Zprávy Chládek: České školy se mohou inspirovat Finskem a podpořit slabé

23-04-2013 21:29 | Milena Štráfeldová

Podpora slabých žáků klidně i formou pozitivní diskriminace, větší ohodnocení učitelů a omezení plošného testování - s tímto receptem na zkvalitnění školství v Senátu přišli experti z Finska, jejichž systém vzdělávání patří mezi nejlepší na světě. Senátor Marcel Chládek (ČSSD), který odborníky pozval, navíc upozornil, že k výraznému zlepšení českých škol by nebyla třeba až tak výrazná finanční injekce, Finsko totiž ve výdajích na žáka také patří k podprůměrů zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Finské školy obsazují v mezinárodních srovnáních znalostí žáků dlouhodobě přední příčky. České děti naopak propadají. Jak upozornila poradkyně z Finské národní rady pro vzdělávání Kristiina Volmari, v 70. letech totiž země udělala zásadní reformu, hlavní důraz byl kladen na to, aby žádné dítě nezaostávalo.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Obrana urychleně koupí neprůstřelné vesty pro vojáky v misích

26-07-2016 16:42 | Zdeňka Kuchyňová

Ministerstvo obrany koupí neprůstřelné vesty pro vojáky působící v Afghánistánu. Životnost těch současných za necelý rok vyprší, úřad je proto chce pořídit urychleně přes alianční agenturu NSPA. Za 500 souprav balistických vest zaplatí podle předpokladů 17,5 milionu korun, sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Stejné vesty v Afghánistánu používají američtí vojáci. Ministerstvo v minulosti vypsalo otevřené výběrové řízení na nákup 2291 neprůstřelných vest. Vyhrála ho Česká zbrojovka, vesty loni firma slíbila dodat za 68 milionů korun. Vojáci měli všechny vesty dostat do konce loňského listopadu, dosud se tak ale nestalo. Obě strany se obviňovaly, kdo za zdržení může. Spor nyní řeší správní soud. 

Kardinál Duka odsoudil dnešní násilí přímo v kostele ve Francii

26-07-2016 14:59 | Zdeňka Kuchyňová

Pražský arcibiskup a nejvyšší představitel tuzemské katolické církve kardinál Dominik Duka odsoudil dnešní útok v kostele Saint-Étienne du Rouvray u francouzského města Rouen. Dva ozbrojenci dopoledne zabili faráře a zranili další tři lidi. Vzali celkem pět rukojmích. Podle prezidenta Françoise Hollandea šlo o teroristický čin a jeho aktéři se hlásili k hnutí Islámský stát. Ten se později k činu přihlásil. "Modlím se za věřící z ranní bohoslužby, za jejich život a zdraví," uvedl na webu Duka. Útok odsoudil i Vatikán, který jej označil za barbarský čin. 

Lékař: Domácí testy mohou přispět k posílení zdravotní prevence

26-07-2016 14:54 | Zdeňka Kuchyňová

K posílení zdravotní prevence by podle přednosty Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty UK docenta Bohumila Seiferta měly přispět diagnostické testy, které si lidé mohou udělat doma. Zjistí například, zda klíště, které je kouslo, přenáší lymskou boreliózu. Pravidelně si mohou kontrolovat hladinu cholesterolu, nebo si muži mohou orientačně vyšetřit plodnost. "Domácí laboratorní testování je poměrně revoluční změna," řekl dnes novinářům Seifert. Podle průzkumu výrobce si 42 procent dospělých uvědomuje důležitost svého zdravotního stavu. Domácí testy využívají obdobných metod jako testy laboratorní, přesnost se pohybuje od 94 do 98 procent. "Samozřejmě hodně záleží na interpretaci, výsledky mohou postrašit, je potřeba, aby je člověk potom konzultoval s lékařem," zdůraznil přednosta. 

Ministr Babiš zahájí jednání o rozpočtu s ministerstvy

26-07-2016 14:38 | Zdeňka Kuchyňová

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) zahájí ve čtvrtek jednání o návrhu státního rozpočtu pro příští rok se zástupci jednotlivých ministerstev. Ministerstvo financí navrhuje na příští rok schodek státního rozpočtu 60 miliard korun. Rozpočet počítá s růstem platů učitelů nebo zdravotníků, zvýšením peněz za státní pojištěnce a růstem důchodů. Vláda musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září. 

Senátní slyšení neodstranilo spory o ochranu přírody na Šumavě

26-07-2016 14:37 | Zdeňka Kuchyňová

Slyšení v Senátu dnes neodstranilo spory o podobu ochrany přírody v Národním parku Šumava mezi ekology a místními starosty. Ekologové v petici požadují uzákonit ochranu divoké přírody na polovině rozlohy parku a omezit výstavbu na jeho území. Starostové hájí právo na rozvoj svých obcí. Jaromír Bláha z Hnutí Duha uvedl, že petici ekologů podepsalo už přes 60.000 lidí. Vládní novela podle něj míří dobrým směrem, neboť stanoví ochranu přírody jako prioritní cíl v národních parcích. Měla by také uzákonit, aby přírodě bylo ponecháno nyní alespoň 30 procent plochy parku a do roku 2030 až polovina území parku, uvedl Bláha. Kritici těchto požadavků argumentují tím, že lesy v bezzásahovém území vysychají a že toto území vytváří neprostupnou bariéru pro návštěvníky. 

Film Krycí jméno Holec přijde do kin 22. září

26-07-2016 12:24 | Zdeňka Kuchyňová

Film Krycí jméno Holec na motivy povídky Jana Němce Italská spojka odehrávající se mezi Prahou a Vídní v dramatickém roce 1968 přijde do kin 22. září. Proměnlivá doba, která směřovala k událostem pražského jara i srpnové okupaci, je rámcem pro špionážní drama, jehož hrdinové jsou ve vypjatých okamžicích postaveni před volbu mezi kolaborací a sebedestruktivním hrdinstvím. V hlavních rolích se objeví Kryštof Hádek, Vica Kerekes a Johannes Zeiler, oznámila dnes ČTK Marta Nosková Žurková z distribuční společnosti Falcon. "Fiktivní příběh se opírá o skutečné situace i reálné osoby. Jedním z hlavních hrdinů je rakouský novinář Helmut Zilk, později ředitel rakouské televizní stanice a známý starosta Vídně. Název filmu Krycí jméno Holec vychází ze skutečnosti - pod tímto jménem vedla StB složku Helmuta Zilka. 

Základna v Náměšti by měla mít na obnovu infrastruktury 500 mil.

26-07-2016 12:19 | Zdeňka Kuchyňová

Do roku 2020 by měly na obnovu infrastruktury vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku směřovat investice za více než půl miliardy korun. Při své návštěvě Vysočiny to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přibližně ve stejném roce by měly být ruské vrtulníky nahrazeny dvanácti novými víceúčelovými stroji, dodal předseda vlády. Nové vrtulníky budou podle Sobotky nasazovány nejen v zahraničních misích a při případné obraně republiky, ale například také při záchranných operacích v rámci integrovaného záchranného systému. Další rozvoj náměšťské základny, která je součástí páteřní sítě NATO, je podle premiéra nutný i vzhledem ke zhoršené bezpečnostní situaci ve světě. Přispěje také ke stabilizaci pracovních míst na Třebíčsku. 

Na 6000 křesťanů z Česka zamířilo na dny mládeže v Krakově

26-07-2016 12:18 | Zdeňka Kuchyňová

Na 6000 mladých poutníků z České republiky se vypravilo do polského Krakova, kde začínají Světové dny mládeže. Polovina z mladých českých křesťanů se již v minulých dnech zúčastnila programu v polských diecézích. Na jednu z nejvýznamnějších církevních událostí tohoto léta zavítá také papež František. Pořadatelé předpokládají, že nedělní mše, jíž světové setkání vyvrcholí, by se mohlo zúčastnit až 1,5 milionu lidí. Světové dny mládeže jsou setkáním, které organizuje katolická církev a spojuje katolíky i křesťany jiných vyznání z celého světa. Vznikly v roce 1984 na Květnou neděli a konají se každé tři roky. Mladí Češi a Slováci ale budou moci naslouchat slovům papeže ve svých jazycích, které se oba dostaly mezi simultánně překládané jazyky. 

Samička mravenečníka odcestovala z Olomouce do Anglie

26-07-2016 12:16 | Zdeňka Kuchyňová

Na více než 1500 kilometrů dlouhou cestu do zoologické zahrady v anglickém městě Dudley vypravila dnes olomoucká zoo roční samičku mravenečníka Romy. Ve středoanglickém městě by měla založit nový chov mravenečníků velkých. Mluvčí zoo Karla Břečková novinářům řekla, že zoologická zahrada v Dudley s chovem mravenečníků teprve začíná a vybudovala pro ně zcela nový pavilon. Samička Romy bude jeho první obyvatelkou. 

Hejtmani žádají od Babiše 270 milionů na sociální služby

26-07-2016 12:13 | Zdeňka Kuchyňová

Kraje budou žádat od státu 270 milionů korun na dofinancování sociálních služeb v letošním roce. Po jednání s hejtmany a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD) to dnes ČTK sdělil předseda Asociace krajů České republiky a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Požadavkem se bude ve středu zabývat vláda. Podle Haška zatím poskytla část prostředků pouze ministryně Marksová, a to 350 milionů korun. "Zbývající část by měl nyní poskytnout ministr financí. Jistě se napříč vládou i politickým spektrem shodneme na tom, že péče o potřebnou formu sociálních služeb a lepší ocenění lidí pracujících v této oblasti je slušností a vyjádřením uznání za psychicky i fyzicky velmi náročnou péči o potřebné spoluobčany," dodal Hašek.

Pro letošní rok bylo ze státního rozpočtu vyčleněno na sociální služby celkem 8,57 miliardy korun. Podle podkladů, které na jednání vlády předkládá ministryně práce, by ale sociální služby potřebovaly zhruba 12,3 miliardy korun. Z celkové částky mají kraje, které od loňska dotace na provoz zařízení pro lidi s handicapem, seniory a další potřebné rozdělují, k dispozici 8,315 miliardy korun. Podle materiálu se některé sociální služby nacházejí v kritické finanční situaci a jsou nuceny výrazně omezovat svoji činnost. Vedení resortu hledá peníze na dodatečnou finanční injekci každý rok. Roční dotace totiž nikdy nestačí. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

červenec 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

červen 2016

PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace