Zprávy Možný únik informací z Bezpečnostní rady státu prošetří NBÚ

09-02-2016 10:24 | Zdeňka Kuchyňová

Možnými úniky informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva se bude zabývat Národní bezpečnostní úřad. Informaci serveru Echo24.cz potvrdil ČTK mluvčí úřadu Radek Holý. K prošetření dal podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podnět Úřad vlády kvůli možným únikům v souvislosti s vyjednáváním o propuštění Čechů unesených v Libanonu a Pákistánu.

Úniky kritizoval například šéf ODS Petr Fiala, podle něhož ohrožují do budoucna tisíce českých občanů. Reagoval tak na informace týdeníku Respekt o výši výkupného, které Praha zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu. Hana Humpálová a Antonie Chrástecká se do vlasti vrátily loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali. Na veřejnost se v posledních dnech dostaly i podrobnosti o vyjednávání, které se týkalo propuštění pěti mužů zadržovaných donedávna v Libanonu. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v rozhovoru potvrdil, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Novela zákoníku práce má víc chránit ženy po návratu z rodičovské

24-08-2016 16:31 | Josef Kubeczka

Novela zákoníku práce schválená vládou má mimo jiné více chránit matky po návratu z rodičovské dovolené. Po jednání kabinetu to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Návrh je podle ní rozumným kompromisem mezi požadavky zástupců zaměstnanců a zaměstnavatelů. Právě kvůli neshodám na úrovní sociálních partnerů norma neobsahuje některé sporné návrhy. Schválena byla podle ministryně tak, jak se na tom v létě shodla tripartita. Novela vyvolala střet mezi odbory a zaměstnavateli kvůli požadavku uzákonění pětitýdenní dovolené či zrušení neproplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání. Tripartita se nakonec v červnu dohodla, že požadavek na uzákonění pětitýdenní dovolené, zrušení karenční doby, tedy neproplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání, zvýšení odstupného či vyšší odměny za pracovní pohotovost o nedělích a svátcích v novele nebudou. Odbory tehdy uvedly, že budou respektovat legislativní proces, ale nadále se budou snažit prosadit své návrhy. 

Vyvěšení trenýrek na Hradě skupinou Ztohoven není trestným činem

24-08-2016 16:27 | Josef Kubeczka

Vyvěšení červených trenýrek na Hradě skupinou Ztohoven nebylo trestným činem. Obvodní soud pro Prahu 1 proto postoupil případ Obvodnímu úřadu Prahy 1, který rozhodne zda se jednalo o přestupek. Podle soudkyně se umělci nedopustili ani krádeže, ani výtržnictví. Filipu Crhákovi, Matěji Hájkovi a Davidu Honsovi hrozilo za krádež, poškozování cizí věci a výtržnictví až tři roky vězení. Trenýrky vyvěsili členové Ztohoven 19. září 2015 na protest proti politice. Převlečeni za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Pražského hradu a obří spodní prádlo vyměnili za prezidentskou standartu. Později oznámili, že vlajku v hodnotě 33.000 korun rozstříhali a rozdali lidem. Podle obžaloby umělci poničili střechu, nahradit by měli i ukradenou standartu. Pražský hrad také požaduje 88.000 korun jako náhradu majetkové újmy a 310.000 korun za nemajetkovou újmu. 

Do Brna zavítali jezdci kolem světa za 80 dní elektromobilem

24-08-2016 16:24 | Josef Kubeczka

Účastníci jízdy kolem světa za 80 dní elektromobilem zavítali ve středu do Brna, kde symbolicky zasadili strom v areálu Mendelovy univerzity. Projeli už třeba Španělsko, Portugalsko, Kanadu, USA, ale i Čínu nebo Rusko, řekl ČTK český jezdec Tomáš Vincent. Nyní čeká třicítku účastníků v 11 týmech z 20 zemí návrat do Barcelony, odkud posádky v půli června vyjely na trasu dlouhou 25.000 kilometrů. Cílem akce je upozornit na ekologičtější elektromobily a jejich schopnost ujet dlouho trasu. Cílem jezdců bylo objet v rekordních 80 dnech Zemi přes tři kontinenty - Evropu, Severní Ameriku a Asii. K přepravě mezi oceány dvakrát použili letadla. "Dá se říct, že jsme skoro hotoví s předstihem. Teď nás ještě čekají zastávky v Německu, Itálii, Francii a poté ve Španělsku v Barceloně," řekl Tomáš Vincent, který na Mendelově univerzitě působil. 

Praha uvidí premiérový tenisový souboj Evropy s týmem světa

24-08-2016 16:15 | Josef Kubeczka

V Praze se za rok sejdou tenisové hvězdy. O2 arena bude hostit první ročník tenisového Laver Cupu, v němž se utká tým Evropy s výběrem světa. Organizátoři nové soutěže to oznámili na tiskové konferenci v New Yorku. Premiérový Laver Cup se bude hrát od 22. do 24. září 2017. V každém týmu bude šest hráčů - čtyři budou nominováni na základě postavení ve světovém žebříčku a dva obdrží divoké karty. Jako kapitáni týmů byli představeni Švéd Björn Borg, který povede evropský výběr, a Američan John McEnroe. 

Kabinet schválil Iniciativu Průmysl 4.0

24-08-2016 15:44 | Josef Kubeczka

Vláda schválila Iniciativu Průmysl 4.0, uvedl na twitteru státní tajemník pro EU Tomáš Prouza (ČSSD). Cílem dokumentu je udržet a posílit konkurenceschopnost Česka v době masového nástupu tzv. čtvrté průmyslové revoluce ve světě. Iniciativa má podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) poskytnout klíčové informace související s tématem čtvrté průmyslové revoluce, ukázat možné směry vývoje a nastínit návrhy opatření, která by mohla podpořit ekonomiku a průmyslovou základnu ČR. "Je to snaha podchytit všechny nové trendy, tak abychom v ČR vytvořili vhodné podmínky pro pokračování rozvoje českého průmyslu. Cílem je také zajistit úspěšnou digitalizaci průmyslu a udržení výroby s vysokou mírou přidané hodnoty v ČR," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Česko podle MPO na nové trendy musí reagovat také, protože skýtají obrovské příležitosti z pohledu udržitelnosti a zvýšení produktivity průmyslové výroby a služeb a potažmo poptávky po kvalifikované práci. "V opačném případě hrozí ČR ztráta konkurenceschopnosti s velkými dopady nejen na zaměstnanost a produktivitu, ale celý rozvoj společnosti," uvádí předkládací zpráva. 

Všechny bankovní účty budou v registru, má to pomoci policii

24-08-2016 15:43 | Josef Kubeczka

Všechny účty, které vedou tuzemské banky a záložny svým klientům, budou evidovány v centrálním registru. Předlohu, která má podle vlády pomoci v boji s daňovými úniky nebo s financováním terorismu, schválil Senát. Registr, který povede Česká národní banka, nebude obsahovat údaje o zůstatcích na kontech. Na vstupy do evidence bude podle návrhu zákona dohlížet sněmovní komise. Oprávněné orgány, například policie se souhlasem státního zástupce a finanční a celní správy, nyní při dohledávání informací o existenci bankovních účtů obesílají desítky bank, záložen a dalších institucí. Centrální evidence účtů, jehož zřízení musí ještě stvrdit podpisem prezident Miloš Zeman, by jim měla umožnit zjištění informace takřka obratem. 

Prezident Zeman před velvyslanci mluvil o migraci i problémech Evropské unie

24-08-2016 15:33 | Josef Kubeczka

Prezident Miloš Zeman při přijetí českých velvyslanců na Pražském hradě mluvil o migraci z islámských zemích, sankcím proti Rusku nebo o potížích Evropské unie. Islámští migranti podle něj vychází z dramaticky odlišné kultury a zapochyboval, zda je možné jejich začlenění do společnosti. Miloš Zeman ve více než 20 minutovém projevu mluvil především o nebezpečí terorismu. Bezpečnostní situace se podle něj oproti loňskému roku zhoršila. Za hlavní důvod označil takzvaný Islámský stát a poznamenal, že na červencovém summitu NATO ve Varšavě vyzýval, aby se aliance odhodlala ke společnému zásahu proti tomuto protivníkovi. Zaútočit by podle něj měla na mozek, nikoli na tělo. Prezident zkritizoval opět sankce proti Rusku, které jsou podle něj největší překážkou vzájemných vztahů. Miloš Zeman velvyslance přijal v rámci jejich tradiční porady. Ta začala v pondělí na ministerstvu zahraničí. V Černínském paláci s českými diplomaty hovořili premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). V úterý se diplomaté zabývali ekonomickou diplomacií a rozvojovou pomocí a za přítomnosti státního tajemníka pro EU Tomáše Prouzy (ČSSD) hovořili také o unijní agendě. 

Malé divadlo kjógenu hostovalo v Japonsku a chystá další hry

24-08-2016 15:14 | Josef Kubeczka

Brněnské Malé divadlo kjógenu dosáhlo uznání při uvedení tradičních japonských komedií v zemi jejich původu. Soubor v červenci odehrál představení v Tokiu a Kjótu, všechny tři hry vzbudily zájem veřejnosti, kritiky i kjótského primátora, řekl ČTK člen souboru Tomáš Pavčík. Herci tak navázali na zisk ceny Saikašó, kterou obdrželi letos v lednu jako první cizinci. V nové sezóně chystají kromě další hry žánru kjógen i ukázku jiného tradičního žánru nó. Při posledním hostování v Japonsku divadelníci uvedli kjógeny v českém překladu, jednu hru odehráli dvojjazyčně. "Kjógen je pevně daný žánr s jasnými pravidly, takže i přesto, že si herci vzájemně nerozumí, nemají problém odehrát hru každý ve svém jazyce," vysvětlil Tomáš Pavčík. Japonský divadelní žánr je tak podle něj podobný tanci nebo pantomimě, kde jazykové bariéry nehrají roli. Soubor v Tokiu zahájil mezinárodní teatrologické sympozium a později v Kjótu navázal na pokračující oslavy 20 let od zahájení spolupráce mezi Prahou a Kjótem. 

Vláda schválila materiál k výstavbě vodních nádrží

24-08-2016 15:13 | Josef Kubeczka

Ministerstvo zemědělství zřejmě začne s projektovou přípravou na nádržích ve středních Čechách v Senomatech a v Šanově. Ty by mohly začít fungovat v roce 2022. Vyplývá to z materiálu ohledně boje proti suchu, který schválila vláda. Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Podle materiálu by měly začít přípravné práce i na dalších větších dvou nádržích, a to na pěčínské nádrži na Královéhradecku a na nádrži ve Vlachovicích na Zlínsku. Celková výše investic může být až 16,5 miliardy korun. Stavba i větších nádrží by měla trvat do čtyř let, předkládající ministerstvo zemědělství ale počítá s geologickými studiemi, zpracováním projektových dokumentací a s řadou schvalovacích řízení. Do nich budou moci vstupovat obce i veřejnost, ale také orgány ochrany přírody. 

Hrad Bouzov dál patří státu, soud zamítl žalobu Německého řádu

24-08-2016 15:13 | Josef Kubeczka

Jedna z nejznámějších moravských památek v Olomouckém kraji, hrad Bouzov na Olomoucku, zůstane ve vlastnictví státu. Rozhodl o tom olomoucký okresní soud, který zamítl žalobu Německého řádu na Národní památkový ústav (NPÚ). Podle soudu není žaloba důvodná. Zástupci řádu se domáhali vrácení hradu i jeho mobiliáře s tím, že jde o jeho historický majetek. NPÚ hrad odmítl v květnu 2014 vydat v rámci církevních restitucí, podle památkářů nemá řád na navrácení památky zákonný nárok. Řád se hodlá proti rozhodnutí soudu odvolat. Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, známého jako Řád německých rytířů, nyní Německý řád, u soudu o hrad usilovala od června. Obě strany na několika jednáních soud zahrnovaly listinami a důkazy, čerpaly například z archivu či bezpečnostních složek. Soud se však přiklonil argumentaci právních zástupců NPÚ. Podle nich byl Německý řád v únoru 1939 zrušen nařízením říšského komisaře a žalobce nenabídl jediný důkaz, že by zrušení řádu bylo politickou perzekucí ze strany třetí říše. Vyvracejí to podle nich i historické listiny, z nichž vyplývá oddanost a loajalita řádu německé říši. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

srpen 2016

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

červenec 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

červen 2016

PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace