Zprávy Sport

23-09-2016 09:45 | Zdeňka Kuchyňová

Čeští hokejisté už bez naděje na postup do semifinále zakončili vystoupení na Světovém poháru v Torontu výhrou nad Spojenými státy americký 4:3. Skončili tak před svým sokem na třetím místě v základní skupině A. Dvakrát se mezi střelce zapsal útočník Milan Michálek. Po zápase však přiznal, že spíše než radost z vydařeného vystoupení u něj převládá zklamání z toho, že Češi nedokázali postoupit do semifinále.

Český tenista Tomáš Berdych postoupil díky vítězství 6:4, 6:3 nad Italem Paolem Lorenzim do semifinále halového turnaje v Petrohradu. Devátý hráč světa se tento týden vrátil na okruh po měsíční pauze způsobené zánětem slepého střeva a jedna výhra ho dělí od prvního finále v sezoně.

Fotbalisté druholigové Ostravy musejí sehrát nejbližší domácí utkání s Českými Budějovicemi bez diváků. Disciplinární komise potrestala Baník uzavřením hlediště na jeden soutěžní zápas kvůli výtržnostem v derby s Opavou v minulém týdnu. Ostravský klub navíc musí zaplatit 50 tisíc korun, hostující celek dostal pokutu 20 tisíc korun.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

V sobotu bude spuštěn registr přestupků, umožní přísnější tresty

30-09-2016 13:08 | Martina Bílá

V sobotu bude spuštěna Centrální evidence přestupků, která má přinést tvrdší postihy recidivistů. Za opakované přestupky bude hrozit vyšší pokuta. Údaje o přestupcích se budou v evidenci uchovávat pět let. Na tiskové konferenci to oznámil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Údaje se do evidence začnou zapisovat od 1. října, přestupky spáchané před tímto termínem v ní uvedené nebudou. Cílem evidence je přísnější a účinnější trestání recidivy vybraných závažnějších druhů přestupků. Podle ředitelky Rejstříku trestů Radky Paulové půjde o přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití a majetku. 

Výstava připomene zřícení ostravského mostu v roce 1886

30-09-2016 12:55 | Martina Bílá

Výstava v Ostravském muzeu nazvaná Osudový okamžik připomene 130 let starou tragickou událost - zřícení řetězového mostu přes řeku Ostravici. V roce 1886 při nehodě zemřeli čtyři lidé a řada dalších utrpěla zranění. Událost připomenou fotografie i zprávy z dobového tisku a k vidění bude model mostu. ČTK to řekla pracovnice muzea Andrea Weglarzyová. Pád řetězového mostu se stal ve své době velkou událostí v celém tehdejším Rakousko-Uhersku. Dnes se již ale o tragédii moc neví. Změnit to má i výstava, která v Ostravském muzeu začne 4. října. "Atmosféru tragédie, která se ve své době stala mediálně velice známou, mohou návštěvníci vstřebat především díky fotografiím zachycujícím most jen několik minut po jeho pádu a zprávám v dobovém tisku," uvedla Weglarzyová. Atraktivní podle ní bude i model samotného mostu. Výstava dále přiblíží některé jiné významné řetězové mosty v Česku. "Neštěstí ke kterému došlo před 130 lety v Moravské Ostravě nebylo svého druhu jediné. Popis podobných tragických okamžiků při pádu dalších řetězových mostů tak nabídne zajímavé srovnání," doplnila Weglarzyová.

Do vod řeky Ostravice se most zřítil 15. září 1886. V té době přes něj přecházela jednotným krokem jednotka vojáků. Ti most, který byl nedostatečně udržován, rozkmitali. Právě tato kombinace vedla ke zřícení konstrukce. V té chvíli byly na mostě kromě pěších vojáků také čtyři desítky jezdců na koních, šest desítek civilistů, kteří vítali vojáky, a těžký vůz s uhlím. Při nehodě zemřely dvě ženy a dvě děti. Vozy je přimáčkly k zábradlí. 

MPO: ERÚ nemá znejišťovat výrobce zelené energie

30-09-2016 11:50 | Martina Bílá

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) odmítá snahu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) opakovaně znejišťovat výrobce energie a resorty státní správy v souvislosti s podporou výroby zelené energie. Resort to sdělil v prohlášení pro média. Uvedl, že jednání s Evropskou komisí (EK) o získání podpory, takzvané notifikace, pro většinu podporovaných zdrojů energie v ČR již míří do finále. ERÚ ve čtvrtek informoval, že jím vydané cenové rozhodnutí zatím nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro tyto zdroje. Podpora činí více než 40 miliard korun ročně. V případě, že zdroje chybějící schválení od EK dostanou, může úřad cenové rozhodnutí změnit. ERÚ tento týden uvedl, že chybějící notifikace se týkají obnovitelných zdrojů energie zprovozněných do konce roku 2012, dále kombinované výroby energie a tepla, výroby tepla a druhotných zdrojů. 

Sobotka bude ve Švédsku jednat o ekonomice i obraně

30-09-2016 10:50 | Martina Bílá

Premiér Bohuslav Sobotka navštíví 3. a 4. listopadu Švédsko. V severském království bude jednat se svým protějškem Stefanem Löfvenem a dalšími ústavními činiteli především o spolupráci obou zemí v oblasti hospodářství, energetiky či obrany, stranou nezůstanou ani aktuální problémy. Součástí delegace předsedy vlády bude podnikatelská mise složená ze zástupců firem z oblasti energetiky, metalurgie a návazných strojírenských oborů, informoval ČTK mluvčí vlády Martin Ayrer. Česko chce se Švédskem spolupracovat zejména v inovativních oborech, digitálním průmyslu či v energetice. Oba státy spojuje i ochrana vzdušného prostoru, neboť česká armáda už 11 let využívá nadzvukové letouny Jas-39 Gripen od švédského výrobce, společnosti Saab. 

Třetí listopadová sobota opět patří Noci divadel

30-09-2016 09:24 | Martina Bílá

Neobvyklé zážitky nabídne i letos Noc divadel, jejíž čtvrtý ročník připadá na sobotu 19. listopadu. Divadla i divadelní soubory po celé České republice se už teď připravují, diváky na řadě míst pozvou do zákulisí a připraví pro ně i něco navíc, řekla ČTK Adéla Vondráková z Institutu umění - Divadelního ústavu, který je koordinátorem akce. Připomněla, že tento největší divadelní svátek svého druhu v Evropě nabídl nejrůznější workshopy, prohlídky, diskuse s herci, scénografy i režiséry a na některých místech i možnost zapojit se do interaktivního představení. "Jednotlivé scény se stále registrují a připravují program. Už nyní je jasné, že tradiční účastníci Noci divadel mezi sebou letos přivítají i několik nových institucí. Za všechny třeba pražské Studio Dva a Černé divadlo Metro, Mezinárodní konzervatoř Praha, Divadlo Radost Brno, Divadelní spolek Jiří z Poděbrad a také Muzeum umění Olomouc - Divadlo hudby," uvedla. 

Hranická propast je s 404 metry nejhlubší zatopenou jeskyní světa

30-09-2016 09:24 | Martina Bílá

Hranická propast na Přerovsku je nejhlubší zatopenou jeskyní na světě. Potvrdil to v úterý výzkum česko-polské expedice, která spustila sondu pomocí robota až do hloubky 404 metrů. Dosavadní rekord držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů. Napsal to magazín The National Geographic, který se na výzkumu podílel. ČTK údaje potvrdil Miroslav Lukáš z České speleologické společnosti Hranický kras, který se výzkumu účastnil. Trasu sondě připravil v zaplavené vápencové propasti polský potápěč Krzysztof Starnawski, který se s ní část cesty potopil. Sondě ve specifickém jeskynním prostředí poskytl co nejlepší výchozí pozici do nejhlubší části jeskyně. Poté už sestupovala sama. "Podařilo se to. Miniponorka dosáhla hloubky 404 metrů, kdy již končil vodicí kabel. Po cestě pořizovala videozáznam. Podle záběrů sestupovala zřejmě po svahu, prostor před robotem se zdál stále otevřený, nevypadalo, že by tam již bylo dno," řekl ČTK Lukáš.

Speleologové zkoumají hloubku propasti již řadu let a hranice postupně posunují. V říjnu 2012 hranici dosavadního zkoumání této lokality posunul Starnawski, který se potopil až do 225 metrů. Při téměř devítihodinovém ponoru pomocí měřicího zařízení zmapoval navíc propast do hloubky 373 metrů. Před dvěma lety se ponořil do hloubky 200 metrů, objevil tunel, kterým protáhl sondu až do hloubky 384 metrů, těsně pod hranicí italského jeskyně. Loni sestoupil do rekordní hloubky potopení 265 metrů. 

Počasí

30-09-2016 08:19 | Martina Bílá

Jasno až polojasno. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia. 

V prostorách bývalé káznice v Brně dnes začíná divadelní festival

30-09-2016 08:18 | Martina Bílá

Prostory bývalé věznice na Cejlu v Brně ode dneška oživí dvoudenní divadelní festival Káznice. Podle pořádajícího divadla Líšeň je akce věnovaná minulosti a budoucnosti svobody. Festival bude jednou z prvních větších kulturních a pietních akcí pořádaných v nově zpřístupněném prostoru. 

Izrael se rozloučil se Šimonem Peresem, pohřbu se účastnili i čeští politikové

30-09-2016 08:18 | Martina Bílá

Izrael se rozloučil se svým bývalým prezidentem a premiérem Šimonem Peresem, který zemřel ve středu ve věku 93 let. Na státní pohřeb významného izraelského politika se sjelo více než 70 zahraničních delegací, Jeruzalém nezažil větší bezpečnostní akci od pohřbu premiéra Jicchaka Rabina, zavražděného v roce 1995. ČR zastupovali premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. S bývalým izraelským prezidentem Peresem se lidé můžou symbolicky rozloučit i v Česku, podpisem kondolenční knihy v budově ambasády v Praze ve středu 5. října od 12:30 do 16:30 a ve čtvrtek 6. října od 12:30 do 16:30. 

Stovky let staré karty i zapomenuté hry ukáže sraz sběratelů

30-09-2016 08:16 | Martina Bílá

Stovky let staré karty i zapomenuté karetní hry mohou nyní vidět lidé v Praze a Roztokách u Prahy v rámci konference sběratelů hracích karet. Mezinárodní akce začíná dnes a potrvá do neděle, některé výstavy ale již odstartovaly a otevřeny budou až do konce října nebo listopadu. Vyplývá to z informací pořadatelů z Clubu sběratelů hracích karet. Při již 44. ročníku konference se sejde více než stovka světových sběratelů a badatelů. Na jedné z přednášek se budou lidé třeba moci seznámit se hrou trappola, která byla v tuzemsku populární v 18. a 19. století. Na výstavách budou k vidění například i karty z 16. a 17. století nebo karty nalezené při rekonstrukci Vladislavského sálu na Pražském hradě. Oficiální programová část akce a přednášky se budou konat v Národním technickém muzeu v Praze, na dalších místech ve městě se pořádají výstavy a rozsáhlá expozice karet je také ve Středočeském muzeu v Roztokách. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

září 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

srpen 2016

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

červenec 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kompletní archiv

Aktuální relace