Zprávy Průzkum: Češi se někdy modlí, nic ale neví o financování církví

01-10-2014 11:28 | Zdeňka Kuchyňová

Češi zřejmě nejsou tak přesvědčení ateisté, jak se o nich tvrdí. Více než polovina obyvatel se někdy modlila vlastními slovy a dvě třetiny populace považují některá z Desatera božích přikázání za významná i pro současnost. Vyplývá to z nezávislého celorepublikového průzkumu, který ČTK poskytla agentura Proximity. Ukázal také, že velká část obyvatelstva nemá jasnou představu o financování církví. To se prý odráží i v nejednotném názoru na církevní restituce. Průzkum vznikl v rámci celosvětového průzkumu religiozity. Podle manažerky Moniky Vývodové je ve svém rozsahu ojedinělý a uskutečnil se poprvé. Napříč republikou byli na přelomu dubna a května osloveni lidé starší 18 let, tazatelé provedli 1020 rozhovorů.

Ateismus jako vědecký názor podle zjištění zastává čtvrtina obyvatel České republiky, nicméně více než polovina populace chápe křesťanství jako pevnou součást evropské kultury. Bibli nikdy nečetly tři čtvrtiny Čechů. Vlastními slovy se někdy modlilo 52 procent populace, přičemž modlitbu Otče náš znají dvě pětiny populace, i když se ji nemodlí běžně. To, že se lidé neřadí k církvi nebo nevyznávají víru, jim podle průzkumu nebrání v tom, aby se v důležitých životních situacích obraceli s prosbami k bohu. Necelá polovina populace zavítá do kostela aspoň jednou za rok, více než polovina navštěvuje vánoční nebo velikonoční mše a 31 procent zajímají církevní památky a architektura. Jen 29 procent dotázaných chodí do kostela kvůli vyznání. Za nejvýznamnější v tuzemsku považují Češi katolickou církev, téměř čtvrtina už slyšela o papeži Františkovi a hodnotí jej pozitivně. Z průzkumu také vyplynulo, že 30 procent obyvatel si myslí, že posmrtný život neexistuje. Pouze 11 procent lidí věří v posmrtný život, a sedm procent v reinkarnaci, ale nikoli v nebe či peklo. Častěji podle průzkumu myslí, že člověk přestane existovat.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Epopej do Tokia odletí v únoru 2017, pak zamíří do Číny

26-09-2016 15:43 | Zdeňka Kuchyňová

Cyklus obrazů Slovanská epopej od Alfonse Muchy do Tokia odletí v únoru příštího roku, výstava tam začne 7. března. Poté se přesune do Číny, zhruba od poloviny příštího roku. Galerie pracuje na definitivní verzi smlouvy o zapůjčení. Ve třech čínských muzeích zůstane do poloviny roku 2018. Ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková to řekla na tiskové konferenci ve Veletržním paláci, kde je epopej prozatím umístěna. V říjnu a listopadu tohoto roku se do Prahy přijedou na epopej podívat japonští novináři. Příští rok bude v Japonsku rokem české kultury u příležitosti 60 let od obnovení diplomatických vztahů obou zemí. Příbuzný malíře John Mucha s plánovaným turné nesouhlasí a podal kvůli tomu na Prahu žalobu.

Podle kurátora Tomáše Bergera jsou obrazy, které vznikaly v letech 1912 až 1926, ve výborném stavu. "Jsou jako včera namalované na to, co všechno zažily. Mucha je vytvořil s tím, že budou rolována," řekl novinářům. Současné podmínky a vystavování v muzeích jsou podle něj nejlepší zacházení od vzniku obrazů. "Odchylky mezi vlhkostí a teplotou mezi jednotlivými muzei se pohybují v řádu jednoho nebo dvou stupňů Celsia," upřesnil Libor Veselý z firmy Kunsttrans, která bude přepravu obrazů do Asie zajišťovat. Pojistná hodnota obrazů je nejméně 10,8 milionu eur. Přepravovat se budou navinuté na válcích s asi půlmetrovým průměrem, všechny obrazy navíc nesmí cestovat jedním letadlem. Váha jednoho plátna je asi 20 kilogramů. 

Důl Paskov se nebude zavírat dříve než v květnu 2017

26-09-2016 15:37 | Zdeňka Kuchyňová

Důl Paskov na Frýdecko-Místecku nebude možné zavřít dříve než k 1. květnu 2017. Dřív se to nedá stihnout kvůli splnění legislativních požadavků. Novinářům to řekli účastníci regionální tripartity. Oficiální rozhodnutí ale zatím ještě nepadlo. Podle vládního zmocněnce Jiřího Ciencialy důl měsíčně generuje ztrátu okolo 100 milionů korun. Uzavření Paskova by podle něj urychlilo i řešení situace v OKD, jelikož by se firma zbavila prvního balvanu, který ji tíží. V dole nyní pracuje okolo 1800 lidí. OKD je od června v úpadku. Zavření dolu má být součástí reorganizačního plánu, který připravuje vedení firmy. Schvalovat ho bude věřitelský výbor. 

ČT: Případ šikany učitelky školy Na Třebešíně půjde k soudu

26-09-2016 15:33 | Zdeňka Kuchyňová

Ve věci šikany učitelky pražské střední školy Na Třebešíně obžalovala státní zástupkyně tři nezletilé mladíky. Informovala o tom dnes Česká televize. Za výtržnictví a omezování osobní svobody by chlapcům hrozily až dva roky vězení, vzhledem k jejich věku je ale trestní sazba poloviční. Šikanovaná učitelka letos v lednu zemřela, její úmrtí podle policie nezavinila cizí osoba. Pětapadesátiletou ženu zřejmě trojice tehdejších studentů šikanovala delší dobu, některé incidenty jejich spolužáci natočili na mobilní telefony. Původně byli studenti potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování, později však podle deníku Právo škola dva z mladíků vyloučila. Třetímu zůstal podmíněný trest. 

V úterý večer začne ve Staré Boleslavi svatováclavská pouť

26-09-2016 15:32 | Zdeňka Kuchyňová

Převezením ostatků svatého Václava z Prahy do Staré Boleslavi v úterý večer začne Národní svatováclavská pouť. Odkaz svatého Václava si poutníci připomenou při tradiční mši na Mariánském náměstí, nedaleko kostela, kde byl patron země zavražděn. Zúčastní se jí i prezident Miloš Zeman nebo vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Letošní svatováclavská pouť se koná v roce 700. výročí narození krále a císaře Karla IV. "Vztah Otce vlasti ke svatému Václavu připomene přítomnost Korunovačního meče při poutní mši svaté," uvedl mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora. V závěru mše zazní také úryvek z korunovační mše Karla IV. Po skončení bohoslužby bude v kryptě sv. Kosmy a Damiána v bazilice sv. Václava vystavena lebka sv. Václava, kterou budou střežit duchovní a členové Hradní stráže. Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. 

Policie obvinila soudce ze zmanipulování insolvenčního řízení

26-09-2016 13:42 | Zdeňka Kuchyňová

Královéhradecká policie zahájila trestní stíhání soudce za zneužití pravomoci úřední osoby. Obviněný je podezřelý, že způsobil vážnou újmu několika účastníkům insolvenčního řízení a zároveň zajistil prospěch akcionáři dlužníka. Na webu pražského vrchního státního zastupitelství o tom informoval žalobce Adam Borgula. Podle informací ČTK se stíhání týká kauzy kolem společnosti Via Chem Group, obvinění míří zřejmě na soudce z Českých Budějovic. K trestnímu stíhání dal souhlas prezident. 

Ve zlínské zoologické zahradě se narodila dvojčata pandy červené

26-09-2016 13:39 | Zdeňka Kuchyňová

Ve zlínské zoologické zahradě se narodila dvojčata pandy červené. Mláďatům jsou tři měsíce, malý sameček a samička začínají opouštět úkryty a mohou je již vidět i návštěvníci zahrady. Chov pand je obtížný proto, že je těžké sestavit vhodný pár, který by byl schopný reprodukce a byl spolu schopný žít, řekl novinářům zoolog Kamil Čihák. Dospělé pandy tráví spoustu času spánkem v korunách stromů, mláďata jsou podle Čiháka velmi šikovná a brzy po opuštění úkrytu začínají také šplhat po stromech. 

Do českých kin přijde Anthropoid, film o atentátu na Heydricha

26-09-2016 13:37 | Zdeňka Kuchyňová

Do českých kin ve středu, na svátek sv. Václava, vstoupí britsko-český film Anthropoid, který přibližuje atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Na úterní slavnostní premiéru přijede vedle režiséra Seana Ellise také představitel Jozefa Gabčíka, herec Cillian Murphy. Promítání by se měli zúčastnit také Gabčíkovi příbuzní, stejně jako rodina druhého parašutisty, Jana Kubiše. Obvykle premiéry filmů připadají na čtvrtek, vzhledem k významu tématu, který film zpracovává, se ho distributor rozhodl uvést v Den české státnosti. V kinech v Británii se film promítá už od 9. září a kritici ho hodnotí jako napínavý a závratný. V USA měl film premiéru již v srpnu.

Členové výsadkářské skupiny Anthropoid provedli atentát na Heydricha 27. května 1942. Heydrich sice útok přežil, ale o týden později podlehl infekci z utrpěných zranění. Ojedinělý případ úspěšné fyzické likvidace tak vysoce postaveného nacistického pohlavára posílil pozici československé exilové vlády v Londýně. I díky němu západní mocnosti odstoupily od mnichovské smlouvy. Operace Anthropoid se stala iniciačním momentem pro mnoho odbojových aktivit ve druhé světové válce a pomohla - bez ohledu na tragické následky - posílit pocit národního sebevědomí, vlastenectví i osobní statečnosti jednotlivců. 

Čeští a rakouští záchranáři smí zasahovat i ve druhém státě

26-09-2016 12:26 | Zdeňka Kuchyňová

Zdravotní záchranná služba Jihočeského kraje a Horního Rakouska může zasahovat i na území sousedního státu. Znamená to, že v případě výjezdu na místo vždy vyrazí posádka, která to bude mít nejblíže, bez ohledu na to, zda sídlí v Česku nebo v Rakousku. Doposud museli zdravotníci respektovat státní hranice. Přeshraniční spolupráci záchranných služeb v Českých Budějovicích podepsali zástupci Jihočeského kraje a Horního Rakouska. Dohoda o přeshraniční spolupráci není časově omezená. Jednání o smlouvě trvalo několik let. "A předcházet tomu nutně musela celostátní rámcová dohoda na úrovni ministrů zdravotnictví vlád české, rakouské a bavorské," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Dodal, že podobná přeshraniční spolupráce na tomto území už několik let funguje mezi zahraničními sbory hasičů. 

Tématem letošní Noci vědců v Brně je bezpečnost

26-09-2016 11:46 | Zdeňka Kuchyňová

Tématem letošní Noci vědců v Brně, která se koná tradičně poslední zářijový pátek po celé republice, je bezpečnost v různých oborech lidské činnosti. Na fakultě sociálních studií lidem například ukážou, jak neanonymní jsou při surfování na internetu, a poradí, jak chránit své soukromí. Informatici představí výzkum v oblasti kyberkriminality a kyberbezpečnosti. V kampusu si návštěvníci budou moci prohlédnout různé druhy plísní a dozvědět se, jak správně skladovat potraviny. Na nádvoří Mendelova muzea bude předvádět VIDA! Science centrum show s plameny, blesky, výbuchy a tekutým dusíkem. Na Vysokém učení technickém si návštěvníci mohou otestovat vlastní vzorek vody a dozvědět se, jak kvalitní vodu pijí, nebo si prohlédnout mapovací auto od Googlu zevnitř a zjistí, jak fungují 3D modely. Mendelova univerzita si pro letošní ročník připravila například neuromarketingovou laboratoř zaměřenou na to, jak se lidé dokážou bránit podprahové reklamě nebo kostnici s módní přehlídkou koster. 

Wintonovy děti zahájily sbírku na pomník svým rodičům

26-09-2016 11:31 | Zdeňka Kuchyňová

Wintonovy děti, dnešní osmdesátníci, které za druhé světové války zachránil britský úředník Nicholas Winton, vyhlásily sbírku na památník svým rodičům. Díky Wintonovi přežily, když jim pomohl odjet v roce 1939 z Prahy do Anglie. "Pro tyto děti jsou hlavní hrdinové rodiče, kteří se rozhodli poslat své potomky do neznáma," řekla ČTK novinářka Judita Matyášová, která je s Wintonovými dětmi dlouhodobě v kontaktu. Založily spolek a chtějí vybrat 3,2 milionu korun. Pomník v podobě dveří vlaku, kde na jedné straně skla jsou ruce dětí a na druhé rodičů, by měl podle plánu stát už příští rok na Hlavním nádraží v Praze.

Winton jako mladý bankéř ze své vlastní vůle organizoval v počátcích války v Československu odjezdy židovských dětí do Británie. Obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách. Skoro sedm stovek dětí tak zachránil před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

září 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

srpen 2016

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

červenec 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace