Zprávy Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Kodiaq

18-10-2016 15:42 | Martina Bílá

Automobilka Škoda Auto v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu velkého sportovně-užitkového vozu Kodiaq. Závod Kvasiny, v němž Škoda Auto nyní investicemi v miliardách korun výrazně rozšiřuje výrobu a nabírá zaměstnance, dále produkuje modely Superb, Yeti a od letošního roku pro španělský Seat dělá SUV model Ateca. S modelem Kodiaq vstupuje Škoda podle mluvčího Jozefa Baláže do celosvětově nejrychleji rostoucího automobilového segmentu.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Do Otrokovic na prvního máje přiletí letoun Electra J.A. Bati

23-01-2017 16:27 | Zdeňka Kuchyňová

Do Otrokovic na Zlínsku přiletí na 1. máje letoun Lockheed Electra 10A, se kterým létal při svých obchodních cestách Jan Antonín Baťa, nevlastní bratr zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Na akci také lákaly stylově oblečené letušky na brněnském veletrhu cestovního ruchu Regiontour, řekla ČTK mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková. Letadlo 1. května přistane na otrokovickém letišti, na programu bude také křest knihy Jana Hermana nazvané Baťa létá z Otrokovic. Lidé si budou moci historický letoun prohlédnout. Připravena bude také show v letecké akrobacii, představí se pilot Martin Šonka.

Otrokovice se v meziválečném období výrazně vyvíjely v souvislosti s rozvojem firmy Baťa v sousedním Zlíně. V Otrokovicích vyrostly nové závody, baťovské domky, bylo tam letiště i plavební kanál. Tomáš Baťa zahynul 12. července 1932 při letecké havárii, letadlo se zřítilo v husté mlze krátce po startu v Otrokovicích. Místo ve vedení firmy zaujal Jan Antonín Baťa (1898 až 1965). 

Čím dál více lehce mentálně postižených se učí v běžných třídách

23-01-2017 16:10 | Zdeňka Kuchyňová

Přibývá dětí s lehkým mentálním postižením, které se vzdělávají v běžných třídách základních škol. Loni bylo mezi zdravými spolužáky integrováno 1915 dětí, tedy více než patnáct procent handicapovaných s touto diagnózou. Celkem loni plnilo povinnou školní docházku 12.561 žáků s lehkým mentálním postižením. Jejich počet dlouhodobě klesá. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství, které zpracovala Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV). Považuje to za důkaz, že se zlepšila diagnostika tohoto druhu zdravotního postižení.

Ve srovnání se západní Evropou byl výskyt tohoto handicapu u českých školáků téměř dvojnásobný. Upozorňovala na to analýza ČOSIV z roku 2014, podle níž byly jako lehce mentálně postižené diagnostikovány i děti, jejichž problémy měly jinou příčinu, například vyrůstání v nepříliš podnětném prostředí. 

Obrana v příštích deseti letech investuje 180 miliard korun

23-01-2017 16:08 | Zdeňka Kuchyňová

Ministerstvo obrany počítá v příštích deseti letech s investicemi za 180 miliard korun. Z toho 130 miliard půjde do pozemních sil. Ještě letos by vedení úřadu chtělo vládě předložit ke schválení zakázky za 26 miliard korun. Na bilanční tiskové konferenci to řekli ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a další členové vedení obrany a armády. Ještě letos má podle náměstka ministra Daniela Koštovala obrana v úmyslu uzavřít smlouvy na nákup 62 obrněných vozidel Pandur a Titus, na modernizaci 33 samohybných houfnic Dana nebo na nákup desítek lehkých obrněných vozidel pro chemický a radiační průzkum.

Ministerstvo obrany bývá kritizováno za pomalou modernizaci armády. Podle kritiků se modernizační projekty zpožďují. Podle Stropnického se za tři roky, co je současná vláda u moci, podařilo uzavřít klíčové zakázky v hodnotě 42 miliard korun. Do částky obrana počítá pronájem stíhaček Gripen za 20,4 miliardy. 

Vědci dnes na extra silném laseru Bivoj dělají první experiment

23-01-2017 14:35 | Zdeňka Kuchyňová

Laser Bivoj s nejsilnějším výkonem na světě začíná v laserovém centru HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy fungovat. Dnes na něm vědci uskuteční první interní experiment, řekl novinářům při představení laseru projektový manažer centra Tomáš Mocek. V prvním čtvrtletí letošního roku se vědci budou seznamovat s jeho technickými možnostmi, externím uživatelům, například firmám, začnou laser nabízet až ve druhé polovině roku, uvedl Mocek. Čeští a britští vědci předčili konkurenční týmy z USA, Japonska a Francie, když jako první vyvinuli a loni otestovali laser s extra silným výkonem. 

Mládek navrhne, aby státní podnik Diamo odkoupil za korunu OKD

23-01-2017 14:33 | Zdeňka Kuchyňová

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhne, aby státní podnik Diamo odkoupil za jednu korunu černouhelnou společnost OKD, která je v úpadku. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl ČTK, že odboráři tuto nabídku vítají. Ministr dále uvedl, že by si nejvíc přál, aby OKD koupil soukromý investor, který by zaplatil a zajistil postupný útlum těžby. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) považuje návrh za mrhání penězi daňových poplatníků. Míní, že OKD by měl koupit privátní investor. 

V Plzeňském kraji vyhlásili regulaci, některé firmy omezí provoz

23-01-2017 13:52 | Zdeňka Kuchyňová

Ovzduší v Plzeňském kraji se dál zhoršilo, meteorologové tam proto vyhlásili regulaci, což znamená, že některé průmyslové podniky by měly omezit provoz. Podle meteorologů je však většina exhalací způsobena automobily a z lokálních topenišť. Smogová situace, která platí od pátku, zřejmě v regionu zůstane po celý týden, řekl ČTK Pavel Kopeček z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. 

Jihomoravští policisté přistihli šest podnapilých řidičů autobusů

23-01-2017 13:35 | Zdeňka Kuchyňová

Šest podnapilých řidičů autobusů přistihli jihomoravští policisté při mimořádné ranní akci, z toho jeden řidič nadýchal skoro jedno promile. Hlídky zkontrolovaly zhruba 500 řidičů příměstských linek i brněnské městské hromadné dopravy. Na policejním webu to uvedl mluvčí Bohumil Malášek. Sedmatřicet policejních hlídek kontrolovalo řidiče převážně v uzlových bodech či v cílových nebo výchozích stanicích. Policisté řidičům na místě zadrželi řidičské průkazy. 

Zemědělský diplomat možná do USA nezamíří

23-01-2017 13:27 | Zdeňka Kuchyňová

Nový český agrární diplomat, který měl letos nastoupit do Spojených států amerických, možná do zámoří nezamíří. Ministerstva se rozhodnou těsně před jeho jmenováním. Bude záviset i na tom, zda bude nová americká administrativa v čele s prezidentem Donaldem Trumpem zavádět dovozová cla. Na tiskové konferenci to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zemědělští diplomaté už působí v Saúdské Arábii, Číně, Rusku a Srbsku. Nově by měli nastoupit do USA, Japonska a Libanonu. Země, ve kterých agrární diplomati působí nebo tam působit začnou, mají exportní potenciál pro české výrobky. Například od amerického trhu si ministerstvo slibovalo posílení odbytu u piva, chmele, cukrovinek, bioproduktů, zdravé výživy a košer potravin. Libanon má potenciál pro růst vývozu mléčných produktů. Japonsko je podle ministerstva jedním z největších dovozců potravin na světě, je tak vhodným odrazovým můstkem pro další exporty do Asie. 

Historikové chtějí zachránit Transgas, žádají ministra o pomoc

23-01-2017 10:46 | Zdeňka Kuchyňová

Historikové umění z vysokých škol protestují proti kroku ministerstva kultury, které odmítlo prohlásit budovy bývalého Transgasu v Praze za kulturní památku. Domy na Vinohradské třídě postavené ve stylu brutalismu jsou podle vedoucích kateder dějin umění výjimečnými stavbami a budova, která je má nahradit, běžnou utilitární kancelářskou budovou. Ministrovi kultury zaslali otevřený dopis, v němž ho žádají o záchranu budovy. Její majitel ji chce demolovat. Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí pod budovou Českého rozhlasu. Její současný majitel, společnost HB Reavis, chce na místě několika staveb vystavit polyfunkční objekt sestávající ze sedmi budov. Navrhl ho Jakub Cigler, autor staveb Quadrio či Florentinum a dalších administrativních i rezidenčních staveb. Zastánci ochrany budov bývalého Transgasu ale uvádí, že dílo týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický je jednou z nejvýraznějších realizací ve stylu brutalismu v Česku. 

Před 80 lety se narodil první český držitel Oscara Ivan Jandl

23-01-2017 10:04 | Zdeňka Kuchyňová

První Čech, který získal Oscara, Ivan Jandl, se narodil 24. ledna 1937. V roce 1949 byl oceněn soškou za dětský herecký výkon ve filmu Poznamenaní. Umělecká kariéra nadějného herce však v dalších letech rychle pohasla, na čemž se podílel i tehdejší komunistický režim. Chodil do rozhlasového Dismanova souboru. Počátkem roku 1947 tam přišli filmaři, kteří hledali dětského představitele do hlavní role v chystaném švýcarsko-americkém filmu Poznamenaní (The Search). Drobný blonďáček Jandl zaujal jejich pozornost a nakonec roli ve filmu, který se zabýval poválečnými osudy malých dětí zavlečených za druhé světové války na území nacistického Německa, získal. Dojímavý příběh sklidil velký ohlas a Ivan Jandl se na čas stal mezinárodní dětskou hvězdou. Koncem roku 1948 získal Zlatý glóbus a další rok i Oscara.

Slávu si ale příliš neužil - na slavnostní ceremoniál nesměl a množství nabídek na další role mu tehdejší režim nedovolil přijmout. Český film mu přitom příliš hereckých příležitostí nedal. Po maturitě se navíc nedostal na divadelní fakultu a také jeho rodiče se k herectví stavěli spíše negativně. V dalším životě vystřídal řadu profesí - pracoval v Klubu čtenářů, byl výtvarným redaktorem, průvodčím na autobusové lince, sboristou kladenského divadla, hlasatelem Českého rozhlasu či telefonním technikem. Kromě toho hrál ochotnické divadlo. Zemřel sám a opuštěn ve svém libeňském bytě 21. listopadu 1987 při diabetickém záchvatu. Jeho jméno nese planetka. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

leden 2017

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

prosinec 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

listopad 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace