Zprávy Francouzský prezident Hollande přijel do Prahy

30-11-2016 16:40 aktualizováno | Milena Štráfeldová

Francouzský prezident François Hollande ve středu přijel na návštěvu Česka. Tu musel v červenci dvakrát odvolat kvůli teroristickým útokům v Nice a v Normandii. V Praze se sešel s prezidentem Milošem Zemanem a s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Jednali o situaci v Evropské unii, teroristické hrozbě i bilaterálních tématech. Zeman se s Hollandem dohodli, že otázku minimální mzdy českých řidičů kamionů, kteří jezdí přes Francii, projednají ministři průmyslu a obchodu.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Přebytek letošního rozpočtu chce MF využít na snížení dluhu

02-12-2016 16:26 | Zdeňka Kuchyňová

Případný přebytek státního rozpočtu za letošní rok navrhne ministerstvo financí využít na snížení státního dluhu. Využití peněz ovšem musí schválit Poslanecká sněmovna v rámci projednání návrhu státního závěrečného účtu. Vláda jej musí poslancům předložit vždy do dubna následujícího roku. Na celý letošní rok je schválen státní rozpočet se schodkem 70 miliard korun. Ke konci listopadu ovšem hospodařil stát s přebytkem 55,5 miliardy korun a ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že není pochyb o tom, že na konci roku bude mít ČR nejlepší výsledek státního rozpočtu za posledních dvacet let. ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy byl přebytek 10,4 miliardy korun. 

Sport

02-12-2016 14:59 | Zdeňka Kuchyňová

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála i třetí závod Světového poháru na trati 3000 metrů a upevnila si vedení v seriálu, kterému kraluje již jedenáctou sezonu. V Astaně porazila druhou Annu Jurakovou z Ruska téměř o sekundu, třetí skončila Miho Takagiová z Japonska. Trojnásobná olympijská vítězka měla před startem v Kazachstánu menší problémy s otékajícím pravým kolenem, na jejím výkonu se to ale viditelně neprojevilo. Po úvodní dvoustovce byla sedmá, po 600 metrech již druhá a na metě 1400 metrů se dostala do čela. Ve druhé polovině trati již jen mírně zvyšovala náskok.

Čeští sdruženáři Ondřej Pažout, Jan Vytrval, Miroslav Dvořák a Tomáš Portyk skončili sedmí v závodu družstev Světového poháru v Lillehammeru. Za vítěznými Němci zaostali o dvě minuty a 42 sekund. Na můstku se nejvíce dařilo Dvořákovi, naopak trochu za svým očekáváním zůstal Portyk. 

Rožnovský skanzen má novou expozici o odívání na Valašsku

02-12-2016 13:44 | Zdeňka Kuchyňová

Novou stálou expozici mapující tradiční odívání na Valašsku dokončilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Je to jedna z největších výstav v historii muzea a bude to jedna z největších expozic textilu v republice, řekl ČTK ředitel muzea Jindřich Ondruš. Textilní sbírka obsahuje asi 20.000 kusů, výstava jich představuje asi tisícovku, zbytek je zdigitalizován a odborníci i veřejnost si exponáty mohou prohlédnout v online katalogu na internetu. Nejstarší kusy ve sbírce pocházejí z 18. století. Veřejnosti se expozice poprvé otevře v neděli.

K nejvzácnějším kusům patří modře vyšívaný středový pás z takzvané úvodnice. Je to plachta sešitá z několika pruhů, ve středu má vyšívaný pás. Nevěsta ji dostávala od kmotry, nosila ji při výjimečných okamžicích, ženy se v nich nechávaly také pochovat. Pás se nám podařilo získat před deseti lety. "Jeho jedinečnost spočívá v tom, že je vyšívaný modrým hedvábím. Máme doloženo, že většina valašských úvodnic byla vyšívána modrým hedvábím, ale postupem času toto hedvábí barvu ztrácelo, takže většina úvodnic uchovaných nejen v našem muzeu, ale i ve sbírkách ostatních muzeí v republice, má tu výšivku slámově žlutou," řekla ČTK autorka výstavy Lenka Drápalová. Nejstarším vystaveným objektem jsou rukávce, které mají na límci vyšitou dataci z roku 1828. 

Stát asi nebude platit svým podnikům újmy kvůli ochraně přírody

02-12-2016 13:35 | Zdeňka Kuchyňová

Stát už zřejmě nebude platit státním organizacím mnohamilionová odškodnění za to, že je při hospodaření omezuje ochrana přírody. Novelu zákona o ochraně přírody, jež tyto platby ruší, schválila Sněmovna. Předloha přečkala návrh zemědělského výboru na zamítnutí a míří k projednání do Senátu. Újma, kterou by mohly požadovat státní instituce spravující státní pozemky po státu, může dosahovat podle vyčíslení až 350 milionů korun ročně. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je nelogické, když stát platí vlastně sám sobě a navíc subjektům, které mají v zakládající listině zájem na ochraně přírody. Kritici poukazovali na to, že předloha zakládá nerovnost vlastnictví. Zazněly i obavy z toho, že nynější novela může v budoucnu otevřít prostor pro vyloučení úhrady škody i soukromým vlastníkům. 

Ve Středočeském kraji a v Praze pojede od nového řádu více vlaků

02-12-2016 13:32 | Zdeňka Kuchyňová

Ve Středočeském kraji přibude od nového jízdního řádu 4,9 procenta železničních spojů, v hlavním městě Praze pak 5,5 procenta. Nejvýznamnějšími změnami je rozšíření provozu na tratích do Berouna, Benešova, Kolína a do Kralup nad Vltavou. Celkem bude v Praze a ve Středočeském kraji vypravováno 2186 spojů denně. Řekl to ředitel regionálního obchodního centra Českých drah Alois Kašpar. Nový jízdní řád na železnici začne platit 11. prosince. Pražská aglomerace představuje 20 až 25 procent podílu na všech vlakových přepravách v Česku, denně vlaky na tomto území využije přes 120.000 lidí. 

Sněmovna zamítla návrh KSČM na zrušení zákazu dodávek do Íránu

02-12-2016 13:25 | Zdeňka Kuchyňová

Sněmovna zamítla návrh poslanců KSČM na zrušení zákona z roku 2000 o zákazu dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu v íránském Búšehru. Pro schválení návrhu na zrušení zákona chybělo 12 hlasů, proti hlasovali poslanci KDU-ČSL, hnutí ANO i pravicová opozice. Ve Sněmovně však leží stejný návrh, který předložila současná koaliční vláda, jeho projednávání na řadu ale ještě nepřišlo. Poslanci KSČM ve svém návrhu argumentovali tím, že zákon je neaktuální, protože elektrárna je hotová a žádné české podniky už nemohou své případné dodávky uskutečnit. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik zdůrazňoval, že zrušení zákazu znamená šanci pro návrat na světové trhy. Zrušení zákazu dodávek do Búšehru podpořil i ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj se zákon z roku 2000 dávno přežil. 

Sobotka: Jednání o mzdách v Aholdu budou pokračovat

02-12-2016 13:22 | Zdeňka Kuchyňová

Odboráři Aholdu se na jednání se zaměstnavateli na konkrétním řešení růstu mezd nedohodli. Obě strany ale projevily dobrou vůli, řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se jednání také účastnil. Zástupci zaměstnavatelů už v minulém týdnu uvedli, že by mzdy v příštím roce u provozních zaměstnanců mohly vzrůst v průměru o 8,5 procenta, pro rok 2018 o dalších sedm procent. Odboráři chtějí letos přidat jednorázově 1000 korun a v příštím roce požadují sedmiprocentní zvýšení mezd. "Společnost Ahold signalizovala, že je ochotná se vrátit k určitému dorovnání zaměstnancům za rok 2016. Neřešili jsme detaily," dodal předseda vlády. Prohlásil, že je rád, že sociální dialog bude pokračovat. Již dříve jednal s nizozemským velvyslancem, který by měl informovat vedení mateřské společnosti Ahold o výši mezd, které firma vyplácí zaměstnancům v Česku. Současné platy dosahují poloviny průměrné mzdy v Česku a jsou podle odborů o málo vyšší, než je minimální mzda 9900 korun. Platy na obdobných pozicích v rámci jiných řetězců jsou údajně o zhruba třetinu vyšší. 

Sněmovna schválila pravidla pro národní parky

02-12-2016 13:20 | Zdeňka Kuchyňová

Pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě zřejmě čeká změna. Nejcennější příroda v nich by se měla podle ministerstva životního prostředí více otevřít turistům. Novinky přinese novela o ochraně přírody a krajiny, kterou schválila navzdory sporům Sněmovna. V uplynulých měsících se ve Sněmovně debatovalo zejména o Šumavě. Kritici novely tvrdí, že zasáhne tamní obyvatele, udělá z nich lidi nižší kategorie, případně dokonce donutí odstěhovat se. Zastánci naopak říkali, že norma je kompromisem. Novela přinese podle ministerstva životního prostředí stabilitu, protože stanovené zóny by se nesměly nejméně 15 let měnit, i otevírání národních parků, především Šumavy, šetrné turistice. Vymezí se například klidová území, zóny ochrany přírody, cesty a trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezdu mimo silnice. 

Analytici: Přes zpomalení stoupne HDP za celý rok o 2,5 pct.

02-12-2016 10:06 | Zdeňka Kuchyňová

Údaje o vývoji ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí ukazují podle analytiků oslovených ČTK, že za celý letošní rok ekonomika stoupne o zhruba 2,5 procenta. Příští rok by pak měl růst zrychlit na přibližně 2,7 procenta. Dnešní údaje podle ekonomů nemění celkový obraz vývoje ekonomiky. Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,9 procenta. Šlo tak o nejpomalejší růst za dva a půl roku. "Až na výjimku prudšího propadu průmyslové výroby v létě, který by se do konce roku už neměl opakovat, probíhá zpomalování české ekonomiky letos podle plánu," uvedla analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká. Loňský růst HDP přes čtyři procenta byl podle ní až příliš dobrý na to, aby si ho česká ekonomika mohla dlouhodoběji udržet a byl silně ovlivněn jednorázovými faktory. 

Vídeňský Čech: Zásadních změn se nebojíme, spíš změny atmosféry

02-12-2016 09:54 | Zdeňka Kuchyňová

Obavu ze zásadních změn postoje rakouského státu vůči menšinách po nedělních prezidentských volbách vídeňští Češi nemají, tvrdá kampaň ale polarizovala společnost. Případné vítězství kandidáta Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera by mohlo v zemi posílit radikální názory. V rozhovoru s ČTK to řekl Pavel Rodt, předseda Menšinové rady české a slovenské větve v Rakousku, která zastřešuje činnost většiny českých krajanských spolků ve Vídni. Navzdory obavám z možné radikalizace společnosti, zůstává ale Rodt optimistický. O budoucnost vídeňských Čechů si rozhodně starosti nedělá - ať už nedělní prezidentské volby vyhraje Van der Bellen nebo Hofer.

Rakouských občanů, kteří se hlásí k českému původu je podle posledního sčítání lidu z roku 2001 asi 8000. Podle Rodta jich ale od té doby zřejmě přibylo. Oproti dřívějšku podle něj ve Vídni žije i výrazně více českých občanů, kteří se podílejí na krajanských aktivitách. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

prosinec 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

listopad 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

říjen 2016

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Kompletní archiv

Aktuální relace