Zprávy Důvodem pro odmítnutí vakcíny může být podle ÚS svoboda svědomí

20-01-2016 12:03 | Zdeňka Kuchyňová

Ústavní soud (ÚS) se zastal rodičů z Brněnska pokutovaných za to, že nenechali naočkovat dítě povinnou hexavakcínou. Důvodem pro odmítnutí očkování může být nejen náboženství, což soud uznal již v minulosti, ale v mimořádných případech i svoboda svědomí v širším, sekulárním smyslu. Jde například o situaci, kdy rodiče zaznamenali negativní účinky u jednoho potomka a poté by měli umožnit očkování druhého. V podobných, spíše výjimečných případech může stát upustit od peněžní sankce. Vždy je nutné posuzovat ústavní rozměr a naléhavost důvodů, sílu a trvalost přesvědčení rodičů, stejně jako společenské dopady jejich rozhodnutí, vyplývá z dnešního nálezu ÚS. Prostá pochybnost o prospěšnosti očkování ovšem dostatečným důvodem není.

Nyní se soudci zabývali konkrétní případem a ústavností pokuty, která činila 4000 korun pro každého z rodičů. Rodiče v ústavní stížnosti tvrdili, že očkování odmítli kvůli svému svědomí i s ohledem na zájmy dítěte. Obávali se například autismu jako následku vakcinace. Souvislost sice není vědecky prokázána, matka však podle její právničky vychází z osobní zkušenosti terapeutky autistických dětí.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Soud uložil Šiškovi šest let vězení za zmanipulování zakázky

30-09-2016 16:03 | Martina Bílá

Soud poslal bývalého prvního náměstka ministerstva práce (MPSV) Vladimíra Šišku na šest let do vězení za zmanipulování zakázky na výplatu sociálních dávek ve prospěch firmy Fujitsu Technology. Šiška má také nahradit státu škodu ve výši 282 milionů korun. Druhému obžalovanému, někdejšímu řediteli odboru ministerstva vnitra Miroslavu Dudovi, uložil soud tříletý podmíněný trest. Rozsudek, který vyhověl návrhu státního zástupce, není pravomocný. Muži se proti němu odvolali. 

Zeman na Rhodu hovořil o boji proti IS, přirovnal ho ke kanibalům

30-09-2016 15:48 | Martina Bílá

Český prezident Miloš Zeman označil takzvaný Islámský stát (IS) za "anticivilizaci" a přirovnal ho ke kanibalům, se kterými nelze vést dialog. Na konferenci Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos řekl, že IS je něco jako "sociální rakovina", která se nadále šíří mimo Irák a Sýrii a chce zničit existující civilizace. Zeman vystoupil na konferenci v době, kdy se v Izraeli konal pohřeb bývalého prezidenta a premiéra Šimona Perese, na nějž se sjela řada světových státníků. Zeman zaslal do Izraele kondolenční telegram, adresovaný prezidentovi Reuvenu Rivlinovi. 

Sport

30-09-2016 15:22 | Martina Bílá

Tenistka Petra Kvitová si zahraje o svůj první turnajový titul v sezoně. Bronzová olympijská medailistka z Ria v semifinále deklasovala ve Wu-chanu světovou pětku Rumunku Simonu Halepovou 6:1, 6:2 a v sobotním finále se utká se Slovenkou Dominikou Cibulkovou. 

Prvním místopředsedou vládní rady pro vědu je prorektor MU Dvořák

30-09-2016 15:21 | Martina Bílá

Prvním místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) se stal Petr Dvořák, prorektor Masarykovy univerzity pro výzkum. Nahradí tak Evu Sykovou, která na členství v radě rezignovala začátkem června kvůli kauze léčby kmenovými buňkami. Dalším místopředsedou se stal filozof Pavel Baran, ředitel Filosofického ústavu Akademie věd ČR. Dvořák byl členem předsednictva RVVI. Ve výzkumu se věnuje molekulární biologii a genetice, zejména biologii kmenových buněk. Je rovněž přednostou Biologického ústavu Lékařské fakulty MU v Brně. Baran se zaměřuje na morální a politickou filozofii, působí rovněž ve vedení největší výzkumné instituce v ČR a pracoval v její ekonomické radě. Nyní je tady předsednictvo vládní rady opět kompletní. 

Sportování dětí v oddílech podpoří stát v roce 2017 miliardou Kč

30-09-2016 15:18 | Martina Bílá

Sportování dětí a mládeže v oddílech podpoří stát v roce 2017 miliardou korun, což je trojnásobek letošní částky. O 700 milionů korun vyšší dotaci si rozdělí juniorská i seniorská reprezentace, o 100 milionů korun se zvýší podpora resortních sportovních center. Při jednání Národní rady pro sport o tom informovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Nově bude finanční podpora sportu stanovena na tři roky, což umožní sportovním organizacím plánovat hospodaření. 

V sobotu bude spuštěn registr přestupků, umožní přísnější tresty

30-09-2016 13:08 | Martina Bílá

V sobotu bude spuštěna Centrální evidence přestupků, která má přinést tvrdší postihy recidivistů. Za opakované přestupky bude hrozit vyšší pokuta. Údaje o přestupcích se budou v evidenci uchovávat pět let. Na tiskové konferenci to oznámil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Údaje se do evidence začnou zapisovat od 1. října, přestupky spáchané před tímto termínem v ní uvedené nebudou. Cílem evidence je přísnější a účinnější trestání recidivy vybraných závažnějších druhů přestupků. Podle ředitelky Rejstříku trestů Radky Paulové půjde o přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití a majetku. 

Výstava připomene zřícení ostravského mostu v roce 1886

30-09-2016 12:55 | Martina Bílá

Výstava v Ostravském muzeu nazvaná Osudový okamžik připomene 130 let starou tragickou událost - zřícení řetězového mostu přes řeku Ostravici. V roce 1886 při nehodě zemřeli čtyři lidé a řada dalších utrpěla zranění. Událost připomenou fotografie i zprávy z dobového tisku a k vidění bude model mostu. ČTK to řekla pracovnice muzea Andrea Weglarzyová. Pád řetězového mostu se stal ve své době velkou událostí v celém tehdejším Rakousko-Uhersku. Dnes se již ale o tragédii moc neví. Změnit to má i výstava, která v Ostravském muzeu začne 4. října. "Atmosféru tragédie, která se ve své době stala mediálně velice známou, mohou návštěvníci vstřebat především díky fotografiím zachycujícím most jen několik minut po jeho pádu a zprávám v dobovém tisku," uvedla Weglarzyová. Atraktivní podle ní bude i model samotného mostu. Výstava dále přiblíží některé jiné významné řetězové mosty v Česku. "Neštěstí, ke kterému došlo před 130 lety v Moravské Ostravě nebylo svého druhu jediné. Popis podobných tragických okamžiků při pádu dalších řetězových mostů tak nabídne zajímavé srovnání," doplnila Weglarzyová.

Do vod řeky Ostravice se most zřítil 15. září 1886. V té době přes něj přecházela jednotným krokem jednotka vojáků. Vojáci most, který nebyl dostatečně udržován, rozkmitali. Právě tato kombinace vedla ke zřícení konstrukce. V té chvíli byly na mostě kromě pěších vojáků také čtyři desítky jezdců na koních, šest desítek civilistů, kteří vítali vojáky, a těžký vůz s uhlím. Při nehodě zemřely dvě ženy a dvě děti. Vozy je přimáčkly k zábradlí. 

Sobotka bude ve Švédsku jednat o ekonomice i obraně

30-09-2016 10:50 | Martina Bílá

Premiér Bohuslav Sobotka navštíví 3. a 4. listopadu Švédsko. V severském království bude jednat se svým protějškem Stefanem Löfvenem a dalšími ústavními činiteli především o spolupráci obou zemí v oblasti hospodářství, energetiky či obrany, stranou nezůstanou ani aktuální problémy. Součástí delegace předsedy vlády bude podnikatelská mise složená ze zástupců firem z oblasti energetiky, metalurgie a návazných strojírenských oborů, informoval ČTK mluvčí vlády Martin Ayrer. Česko chce se Švédskem spolupracovat zejména v inovativních oborech, digitálním průmyslu či v energetice. 

Třetí listopadová sobota opět patří Noci divadel

30-09-2016 09:24 | Martina Bílá

Neobvyklé zážitky nabídne i letos Noc divadel, jejíž čtvrtý ročník připadá na sobotu 19. listopadu. Divadla i divadelní soubory po celé České republice se už teď připravují, diváky na řadě míst pozvou do zákulisí a připraví pro ně i něco navíc, řekla ČTK Adéla Vondráková z Institutu umění - Divadelního ústavu, který je koordinátorem akce. Připomněla, že tento největší divadelní svátek svého druhu v Evropě nabídl nejrůznější workshopy, prohlídky, diskuse s herci, scénografy i režiséry a na některých místech i možnost zapojit se do interaktivního představení. "Jednotlivé scény se stále registrují a připravují program. Už nyní je jasné, že tradiční účastníci Noci divadel mezi sebou letos přivítají i několik nových institucí. Za všechny třeba pražské Studio Dva a Černé divadlo Metro, Mezinárodní konzervatoř Praha, Divadlo Radost Brno, Divadelní spolek Jiří z Poděbrad a také Muzeum umění Olomouc - Divadlo hudby," uvedla. 

Hranická propast je s 404 metry nejhlubší zatopenou jeskyní světa

30-09-2016 09:24 | Martina Bílá

Hranická propast na Přerovsku je nejhlubší zatopenou jeskyní na světě. Potvrdil to v úterý výzkum česko-polské expedice, která spustila sondu pomocí robota až do hloubky 404 metrů. Dosavadní rekord držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů. Napsal to magazín The National Geographic, který se na výzkumu podílel. ČTK údaje potvrdil Miroslav Lukáš z České speleologické společnosti Hranický kras, který se výzkumu účastnil. Trasu sondě připravil v zaplavené vápencové propasti polský potápěč Krzysztof Starnawski, který se s ní část cesty potopil. Sondě ve specifickém jeskynním prostředí poskytl co nejlepší výchozí pozici do nejhlubší části jeskyně. Poté už sestupovala sama. "Podařilo se to. Miniponorka dosáhla hloubky 404 metrů, kdy již končil vodicí kabel. Po cestě pořizovala videozáznam. Podle záběrů sestupovala zřejmě po svahu, prostor před robotem se zdál stále otevřený, nevypadalo, že by tam již bylo dno," řekl ČTK Lukáš.

Speleologové zkoumají hloubku propasti již řadu let a hranice postupně posunují. V říjnu 2012 hranici dosavadního zkoumání této lokality posunul Starnawski, který se potopil až do 225 metrů. Při téměř devítihodinovém ponoru pomocí měřicího zařízení zmapoval navíc propast do hloubky 373 metrů. Před dvěma lety se ponořil do hloubky 200 metrů, objevil tunel, kterým protáhl sondu až do hloubky 384 metrů, těsně pod hranicí italské jeskyně. Loni sestoupil do rekordní hloubky potopení 265 metrů. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

září 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

srpen 2016

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

červenec 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace