Zprávy Možný únik informací z Bezpečnostní rady státu prošetří NBÚ

09-02-2016 10:24 | Zdeňka Kuchyňová

Možnými úniky informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva se bude zabývat Národní bezpečnostní úřad. Informaci serveru Echo24.cz potvrdil ČTK mluvčí úřadu Radek Holý. K prošetření dal podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podnět Úřad vlády kvůli možným únikům v souvislosti s vyjednáváním o propuštění Čechů unesených v Libanonu a Pákistánu.

Úniky kritizoval například šéf ODS Petr Fiala, podle něhož ohrožují do budoucna tisíce českých občanů. Reagoval tak na informace týdeníku Respekt o výši výkupného, které Praha zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu. Hana Humpálová a Antonie Chrástecká se do vlasti vrátily loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali. Na veřejnost se v posledních dnech dostaly i podrobnosti o vyjednávání, které se týkalo propuštění pěti mužů zadržovaných donedávna v Libanonu. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v rozhovoru potvrdil, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

EK souhlasila s penězi na tři velké infrastrukturní projekty v ČR

08-12-2016 14:51 | Zdeňka Kuchyňová

Tři velké projekty obnovy české silniční a železniční sítě v celkové hodnotě 161 milionů eur (asi 4,35 miliardy Kč) z evropských fondů schválila Evropská komise. Celkem 62,5 milionu eur (1,69 miliardy Kč) má být investováno do modernizace železnice mezi Rokycany a Plzní. Projekt, který by měl být dokončen příští léto, má zkrátit dobu jízdy a také zajistit hladší spojení mezi Prahou a německou hranicí. Další peníze jsou určeny na vylepšení dálnice D35 u Opatovic na Pardubicku, třetí projekt se týká silnice mezi Nebory a Bystřicí na Třinecku. Zlepšit se má její přepravní kapacita a také spojení na Slovensko. 

Sklenář chce protokol Hradu stabilizovat

08-12-2016 14:48 | Zdeňka Kuchyňová

Nový šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář chce odbor hradního protokolu stabilizovat, personální změny v něm nechystá. Své působení na odboru předpokládá v řádu měsíců, ne v řádu let. Řekl to poté, co byl pověřen řízením odboru, ze kterého v úterý odešel Jindřich Forejt. Šestačtyřicetiletý Sklenář již na Hradě v čele protokolu působil za bývalých prezidentů Václava Havla i Václava Klause, na odboru pracoval i necelý rok za Zemana. Hradní protokol byl v poslední době spojen s několika spornými situacemi. Musel vysvětlovat pozdní příjezd Zemana na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče nebo kauzu s neudělením vyznamenání pamětníku židovského holokaustu Jiřímu Bradymu. Na základě informace od hradního protokolu také Zeman nepravdivě obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira, že se 28. října neúčastnil udílení státních vyznamenání. 

Čínští majitelé fotbalové Slavie jsou blízko ke koupi stadionu

08-12-2016 11:58 | Zdeňka Kuchyňová

Čínští majitelé fotbalové Slavie jsou již blízko k převzetí vlastnictví stadionu v Edenu, do něhož hodlala společnost CEFC investovat 50 milionů eur a vybudovat tak národní stánek. Na twitterovém účtu to naznačil předseda představenstva pražského klubu a zástupce čínské skupiny Jaroslav Tvrdík. Podle mluvčího firmy CEFC je hotová finální dohoda a probíhají závěrečné právní a formální náležitosti. O tom, že se společnost CEFC, která již drží téměř kompletní balík akcií Slavie, chystá odkoupit i stadion, se mluví od března. Společnost CEFC letos do Slavie investovala 300 milionů korun, které byly z velké části určeny na nákup posil. 

Šéfem bezpečnostního úřadu se má stát bývalý ředitel BIS Lang

08-12-2016 11:56 | Zdeňka Kuchyňová

Ředitelem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) se má stát dřívější šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang. Nahradí Dušana Navrátila, který se po deseti letech v čele NBÚ má stát zmocněncem vlády pro kybernetickou bezpečnost. Kybernetické centrum, které má Česko chránit před hackerskými útoky a dalšími bezpečnostními incidenty, získá novou budovu v části původních vojenských kasáren v Brně - Černých Polích. V budoucnu by v centru mělo pracovat 400 lidí. Lang, který má dosednout na Navrátilovo místo v NBÚ, vedl BIS 13 let. Z funkce odešel letos na vlastní žádost. Sobotka tehdy uvedl, že s Langem diskutuje o jeho budoucím působení, protože chce, aby působil i nadále ve službách státu. 

Značení a údržbu turistických tras by mohl upravit zvláštní zákon

08-12-2016 11:54 | Zdeňka Kuchyňová

Značení a údržbu turistických tras by mohl upravit zvláštní zákon. Podle předlohy, kterou podali poslanci KDU-ČSL, by vlastníky značení byly přímo ze zákona Klub českých turistů a Horská služba. Klub turistů by měl na starosti označování nových tras. Za zničení nebo poškození značek, případně za neoprávněné značení turistické trasy by lidem hrozila podle normy až pětitisícová pokuta. "Turistické značení používáme snad úplně všichni: malé děti, rodiny s dětmi, senioři. Je to důmyslně propracovaný systém, který obdivuje, dá se říci, Evropa a svět a který tady má tradici od roku 1889," řekl předseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Předloha nepojednává o hrazení zřizování a údržby značení turistických tras. Roční náklady na údržbu se podle předkladatelů pohybují mezi 14 až 15 miliony korun, pokryjí je příspěvky ministerstva pro místní rozvoj a krajů. Značkaři pracují bez nároku na odměnu. Klub českých turistů spravuje podle údajů v důvodové zprávě přes 36.000 kilometrům pěších tras v celkové hodnotě kolem 13 milionů korun. 

Předsedkyní asociace krajů se stala Vildumetzová (ANO)

08-12-2016 11:37 | Zdeňka Kuchyňová

Předsedkyní Asociace krajů ČR zvolili hejtmani Janu Vildumetzovou (ANO). Karlovarská hejtmanka nahradí v čele asociace Michala Haška (ČSSD), který v nedávných krajských volbách neuhájil svou pozici v Jihomoravském kraji. Prvním místopředsedou se dnes v Praze na prvním zasedání asociace v novém složení stal Jiří Zimola (ČSSD), podle kterého se hejtmani nedohodli na rotaci funkce, takže znovu budou volit vedení za dva roky. Asociace sdružuje všechny kraje v ČR a jejím úkolem je hájit a prosazovat jejich společné zájmy. 

Soud pravomocně osvobodil bývalého primátora Českých Budějovic Thomu

08-12-2016 11:35 | Zdeňka Kuchyňová

Pražský vrchní soud zprostil viny ze zneužití pravomoci bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomu. Zrušil rozsudek, který Thomu posílal na pět let do vězení, a navíc mu ukládal jak pětiletý zákaz činnosti ve výkonných orgánech obcí, tak i povinnost uhradit městu škodu 12,5 milionu korun. Senát zároveň zamítl odvolání státního zástupce, který požadoval Thomu potrestat přísněji i za porušení pravidel hospodářské soutěže. Rozhodnutí je pravomocné. "Od samého začátku jsem tvrdil, že ten příběh je vykonstruovaný. Šest let jsem byl vláčen jako největší zločinec veřejnými diskusemi. Kdo tím neprošel, neumí si představit, jak mu to obrátí život naruby," řekl Thoma novinářům. Thoma byl primátorem v letech 2006 až 2014.

Obžaloba mu vytýkala to, že v červnu 2010 uzavřel se společností BitServis dodatek ke kontraktu o dodávce počítačového zařízení a vybavení. Musel si prý být vědom toho, že dodatek představuje novou smlouvu, kterou neprojednala rada. Thoma argumentoval tím, že rada schválila původní smlouvu z roku 2007 a u dodatku jej pracovníci odboru informačních technologií utvrdili v tom, že postupuje správně. Celé trestní řízení podle něj bylo cílenou kampaní, která ho měla zlikvidovat společensky, politicky i existenčně. Zdůraznil, že se na přípravě dodatku nijak nepodílel: nedal pokyn k jeho vypracování, ani se nezúčastnil žádných jednání s dodavatelskou firmou, což potvrdili svědci. 

Ministerstvo povolilo vývoz Slovanské epopeje do Japonska

08-12-2016 10:19 | Zdeňka Kuchyňová

Ministerstvo kultury tento týden vydalo povolení k vývozu Muchovy Slovanské epopeje do Japonska. ČTK to řekla mluvčí úřadu Simona Cigánková. Cyklus děl, který je kulturní památkou, by měl Česko opustit v únoru. Výstava v Tokiu začne v březnu. O následné cestě do Číny zatím podle mluvčí ministerstvo nerozhodlo. Proti asijskému turné se ozývají kritické hlasy. Obávají se poškození děl. Velkoplošné obrazy z dějin Slovanů budou do konce roku k vidění ve Veletržním paláci v Praze. Poté začne jejich příprava na transport. Po výstavě v Japonsku se mají přesunout do třech čínských muzeí. Turné po Asii by mělo skončit v polovině roku 2018. 

ČRo: V 99 letech zemřel Adolf Burger, autor knihy Ďáblova dílna

08-12-2016 09:39 | Zdeňka Kuchyňová

Ve věku 99 let zemřel Adolf Burger, autor knihy Ďáblova dílna, podle které vznikl Oscarem oceněný film o nacistické padělatelské operaci Bernhard. Burger byl poslední žijící pamětník padělatelské dílny v nacistickém koncentračním táboře Sachsenhausen. Zprávu o Burgerově úmrtí potvrdila Českému rozhlasu jeho dcera. Za nacismu byl vězněn v různých koncentračních táborech a část jeho rodiny tam byla zavražděna. V roce 1944 byl coby vyučený knihtiskař přidělen do dílny v táboře Sachsenhausen. Nacisté ji založili k padělání britských liber a jiných cenin. "Nejúspěšnější" bylo padělání liber, kterých se vyrobilo na 132 milionů. "Když jsem se po válce vrátil do Prahy, hned v květnu jsem se hlásil na policii," vzpomínal Burger v roce 2009 v Londýně při prezentaci anglického překladu své knihy. "Prosil jsem je, aby zavolali do státní banky, že tam budou určitě padělky. Tam se dušovali, že žádné nemají. Nakonec přinesli v kufru asi 500 kusů, asi třetina z nich byla padělaná," uvedl tehdy. 

Nezaměstnanost v ČR klesla v listopadu na 4,9 procenta

08-12-2016 09:36 | Zdeňka Kuchyňová

Po listopadovém mírně překvapivém poklesu nezaměstnanosti přijde v dalších měsících její růst zpět nad pět procent. Důvodem bude především konec sezónních prací a smluv na dobu určitou. Poté ovšem podle analytiků nezaměstnanost začne opět klesat, ale mírnějším tempem. Trh práce totiž začíná narážet na své limity, upozornili někteří ekonomové. Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 4,9 procenta. V evidenci úřadů bylo 362.755 uchazečů o práci, nejméně od prosince 2008. Naopak volných míst zaměstnavatelé nabízeli nejvíce od listopadu 2007, bylo jich 135.300. O jedno volné místo se tak nyní uchází v průměru 2,7 lidí. Nejnižší nezaměstnanost zůstala v Plzeňském kraji, a to 3,3 procenta, naopak nejvyšší v Ústeckém kraji, kde byla koncem listopadu ve výši 7,6 procenta. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

prosinec 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

listopad 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

říjen 2016

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace