Zprávy Chládek: České školy se mohou inspirovat Finskem a podpořit slabé

23-04-2013 21:29 | Milena Štráfeldová

Podpora slabých žáků klidně i formou pozitivní diskriminace, větší ohodnocení učitelů a omezení plošného testování - s tímto receptem na zkvalitnění školství v Senátu přišli experti z Finska, jejichž systém vzdělávání patří mezi nejlepší na světě. Senátor Marcel Chládek (ČSSD), který odborníky pozval, navíc upozornil, že k výraznému zlepšení českých škol by nebyla třeba až tak výrazná finanční injekce, Finsko totiž ve výdajích na žáka také patří k podprůměrů zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Finské školy obsazují v mezinárodních srovnáních znalostí žáků dlouhodobě přední příčky. České děti naopak propadají. Jak upozornila poradkyně z Finské národní rady pro vzdělávání Kristiina Volmari, v 70. letech totiž země udělala zásadní reformu, hlavní důraz byl kladen na to, aby žádné dítě nezaostávalo.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Věřící při svěcení pomocného biskupa zaplnili katedrálu i okolí

29-06-2016 17:17 | Josef Kubeczka

Katedrálu svatých Petra a Pavla v Brně i přilehlé prostranství zaplnily ve středu odpoledne stovky věřících při svěcení nového pomocného biskupa Pavla Konzbula. Kdo se nedostal dovnitř, sledoval mši na velkoplošném plátně u Propité věže. Jde o druhé biskupské svěcení v Česku v krátké době. Před dvěma měsící se ujal úřadu plzeňského biskupa Tomáš Holub. Do Brna zavítali církevní hodnostáři včetně kardinála Dominika Duky a olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera. Celkem se zúčastnilo 18 biskupů a přes 260 kněží, uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Padesátiletý Pavel Konzbul v Brně nahradil Petra Esterku, jehož rezignaci papež přijal na konci roku 2013. Jeho úlohou bude pomáhat biskupovi Vojtěchu Cikrlemu. Jako diecézní biskup na něj může delegovat podle vlastního uvážení některé pravomoci. Jako své biskupské heslo si Konzbul zvolil Via, veritas, vita, tedy Cesta, pravda, život. "Právě tato tři slova, poukazující na následování Vykupitele, vnímám jako program své osobní služby v církvi," uvedl Pavel Konzbul. V jeho erbu je meč, symbol svatého Pavla, biskupova osobního patrona. 

Premiér Sobotka: Zahájili jsme debatu, jak udělat EU přitažlivější

29-06-2016 16:24 | Josef Kubeczka

Je jasné, že výsledek referenda v Británii by měl Evropskou unii donutit k zamyšlení, jak dál s evropským projektem. Po skončení jednání nejvyšších představitelů 27 zemí EU to prohlásil český premiér Bohuslav Sobotka. Unie podle něj zahájila debatu, jak udělat blok přitažlivější a užitečnější pro jeho občany. Premiér Sobotka se rovněž vyjádřil k úterním útokům v Istanbulu. Potvrdil, že mezi mrtvými nejsou žádní Češi. Evropa by podle něj měla nabídnout svým občanům primárně zajištění bezpečnosti, zajištění prosperity a také naději na lepší budoucnost. Budoucnost EU bude řešit i neformální summit EU, který se v září uskuteční v Bratislavě. "Pokud jde o členství ČR v EU, jsem přesvědčen, že to je otázkou prioritního národního zájmu. EU má zásadní vliv na hospodářský růst ČR, na její prosperitu, sociální stabilitu a také platí, že díky členství k nám míří řada investic spojených s vytvářením nových pracovních míst a zvyšováním zaměstnanosti," uvedl český premiér. 

Sněmovna schválila zahraniční armádní mise na další dva roky

29-06-2016 15:59 | Josef Kubeczka

Sněmovna schválila návrh zahraničních misí armády pro další dva roky. Vojáci budou dál působit například v Afghánistánu a v Mali. Pro příští rok předpokládá ministerstvo obrany náklady asi 1,16 miliardy korun, o rok později 1,12 miliardy. Současný mandát pro české ozbrojené síly v zahraničí zanikne na konci roku. Návrh, který ještě musí schválit Senát, odráží podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) priority Česka, vývoj ve světě i závazky v rámci Evropské unie a Severoatlantické aliance. "Všechny navrhované operace jsou v souladu s mezinárodním právem," uvedl. Proti předloze vystoupil v debatě jen Alexander Černý (KSČM), podle kterého "haraší zbraněmi". Členové klubu KSČM hlasovali jako jediní proti misím. Největší jednotka by opět měla působit v Afghánistánu. V roce 2017 v něm česká armáda chce mít až 270 vojáků, o rok později o 20 méně. Dalších 20 vojáků nebo vojenských policistů bude určeno pro ochranu českého velvyslanectví. Druhý nejpočetnější kontingent by česká armáda měla vyslat do Mali, kde má působit celkem až 60 lidí. Stejně jako letos jich většina bude součástí výcvikové mise EU. Česká armáda chce i nadále působit na Sinaji, kam posílá až 25 vojáků a letoun CASA C 295M, a na Golanech, pro které nabízí až pět vojáků. Tradičním místem působení českých sil je Balkán. Deset vojáků podle navrženého plánu bude působit v Bosně a Hercegovině, dva v Kosovu. Česko bude stále pokračovat v dosavadním působení v námořních operacích EU, tedy v protipirátské operaci EU v oblasti Afrického rohu a v operaci EU zaměřené na omezení migrace ve Středomoří. V obou případech české vojsko pošle odborníky do velitelských struktur. Další stovky vojáků budou určeny pro případné rychlé nasazení v rámci operací NATO nebo OSN. 

Ministr Dienstbier: Represe v místech s ghetty ke zlepšení stavu nevedou

29-06-2016 15:48 | Josef Kubeczka

Represe a politika nulové tolerance v obcích s ghetty ke zlepšení situace v místě nevedly. Vyplácených dávek a trestné činnosti neubylo, lidé se bezpečněji také necítí. Ukázala to analýza v Duchcově a Litvínově, kterou si nechala vypracovat vládní agentura pro sociální začleňování. Výsledky na tiskové konferenci představili ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a šéf agentury Radek Jiránek. Autoři analýzy sledovali situaci v Litvínově od roku 2008 a Duchcově od roku 2013, kdy obě města s politikou nulové tolerance vůči vyloučeným podle Radka Jiránka začala, do současnosti. Srovnávali v období počet trestných činů a přestupků, počty a výši vyplácených dávek i veřejný pořádek a pocit bezpečí. V každém z měst provedli desítky hloubkových rozhovorů se zástupci radnic, policisty, strážníky, pracovníky neziskových organizací a obyvateli. 

Ztohoven předali soudkyni kus prezidentské standarty

29-06-2016 15:30 aktualizováno | Josef Kubeczka

Člen skupiny Ztohoven Matěj Hájek, který se společně s Daviden Honsem a Filipem Crhákem podílel na loňském vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem, uvedl, že škody, které při akci vznikly, bere jako nutné náklady k provedení akce. Nesouhlasí však s výší, která podle spisu činí skoro 100.000 korun. Během jeho výpovědi předali obžalovaní soudkyni Šárce Šantorové kus ukradené prezidentské standarty. Podle Davida Honse měli umělci na střeše Pražského hradu nazuté speciální boty, aby minimalizovali možné poškození střechy. Řekl také, že některá místa, která podle spisu umělci poškodili, byla ve špatném stavu ještě předtím, než se akce s trenýrkami uskutečnila. Matěj Hájek řekl, že úkolem skupiny Ztohoven je ověřovat platnost symbolů a struktury společnosti. "To činíme nenásilným způsobem," dodal. Případ začal projednávat Obvodní soud pro Prahu 1. Soudkyně odročila jednání se členy skupiny Ztohoven na 24. srpna. 

V Liberci bude netradiční závod, utká se tramvaj s běžci

29-06-2016 14:42 | Josef Kubeczka

Netradiční souboj se uskuteční v sobotu v Liberci, utká se v něm tramvaj s běžci. Skoro devítikilometrová trasa povede z konečné v Lidových sadech přes centrum na konečnou v Horním Hanychově. Organizátor akce Jan Schulhof neví, zda se někde ve světě podobný závod koná. Tramvaj vzdálenost mezi oběma konečnými, což je 8760 metrů, zvládne za 24 minut. Trasa běžců není identická s tramvajovou tratí. Každý si může zvolit vlastní. "Důležité jsou vlastně jen dva body, a to start a cíl," řekl Jan Schulhof. Závod se koná za běžného provozu a je třeba dodržovat silniční pravidla. Každý závodí na vlastní nebezpečí. 

Tomáš Berdych ve Wimbledonu zvládl dohrávku

29-06-2016 14:30 | Josef Kubeczka

Tenista Tomáš Berdych postoupil do 2. kola Wimbledonu. Zápas 1. kola s Chorvatem Ivanem Dodigem začal už v úterý, ale byl kvůli počasí přerušen. Dohrávku za drobného deště a na kluzké trávě v All England Clubu Tomáš Berdych zvládl a zvítězil 7:6, 5:7, 6:1 a 7:6. Jeho příštím soupeřem bude Němec Benjamin Becker, kterého český tenista porazil v pěti ze šesti vzájemných zápasů a v Londýně nad ním vyhrál ve 2. kole před šesti lety. 

Obnova vyhořelého Libušína začne v pátek, hotovo bude do tří let

29-06-2016 12:56 | Josef Kubeczka

V pátek začne obnova vyhořelého Libušína na Pustevnách. Zástupci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které památku spravuje, předají v tento den objekt dodavatelské firmě. ČTK to řekl ředitel muzea Jindřich Ondruš. Chatu Libušín, která byla postavena v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, zničil předloni požár. Objekt by měl znovu stát do tří let. Začne se tím, že se bude rozebírat stavba, každý trám se posoudí, odstraní se vše, co je jakkoliv špatné, napadené hnilobou, hmyzem, ohořelé. Demontovat se budou také části zachovalých omítek se sgrafitem. Existují také fragmenty demontované po požáru, části svítidel či výzdoby. Následně bude postavena replika vlastního roubení včetně střech, šindelů. Třetí fáze bude dokončení stavby včetně uměleckořemeslných detailů, technických instalací. Nejtěžšími úkoly budou zhotovení repliky roubení, která se bude dělat z ručně tesaných trámů, a vyrobení truhlářských ozdob a vybavení interiéru. Zbytky Libušína by měly být rozebrány letos, na podzim začne těžba vybraného dřeva, které musí pocházet z určité nadmořské výšky, stromy musí být pokáceny v zimním období. Na jaře příštího roku by pak měla začít stavba objektu. 

Herec Jean Reno převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary

29-06-2016 12:55 | Josef Kubeczka

Francouzský herec Jean Reno převezme na 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Cenu prezidenta MFF KV za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Cenu převezme 4. července ve Velkém sále hotelu Thermal, kde bude na jeho počest uveden snímek Luca Bessona Leon, řekli pořadatelé festivalu, který začíná 1. července. Francouzský herec, který se 30. července dožije 68 let, se proslavil hlavně spoluprací s režisérem Lucem Bessonem, s nímž natočil filmy Magická hlubina, za který byl nominován na Césara, a Brutální Nikita a Leon, za nějž získal druhou nominaci na Césara. Následně se prosadil i ve velkorozpočtových hollywoodských filmech - Mission: Impossible (1996), Ronin (1998), Godzilla (1998) a Šifra mistra Leonarda (The Da Vinci Code, 2006). Pořadatelé festivalu již dříve uvedli, že letošní Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme v Karlových Varech americký filmový a divadelní herec Willem Dafoe. Cenu prezidenta festivalu obdrží i americký scenárista, režisér a producent Charlie Kaufman. 

Miloš Zeman: Britové odcházejí z EU kvůli neschopnosti jejího vedení

29-06-2016 12:54 | Josef Kubeczka

Hlavním faktorem takzvaného brexitu byly podle prezidenta Miloše Zemana obavy Britů z "naprosté neschopnosti" současného vedení Evropské unie. Odchodem Velké Británie z EU podle něj prohrály obě strany. Miloš Zeman očekává, že do pěti let se od Británie odtrhne Skotsko a vstoupí do unie samostatně. EU se stane automaticky slabší po odchodu země s třetí nejvýznamnější ekonomikou, uvedl prezident během návštěvy Kraje Vysočina. "Můj názor jako eurofederalisty je ten, že EU je skvělý projekt s mizerným vedením," řekl Miloš Zeman v Jihlavě. Připomněl některé bývalé představitele s velkým vlivem na podobu evropské integrace, jako byli například někdejší předseda Evropské komise Jacques Delors nebo jeden ze zakladatelů evropské integrace Jean Monet, který vypracoval po druhé světové válce plán Evropského společenství uhlí a oceli. "Při vší úctě - když pozoruji některé nejmenované vedoucí představitele EU a srovnám je s těmito velikány, je to zhruba stejný rozdíl, jako mezi první a druhou ligou," poznamenal prezident Zeman. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

červen 2016

PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

duben 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace