Zprávy Postihy za podporu terorismu mají být tvrdší

19-10-2016 19:24 | Milena Štráfeldová

Postihy za podporu terorismu zřejmě budou přísnější. Změny zavede podle požadavků mezinárodních organizací novela trestního zákoníku, kterou schválila Sněmovna zrychleně už v úvodním kole. Předloha, která nyní zamíří k posouzení do Senátu, mimo jiné zavede jako samostatné trestné činy financování terorismu a také jeho propagaci. Například za veřejné schvalování spáchaného teroristického útoku bude pachateli hrozit podle novely tři až 12 let vězení.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

V systému EET eviduje MF 119 mil. účtenek a tržby 20 miliard Kč

19-01-2017 13:53 | Zdeňka Kuchyňová

Do systému elektronické evidence tržeb se zapojilo přes 43.000 podnikatelů, ministerstvo financí v něm eviduje 119 milionů účtenek. Evidované tržby za prosinec dosáhly téměř 20 miliard Kč, zatímco před rokem to bylo deset miliard. Novinářům to řekla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Evidované tržby překonaly podle generálního ředitele Finanční správy Martina Janečka jejich původní odhady zhruba o čtvrtinu, v průběhu roku ovšem očekává jejich další nárůst. 

Ve třídách MŠ, které mají místo, by mělo být maximálně 20 dětí

19-01-2017 13:51 | Zdeňka Kuchyňová

Ve třídách mateřských škol by mělo být méně dětí, plánuje ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). V místech, kde to kapacita umožňuje, by jich od roku 2018 mělo být nejvýše dvacet. Ministerstvo školství také z fondu na podporu rozvoje kapacit mateřských a základních škol rozdělilo 300 milionů korun. V plné třídě může být nyní 24 dětí, v případě výjimky až 28. Nejmenší počet dětí na třídu je stanovený na 17 dětí. Ministryně by chtěla počet dětí snížit. Mateřské školy ve školním roce 2015/2016 navštěvovalo přes 360 tisíc dětí, z toho bylo podle Valachové více než 40.000 dětí mladších tří let. Pomáhat s péčí o dvouleté děti mohou učitelkám také chůvy, na které mohou školky získat evropskou dotaci. 

Česko se podle amerických slavistů obávat o vztahy s USA nemusí

19-01-2017 10:08 | Zdeňka Kuchyňová

S nástupem Donalda Trumpa do čela Spojených států se Česká republika nemusí obávat zhoršení vzájemných vztahů, je možné dokonce očekávat jisté zlepšení, a to díky pochvalným slovům, kterými český prezident Miloš Zeman na adresu budoucí hlavy amerického státu nešetří. Myslí si to američtí slavisté a bohemisté, které ČTK oslovila. Trumpa a Zemana mimo jiné spojuje i vstřícný postoj k Rusku, kterým se oba státníci netají. Právě vstřícnost vůči Rusku vnímá profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Christopher Harwood jako nebezpečí nejen pro USA, ale především pro občany Česka a dalších východoevropských zemích, neboť Moskva se podle něj pod vedením prezidenta Vladimira Putina snaží obnovit někdejší sovětskou imperiální nadvládu. Harwood, který není s výsledkem loňských prezidentských voleb vůbec spokojený a který na nového amerického prezidenta hledí s velkými obavami, je kritický i vůči Zemanovi.

Míla Sasková-Pierceová z Nebraské univerzity v Lincolnu se domnívá, že Trumpa i Zemana spojuje silné ego, zároveň ale upozorňuje na nepředvídatelnou křehkost vzájemných vztahů, které vnímá jako povrchní. Podobný názor má i profesor Eliot Borenstein z Newyorské univerzity. "Dokud Zeman říká o Trumpovi hezká slova, tak i Trump bude o Zemanovi hovořit pěkně. O tom to je. Je pravděpodobné, že Trumpova politika vůči Česku bude příznivá," domnívá se.

Karen von Kunesová z Yaleovy univerzity na otázku možného vývoje vztahů mezi Prahou a Washingtonem poznamenala, že Česko je malou zemí a o malé státy, pokud nejsou nějakým mimořádným způsobem důležité, se USA příliš nezajímají. Zmínila ale fakt, že Trumpa k Česku přece jen pojí silnější vazby než předchozí prezidenty, neboť tři jeho nejstarší děti jsou polovičními Čechy. Matkou Donalda mladšího, Ivanky a Erica je totiž zlínská rodačka Ivana Trumpová, rozená Zelníčková. "Americká média se tomu vůbec nevěnují. Mí studenti byli naprosto překvapení, když jsem jim o tom řekla." O Ivaně Trumpové média po volbách informovala kvůli tomu, že vyslovila zájem stát se americkou velvyslankyní v Česku. Tuto myšlenku Zeman podpořil. Jako špatnou volbu by Ivanu Trumpovou nepovažovala ani Sasková-Pierceová. "Je to velmi vzdělaná žena se znalostí obchodování. Nepochybně by zastupovala Spojené státy s důstojností. Koneckonců velvyslanecká funkce je často způsob odměny za dřívější služby, nezbytností proto nejsou diplomatické zkušenosti jmenovaných," vysvětlila. 

Svaz měst žádá Zemana, ať vetuje zákon o nadměrném zadlužování

19-01-2017 10:00 | Zdeňka Kuchyňová

Svaz měst a obcí považuje schválený zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti za protiústavní normu, která může ochromit fungování samospráv. Obrátí se proto na prezidenta Miloše Zemana se žádostí, aby zákon vetoval. ČTK to oznámila Štěpánka Filipová z mediálního zastoupení svazu. Sněmovna v úterý předlohu schválila navzdory Senátu, který ho odmítl. Senátoři už dříve prohlásili, že pokud poslanci jejich veto přehlasují, obrátí se na Ústavní soud. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale obavy z neústavnosti nesdílí a obavy z ohrožení hospodaření obcí označil za nesmysl.

"Zákon tak, jak ho přijali poslanci, je protiústavní. Zasahuje totiž do práva obcí nakládat s majetkem, které garantuje ústava. V podstatě trestá obce za špatné hospodaření státu," soudí předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl. Při zadluženosti vyšší než 60 procent průměru svých příjmů za poslední čtyři roky podle něj přijdou města a obce o pět procent ze sdílených daní. Povinnosti státu či státních organizací přitom norma nijak nestanovuje. "Takové opatření, které není ve světě obvyklé, by v praxi obcím znesnadnilo vzít si půjčku například na výstavbu bytů či kanalizace a ohrozilo by čerpání evropských dotací, kde je často nutné předfinancování z vlastních rozpočtů," dodal Lukl. 

Fond budoucnosti bude dál podporovat česko-německé projekty

19-01-2017 09:57 | Zdeňka Kuchyňová

Fungování Česko-německého fondu budoucnosti (ČNFB) bylo prodlouženo o dalších deset let a fond tak bude i v budoucnu pokračovat v podpoře kulturní výměny i občanského dialogu mezi Čechy a Němci. V uplynulých letech podpořil na 9500 projektů na obou stranách hranice, mezi které rozdělil 54 milionů eur (1,5 miliardy Kč), kromě toho poskytl miliardy korun i na odškodnění vězňů z koncentračních táborů a lidí nasazených nacisty k nucené a otrocké práci. ČTK to sdělila mluvčí fondu Silja Schultheisová. ČNFB vznikl na základě česko-německé deklarace. Podle statistik fondu přichází 35 procent žádostí o podporu z Česka, 30 procent z Německa. Zbývajících 35 procent jsou společné projekty konané v obou zemích. 

Jindrák: Jednání o česko-německé deklaraci bylo dobrodružstvím

19-01-2017 09:57 | Zdeňka Kuchyňová

Jako na veliké dobrodružství a vysokou školu diplomacie vzpomíná na jednání o česko-německé deklaraci diplomat Rudolf Jindrák, který byl jednou z klíčových postav zhruba osmnáctiměsíčních rokování o jednom z klíčových dokumentů pro vztahy obou zemí. Diplomaté se při nich scházeli v Praze, Bonnu i Ženevě a do poslední chvíle se text deklarace snažili utajit před novináři i veřejností. Deklaraci tehdejší šéfové obou vlád Václav Klaus a Helmut Kohl podepsali 21. ledna 1997 v Praze. Podpis dokumentu provázely tehdy demonstrace odpůrců především ze strany komunistů a sládkovců. Bouřlivá byla také čtyřdenní debata při schvalování dokumentu ve Sněmovně.

"Každé slovo se skutečně probíralo desetkrát," konstatuje Jindrák, který tehdy znal různé verze deklarace zpaměti. Na politické úrovni sehráli podle Jindráka zásadní roli premiér Klaus, prezident Václav Havel a ministr zahraničí Zieleniec, s nimiž diplomaté pokrok pravidelně konzultovali. Na německé straně byl podle něj nejdůležitější kancléř Kohl, ministr zahraničí Klaus Kinkel a šéf bavorské vlády Edmund Stoiber. Právě na dnes vynikajících vztazích Česka s Bavorskem, které byly začátkem 90. let často velmi napjaté, je podle Jindráka nejlépe vidět přínos česko-německé deklarace. 

Majitel českého bistra ve Washingtonu zvolení Trumpa černě nevidí

19-01-2017 09:51 | Zdeňka Kuchyňová

Republikána Donalda Trumpa americký Čech Daniel Sidzina podobně jako takřka 96 procent všech účastníků voleb v americkém hlavním městě Washingtonu nevolil, přesto ale na rozdíl od některých jiných krajanů i Američanů nespokojených s výsledkem hlasování katastrofický scénář neočekává. Sidzina, který ve Washingtonu provozuje restauraci Bistro Bohem zaměřenou na evropskou a především českou kuchyni, v rozhovoru s ČTK řekl, že si od Trumpova prezidentství slibuje snadnější podnikání, pokud jde například o jednání s úřady či výši daní, skutečné výhody se pak podle něj dočkají jen velké korporace. "Černé to určitě nebude. To se říká vždycky, říkalo se to i za Obamy," řekl Sidzina, který v USA žije od konce 90. let. Pokud jde o srovnání s výsledky předchozích prezidentských voleb, tak je podle něj nyní mnohem více nespokojených lidí, než tomu bývalo v minulosti. Jako problematický vidí Trumpův přístup k Evropské unii, k situaci na Korejském poloostrově či příliš vstřícnému postoji k Rusku.

Bistro Bohem spolupracuje na akcích pořádaných českým velvyslanectvím nebo pořádá pravidelné promítání českých filmů. Mezi návštěvníky jsou nejen krajané či Američané, kteří Evropu či Česko navštívili, ale i lidé, kteří o české kultuře nic nevědí. Do bistra chodí i potomci krajanů, kteří třeba již česky neumějí, ale pamatují si, že jim jejich česká babička vařila jídla ze své vlasti. 

Trump v čele USA by podle některých europoslanců mohl EU prospět

19-01-2017 09:48 | Zdeňka Kuchyňová

Změna v křesle prezidenta Spojených států, do něhož v pátek usedne Donald Trump, může Evopské unii prospět. Myslí si to někteří z českých europoslanců, které ve Štrasburku oslovila ČTK. Podle nich může Trumpův euroskeptický postoj pomoci EU se sjednotit a provést tak tolik potřebné unijní reformy. "V tuto chvíli je Evropa ekonomický obr, ale politický trpaslík. Trumpův tlak na to, aby si Evropané zaplatili vlastní bezpečnost se dobře kombinuje s nedávno schváleným projektem zde v EP na evropskou obrannou unii," domnívá se europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Podle něj by právě evropská obranná unie mohla být transformátorem ekonomické síly na geopolitický vliv.

Přes Trumpovy radikální názory je podle poslance Luďka Niedermayera (TOP 09 a Starostové) nutné s USA udržovat dobré vztahy. "V našem zájmu je, aby to transatlantické partnerství bylo opravdu silné, protože s žádnou jinou částí světa nesdílíme tolik hodnot a tolik zájmů," řekl Niedermayer. Dodal, že Evropa se ale musí také snažit být soběstačná, aby byla funkční a silnou částí světové ekonomiky a politiky. "Zdá se, že Spojeným státům, stejně jako Rusku, by lépe vyhovovala Evropa složená z jednotlivých národních států," myslí si poslanec Pavel Poc (ČSSD). Podle něj proto musí EU na Trumpovu protievropskou politiku reagovat, "jinak se jednoho dne probudíme v Evropě rozdělené do sfér vlivu Washingtonu a Moskvy, jako tomu bylo kdysi." 

Počasí

19-01-2017 09:32 | Zdeňka Kuchyňová

Jasno nebo skoro jasno. Místy zataženo nízkou oblačností. Nejvyšší teploty -6 až -2 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti kolem -8 °C, v 1000 m na horách kolem -6 °C.

V Jihočeském kraji se v noci na čtvrtek výrazně ochladilo. Například na šumavské Jezerní slati poblíž Kvildy na Prachaticku naměřili meteorologové minus 27,9 stupně Celsia. Také v Libereckém kraji silně mrzne. Teploty klesly k minus 19 stupňům, na Jizerce v Jizerských horách dokonce pod 26. 

Sport

19-01-2017 09:30 | Zdeňka Kuchyňová

Teniska Karolína Plíšková zvítězila ve druhém kole grandslamového Australian Open nad ruskou tenistkou Annou Blinkovovou suverénně 6:0 a 6:2. Postup do třetího kola si v Melbourne zajistila také Barbora Strýcová, která zdolala Němku Andreu Petkovicovou 6:0 a 7:5. Radek Štěpánek skončil ve 2. kole po prohře 4:6, 0:6 a 3:6 s jedenáctým nasazeným Davidem Goffinem z Belgie. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

leden 2017

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

prosinec 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

listopad 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace