Zprávy Premiér odmítl Zemanovy pochybnosti o Senátu, je to pojistka

19-10-2016 06:51 | Zdeňka Kuchyňová

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl pochybnosti prezidenta Miloše Zemana o smyslu Senátu, horní komoru Parlamentu považuje za demokratickou pojistku. Zeman o možném zrušení Senátu hovořil v souvislosti s nízkou volební účastí při senátních volbách. Proti jeho výrokům se ohradili i předseda a místopředseda horní komory Parlamentu Milan Štěch (ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS). "Vyřazování demokratických pojistek v klidných dobách se vymstí v časech horších. Takže Senát nerušit, i když by to bylo nesmírně populární," uvedl premiér Sobotka na twitteru.

Zeman smysl Senátu zpochybnil v rozhovoru pro Českou televizi. Podle něj by sice mohl být pojistkou demokracie, ale není si jist, jestli horní komoru Česko potřebuje. Lidé si Senátu neváží, jinak by byla volební účast vyšší, uvedl. Podle něj je volební účast stejně jako potřeba Senátu téma k řešení. Podle Štěcha má Senát smysl. "Prokázal to svou usilovnou a trpělivou prací na zlepšování zákonů. V 60 procentech poslanci uznali, že změny navržené Senátem jsou změny k lepšímu. Naprostá většina horních komor parlamentů evropských zemí při opravách zákonů zdaleka tak úspěšná není," sdělil ČTK.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Bělobrádek: Ministerstvo pro vědu má smysl jen s novým zákonem

08-12-2016 16:24 | Zdeňka Kuchyňová

Nové ministerstvo pro vědu má podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) smysl jen tehdy, když bude přijat nový zákon o výzkumu. Vznik ministerstva je součástí návrhu zákona, na jehož paragrafovém znění Bělobrádkův úřad pracuje. Bělobrádek v rozhovoru s ČTK uvedl, že vznik nového ministerstva pro vědu je odborná věc a připravuje ho pro svého nástupce, nikoliv pro sebe. Pokračování v čele úřadu, který zastřešuje výzkum, by se ale nebránil. 

Zeman přijal na Hradě vídeňského primátora Häupla

08-12-2016 16:22 | Zdeňka Kuchyňová

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal vídeňského primátora Michaela Häupla, který je na dvoudenní návštěvě Prahy. Už dříve se Häupl sešel v Kramářově vile s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), v pátek by měl v Senátu převzít pamětní medaili Josefa Hlávky. Přes srdečné uvítání oba politiky rozděluje postoj k rakouským prezidentským volbám, jejichž opakované druhé kolo se konalo o víkendu. Zatímco Zeman veřejně podporoval kandidáta Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera, kterého během předvolební kampaně v Praze přijal, Häupl se postavil za bývalého předsedu Zelených Alexandera Van der Bellena, který nakonec v hlasování zvítězil. 

Stále víc Čechů tráví vánoční svátky v teple u moře

08-12-2016 16:19 | Zdeňka Kuchyňová

Stále víc Čechů tráví vánoční svátky v teple u moře, letos tento trend podle cestovních kanceláří ještě zesílil. Největší zájem je o Spojené arabské emiráty a Egypt. V letošním roce lidé ale častěji volí i vzdálenější destinace. Poptávku po exotických dovolených táhnou vzhůru rostoucí platy a lepší hospodářská situace. Podle údajů cestovní agentury Invia.cz vzrostl letos zájem o zájezdy k moři během období Vánoc o 44 procent meziročně, poptávka po pobytech na Silvestra je stejná jako loni. Podle marketingového ředitele Exim tours Stanislava Zímy je hlavním důvodem zájmu o trávení období Vánoc u moře útěk od předvánočního shonu za hezkým počasím a teplem. "Cestují nám tam celé rodiny s dětmi někdy i s prarodiči," dodal Zíma. 

EK souhlasila s penězi na tři velké infrastrukturní projekty v ČR

08-12-2016 14:51 | Zdeňka Kuchyňová

Tři velké projekty obnovy české silniční a železniční sítě v celkové hodnotě 161 milionů eur (asi 4,35 miliardy Kč) z evropských fondů schválila Evropská komise. Celkem 62,5 milionu eur (1,69 miliardy Kč) má být investováno do modernizace železnice mezi Rokycany a Plzní. Projekt, který by měl být dokončen příští léto, má zkrátit dobu jízdy a také zajistit hladší spojení mezi Prahou a německou hranicí. Další peníze jsou určeny na vylepšení dálnice D35 u Opatovic na Pardubicku, třetí projekt se týká silnice mezi Nebory a Bystřicí na Třinecku. Zlepšit se má její přepravní kapacita a také spojení na Slovensko. 

Sklenář chce protokol Hradu stabilizovat

08-12-2016 14:48 | Zdeňka Kuchyňová

Nový šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář chce odbor hradního protokolu stabilizovat, personální změny v něm nechystá. Své působení na odboru předpokládá v řádu měsíců, ne v řádu let. Řekl to poté, co byl pověřen řízením odboru, ze kterého v úterý odešel Jindřich Forejt. Šestačtyřicetiletý Sklenář již na Hradě v čele protokolu působil za bývalých prezidentů Václava Havla i Václava Klause, na odboru pracoval i necelý rok za Zemana. Hradní protokol byl v poslední době spojen s několika spornými situacemi. Musel vysvětlovat pozdní příjezd Zemana na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče nebo kauzu s neudělením vyznamenání pamětníku židovského holokaustu Jiřímu Bradymu. Na základě informace od hradního protokolu také Zeman nepravdivě obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira, že se 28. října neúčastnil udílení státních vyznamenání. 

Čínští majitelé fotbalové Slavie jsou blízko ke koupi stadionu

08-12-2016 11:58 | Zdeňka Kuchyňová

Čínští majitelé fotbalové Slavie jsou již blízko k převzetí vlastnictví stadionu v Edenu, do něhož hodlala společnost CEFC investovat 50 milionů eur a vybudovat tak národní stánek. Na twitterovém účtu to naznačil předseda představenstva pražského klubu a zástupce čínské skupiny Jaroslav Tvrdík. Podle mluvčího firmy CEFC je hotová finální dohoda a probíhají závěrečné právní a formální náležitosti. O tom, že se společnost CEFC, která již drží téměř kompletní balík akcií Slavie, chystá odkoupit i stadion, se mluví od března. Společnost CEFC letos do Slavie investovala 300 milionů korun, které byly z velké části určeny na nákup posil. 

Šéfem bezpečnostního úřadu se má stát bývalý ředitel BIS Lang

08-12-2016 11:56 | Zdeňka Kuchyňová

Ředitelem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) se má stát dřívější šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang. Nahradí Dušana Navrátila, který se po deseti letech v čele NBÚ má stát zmocněncem vlády pro kybernetickou bezpečnost. Kybernetické centrum, které má Česko chránit před hackerskými útoky a dalšími bezpečnostními incidenty, získá novou budovu v části původních vojenských kasáren v Brně - Černých Polích. V budoucnu by v centru mělo pracovat 400 lidí. Lang, který má dosednout na Navrátilovo místo v NBÚ, vedl BIS 13 let. Z funkce odešel letos na vlastní žádost. Sobotka tehdy uvedl, že s Langem diskutuje o jeho budoucím působení, protože chce, aby působil i nadále ve službách státu. 

Značení a údržbu turistických tras by mohl upravit zvláštní zákon

08-12-2016 11:54 | Zdeňka Kuchyňová

Značení a údržbu turistických tras by mohl upravit zvláštní zákon. Podle předlohy, kterou podali poslanci KDU-ČSL, by vlastníky značení byly přímo ze zákona Klub českých turistů a Horská služba. Klub turistů by měl na starosti označování nových tras. Za zničení nebo poškození značek, případně za neoprávněné značení turistické trasy by lidem hrozila podle normy až pětitisícová pokuta. "Turistické značení používáme snad úplně všichni: malé děti, rodiny s dětmi, senioři. Je to důmyslně propracovaný systém, který obdivuje, dá se říci, Evropa a svět a který tady má tradici od roku 1889," řekl předseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Předloha nepojednává o hrazení zřizování a údržby značení turistických tras. Roční náklady na údržbu se podle předkladatelů pohybují mezi 14 až 15 miliony korun, pokryjí je příspěvky ministerstva pro místní rozvoj a krajů. Značkaři pracují bez nároku na odměnu. Klub českých turistů spravuje podle údajů v důvodové zprávě přes 36.000 kilometrům pěších tras v celkové hodnotě kolem 13 milionů korun. 

Předsedkyní asociace krajů se stala Vildumetzová (ANO)

08-12-2016 11:37 | Zdeňka Kuchyňová

Předsedkyní Asociace krajů ČR zvolili hejtmani Janu Vildumetzovou (ANO). Karlovarská hejtmanka nahradí v čele asociace Michala Haška (ČSSD), který v nedávných krajských volbách neuhájil svou pozici v Jihomoravském kraji. Prvním místopředsedou se dnes v Praze na prvním zasedání asociace v novém složení stal Jiří Zimola (ČSSD), podle kterého se hejtmani nedohodli na rotaci funkce, takže znovu budou volit vedení za dva roky. Asociace sdružuje všechny kraje v ČR a jejím úkolem je hájit a prosazovat jejich společné zájmy. 

Soud pravomocně osvobodil bývalého primátora Českých Budějovic Thomu

08-12-2016 11:35 | Zdeňka Kuchyňová

Pražský vrchní soud zprostil viny ze zneužití pravomoci bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomu. Zrušil rozsudek, který Thomu posílal na pět let do vězení, a navíc mu ukládal jak pětiletý zákaz činnosti ve výkonných orgánech obcí, tak i povinnost uhradit městu škodu 12,5 milionu korun. Senát zároveň zamítl odvolání státního zástupce, který požadoval Thomu potrestat přísněji i za porušení pravidel hospodářské soutěže. Rozhodnutí je pravomocné. "Od samého začátku jsem tvrdil, že ten příběh je vykonstruovaný. Šest let jsem byl vláčen jako největší zločinec veřejnými diskusemi. Kdo tím neprošel, neumí si představit, jak mu to obrátí život naruby," řekl Thoma novinářům. Thoma byl primátorem v letech 2006 až 2014.

Obžaloba mu vytýkala to, že v červnu 2010 uzavřel se společností BitServis dodatek ke kontraktu o dodávce počítačového zařízení a vybavení. Musel si prý být vědom toho, že dodatek představuje novou smlouvu, kterou neprojednala rada. Thoma argumentoval tím, že rada schválila původní smlouvu z roku 2007 a u dodatku jej pracovníci odboru informačních technologií utvrdili v tom, že postupuje správně. Celé trestní řízení podle něj bylo cílenou kampaní, která ho měla zlikvidovat společensky, politicky i existenčně. Zdůraznil, že se na přípravě dodatku nijak nepodílel: nedal pokyn k jeho vypracování, ani se nezúčastnil žádných jednání s dodavatelskou firmou, což potvrdili svědci. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

prosinec 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

listopad 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

říjen 2016

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace