Zprávy Ministři vnitra V4 opět odmítli kvóty, prosazují funkční hotspoty

19-01-2016 14:50 | Martina Bílá

Ministři vnitra zemí visegrádské čtyřky (V4) ve společném memorandu opět odmítli povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků. Na tiskové konferenci po společném jednání v Praze to řekl český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). V boji proti nelegální migraci je podle V4 prioritní naplnit závazek na spuštění funkčních záchytných center na vnější hranici EU. Tyto takzvané hotspoty prý musí být zároveň detenčními zařízeními - uprchlíci by je neměli opustit, dokud nebude ověřena jejich totožnost.

"Tyto hotspoty musí fungovat ve formátu detenčního zařízení, kde budou migranti omezeni na pohybu a svobodě, než budou prověření," řekl Chovanec. Toto stanovisko potvrdil také jeho slovenský protějšek Robert Kaliňák. "Bojovat proti nelegální migraci bez toho, abyste je měli v detenčních zařízeních je nemožné," uvedl. Kaliňák také upozornil, že hotspoty by měly zabránit případům, kdy jsou uprchlíci zaregistrování na různých místech pod různými identitami, nebo kdy nejsou registrováni vůbec. Zároveň by se mělo snížit riziko zneužití falešných syrských pasů. Ministři vnitra visegrádské čtyřky na dnešním jednání dali jednoznačně najevo, že v otázce migrace budou jejich země v budoucnu postupovat jednotně. Kromě funkčních hotspotů budou Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko podporovat také vznik společné evropské pohraniční stráže.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Chovanec předložil ministrům zprávu o reorganizaci policie

27-06-2016 17:00 | Milena Štráfeldová

Ministr vnitra Milan Chovanec předložil na pondělním jednání vlády zprávu o reorganizaci policie. Jeho stranický kolega a šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček na schůzi vlády ocenil, že debata kolem změn ve sboru se dostává do věcné roviny. ANO, které má vůči reorganizaci vážné výhrady, by bylo raději, kdyby se postup změn zvolnil. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Při projednávání byli přítomni i policejní prezident Tomáš Tuhý a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Poslanci nyní uvažují o zřízení vyšetřovací komise k reorganizaci. 

Sport

27-06-2016 16:55 aktualizováno | Milena Štráfeldová

Další působení trenéra Pavla Vrby u české fotbalové reprezentace je nejisté. Kouč národního týmu jedná s ruskou Machačkalou, která chce využít výstupní klauzuli ve Vrbově smlouvě. V tiskové zprávě o tom informovala Fotbalová asociace ČR. Vrba je u národního týmu od prosince 2013, kdy přišel z Plzně. S reprezentací vyhrál kvalifikační skupinu o postup na mistrovství Evropy, tam však ve třech zápasech získal jediný bod za remízu s Chorvatskem a jeho výběr nepostoupil do play off.

Tenistka Petra Kvitová se krátce před startem oblíbeného Wimbledonu vrátila do první desítky světového žebříčku. Tomáš Berdych je devátý.

Po sobotním finále v Eastbourne zahájí Karolína Plíšková tenisový grandslam Wimbledon hned v první hrací den. V Londýně se v pondělí představí ještě tři další čeští zástupci, hrát budou i Lukáš Rosol, Denisa Allertová a Lucie Šafářová.

Na olympijských hrách v Riu de Janeiro budou českou silniční cyklistiku reprezentovat Jan Bárta, Leopold König, Zdeněk Štybar a Petr Vakoč. Pozice lídra týmu připadne Königovi. Nominace byla oznámena bezprostředně po skončení národního šampionátu v Kyjově.

Až ve třiceti letech získal první domácí titul mezi seniory cyklista Roman Kreuziger. Přestože dlouhodobě patří mezi nejužší českou špičku, musel si na něj počkat až do Kyjova. Triumf byl však o to větší, že za sebou nechal i slovenskou superhvězdu Petera Sagana.

Rekordních 52 českých atletů pojede na ME v Amsterdamu (6.-10. července). V nominaci je 32 mužů a 20 žen. Kvůli zranění chybí sedmibojařka Klučinová.

Draci Brno potvrdili roli favoritů a v domácím prostředí vyhráli baseballový Pohár federace. Ve finálovém duelu porazili švédský celek Sölvesborg Firehawks 7:0. Tímto výsledkem vybojovali postup do příštího ročníku druhého nejvyššího evropského Poháru CEB, kde bude mít český baseball dvě místa. Jedno má po sestupu Kotlářky z prestižního Poháru mistrů.

Čeští basketbalisté v přípravném utkání před olympijskou kvalifikací prohráli v Chorvatsku 69:90. V oslabené sestavě se jim nedařilo zastavit hvězdy soupeře. Příjemným překvapením byl výkon reprezentačního novice Tomáše Kyzlinka, který dal 18 bodů a byl nejlepším střelcem utkání. Výrazně tak zabojoval o konečnou nominaci.

České basketbalisty čeká tento týden závěrečná fáze přípravy na kvalifikaci na olympijské hry. Před sobotním odjezdem do Bělehradu, kde se turnaj uskuteční, se ještě třikrát představí fanouškům v Praze. Kromě dvou zápasů s Tuniskem a Mexikem na Královce rovněž v úterý zavítají na Náměstí Republiky, kde proběhne i autogramiáda. 

Vítkovice se loni propadly do ztráty 82 milionů Kč

27-06-2016 16:30 | Milena Štráfeldová

Strojírenské Vítkovice se v loňském roce dostaly do konsolidované ztráty 82,25 milionu korun. V roce 2014 přitom konsolidační celek vytvořil zisk 342,13 milionu korun. Vítkovice ale loni celkem o 621 milionů korun zvýšily rezervy a opravné položky a měly provozní zisk. Hospodářské výsledky v pondělí schválila valná hromada mateřské společnosti Vítkovice, a. s. Akcionáři rovněž schválili podmínky, za nichž si skupina bude moci vzít od čtyř bank syndikovaný úvěr ve výši 6,837 miliardy korun. 

ČR poskytne Sýrii 195 milionů korun na obnovu země

27-06-2016 13:57 | Milena Štráfeldová

Česko poskytne Sýrii do roku 2019 celkem 195 milionů korun na humanitární, rozvojovou a rekonstrukční pomoc. Plán pomoci schválila vláda, informoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pomoc by se měla zaměřit mimo jiné na podporu vzdělávání či obnovu zdravotnických, vzdělávacích a sociálních zařízení. ČR poskytuje v souvislosti s konfliktem v Sýrii průběžně peníze na humanitární pomoc. Podle ministerstva zahraničí jsou však tyto prostředky nedostatečné. Proto navrhlo uvolnění dalších financí, které mají zmírnit důsledky mnohaletého konfliktu a zmírnit migrační vlnu. 

V čele akreditačního úřadu bude Labík

27-06-2016 13:54 | Milena Štráfeldová

Vláda jmenovala dosavadního předsedu Kontrolní rady Grantové agentury Stanislava Labíka do čela nového akreditačního orgánu pro vysoké školy. Současně jmenovala i další členy Národního akreditačního úřadu (NAÚ). Na rozdíl od končící Akreditační komise bude mít národní úřad rozhodovací pravomoc, nebude jen dávat doporučení ministerstvu školství. Fungovat začne úřad od září, řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). V souvislosti s ukončením práce Akreditační komise poděkovala její předsedkyni Vladimíře Dvořákové. 

Ztohoven rozstříhali Zemanovu standartu na tisíc kousků

27-06-2016 13:51 | Milena Štráfeldová

Členové skupiny Ztohoven rozstříhali prezidentskou standartu, která se údajně ztratila při akci červených trenýrek, na 1152 kousků. Ty podle členů skupiny dostane stejný počet náhodně vybraných lidí v Česku poštou. Píše o tom server Aktuálně.cz. Skupina Ztohoven vyvěsila červené trenýrky na Pražském hradě místo prezidentské standarty loni na podzim, o standartě tvrdila, že uletěla. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček rozstříhání standarty ostře odsoudil. Případem červených trenýrek se začne ve středu zabývat soud. Trojice umělců čelí obžalobě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci. Hrozí jim až tři roky vězení. 

Majetková přiznání zatím podala zhruba třetina poslanců

27-06-2016 12:14 | Milena Štráfeldová

Majetková přiznání za loňský zatím podala zatím zhruba třetina poslanců. V registru dolní komory byla v pondělí dopoledne oznámení sedmi desítek poslanců. Ostatní mají čas na odeslání formulářů podle zákona do čtvrtka. Poslanci a další funkcionáři musejí podávat majetkové přiznání za předchozí rok vždy do konce června. Členové sněmovního výboru kontrolují přiznání jen po formální stránce. Nezkoumají, zda je politici sepsali pravdivě. Kvůli nedodanému nebo špatně vyplněnému prohlášení může výbor podat podnět obecnímu úřadu v místě poslancova bydliště, sám zákonodárce postihnout nemůže. Případný postih od úřadu může dosáhnout až 50.000 korun. 

Do sportu půjde příští rok víc peněz

27-06-2016 12:11 | Milena Štráfeldová

Příští rok vzrostou výdaje státu, obcí a krajů na sport z letošních 3,7 miliardy korun na šest miliard korun. Vláda přijala koncepci rozvoje sportu do roku 2025, která počítá s postupným navyšováním financí a větším zapojením dětí do sportu. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka. Zvýšením výdajů veřejných rozpočtů na sport by chtěla vláda snížit náklady na sportování z rodinných rozpočtů, aby mohlo sportovat co nejvíce dětí. Do roku 2020 by na sport měly směřovat všechny výnosy z loterií a hazardu. Cílem je dosáhnout toho, aby výdaje na sport činily do roku 2020 jedno procento ze státního rozpočtu. Loni to byly 0,3 procenta. 

Concentus Moraviae vyvrcholí premiérou nového orchestru

27-06-2016 12:08 | Milena Štráfeldová

Na závěrečném koncertu festivalu Concentus Moraviae, který proběhne 28. června na zámku v Moravském Krumlově, vystoupí v premiéře nově založený Komorní orchestr České filharmonie (ČF). Těleso, v němž účinkují přední hráči ČF, založil ředitel ČF David Mareček. Krumlovský koncert se uskuteční pod vedením houslisty a koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka. Letošní ročník Concentus Moraviae nabídl 35 koncertů v historických prostorách i modernějších sálech 21 měst jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska. Celkem více než 10.000 diváků vidělo 22 kvartetních souborů, včetně sedmi zahraničních, které vzdaly v čele s rezidenčním Pavel Haas Quartet. 

V4 v Praze: Brexit nezastaví vývoj EU

27-06-2016 12:05 | Milena Štráfeldová

Odchod Británie nezastaví vývoj Evropské unie. Po jednání ministrů zahraničí V4 se šéfy francouzské a německé diplomacie v Praze to řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Špatnou odpovědí na situaci po britském referendu o vystoupení z unie by podle něj byla překotná integrace i předstírání, že se nic nestalo. Ministři se podle Zaorálka shodli, že řešení důsledků referenda musejí evropské země hledat společně. Klíčovou otázkou je vytvoření nového vztahu s Británií. Druhou klíčovou oblastí je budoucnost zbývajících států v EU. Unie by se měla soustředit na projekty, které mají praktické dopady na život lidí, dodal Zaorálek. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

červen 2016

PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

duben 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace