Zprávy Štěch: Zeman by neměl napadat ústavní instituce

18-10-2016 17:21 | Martina Bílá

Prezident Miloš Zeman by neměl napadat ústavní instituce. V reakci na prezidentovo zpochybňování smyslu Senátu to uvedl předseda horní komory Parlamentu Milan Štěch (ČSSD). Podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) by měl prezident hájit ústavu své země, ne ji svými výroky destabilizovat. Oba připustili, že nízká volební účast je problém, není ale "seriózní" spojovat výsledek voleb s návrhem na zrušení Senátu, míní Štěch.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Premiér Sobotka: Vítězství Alexandera Van der Bellena je pozitivní pro vztahy s ČR

05-12-2016 17:18 | Josef Kubeczka

Vítězství nezávislého kandidáta s podporou strany Zelených Alexandera Van der Bellena v rakouských prezidentských volbách je podle českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pozitivní zprávou pro vztahy Rakouska s Českem, vztahy ve střední Evropě i pro fungování Evropské unie. Premiér Sobotka je rád, že v Rakousku neuspěl kandidát Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer. "Byl zvolen prezident, který má jasnou proevropskou orientaci. Pokud by stále více uspěli nacionalisté a populisté tohoto střihu, který jsme viděli v Rakousku, znamenalo by to čím dál tím větší problémy pro sousedské vztahy a praktické fungování EU," řekl Bohuslav Sobotka. Premiér komentoval také konec italského premiéra Mattea Renziho, který označil za tamní vnitropolitickou záležitost, z které by se neměla stát celoevropská. 

Ministři nepodpoří návrh na nepromlčitelnost privatizačních zločinů

05-12-2016 15:48 aktualizováno | Josef Kubeczka

Opoziční komunisté nezískali podporu vlády pro zavedení nepromlčitelnosti trestných činů souvisejících s privatizacemi státního majetku po pádu socialismu v 90. letech minulého století. Kabinet rozhodl, že novelu trestního řádu ve Sněmovně nepodpoří. Informoval o tom tiskový odbor Strakovy akademie. Podle vládních legislativců nejsou privatizační trestné činy tak závažné a škodlivé, aby musely být bez promlčecí lhůty. "Nepromlčitelnost trestného činu je nutno chápat jako výjimku z obecného pravidla, že plynutím času se snižuje, až zaniká škodlivost trestného činu a potřeba odpovídající trestněprávní reakce," uvedli vládní legislativci v podkladech pro ministry. U privatizačních činů nyní zaniká trestní odpovědnost po 20 letech. 

Vláda schválila finanční dary Srbsku, Ukrajině, Libanonu a Iráku

05-12-2016 15:45 | Josef Kubeczka

Česká republika pošle 20 milionů korun Srbsku na řešení migrační krize, polovinu do iráckého Mosulu kvůli vojenské ofenzivě a 11,5 milionu korun na nákup přístrojů do nemocnic, školení personálu nebo vzdělávací a psychologické programy na Ukrajině, v Iráku a Libanonu. Příspěvky schválila vláda. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je v tiskové zprávě označil za důkaz aktivní pomoci Česka při řešení migrační krize a v zemích přímo postižených válkou. V rámci programu MEDEVAC Česko pošle 11,5 milionu korun na nákup vybavení pro zdravotníky i školení v nemocnicích. Z pěti milionů určených pro Irák by měly získat chybějící vybavení hlavně nemocnice ve městech Machmúr a uprchlickém táboře Šaría. Poloviční částku by měl dostat Libanon na projekt vybavení kliniky gynekologickým a porodnickým vybavením. Za zbytek se dočká plicního ventilátoru, inkubátoru, operačního stolu či lampy nemocnice v ukrajinském městě Volnovacha v Doněcké oblasti. 

Důvěra lidí v prezidenta po říjnu klesla nejníž za poslední rok

05-12-2016 15:20 | Josef Kubeczka

Prezidentovi Miloši Zemanovi v listopadu důvěřovalo 48 procent lidí, což je nejméně za poslední rok. Po kauze kolem neudělení vyznamenání pamětníkovi židovského holokaustu Jiřímu Bradymu důvěra v prezidenta klesla o osm bodů. Nedůvěra obyvatel k hlavě státu naopak vzrostla o devět bodů na 49 procent, a má tak převahu. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který mezi 7. a 16. listopadem provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Důvěru částečně ztratila i vláda a nejméně důvěryhodnou institucí je Sněmovna. "Jde o již tradiční podzimní výkyv, který se v různé míře opakuje po každoročním tradičním antizemanovském podzimu," komentoval na twitteru výsledky průzkumu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nejmenší důvěru měl prezident Zeman v prosinci 2014, kdy mu ji vyjadřovalo jen 34 procent lidí. V té době prezident čelil kritice zejména za své vulgární výroky pronesené ve vysílání Českého rozhlasu a některá vyjádření při návštěvě Číny. 

CNN: Pražské vánoční trhy jsou mezi desítkou nejlepších na světě

05-12-2016 15:20 | Josef Kubeczka

Mezi desítku nejlepších vánočních trhů na světě zařadila americká televizní stanice CNN tržiště na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. Reportér zaměřený na cestování ocenil každodenní otevírací dobu stánků i blízkost obou hlavních tržišť, stejně jako kvalitu zdejších klobás a piva. "Návštěvníci si mohou odpoledne dát klobásu (český párek), spláchnout ji plzeňským pivem a pak se porozhlédnout kolem a počkat na rozsvěcení hlavního vánočního stromu na Staroměstském náměstí," napsal nezávislý reportér Joe Minihane žijící v Británii, který pro CNN natáčí a píše cestopisné materiály. Pražské trhy podle něho mají jedinečnou atmosféru a narozdíl od dalších tržišť vybraných do nejlepší desítky nezavírají během svátků ani jediný den. Vedle Prahy zařadil reportér mezi výkvět vánočních tržišť rovněž ta v Berlíně, Bruselu, Vídni, Štrasburku, Florencii, Krakově, Birminghamu a Kodani. Jediným mimoevropským zástupcem jsou trhy v kanadském Montrealu. 

Moravští vinaři vezou z Izraele 36 medailí

05-12-2016 13:33 | Josef Kubeczka

Moravští vinaři vezou z přední světové soutěže Terravino z Izraele celkem 36 medailí, z toho tři kategorie Double Gold. Dařilo se zejména moravským sladkým vínům, nejvyšší bodové ocenění získala slámovka Sauvignon 2015 od Štěpána Maňáka. Na absolutní prvenství to ale letos nestačilo, šampionem je portské Bulas Porto Tawny 40 years z Portugalska. V tiskové zprávě to uvedlo Národní vinařské centrum. V soutěži konané ve městě Ašdod bylo letos 615 vzorků vín a destilátů, z toho 328 z Izraele a 287 z dalších 21 zemí. Na známku Double Gold bylo nutné získat 92 bodů. Kromě Štěpána Maňáka ji získaly další dvě sladká moravská vína, konkrétně Pálava 2015 od zaječské Kapličky a Pálava 2015 vinařství Michala Grégera z Rakvic. V Izraeli se moravským vínům tradičně daří. Z dosavadních 11. ročníků se moravská vína stala absolutním mezinárodním šampionem pětkrát. 

Ledové sochy ve Špindlerově Mlýně inspirovalo Čtvero ročních dob

05-12-2016 12:55 | Josef Kubeczka

Sochaři ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku finišují s výrobou soch z ledu, které budou umístěné v ledáriu u horní stanice lanovky na Pláně. Letos budou sochy inspirovány dílem Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob. Pro veřejnost bude ledárium otevřené od 10. prosince. ČTK o tom informoval ČTK ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýně Čeněk Jílek. "Loňská premiéra Špindlerovského ledária měla velký úspěch. Návštěvníci k nám nejezdí jen kvůli lyžování, ale vyhledávají i jiné aktivity a zábavu. Ledový klimatizovaný chrám nabízí i kulturní zážitek," uvedl Čeněk Jílek. V klimatizovaném stanu jsou umístěné například čtyři sochy představující jednotlivá roční období. Antonio Vivaldi houslové koncerty složil v 18. století a věnoval je uměleckému mecenáši Václavovi z Morzinu, který působil i v nedalekém Vrchlabí. Ledárium bude přístupné denně až do konce března od 11:00 do 15:30, lidé si ho mohou prohlédnout zdarma. Několikrát ročně bude možné navštívit ledárium i večer, kdy skirareál uspořádá koncerty vážné hudby či jiné akce. 

Aero brzy dokončí nový letoun L-159, výrobu obnovilo po 13 letech

05-12-2016 12:51 | Josef Kubeczka

Aero Vodochody na přelomu roku pošle do Iráku zcela nový letoun L-159, který 13 let už nevyrábělo. Společnost nevylučuje ani možnost obnovení sériové výroby stíhacího bitevníku. ČTK o tom informovala mluvčí Aera Tereza Vrublová. Pro výrobu dvoumístného letounu typu L-159 ALCA bylo nutné znovu zprovoznit montážní linku, kterou Aero udržovalo připravenou pro případ potřeby od dodání posledních letounů v roce 2003. Prodej do Iráku a společnosti Draken International o bitevníky L-159 vyvolal znovu zájem. Aero podle mluvčí jedná s několika potenciálními zákazníky. "Podle našich analýz bude v nejbližších letech stoupat poptávka po lehkých bojových letounech a L-159 jsou ve své kategorii velmi konkurenceschopné. Proto jednáme s dodavateli klíčových agregátů, abychom byli v případě získání zakázky schopni co nejdříve rozjet sériovou výrobu," uvedl prezident Aera Vodochody Giuseppe Giordo. 

Vláda se postavila k úpravě vysílání vojáků do misí neutrálně

05-12-2016 12:50 | Josef Kubeczka

Vláda zaujala neutrální postoj k ústavní novele, která by rozšířila právo kabinetu rozhodnout o vyslání vojáků do zahraničí bez souhlasu obou parlamentních komor. Rozhodla tak v souladu s doporučením vládních legislativců, vyplývá z průběžných výsledků jednání kabinetu. Podle předběžného stanoviska měli ministři návrh věcně podpořit, ale současně upozornit na to, že ke změnám ústavy by se mělo přistupovat výjimečně. Předlohu podepsali vedle hlavní navrhovatelky Jany Černochové (ODS) i ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a předseda Sněmovny Jan Hamáček z koaliční ČSSD. Vláda by podle předlohy mohla rozhodnout o vyslání vojáků například k záchraně českých občanů v zahraničí v případě jejich ohrožení. Zmírnění podmínek by usnadnilo třeba taky vyslání jednotek armády do misí v rámci takzvaných sil velmi rychlé reakce Severoatlantické aliance. 

Do Iráku odletěl polní chirurgický tým

05-12-2016 12:29 | Josef Kubeczka

Do Iráku odletěl sedmnáctičlenný český polní chirurgický tým. Podporovat bude koaliční a irácké vojáky na americké základně několik desítek kilometrů od Mosulu. ČTK to sdělil mluvčí generálního štábu Jan Šulc. O vyslání jednotky rozhodla vláda a schválil jej Parlament. "Hlavním úkolem polního chirurgického týmu bude zdravotnická podpora a péče o příslušníky koaličních a iráckých ozbrojených sil," uvedl Jan Šulc. Jednotka je sestavena převážně z příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví, které doplnili vojáci také z Ústřední vojenské nemocnice Praha a dalších útvarů. Odborné jádro týmu tvoří dvojice chirurgů, jeden anesteziolog, střední zdravotnický personál a další specialisté. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

prosinec 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

listopad 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

říjen 2016

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace