Zprávy Policie zadržela ruského hackera, který prý napadl cíle v USA

19-10-2016 06:41 | Zdeňka Kuchyňová

Čeští policisté zadrželi ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) mezinárodně hledaného ruského hackera, který údajně napadal cíle v USA. Po zadržení muž zkolaboval a musel být hospitalizován. Soud ho poslal do vazby, o jeho vydání do USA se bude rozhodovat. Na svém webu o tom dnes informovalo policejní prezidium. Hacker byl v Česku se svou přítelkyní, policisté ho dopadli v jednom z pražských hotelů.

Ruské velvyslanectví v Praze naléhá, aby ruský občan byl vydán Rusku. Uvedla to agentura TASS. Dopadení údajného ruského hackera v Praze se stalo jednou z hlavních zpráv v ruských médiích.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Babiš: Čínskou CEFC vylobovali lidé spjatí s ČSSD

22-10-2016 18:44 | Zdeňka Kuchyňová

Čínská firma CEFC, která investuje v Česku, není podle místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše (ANO) moc transparentní. Vylobovali ji lidé spjatí s ČSSD, řekl novinářům po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Babiš řekl, že si se Zemanem vyměnili názory na vztahy mezi Čínou a Českem. Poznamenal, že se vyjadřuje k investicím Číny v ČR a nehodnotí investice českých firem v Číně. Na celou věc mají podle něj s prezidentem jiný názor. Zeman mu proto slíbil, že mu dodá seznam čínských investic ve výši 50 miliard korun. Babiš poznamenal, že kdyby čínské společnosti investovali do firem, které jsou na pokraji bankrotu, tak by to hodnotil pozitivně. "Já jsme samozřejmě očekával, a možná to je ještě krátká doba, že Čínská (lidová) republika tady bude stavět nějaké fabriky a zaměstná naše lidi," dodal. 

U Dačic se zřítil padákový kluzák, jeho pilot zahynul

22-10-2016 18:41 | Zdeňka Kuchyňová

U Dačic na Jindřichohradecku se zřítil padákový kluzák. Devětačtyřicetiletý pilot na místě zahynul. Při startu se přetrhlo tažné lano a paraglidista se zřítil zhruba ze 20 metrů na pole. ČTK to řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. "Lidé, kteří na místo dorazili jako první, se pokoušeli muže oživit. Po příjezdu zahájila odbornou resuscitaci záchranná služba, ale pilot utrpěl zranění, jimž podlehl," uvedla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková. 

Zeman v Lánech jednal s ministry o zrychlení dopravních staveb

22-10-2016 18:41 | Zdeňka Kuchyňová

Prezident Miloš Zeman a jeho expertní tým jednali s ministry v Lánech o zrychlení dopravních staveb. Mluvili například o potřebě legislativních změn či o financování dopravních projektů. Novinářům to po schůzce řekli místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, ministr dopravy Dan Ťok a ministr životního prostředí Richard Brabec (všichni za ANO). Zeman dlouhodobě prosazuje, aby vláda uvolnila více peněz na investice, a to především v dopravních stavbách. Podle Ťoka panovala shoda, že bude potřeba do budoucna radikálně zjednodušit stavební řízení, aby příprava staveb netrvala až 15 let, ale maximálně pět či šest let. 

Ťok: Letoví dispečeři při letu Zemana na pohřeb Kováče nepochybili

22-10-2016 18:37 | Zdeňka Kuchyňová

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) informoval prezidenta Miloše Zemana, že dispečeři v kauze zpoždění prezidentské delegace letící na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče nepochybili. Chybu vidí v tom, že po přesunu odletu z vojenského letiště Kbely na civilní v Ruzyni nebyl upraven časový plán. "V Kbelích se dostanete na hlavní ranvej v jednotkách sekund, na Ruzyni jedete 4,3 kilometru a musíte samozřejmě jet po letišti, které se opravuje." Ťok to řekl novinářům po schůzce v Lánech. Pražský hrad postupně zveřejnil několik důvodů, které podle něj vedly k pozdnímu příjezdu prezidentské delegace. Jednou z nich bylo pochybení leteckých dispečerů, kteří to ale důrazně odmítli. Na otázku, čí to byla tedy chyba, ministr odvětil, že se novináři musí zeptat někoho jiného. "My protokol prezidenta neděláme," poznamenal. 

V Tovačově začal výlov rybníka, očekává se až 700 metráků ryb

22-10-2016 12:13 | Zdeňka Kuchyňová

Rybáři v Tovačově na Přerovsku se pustili do tradičního výlovu Hradeckého rybníka. První ryby začali lovit už v ranních hodinách, nechyběli mezi nimi kapři, amur, tolstolobik, ale i štiky a candáti. Rybáři očekávají, že úlovek bude o něco vyšší než loni, odhadují 600 až 700 metráků ryb. Hráze rybníka už dopoledne obsadily tisíce lidí. Z širokého okolí se sjeli nejen na samotnou podívanou, ale i na tradiční rybí speciality, které voněly z desítek stánků. 

Východočeské muzeum vystaví repliky českých korunovačních klenotů

22-10-2016 10:12 | Zdeňka Kuchyňová

Východočeské muzeum v Pardubicích vystaví od listopadu repliky českých korunovačních klenotů a další exponáty vztahující se k životu a vládě Karla IV. Od jeho narození letos uplynulo 700 let. Svatováclavskou korunu, žezlo a jablko doplní meč, ale také archeologické nálezy z doby vlády Lucemburků, uvedla Kateřina Procházková z muzea. Repliky zhotovil jeden z nejlepších českých i evropských zlatníků současnosti Jiří Urban. Mimo jiné vyrobil šperky pro britskou královnu Alžbětu II. či pro papeže Jana Pavla II. a vytvořil také repliku císařské koruny Svaté říše římské. Výstava bude přístupná od 8. listopadu do 5. února 2017. 

Modelář pracuje na modelu nejstarší třebíčské čtvrti Stařečka

22-10-2016 10:10 | Zdeňka Kuchyňová

Modelář Stanislav Vrška pracuje na modelu nejstarší třebíčské čtvrti Stařečka. Dílo se po dokončení stane součástí modelu historického centra Třebíče v podobě z roku 1835, který je umístěn v galerii divadla Pasáž. Vrška ho dokončil v roce 2013. Jeho odhalení bylo tehdy součástí oslav desátého výročí zapsání městských památek na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. "Pro lidi to možná bude daleko zajímavější než model centra města, které zůstalo v prakticky stejné podobě, ale Stařečka je ze dvou třetin vybouraná," řekl Vrška ČTK. Na místě původní čtvrti je dnes autobusové nádraží a průtah městem. Model má rozměry zhruba tři krát tři a půl metru. 

Počasí na neděli

22-10-2016 10:06 | Zdeňka Kuchyňová

Zataženo nízkou oblačností, místy mlhy. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, při malé oblačnosti až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C. 

Novelu proti falšování vína bude chtít Jurečka zmírnit v Senátu

22-10-2016 10:05 | Zdeňka Kuchyňová

Omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem má pomoci novela zákona o vinařství, kterou schválila Sněmovna. Předloha zvyšuje pokuty až na 50 milionů korun, nyní jsou desetinové. Ministru zemědělství Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) připadá novela v některých případech příliš tvrdá a bude se snažit, aby ji Senát zmírnil. Za nerealizovatelný považují nová pravidla prodejci vína, vinaři naopak novelu chválí. Sudové víno by nemělo být možné prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců. Výrobcem ale bude i ten, kdo si víno nechá vyrobit. Zakazuje se také prodej vína z automatů.

Jurečka kritizuje povinnou trikoloru na hrdle láhve, když všechna ostatní označení v potravinářském sektoru, která odkazují na kvalitu nebo původ v ČR, jsou dobrovolná. Příliš tvrdá Jurečkovi připadají opatření, která se týkají sudového vína ze zahraničí. "V okamžiku, kdy bude příjemce dovážet víno například v cisterně do České republiky, tak bude muset přesně do litru mít rozepsáno, kde přesně to víno jako sudové bude v České republice v které konkrétní vinotéce prodáváno," řekl ministr. To je podle něj v praxi velice těžce naplnitelné. Stejně argumentuje předseda Sdružení obchodníků s vínem a vinoték Václav Rusnok. "My dovážíme víno s tím, že potom na něj hledáte kupce - vinotéku, nebo někoho jiného. A že by obchodník při dovozu věděl, kdo od něj víno koupí, je nereálné," uvedl. 

Sobotka trvá na tom, že lídra ČSSD má zvolit sjezd a ne členové

22-10-2016 09:59 | Zdeňka Kuchyňová

Myšlenku poslance Jeronýma Tejce, že by si premiér Bohuslav Sobotka mohl ověřit svou pozici v čele ČSSD tím, že se nechá zvolit členy místo sjezdu, považuje předseda vlády za úplný nesmysl. Po nedávných pro stranu neúspěšných krajských a senátních volbách Sobotka zopakoval, že se bude na jaře příštího roku ucházet setrvání v čele ČSSD. Tejcem navržený způsob volby by podle Sobotky vedl k několikaměsíčním hádkám a sporům uvnitř strany. "To by nás definitivně ve volbách porazilo, hnutí ANO už by pak nemuselo hnout prstem. Navíc ČSSD nese odpovědnost za vládu, voliči nejsou zvědaví na naše vnitřní diskuse, chtějí, aby vláda fungovala a sociální demokracie v ní prosazovala svůj program," dodal Sobotka. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

říjen 2016

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

září 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

srpen 2016

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Kompletní archiv

Aktuální relace