Zprávy Hodnota nových veřejných zakázek ve stavebnictví klesla o třetinu

15-11-2015 10:19 | Martina Bílá

Hodnota nově vypsaných veřejných zakázek ve stavebnictví v ČR ke konci října meziročně klesla o 34,6 procenta, z toho v pozemním stavitelství o 49,7 procenta a u zakázek na inženýrské stavby o 28,4 procenta. Počet těchto zakázek se meziročně snížil celkově o 32,1 procenta. Vyplývá to z analýzy inženýrské a poradenské společnosti ÚRS. "Je to dáno především úbytkem nově vypisovaných zakázek spolufinancovaných z prostředků EU spojeného s přechodem na nové finanční období," uvedl ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Zdeněk Kunc.

Za prvních deset měsíců letošního roku získali stavaři od veřejné správy 5842 zakázek (tzv. zadané stavební zakázky) za 113,24 miliardy korun.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Někteří ministři si dnes vyjednali více peněz pro své kapitoly

28-07-2016 17:14 | Zdeňka Kuchyňová

Někteří ministři si dnes při jednání o rozpočtu na příští rok na ministerstvu financí vyjednali více peněz pro své kapitoly. S navýšením mohou už nyní počítat ministerstva spravedlnosti, školství, kultury a životního prostředí. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) ale i nadále přetrvává velký rozdíl mezi požadavky resortů a možnostmi rozpočtu především u kultury, místního rozvoje, spravedlnosti a školství. Naopak konečná shoda je podle něj u obrany a životního prostředí. Předpokládá, že spokojen bude také ministr zdravotnictví a vicepremiér pro vědu a výzkum. Na ministerstvo financí dnes přišlo žádat peníze navíc šest ministrů.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) po jednání řekl, že se se šéfem státní pokladny dohodl na navýšení rozpočtu svého resortu o 650 milionů korun. Pelikán původně požadoval navíc dvě miliardy. Peníze chce využít na růst platů a zvýšení počtu pracovníků v justici a Vězeňské službě. Chystá se také projekt, jehož cílem je technicky vybavit všechny soudní síně tak, aby soudy mohly plnit svou povinnost nahrávat jednání. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) dostala navíc 350 milionů korun na navýšení kapacit škol kolem Prahy. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) dostal přislíbeno 200 milionů korun na mzdy pracovníků příspěvkových organizací. Především na projekty zaměřené na boj se suchem vyjednal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) navýšení rozpočtu svého resortu o 100 milionů korun. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) potřebují podle Babiše část peněz už letos. Šlechtová podle šéfa hnutí ANO "nutně potřebuje" dvě miliardy korun na spolufinancování evropských fondů. Celkově si ministryně dnes řekla o pět miliard navíc s tím, že ustoupí maximálně o 30 procent. Jurečka, podle kterého byl celkový rozpor ve výši dvou miliard korun, po jednání uvedl, že mu v rozpočtu jeho kapitoly stále chybí 1,2 miliardy korun. 

Na železnici zemřelo v pololetí 110 lidí, o desetinu víc než loni

28-07-2016 15:14 | Zdeňka Kuchyňová

Při nehodách na železnici zemřelo v prvním pololetí letošního roku 110 lidí, meziročně zhruba o desetinu více. Počet obětí nehod na přejezdech vzrostl více než dvojnásobně, úmrtí po srážkách s lidmi jinde na tratích bylo zhruba stejně jako loni. Vyplývá to z údajů, které dnes na svém webu zveřejnila Drážní inspekce. Nehody na přejezdech si loni vyžádaly 9 životů, letos 21. Zemřelých na železničních přejezdech prudce přibylo navzdory tomu, že počet nehod stoupl proti loňsku jenom o čtyři na 82. Třeba letos v lednu a březnu skončila tragicky zhruba každá druhá srážka na přejezdu. Obětí srážek na železnici mimo přejezdy ubylo z loňských 90 na letošních 89. "V naprosté většině nehod byla odpovědnost na straně řidičů," doplnil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. 

Vězni ve Stráži pod Ralskem se starají o včely

28-07-2016 15:07 | Zdeňka Kuchyňová

Odsouzení ve věznici ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku se mohou nově starat o včely. Zatím jde o vzdělávací aktivitu, která by ale časem mohla přinést i zisk. Při zahájení projektu to dnes řekl ředitel strážské věznice Ladislav Blahník. Projekt souvisí s novou celostátní koncepcí vězeňské služby. "V jejím rámci plánujeme, že se vězni budou starat o domácí zvířata. Slibujeme si od toho získání pracovních návyků, různých dovedností i korekci jejich chování," řekl novinářům generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal. Počítá s tím, že v říjnu začne ještě jeden obdobný projekt, což bude chov daňků v Jiřici. Nyní se tam buduje obora. 

Na Šumavě by za dva roky mohly vyrůst domy nezávislé na okolí

28-07-2016 15:00 | Zdeňka Kuchyňová

Dva vítěze má soutěž pro studenty architektury, v níž měli hledat podobu ostrovního domu, tedy stavby zcela nezávislé na připojení k inženýrským sítím. Snahou organizátorů soutěže je ukázat, jak je možné stavět šetrně a v souladu s přírodou. Dvě samostatné apartmánové jednotky by měly stát v šumavské obci Kramolín a měly by sloužit příležitostnému ubytování. Jako vítězné porota vybrala návrhy Vojtěcha Lichého, který navrhl dva ve vzduchu jakoby plovoucí černé boxy stojící na pokraji lesa a s velkými prosklenými průhledy do krajiny, a Daniela Brýdy, který pracuje s tradičnější formou domu se sedlovou střechou. Příslušná povolení od úřadů již organizátoři vyřizovali během soutěže. Záměrem je kromě propagace udržitelné architektury nabídnout lidem možnost vyzkoušet si bydlení v takovém domě. Ukázat, že šetrný životní styl nemusí znamenat nutně omezení. 

Odbory jihomoravských záchranářů vyhlásily stávkovou pohotovost

28-07-2016 13:44 | Zdeňka Kuchyňová

Odbory jihomoravských záchranářů dnes vyhlásily stávkovou pohotovost. Podpisem ji podpořila asi polovina z více než 500 zaměstnanců krajské záchranné služby. Nesouhlasí s kroky vedení organizace, kvůli nimž odešlo za dva roky asi 20 lékařů. Podle lékařky Jolanty Mácové lékařům vadí zrušení šesti výjezdových posádek s lékařem a přehnaná kontrola inspektorů provozu. Podle Mácové, která po 12 letech u jihomoravské záchranky končí a odchází pracovat do jiného kraje, inspektoři například u lékařů kontrolují, zda mají při zásahu řádně zavázané tkaničky, zda mají na základně bílé pantofle, jestli mají v potřebných situacích helmu na hlavě nebo jestli nosí při zásazích všechno potřebné oblečení. "Lékaři mají už tak stresující práci, na kterou se musejí soustředit. Není dobré, že se mají soustředit i na to, jestli ve 35 stupňových vedrech mají podle předpisu na sobě bundu," doplnila lékařka Eva Freyová. Kraj jako zřizovatel bude se záchranáři jednat. Vedení jihomoravské záchranné služby vydalo prohlášení, ve kterém píše, že vyhlášení stávkové pohotovosti je vyvrcholením více než jeden a půl roku trvající kampaně některých zaměstnanců, kteří jsou členy odborů. 

Znojmo bude mít příští týden první dva tzv. kameny zmizelých

28-07-2016 13:41 | Zdeňka Kuchyňová

Znojmo bude mít příští týden své první kameny zmizelých, neboli z němčiny Stolpersteine, které v Evropě připomínají obyvatele židovského původu odvlečené za druhé světové války do koncentračních táborů. Ve Znojmě půjde o dva kameny, které připomenou Irenu Weinbergerovou a jejího syna Jiřího, kteří patřili k významné znojemské průmyslnické rodině, uvedl v tiskové zprávě Jiří Kacetl za Okrašlovací spolek ve Znojmě a Jihomoravské muzeum ve Znojmě, které instalaci mosazných kostek iniciovaly. Položení se 4. srpna zúčastní autor kamenů, berlínský umělec Gunter Demnig, který jich položil už více než 56.000 v 19 zemích.

Ve Znojmě žilo před druhou světovou válkou na 700 Židů, což bylo 2,5 procenta obyvatel města. Irena Weinbergerová byla snachou zakladatele továrny Alfreda, na začátku války byla již vdovou a zůstala ve městě s malým synem Jiřím Alexandrem, zatímco většina rodiny uprchla před nacistickým pronásledováním již v září 1938. Tito dva utekli až po mnichovském záboru a ukrývali se v Praze. "Před deportací do Terezína se pokusili utéct přes Slovensko a dále do Maďarska. Zde však jejich stopa v roce 1942 končí a po válce je prohlásili za mrtvé," přiblížil Kacetl osudy rodiny Weinbergerových. Potomci rodiny dnes žijí v USA a někteří z nich se položení kamenů zúčastní. 

Česká firma přináší konopí zpět do tuzemské textilní produkce

28-07-2016 13:39 | Zdeňka Kuchyňová

O návrat konopí do českého textilního průmyslu se pokouší česká firma, která z této široce využitelné rostliny vyrábí nejen oděvy, ale i tenisky. "Je to návrat k tradici. V české a moravské lidové kultuře bylo konopí vždy hlavním zdrojem přádného textilního vlákna. Bylo tomu tak až do konce 19. století, než se rozšířila bavlna," řekl ČTK Tomáš Rohal, zakladatel firmy Bohempia. Pevnost konopného vlákna dokládá i historie a jeho používání při výrobě knižního papíru - středověké rukopisy dodnes přežily i díky kombinaci dřeva a konopí při výrobě papíru pro ně. 

STEM: Češi ze světových osobností hodnotí nejlépe papeže a Fica

28-07-2016 13:36 | Zdeňka Kuchyňová

Češi ze světových osobností hodnotí nejlépe papeže Františka a slovenského premiéra Roberta Fica. Na oba mají příznivý názor více než dvě třetiny obyvatel Česka, vyplývá z červnového průzkumu agentury STEM. Nejhorší hodnocení naopak dostala německá kancléřka Angela Merkelová s podporou méně než pětiny Čechů. Papež i německá kancléřka dlouhodobě shodně vyzývají k pomoci uprchlíkům. Podle průzkumů STEM Češi zřejmě zareagovali na přístup kancléřky k migraci negativně, protože ještě v roce 2013 měla podporu 72 procent obyvatel Česka, kdežto loni po nárůstu počtu přicházejících uprchlíků již jen 24 procent a letos 18 procent. Nízkou podporu, 19 procent, má také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který je podobně jako Merkelová kritizován v souvislosti s řešením uprchlické krize. Ovšem velká část dotázaných, celkem 40 procent, uvedla, že vůbec neví, kdo Juncker je. 

Zvyšuje se podíl online hazardu, prevence a léčby je stále málo

28-07-2016 13:35 | Zdeňka Kuchyňová

Novým fenoménem je nárůst online hazardu, upozornil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil při dnešní prezentaci výroční zprávy o hazardním hraní za rok 2015. Roste počet mladistvých, kteří mají s hrami na internetu zkušenosti. Regulace hazardu bez podpory prevence a léčby nestačí, doplnil. Zatímco počet heren klesá, roste počet různých her na internetu. A to nejen kurzových sázek, ale také aplikací podobných výherním automatům. V Česku je podle posledních odhadů asi 50.000 až 100.000 patologických hráčů, což je podobný počet jako uživatelů nelegálních drog. "Nedaří se příliš dostávat tyto lidi do léčby. Ve srovnání s uživateli drog přibližně desetina přijde do léčby, asi 3000 lidí. 

Lékaři a sestry by se mohli dočkat zvyšování platů po tři roky

28-07-2016 11:15 | Zdeňka Kuchyňová

Vláda plánuje navýšit platy lékařů a sester o deset procent tři roky po sobě. Novinářům to dnes při návštěvě znojemské nemocnice řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj je navýšení mzdy domluveno pro příští rok. V dalších dvou letech na to vláda bude hledat peníze. Podle Sobotky se od ledna roku 2017 dotkne desetiprocentní navýšení všech nemocnic, kde se odměňuje podle tarifních tabulek. Dodal, že navýšení platů by měly nemocnicím umožnit navýšení úhrady ze zdravotního pojištění. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

červenec 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

červen 2016

PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace