělávacího programu se jich účastnilo 297. Program na vzdělávání policistů se zaměřil hlavně na Ústecký a Moravskoslezský kraj. Zapojili se do něj členové pořádkových jednotek, kteří se setkávají s oběťmi násilí jako první, dále členové kriminální policie, kteří kauzy vyšetřují a tiskoví mluvčí, kteří o nich informují. Cílem bylo například zlepšit práci s oběťmi či možnostem, jak zabránit napětí, které může ve společnosti vzniknout. 

Nástup Donalda Trumpa nezmění vztahy USA k NATO a Rusku, míní ministr Zaorálek

06-12-2016 15:28 | Josef Kubeczka

Přístup Spojených států k NATO a Rusku se v lednu s nástupem prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu zásadním způsobem nezmění, myslí si český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Řekl to na okraj nynějšího jednání šéfů aliančních diplomacií, které je poslední podobnou schůzkou pro stávajícího amerického ministra Johna Kerryho. Vztahy mezi USA a Severoatlantickou aliancí na jedné a Ruskem na druhé straně ochladly především v důsledku ukrajinské krize. NATO nyní posiluje ochranu zemí na svém východním křídle. Evropské spojence v NATO nový prezident Donald Trump znejistil některými výroky především ve své předvolební kampani, kdy signalizoval ochotu k dohodě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V přímém rozporu s ujišťováním stávající administrativy Baracka Obamy zároveň Donald Trump naznačil, že by USA nemusely případně splnit své spojenecké závazky vůči těm státům, které na svou obranu vydávají jen málo peněz. 

Festival vánoční hudby ozdobí letos v Olomouci i 70 betlémů

06-12-2016 14:37 | Josef Kubeczka

Vánoční a varhanní koncerty i výstava sedmi desítek betlémů z celého světa ozdobí letošní ročník Festivalu vánoční hudby v Olomouci, který se koná ve zdejších kostelech i na arcibiskupství. Přehlídku otevře 19. prosince Václav Neckář se skupinou Bacily, lidé se mohou těšit také na tradiční svatoštěpánský koncert nebo varhanní koncert Karla Martínka. Součástí přehlídky je tradiční oceňování dobrovolníků v Olomouckém kraji, řekli ČTK organizátoři festivalu. "Cílem Festivalu vánoční hudby u svatého Mořice je navázat na tradici vánočních koncertů v Olomouci a přiblížit občanům duchovní poselství Vánoc, na které se v posledních letech stále více zapomíná," uvedl za organizátory Josef Kořenek, který patří i k pořadatelům Dnů lidí dobré vůle na Velehradě. Festival v Olomouci si zakládá nejen na kvalitní hudební stránce, ale snaží se také kultivovat vánoční čas ve městě. 

Premiér Sobotka: Úřad práce se zaměří na dlouho nezaměstnané a kontroly

06-12-2016 13:10 | Josef Kubeczka

Úřady práce by se měly v příštích měsících zaměřit víc na kontroly vyplácení dávek a na hledání zaměstnání lidem, kteří jsou dlouhodobě bez práce. Měly by k tomu využít peníze z evropských fondů i posílení o dalších 300 úředníků od července příštího roku. Po návštěvě generálního ředitelství úřadu práce to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Víc než rok bez místa je kolem 150.000 lidí. Zaměstnanost v Česku překročila 72 procent a je rekordní. Nezaměstnanost dále klesala, v říjnu činila pět procent. Úřady práce evidovaly 366.244 uchazečů o zaměstnání a 19.063 volných míst. Podle údajů Eurostatu má ČR nejnižší nezaměstnanost v EU, a to 3,8 procenta. V Německu je to 4,1 procenta. Premiér Sobotka označil české výsledky za "výborná čísla". Podle něj je pro ministerstvo práce a úřady práce nyní klíčové dostat na trh práce co nejvíc lidí z evidence nezaměstnaných. 

Vládní strany se dohodly na společném postoji k rozpočtu

06-12-2016 13:03 | Josef Kubeczka

Vládní strany se dohodly na společném postoji k většině pozměňovacích návrhů ke státnímu rozpočtu pro příští rok. Ve Sněmovně to řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Součástí dohody by podle něj mělo být i zvýšení platů vysokoškolských učitelů. Opoziční TOP 09 ohlásila, že má několik vlastních pozměňovacích návrhů a rozpočet jako celek při středečním hlasování nepodpoří. Hnutí Úsvit ani KSČM pro návrh rozpočtu hlasovat nebudou. Poslanci už dříve v prvním čtení schválili, že stát bude příští rok hospodařit s deficitem 60 miliard korun. 

Tenista Tomáš Berdych v IPTL opět porazil Lópeze, ale jeho tým prohrál

06-12-2016 12:58 | Josef Kubeczka

Tenista Tomáš Berdych po přesunu z Tokia do Singapuru opět zdolal v exhibiční soutěži IPTL Španěla Feliciana Lópeze. Na rozdíl od neděle však Berdychův tým UAE Royals celku Indian Aces podlehl. Jednatřicetiletý Tomáš Berdych o čtyři roky staršího Lópeze porazil 6:2. Český tenista se tak postaral o jedinou výhru svého družstva, které celý zápas ztratilo 19:26 a po čtvrtém duelu má vyrovnanou bilanci dvou vítězství a dvou porážek. Tomáš Berdych si zatím letos v IPTL připsal tři výhry - dvě nad Lópezem a jednu nad Australanem Nickem Kyrgiosem - a prohru s Japoncem Keiem Nišikorim. V Singapuru se bude hrát do čtvrtka, poslední třetí zastávkou letošní IPTL bude od pátku do neděle indický Hajdarábád. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

prosinec 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

listopad 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

říjen 2016

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace