Zprávy Ministři vnitra V4 opět odmítli kvóty, prosazují funkční hotspoty

19-01-2016 14:50 | Martina Bílá

Ministři vnitra zemí visegrádské čtyřky (V4) ve společném memorandu opět odmítli povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků. Na tiskové konferenci po společném jednání v Praze to řekl český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). V boji proti nelegální migraci je podle V4 prioritní naplnit závazek na spuštění funkčních záchytných center na vnější hranici EU. Tyto takzvané hotspoty prý musí být zároveň detenčními zařízeními - uprchlíci by je neměli opustit, dokud nebude ověřena jejich totožnost.

"Tyto hotspoty musí fungovat ve formátu detenčního zařízení, kde budou migranti omezeni na pohybu a svobodě, než budou prověření," řekl Chovanec. Toto stanovisko potvrdil také jeho slovenský protějšek Robert Kaliňák. "Bojovat proti nelegální migraci bez toho, abyste je měli v detenčních zařízeních je nemožné," uvedl. Kaliňák také upozornil, že hotspoty by měly zabránit případům, kdy jsou uprchlíci zaregistrování na různých místech pod různými identitami, nebo kdy nejsou registrováni vůbec. Zároveň by se mělo snížit riziko zneužití falešných syrských pasů. Ministři vnitra visegrádské čtyřky na dnešním jednání dali jednoznačně najevo, že v otázce migrace budou jejich země v budoucnu postupovat jednotně. Kromě funkčních hotspotů budou Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko podporovat také vznik společné evropské pohraniční stráže.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Studenti připravili cirkusové představení o českých pověstech

29-07-2016 09:48 | Zdeňka Kuchyňová

Magickými prostory vyšehradských kasemat provedou diváky studenti Cirqueonu, centra pro nový cirkus. Připravili cirkusové představení inspirované starými českým pověstmi. Premiéra představení nazvaného Cirkusové legendy bude 2. a 3. srpna. Za pomoci akrobacie, žonglování, tance a balančních technik studenti a protagonisté inscenace provedou diváky příběhem i prostory Vyšehradu. Chtějí diváky přesvědčit o tom, že staré české pověsti nepatří jen do knihovny a na seznam povinné literatury. Lidé uvidí akrobacii praotce Čecha, skok Horymíra se Šemíkem, siláka Bivoje, vizionářskou Libuši i strašlivou dívčí válku, řekla o představení koordinátorka projektu Barbora Adolfová. 

Ve Vesci pokračuje festival Benátská!, dnes vystoupí Tom Jones

29-07-2016 07:09 | Zdeňka Kuchyňová

Ve sportovním areálu v libereckém Vesci pokračuje 24. ročník hudebního festivalu Benátská!. Hlavní hvězdou dnešního programu bude britský zpěvák Tom Jones. Festival byl zahájen ve čtvrtek a skončí v ranních hodinách 31. července. Tom Jones podle pořadatelů zazpívá své největší hity i skladby z posledních tří alb. 

Evropští studenti medicíny a mladí lékaři budou koncertovat v ČR

29-07-2016 07:07 | Zdeňka Kuchyňová

Přibližně 70 studentů medicíny a mladých lékařů ze 14 evropských zemích dnes bude koncertovat v Praze. Sestavili symfonický orchestr a sbor a po desetidenním společném nacvičování dnes od 19:00 v kostele Svatého Salvátora zahrají Symfonii č. 5 Antonína Dvořáka a jeho Mši D Dur zvanou Lužanská. Jde o dobročinný projekt Evropský orchestr a sbor studentů medicíny (European Medical Students‘ Orchestra and Choir), který se koná od roku 1993. Výtěžek poputuje na konto neziskové organizace Zdravotní klaun, která zajišťuje humorné návštěvy pro děti a seniory v nemocnicích a domovech pro seniory. 

Počasí

29-07-2016 01:37 | Zdeňka Kuchyňová

Převážně oblačno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Postupně od západu ubývání srážek. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C. 

Olomouc zažívá španělskou atmosféru, začal Colores Flamencos

29-07-2016 01:35 | Zdeňka Kuchyňová

V Olomouci začal festival španělských rytmů i vůní Colores Flamencos. O jeho otevření se postaral koncert Flamenco Experience Sextet v prostorách Moravské filharmonie. Návštěvníky čekala netradiční kombinace několika hudebních žánrů s charismatickou flamenkovou tanečnicí Virginií Delgadovou. Vrcholem letošního ročníku bude sobotní vystoupení tanečních hvězd španělského flamenka Olgy Pericetové a Marca Florese na Výstavišti Flora. Festival, na který každoročně míří tisíce návštěvníků, potrvá do neděle. 

Sport

29-07-2016 01:34 | Zdeňka Kuchyňová

Fotbalisté Liberce zvítězili na úvod sezony v prvním utkání 3. předkola Evropské ligy na půdě rakouské Admiry Wacker Mödling 2:1 a nakročili k postupu. Zápas byl v druhém poločase kvůli výpadku světel hned třikrát přerušen. Poprvé se nehrálo více než půlhodinu, poté necelých devět minut a nakonec v závěru asi pět minut.

Slavie uhrála v úvodním duelu 3. předkola Evropské ligy s Rio Ave bezbrankovou remízu. Proti šestému týmu portugalské ligy sice byli Pražané aktivnějším týmem, ale neprosadili se. Jediný gól Milana Škody sudí neuznali kvůli předchozímu faulu. I tak si ale Slavia do země úřadujících mistrů Evropy veze nadějný výsledek pro odvetu.

Fotbalisté Mladé Boleslavi prohráli v prvním zápase 3. předkola Evropské ligy na hřišti makedonského vicemistra Škendije Tetovo 0:2. Český tým dohrával od 52. minuty bez vyloučeného stopera Lukáše Hůlky a oba góly inkasoval právě v oslabení.

Česká tenistka Petra Kvitová vypadla v osmifinále turnaje v Montrealu s Ruskou Světlanou Kuzněcovovou, které podlehla 6:7 a 3:6. Také Karolína Plíšková vypadla v osmifinále po porážce 3:6, 3:6 s pátou nasazenou Simonou Halepovou.

Tenista Tomáš Berdych porazil ve 3. kole v Torontu Harrisona z USA 6:4, 6:7, 6:4 a ve čtvrtfinále ho čeká Srb Djokovič, který zdolal Štěpánka 6:2 a 6:4.

Přes třicet českých sportovců odletělo na olympijské hry do Ria de Janiero. Ve výpravě z Ruzyně, jež čítala více než padesát lidí, byli mimo jiné i zbývající vodní slalomáři, sportovní střelci, stolní tenisté, šermíři, cyklisté a také veslaři s výjimkou největších medailových nadějí Ondřeje Synka a Miroslavy Topinkové-Knapkové. Na palubu nastoupil rovněž olympijský vítěz z Pekingu 2008 v trapu David Kostelecký, který odjel na svou pátou olympiádu v jednačtyřiceti letech jako nejstarší český reprezentant. 

Poslanecká komise vyslýchala Šlachtu a Ištvana devět hodin

29-07-2016 01:32 | Zdeňka Kuchyňová

Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie se ve čtvtek sešla podruhé. Zhruba devět hodin vyslýchala olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana a bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Poslancům řekli všechny informace k reformě policejního sboru a odpovídali na jejich otázky. Komise také obdržela čtyřicetistránkový dokument, který vypracoval Šlachta. Jednání komise bude pokračovat 18. srpna, kdy přijde na řadu výpověď bývalého policisty Jiřího Komárka.

Šlachta před poslanci mluvil pět hodin, z jednání odcházel spokojený. "Řekl jsem všechno, co jsem měl na srdci, otázky komise byly nad mé očekávání," uvedl Šlachta, který od policie odešel, protože nesouhlasí s plánovanou reformou. Na dotaz novinářů také uvedl, že zatím nedostal nabídku, aby pokračoval v práci ve státních službách. Žalobce Ištvan před poslanci mluvil zhruba tři a půl hodiny. Předseda komise Pavel Blažek (ODS) nechtěl hodnotit, jak moc jsou získané informace zásadní. Na jednání ale podle něj zazněly závažné informace a vyvrátily se i některé drby a fámy. "Komise má přijít s tím, co vedlo politiky k tomu, aby policii reorganizovali tak, jak ji reorganizovali, a jestli je to politicky správné, nebo není," řekl novinářům Blažek. 

Muzeum medoviny přiblíží historii nejstaršího nápoje s alkoholem

29-07-2016 01:30 | Zdeňka Kuchyňová

Historii údajně nejstarší formy kvašeného alkoholického nápoje vyráběného z medu, vody a kvasu přiblíží pražské Muzeum medoviny. Expozice o historii a výrobě medovin by v ulici Na Zderaze měla být otevřena v září. "Chci dát zájemcům možnost ochutnat různé druhy medoviny z celého světa," řekl ČTK zakladatel muzea Jiří Pouček. Koncept Muzea medoviny je v České republice a pravděpodobně i v Evropě podle Poučka unikátem. "Podobnou specializovanou prodejnu medovin s muzeem jsme našli zatím nejblíže v americkém Portlandu," uvedl. Dodal, že neplatí mýtus o medovině jako sladkém nápoji. Nabídka totiž zahrnuje od přírodních medovin přes bylinkové, kořeněné, až po ovocné medoviny, takzvané melomely.

Výroba medoviny je doložena už v nejstarších kulturách. Jak připravit medovinu věděli už starověcí Sumerové ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Alkoholické nápoje z medu byly dobře známy i indiánům ve Střední a Jižní Americe v době ještě před vyloděním Španělů. Na území Česka se medovina hojně užívala v období říše Velkomoravské. 

Vimperský historik objevil renesanční štít uloupený nacisty

29-07-2016 01:29 | Zdeňka Kuchyňová

Vimperský historik Ladislav Čepička objevil při svém výzkumu ve sbírkách muzea ve Filadelfii renesanční štít, který za druhé světové války uloupili nacisté ze středočeského zámku Konopiště. Štít pochází z 30. let 16. století, podobný předmět se podle Čepičky v aukční síni Christie's v New Yorku vydražil za více než 600.000 dolarů (asi 14,5 milionu korun). Čepička chce usilovat o to, aby se předmět vrátil do ČR. Autorem výzdoby štítu je podle Čepičky italský malíř Girolamo da Treviso. Štít je vyrobený ze dřeva, potažený kůží a na přední straně má zlacenou olejomalbu, která zobrazuje vojenské dobývání města. Na zadní straně jsou výjevy ozbrojených jezdců.

Cesta, kterou se v 20. století dostal z Konopiště až do Muzea umění ve Filadelfii, je složitá. Nacisté za války založili v Praze vojenské muzeum, které mělo za úkol soustředit vojenské, historické památky z území tehdejšího protektorátu. Některé z předmětů, zejména ty z konopišťské, roudnické a opočenské sbírky, ale podle Čepičky skončily ve Vídni. Byly vybrány osobním Hitlerovým zmocněncem pro Hitlerovo připravované muzeum v Linci. Po válce se štít dostal do Ameriky. "Na konci války štít někdo (ve Vídni) zřejmě zcizil a dostal se do americké sbírky," uvedl Čepička. 

Budoucí učitelky mateřských škol se málo učí logopedii a pracovat s nadanými dětmi

29-07-2016 01:28 | Zdeňka Kuchyňová

Budoucí učitelky mateřských škol se na středních školách většinou jen okrajově učí logopedickou prevenci, kritizuje Česká školní inspekce (ČŠI). Školy je také málo připravují na práci s nadanými dětmi, což inspektoři v konceptu společného vzdělávání považují za "alarmující". Uvedli to v hodnocení vzdělávání na středních školách s pedagogickými obory, které zveřejnila inspekce na webu.

Od loňského listopadu do letošního května inspektoři navštívili 42 středních škol s pedagogickými obory. Zaměřili se především na školy připravující budoucí učitelky mateřských škol. Logopedická prevence je většinou součástí obsahu vzdělávání jen okrajově. Podle inspekce se to nepříznivě odráží na úrovni řečových schopností dětí, protože právě logopedické vady jsou nejčastějším důvodem pro odklad nástupu do školy. V mateřských školách aktuálně působí téměř 31.000 pedagogů, mezi nimiž je 99 procent žen. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

červenec 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

červen 2016

PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace