Zprávy Střecha paláce Lucerna se dočasně otevře veřejnosti

18-10-2016 15:44 | Martina Bílá

Střecha paláce Lucerny v centru Prahy se tento týden dočasně otevře veřejnosti. Od středy do pátku vždy od 12:00 do 18:00 si budou moci lidé prohlédnout terasu s jedinečným výhledem na Prahu. Unikátní prostory, které zabírají plochu tisíc metrů čtverečních, pronajala švagrová někdejšího prezidenta Václava Havla pražskému kavárníkovi Ondřeji Kobzovi. Ještě před otevřením představí Havlová s Kobzou a architektem Petrem Hájkem plány na rekonstrukci střešní terasy, která se bude postupně opravovat a částečně zpřístupňovat veřejnosti. Kobza plánuje, že časem by tam mohla vzniknout například komunitní zahrada s kavárnou - inspirací jsou mu zelené střechy v jiných evropských metropolích. Záleží ale na tempu oprav i jednání s památkáři. Zatím chce, aby Pražané i návštěvníci hlavního města dosud nevyužívané prostory nad Lucernou, kam se jezdí páternosterem, poznali.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Počasí

25-10-2016 09:57 | Zdeňka Kuchyňová

Zataženo až oblačno, na Moravě a ve Slezsku přechodně až polojasno. Nejvyšší teploty 12 až 16 °C, při zmenšené oblačnosti až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C. 

Filmová přehlídka 3kino uvede v Praze tvorbu zemí V4

25-10-2016 09:54 | Zdeňka Kuchyňová

To nejlepší ze současné tvorby zemí V4, tedy Polska, Maďarska, Slovenska a Česka, nabídne třetí ročník mezinárodní přehlídky 3kino. Uskuteční se od 2. do 6. listopadu v pražských kinech Atlas a Evald. Uvedeno bude přes 40 snímků, některé za účasti tvůrců, a uskuteční se pět workshopů, oznámila ČTK mluvčí přehlídky Alice Aronová. Z plánovaných polských filmů tu bude kontroverzní Smoleńsk zachycující událost z 10. dubna 2014, kdy vládní letoun havaroval u ruského města, což nepřežil nikdo v čele s prezidentem Lechem Kaczyńskim. Dále bude promítnuto rodinné drama Poslední rodina, které si z festivalu v Gdyni v září odneslo cenu pro nejlepší polský film roku a rovněž ceny pro oba herce v hlavních rolích. "Ze slovenské a maďarské kinematografie neopomeneme letošní novinky, například road movie z Itálie Stanko režiséra Rastislava Boroše, či hořkou komedii Takoví normální vozíčkáři Attily Tilla," uvedla Aronová. 

Vedení OKD chce podle odborářů zrušit sociální program

25-10-2016 09:53 | Zdeňka Kuchyňová

Vedení OKD chce podle odborářů co nejdříve zavřít Důl Paskov, nemá ale peníze na odstupné, a tak chce horníkům vyplatit méně peněz, než kolik jim zaručuje kolektivní smlouva. Předseda Nezávislých profesních odborů technicko-hospodářských pracovníků OKD Jiří Zátopek řekl České televizi a MF DNES, že se odboráři dozvěděli, že těžba v dole skončí nejpozději ke 31. lednu 2017 a že OKD zrušilo sociální program. OKD je od května v úpadku. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že věřitelský výbor zatím o ničem nerozhodl. Předseda odborů na Dole Paskov Rostislav Palička uvedl v prohlášení, že rozhodnutí zrušit sociální program vyvolá u zaměstnanců vlnu protestů, které mohou vyvrcholit až konkurzem společnosti, jíž věřitelé v srpnu povolili reorganizaci. Na Dole Paskov pracuje zhruba 1600 kmenových zaměstnanců OKD. Ztrátový důl táhne dolů celou firmu. 

Dokument Země revivalů mapuje fenomén tuzemské hudební scény

25-10-2016 09:50 | Zdeňka Kuchyňová

V pražském Bio Oko představili hudební dokument o fenoménu revivalových kapel v České republice Země revivalů. Snímek sledující pětici nejpozoruhodnějších tuzemských revivalů různých žánrů uvede Česká televize 13. listopadu. V rámci programu vystoupil i revival Michala Davida. Česká republika má podle tvůrců na počet obyvatel ve srovnání s ostatními zeměmi zřejmě nejvíce revivalových kapel. Snímek ukazuje, že jsou oblíbeným fenoménem tuzemské hudební scény. Dokument představuje revivaly interpretů jako jsou Kabát, Michal David, ABBA, Rolling Stones nebo Velvet Underground Band Praha. O každém z nich vypráví prostřednictvím komických i emotivních příběhů jejich muzikantů. Ve snímku se objevují i vzory, které revivaloví hudebníci napodobují. 

Ministr kultury ocenil divadelníka Oslzlého či režiséra Klose

25-10-2016 09:48 | Zdeňka Kuchyňová

Básník a esejista Petr Král dostal Státní cenu za literaturu. Porota mu ji udělila nejen za jeho titul Vlastizrady, ale i za celé jeho dílo zahrnující i jeho tvorbu v emigraci. Státní cenu za překlad si odnesl Pavel Dominik za překlad knihy Vladimira Nabokova Ada aneb Žár i za předchozí práci. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) předal také ceny za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění, architektury a kinematografie. Dostali je Petr Oslzlý, Jan Kouba, Charlotta Kotíková, Zdeňka Vydrová, František Filip a Elmar Klos in memoriam. Ministerstvo letos neuspořádalo před předáváním cen tradiční tiskovou konferenci, není tedy známo, jak ke konečné volbě jmen došlo, ani kolik osobností bylo nominováno. Většina laureátů loni slavila životní jubileum.

Petr Oslzlý je divadelní teoretik, dramaturg a hybatel jednoho z nejvýraznějších českých divadel druhé poloviny 20. století. Po listopadu 1989 byl kulturním poradcem prezidenta Václava Havla. Brněnská Husa na provázku, na jejímž vyprofilování se podílel, brzy oslaví 50. výročí vzniku. Pětasedmdesátiletá Kotíková, členka správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého, je pravnučkou prvního československého prezidenta T. G. Masaryka a od roku 1970 žije ve Spojených státech, kde působila jako kurátorka současného umění Brooklynského muzea Vydrová je 25 let městskou architektkou Litomyšle, cenu dostala za dlouhodobou aktivní a koncepční činnost a otevření historického města současné kvalitní architektuře. František Filip režíroval oblíbené Utrpení mladého Boháčka, ze seriálů pak F. L. Věk, Cirkus Humberto či Sňatky z rozumu, ale také Chalupáři nebo Rozpaky kuchaře Svatopluka. 

Senátoři za KDU a STAN kritizují Štěcha za prohlášení k Číně

25-10-2016 09:44 | Zdeňka Kuchyňová

Ústavní činitelé prohlášením o oficiální politice vůči Číně ustoupili nátlaku jiného státu a v zájmu možných obchodních výhod obětovali hrdost a sebevědomí vlastních občanů, napsali senátoři za KDU-ČSL a za Starosty a nezávislé (STAN) v otevřeném dopisu předsedovi horní komory Milanu Štěchovi (ČSSD). Domnívají se, že Štěch mohl překročit své pravomoci, když dokument podepsal jménem Senátu, ač se o tom v horní komoře nedebatovalo. Štěch v reakci uvedl, že s prohlášením souhlasil, protože odpovídá principům strategického partnerství mezi Českou republikou a Čínou. Prohlášení vydali ústavní činitelé po setkání některých vládních politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Pokud chtěl Štěch v této věci vystoupit, měl tak podle senátorů za KDU-ČSL a za STAN učinit jako člen ČSSD nebo jako jeden ze senátorů, nikoli hlasem všech. 

České stíhače jako další mise čeká Pobaltí, nyní končí na Islandu

25-10-2016 09:41 | Zdeňka Kuchyňová

České nadzvukové letectvo by se v rámci příští zahraniční mise mělo vrátit do Pobaltí, jehož vzdušný prostor by chránilo pravděpodobně v roce 2019. Novinářům to řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář při návštěvě české letecké jednotky na Islandu, kde české gripeny tento měsíc působí. Podle velitele jednotky Jaroslava Tomani dosud piloti odstartovali k 91 výcvikovým letům a ve vzduchu strávili téměř 115 hodin. Na Islandu čeští letci působili již dvakrát. Pomáhají střežit vzdušný prostor a pobytu využívají i k tréninku. Piloti si při misi nad mořem oblékají kromě nezbytné kombinézy a přetlakových kalhot, které jim pomáhají zvládnout vysoké přetížení, i neopren. "V případě katapultáže nám umožní přežít nějakou dobu v chladné vodě," řekl ČTK pilot Martin Špaček. V letadle také mají připravený nafukovací člun a nouzovou dávku s potravinami a základními potřebami, která jim pomůže přežít i několik dnů, než je najdou záchranné týmy. 

Koalice se neshodla na snížení DPH, s daní už nechce hýbat

25-10-2016 09:38 | Zdeňka Kuchyňová

Vládní koalice se neshodla na podobě snížení daně z přidané hodnoty, do voleb už nechce téma otevírat. Po jednání koaliční rady to potvrdili předsedové sněmovních klubů ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Koaliční strany nenašly shodu ani na návrzích v sociální oblasti, o nich bude koalice dál jednat. Do sněmovních voleb chce ještě například řešit situaci rodičů samoživitelů. Spory o zálohové výživné, jak ho navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), má řešit pracovní skupina. O snížení DPH u čepovaného piva z 21 procent na 15 procent od příštího roku a u základních potravin ze současných 15 procent na deset procent od roku 2018 hovořili vládní politici před krajskými a senátními volbami. Snížením daně na čepované pivo chtěl ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš kompenzovat restauracím ztráty se zavedením elektronické evidence účtů. Ke shodě ale koalice nedospěla. 

Jurečka: V ČR by mohlo vzniknout 42.000 míst v zemědělství

24-10-2016 18:10 | Martina Bílá

V České republice by mohlo být o 42.000 pracovních míst v zemědělství a v navazujících oborech více, kdyby byla soběstačná v produktech, které je možné v tuzemsku vyrábět. Na tiskové konferenci na podporu používání loga Česká potravina to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj tak stát ročně na daních a sociálním a zdravotním pojištění teoreticky tratí přibližně sedm miliard korun. Podle Jurečky jde však pouze o teoretickou sumu, které není možné dosáhnout. Češi by však mohli ekonomice pomoci nákupem českých potravin. 

Exekutor uložil Hradu pokutu 100.000 Kč kvůli kauze Peroutka

24-10-2016 15:26 | Martina Bílá

Exekutor uložil prezidentské kanceláři pokutu 100.000 korun za nerespektování rozsudku v kauze novináře Ferdinanda Peroutky. Pokud Hrad nesplní svou povinnost omluvy, může mu exekutor obstavit účet. Pokuta má být zaplacena do 3 dnů. Informaci České televize ČTK potvrdil právník Peroutkovy vnučky František Vyskočil. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček napsal ČTK: "V tuto chvíli posuzují legislativci Kanceláře prezidenta republiky právní stav. Jiné sdělení k věci nemám." Ředitel hradního odboru legislativy a práva Václav Pelikán už dříve webu Českého rozhlasu řekl, že pokud bude pokuta nařízena, uhradí ji prezidentská kancelář ze svého rozpočtu. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová se na soud obrátila kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu Ferdinanda Peroutky. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

říjen 2016

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

září 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

srpen 2016

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace