Zprávy Průzkum: Češi se někdy modlí, nic ale neví o financování církví

01-10-2014 11:28 | Zdeňka Kuchyňová

Češi zřejmě nejsou tak přesvědčení ateisté, jak se o nich tvrdí. Více než polovina obyvatel se někdy modlila vlastními slovy a dvě třetiny populace považují některá z Desatera božích přikázání za významná i pro současnost. Vyplývá to z nezávislého celorepublikového průzkumu, který ČTK poskytla agentura Proximity. Ukázal také, že velká část obyvatelstva nemá jasnou představu o financování církví. To se prý odráží i v nejednotném názoru na církevní restituce. Průzkum vznikl v rámci celosvětového průzkumu religiozity. Podle manažerky Moniky Vývodové je ve svém rozsahu ojedinělý a uskutečnil se poprvé. Napříč republikou byli na přelomu dubna a května osloveni lidé starší 18 let, tazatelé provedli 1020 rozhovorů.

Ateismus jako vědecký názor podle zjištění zastává čtvrtina obyvatel České republiky, nicméně více než polovina populace chápe křesťanství jako pevnou součást evropské kultury. Bibli nikdy nečetly tři čtvrtiny Čechů. Vlastními slovy se někdy modlilo 52 procent populace, přičemž modlitbu Otče náš znají dvě pětiny populace, i když se ji nemodlí běžně. To, že se lidé neřadí k církvi nebo nevyznávají víru, jim podle průzkumu nebrání v tom, aby se v důležitých životních situacích obraceli s prosbami k bohu. Necelá polovina populace zavítá do kostela aspoň jednou za rok, více než polovina navštěvuje vánoční nebo velikonoční mše a 31 procent zajímají církevní památky a architektura. Jen 29 procent dotázaných chodí do kostela kvůli vyznání. Za nejvýznamnější v tuzemsku považují Češi katolickou církev, téměř čtvrtina už slyšela o papeži Františkovi a hodnotí jej pozitivně. Z průzkumu také vyplynulo, že 30 procent obyvatel si myslí, že posmrtný život neexistuje. Pouze 11 procent lidí věří v posmrtný život, a sedm procent v reinkarnaci, ale nikoli v nebe či peklo. Častěji podle průzkumu myslí, že člověk přestane existovat.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Film Krycí jméno Holec přijde do kin 22. září

26-07-2016 12:24 | Zdeňka Kuchyňová

Film Krycí jméno Holec na motivy povídky Jana Němce Italská spojka odehrávající se mezi Prahou a Vídní v dramatickém roce 1968 přijde do kin 22. září. Proměnlivá doba, která směřovala k událostem pražského jara i srpnové okupaci, je rámcem pro špionážní drama, jehož hrdinové jsou ve vypjatých okamžicích postaveni před volbu mezi kolaborací a sebedestruktivním hrdinstvím. V hlavních rolích se objeví Kryštof Hádek, Vica Kerekes a Johannes Zeiler, oznámila dnes ČTK Marta Nosková Žurková z distribuční společnosti Falcon. "Fiktivní příběh se opírá o skutečné situace i reálné osoby. Jedním z hlavních hrdinů je rakouský novinář Helmut Zilk, později ředitel rakouské televizní stanice a známý starosta Vídně. Název filmu Krycí jméno Holec vychází ze skutečnosti - pod tímto jménem vedla StB složku Helmuta Zilka. 

Základna v Náměšti by měla mít na obnovu infrastruktury 500 mil.

26-07-2016 12:19 | Zdeňka Kuchyňová

Do roku 2020 by měly na obnovu infrastruktury vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku směřovat investice za více než půl miliardy korun. Při své návštěvě Vysočiny to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přibližně ve stejném roce by měly být ruské vrtulníky nahrazeny dvanácti novými víceúčelovými stroji, dodal předseda vlády. Nové vrtulníky budou podle Sobotky nasazovány nejen v zahraničních misích a při případné obraně republiky, ale například také při záchranných operacích v rámci integrovaného záchranného systému. Další rozvoj náměšťské základny, která je součástí páteřní sítě NATO, je podle premiéra nutný i vzhledem ke zhoršené bezpečnostní situaci ve světě. Přispěje také ke stabilizaci pracovních míst na Třebíčsku. 

Na 6000 křesťanů z Česka zamířilo na dny mládeže v Krakově

26-07-2016 12:18 | Zdeňka Kuchyňová

Na 6000 mladých poutníků z České republiky se vypravilo do polského Krakova, kde začínají Světové dny mládeže. Polovina z mladých českých křesťanů se již v minulých dnech zúčastnila programu v polských diecézích. Na jednu z nejvýznamnějších církevních událostí tohoto léta zavítá také papež František. Pořadatelé předpokládají, že nedělní mše, jíž světové setkání vyvrcholí, by se mohlo zúčastnit až 1,5 milionu lidí. Světové dny mládeže jsou setkáním, které organizuje katolická církev a spojuje katolíky i křesťany jiných vyznání z celého světa. Vznikly v roce 1984 na Květnou neděli a konají se každé tři roky. Mladí Češi a Slováci ale budou moci naslouchat slovům papeže ve svých jazycích, které se oba dostaly mezi simultánně překládané jazyky. 

Samička mravenečníka odcestovala z Olomouce do Anglie

26-07-2016 12:16 | Zdeňka Kuchyňová

Na více než 1500 kilometrů dlouhou cestu do zoologické zahrady v anglickém městě Dudley vypravila dnes olomoucká zoo roční samičku mravenečníka Romy. Ve středoanglickém městě by měla založit nový chov mravenečníků velkých. Mluvčí zoo Karla Břečková novinářům řekla, že zoologická zahrada v Dudley s chovem mravenečníků teprve začíná a vybudovala pro ně zcela nový pavilon. Samička Romy bude jeho první obyvatelkou. 

Hejtmani žádají od Babiše 270 milionů na sociální služby

26-07-2016 12:13 | Zdeňka Kuchyňová

Kraje budou žádat od státu 270 milionů korun na dofinancování sociálních služeb v letošním roce. Po jednání s hejtmany a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD) to dnes ČTK sdělil předseda Asociace krajů České republiky a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Požadavkem se bude ve středu zabývat vláda. Podle Haška zatím poskytla část prostředků pouze ministryně Marksová, a to 350 milionů korun. "Zbývající část by měl nyní poskytnout ministr financí. Jistě se napříč vládou i politickým spektrem shodneme na tom, že péče o potřebnou formu sociálních služeb a lepší ocenění lidí pracujících v této oblasti je slušností a vyjádřením uznání za psychicky i fyzicky velmi náročnou péči o potřebné spoluobčany," dodal Hašek.

Pro letošní rok bylo ze státního rozpočtu vyčleněno na sociální služby celkem 8,57 miliardy korun. Podle podkladů, které na jednání vlády předkládá ministryně práce, by ale sociální služby potřebovaly zhruba 12,3 miliardy korun. Z celkové částky mají kraje, které od loňska dotace na provoz zařízení pro lidi s handicapem, seniory a další potřebné rozdělují, k dispozici 8,315 miliardy korun. Podle materiálu se některé sociální služby nacházejí v kritické finanční situaci a jsou nuceny výrazně omezovat svoji činnost. Vedení resortu hledá peníze na dodatečnou finanční injekci každý rok. Roční dotace totiž nikdy nestačí. 

Ministr Mládek navrhne vládě půjčku pro OKD 700 milionů korun

26-07-2016 10:11 | Zdeňka Kuchyňová

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko, zajištěny budou pohledávkou zařazenou do konkurzní podstaty. Ministr to dnes řekl na tiskové konferenci v Ostravě. Uvedl, že rovněž navrhne postátnění báňské záchranné služby, jež je nyní dceřinou firmou OKD. Stát ji buď odkoupí, nebo ji státní podnik Diamo založí znovu. O osudu OKD budou v srpnu rozhodovat věřitelé a soud. Podnik může jít do konkurzu, nebo do reorganizace, kterou podporuje vedení OKD i moravskoslezská tripartita. Podle Mládka hrozí, že pokud by šla firma do konkurzu, správce by propustil většinu zaměstnanců, jichž je nyní i s dodavatelskými pracovníky ve firmě zhruba 12.000. 

Žně jsou kvůli dešti pomalejší, sklizeno je 15 pct ploch obilovin

26-07-2016 08:58 | Zdeňka Kuchyňová

Sklizeň v uplynulém týdnu pokročila, stále je ale kvůli dešťovým přeháňkám pomalejší než loni. K pondělí 25. července bylo sklizeno 15 procent ploch základních obilovin a 29,1 procenta ploch řepky. Loni touto dobou byla sklizena víc než čtvrtina ploch obilovin a téměř polovina ploch řepky. "V průběhu minulého týdne se počasí umoudřilo, místy byly tropické teploty, a tak se žně rozběhly i v krajích, kde v minulých týdnech začaly pouze symbolicky. Dešťové přeháňky se vyskytovaly až v závěru týdne, a proto znovu v mnoha krajích zpomalily celkový postup žní," uvedlo ministerstvo. Nejpomalejší jsou žně v Karlovarském kraji a sklizeň zaostává také v Moravskoslezském a Libereckém kraji. Naopak tradičně nejdál je touto dobou sklizeň v Jihomoravském kraji, kde jsou obiloviny odvezeny téměř ze třetiny polí a řepka skoro ze 60 procent ploch. 

Počasí

26-07-2016 07:05 | Zdeňka Kuchyňová

Zpočátku jasno až polojasno, během dopoledne vývoj kupovité oblačnosti a postupně místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle intenzivní. Nejvyšší teploty 26 až 30 °C, v 1000 m na horách kolem 22 °C. 

Sport

26-07-2016 07:04 | Zdeňka Kuchyňová

Čeští tenisté Tomáš Berdych a Radek Štěpánek si v Torontu letos poprvé zahráli společně čtyřhru na turnaji ATP, a úspěšně. V prvním kole Rogers Cupu vyřadila sehraná daviscupová dvojice po výhře 6:1, 3:6, 11:9 francouzsko-portugalský pár Fabrice Martin, Joao Sousa.

Petra Kvitová i Barbora Strýcová zvládly na tenisovém turnaji v Montrealu první kolo. Kvitová v pondělí vyřadila Polku Magdu Linetteovou 6:1, 6:2, Strýcová zdolala Caroline Garciaovou z Francie 2:6, 6:3, 6:3. 

Slavný Rus Gergijev v Praze dirigoval americké talenty párátkem

26-07-2016 07:04 | Zdeňka Kuchyňová

Slavný ruský dirigent Valerij Gergijev vystoupil v zaplněné Smetanově síni Obecního domu v Praze. Umělec vedl více než stočlenný soubor newyorské Carnegie Hall s názvem Národní orchestr mládeže Spojených států amerických, který se v Česku představil poprvé. Jeden z nejžádanějších dirigentů na světě podle svého zvyku mladé umělce dirigoval bez taktovky, vypomáhal si párátkem. Orchestr tvořený přibližně stovkou talentovaných hudebníků z USA ve věku od 16 do 19 let, vystoupil oblečený do červených kalhot a černých sak. Neformální bylo i oblečení části publika, v němž vedle češtiny zněla také ruština a angličtina. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

červenec 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

červen 2016

PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace