Zprávy Sněmovna podpořila zvýšení daňových slev na děti

18-10-2016 16:02 | Martina Bílá

Poslanci v prvním čtení podpořili vládní daňový balíček, který především zvyšuje daňové slevy na druhé a další dítě. Předloha mění sedm daňových zákonů. Například zpřísňuje podmínky pro vyplácení daňového bonusu a usnadnit má i placení daní, cel nebo poplatků platební kartou. V zákoně o dani z přidané hodnoty zavádí institut nespolehlivé osoby. Navrhované změny měly původně začít platit už od 1. ledna. Parlament už však velmi pravděpodobně zákon do té doby schválit nestihne. Ve Sněmovně musí absolvovat ještě druhé a třetí čtení, poté ho dostane k projednání Senát a bude ho muset podepsat prezident. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) před poslanci řekl, že je připraven podpořit takový pozměňovací návrh, který posune účinnost zákona na 1. duben příštího roku s tím, že některá ustanovení by platila už od 1. ledna příštího roku a některá až od ledna 2018.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Sněmovna schválila státní rozpočet, schodek má klesnout na 60 mld

07-12-2016 19:44 | Martina Bílá

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má proti tomu letošnímu klesnout o deset miliard na 60 miliard korun, ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale před poslanci vyjádřil přesvědčení, že výsledek bude lepší. Jde už o třetí státní rozpočet současné koaliční vlády. Sněmovna podpořila jen ty přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok, s nimiž souhlasil Babiš. Opozice neuspěla ani s jedním požadavkem.

Poslanci schválili přesuny peněz uvnitř rozpočtu v celkovém objemu kolem 1,3 miliardy korun. Úspěšně dopadl například požadavek vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) na převod 100 milionů korun na platy akademických a výzkumných pracovníků na vysokých školách. V rozpočtu ministerstva práce půjde na návrh rozpočtového výboru o 200 milionů korun navíc na sociální práci, o 220 milionů víc na ochranu dětí a o 323 milionů navíc na investice v sociálních službách. 

Důchodová ročenka: Polovina seniorů má penzi nižší než 11.230 Kč

07-12-2016 16:27 | Martina Bílá

Polovina českých seniorů a seniorek měla loni starobní důchod nižší než 11.230 korun. Desetina lidí s nejnižšími penzemi pobírala méně než 8522 korun měsíčně. Jen deset procent důchodců a důchodkyň dosáhlo na penzi vyšší než 14.379 korun. Vyplývá to z údajů důchodové ročenky za rok 2015, kterou zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se hranice příjmové chudoby pro samotného dospělého loni rovnala 10.220 korunám. Senioři a seniorky v Česku žijí hlavně z důchodu. Tvoří valnou většinu jejich příjmu, a to zhruba 95 procent. 

Pěvkyně Kožená je za své album nominovaná na cenu Grammy

07-12-2016 15:56 | Martina Bílá

Mezzosopranistka Magdalena Kožená získala nominaci na americké ceny Grammy v kategorii nejlepší Klasické vokální sólo album. Národní akademie hudebního umění a věd ve Spojených státech brněnskou rodačku nominovala za desku s hudbou Claudia Monteverdiho, kterou nahrála pod vedením italského dirigenta Andrey Marcona. Na svých stránkách o tom informoval Český rozhlas. Vítězové devětapadesátého ročníku Grammy budou oznámeni na galavečeru v Los Angeles 12. února. 

Kulatá výročí Sudka připomíná výstava v Kanadě

07-12-2016 14:26 | Martina Bílá

Průřez celoživotním dílem slavného fotografa Josefa Sudka, včetně snímků, které v Česku nebyly nikdy vystaveny, prezentuje výstava v Národní galerii Kanady v Ottawě. Letošní rok se připomíná 120. výročí jeho narození a 40. výročí jeho úmrtí, české výstavní instituce však takto rozsáhlou výstavu nepřipravily. Konalo či koná se jen několik přehlídek připomínající jeho užitou tvorbu. Výstava v kanadské národní galerii, která má druhou největší sbírku Sudkových snímků, se zaměřuje výhradně na jeho volnou tvorbu. ČTK to řekl teoretik fotografie a pedagog Vladimír Birgus, jeden ze tří kurátorů výstavy. Největší sbírku Sudkových děl má pražské Uměleckoprůmyslové muzeum (UPM), které také část exponátů na výstavu zapůjčilo. "Kanadská galerie má velkou část pozůstalosti Sudkových přátel v Americe, jako byla třeba fotografka Sonja Bullaty, něco nakoupili, něco získali darem. A rozhodli se udělat velkou Sudkovu výstavu," řekl Birgus, který na výstavě pracoval pět let. 

Podle Chovance by video, na kterém údajně vystupuje Forejt, měli prověřit státní zástupci

07-12-2016 14:25 | Martina Bílá

Státní zastupitelství by mělo prověřit, zda se kompromitující video, na němž je údajně zachycen končící šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, nemělo sloužit k vydírání. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Nahrávkou by se podle něj měl zabývat i Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) kvůli Forejtově bezpečnostní prověrce. "Je velkou otázkou, jak vyhodnotí státní zástupci informaci z médií, případně jestli přijde nějaké podání. Pokud ta nahrávka byla vytvořena za účelem vydírání pana Forejta, případně lidí z jeho okolí, nebo nějaké kriminální činnosti, tak by bezpochyby vyšetřování probíhat mělo," řekl Chovanec. Podle ministra jsou okolnosti vytvoření nahrávky zvláštní, stejně i to, že byla nabízena několika médiím. Výsledek jednání NBÚ Chovanec předjímat nechtěl. 

Zájem o byty v Písnici je velký, ČEZ vítěze oznámí v půlce února

07-12-2016 13:39 | Martina Bílá

Zájem o byty na sídlišti v Praze-Písnici ve veřejné soutěži je velký. Na setkání s novináři to uvedl Martin Novák, finanční ředitel energetické skupiny ČEZ, která byty prodává. Konkrétní počet zájemců neuvedl. Vítěz soutěže, která byla uzavřena v pátek, by měl být znám zhruba v polovině února. Městská část Praha-Libuš, která do soutěže nevstoupila, podle Nováka tak může ještě učinit podáním tzv. nevyžádané nabídky. Podle starosty Jiřího Koubka (TOP 09) je ale řízení netransparentní a výzva k podání nevyžádané nabídky účelovou argumentací.

ČEZ nabízí více než 700 bytů v odhadní ceně 1,2 miliardy. Hlavní město koncem listopadu rozhodlo, že radnici městské části Libuš bezúročně půjčí peníze, aby mohla byty koupit. Radnice vyžadovala k takovému kroku více času. To je podle Nováka nepřípustné. Iniciativa Moje Písnice podala minulý týden žádost o zrušení soutěže jakožto diskriminační, netransparentní a chybně připravené. Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci. Předmětem prodeje je dále bytový dům v Bělocerkevské ulici v Praze 10. Nájemníci tvrdí, že měli slíbeno, že si budou moci byty odkoupit. 

Soud rozhodl o šikaně ve škole Na Třebešíně, výsledek nesdělil

07-12-2016 13:37 | Martina Bílá

Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodl v neveřejném jednání v případu šikany učitelky pražské školy Na Třebešíně, z níž jsou obžalováni tři mladiství. Výsledek neoznámil. Kvůli nízkému věku obžalovaných neměla veřejnost na jednání a vyhlášení rozhodnutí přístup. Chlapci čelí obžalobě z výtržnictví a omezování osobní svobody, hrozí jim až rok ve vězení. Pětapadesátiletá učitelka na začátku roku zemřela, její úmrtí podle policie se šikanou nesouvisí. 

Cigarety se budou prodávat jen s varovnými obrázky na krabičkách

07-12-2016 12:18 | Martina Bílá

V obchodech by se už měly prodávat výhradně krabičky cigaret s obrázky varujícími před zdravotními riziky kouření. Distributoři nesměli dodávat na trh cigarety bez odstrašujících obrázků od 7. září, do 7. prosince bylo možné doprodávat staré zásoby. Na nových obalech najdou kuřáci kromě obrazového a textového varování i odkaz na webové stránky, které mají pomoci lidem závislým na nikotinu. ČTK o tom informovala Renata Hladná z odboru protidrogové politiky Úřadu vlády.Od září si stránky pomáhající při odvykání kouření zobrazilo asi 65.000 lidí. Zájemci se mohou obrátit také na novou Národní linku pro odvykání kouření, která je na čísle 800 35 00 00 dostupná každý všední den. 

Příjemců dávek hmotné nouze ubylo za poslední tři roky o čtvrtinu

07-12-2016 12:17 | Martina Bílá

Příjemců dávek v hmotné nouzi za poslední tři roky výrazně ubylo. Jejich počet klesl o víc než čtvrtinu. Zatímco v prosinci 2013 peníze od státu dostávalo skoro čtvrt milionu lidí, letos v říjnu jich bylo zhruba 178.000. Vyplývá to z údajů ministerstva práce o vyplacených dávkách. Důvodem zlepšení situace je hospodářský růst a rekordní zaměstnanost. Vyplacená částka pro lidi v tísni v posledních dvou letech klesá. Celkové sociální výdaje se ale zvedají, peníze putují především do důchodů. 

Zeman stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu

07-12-2016 12:12 | Martina Bílá

Prezident Miloš Zeman stále věří, že se končící šéf hradního protokolu Jindřich Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu, záleží na ministerstvu zahraničí a souhlasu Vatikánu, uvedl po návštěvě Sněmovny. Novinářům také řekl, že Forejt na Hradě odvedl dobrou práci. Zatím s ním nemluvil, protože Forejt je nemocný. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale uvedl, že debaty o obsazování velvyslaneckých postů se mají odehrávat mezi dotčenými státy, nikoliv veřejně.

Forejt se funkce vzdal v úterý z osobních a zdravotních důvodů. Prezident to odmítl blíže komentovat. "Pan Forejt je nemocný, proto jsem s ním nehovořil. To, že dobrovolně podal rezignaci, jistě víte, vydali jsme to v tiskové zprávě," uvedl. Devětatřicetiletý šéf protokolu patří k blízkým Zemanovým spolupracovníkům. V poslední době čelil kritice kvůli několika chybám. Například kvůli pozdnímu příjezdu na státní pohřeb na Slovensku či vyvěšení vlajky OSN místo Severoatlantické aliance. Média tento týden upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

prosinec 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

listopad 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

říjen 2016

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace