Zprávy Možný únik informací z Bezpečnostní rady státu prošetří NBÚ

09-02-2016 10:24 | Zdeňka Kuchyňová

Možnými úniky informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva se bude zabývat Národní bezpečnostní úřad. Informaci serveru Echo24.cz potvrdil ČTK mluvčí úřadu Radek Holý. K prošetření dal podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podnět Úřad vlády kvůli možným únikům v souvislosti s vyjednáváním o propuštění Čechů unesených v Libanonu a Pákistánu.

Úniky kritizoval například šéf ODS Petr Fiala, podle něhož ohrožují do budoucna tisíce českých občanů. Reagoval tak na informace týdeníku Respekt o výši výkupného, které Praha zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu. Hana Humpálová a Antonie Chrástecká se do vlasti vrátily loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali. Na veřejnost se v posledních dnech dostaly i podrobnosti o vyjednávání, které se týkalo propuštění pěti mužů zadržovaných donedávna v Libanonu. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v rozhovoru potvrdil, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Ze safari Zoo Dvůr utekla zničeným plotem desítka antilop

25-05-2016 10:28 | Zdeňka Kuchyňová

Po průtrži mračen uteklo v úterý večer z areálu safari Zoologické zahrady ve Dvoře králové nad Labem několik vodušek červených. Pobořeným oplocením se necelá desítka zvířat dostala mimo areál. Zatím se zdržují v okolí zoo. Pracovníci zoo se nyní snaží zvířata pochytat a vrátit do areálu safari. ČTK o tom dnes informovala mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Prudký příval vody vyplavil z pole nad areálem safari velké množství bahna. Masa následně provalila dva betonové bloky, které jsou součástí plotu. 

Průzkum: V rodinných firmách začíná generační výměna

25-05-2016 10:25 | Zdeňka Kuchyňová

Dvě třetiny majitelů českých rodinných firem hodlají v následujících pěti letech předat podnik někomu z rodiny. Jedna třetina rodinných firem je přitom již ve fázi předávání. Roste ale i chuť vlastníků společnost prodat, v případě výhodné nabídky by s prodejem souhlasilo 60 procent majitelů. Pouze pro necelou třetinu nepřipadá prodej firmy v úvahu. Vyplývá to z výsledků průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) mezi 400 rodinnými podniky. Majitelé českých rodinných firem, kteří jsou většinou ve věku 50 a více let, tak nyní řeší nástupnictví.

Výsledky průzkumu ukázaly, že majitelé ve velké míře netrvají na tom, aby firmu nakonec převzal rodinný příslušník. Jako dva nejčastější důvody k ukončení rodinné tradice zmiňovali, že nechtějí vyvíjet tlak na ostatní rodinné příslušníky, nebo že směřují do jiných oborů. V takovém případě by ve třech čtvrtinách případů uvažovali o někom cizím. Pro majitelé rodinných firem je zároveň podstatné, aby jejich děti načerpaly zkušenosti praxí v jiných firmách či během studia v zahraničí; to uvedlo 69 procent z nich. Právě zahraniční pobyt podle nich může být ideálním řešením v situaci neexistence českých škol zaměřených na podporu rodinného podnikání. 

Droga považovaná za náhradu extáze může být smrtelně nebezpečná

25-05-2016 10:18 | Zdeňka Kuchyňová

Populární droga MDAI, známá jako mindy nebo sparkle, je podle vědců nečekaně toxická. Zjistili, že tato látka, přestože ji uživatelé popisují jako relativně bezpečnou, je při určitém způsobu podání nebezpečná a smrtelná až v 90 procentech případů. Droga bývá užívána jako obdoba extáze (MDMA), která je velmi oblíbená u mladých lidí žijících nočním životem. Podle výzkumu vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) je tak užívání MDAI v porovnání s extází mnohem riskantnější, řekl ČTK vedoucí lékařského týmu Tomáš Páleníček.

Sérii pokusů provedli vědci na potkanech. Chtějí zjistit, jak ovlivňují chování, mozek a celé tělo. "Testy zahrnovaly různě vysoké dávky drogy, od srovnatelných s těmi, které užívají běžní uživatelé, až po dávku záměrně výrazně vyšší, kvůli zkoumání potenciální toxicity. Podkožně aplikovaná nejvyšší dávka (40 mg/kg ) přitom nebyla zamýšlena jako smrtelná," popsal lékař. K překvapení odborníků se však ukázala být z 90 procent smrtelnou, a to ve většině případů již do hodiny po injekční aplikaci. Příčinou úmrtí zvířat byl otok mozku a multiorgánové selhání. 

ČVUT musí kvůli penězům přijímat i uchazeče odsouzené k neúspěchu

25-05-2016 10:15 | Zdeňka Kuchyňová

Financování podle počtu studentů nutí České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) přijímat do prvního ročníku také uchazeče, kteří takřka nemají šanci tuto univerzitu dostudovat. V rozhovoru s ČTK to řekl rektor Petr Konvalinka. "Nemůžeme si dovolit nepřijmout ty, které bychom nechtěli přijmout. Neufinancovali bychom univerzitu," řekl rektor. Pokud jsou studenti pilní, mají šanci deficit ve znalostech dohnat. Škola jim nabízí doučování matematiky nebo fyziky. V prvním ročníku odpadne 25 až 30 procent studentů, celkově jich ČVUT nedokončí bezmála polovina. Zájem o technické obory chce univerzita zvýšit také svou základní školou, kterou otevřela loni v září. Jejím cílem ale není vychovat budoucí studenty ČVUT.

Rektor uvedl, že spolupráce s firmami umožňuje Českému vysokému učení technickému v Praze (ČVUT) získat peníze navíc do rozpočtu. Firmy mají primárně zájem o absolventy, ale ti už bývají brzy rozebraní, doplnil. ČVUT hospodaří s rozpočtem přibližně čtyři miliardy korun. Státní prostředky za počet studentů a výkon ve vědě ho pokrývají pouze z 35 procent. Zbytek musí univerzita získat v různých národních grantech nebo zahraničních projektech. "Je to docela dramatická věc, musíme předkládat stovky projektů, z nichž jen zlomek uspěje. V posledních letech se nám daří ty čtyři miliardy naplnit," uvedl Konvalinka. Spolupráce s průmyslem přináší další finanční prostředky. Má například podobu společné práce na výzkumu, vývoji a inovacích. 

Řídící výbor ČD schválil převod nádraží na správu železnic

25-05-2016 10:08 | Zdeňka Kuchyňová

Řídící výbor Českých drah dnes schválil převod nádraží na státní Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Souhlas výboru složeného z náměstků ekonomických ministerstev byl posledním bodem schvalovacího procesu dlouhodobě připravované transakce zhruba 1500 nádražních budov za 3,3 miliardy korun. Dráhy budovy i zaměstnance, kteří se o ně starají, převedou nejpozději k 1. srpnu. Správa zaplatí Českým drahám z prostředků ministerstva dopravy. Plánovanou transakci už koncem loňského roku schválila vláda a v dubnu s převodem souhlasila i dozorčí rada Českých drah. 

Počasí

25-05-2016 07:04 | Zdeňka Kuchyňová

Oblačno až polojasno, místy přeháňky, odpoledne ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 20 až 24 °C, v 1000 m na horách kolem 14 °C. 

Sněmovna stvrdila novelu, která omezí vydávání zemědělské půdy

25-05-2016 07:02 | Zdeňka Kuchyňová

Sněmovna opakovaně schválila novelu zákona o Státním pozemkovém úřadu, která má omezit vydávání státní zemědělské půdy. Poslancům ji vrátil Senát s pozměňovacím návrhem, který měl kromě jiného zachovat možnost bezúplatného převodu státních pozemků obcím pro výstavbu bydlení. Poslanci však tento návrh odmítli. Novela má pozemkovému úřadu také umožnit nakupovat a hospodařit s pozemky, které bude potřebovat k pozemkovým úpravám nebo ke stavbě dálnic a přehrad. Státu nyní schází půda na dokončení restitucí, ale třeba i na případnou směnu kvůli stavbám dálnic či protipovodňových hrází. Stát se proto snaží další prodeje státní půdy utnout. Zbývající restituenti, kteří mohou ještě nárokovat až 300.000 hektarů zemědělské půdy, by měli být vyplaceni. Dostat mají zhruba půl miliardy korun.

Novela kvůli zachování státní rezervy půdy ruší mimo jiné možnost převodů státní půdy vlastníkům sousedících pozemků, pokud převáděná půda nepřesahuje deset procent rozlohy sousedního pozemku. Podle vlády byla navíc využitelnost tohoto ustanovení v praxi mizivá. Norma má také na zásah Sněmovny umožnit zahrádkářům požádat o převod půdy pod zahrádkářskými a chatovými osadami, a to za cenu obvyklou. Žádost budou moci podat do 31. prosince 2018. Týká se to osad, které vznikly před 1. říjnem 1976. Do zákona tak vrací ustanovení, které pozbylo platnosti k 31. prosinci 2013. 

Firmy mají mít možnost vyvinit se ze stíhání, stvrdili poslanci

25-05-2016 07:01 | Zdeňka Kuchyňová

Firmy mají mít možnost vyvinit se za určitých okolností z trestního stíhání. Potvrdila to Sněmovna, když odmítla návrh senátorů na vypuštění této pasáže z novely o trestní odpovědnosti právnických osob. Předloha poměrně výrazně rozšiřuje okruh činů, kterých se firmy mohou dopustit. Nyní zamíří k podpisu prezidentovi. Úprava o možném vyvinění firmy se do vládní novely dostala ve Sněmovně, v horní komoře se stala terčem kritiky. Uvádí, že společnost by mohla být trestní odpovědnosti zproštěna, pokud vynaložila veškeré možné úsilí, aby spáchání protiprávního jednání zabránila.

Zákon podle vládního návrhu nově stanoví, že společnosti budou moci být stíhány za všechny trestné činy kromě těch, jež budou výslovně vyloučeny. Nyní je tomu naopak. Společnosti budou moci být nově stíhány i pro pomluvu, což kritizovala Unie vydavatelů a Sdružení pro internetový rozvoj. Poukazují na možné omezení svobody projevu a médií. 

Systém Galileo má již ve vesmíru polovinu plánovaných družic

25-05-2016 07:00 | Zdeňka Kuchyňová

Budovaný evropský navigační systém Galileo rozšířil svou síť satelitů na oběžné dráze na 14, což představuje polovinu z celkového plánovaného počtu, uvedla agentura AFP. Ruská raketa Sojuz, která odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně, vynesla úspěšně na oběžnou dráhu do výšky 23.522 kilometrů od Země dvě nové družice, informovala francouzská společnost Arianespace, která má lety na starosti. Systém Galileo, jehož administrativní sídlo je v Praze, by měl podle Evropské komise poskytovat první služby uživatelům koncem letošního roku. Předtím ale musejí ještě tři evropské rakety Arianne 5 vynést do vesmíru každá po čtyřech satelitech.

Evropská komise věří, že systém, který se má stát výkonnější a přitom kompatibilní obdobou amerického systému GPS, splní očekávání i navzdory různým obtížím. Vybudování systému, který oproti plánu již nabralo zpoždění, přijde unii na zhruba sedm miliard eur (189,5 miliardy Kč). 

Amnesty: Státy EU včetně ČR i přes zákaz dodávají zbraně Egyptu

25-05-2016 06:59 | Zdeňka Kuchyňová

Dvanáct z osmadvaceti států Evropské unie nerespektuje oficiální zákaz vývozu zbraní a zbrojního zboží z EU do Egypta. Podle agentury DPA to tvrdí mezinárodní organizace hájící lidská práva Amnesty International (AI) s tím, že mezi hříšníky jsou například Německo, Itálie, Bulharsko a také Česká republika. Unijní státy se dohodly na pozastavení licencí na vývoz zbraní do Egypta v roce 2013 poté, co tamní bezpečnostní jednotky krvavě potlačily demonstraci příznivců sesazeného prezidenta Muhammada Mursího. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

duben 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

březen 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace