Zprávy Severočeši.cz napadli ústecké krajské volby, chtějí je opakovat

18-10-2016 15:41 | Martina Bílá

Zástupci hnutí Severočeši.cz napadli krajské volby v Ústeckém kraji. Ve třech stížnostech, které předali krajskému soudu, žádají kvůli odvolání svých kandidátů krátce před volbami jejich opakování. ČTK to řekl poslanec Bronislav Schwarz. Stížnosti podal on a také lídr kandidátky, lékař Saša Štembera. Ještě před tím podal samostatnou stížnost místopředseda hnutí Jiří Zelenka. Soud má na rozhodnutí 20 dnů. Celou kandidátku Severočechů dala osm dní před krajskými volbami odvolat místopředsedkyně hnutí Hana Jeníčková. Schwarzovo a Zelenkovo křídlo hnutí to označuje za mstu. "Domáháme se toho, aby krajský soud zrušil volby a aby nařídil opakování voleb nebo opakování hlasování tak, aby se Severočeši mohli zúčastnit voleb a aby se těch 55 lidí mohlo ucházet o hlasy občanů v našem kraji," řekl ČTK Schwarz. Stížnosti opírají mimo jiné o to, že Jeníčková neměla podle Schwarze právo kandidáty odvolat.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Garance práv pro Čechy žijící v Británii by měly přijít rychle

19-01-2017 14:55 | Zdeňka Kuchyňová

Británie počítá s tím, že Čechům i dalším občanům EU žijícím ve Spojeném království co nejdříve zajistí jejich práva. Novinářům to řekla britská velvyslankyně v Česku Jan Thompsonová. Budoucí migraci do země si však Britové chtějí řídit sami. Kontrola nad tím, kdo do země přichází, byla pro Brity tak důležitá, že se kvůli ní rozhodli opustit volný trh EU a jeho výhody. Garance ale podle Thompsonové musí být oboustranné, tedy i pro Brity žijící v zemích EU. "Neznamená to, že si nevážíme přínosů migrace," podotkla Thompsonová. Británie prý bude dál otevřená lidem, kteří v ní chtějí žít a pracovat. Občané Spojeného království však dle jejích slov dali v loňském referendu o setrvání země v EU jasně najevo, že si nepřejí, aby do země dál volně přicházely statisíce lidí. 

Senát schválil takzvaný protikuřácký zákon beze změn

19-01-2017 14:53 | Zdeňka Kuchyňová

Senát schválil takzvaný protikuřácký zákon beze změn. Od konce května tak má platit absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin. Horní komora o přijetí normy dnes rozhodla po téměř pětihodinovém maratonu argumentů pro a proti přijetí navržených opatření. Prezident Miloš Zeman potvrdi, že zákon podepíše. Předlohu v závěrečném hlasování podpořilo 45 ze 68 přítomných členů horní komory. Norma má zavést také zákaz kouření na nástupištích, užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech nebo prodej cigaret v automatech. Návrh počítá rovněž se sankcemi ve formě zákazu činnosti až na dva roky za porušení zákazu prodeje cigaret mimo vybraná místa nebo osobě mladší 18 let, případně za prodej alkoholu podnapilému člověku. Právě toto ustanovení se stalo předmětem nejčastější kritiky řady senátorů včetně vládní KDU-ČSL. 

Vloni v Česku při leteckých nehodách zahynulo 18 lidí

19-01-2017 13:59 | Zdeňka Kuchyňová

Při leteckých nehodách zahynulo loni v Česku 18 lidí, což je více než dvojnásobek ve srovnání s rokem 2015. Výrazně stoupl i počet nehod sportovních letadel a parašutistů. Specialisté loni v Česku vyšetřovali 77 leteckých nehod, uvedl na výroční konferenci vedoucí letového a technického oddělení Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod Josef Bejdák. Rostoucí počet nehod souvisí se zvyšujícím se počtem lidí, kteří se v Česku sportovnímu létání věnují rekreačně. Méně zkušení piloti často přecení svoje dovednosti a chybují, uvedl Bejdák. 

Do Česka jezdí víc zahraničních turistů, i kvůli situaci ve světě

19-01-2017 13:57 | Zdeňka Kuchyňová

Zájem zahraničních turistů o Českou republiku v posledních letech roste, podílí se na tom i bezpečnostní situace ve světě. Státní agentura CzechTourism odhaduje, že loni do hromadných ubytovacích zařízení přijelo mezi osmi a devíti miliony turistů z ciziny, což je minimálně o sedm procent více než v roce 2015. Na veletrhu Regiontour v Brně to ČTK řekla ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková. Podle ní Česku pomáhá fakt, že je považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí. 

V systému EET eviduje MF 119 mil. účtenek a tržby 20 miliard Kč

19-01-2017 13:53 | Zdeňka Kuchyňová

Do systému elektronické evidence tržeb se zapojilo přes 43.000 podnikatelů, ministerstvo financí v něm eviduje 119 milionů účtenek. Evidované tržby za prosinec dosáhly téměř 20 miliard Kč, zatímco před rokem to bylo deset miliard. Novinářům to řekla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Evidované tržby překonaly podle generálního ředitele Finanční správy Martina Janečka jejich původní odhady zhruba o čtvrtinu, v průběhu roku ovšem očekává jejich další nárůst. 

Ve třídách MŠ, které mají místo, by mělo být maximálně 20 dětí

19-01-2017 13:51 | Zdeňka Kuchyňová

Ve třídách mateřských škol by mělo být méně dětí, plánuje ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). V místech, kde to kapacita umožňuje, by jich od roku 2018 mělo být nejvýše dvacet. Ministerstvo školství také z fondu na podporu rozvoje kapacit mateřských a základních škol rozdělilo 300 milionů korun. V plné třídě může být nyní 24 dětí, v případě výjimky až 28. Nejmenší počet dětí na třídu je stanovený na 17 dětí. Ministryně by chtěla počet dětí snížit. Mateřské školy ve školním roce 2015/2016 navštěvovalo přes 360 tisíc dětí, z toho bylo podle Valachové více než 40.000 dětí mladších tří let. Pomáhat s péčí o dvouleté děti mohou učitelkám také chůvy, na které mohou školky získat evropskou dotaci. 

Česko se podle amerických slavistů obávat o vztahy s USA nemusí

19-01-2017 10:08 | Zdeňka Kuchyňová

S nástupem Donalda Trumpa do čela Spojených států se Česká republika nemusí obávat zhoršení vzájemných vztahů, je možné dokonce očekávat jisté zlepšení, a to díky pochvalným slovům, kterými český prezident Miloš Zeman na adresu budoucí hlavy amerického státu nešetří. Myslí si to američtí slavisté a bohemisté, které ČTK oslovila. Trumpa a Zemana mimo jiné spojuje i vstřícný postoj k Rusku, kterým se oba státníci netají. Právě vstřícnost vůči Rusku vnímá profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Christopher Harwood jako nebezpečí nejen pro USA, ale především pro občany Česka a dalších východoevropských zemích, neboť Moskva se podle něj pod vedením prezidenta Vladimira Putina snaží obnovit někdejší sovětskou imperiální nadvládu. Harwood, který není s výsledkem loňských prezidentských voleb vůbec spokojený a který na nového amerického prezidenta hledí s velkými obavami, je kritický i vůči Zemanovi.

Míla Sasková-Pierceová z Nebraské univerzity v Lincolnu se domnívá, že Trumpa i Zemana spojuje silné ego, zároveň ale upozorňuje na nepředvídatelnou křehkost vzájemných vztahů, které vnímá jako povrchní. Podobný názor má i profesor Eliot Borenstein z Newyorské univerzity. "Dokud Zeman říká o Trumpovi hezká slova, tak i Trump bude o Zemanovi hovořit pěkně. O tom to je. Je pravděpodobné, že Trumpova politika vůči Česku bude příznivá," domnívá se.

Karen von Kunesová z Yaleovy univerzity na otázku možného vývoje vztahů mezi Prahou a Washingtonem poznamenala, že Česko je malou zemí a o malé státy, pokud nejsou nějakým mimořádným způsobem důležité, se USA příliš nezajímají. Zmínila ale fakt, že Trumpa k Česku přece jen pojí silnější vazby než předchozí prezidenty, neboť tři jeho nejstarší děti jsou polovičními Čechy. Matkou Donalda mladšího, Ivanky a Erica je totiž zlínská rodačka Ivana Trumpová, rozená Zelníčková. "Americká média se tomu vůbec nevěnují. Mí studenti byli naprosto překvapení, když jsem jim o tom řekla." O Ivaně Trumpové média po volbách informovala kvůli tomu, že vyslovila zájem stát se americkou velvyslankyní v Česku. Tuto myšlenku Zeman podpořil. Jako špatnou volbu by Ivanu Trumpovou nepovažovala ani Sasková-Pierceová. "Je to velmi vzdělaná žena se znalostí obchodování. Nepochybně by zastupovala Spojené státy s důstojností. Koneckonců velvyslanecká funkce je často způsob odměny za dřívější služby, nezbytností proto nejsou diplomatické zkušenosti jmenovaných," vysvětlila. 

Svaz měst žádá Zemana, ať vetuje zákon o nadměrném zadlužování

19-01-2017 10:00 | Zdeňka Kuchyňová

Svaz měst a obcí považuje schválený zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti za protiústavní normu, která může ochromit fungování samospráv. Obrátí se proto na prezidenta Miloše Zemana se žádostí, aby zákon vetoval. ČTK to oznámila Štěpánka Filipová z mediálního zastoupení svazu. Sněmovna v úterý předlohu schválila navzdory Senátu, který ho odmítl. Senátoři už dříve prohlásili, že pokud poslanci jejich veto přehlasují, obrátí se na Ústavní soud. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale obavy z neústavnosti nesdílí a obavy z ohrožení hospodaření obcí označil za nesmysl.

"Zákon tak, jak ho přijali poslanci, je protiústavní. Zasahuje totiž do práva obcí nakládat s majetkem, které garantuje ústava. V podstatě trestá obce za špatné hospodaření státu," soudí předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl. Při zadluženosti vyšší než 60 procent průměru svých příjmů za poslední čtyři roky podle něj přijdou města a obce o pět procent ze sdílených daní. Povinnosti státu či státních organizací přitom norma nijak nestanovuje. "Takové opatření, které není ve světě obvyklé, by v praxi obcím znesnadnilo vzít si půjčku například na výstavbu bytů či kanalizace a ohrozilo by čerpání evropských dotací, kde je často nutné předfinancování z vlastních rozpočtů," dodal Lukl. 

Jindrák: Jednání o česko-německé deklaraci bylo dobrodružstvím

19-01-2017 09:57 | Zdeňka Kuchyňová

Jako na veliké dobrodružství a vysokou školu diplomacie vzpomíná na jednání o česko-německé deklaraci diplomat Rudolf Jindrák, který byl jednou z klíčových postav zhruba osmnáctiměsíčních rokování o jednom z klíčových dokumentů pro vztahy obou zemí. Diplomaté se při nich scházeli v Praze, Bonnu i Ženevě a do poslední chvíle se text deklarace snažili utajit před novináři i veřejností. Deklaraci tehdejší šéfové obou vlád Václav Klaus a Helmut Kohl podepsali 21. ledna 1997 v Praze. Podpis dokumentu provázely tehdy demonstrace odpůrců především ze strany komunistů a sládkovců. Bouřlivá byla také čtyřdenní debata při schvalování dokumentu ve Sněmovně.

"Každé slovo se skutečně probíralo desetkrát," konstatuje Jindrák, který tehdy znal různé verze deklarace zpaměti. Na politické úrovni sehráli podle Jindráka zásadní roli premiér Klaus, prezident Václav Havel a ministr zahraničí Zieleniec, s nimiž diplomaté pokrok pravidelně konzultovali. Na německé straně byl podle něj nejdůležitější kancléř Kohl, ministr zahraničí Klaus Kinkel a šéf bavorské vlády Edmund Stoiber. Právě na dnes vynikajících vztazích Česka s Bavorskem, které byly začátkem 90. let často velmi napjaté, je podle Jindráka nejlépe vidět přínos česko-německé deklarace. 

Fond budoucnosti bude dál podporovat česko-německé projekty

19-01-2017 09:57 | Zdeňka Kuchyňová

Fungování Česko-německého fondu budoucnosti (ČNFB) bylo prodlouženo o dalších deset let a fond tak bude i v budoucnu pokračovat v podpoře kulturní výměny i občanského dialogu mezi Čechy a Němci. V uplynulých letech podpořil na 9500 projektů na obou stranách hranice, mezi které rozdělil 54 milionů eur (1,5 miliardy Kč), kromě toho poskytl miliardy korun i na odškodnění vězňů z koncentračních táborů a lidí nasazených nacisty k nucené a otrocké práci. ČTK to sdělila mluvčí fondu Silja Schultheisová. ČNFB vznikl na základě česko-německé deklarace. Podle statistik fondu přichází 35 procent žádostí o podporu z Česka, 30 procent z Německa. Zbývajících 35 procent jsou společné projekty konané v obou zemích. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

leden 2017

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

prosinec 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

listopad 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace