Zprávy Polovina Čechů míní, že uprchlická krize zhorší vztahy s Německem

22-12-2015 13:42 | Zdeňka Kuchyňová

Polovina Čechů a Češek si myslí, že se kvůli uprchlické krizi zhorší vztahy s Německem. Čtyři pětiny lidí německou politiku vůči běžencům nechápou. Téměř tři čtvrtiny dotázaných si myslí, že sousední země situaci nezvládne. Sedm z deseti dospělých nerozumí ale ani politice české vlády. Ukázal to prosincový průzkum agentury STEM pro Česko-německý fond budoucnosti. "Máme iracionální, emotivní strach z čehosi, čemu na domácí politické scéně nerozumíme, a Němci dělají něco, čemu nerozumíme už vůbec. Občan usoudí, že se to Německu nemůže povést. Z toho vznikají problémy," uvedl ředitel STEM Jan Hartl. Podle něj jsou nyní česko-německé vztahy "v sázce".

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

V Čeladné byla odhalena "mluvící" busta básníka Josefa Kaluse

30-06-2016 16:45 | Zdeňka Kuchyňová

V parku v areálu Beskydského rehabilitačního centra (BRC) v Čeladné na Frýdecko-Místecku byla dnes odhalena "mluvící" busta místního básníka a spisovatele Josefa Kaluse. Na lavičce vedle jejího podstavce je tlačítko, po jehož zmáčknutí se spustí přednes informací o umělci, některé jeho básně a úryvky z prozaické tvorby. "Podstavec a bustu zaplatili básníkovi potomci, vnuk Josef Kalus a pravnučka Martina Chudobová. BRC upravilo okolí a vybudovalo posezení," uvedl ředitel centra Milan Bajgar. Úryvky z Kalusova díla namluvili herci Slezského divadla v Opavě. Josef Kalus (1855 - 1934) učil 36 let děti ve dvou čeladenských školách. Kromě toho psal a publikoval, například v časopise Lumír. "Jeho tvorba přesahovala region, hostil tady řadu velkých českých umělců, básníků, spisovatelů a hudebníků. Říká se, že když zemřel T. G. Masaryk, měl na nočním stolku verše Josefa Kaluse," uvedl Bajgar. 

Kauzu Michalákové a jejích synů bude znovu řešit soud v Hodoníně

30-06-2016 16:09 | Zdeňka Kuchyňová

Případ Evy Michalákové a jejích synů, které jí a jejímu tehdejšímu manželovi před pěti lety odebraly norské úřady, bude znovu řešit český soud. Okresní soud v Hodoníně by se měl zabývat norskými rozsudky a také úpravou péče o děti po rozvodu rodičů. ČTK to dnes řekl jeden z českých právníků Michalákové Pavel Hasenkopf. Zastánci rodiny Michalákových stáli o to, aby se případ před český soud dostal. Zkoumali nedávno i rozsudek německého soudu, který řešil podobnou kauzu. Odebrání čtyř dětí z německé rodiny v Norsku neuznal a požádal o jejich vydání do vlasti, kam se také prý vrátily. 

Ondřej Brzobohatý a Miss World Taťána Kuchařová uzavřeli sňatek

30-06-2016 16:07 | Zdeňka Kuchyňová

V prostorách Strahovského kláštera v Praze dnes uzavřeli sňatek hudebník Ondřej Gregor, rodným jménem Brzobohatý, a modelka a Miss World z roku 2006 Taťána Kuchařová. Své ano si řekli v bazilice Nanebevzetí panny Marie. Církevní obřad provázel velký zájem médií a přísná bezpečnostní opatření. Třiatřicetiletý syn zesnulého herce Radka Brzobohatého si podle médií nedávno vzal jméno své matky, není tak zcela jasné, jaké jméno bude mít osmadvacetiletá nevěsta. 

Olomoučtí vědci vyvinuli novou metodu, která odhalí padělky

30-06-2016 16:05 | Zdeňka Kuchyňová

Novou účinnou metodu pro snadné a spolehlivé odhalení padělaných lihovin, parfémů či kosmetiky vyvinuli vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci. Unikátní postup identifikace originálních výrobků využívá speciální molekuly a už o něj projevili zájem první investoři. Univerzita bude metodu chránit evropským patentem. Ředitel centra Radek Zbořil dnes ČTK řekl, že princip metody je založen na umístění vhodných molekul do produktu ve velmi nízkých koncentracích. Parametry molekul i nanomateriálu s chemickým klíčem zná pouze výrobce, který s jejich pomocí může rychle a spolehlivě odhalit padělky výrobků. Nová metoda má obrovský komerční potenciál. 

Nejstarší občanka ČR z Brna zemřela ve věku nedožitých 109 let

30-06-2016 16:03 | Zdeňka Kuchyňová

V Brně zemřela nejstarší občanka České republiky Bedřiška Köhlerová, která by v pátek oslavila 109 let. ČTK to potvrdila Jana Hudečková, zástupkyně ředitele Domova pro seniory Věstonická v Brně, kde žena žila. Bedřiška Köhlerová se narodila v tyrolském Meranu v Itálii v roce 1907, tedy ještě za Rakouska-Uherska. V roce 1919 se přestěhovala do Brna. Žila v městské části Husovice, kde tehdy ještě nejezdily tramvaje a pro vodu se chodilo do studny. 

Ministr odvolal kvůli střetu zájmů ředitele hradecké nemocnice

30-06-2016 15:55 | Zdeňka Kuchyňová

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s okamžitou platností odvolal kvůli střetu zájmů z funkce ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové Romana Prymulu. Mluvčí ministerstva Ladislav Šticha uvedl, že hlavním důvodem odvolání Prymuly je skutečnost, že "v pozici ředitele veřejné fakultní nemocnice inkasoval desítky milionů korun od společnosti Biovomed s. r. o., kterou vlastnila a zřejmě doposud vlastní jeho dcera". Prymula tvrzení ministerstva odmítá a hodlá se bránit právní cestou. Řekl, že za odvoláním je jeho osobní spor s ministrem Němečkem. "Já tam nevidím skutečně konflikt zájmů, to jsou věci, které se nedotýkají fakultní nemocnice," řekl Prymula. Dodal, že od firem, které Biovomedu zadávaly studie, nemocnice nakoupila za asi 48.000 korun. "To je úplně směšná částka," řekl Prymula. 

Policie chce obžalovat dva bývalé manažery z EGAP

30-06-2016 13:39 | Zdeňka Kuchyňová

Protikorupční policie navrhla obžalovat dva bývalé vrcholné manažery Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Porušením povinnosti při správě cizího majetku údajně způsobili škodu 871 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej. Případ se týká financování výstavby cementárny ve Vietnamu. Podle dřívějších informací Lidových novin jsou obviněnými muži někdejší generální ředitel EGAP Karel Pleva a jeho obchodní náměstek Jiří Skuhra. V dubnu 2010 údajně v dokumentech pro jednání dozorčí rady úmyslně mazali a zkreslovali informace o riziku spojeném s výstavbou vietnamské cementárny. Chtěli prý dosáhnout příslibu uzavření pojistné smlouvy, protože si byli vědomi toho, že kdyby rada znala všechny okolnosti, příslib by neschválila. 

Sněmovní debata o privatizaci OKD skončila zatím bez výsledku

30-06-2016 13:37 | Zdeňka Kuchyňová

Dnešní sněmovní debata o někdejší privatizaci těžební společnosti OKD skončila bez výsledku. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli ní kritizoval v podstatě jen předseda poslanců opozičního Úsvitu Marek Černoch. Sobotka byl ministrem financí v době, když stát prodával menšinový podíl ve firmě. Kdy bude diskuse pokračovat, není jasné. Za hlavní problém ohledně privatizace OKD označil Sobotka v poměrně obsáhlé úvodní řeči dění v 90. letech minulého století, kdy stát firmu převedl na akciovou společnost a následně v ní ztratil takzvanou divokou privatizací většinový podíl, aniž získal odpovídající protihodnotu. "Slyšeli jsme pohádku plnou čísel," reagoval Černoch. Řekl taky, že podle některých zdrojů bylo ze společnosti OKD, která je nyní v insolvenci, vyvedeno 100 až 120 miliard korun. 

Všichni členové olympijské výpravy budou testováni na virus zika

30-06-2016 12:07 | Zdeňka Kuchyňová

Všichni čeští olympionici podstoupí po návratu z Brazílie bezplatně zdravotní testy vzhledem k tomu, že v oblasti konání her je riziko nákazy virem zika. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Testy provede zhruba tři týdny po návratu, kdy si v případě nákazy už tělo vytvoří zjistitelné množství protilátek, laboratoř Zdravotního ústavu v Ostravě. Speciální vyšetření budou mít zajištěno všichni sportovci i členové jejich doprovodu. Všechny sportovce vybaví český olympijský výbor speciálními repelenty, které zabírají na jihoamerické komáry. Všichni sportovci také jsou na doporučení lékařů očkováni proti žloutence A a B. Kvůli obavám z nákazy virem zika nikdo účast na hrách neodmítl. 

Karlovarský festival přiláká do lázeňského města tisíce diváků

30-06-2016 12:02 | Zdeňka Kuchyňová

Americký filmový a divadelní herec Willem Dafoe, držitel dvou oscarových nominací, převezme v úvodu 51. ročníku karlovarského festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Cenu prezidenta festivalu obdrží americký scenárista, režisér a producent Charlie Kaufman, držitel Oscara za scénář k filmu Věčný svit neposkvrněné mysli, a také francouzský herec Jean Reno. Zahájení přehlídky, která se uskuteční od 1. do 9. července, doprovodí světová premiéra britsko-českého filmu Anthropoid přibližujícího atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. V delegaci budou herci Jamie Dornan a Toby Jones, Aňa Geislerová, Alena Mihulová a scenárista a režisér Sean Ellis.

Světové premiéry snímků Vlk z Královských Vinohrad v březnu zesnulého režiséra a scenáristy Jana Němce a slovensko-české Učitelky Jana Hřebejka uvede hlavní soutěž, v mezinárodní porotě usedne i herečka Martha Issová. Svůj poslední film natáčel Němec (1936-2016) loni na festivalech v Cannes a právě v Karlových Varech na základě vlastních autobiograficky laděných vzpomínek. Hlavní postavou filmu Učitelky je zdánlivě empatická a laskavá třídní učitelka, která však prostřednictvím svých žáků manipuluje jejich rodiči. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

červen 2016

PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

duben 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace