Zprávy Průzkum: Češi se někdy modlí, nic ale neví o financování církví

01-10-2014 11:28 | Zdeňka Kuchyňová

Češi zřejmě nejsou tak přesvědčení ateisté, jak se o nich tvrdí. Více než polovina obyvatel se někdy modlila vlastními slovy a dvě třetiny populace považují některá z Desatera božích přikázání za významná i pro současnost. Vyplývá to z nezávislého celorepublikového průzkumu, který ČTK poskytla agentura Proximity. Ukázal také, že velká část obyvatelstva nemá jasnou představu o financování církví. To se prý odráží i v nejednotném názoru na církevní restituce. Průzkum vznikl v rámci celosvětového průzkumu religiozity. Podle manažerky Moniky Vývodové je ve svém rozsahu ojedinělý a uskutečnil se poprvé. Napříč republikou byli na přelomu dubna a května osloveni lidé starší 18 let, tazatelé provedli 1020 rozhovorů.

Ateismus jako vědecký názor podle zjištění zastává čtvrtina obyvatel České republiky, nicméně více než polovina populace chápe křesťanství jako pevnou součást evropské kultury. Bibli nikdy nečetly tři čtvrtiny Čechů. Vlastními slovy se někdy modlilo 52 procent populace, přičemž modlitbu Otče náš znají dvě pětiny populace, i když se ji nemodlí běžně. To, že se lidé neřadí k církvi nebo nevyznávají víru, jim podle průzkumu nebrání v tom, aby se v důležitých životních situacích obraceli s prosbami k bohu. Necelá polovina populace zavítá do kostela aspoň jednou za rok, více než polovina navštěvuje vánoční nebo velikonoční mše a 31 procent zajímají církevní památky a architektura. Jen 29 procent dotázaných chodí do kostela kvůli vyznání. Za nejvýznamnější v tuzemsku považují Češi katolickou církev, téměř čtvrtina už slyšela o papeži Františkovi a hodnotí jej pozitivně. Z průzkumu také vyplynulo, že 30 procent obyvatel si myslí, že posmrtný život neexistuje. Pouze 11 procent lidí věří v posmrtný život, a sedm procent v reinkarnaci, ale nikoli v nebe či peklo. Častěji podle průzkumu myslí, že člověk přestane existovat.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Celníci odhalili obchodníky s tygřími kostmi a se slonovinou

30-05-2016 14:32 | Martina Bílá

Celníci zadrželi na konci března dva lidi, kteří organizovali nelegální obchod s tygřími kostmi a dalšími produkty z chráněných živočichů. Asiaté žijící v Česku vyváželi zboží především do Asie. Na tiskové konferenci to řekl Aleš Hrubý z Generálního ředitelství cel. Celníci shromažďovali důkazy více než dva roky. Kurýři a jejich rodinní příslušníci podle nich vyváželi produkty přes ruzyňské letiště, proto se na letišti uskutečnily kontroly pasažérů na linkách Praha - Vietnam. Exempláře z chráněných zvířat objevili celníci společně s inspektory České inspekce životního prostředí (ČIŽP) ve 44 případech ze 7400 zkontrolovaných zavazadel. Nelegální obchod s ohroženými druhy živočichů je v ČR podle Erika Geusse z ČIŽP vysoce rozvinutý a organizovaný. Podle ČIŽP se zapojení občanů vietnamské národnosti a členů vietnamské komunity do nelegálního obchodu v posledních letech výrazně zvyšuje. 

MZe: Zemědělci by se měli více sdružovat do družstev

30-05-2016 14:31 | Martina Bílá

Zemědělci by se měli více sdružovat do družstev. Motivovat by je mělo zvýhodnění v získávání dotací z evropského programu na rozvoj venkova. Vyplývá to z webu vlády, kam ministerstvo zemědělství v rámci meziresortního připomínkového řízení poslalo návrh vládního nařízení. Ministerstvo například určilo minimální velikost družstev, ve kterých by mohli zemědělci zvýhodněné podmínky získat. "Je to snaha, abychom rozumnou formu začali podporovat iniciativu, aby se zemědělci začali sdružovat do odbytových organizací, aby si posunovali svoji pozici na trhu a při vyjednávání s odběrateli," řekl ČTK ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Družstevnictví podle něj českému zemědělství chybí. 

Eurostat: V ČR loni ve městech hrozila chudoba nejméně z celé EU

30-05-2016 14:30 | Martina Bílá

Česká republika byla v loňském roce zemí, ve které z celé EU nejméně hrozila obyvatelům měst chudoba a sociální vyloučení. Plyne to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V průměru bylo v EU chudobou ohroženo 24,4 městské populace, tedy asi 50 milionů lidí. V Česku to ale bylo jen 13,9 procenta. 

Bezdomovcům v Praze je nově k dispozici zubař a psychiatr

30-05-2016 13:20 | Martina Bílá

Bezdomovcům v Praze je v denním centru U Bulhara nově k dispozici zubař a psychiatr. Nedostatek péče o chrup a neléčené duševní nemoci jim znesnadňují návrat do běžné společnosti. ČTK o tom informovala Hana Šimková z organizace Naděje, která obě ordinace provozuje. Na jejich fungování přispívá magistrát, přičemž zubní ordinace vyjde asi na 900.000 korun ročně. Už delší dobu nabízí Naděje v centru službu praktického lékaře a gynekologa. "Právě péče v těchto čtyřech oblastech chybí lidem bez domova nejvíce," řekl ředitel Naděje Jan Kadlec. Psychiatrická ordinace bude v centru otevřená každý pátek, zubní pak jednou za dva týdny, protože zubařů není dostatek. Podle odhadů by jejich péče za rok mohlo využít mezi 600 a 900 osobami. 

Arcidiecézní muzeum otevírá obnovenou expozici s obrazem El Greka

30-05-2016 12:38 | Martina Bílá

Olomoucké Arcidiecézní muzeum otevírá při příležitosti deseti let své existence obnovenou expozici. Zdobí ji dosud nevystavené exponáty olomouckého arcibiskupství i řady farností, hlavním klenotem je dílo španělského manýristy El Greca Klanění pastýřů. Do Olomouce doputovalo z muzea v New Yorku výměnou za zápůjčku Tizianova obrazu Apollón a Marsyas ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Expozice se otevře ve čtvrtek, kvůli úpravám byla od poloviny března uzavřena. 

Vláda znovu posílá do Sněmovny protikuřácký zákon

30-05-2016 12:37 | Martina Bílá

Vláda znovu posílá do Sněmovny návrh protikuřáckého zákona, který poslanci minulý týden zamítli i hlasy koaličního hnutí ANO. Ministři na jednání schválili nový návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který zapracovává i pozměňovací návrhy schválené v dolní komoře vyjma návrhu poslance Marka Bendy (ODS). Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nová pravidla by podle něj měla platit od ledna. Někteří poslanci ANO předchozí návrh nepodpořili, vadila jim možnost zavedení kuřáren v restauracích, kterou prosadil Benda. Vládní partneři si stěžovali na opakované porušení koaliční smlouvy ze strany hnutí a hovořili o podlehnutí tabákové lobby. "Věřím, že zákon už v Parlamentu znovu nezhavaruje a koaliční partneři se k jeho schválení postaví zodpovědně, aby mohl začít platit od roku 2017," uvedl Sobotka. 

V úterý opět přijdou bouřky, občas intenzivní

30-05-2016 12:01 | Martina Bílá

Většinu Česka během úterý znovu zasáhnou bouřky, které mohou být občas intenzivní. Někde je doprovodí přívalové srážky s úhrny kolem 30 milimetrů za hodinu, kroupy a nárazový vítr s rychlostí kolem 72 kilometrů za hodinu. Nejvyšší pravděpodobnost výskytu silných bouřek je v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině, nejnižší naopak na západě Čech, informoval na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha platí od úterního poledne do půlnoci ve všech krajích s výjimkou Plzeňského a Karlovarského. 

V Kostnici vyvrcholily vzpomínky na upálení Jeronýma Pražského

30-05-2016 12:00 | Martina Bílá

Jihoněmecká Kostnice si připomíná 600. výročí upálení teologa a husitského kazatele Jeronýma Pražského na tamním koncilu. Vzpomínkové akce posledních týdnů v pondělí vyvrcholily odhalením Jeronýmovy pamětní desky a zahájením výstavy, která připomíná jeho život. Teologa si přímo v Kostnici připomněli i zástupci českých církví a čeští politici. Vzpomínkové akce začaly už na konci dubna, kdy v Kostnici odstartoval seriál seminářů připomínajících jednotlivé aspekty jeho života. Připomínaly ho jako výjimečného učence, který zanechal stopy na univerzitách v Praze, v Kolíně nad Rýnem, v Heidelbergu či v Paříži, jako kazatele, který se snažil o reformu církve, i jako přítele Jana Husa, který se ho snažil v Kostnici zachránit před upálením a nakonec ho potkal stejný osud. V neděli se konala vzpomínková akce u Husova kamene, který se nachází v místě, kde byl podle tradice upálen Jan Hus, a na němž jsou plakety připomínající smrt obou českých kazatelů. 

Praha zakáže provoz segway v Pražské památkové rezervaci a okolí

30-05-2016 11:10 | Martina Bílá

Praha zakáže v Pražské památkové rezervaci a přilehlém území provoz vozítek segway na chodnících, stezkách pro cyklisty a chodce a v pěších a obytných zónách. ČTK to zjistila z návrhu nařízení, které mají v úterý projednat pražští radní. Kdy začne zákaz platit, není v dokumentu uvedeno. 

Sport

30-05-2016 08:33 | Martina Bílá

Celý pondělníprogram na tenisovém Roland Garros v Paříži byl kvůli dešti zrušen. Tomáš Berdych by měl hrát osmifinále s Davidem Ferrerem v úterý.

Český judista Lukáš Krpálek dva měsíce před olympijskými hrami získal bronzovou medaili na Masters v Guadalajaře. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

duben 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

březen 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace