Zprávy Průzkum: Češi se někdy modlí, nic ale neví o financování církví

01-10-2014 11:28 | Zdeňka Kuchyňová

Češi zřejmě nejsou tak přesvědčení ateisté, jak se o nich tvrdí. Více než polovina obyvatel se někdy modlila vlastními slovy a dvě třetiny populace považují některá z Desatera božích přikázání za významná i pro současnost. Vyplývá to z nezávislého celorepublikového průzkumu, který ČTK poskytla agentura Proximity. Ukázal také, že velká část obyvatelstva nemá jasnou představu o financování církví. To se prý odráží i v nejednotném názoru na církevní restituce. Průzkum vznikl v rámci celosvětového průzkumu religiozity. Podle manažerky Moniky Vývodové je ve svém rozsahu ojedinělý a uskutečnil se poprvé. Napříč republikou byli na přelomu dubna a května osloveni lidé starší 18 let, tazatelé provedli 1020 rozhovorů.

Ateismus jako vědecký názor podle zjištění zastává čtvrtina obyvatel České republiky, nicméně více než polovina populace chápe křesťanství jako pevnou součást evropské kultury. Bibli nikdy nečetly tři čtvrtiny Čechů. Vlastními slovy se někdy modlilo 52 procent populace, přičemž modlitbu Otče náš znají dvě pětiny populace, i když se ji nemodlí běžně. To, že se lidé neřadí k církvi nebo nevyznávají víru, jim podle průzkumu nebrání v tom, aby se v důležitých životních situacích obraceli s prosbami k bohu. Necelá polovina populace zavítá do kostela aspoň jednou za rok, více než polovina navštěvuje vánoční nebo velikonoční mše a 31 procent zajímají církevní památky a architektura. Jen 29 procent dotázaných chodí do kostela kvůli vyznání. Za nejvýznamnější v tuzemsku považují Češi katolickou církev, téměř čtvrtina už slyšela o papeži Františkovi a hodnotí jej pozitivně. Z průzkumu také vyplynulo, že 30 procent obyvatel si myslí, že posmrtný život neexistuje. Pouze 11 procent lidí věří v posmrtný život, a sedm procent v reinkarnaci, ale nikoli v nebe či peklo. Častěji podle průzkumu myslí, že člověk přestane existovat.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Ministerstvo má na podporu památek, muzeí a knihoven miliardu korun

23-08-2016 16:49 | Milena Štráfeldová

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má na podporu památek, muzeí a krajských knihoven připraveno 1,15 miliardy korun z evropských fondů. Podpora se týká například revitalizace památek nebo zvýšení ochrany sbírkových fondů. O podporu lze žádat od 2. září letošního roku do 31. října 2022. Maximální výše podpory na jeden projekt je 246,5 milionu korun v případě památek zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO. Jde například o Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci. Pro památky zařazené na Indikativní seznam UNESCO v kategorii kulturní dědictví (například industriální soubory v Ostravě) nebo národní kulturní památky je maximální podpora poloviční. 

Starostové také chtějí zakázat vjezd kamionů do svých obcí

23-08-2016 16:47 | Milena Štráfeldová

Starostové a nezávislí (STAN) nesouhlasí se zákazem vjezdu kamionů delších 12 metrů na území Prahy. Pokud začne platit, některé obce jsou prý připraveny rovněž zakázat vjezd kamionů na své území. Mezi nimi jsou například Říčany a Úvaly. STAN zároveň kritizuje vedení Středočeského kraje, neboť podle jejich názoru nekoná a jeho reakce na záměr Prahy je pomalý. Novinářům to řekli zástupci STAN včetně poslankyně Věry Kovářové. Praha zamýšlí zavést zákaz vjezdu kamionů do hlavního města od 1. ledna 2017. 

Policie na Plzeňsku dopadla tři pěstitele konopí

23-08-2016 16:45 | Milena Štráfeldová

Až pětileté vězení hrozí dvěma mužům a ženě z Plzeňska, které policisté obvinili z nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Jsou podezřelí, že ve dvou rodinných domech na Plzeňsku instalovali v místnostech speciální stany a zařízení a pěstovali v nich konopí. Informoval o tom policejní mluvčí Jan Koželuh. Policisté při prohlídce jednoho z domů zajistili 81 rostlin. Jeden z mužů od letošního března pěstoval konopí i v rodinném domě ve Lhotě, kde policisté zajistili dalších 80 rostlin. 

Sport

23-08-2016 16:43 aktualizováno | Milena Štráfeldová

Znatelně unavení, ale šťastní se v úterý odpoledne do Prahy vrátili čeští sportovci z olympijských her v Riu de Janeiro. Druhá polovina výpravy přicestovala ve třech speciálech a zejména poslední část strávila i s přesunem na letiště v Brazílii na cestě téměř čtyřiadvacet hodin. Navíc je ještě v Praze čekaly povinnosti včetně autogramiády v obchodním domě v centru metropole. Jediný zlatý medailista, judista Lukáš Krpálek, přiletěl již před týdnem, teď jej následovali další úspěšní reprezentanti. Jako první přistála v sedm hodin na kbelském letišti v Praze oštěpařka Barbora Špotáková, která v Riu navázala na předchozí dva olympijské triumfy ziskem bronzové medaile.

Tenistka Petra Kvitová se v prvním kole oblíbeného turnaje v New Havenu, který už třikrát vyhrála, natrápila s Američankou Louisou Chiricovou, ale nakonec zvítězila 1:6, 6:1 a 6:3. V dalším kole se nasazená šestka utká s Kanaďankou Eugenií Bouchardovou.

Tenista Lukáš Rosol porazil turnaji ve Winston-Salemu, kde předloni získal svůj druhý a dosud poslední titul na okruhu ATP, Dominikánce Víctora Estrellu 6:4, 1:6 a 6:1 a postoupil do druhého kola. V něm se poprvé v kariéře utká se čtvrtým nasazeným Američanem Stevem Johnsonem, kterému patří ve světovém žebříčku 21. místo.

Jiří Veselý postoupil do druhého kola tenisového turnaje ve Winston-Salemu. Při vstupu do generálky na US Open 48. hráč světa porazil soupeře ze čtvrté stovky žebříčku Tima van Rijthovena z Nizozemska 3:6, 6:3 a 6:3. Ve druhém kole se Veselý utká s pátým nasazeným Kevinem Andersonem z JAR.

Fotbalisté Plzně dnes budou hrát o bytí a nebytí v Lize mistrů. V domácí odvetě posledního předkola s Ludogorcem Razgrad bude Viktoria dohánět dvougólové manko z utkání v Bulharsku, kde český šampion před týdnem prohrál 0:2. Stejným výsledkem přitom nečekaně dopadla i víkendová generálka Západočechů v lize doma se Zlínem. 

Žně v Česku končí s vyššími výnosy, ale nižší kvalitou

23-08-2016 15:09 | Milena Štráfeldová

Žně v Česku téměř skončily. Přinesou zřejmě vyšší hektarové výnosy než loni, kvůli počasí ale místy nižší kvalitu plodin. Vyplývá to z informací ministerstva zemědělství, Agrární komory a zemědělců. Sklizeno bylo k pondělí 90,3 procenta ploch osetých základními obilovinami a téměř všechny plochy řepky. Průměrný výnos činí 6,36 tuny u obilovin a 3,57 tuny u řepky. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky z KDU-ČSL déšť snížil kvalitu potravinářského obilí, které místo ve sladovnách či mlýnech nakonec skončí jako krmivo. Farmáři tak dostanou méně peněz. I podle ředitelky Agrární komory Zlínského kraje Dagmar Gracové byla kvalita v první polovině žní dobrá, ale po deštích prudce klesla a sklízelo se jen krmné obilí. 

Areál Vrchbělá se otevřel návštěvníkům

23-08-2016 15:06 | Milena Štráfeldová

Sportovně-rekreační areál Vrchbělá v bývalém vojenském prostoru Ralsko se otevřel návštěvníkům, podívat se přišlo několik stovek lidí. Pro turisty i místní je zde připravena například sedmikilometrová in-line dráha, lanové centrum, dětská zoo, hřiště, rozhledna nebo hotel s restaurací. Za vybudování areálu Středočeský kraj zaplatil 272 milionů korun, z toho 75 milionů korun pokryla evropská dotace. V bývalém vojenském prostoru musel kraj nejdříve nechat udělat pyrotechnický průzkum, odstranit nalezenou munici a ekologickou zátěž. Výstavba začala v roce 2012, hotovo mělo původně být v roce 2013, práce se ale protáhly a areál byl zkolaudován letos na jaře. Důvodem zpoždění byly například problémy s projektem hotelu. 

Hrad jedná o otevření českého konzulátu na Rhodu

23-08-2016 15:06 aktualizováno | Milena Štráfeldová

Hrad jedná o tom, že by prezident Miloš Zeman na přelomu září a října otevřel na Rhodu honorární konzulát České republiky. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se na řeckém ostrově Rhodos zúčastní konference Dialog civilizací, na kterou zavítal už před dvěma lety. Pořadatelem pravidelné akce je ruský podnikatel a spolupracovník ruského prezidenta Vladimir Jakunin. Čtrnáctý ročník konference by se měl podle webu organizátorů uskutečnit od 30. září do 1. října a podle dřívějších informací médií by měl Zeman vystoupit v roli hlavního řečníka. Ovčáček už dříve uvedl, že by se konference mohli zúčastnit i premiéři Slovenska a Maďarska. Zeman chce proto akci využít k rozhovorům s partnery z Visegrádské čtyřky. Zemana v minulosti za účast na konferenci kritizovala opozice. 

Exředitel věznice Líbal dostal podmínku za podplácení

23-08-2016 15:03 | Milena Štráfeldová

Táborský soud uložil bývalému řediteli litoměřické vazební věznice Tomáši Líbalovi podmíněný trest tři roky za podplácení a nedovolené ozbrojování. Podle obžaloby Líbal loni v létě nabídl tehdejšímu řediteli vězeňské služby Pavlu Ondráškovi v zotavovacím zařízení Pracov na Táborsku a pak na dalších schůzkách v Praze úplatek za to, že jej dostane zpět na místo náměstka generálního ředitele vězeňské služby. Líbal jakoukoli vinu popírá a tvrdí, že celý případ má politické pozadí. Rozsudek není pravomocný, Líbal se proti verdiktu na místě odvolal. 

Vítkovice Envi z Vítkovice Holding na sebe navrhla insolvenci

23-08-2016 13:33 aktualizováno | Milena Štráfeldová

Další firma z vítkovického holdingu Jana Světlíka na sebe podala návrh na insolvenci. Společnost Vítkovice Envi, která vyrábí nádrže a zaměstnává 100 lidí, zároveň žádá povolení reorganizace. Jde o stoprocentní dceřinou společnost firmy Vítkovice Power Engineering, která o vyhlášení insolvence požádala už před časem a soud o případném úpadku rozhodne tento týden. Uvedla to mluvčí společnosti Vítkovice Holding Eva Kijonková. Úřad práce ale zatím neregistruje oznámení o hromadném propouštění z holdingu Vítkovice. Na tiskové konferenci v Třinci to uvedla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) doplnil, že kromě zaměstnanosti je současná situace v Vítkovicích pro vládu důležitá z kvůli turecké tepelné elektrárně Adularya, kterou staví Vítkovice Machinery Group. Připomněl, že investici financují státní Česká exportní banka (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). 

Sobotka chce s Merkelovou řešit ochranu EU i železniční spojení

23-08-2016 13:29 | Milena Štráfeldová

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se ve čtvrtek v Praze setká s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Chce s ní řešit ochranu EU, infrastrukturu, železniční spojení i boj proti organizovanému zločinu, zejména drogovou kriminalitu. Premiér to řekl novinářům při otevření sportovně-rekreačního areálu Vrchbělá u Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Kancléřka přijede do Prahy na premiérovo pozvání. Podle Sobotky se za poslední léta podařilo vybudovat velmi dobré vztahy se sousedními zeměmi. V pátek se Sobotka setká s Merkelovou znovu, tentokrát ve Varšavě. Spolu s premiéry Polska, Maďarska a Slovenska na summitu zemí visegrádské čtyřky (V4) se budou zabývat nadcházejícím summitem EU a také například konfliktem mezi Ukrajinou a Ruskem, sankcemi vůči Rusku, vztahy EU a Běloruska nebo situací v Turecku. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

srpen 2016

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

červenec 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

červen 2016

PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace